Examen doen? Uit onze Omgeving Axel MiinhardTs Zenuwtabletten HULDIGING V.V.-AXEL door Gemeentebestuur. Predikbeurten Zondagsdienst artsen C.B.T.B.-TOOGDAG SPELDJE KAMPIOENSFLITSEN SCHOOLREIS CHR. U.L.O.-SCHOOL - AXEL De aanvangstijd van de schooldag van de Chr. U.l.o. te Axel was op woensdag 26 mei wel bij zonder vroeg. Reeds om 6.15 uur stonden de leerlingen voor de school. Het was dan ook geen gewone schooldag van „stampen en leren maar een dag van uitgaan en plezier maken. Even later reden drie bussen van de Z.V.T.M. voor en om half zeven kon het startsein worden gegeven voor wat een bijzonder geslaagde reis zou blijken te worden. Via Bergen op Zoom, Roosendaal, Zevenbergen, Dordrecht. Rotterdam, brachten de bussen de kin deren met hun begeleiders naar het vliegveld Schiphol. Omstreeks half elf werd „uitgeladen". Het was toen op Schiphol zo ongeveer spitsuur, wat be treft het komen en gaan van vliegtuigen, maar ook wat betreft het bezoeken van scholen. Dat gaf ten minste wel enig oponthoud bij het uitdelen van de gratis consumptie. De leerlingen konden echter hun hart ophalen aan dit technisch bedrijf. Nog beter ging dit tijdens de lange rondrit, die per „trein" gemaakt werd door het gehele lucht vaartbedrijf en waarbij deskundige explicatie allen een beter inzicht gaf in de organisatie van onze nationale luchthaven. Maandagavond werd het kampioenselftal, bestuur, trainer en ere-leden op grootse wijze door het gemeentebestuur in aanwezigheid van de voorzit ter van de Sportstichting, raadslid A. H. van der Lee, gehuldigd. Het gezelschap werd toegesproken door de burge meester M. K. van Dijke. Hij gewaagde hierin dat het een feestdag was voor de gemeente Axel. Temeer verheugde het hem dit elftal te kunnen complimenteren daar de gemeente er alles aan doet om de sportbeoefening in de ge meente te stimuleren. Wanneer men jaarlijks hier voor 65.000,uittrekt is het prettig te zien dat het geld niet voor niets wordt geinvesteerd. Een stimulans voor het gemeentebestuur om op de inge slagen weg voort te gaan gezien de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid gebaat is met een aktieve sportbeoefening. Het is dan ook uitermate prettig te zien dat de inspanningen die door de gemeente worden ge troost, vruchten afwerpen. Daarom is het ook een bijzonder verheugend feit dat na een 10-tal jaren het tweede-klasserschap weer is behaald. Jaren lang waren we eigenlijk iets te goed voor de derde klasse, maar de promotiewedstrijden bleken tot dus ver geen eenvoudige zaak. Persoonlijk vond hij het prachtig dat het tot een beslissingswedstrijd was gekomen. Vooreerst om het sportieve element en tweedens had het nooit tot zo n voldoening ge wekt wanneer door een misstap van Goes het kampioenschap in de schoot was gevallen. Ver heugd toonde hij zich dat het een bijzonder spor tieve wedstrijd was geweest. Hij attendeerde op de courantenverslagen, die allen van mening waren dat Axel verdiend heeft gewonnen. Een bijzondere prestatie ook dat Axel 3 x van Goes heeft gewon nen, wat het gemeentebestuur met een gerecht vaardigde trots heeft vervuld. Overbodig leek het het namen te noemen omdat het competitie-elftal als team tot deze prestatie heeft bijgedragen. Eén uitzondering wilde hij echter maken voor de jeug dige, tweebenige voetballer Sheilds. Deze jonge man heeft zich enorm gegeven. Hij sprak de hoop uit dat hij nog vele jaren een rol in de v.v.-Axel zal blijven spelen, temeer daar verschillende prof clubs aan bepaalde spelers beginnen te trekken. Hij hoopte dat het elftal in staat zal blijken z'n positie in de tweede klas te handhaven en te ver sterken. In de toekomst door de verdere uitbouw der gemeente nog een klasse hoger. Hij besloot met een hulde aan al diegenen die op enigerlei wijze aan het kampioenschap hadden mee gewerkt. Namens de vereniging sprak de voorzitter J. Dieleman een dankwoord. Hij sprak van een uni cum in de geschiedenis van de v.v.-Axel, daar het de eerste maal is dat de vereniging officieel door het gemeentebestuur is uitgenodigd. Dat de om standigheden dusdanig zijn gewijzigd betekent wel een mijlpaal in de historie der vereniging. De woorden van de burgemeester waren uit het hart gegrepen en stemde allen tot grote voldoening. Het meeleven en de belangstelling van het ge meentebestuur heeft de v.v.-Axel bijzonder getrof fen. In zijn slotwoord sprak hij de overtuiging uit dat het gemeentebestuur op de medewerking van de v.v.-Axel zal kunnen rekenen. Hierna volgde een geanimeerd gesprek en werden diverse heildronken uitgebracht. Vooraf waren ze door een erehaag van pupillen 't stadhuis betreden, waar een talrijke menigte de kampioenen toe juichte. Van Schiphol vertrok men naar Amsterdam-Cen trum. Eerst werd toen met een tweetal rondvaart boten een prachtige tocht gemaakt door de grach ten en de havens. Genoten werd van alles wat hier te zien viel aan „oude gebouwen en karakteristie ke bruggen en grachten, terwijl men onder de in druk kwam van de bedrijvigheid van de Amster damse haven. Daarna werden de leerlingen in groepen van onge veer 15 verdeeld over de leiders en had men twee uur de tijd om heerlijk te winkelen. En reken maar, dat er gekocht is. Immers, in Amsterdam winkelen kan niet elke dag. Om een uur of vijf vertrok men weer, raakte vol komen verstrikt in de problemen van het Amster damse spitsuur, opzichzelf reeds een belevenis, en via Utrecht, Gorinchem, bereikte het „gezelschap de speeltuin „Roozenoord" te Bergen op Zoom. Hier kon men naar hartelust de laatste energie „spuien" op schommels en draaimolens, zorgde een nieuwe consumptie voor het lessen van de dorst en werd de taptoe geblazen. Omstreeks tien uur 's avonds, bereikte de school, na een prachtige dag, die zonder ongelukken en wanklanken was verlopen, Axel weer, hetgeen een der leerlingen de zucht ontlokte „Ik wilde wel elke dag schoolreis en één dag werken. BROMFIETSER BEWUSTELOOS GEVONDEN In de nacht van zaterdag op zondag te 1 uur trof C. D. uit Axel, op het rijwielpad achter de wonin gen van de Magrette, W. E. G. D. uit Sint Jan steen in bewusteloze toestand met zijn bromfiets aan. Hij stelde de politie en dokter Boor hiervan in kennis. Over de oorzaak van de val die D. heeft ge maakt werd door de politie een onderzoek inge steld. Dokter Boor liet het slachtoffer per ambu lance met een hersenletsel naar het ziekenhuis te Terneuzen vervoeren. TEGEN GEPARKEERDE AUTO Zaterdagavond te 9 uur reed C. S. uit Axel met een veeauto achteruit vanaf de Pironstraat de Mar grietstraat in, waarbij hij tegen een aldaar gepar keerde personenauto aanreed. De personenauto liep flinke schade op. KOORAVOND Zaterdagavond vond in de Ned. Herv. Kerk een Koorzang-avond plaats door de gezamelijke koren Onder leiding van de heer J. Smies werd als ope ning het Zeeuwsch-Vlaams Volkslied gezongen. Mej. Diddens heette de vele aanwezigen hartelijk welkom en opende deze kooravond. Het eerst trad het Ned. Herv. Kerkkoor uit Axel op onder leiding van de heer J. Smies, dat onder andere de concoursnummers zong. Het volgende koor was het Ned. Herv. Kerkkoor uit Sas van Gent o.l.v. mevr. Stern-Dooyeweerd. De Chr. Gem. Zangvereniging Laudamus uit Ter- neuzen o.l.v. de heer J. C. Dekker besloot het programma voor de pauze. Na de pauze was als eerste het Ned. Herv. Kerk koor van Sluiskil o.l.v, de heer P. van Dixhoorn aan de beurt haar stem te laten horen. De Chr. Gem. Zangvereniging „Asaf" uit Axel onder leiding van de heer P. C. Brakman besloot deze avond. Zij brachten een zeer goede vertolking van Heilig, Heilig van Joh. Wagenaar. De heer van Veen Oud-voorz. van de kring Oost Vlaanderen van de Chr. Zangvereniging sloot met een kort woord en gebed deze uitzonderlijk mooie zang-avond waarna door de aanwezigen Gez. 150 1-3 staande werd gezongen. ZONDAG 6 JUNI 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur: Ds. P. J. Pennings 2.30 uur: Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. M. van Dooren. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente IC en 2.30 uur Leesdienst 567 JUNI Dokter Boor. vervolg van pagina 1 „Vorig jaar mochten wij in Axel het nieuwe ge bouw van de „Covo" openen waaraan de C.B.T.B. nauw verwant is." „Het is 10 jaar geleden dat de C.B.T.B. haar Toogdag in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ge houden, dit was in 1955 in Terneuzen. Nu heeft men Axel gekozen, naar men mij vertelde omdat elders geen ruimte is. Na herindeling zeker. Welnu Axel heeft de ruimte. Axel heeft van oudsher een stedelijk karakter, 2 jaar terug hebben wij het „750 Jaar Stad ge vierd, maar tevens'is Axel van oudsher een agra rische gemeente. Zo heeft het haar wekelijkse graanbeurs, de jaarmarkten en vele vee- en paar- denkeuringen. Volgende maand houdt uw zuster organisatie de Z.L.M. haar landbouwtentoonstel ling in Axel. 15% van de beroepsbevolking is nog rechtstreeks in de landbouw werkzaam, maar velen zijn indirekt dienstbaar aan de landbouw, hierbij denk ik aan de Ned. Stikstof Mij te Sluiskil." Spreker wenste voorts allen een vruchtbare dag toe en hoopte dat men een goede indruk van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en Axel zal meenemen. De heer G J. de Jager voorzitter van de geweste lijke raad Zeeland van het Landbouwschap, heette de nieuwe Commissaris welkom namens geheel agrarisch Zeeland. „Er zijn altijd vele raakpunten tussen Provinciaal bestuur en het Landbouwschap en er is altijd een goede verstandhouding, al krijgen wij niet altijd onze zin", zo zei de heer de Jager. De heer de Jager bracht enkele moeilijkheden naar voren, o.a. het verlies aan landbouwgrond door industrialisatie, woningbouw en aanleg van we gen. Hij bracht de wens naar voren snel over te gaan tot inpoldering van „Het Land van Saeftinge waarin men dan een compensatie kan vinden voor de verloren landbouwgrond. Hoofdingenieur van de Landbouwvoorlichtings- dienst Dr. Ir. W. C. van Beekom beaamde het gezegde van de voorzitter dat er steeds wordt ge knaagd aan de zelfstandigheid van de agrarische ondernemer. „Er zijn vele moeilijkheden voor hem en het lijdt geen twijfel of er zullen nog bedrijven verdwijnen. Voor velen is het een moeilijke keus, doorgaan of ophouden. Het aantal hectaren is niet altijd bepalend of het een groot of een klein bedrijf is, wel de wijze waar op het produktief wordt gemaakt. De vakbekwaamheid spreekt hier zeker ook in mee", aldus Ir. Van Beekom. Hij wenste de ver gadering een goede dag toe. Onder een hartelijk applaus betrad hierna Com missaris van Aartsen het spreekgestoelte. Hij dankte de aanwezigen voor de hartelijke ont vangst en zei ook van dit eerste optreden in het openbaar gebruik te willen maken om dank te brengen voor het zeer hartelijke onthaal in de kring van Provinciaal Bestuur. Het is daarom dat wij nu zullen moeten werken om straks gestalte te geven aan de leefbaarheid van ons land. Drie zaken hiervoor zijn nodig 1. Er moet een duidelijke positieve regionale in dustriespreiding zijn; 2. een afwegend beleid ten aanzien van de nieuwe industrie 3. bevordering van de emigratie. De ruimtelijke ordening gaat niet alleen de rege ring aan, ook wij ieder persoonlijk hebben hierin een taak. Dit alles duidt er op dat het verlies aan grond zal moeten worden opgevangen door een grotere pro- duktie en vakbekwaam een bedrijf te leiden Spreker was van mening dat Zeeland een bloeien de periode tegemoet gaat. De voorzitter dankte allen die hadden medege werkt tot het slagen van deze C.B.T.B.-Toogdag. Als intermezzo zong een dameskoor onder leiding van de heer P. C. Brakman enkele liederen. Ds. Ph. M. Becht van Zaamslag sloot met een korte preek en gebed deze geslaagde C.B.T.B. middag bijeenkomst. Excursie. Te half vier vertrokken de deelnemers aan de C.B.T.B.-dag voor een excursie-rondreis. Begeleid door Rijkspolitie en Wegenwacht ging het via de Beoostenblij - Oude Zeedijk naar Zaamslag-Veer ZaamslagTerneuzen, langs de DOW-fabrie- ken naar de Braakman, van hier over Hoek langs de Kanaalwerken naar de Groenvoederdrogerij te Sluiskil. Te 5 uur werd het bestuur en genodigden door het Gemeentebestuur officieel op het Stadhuis ont vangen. De dag werd besloten met Rotterdam te Terneuzen. een diner in Hotel TA.NOPAST^ t ij d e l ij k met 1 JAARGETIJDE Uit serie van 4 tube van f 1.- .Gaarne heb ik gevolg gegeven aan het verzoek van de voorzitter om op deze bijeenkomst aanwezig te zijn. Het feit dat ik de eerste dag na mijn ambtsaanvaar ding reeds naar Zeeuwsch-Vlaanderen („het Over zeese gebiedsdeel van Zeeland) kwam vestigde direkt mijn aandacht op het verbinds vraag stuk. Volgens het jaarverslag is het 10 jaar geleden dat de C.B.T.B. haar vergadering in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen hield, voor de leden van Schouwen en Duiveland had men beter nog een jaar kunnen wachten totdat de mooie Oosterscheldebrug klaar was, dan had men maar van één boot gebruik moe ten maken. Met de Zeeuwen ben ik trots op dit stuk werk." Spreker zegde voorts er behoefte aan te hebben te zeggen dat het hem zeer heeft verheugd benoemd te zijn tot Commissaris der Koningin in het mooie Zeeland. „Het zal voor mij een moeilijke zaak zijn de over leden Commissaris Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot op te volgen. Deze heeft Zeeland en zijn bevolking gediend met een bijzondere stijl en vorm. Vanmorgen heb ik al veel gehoord over de agrarische wereld en heb mijn kennis hieromtrent kunnen ophalen. Er is na de tijd dat ik direkt met de landbouw kontakt had veel veranderd, o.a. door de industri alisatie, die ook Zeeland niet voorbij is gegaan. Industrialisatie en landbouw zijn tegengesteld met elkaar. Het staat wel vast dat Zeeland altijd een belang rijke agrarische provincie zal blijven. Er zijn voor de agrariërs zeker vele problemen, de heer de Jager noemde ondermeer het „Land van Saeftinge Mr. Van Aartsen hoopte in de toekomst op een goede samenwerking met de agrarische verenigin gen. Na een korte rondvraag waarin enkele streekpro- blemen ter sprake kwamen, schorste de voorzitter de vergadering. In Zomerlust en Blije Hage werd de koffiemaaltijd gebruikt. Middagvergadering. De middagbijeenkomst werd gehouden in de Geref. Kerk in de Kerkdreef, waar nu ook de dames van de leden aanwezig waren. Na de heropening van de vergadering door de voorzitter werd door de aanwezigen van het Wil helmus het le en 6e couplet gezongen. De spreker op deze middagbijeenkomst was het A.R.-Tweedekamerlid P. C. Elfferick, die een in leiding hield onder de titel „Is er een ruimte vraagstuk in Nederland' De heer Elfferick begon met enkele cijfers te ge ven van inwonertal en bevolkingsdichtheid in Ne derland. 50 Jaar geleden telde ons land 6 miljoen inwoners nu is dit 12,2 miljoen en in het jaar 2000 zal dit 20 miljoen zijn. De bevolkingsdichtheid in Nederland is 365 in woners per vierkante km. De gemiddelde dicht heid op de wereld is 23 a 24 inwoners per km2. Er is in Nederland een bevolkingsgroei van 2% per jaar. Na afloop van de fel bevochten overwinning op Goes vertrokken de spelers met een stroom van begeleidende en enthousiaste supporters richting Axel. Daar werden ze opgewacht door de drum band Axel die het gezelschap onder toejuichingen van het samengestroomde publiek naar het club lokaal voerde. Aan diverse spelers, supporters en bestuur hebben wij de indrukken gevraagd van de stemming rond deze belangrijke wedstrijd. Eén van de opvallendste opmerkingen hoorden wij uit de mond van één van de oudere supporters Rein Scheelee die zo vol spanning zat, dat hij niet mee naar Hulst had gedurfd. In zijn emotionele toestand was hij gedurende de wedstrijd Axel rond gekruist. Niettemin wist hij te vertellen dat Axel verdiend gewonnen had Achter een stevig glas bier en met een knipoog troffen wij in het clublokaal aan de halfspeler Ronny Bouchaut, die vertelde dat hij in het begin wat zenuwachtig geweest was, maar later er fel tegenaan ging. En dat was een hele uiteenzetting voor de zwijgzame Ronny. Een in opperbeste stemming verkerende voorzitter de heer Dieleman schreef de overwinning van Axel toe aan de gewijzigde opstelling en de gevolgde taktiek aangepast aan de verrichtingen van Goes in haar laatste twee wedstrijden. Rudy Steel, die de gevaarvolle Debbaut volkomen uitschakelde troffen wij met bier en charmante ver loofde eveneens in het clublokaal aan. In het be gin van de week voor de wedstrijd had het aan zenuwen niet ontbroken maar dit was weggevallen na de laatste training en een „toespraakje" van trainer Toon van de Velde. Zijn verloofde me juffrouw Janny Leunis had de hele week weinig gegeten, maar was er van overtuigd dat het nu beter zou gaan. Prima stemming ook bij Jantje Dieleman die kort en kernachtig zijn mening sa menvatte met een „gewoon doorgaan Tijdens de rust van de wedstrijd spraken wij met de heer Weynands ere-voorzitter van Goes, die als zijn mening te kennen gaf dat een voorsprong van 2 a 3—0 niet geflatteerd zou zijn geweest. Trainer van de Velde troffen wij in de huiselijke kring in gezelschap van scheidsrechter Mos. Hij was gaarne bereid zijn indrukken weer te geven. Hij was de overtuiging toegedaan dat Axel zou gaan winnen. Dit is echt geen grootspraak aldus v. d. Velde, hoewel een wedstrijd pas na 1 Zi uur is afgelopen. Het probleem was welke opstelling de beste was aangepast aan het speltype van Goes. Volgens hem is deze opstelling hem dinsdagnacht voor de geest gekomen. Zijn bedoeling was meer stootkracht in de voorhoede te brengen door Ver- berkmoes en door Sheilds en Herman tot snelle vleugels te komen. Na de nederlaag te Hontenisse is de training onmiddellijk afgesteld op de beslis singswedstrijd en is er absoluut niet van uitgegaan dat Goes nog eens een steekje zou laten vallen. Voornamelijk is het zwaartepunt gelegd op een zeer zware conditietraining, tijdens welke hij wel eens medelijden met de spelers had. Maar dit was onze enige kans, aldus de trainer Toon van de Velde. Van Vugt de sympathieke midvoor had de wed strijd uit zijn loopbaan wegens blessures niet mee kunnen doen. Zijn reaktie was snel, verrassend en sportieve instelling van deze suksesvolle speler instelling (na de „toespraak" van Van de Velde was het even stil geworden na de laatste trainings avond en de gevolgde suksesvolle taktiek en opstelling. Het volgende onderstreept wel de zeer sportieve instelling va ndeze suksesvolle speler „Misschien hebben ze wel gewonnen omdat ik niet meegespeeld heb". Rechtsbuiten Herman bleek de hele week de ze nuwen afgereageerd te hebben met klappen op de schouder van zijn moeder en toen die er uiteindelijk genoeg van kreeg mocht zijn vader deze eervolle taak overnemen. Toch bleek dit geholpen te heb-

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2