Uit onze Omgeving Axel Onrustige Zenuwen? Mljnhardfs Zenuwtabletten Predikbeurten Zondagsdienst artsen Nieuwe aanwinsten van de Chr. Openb. Bibliotheek Langs de Scheldestromen GEMEENTERAAD EERSTE RATIOWONING UITGEGEVEN Vrijdag werd de eerste ratiowoning aan de Gene raal Meijerstraat te Axel door de hoofdingenieur directeur voor de Volkshuisvesting in de provincie Zeeland, ir. L. D. Huisman geopend. Hij opende de deur door een sleutel die hem werd aangeboden door het dochtertje van de gemeente-secretaris, Anja van de Bosse, die voor deze gelegenheid in Axelse klederdracht was gestoken. De wJning wordt betrokken door de rijkspolitieman A. C. L. van Hove, die met zijn gezin zijn intrek in de eerste woning zal nemen. Was het gezin van Hove bijzonder verheugd over de nieuwe woning, dit alles werd nog eens onder streept tijdens een bijeenkomst op het stadhuis door de burgemeester M. K. van Dijke. Hij prees de goede afwerking van de woningen en komple- menteerde hiermede de aannemer, de N.V. Vlaco te Terneuzen. Buitengewoon was hij te spreken over het comfort dat de woningen bieden, waarmee hij het architectenbureau E. F. Groosman N.V. te Rotterdam aanbeveelde. Voorts benadrukte hij hetgeen goede samenwerking vermag. Hij sprak zelfs van een feestdag voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Dit is n.l. de eerste woning die gereed is in het kader van de arbeidsbesparende bouw van 960 woningen, waarbij 13 gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen betrokken zijn. Het ziet er naar uit dat de verwachtingen, die wij omtrent het ratio-plan hadden, ruimschoots zal worden over troffen aldus de burgemeester. Ook Ir. Huisman sprak zijn waardering uit over het ratio-bouwplan. Hij gewaagde van een presta tie waarvan heel de streek zal profiteren. Na de opening bestond er gelegenheid om de woning van de familie van Hove te bezichtigen, alsmede de modelwoning ernaast. Na het officiële gedeelte vertrok het gezelschap naar restaurant "Zomerlust waar de eerste woning werd gevierd. In Axel worden er in eerste aanleg 120 woningen gebouwd, waarvan er nu reeds 12 gereed zijn. Ook in Hulst, Hontenisse en Hengstdijk heersen er al bouwaktiviteiten. Van nu af zullen er iedere week zes woningen worden opgeleverd. WEER BEVEILIGDE SPOORWEGOVERGANG Sinds woensdagmiddag is de spoorwegovergang in onze gemeente weer beveiligd. De overgang kan nu worden afgesloten door een vier-tal klap- bomen, welke elektrische bediening hbeben. Dit zal voor het drukke wegverkeer een grotere veiligheid geven. Juist door het weinige treinver keer, bleek maar weinig aandacht door de auto bestuurders aan deze overgang besteed te worden waardoor moeilijkheden hadden kunnen ontstaan. JAARVERGADERING WIT-GELE-KRUIS Maandagavond hield de plaatselijke afdeling van het Wit-Gele-Kruis haar jaarvergadering. Het ledental is thans opgelopen tot 450 en men verwacht nog een verder gaande stijging. De contributie kon gehandhaafd blijven op 12,— per jaar (bejaarden 50% reduktie). De vereniging behoort tot de weinigen in Zeeuwsch-Vlaanderen, die financieël nog vrij gunstig zit, wat niet in ge ringe mate is toe te schrijven aan het beleid van penningmeester de Coninck. Gezien er geen bode meer beschikbaar is, stelt het bestuur de leden in de gelegenheid de contributie te voldoen op de 1ste zondag van elk kwartaal na de H.H. Missen van 9.00 en 10.30 uur. Velen hebben reeds van deze gelegenheid gebruik ge maakt. Het afhalen van gebruiktartikelen geschiedt voor taan op vertoning van lidmaatschapkaart aan per sonen van 18 jaar en ouder. De zuster van het Wit-Gele-Kruis zal zorg dragen voor afgifte. Het spreekuur is op donderdag van 13.00—14.00 uur. Na afloop van deze vergadering vertoonde mej. V. Schelleman enkele filmpjes over Axel, 10 jaar geleden. De aanwezigen hebben bijzonder genoten bij het zien van vele bekenden en kunnen vaststellen dat Axel in deze vrij korte tijd veel is veranderd. OPBRENGST VASTENAKTIE De opbrengst van de vastenaktie in een viertal zondagen in de R.K. Kerk gehouden bedroeg ruim 930,-. JONGERENSOOS A.s. zaterdag organiseert het R.K. Jeugdwerk weer haar maandelijkse jongerensoos in het Gezellenhuis. Gezien de suksessen van voorgaande avonden be looft het weer druk te worden. AANRIJDING Vrijdag reed een personenauto over de Nieuwen- dijk richting Axel. Na hem kwam een vrachtauto der gemeente Axel bestuurd door de heer M. R. uit Axel. Plotseling stopte de personenauto waar door de vrachtauto na remmen dwars op de weg kwam te staan. Op dat ogenblik kwam echter uit tegenovergestelde richting een personenauto be stuurd door K. L. D. uit Axel. Het gevolg was een botsing, waarbij materiële schade ontstond. SCHEDELBASISFRACTUUR Vorige week meldden wij een aanrijding tussen twee bromfietsen op de rijksweg Sluiskil.Axel. Aanvankelijk lieten de verwondingen zich niet ernstig aanzien en konden beide heren na ver bonden te zijn huiswaarts keren. In de loop van de avond deden zich bij de heer A. van Hoecke ontbloedingen voor, waarna hij onmiddellijk met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis werd overgebracht. BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 1 MEI 1965 door de heer P. C. Brakman ter gelegenheid van Koninginnedag op 30 aprli '65 Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Kom nu met zang 2. O, schitterende kleuren 3. Wij willen Holland hou'en 4. Piet Hein 5. In een blauw geruiten kiel 6. Wie gaat mee over zee 7. Een jongen hoort op het water thuis 8. De mei is gekomen 9. Meiliedje 10. De herder 11. Kent gij het land 12. Zeeuwsch-Vlaams Volkslied ZONDAG 2 MEI 1965 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uurDs. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. J. Visscher, Zwijndrecht. Geref. Gemeente IC en 2.30 uur Leesdienit. 12 MEI Dokter Boor. STUDIEBOEKEN Aalbers, B. J. Verantwoorde gezinsvorming Ais- berg, E., en A. Six. Z... gaat T.V.-storingzoeken Alphen, H. van Proeve van kleine gedigten voor kinderen Boerlage, M. L. Jeugdboeken lezen en kiezen De bovenste plank Burgess, A. Sergeant Flora Sandes Dalmayer, H. De zeven luchters Egeraat, L. van. Gids voor OostenrijkEgeraat, L. van. Gids voor Salzburg en Salzkammergut Enklaar, I. H. Joseph Kam Epstein, I. Geschie denis van het jodendom Griswold, A. B. e.a. Burma, Korea, TibetJohnson, S. E. Jezus in zijn eigen tijd Kruizinga, J. H. Oranmenten van huis en hof Kuitert, H. M. De spelers van het spel Kunstgeschiedenis der Nederlanden. (dl. 5).; Simons, W. H. Van het dak der wereld Sivirsky, A. L. I. Meesters der Hongaarse 'Vertelkunst Stofkoper, L. A. Op en om de Noordzee-boulevard; Thole Beishuizen, G. De geschiedenis van Car thago Voetballen toen en nu Warmond, Ellen Warmte, een woonplaats Weiner M. De par- venue prinsessen Woordenboek der Zeeuwse dialecten Zoals er gezegd is over Jesaja. BUITENLANDSE ROMANS Buck, P. The living Reed Kastner, E. Die ver- schwundene Miniatuur Kessel, J. Pour l'honneeur. ROMANS Doorn, J. Grote mensen dromen nietDored, E. Ik had Tiberius lief... Dostojewski, F. M. De droom Doyle, A. Conan. Een studie in rood Gast, L. Een huis vol pony's Gent, M. van. De laatste geus/; Green, G. Dokter Abelman, de laatste nijdasMacDonald, B. Het ei en ik Marxveldt, C. van. Joop ter Heul's problemen Rinser, L. Ga weg als je kuntSayers, D. L. Lijk in zicht, (det).; Tsjechof, A. P. De echtge noot. JEUGDBOEKEN Allan, M. E. Ontmoeting in SchotlandBeljé, J. P. Ratje Verheul en zijn kornuiten Berna, P. Spanning rond het tankstation „De Ekster" Bocy, H. Th. de. Van strandrover tot redder Bouhuys, M. KinderverhalenEvenhuis, G. De school van Schellebelle Fichter, G. S. Reptielen en hun levenswijze Hichtum, N. van. Oehoehoe in de wildernisIterson, S. R. van. De smok kelaars van Buenaventura Jong, M. de. Vogels van wad en slik JLange-Praamsma, M. de. Mar- lieske viert bevrijdingsdag Marlieske op „De Meihorst"Langstaff, J. Buiten bij de dieren Leeuwen, F. van. Diepzeeduiken en onderwater- zwemmen O'Clery, H. Het spookschipPhaff, Ch. Zie je wel, Ardie Polland, M. A. Gretorix en Justus Rechlin, E. TonkiRutgers van der Loeff-Basenau. A. Steffos en zijn paaslam Rutley, C. B. Rey de vosScheffer, Chr. Amber en UrbanShortall, L. Fijn dat er kleuren zijn Sprookjes uit 1001 nachtSvenmark, S. Faithell. Hannibal en Esmeralda Vries, L. de en C. van Rijsinge. Lees eens mee over onweer en hoe het ontstaatWinkler-Vonk, A. Uit het land van Heidi Wolfel, U. Overal schijnt de maan. Zeeuwse afdeling Nationale Woningraad vergadert. Voor zaterdag 8 mei heeft de afdeling Zee land van de Nationale Woningraad een jaar vergadering annex contactdag belegd in hotel „Des Pays Bas" in Terneuzen. Het bestuurslid F. Schets is periodiek aftre dend en herkiesbaar. Wegens ontslagname van de heren Meliefste, Middelburg, Kats- man, Goes en van de Putte, Souburg moeten drie nieuwe bestuursleden worden gekozen. Voorts staat er een verkiezing van leden van de kascommissie en de ledenraad op de agen da. Burgemeester mr. H. Rijpstra van Ter neuzen zal de aanwezigen toespreken. Tot slot wordt er nog een excursie verzorgd door de woningbouwvereniging Werkmansbelang te Terneuzen. Boekenexpositie te Terneuzen geopend. Dinsdagavond heeft burgemeester mr. H. Rijpsra in gezelschap van beide wethouders, enkele gemeenteraadsleden, en een klein aan tal belangstellenden, de boekententoonstelling geopend, die in de veilinghal te Terneuzen tot 3 mei a.s. wordt gehouden. „In blad weer spiegeld" is de naam van deze tentoonstelling, die reeds eerder te middelburg werd gehou den, en waarvan wij uitvoerig melding maak ten. Mr. Rijpstra, die een openingsinleiding hield, zei het zeer te waarderen, dat een der gelijke tentoonstelling in zijn gemeente kan plaatsvinden, al merkte hij op niet goed te begrijpen, waarom bij gelegenheid van het 150-jarig bestaansfeest van de vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels er van gemeentewege subsidie nodig was voor deze tentoonstelling. De heer C. A. Bikker, die namens het voor bereidend comité sprak, zei dat deze tentoon stelling bepaald niet bedoeld is om boeken te verkopen, maar veeleer om de culturele waar de ervan naar voren te brengen. Mr. W. D. de Bruine, bibliothecaris van de provinciale bibliotheek van Middelburg, toonde tenslotte aan, dat de naam „In blad weerspiegeld" in meer dan een opzicht de intenties vertolkt van deze zeker interessante, zij het wat eenzijdige, tentoonstelling, die veel meer belangstelling verdient dan zij gisteravond kreeg. Zeeuwse jongeren naar Ivoorkust. In het kader van het Jongeren Vrijwilligers Programma zullen vier Zeeuwse jongens en meisjes voor twee jaar gaan werken in Kor- hogo aan de Afrikaanse Ivoorkust. Donder dag 29 april j.l. vertrok het eerste gedeelte van het Nederlandse contingent, dat uit 25 vrijwilligers bestaat, van Schiphol. De deel nemers zullen een stage van twee weken in Dakar in Senegal maken, waarna ze naar hun einddoel gaan. Uit Zeeland nemen deel verpleegster-verlos kundige Marian van de Vijver uit Biervliet, verpleegster Adrie Bakker uit Terneuzen, landmeter Herman van de Garde uit Middel burg en landbouwdeskundige Martie Hanse uit Ziezikzee. Ieder op hun eigen terrein zul len zij hun Afrikaanse collega's kennis over dragen. Rijbewijs ook in België spoedig verplicht Naar het Belgische ministerie van verkeer heeft medegedeeld wordt thans de laatste hand gelegd aan de uitvoeringsbesluiten voor de wet waarbij in België het „rijbewijs" wordt ingevoerd. Gehoopt wordt dat de besluiten nog vóór de verkiezingen op 23 mei in het staatsblad kunnen verschijnen. De ongeveer 2,5 miljoen Belgische automo bilisten worden in twee groepen verdeeld. Van 18 tot 21 jaar betekent, dat een theore tisch en praktisch examen zal moeten worden gedaan om in het bezit te kunnen komen van een rijvaardigheidsbewijs. Aan hen, die ouder dan 21 jaar zijn, wordt de rijvergunning automatisch uitgereikt op vertoon van een verklaring, dat men de afgelopen vijf jaar niet uit de rijbevoegdheid is ontzet, dat men be schikt over voldoende kennis en bekwaam heid om een auto te besturen en geen licha melijke gebreken heeft, die de aanvrager on geschikt maken tot het besturen van een mo torrijtuig. De kwestie van het „rijbewijs", dat thans in België niet bestaat, houdt de gemoederen al vele jaren bezig. De invoering houdt verband met Europese verkeersverplichtingen en de verhoging van de verkeersveiligheid. Op 24 mei a.s. Prins Bernhard opent „DOW" te Terneuzen. Prins Bernhard zal op maandagmiddag 24 mei a.s. de officiële opening van de ves tiging van Dow Chemical Internationaal N.V. in de Nieuw Neuzenpolder te Ter neuzen verrichten. Het Terneuzense com plex is de grootste vestiging van de Dow in Europa. De opening zal naar alle waarschijnlijk heid door een groot aantal genodigden worden bijgewoond. Het laat zich aan zien dat o.m. de Amerikaanse ambassade in Nederland en de directie van The Dow Ghemical Company vertegenwoordigd zullen zijn. Overigens werkt Dow te Ter neuzen al op volle toeren. In september van het vorig jaar kwam de produktie van de styronfabriek op gang, daarna zijn ge leidelijk ook de andere afdelingen van start gegaan. Dow levert de grondstoffen voor de fabricage van plasticartikelen. Het Dow-complex zal in de naaste toe komst nog aanzienlijk worden uitgebreid. Het fabrieksterrein omvat momenteel on geveer 86 ha. Rond het complex zullen zich ook toeleveringsbedrijven voor Dow vestigen. vervolg van pagina 1 De voorzitter zegt dat het wel veel gevraagd is om nu reeds een oplossing te kunnen geven voor het Woonwagenkamp. Wel kan ik zeggen dat alles wordt gedaan om zo spoedig mogelijk iets te vinden om het te ver plaatsen. Over het niet opgenomen zijn van de Hengelsport vereniging kan ik antwoorden dat wij de Sport stichting zien als een stichting waarin de sporten opgenomen zijn die lichamelijke sport beoefenen. Er zijn nog vele andere sporten die ook niet in de Stichting opgenomen zijn, zoals dammen, scha ken en biljarten. „Wij zien weinig aanleiding om de Hengelsport vereniging in de Sportstichting op te nemen", al dus de voorzitter. Wethouder van Bendegem antwoordt dat voor de oversteek van de Kanaalkade nog geen goed plan is gevonden, maar er wordt aan gewerkt om dit zo goed en zo spoedig mogelijk gedaan te krijgen. Wat de bocht in de Buitenweg betreft, kan ik antwoorden dat hopelijk dit jaar de Gistellelaan nog doorgetrokken zal kunnen worden naar het Szydlowskiplein, waardoor veel minder verkeer door de Buitenweg zal gaan. De verlichting op de Buthdijk, hiervoor is aan de P.Z.E.M. opdracht gegeven en in de maand mei zal dit ten uitvoer worden gebracht. De heer D. J. Oggel zegt te constateren dat bij de beantwoording van de rondvraag een andere tak- tiek wordt toegepast. Het was gebruikelijk dat op de gestelde vragen schriftelijk antwoord volgde, nu worden zij direkt mondeling behandeld. Is deze manier van beantwoording niet in strijd met het „reglement van orde". Bij de behandeling van de begroting zijn op door mij gemaakte opmerking, door B. en W. toezeg gingen gedaan dat hier op antwoorden zouden worden gegeven, maar deze blijven nog steeds uit. O.a. over een financieringsfonds, uitbreidingsplan Noord, Public Relations, opknappen van de hoek- grond aan de Sparksstraat te Spui, een rijwielpad langs de Kanaalweg naar Kijkuit en het slechte wegdek van het stukje weg dat naar den Armen- dijk loopt. De voorzitter zegt dat de heer Oggel de rond vraag misbruikt met al deze opmerkingen. Het college gaat zeker niet buiten het reglement van orde door de gestelde vragen mondeling te beantwoorden. In artikel 24 hiervan staat dat door B. en W. de vragen mondeling direkt na het stellen kunnen be antwoorden en wanneer nodig deze later schriftelijk kunnen beantwoorden. Er staat ons niets in de weg dit nu direkt te doen. Wanneer er beleidspunten aan vastzitten dan wor den deze meestal door ons bezien en wordt een schriftelijk antwoord gegeven. Over de vraag van de rijksweg Axel—Kijkuit hebben wij kortgeleden U medegedeeld dat wij een duidelijk omschreven verzoek hiertoe aan de rijks waterstaat hebben gedaan, maar dat deze niet het plan hebben aan deze weg nog iets te veranderen. Met het uitbreidingsplan „Noord" hopen wij bin nen enkele maanden te kunnen beginnen. Gisteren hebben wij het schetsplan pas ontvangen en door temporisering kan alles worden uitgevoerd, wat in de bedoeling lag. Door de beperkte financiën zijn wij genoodzaakt de pas wat in te houden en daarom hebben wij nog weinig behoefte aan Public Relations. Wethouder van Bendegem zegt dat de verbetering van de weg naar den Armendijk alleen nog wacht op de goedkeuring van G.S. Met een aannemer is over deze verbetering reeds akkoord bereikt. De heer Oggel zegt geen antwoord te hebben ge kregen over zijn vraag over Spui. Wanneer deze vragen niet voor de rondvraag zijn wanneer moet ik ze dan stellen. De voorzitter antwoordt dat in het veelvuldig kon- takt wat de heer Oggel heeft met de leden van het college, zeker wel antwoord zal kunnen krijgen als hij die aan hen stelt. De heer Vink zegt dat de waterstand in het zwem bad wel bijzonder laag is. Is dit misschien het gevolg van het wegzuigen van het water door de grote pompinstallatie bij de Sassing. Misschien is de lage waterstand gevaarlijk voor de kinderbaden. Wethouder van Bendegem zegt dat de waterstand opzettelijk laag wordt gehouden om werkzaam heden in het bad te verrichten. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met dankgebed. In oost Z.-Vlaanderen M. v. Kerkvoort nieuwe voorzitter van N.V.S. Tijdens de algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, is de heer M. van Kerkvoort, alhier tot voor zitter gekozen. Na het overlijden van de heer J. F. van Heuckelom op 18 decem ber 1.1. werd de functie waargenomen door de heer J. G. C. Dalmijn uit Hulst, die te Terneuzen in „de Schakel" tot de voorzittersverkiezing de vergadering leid de. De directeur van de N.V.S., de heer J. Rotte, sprak over de aktiviteiten van de vereniging. Hij betoogde, dat met de me dewerking van alle leden het aantal in de N.V.S. georganiseerde diabetici van het huidige ruim 28.000 gemakkelijk te brengen is 30.000 als men weet dat vol gens voorzichtige schattingen in ons land 100.000 van deze patiënten zijn. Hij wil de dit aantal én 3000 donateurs bereiken vóór de vereniging in september a.s. haar twintigjarig bestaan viert.

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 2