BENELUX-MANIFESTATIES ZEELAND 1965 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Zeeland in de Beeldende Kunst der Lage Landen 15501950 Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 19 JUNI 1965 79e Jaargang No. 38 AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Lome Kwartaal - abonnement Axel binnen de hom 1.25. Andere Buitenland 2,—. 10 cent 175. Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduküe. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertenhën 1 - 5 regel» f 1 iedere regel meer 12 cent extra. Op donderdag 17 juni werd te Middelburg in het Stadhuis de tentoonstelling „Zeeland in de beeldende kunst der lage landen" offi ciéél geopend. Deze expositie zou men kun nen beschouwen als een vervolg op de mani festatie „Zeeland, schepen en scheepvaart", die in 1961 in het Scheepvaartmuseum te Antwerpen niet ten onrechte zoveel belang stelling trok. Zij het met dit verschil, dat de Middelburgse tentoonstelling kleiner is van omvang en met nadruk als een Benelux- manifestatie wordt gepreseneerd. Enkele objecten, die in Antwerpen te zien waren, vindt men hier ook de tien meter lange kaart van Walcheren, die Van den Wijngaerde wordt toegeschreven en die een merkwaardig nauwkeurig overzicht geeft van Walcheren voor het uitbreken van de Tachtig jarige Oorlog. Het inrichtend comité is aan het Stadbestuur van Antwerpen grote dank verschuldigd voor het feit, dat het dit kost baar document voor de tentoonstelling af heeft willen staan. Aan de hand van tekenin gen, schilderijen en grafiek zal men - zij het zéér oppervlakkig een indruk kunnen krij gen, hoe Zeeland en zijn bewoners zijn ver beeld door kunstenaars uit de Zuidelijke en Noordelijke Nederlanden. Waar mogelijk zal het accent vallen op de betrekkingen, die Zeeuwen met hun Zuiderburen onderhielden. Om een voorbeeld te noemen, wanneer de bezoeker het portret aantreft van Johan de Brauw (1559 - 1619), dan heeft hij voor zich een Vlaamse emigrant die de stamvader zou worden van een Zeeuws regentengeslacht. Het jaar 1585, de val van Antwerpen, is voor Zeeland zo goed als voor Holland van be slissende betekenis geweest. Behalve om ge loofsredenen vestigden zich uit commerciële overwegingen talrijke handelslieden in Zee land en in hun zog verlieten ook kunstenaars de Scheldestad op de tentoonstelling is te zien een klein stilleventje van de naar Mid delburg uitgeweken Ambrosius Bosschaert, vervaardigd in de jaren, die hij in Zeeland doorbracht (1585- 1614). Een belangrijk schilderij, omdat Bosschaert het geschilderde bloemstuk in Zeeland heeft geïntroduceerd. Voorts zullen op de tentoonstelling hangen enkele tapijten uit de weverij van Jan de Maecht. Deze vestigde zich uit Brussel eerst te Delft en daarna te Middelburg, waar hij een reeks tapijten te vervaardigen kreeg in op dracht van de Staten van Zeeland. Vooral het tapijt met het portret van Willem van Oranje (geleverd in 1604) vraagt door de speciale schikking der figuren en wapens rond de afbeelding van de Vader des Vaderlands de aandacht. Het ontwerp hiervoor is ge maakt door Karei van Mander geb. te Meule- beke bij Kortrijk, 1548, overleden te Amster dam, 1606). In de tweede helft van de 17e eeuw en ge durende de gehele 18e eeuw waren het Noord- Nederlanders, die in Zeeland kwamen werken. Van Goyen, Van der Heyden en Blancker- hoff schilderden er marines, stads- en oever gezichten en in de 18e eeuw schilderde Philips van Dijk er de aristocratie, terwijl kleinmeesters als Arends en Pronk hun bui tenverblijven vastlegden voor het nageslacht. In de 19e eeuw kwam hierin verandering de opheffing van de Scheldetol in 1863, het afdammen van de Kreekrak en het Sloe, waar door de aanleg van de spoorlijn naar Vlis- singen mogelijk werd (1871), het graven van het kanaal door Zuid-Beveland, dit alles bracht weer Belgen, vooral Antwerpenaren naar Zeeland. De kunstenaars werden geïn spireerd dor de nevelige atmosfeer boven de Schelde en door het karakteristieke van de in klederdacht gestoken bewoners. Van betekenis was hierbij vooral de publicatie „La Zélande" door Charles de Coster in „Le Tour de Mon de" in 1874. De oorlog van 1914 bracht uit de Sinjoren stad een groot kunstenaar naar Veere Walter Vaes, die naast talrijke stillevens alsmede su bliem geschilderde portretten, in kleine etsen het dagelijks leven in Veere vastlegde. In zijn stijl bleef hij trouw aan een verdroomd realis me. In het naburige Domburg woedden rond Jan Toorop als centrale figuur andere, mo- dernistischer stromingen op de tentoonstel ling wordt getoond een reeks schilderijen en tekeningen van „de kerktoren van Domburg" (1910- 1914) door Piet Mondriaan, waaruit men kan aflezen, hoe een Zeeuws motief de aanleiding is geweest tot een der eerste ab stracte composities in ons land. Merkwaardigerwijze hebben Belgische expres sionisten zich tot Zeeland nooit aangetrokken gevoeld. Geen Permeke, geen Gust. de Smeth, geen Frits van den Berghe. Wél de met hen verwante Servaes, Van de Giessen en Kimpe deze laatste vestigde zich in 1920 te Middelburg. Opsomer deed in de jaren dertig met zijn yahet „Caro" de Zeeuwse havens aan. Van zijn leerlingen verblijft de landschapsschilder Van Dijck ruim veertig jaar reeds te Veere. Het ruige van het land en de monumentaliteit van zijn bewoners is in de periode vóór de tweede wereldoorlog het sterkst verbeeld door twee Noord-Neder landers Chabot en Charley Toorop. Zij zijn het geweest, die ons Zeeland en vooral de Zeeuwen met andere ogen hebben doen zien. En nu zijn het de Deltawerken, die kunste naars inspireren uit de landen van de Bene lux. De Belgische tekenaar Lismonde was er nog zeer onlangs... De tentoonstelling wordt ingericht door en onder supervisie van Dr. P. K. van Daalen, directeur van het Zeeuws Museum te Middel burg en lid van de onder voorzitterschap van de heer Mr. J. Drijber, burgemeester van Middelburg, staande werkgroep Benelux- kunsttentoonstelling Zij zal zijn opgesteld in het Stadhuis te Mid delburg schepping van de beroemde bouw- meesterdinastie Keldermans uit Mechelen) in de Burgerzaal en in de voormalige, thans tot permanente tentoonstellingsruimte herschapen Vleeshal. De tentoonstelling is geopend van 18 juni t/m zondag 22 augustus 1965 dagelijks (be halve op zondag) van 10.00- 17.00 uur. 's Zondags van 14.00— 17.00 uur. Bovendien elke woensdagavond van 19.00- 22.00 uur. Toegangsprijs: 1,50 per persoon (B.frs 20,-) 0,50 voor kinderen (B.frs 7,-). Redukties bij groepsbezoek of in klasse verband. SAMENVATTING EVENEMENTEN VLOOTBEZOEK in het kader van de Benelux Manifestaties Zeeland 1965. 1. Deelnemende eenheden a. Belgische eenheden mijnenjagers Truffaut en Van Ha- verbeke mijnenvegers Mechelen, Bastigne en Veurne. b. Nederlandse eenheden duikwerkschepen Cerberus en Leersum squadron mijnenvegers 205, omvat tende Hr. Ms. „Van Hamel", Hr. Ms. „Moppes", Hr. Ms. „Alblas", Hr. Ms. „Chömpff" en Hr. Ms. „Bus- semaker" patrouillevaartuigen Hr. Ms. „Hadda" en Hr. Ms. „Hefring". 2. Donderdag 24 juni in de Buitenhaven van Vlissingen 1. van 09.00— 11.00 uur een demonstratie door duikers en gelegen heid om het duikmateriaal te bezichtigen. 2. van 15.00- 16.00 uur op dezelfde plaats demonstratie van samenwerkende helikopters en kikvorsmannen. Squadron mijnenvegers 205 ligt aan de Loskade te Middelburg, Belgisch Zee machtschip Truffaut en Hr. Ms. „Hadda" te Breskens, Belgisch Zeemachtschip Van Haverbeke en Hr. Ms. „Hefring" te Ter- neuzen, de overige schepen in de Buiten haven te Vlissingen. 3. Vrijdag 25 juni Hr. Ms. „Cerberus" en Hr. Ms. „Leer sum" vertrekken om 06.00 uur naar Mid delburg en meren aan de Loskade. Aldaar op dezelfde tijden als op 24 juni te Vlis singen opnieuw een demonstratie van dui ken, duikmateriaal en samenwerkende he likopters en kikvorsmannen. De schepen uit Breskens en Terneuzen vertrekken in de loop van de achtermid dag naar Vlissingen - Buitenhaven. 20.0U uur Marine Bal, aangeboden aan de bemanningen van de deelnemende Marine-eenheden in het Scheldekwartier te Vlissingen. 4. Zaterdag 26 juni De overige eenheden uit Vlissingen varen ten 10.00 uur in kielinie door het kanaal door walcheren en meren ten circa 11.00 uur aan de Loskade te Middelburg, waar alle schepen dan zijn geconcentreerd. 22.00 uur taptoe op de Loskade door het tamboerkorps van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk". 5. Op zondag 27 juni zal op nader aan te geven tijden gelegenheid zijn voor de bur gerij ter bezoek aan boord evenals op donderdag, vrijdag en zaterdag. De Kon. Nederlandse Vereniging „Onze Vloot" organiseert voor de bemanningen een autotocht rond Walcheren en bezoek aan „Miniatuur Walcheren". Op alle dagen zal van zonsondergang tot middernacht illuminatie worden gevoerd. Gedurende maandag 28 juni en dinsdag 29 juni zullen de eenheden bij gedeelten via Vlissingen naar zee vertrekken. RESTERENDE PROGRAMMA BENELUX MANIFESTATIES ZEELAND Woensdag 23 juni 20.00 uur Concert te Middelburg in het kader van het Holland Festival 1965 door het Janavekkwartet uit Praag onder auspi ciën van het Gemeentebestuur van Mid delburg (Schouwburg). Donderdag 24 t/m dinsdag 28 juni 1965. BENELUX-VLOOTDAGEN. Marine-eenheden uit België en Nederland nemen ligplaats in Terneuzen (24/25 juni) Breskens (24/25 juni), Vlissingen (24/25 juni) en Middelburg (24/28 juni). Vanaf 26 juni hebben alle deelnemende eenhe den ligplaats genomen te Middelburg aan de Loskade. Vrijdag 25 juni 1965 's Avonds Ploegentijdrit over Walcheren in het kader van de Internationale Wie lerronde van Midden-Zeeland. Start en finish Markt Middelburg. In deze 2-daagse wielerronde rijdt een speciaal geformeerde Benelux-ploeg mee. Het Comité Benelux, Afdeling Zeeland, stelt een beker beschikbaar. 20.00 uur Benelux-marinebal in het Schel dekwartier te Vlissingen. Zaterdag 26 juni 1965 22.00 uur Taptoe op de Loskade te Mid delburg door het tamboerkorps van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk" Maandag 28 juni 1965. 20.00 uur Pakistans Danstheater in de Schouwburg te Middelburg, Molenwater, in het kader van het Holland Festival 1965 onder auspiciën van het gemeente bestuur van Middelburg. Donderdag 1 juli t/m zaterdag 3 juli 1965. Grote tweejaarlijkse Land- en Tuinbouw tentoonstelling van de Zeeuwse Land bouw-Maatschappij in de gemeente Axel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen) (zie verder bijlage IV). Zaterdagavond groot vuurwerk. Tijdens de Z.L.M.-tentoonstelling expo seert de Belg. kunstschilder G. Dierikx uit Keerbergen in Axel. Vrijdag 9 en zaterdag 10 juli 1965. 21.30 uur grote Benelux-Taptoe in cere monieel tenue op de Markt te Middelburg onder leiding van de Luitenant-Kolonel R. van IJperen, met medewerking van vijf militaire muziekkorpsen uit Benelux en een speciaal exercitiepeloton van de Ko ninklijke Luchtmacht (zie verder bijlage V) Voorts op zaterdag 10 juli 1965 13.30 uur op het speelveld binnen de tri bunes, op de Markt te Middelburg opge richt voor de Benelux-taptoe, Benelux- Zevenhandbalwedstrijden, georganiseerd door de jubilerende (40-jarige) Middel burgse athletiek- en handbalvereniging E.M.M. (hoofdklasse Zaalhandbal) hier aan wordt deelgenomen door de Bel gische, Nederlandse en Luxemburgse kampioenclubs en door E.M.M. Het Comité Benelux, Afdeling Zeeland, stelt hiervoor een beker beschikbaar. Toegangsprijs 1,- p.p. (B.frs 15,-) Zaterdag 21 en zondag 22 augustus 1965. Benelux-Zeilwedstrijden op het Veerse Meer vanuit Wolphaartsdijk. Het Comité Benelux, Afdeling Zeeland stelt hiervoor een beker beschikbaar. Tijdvak 17 juni t/m 21 augustus 1965, elke donderdag en zaterdag van 10.00 - 17.00 uur Benelux-Kunstmarkt op de Vismarkt te Mid delburg. Beeldende Kunst, Antiek, Kunstnijverheid, Ambacht en andere kunstuitingen als wagen spel. In het kader van de Benelux-manifestaties staat de tweede Zeeuwse Kunstmarkt in het teken van Benelux. Naast Zeeuwse beeldende kunstenaars en ambachtslieden zullen kunste naars uit België en Luxemburg hun werk ten toonstellen. Op de zaterdagavonden bovendien ontspan ning in bal musettes met attracties. Plannen voor Benelux-avonden. BENELUX-TAPTOE op vrijdag 9 en zaterdag 10 juli 1965. In 1962 al liep de toenmalige garnizoens commandant van Middelburg, Luitenant-Ko lonel Y. Meeter, geestdriftig supporter van de Benelupx-gedachte, rond met de idee een groots opgezette Benelux-taptoe te houden. Deze taptoe, waaraan zou worden deelgeno men door de belangrijkste militaire muziek korpsen uit Benelux, zou, in de gedachten- gang van de heer Meeter, een terugkerend evenement moeten worden, dat elk jaar zou worden gebracht in een der gewesten van het Beneluxgebied. Mét de taptoe zouden dan een aantal andere manifestaties, dienstig aan het uitdragen van de Benelux-gedachte onder de bevolking, kunnen worden opgezet. De gedachte van de heer Meeter zal deze zo mer in Zeeland, en voor wat de Taptoe betreft in Middelburg worden gerealiseerd. Onder leiding van de Luitenant-Kolonel R. van IJperen zullen vijf militaire muziekkorp sen uit Benelux, inclusief de tamboerkorpsen, in totaal 420 muzikanten, op de avonden van de 9e en 10e juli op de Markt te Middelburg voor de eerste keer in de geschiedenis de BENELUX-TAPTOE brengen. De medewerkende korpsen zijn België Muziekkapel le Divisie directeur de Luitenant Kapelmeester Mar cel Carion Muziekkapel van de Luchtmacht Nederland Koninklijke Militaire Kapel dirigent de le Luitenant A. Posthumes. Koninklijke Luchtmachtkapel dirigent de Majoor H. F. W. van Diepen beek. Luxemburg La Musique du Quartier de Diekirch dirigent de Adjudant Joseph Comes. Verder zal het exercitiepeloton van de Ko ninklijke Luchtmacht medewerking aan dit schouwspel verlenen. Het publiek zal deze groots opgezette mani festatie kunnen gadeslaan en beluisteren van af speciaal hiervoor op te richten tribunes. De machtige 15e eeuwse voorgevel van het Stadhuis (schepping van de beroemde Mechel- se bouwmeesterfamilie Keldermans) zal de achtergrond vormen voor dit spectaculaire klank-, licht- en bewegingsfestijn. De prijzen der tribuneplaatsen (uitsluitend zitplaatsen) zijn als volgt vastgesteld 7,50 (B.frs. 105,-), 5,50 (B.frs. 80,-) en ƒ3,- (B.frs. 45,-). Zitplaatscapaciteit per avond 3700. De voorverkoop der kaarten wordt verzorgd door het Provinciaal Bureau van de Zeeuwse Vereniging voori Vreemdelingenverkeer. In Zeeland en België zijn een groot aantal voor verkoopadressen gevestigd bij de V.V.V.-af delingen en touringcarbedrijven. De taptoe begint om 21.30 uur en zal zijn beëindigd om circa 23.15 uur. Kort hierna vertrekken, vanaf het Plein 1940 te Middelburg (1 minuut gaans van de Markt) de lijnbussen van Streekvervoer Walcheren in alle gebruikelijke richtingen. Dank zij de medewerking van het Provinciaal Bestuur vaart er op beide avonden een extra boot van Vlissingen naar Breskens, afvaart Vlissingen 24.00 uur en van Kats naar Zierikzee, afvaart Kats 00.30 uur.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1