U/at is er te doen OPENING Z.LM.-TENTOONSTELLING NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG f l— I Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 3 JULI 1965 79e Jaargang No. 40 AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLoose momen 10 ceat Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom US Andere plaatsen U5. Hoofdredaktie J. G. VINK. Redcktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, posthuis 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kootrakten belangrijke rednktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentie» 1 - 5 regels 1,- iedere regel meer 12 cent extra. Donderdagmorgen werd, voorafgegaan aan de algemene vergadering van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij in Axel de grote land- en tuinbouwtentoonstelling geopend. Stipt 10 uur werd vanuit een helicopter de sleutel waarmede de tentoonstelling kon wor den geopend aan de voorzitter van de Zeeuw se Landbouw Maatschappij ir. M. A. Geuze overhandigd, waarna door de sleutel in het slot te steken de vlag werd gehesen. Kort na de opening arriveerde ook de com missaris van de Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen op het ruim 7 ha grote tentoon stellingsterrein, waarna met de vele genodig den waaronder wij o.a. ook nog opmerkten ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het K.N.L.C. een rondgang werd gemaakt. De tentoonstelling omvat ruim 200 buiten- en binnenstands en is de grootste die ooit door de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in haar bijna 125-jarig bestaan werd georganiseerd. Niet alleen vindt men er de nieuwste pro- dukten van vrijwel alle bekende merken land bouwmachines, doch ook de vrouwen en jeugdorganisaties van de Landbouwmaat- schappij alsmede de rijksvoorlichtingsdiensten zijn hier uitgebreid vertegenwoordigd, even als de middenstand die voor de vrouwelijke bezoekers eveneens vele bijzonder aantrek kelijke stands heeft opgebouwd. In het kader van de deze maand in de pro vincie Zeeland te houden Beneluxmanifesta- ties zal op de tentoonstelling ook de Belgische boerenbond met zijn jongeren acte de pre sence geven, o.m. demonstraties vendel- zwaaien geven, terwijl reeds bij de opening de eerste groepen Belgen zich bij de toegangs loketten meldden. COMMISSARIS VAN DE KONINGIN IN ZEELAND OPENT SCHILDERIJENTENTOONSTELLING Na een korte rondgang over het terrein begaf het gezelschap zich met enkele gereedstaande bussen van de ingang van de tentoonstelling naar de Evertsenstraat, waar burgemeester M. K. van Dijke aan de commissaris van de Koningin, mr van Aartsen verzocht om de hier ingerichte schilderijententoonstelling te openen. De commissaris voldeed gaarne aan dit ver zoek en met enkele toepasselijke woorden werd de expositie van de heer Gust Dierickx een vooraanstaand belgisch landschapschilder, leerling van o.a. Opsomer en Saverijs en zelf leraar aan de Koninklijke Akademie te Mechelen voor geopend verklaard. Dierikx heeft in vele van zijn werken de land bouwer en het platteland tot onderwerp en deze tentoonstelling sluit dan ook bijzonder goed aan bij de in deze week te houden land bouwtentoonstelling. Met deze expositie wil men zowel de binding die van Zeeuwsch- Vlaanderen cultureel met België heeft tot uiting brengen als ook de groeiende belang stelling die ook de moderne agrariër heeft voor kunstuitingen en de beeldende kunst in het bijzonder. Na deze opening en een korte bezichtiging van de tentoongestelde werken begaf het ge zelschap zich achter „Concordia" dat al eerder acte de presence had gegeven bij de wandeling naar het tentoonstellingsterrein vanaf het Centrum en ook voor de kleuter school bij de opening ter ere van de heer Dierickx de Brabanconne ten gehore bracht - naar het stadhuis, waar burgemeester Van Dijke de gasten met hartelijke woorden ver welkomde, waarvoor ir Geuze dankte, in zijn dankwoord ook de geschiedenis van Axel van af de stichting van de Noormannen via de zoutketen en het Hulster en Axeler Ambacht tot de huidige dag memorerde. In de landbouwhuishoudschool werd de gas ten door de Z.L.M. een lunch aangeboden, die voortreffelijk was verzorgd voor dit grote gezelschap en waarvoor leraressen en leerlin gen zeker alle waardering verdienen. ALGEMENE VERGADERING ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ Donderdagmiddag hield de Zeeuwse Land bouw Maatschappij in Axel haar jaarverga dering. Vele landbouwers uit alle delen van de provincie waren op deze vergadering aan wezig, terwijl zich onder de eregasten van deze dag o.a. bevonden Mr. J. van Aartsen, commissaris van de koningin in Zeeland. Ir. C. S. Knottnerus algemeen voorzitter van het K.N.L.C. dr. ir. de Bakker, namens de minister van landbouw en het gemeente bestuur van Axel. In zijn openingswoord gaf de algemeen-voor zitter ir M. A. Geuze een overzicht van de veranderingen die zich in ons leven voltrek ken De Staatsmijnen maken hun winst uit sluitend in de chemische sector, de kolen- sector levert een verlies van miljoenen per jaar. Een geweldig structuerel probleem in een onaantastbaar gedachte produktiesector. In de grond van de zaak betreft het hier geen andere kwestie dan de verdringing in de vo rige eeuw van de meekrap door de aniline- verfstoffen. Een ander terrein van enorme veranderingen is dat van de verpakking, bij de middenstand dacht spreker aan de zelfbedieningszaken in 10 jaar tijds zijn in de middenstandsector 19.000 bedrijven verdwenen. Op een ander terrein noemde ir Geuze spe ciaal de veranderingen in het gemeentelijk patroon in Nederland bij concentratie en her indeling van gemeenten. De zaak van ophef fing van kleine gemeenten en omgieten tot grote zeker in een provincie als Zeeland is mede steeds een zaak van het platteland, in hoofdzaak dus ook het arbeidsterrein van een maatschappij als de Z.L.M. Het is de heer Geuze opgevallen dat bij alle motivering die men kan aanvoeren de gevolgde werkwijze vaak wat rauwelings verloopt. Spreker wilde hier een vergelijking maken met de voorbe reiding van een andere ingrijpende operatie, die van de ruilverkaveling, waarbij men 3 pe riodes kent die van voorzorg, zorg en nazorg. Voor het probleem van de ruimtelijke orde ning vroeg ir Geuze de grootste omzichtig heid. Een menselijke benadering zal hier voor keur moeten hebben boven formalistisch han delen. Ir. Geuze wees er nadrukkelijk op dat wil men de medewerking van de betrokkenen, de mensen uit het bedrijfsleven, blijvend be houden, dan zullen de overheid en in het bij zonder de planologen de psychologische zij den van deze vraagstukken niet uit de weg mogen gaan. De Z.L.M. is bereid construc tief mee te dienen en te werken op het ge bied van de ruimtelijke ordening. Getuige het recente rapport over de vliegverbindingen voor noord en midden Zeeland en het verge vorderd rapport over de tuinbouwvestigingen, waarvan men hoopt dat het straks een be langrijke sleutel zal kunnen worden voor een verantwoord spreidingsbeleid in deze expan derende sektor. Voorts roerde ir Geuze het probleem van de grondprijzen aan. Hij meent dat te veel wordt gestreefd naar het tegen zo laag mogelijke prijs in het bezit 'krijgen van grond door voor al gemeentelijke overheden, welke prijs dan later met guldens omhoog springt. Tot slot wijdde ir Geuze nog enkele woorden aan de samenwerking tussen de verschillende agrarische standsorganisaties, men zal hier moeten bestuderen hoe men naast het onder wijs nog andere sektoren voor samenwerking zal kunnen vinden. Als gastspreker was op deze vergadering aan wezig de heer dr H. Moews, plaatsvervangend secretaris-generaal van de duitse boerenbond, die sprak over de duitse landbouw en de E.E.G. De heer Moews gaf een overzicht van de situatie waarin de Duitse landbouw zich be vind en aan de hand daarvan een overzicht van de problemen voor de duitse landbouw in de E.E.G. De slotconclusie van het betoog van de heer Moews was dat de duitse landbouw thans grote pogingen onderneemt om de concur- rentiebekwaamheid - juist tegenover de Hollandse landbouw en in het hijzonder in de sector van de veredelingslandbouw te versterken. Zoals het voorbeeld van de eieren aantoont, is het ons gelukt, een in de laatste jaren, voortdurend stijgend aandeel in het ver bruik uit eigen produkten te dekken. Dit be tekent daadwerkelijk een versterkte concur rentie voor Nederland dat betekent ook, dat Hollandse voedingsmiddelen op de Duitse markt het moeilijk zullen hebben. U zult be grijpen, dat de Duitse boeren willen van het voordeel van de nabije markt zoveel mogelijk trachten te profiteren. Bij dezelfde produktie- voorwaarden en bij een ongeveer gelijke wel willendheid van de kopers zal de strijd om de markt zich tussen Hollandse en Duitse boe ren verscherpen. Ondanks dat moeten wij niet vergeten, dat er veel problemen zijn, die ons (Vervolg op pagina 2) De voorzitter van het tentoonstellingscomité de he er de Regt-Dekker overhandigt de per parachute neergelaten sleutel voor de opening aan ir Geuze. Vandaag, de laatste dag van de drie Z.L.M.-dagen, is voor Axel nog een bijzonder drukke dag Op het terrein is er een omvangrijk programma dat de volgende punten vermeldt: 8.3018.00 u.:Openstelling van de land- en tuinbouwtentoonstelling. 8.3010.30 u.: Voorkeuringen van groepen pony's. 10.3012.00 u.: Herhaling van het werktuigendefilé. 13.1514.30 u.: Ponydemonstratie met medewerking van de Ponyclub „Mazeppa" uit Barendrecht. 14.30—14.50 u.: Optreden van het Elitecorps Vendelzwaaiers van de Belgische Boeren- jeugdbond. 14.5015.20 u.: Demonstratie Trampoline-springen met medewerking van de Neder landse dames- en herenkampioen 1964. 15.2015.45 u.: Heroptreden van het corps vendelzwaaiers van de B.J.B. 15.4516.30 u.: Demonstratie Judo-bond o.l.v. de Wereld- en Olympisch kampioen Anton Geesink. 16.3017.30 u.: Windhondenrennen door en met medewerking van de Bredase wind- hondenrenvereniging. 18.00 u.: Officiële sluiting der land- en tuinbouwtentoonstelling door de heer Ir. M. A. Geuze, Algemeen Voorzitter der Zeeuwse Landbouw Maat schappij. Verders is er ook in de stad het nodige te beleven. Op het parkeerterrein bij de fa. Lenos draaien enkele attracties waaraan vooral de jeugd zijn hart zal kunnen ophalen, terwijl verder op de kunstmarkt, die door onvoor ziene omstandigheden niet op de Kaaiwal kon worden gehouden, maar nu in de Nassaustraat (het „Verloren Hoekje") is opgesteld, tal van leuke artistieke voorwer pen te koop zijn in elke prijsklasse. Om 19.30 uur concerteert de Harmonie „De Volharding" op de kiosk op de markt, welk concert met een pauze zal duren tot ca. 21.30 uur. Tot slot van deze feesteijke en bijzonder drukke dagen zal dan om 22.30 uur een groot vuurwerk worden afgestoken langs de berm van de afwateringsleiding, ter hoog te van het weiland van mevr. de wed. de Feyter. Het publiek kan zich voor dit vuurwerk opstellen aan het eind van de van Middel- hovenstraat. Wanneer het weer gunstig is belooft dit vuurwerk, dat een der grootste is, ooit in Zeeuwsch-Vlaanderen afgestoken, een grandioos slot te worden van deze Z.L.M.-hoogtijdagen.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1