Aktie Dienstencentrum Bejaarden NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG 2.-. ALGEMENE LEDENVERGADERING VAN HET NED. ROODE KRUIS AFDELING AXEL Feestelijk begin met bouw Bejaardentehuis ALGEMENE VERGADERING Frankering bij abonnement AXEL ZATERDAG 22 MEI 1965 79e Jaargang No. 34 AXELSE COURANT f US. HoofdrecUktae C VINK. RccUictie en AAmnimtnX* Axel. Markt 12. tel. 0 1155 - 646, poetbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 caat per Bij kon inkten belangrijke reëaktke. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentrfa 1 - 5 regels f 1,- tedere regel meer 12 cent eztrn. Door de Stichting Protestants-Christelijke Bejaar denzorg is een grootscheepse huis-aan-huis-aktie begonnen voor het Bejaarden Dienstencentrum. Dit Dienstencentrum dat nu reeds enige gestalte krijgt op de hoek Singelweg—Beatrixstraat, hoopt men tegen het einde van het jaar in gebruik te kunnen nemen. Het zal bestaan uit een recreatie zaal van 13,80 meter bij 10 meter, een dokters kamer, douchecellen en badkamer. Verder zal er een dienstwoning aan verbonden zijn alsook een zit- en slaapkamer voor een verpleegster of maat schappelijk werkster. Ook zal er een grote keuken zijn, van waaruit bij ziekte de bewoners uit de in de nabijheid gelegen 64 bejaardenwoningen hun warme maaltijd kunnen betrekken. Het is niet alleen voor de Prot.-Chr. inwoners van Axel dat dit Dienstencentrum beschikbaar zal zijn. Ook de bejaarden van andere gezindten zullen in dien dit nodig is een beroep op deze vorm van bejaardenzorg kunnen doen. Het is ook geenszins de bedoeling van de Stichting om enige concurrentie aan de dag te leggen tegen over het te bouwen bejaardenpensiontehuis hier aan wordt door de Stichting de volle medewerking verleend. Gezien het feit, dat voor iedere bejaarde dit Diens tencentrum 'beschikbaar is, heeft het bestuur niet geschroomd een huis-aan-huis-aktie te houden voor het dekken van de grote kosten. Bij de exploitatie van dit Dienstencentrum zal de Stichting jaarlijks een belangrijk bedrag moeten bijpassen. De bouw en inrichting zal een bedrag vorderen van 300.000, De exploitatiekosten zijn 50.000,per jaar waarvan door subsidies 40.000,wordt verkre gen, de resterende 10.000,zijn voor rekening van de Stichting. Door middel van de financiële aktie „Uitnodiging", die vorige week huis-aan-huis is bezorgd hoopt men de benodigde gelden te ver krijgen. Uit de tot dusver opgedane ervaring in deze aktie, blijkt overduidelijk dat de Axelse bevolking deze vorm van bejaardenzorg zeer waardeert en zeer velen gaven zich reeds op als lid of contribuant. Laat ons hopen dat de financiën dit mooie werk niet zullen beïnvloeden. Hoge Roode Kruis-onderscheiding voor de co lonne-commandant Dr. K. Boor. Onderscheiding wegens 10 jaar dienst bij het Ned. Roode Kruis voor de leidster der Roode Kruis- helpsters Zr. K. P. Geleijnse. Bevordering van Zr. Geleijnse tot 2e luitenant Op 18 mei hield de afdeling Axel van het Ned. Roode Kruis haar algemene ledenvergadering in het Centrum. Deze vergadering stond onder leiding van de vice- voorzitter de heer J. Blok. In zijn openingswoord verwelkomde hij de Kring- secretaris der Kring Zeeland, de heer A. D. Constandse, en de opvolger van dr. A. Kats, dr. W. Kok. Hij deed vervolgens mededeling dat dr. A. Kats wegens vertrek zijn funktie als voorzitter per 1 mei had neergelegd. Na zijn openingswoord kreeg de secretaris, de heer van Drongelen, het woord voor het voorlezen der notulen en het jaaroverzicht van 1964. Mijnheer de voorzitter, dames en heren. Het behoort tot de taak van een secretaris om in een jaaroverzicht het wel en wee van een ver eniging nog eens de revue te laten passeren. Met genoegen wil ik u hier dus laten horen, en mis schien nog eens in herinnering brengen, wat in 1964 in deze afdeling is voorgevallen. U wilt mij wellicht toestaan dat ik bij sommige punten eens even wat uitvoeriger zal zijn. Zover het in mijn vermogen ligt zal ik dit over zicht in chronologische volgorde geven. Maar laat ik u eerst een overzicht geven van als ik het zo mag noemen de personeelstoestand van de colonne. De bezetting is goed te noemen en in vergelijking met 1963 heeft deze een uitbreiding ondergaan. Bij de dames is er de leidster docente, 4 helpsters 2e kl„ 8 helpsters 3e kl„ (in 1963 was dit 2). Bij de heren is het commando in handen van de majoor RKK, dr Boor, 1 plv. pelotonscomman dant, 1 plv. groepscommandant, 2 ploeg comman danten-secondanten, 15 helpers (in 1963 was dit 8) en 5 leerling-helpers. Deze aanwas heeft de penningmeester een premie van 100,opgeleverd. De oefenavonden zijn regelmatig gehouden al was de ene avond wel eens beter bezet dan de andere. Ook in 1964 is begonnen met een goed bezochte EHBO-cursus onder leiding van Dr. Kats. Wel licht dat deze cursus wegens het vertrek van Dr. Kats, die ook zijn funktie als voorzitter per 1 mei heeft neergelegd, door Dr. de Kok zal worden voortgezet. Het bestuur hoopt dat uit deze cursus ook de no dige mensen bij de colonne kunnen worden inge schreven. Overigens is het over het algemeen wel bekend dat de afdeling Axel over goed getrainde dames- en herenploegen beschikt. Op de selectie-wedstrij den op 2 mei te Koudekerke kwam in poule I Axel op de 3e plaats en in poule II op de 2e plaats. Men verzucht dikwijls „wij hadden een betere plaats kunnen bereiken" natuurlijk het zou pret tig zijn, maar bedenk dan ook dat een bekend man eens heeft gezegd dat het meedoen belangrijker is dan het winnen. Tot zover deze uiteenzetting. In januari is de kring commissaris, Mr van der Weel, ter nadere kennismaking met het bestuur in Axel geweest. In april is adjudant Michielsen weer op zijn post in het Henry Dunanthuis te Zeist, terwijl tevens een patiëntje uit Axel er een onvergetelijke week vakantie genoot. Mei brengt de selectie-wedstrijden te Koudekerke, de resultaten heeft u reeds gehoord. De laatste week van mei en de eerste week van juni zijn voor iedere Roode Kruis-afdeling zeer be langrijk. Ieder van ons kent deze kollektedagen. Zonder al te veel op het terrein van de penning meester te komen kan ik u wel mededelen dat de opbrengst in 1964 uitermate gunstig is geweest, nl. 2591 gulden tegen 2324 gulden in 1963. In procenten uitgedrukt 132,2% van het streefbedrag. En als ik zo de kwartaalverslagen van het Kring- bestuur eens nakijk betekent dit een record. Dat dit bereikt kon worden is dank zij uw medewerking. Ook straks gaat deze kollekte weer beginnen en namens het bestuur doe ik een dringend beroep op uw aller medewerking om indien mogelijk nog een beter resultaat te kunnen bereiken, voornamelijk omdat door de aanschaf van nieuwe kleding en uitrusting een vrij groot bedrag aan de kas moet worden onttrokken. Iets wat verder met de belangen van de penning meester nauw verband houdt is het ledenaantal. Dit punt is op vorige vergaderingen reeds aange sneden en het blijft steeds in een zorgelijke toe stand. Een aktie met verspreiding van folders huis-aan- huis heeft weinig resultaat opgeleverd. Slechts 14 nieuwe leden werden geboekt, het aantal steeg hiermee tot 326. Het bestuur is van mening en u zult dit ongetwijfeld met ons eens zijn dat dit aantal voor een snel uitgroeiende plaats als Axel te gering Is. Wij geloven echter ook dat het ge ringe bedrag van 1 gulden niemand kan afschrik ken. Wanneer het bestuur zal besluiten over te gaan tot een nieuwe ledenwerfaktie zal men ook hier een beroep op u moeten doen. 27 Juni brengt voor de 8e maal de Roode Kruis- wandeltochten. Het is wel gebleken dat deze toch ten nog niets van hun aantrekkelijkheid hebben verloren. Ruim 800 deelnemers namen deel. Dank zij de medewerking van de Marinecommandant te Vlissingen trad ook de Marine-drumband op. Na mens het bestuur dank ik mijn medeleden en allen die op die zaterdag medewerkten door hun aktivi- teiten en ook nu reeds vragen wij uw medewerking voor de tochten op 26 juni a.s. In augustus is de afdeling Axel weer vertegen woordigd op het water en wel op Henry Dunant. Twee patiënten uit Axel maken de reis mee. Dr. Boor fungeerde als scheepsarts, Zr. Geleijnse als hoofd van de verpleging terwijl de dames de Feljter, Mieras en Jansen-Verschelling hun plaatsen als helpster innamen. Als geestelijk verzorger maakte Ds. Heemskerk de reis mee. Op 30 oktober wordt de colonne-commandant, die tot die datum de rang van kapitein RKK had be vorderd tot majoor RKK. 12 November worden de heren Ocké, Simons en Mej. Willemsen onderscheiden met de medaille voor 10 jaar dienst. De medailles worden door de colonne-commandant uitgereikt. 19 November werd de cursus opleiding helpster 3e kl. met een examen besloten. 7 helpsters legden met goed gevolg dit examen af, 6 van hen zijn inmiddels reeds bij de helpsters ingedeeld. Aan het eind van het jaar komt het Jeugd Roode Kruis weer in touw en met medewerking van de schooljeugd konden alle zieken uit Axel, zowel thuis als in de verpleeginrichtingen, met een Kerst- gave worden verrast. Ik wil nog even memoreren dat ook bij sportevene menten steeds Roode Kruis-hulp aanwezig is. Mijnheer de voorzitter, ik wil dit jaaroverzicht gaarne besluiten met de dames en heren leden der colonne en hun commandanten en de leden der EHBO te danken voor hun werk en namens het bestuur vraag ik voor 1965 hun inspanning om het werk van deze Roode Kruis-afdeling m alge mene zin verder te ontplooien. Hierna besprak de penningmeester, de heer A. P. Esselbrugge, de financiële toestand der vereniging. Een klein batig saldo was het resultaat. Bij de volgende bestuursverkiezing werd dr. W. Kok gekozen in de ontstane vakature, wegens het vertrek van dr. Kats, terwijl dr. C. A. Schiltman de funktie van voorzitter zal innemen. Na deze bestuursaangelegenheden was het de co lonne-commandant Dr. K. Boor die onder toepas selijke woorden de medaille voor 10 jaar dienst Zr. Geleijnse overhandigde en haar tevens het besluit van het Roode Kruis-commando voorlas van bevordering tot 2e luitenant. Namens het be stuur feliciteerde hij haar met de onderscheiding en benoeming. Het was hierna de kringsecretaris, de heer A. D. Constandse, die met een toespraak de inleiding ging vormen tot een hoogtepunt op deze verga dering. Spreker ging terug tot 8 mei van dit jaar, nl de Wereld Roode-Kruis-dag. Het is de gewoon te, aldus spreker, dat er op de Wereld Roode- Kruis-dag een onderscheiding wordt uitgereikt en het verheugde hem zo buitengewoon dat deze hoge onderscheiding thans in Axel was terechtgekomen. Het was een totaal verraste dr. Boor, die te horen kreeg dat hem wegens zijn werk ten dienste van het Ned. Roode Kruis in de loop der jaren, de Medaille van Verdienste in zilver was toegekend. Spreker liet vervolgens de zeer vele werkzaam heden van dr. Boor nogmaals de revue passeren en hij onderstreepte volkomen het besluit van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis hem deze onderscheiding toe te kennen. In zijn dankwoord wilde dr. Boor niet nalaten de helpers en helpsters hierin te betrekken, want het zijn tenslotte deze mensen waarmee hij moet wer ken. Na deze enigszins feestelijke gebeurtenissen be sprak de secretaris verder de kollekte 1965. Hij deed een beroep op allen hieraan hun volle me dewerking te verlenen. Hij wilde gaarne de bevol king opwekken deze inzameling zoveel mogelijk te steunen, aangezien het Roode Kruis een instel ling is die geen subsidie ontvangt, terwijl er bij rampen, waar deze ook plaats vinden, altijd een beroep op gedaan wordt om geld of goederen te zenden. Tot slot vertoonde Zr. Geleijnse dia's van haar reizen naar Zwitserland, waarna de vice-voor- zitter de vergadering sloot. Mevrouw C. van Dijke-van Dijk, de echt genote van Axels burgemeester, heeft vrij dagmiddag 14 mei j.l. aan de Hospitaalstraat te Axel de eerste paal de grond „ingejaagd" voor het bejaardentehuis, dat over twee jaar aan ruim honderd mensen plaats zal bieden. Mevrouw Van Dijke werd aan het heikoord geassisteerd door de heren J. P. Wullems (71) en A. Maas (88) die respectievelijk de rooms- katholieke stichting voor bejaardenzorg en de protestants-christelijke stichting voor bejaar denzorg te Axel representeerden. Deze beide stichtingen en de gemeente Axel participeren in de stichting algemene bejoardenzorg te Axel, in wiens opdracht het tehuis wordt ge bouwd en die straks ook de exploitatie ter hand zal nemen. Het heien van de eerste paal voor het toe komstige pensiontehuis voor bejaarden trok - mede dank zij het hijzonder mooie weer - nogal wat belangstelling. Behalve het ge meentebestuur van Axel waren er de leden van de drie Axelse stichtingen voor bejaar denzorg, voorts de architect, de heer T. Bier uit Booskoop en vertegenwoordigers van de geestelijkheid, de bouwcommissie, de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, de provinciale dienst voor volkshuisvesting en bouwnijverheid en de diverse gemeentelijke diensten. Ook de Axelse bevolking toonde de nodige belang stelling, toen de met groen versierde heipaal de grond werd ingedreven. De officiële genodigden werden na afloop van het „buitenwerk" ontvangen in de raadzaal van het gemeentehuis, waar burgemeester M. K. van Dijke in zijn kwaliteit van voorzitter van de stichting algemene bejaardenzorg Axel, dank bracht aan allen die bij de voor bereidingen tot de houw hun steentje hebben bijgedragen. De burgemeester noemde het bij zonder verheugend dat in Axel alle gezindten eendrachtig samenwerken. „De hoop is nu alleszins gerechtvaardigd dat Axel over enkele jaren over vrijwel optimale voorzieningen voor de huisvesting van bejaarden beschikt", aldus burgemeester Van Dijke. De ontwerper van het bejaardentehuis, de heer T. Bier uit Bos koop, roemde prettige samenwerking binnen het bouwteam dat wordt gevormd door de architect, door de heer C. Roelands van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht en de heer K. Romeijn van Kortewegs aan nemingsmaatschappij N.V. te Breda, die het project uitvoert. De heer Bier overhandigde „heibaas" mevrouw Van Dijke tot slot een fraai getekend „heibrevet". In een samenkomst van persvertegenwoor digers sprak burgemeester Van Dijke de ver wachting uit dat er binnen enkele jaren in Axel rond de bejaardenverzorging en -huis vesting niets meer te wensen over zal zijn. Axels burgemeester doelde daarbij ondermeer ook op het in aanbouw zijnde dienstencen trum voor bejaarden, dat het eerste in Zee land en het tweede of derde in het land is. Voorts wordt er aandacht besteed aan het huisvesten van bejaarden in duplexwoningen. van het Waterschap AXELER AMBACHT op DINSDAG 25 MEI 1965, des avonds 7.00 uur in „Het Centrum" te Axel. AGENDA 1. Opening 2. Beëdiging Hoofdingelanden 3. Notulen 4. Ingekomen stukken en mededelingen 5. Benoeming Griffier 6. Benoeming Hoofd van de technische dienst 7. Voorstel inzake vaststelling presentiegelden 8. Voorstel inzake aanwijzing deskundige voor controle geldelijk beheer 9. Voorstel inzake verkoop eigendommen 10. Voorstel inzake overdracht van bevoegdheden 11. Voorstel tot uitvoering van werken 12. Rondvraag en sluiting. De voornaamste punten uit deze agenda, nader toegelicht zijn Beëdiging Hoofdingelanden. In de vergadering van de Algemene Vergadering van 12 januari 1965 konden niet beëdigd worden de Hoofdingelanden District I gebouwd de heer J. C. Bleijenberg te Sluiskil. District III gebouwd de heer J. W. Scheele te Zaamslag. District IV ongebouwd de heer U. E. G. Buijsse te Zuiddorpe de heer H H. C. Goethals te Westdorpe De heer Bleijenberg is inmiddels overleden, zodat thans ingevolge art. 36 van het Reglement voor het Waterschap Axeler Ambacht nog beëdigd moeten worden de heren J. W. Scheele, U. E. G. Buijsse en H. H C. Goethals. MEDEDELINGEN Het bestuur deelt mede a. dat bij de N.V. Borg Maatschappij te A'dam een verzekering is afgesloten als bedoeld in art. 172, par. 1 van het Reglement voor het Waterschap Axeler Ambacht (verzekering pol- dergelden) b. dat het Dagelijks Bestuur gaarne toe wil tre den als lid van de Zeeuwse Polder- en Wa- terschapsbond en stellen U voor daartoe te besluiten c. dat de taakverdeling van de Gezworenen als volgt is District I ongebouwdmet uitzondering van de zaken betreffende de zeewering de heer Ramondt gebouwd de heer Rijpstra. (Zie vervolg pagina 2)

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1