-. GEMEENTERAAD VAN AXEL Koninklijk onderscheiden W/ethouder C. VAN BENDEQEM en de heer H. VAN DEN BERQE Frankerilng bij abonnement, AXEL ZATERDAG 1 MEI 1965 79e Jaargang No. 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. G, VINK. Redafctie en Administratie Axel. Merkt 12, tel. 0 1155 - 646, Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK 16 Vergadering van dinsdag 27 april j.l. Aanwezig waren alle raadsleden. Na de opening legde de heer P. Dekker Jr. (CHU) de zuiveringseed en de ambts eed af om toe te treden tot de raad in de plaats van zijn onlangs overleden partij genoot de heer W. de Feijter. De voorzitter, burgemeester M. K. van Dijke heette de heer Dekker welkom in de raad en sprak de hoop uit dat er een goede en vruchtbare samenwerking zal mogen zijn. De ingekomen stukken en mededelingen vormden geen onderwerp van gesprek, al leen vond de heer P. van Bendegem aan leiding om te vragen naar de noodzake lijkheid van 218.000,loon voor de Centrale Dienst. Oo'k de heer D. J. Oggel vond dat een dergelijke reservepot wel hoog was. Ver der bemerkte hij, dat enige tijd geleden door hem gevraagd was de kas en admi nistratie van de Centrale Dienst geschei den te houden. In het verificatierapport over het le kwartaal '65 bleek dit nog niet het geval te zijn. De voorzitter antwoordt dat het grote winstsaldi deels gebruikt moet worden om uitkering te doen aan Terneuzen nu deze gemeente is uitgetreden. Verder zal een deel nodig zijn voor de bouw van een kantoorruimte voor deze dienst. De suggestie van scheiding van kas en administratie die door de heer Oggel was gedaan is doorgegeven en door de Cen trale Dienst in overweging genomen. De raad ging akkoord met een herziening van de bezoldiging van de wethouders per 1 januari 1965. Voor het bijwonen van de aandeelhou dersvergaderingen van de N.V. Zegam is het gewenst dat de raad uit zijn mid den voor de zittingsperiode een gemeen telijk vertegenwoordiger benoemt. De heer M. L. M. IJsebaert werd met 12 van de 13 stemmen gekozen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij schrijven van 15 maart 1965 bezwaar gemaakt tegen de koopsom genoemd in het besluit van 22 december 1964, no. 1915, tot aankoop van de garage, berg plaats en erf aan de Hospitaalstraat van de heer J. P. van Driel te Axel. De gemeente heeft dit perceel nodig voor de verdere ontsluiting van het uitbrei dingsplan-west. Na nieuwe onderhandelingen is de eige naar alsnog bereid gevonden met een la gere koopsom genoegen te nemen. De raad besloot opnieuw tot aankoop van deze garage. Voor de realisering van het uitbreidings plan-west c.q. saneringsplan is het nood zakelijk de beschikking te verkrijgen over de woning Hospitaalstraat 21 te Axel en het daarbij behorende perceel tuingrond. Met de eigenaar is over de aankoop van deze percelen overeenstemming bereikt. De raad ging met de aankoop van het perceel, groot 489 m2, akkoord. De raad ging akkoord met verschillende verkopen van percelen bouwgrond. Zo werd verkocht aan mevr. M. H. de Danschutter te Axel een perceel bouw grond, groot ongeveer 150 m2 gelegen aan de Robertstraat. Aan de heer L. J. M. Cornelissen te Axel een perceel bouwgrond, groot ongeveer 210 m2, gelegen aan de Elzasstraat. Aan de heer E. J. van den Bosch te Axel een perceel bouwgrond, groot ongeveer 192 m2, gelegen aan de Elzasstraat. Aan de heer I. den Exter te Koewacht een perceel bouwgrond, groot ongeveer 348 m2, gelegen aan de Gen. Sikorskistraat. Aan de heer A. van Arenthals te Axel een perceel bouwgrond, groot ongeveer 210 m2, gelegen aan de Robertstraat. Aan de heer J. J. Kotvis te Axel een per ceel bouwgrond, groot ongeveer 215 m2, gelegen aan de Robertstraat. Van mevrouw B, K. Verlinde-Devos te Terneuzen werd aangekocht de woning Oudewijk 45, die bij de sanering van de Oudewijk en omgeving is betrokken. De raad achtte het verder gewenst het aantal ambtenaren van de burgerlijke stand uit te breiden. Wethouder C. van Bendegem werd met 12 van de 13 stemmen gekozen. In enige vacatures, ontstaan door het overlijden van de heer W. de Feijter moest worden voorzien. Zo werd de heer P. Dekker Jr. gekozen tot lid van de com missie voor de Openbare Werken, tot lid van commissie van advies voor Stafveror deningen, vertegenwoordiger in het be stuur van de Stichting Protestantse Zie kenzorg „Zeeuwsch-Vlaanderen" en plaatsvervangend vertegenwoordiger in de Raad van Bestuur van de N.V. Water leiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaan- deren". Van de N.V. Albert Heijn en van het Su permarkt Instituut Nederland zijn ver zoeken ingekomen om de verplichte va kantiesluiting voor kruidenierswinkels te laten vervallen. Jaarlijks wordt door enkele gemachtigden van de plaatselijke kruideniers een va kantieschema overgelegd, waarin voor al le kruideniers de vakantie is aangegeven. Deze regeling werkt soepel en verloopt ieder jaar tot volle tevredenheid. De raad achtte het daarom niet gewenst hierin verandering te brengen. De heer van den Berge wordt de onderscheiding opgespeld door burgemeester van Dijke. Bij de vele onderscheidingen die ter ge legenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana zijn verleend, viel ook burgemeester van Dijke de prettige en eervolle taak ten deel een tweetal van zijn inwoners een onderscheiding op de borst te spelden. In tegenwoordigheid van het college werd allereerst de eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau in zilver uitgereikt aan de heer H. van den Berge, secretaris van de harmonie „Concordia". De heer van den Berge is al 45 jaar werkend lid van de harmonie en daarnaast ook al een 30-tal jaren bestuurslid, terwijl hij nu al meer dan 15 jaar het secretariaat van Concor dia vervult. Sedert de oprichting van de drumband nu 6 jaar geleden, was de heer van den Berge ook nog instructeur van de drumband. Een man dus waarvan wel ge zegd mag worden dat hij sedert tientallen jaren een van de steunpilaren van „Con cordia" is geweest en nog steeds is. Ook de heer C. van Bendegem mocht burgemeester van Dijke de onderscheiding op de borst spelden. iwte; Nadat burgemeester van Dij'ke de heer van den Berge het ereteken had opge speld en daarna nog even was nagepraat, kwam als grote verrassing de mededeling dat zich in het gezelschap nog iemand be vond die een onderscheiding te beurt was gevallen, met name wethouder C. van Bendegem. De heer van Bendegem overi gens een vlot en gevat spreker bleek op dit moment sprakeloos en was zichtbaar ontroerd nu burgemeester van Dijke hem mededeelde dat hij door H.M. de Konin gin was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer C. van Ben degem is sedert 3 september 1935 lid van de gemeenteraad, sinds 1945 voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid, had van 1945-1960 zitting in het provinciaal bestuur en was ook geruime tijd lid van de landelijke partij raad. Naast vele functies die hij als raads lid vervulde was hij sedert 1945 ook voor zitter van het plaatselijk comité voor bij zondere noden. Sinds 1962 is de heer van Bendegem wethouder van de gemeente Axel. Ook van deze plaats wallen wij beide he ren gelukwensen met de hun verleende onderscheiding, die hen na een lange staat van dienst van werk ten nutte van de Axelse gemeenschap zeker toekomt. Naast deze beide onderscheidingen die op het stadhuis in Axel werden uitgereikt ontving terzelfdertijd nog een plaatsge noot een onderscheiding n.l. de heer A. Geensen, assistent A van Rijks Belastin gen die van zijn chef de onderscheiding kreeg uitgereikt op het 'kantoor der Be lastingen te Terneuzen. Verder werden in onze streek o.m. nog onderscheiden: de heer A. J. B. Serrarens wethouder van Vogelwaarde, eremedaille in goud; de heer J. W. Mazure, water bouwkundige bij de Prov. Waterstaat te Terneuzen, ridder in de Orde van Oranje- Nassau; de heer J. W. Scheele te Zaam- slag als voorzitter en bestuurslid van di verse landbouworganisaties, ridder in de orde van Oranje-Nassau; de heer C. D. Smet, voorzitter van de Coöp. Boeren leenbank te Clinge, eremedaille in de Or de van Oranje-Nassau in goud; de heer R. A. Vercauteren te Koewacht, landar beider op het bedrijf van de heer J. C. den Hamer, eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau in brons; de heer M. L. Remery te Sas van Gent, eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau in goud; de heer C. A. de Kraker te Zaamslag, be stuurslid van landbouworganisaties.. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosae nummers 10 cmmi. Kwartaal - abomteiaeat Axel blaam de kom 1.25. Andere plaatsen 1.75, Bultealaad 2,—. ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kootrakten belangrijke redukbe. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertenbën 1 - 5 regek f 1,- 1 ede re regel meer 12 cent extra. RONDVRAAG De heer E. A. Maas vraagt of het, nu de nieuwe vuilnisauto ingebruik is, ook mogelijk zal zijn om groot vuil zoals takken van struiken en heggen, oude vloerbedekking en andere bundeltjes vuil mee te geven. Een andere vraag was of het nog lang zou duren eer de speelweide in de Buitenweg gereed zal zijn. De kinderen moeten nu op straat en gazons spelen, wat met het drukke verkeer zeer gevaarlijk is. Uit de krant, zegt de heer Maas vernomen te heb ben dat de eerste woning van de ratiobouw aan de huurder is overgedragen. „Dit is nu de zoveelste maal dat iets gebeurd zonder dat de raad hiervan in kennis gesteld is", aldus de heer Maas. „Dit zou een mooie gelegenheid geweest zijn voor de leden van de raad om de woningen te bezichtigen, onder deskundige leiding." De voorzitterantwoordt dat deze ratiobouw tot stand is gekomen, door samenwerking van 18 ge meenten. „Het zal U dan ook wel duidelijk zijn dat het niet mogelijk is om de raadsleden van deze 13 gemeenten voor een dergelijke gebeurtenis uit te nodigen", zo zegt de voorzitter. Wel ligt het in de bedoeling van het college om op korte ter mijn een excursie met de raad te houden naar de verschillende bouwprojecten, alsook naar andere werken van de Dienst van Openbare Werken. Wethouder van Bendegem zegt dat de nieuwe vuilwagen nog maar enkele weken ingebruik is en dat 'het nog niet te zeggen is wat de mogelijk heden zullen zijn. Deze auto is van grotere ca paciteit en wanneer zal blijken het mogelijk zal zijn om ook groot vuil mee te nemen, dan zal dit be keken worden. Wij zijn er voor om zoveel mogelijk service te bieden. Wat betreft de speelweide aan de Buitenweg zit ten wij in een dwangpositie. Zoals bekend is hebben wij nog niet de beschik king over de nieuwe sportterreinen en om onze verplichtingen tegenover de sportverenigingen na te komen, moeten wij het terrein in de Buitenweg beschikbaar houden voor sportterrein. De heer Maas zegt nu geen behoefte meer te heb ben om de woningen te gaan bezichtigen, dit had moeten gebeuren voor ze bewoond werden. „Mijn mening is dat het te lang duurt eer de speelweide voor de kinderen beschikbaar komt", aldus de heer Maas. De heer K. Hamelink vraagt of er al vorderingen zijn voor het verplaatsen van het Woonwagen kamp. Een volgende vraag is of er al aandacht is be steed aan een oversteekplaats over de Kanaalkade. Ook op de verlichting van de splitsing aan de Buthdijk naar Schapenbout wilde hij nog even wijzen. „De afremming in de Buitenweg was een nood oplossing, maar deze blijft er maar liggen, hoe staat dit hier nu precies", zo zei de heer Hamelink. „Wat is de reden dat de Hengelsportvereniging niet in de Sportstichting is opgenomen, is dit een tekortkoming van de vereniging, of van de Sport stichting, dit is toch ook een vereniging met een groot ledental 7" (Zzie vervolg op pagina 2). r SÉ

Axelsche Courant | 1965 | | pagina 1