GEMEENTERAAD VAN AXEL Bronch i letten ure. Losse Gedachten Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 76e Jaargang no. 11 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN verschijnt Hoofdredaktie J. C VINK. AdmloistMtk Ax*l, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Uitgeefster FIRMA J. C VINK r GEMEENTERAADSVERGADERING OP 1 DECEMBER 1961 C.H.U. tegen iedere vorm van belastingverhoging. G.P.V. kreeg zware aanvallen te verduren betreffende bouw 8 Woningwetwoningen. j—— AXELSE COURANT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLone Kwartaal - abonnement Axel binnen de hom 1,25. Andme v Bntteniend f "L—, 10 ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi] kontrakten belangrijke redukfie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per i Kleine Advertenöëo 1-5 regels f 1,— iedere regel meer 12 cent extra. Vrijdagavond 1 december kwam de Raad der gemeente Axel ten stadhuize in Openbare Ver gadering bijeen. Dat op de agenda verschillende belangrijke punten voorkwamen, blijkt wel uit het feit, dat op de publieke tribune ook een twintigtal Axelaars hadden plaats genomen om de gesprekken van nabij te volgen. Op deze vergadering waren alle raadsleden aanwezig. Besloten werd de notulen van de spoedeisende vergadering van 17 november vast te stellen over eenkomstig het ontwerp. De Raad kreeg de volgende ingekomen stukken te behandelen en na uitvoerige discussie werd be sloten de hier volgende stukken voor kennisgeving aan te nemen a. twee verslagen van de Schoolartsendienst in het district Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, inzake onderzoek leerlingen openbare lagere school: b. een schrijven van de C.B.T.B. te Goes van 15 november 1961, houdende dankbetuiging voor de toegezegde bijdrage in de vervoers kosten van een leerling uit Axel naar de Chr. Lagere Landbouwschool te 's-Heer Arends- kerke; c. een schrijven van de Schoolartsendienst in het district Zeeuwsch-Vlaanderen te Vogelwaarde van 16 november 1961, houdende mededeling dat de begroting voor 1961 door Ged. Staten bij hun besluit van 7 november 1961, no. 4126/97, le afd., is goedgekeurd; d. een schrijven van Ged. Staten van 7 november 1961, no. 3034/168, 3e afd., houdende medede ling dat de le wijziging van de „Gemeenschap pelijke regeling Vleeskeuringskring Axel", vast gesteld bij raadsbesluit van 1 augustus 1961, is goedgekeurd; e. de rekening en verantwoording van de Stich ting Zeeuwse Muziekschool te Middelburg over het kursusjaar 1960/1961; q een schrijven van Ged. Staten van 7 november 1961, no. 6005/55/56/57/58, leafd., houdende mededeling dat de gemeenterekening en de be- drijfsrekeningen over 1958 zijn vastgesteld; h. een schrijven van Ged. Staten van 17 oktober 1961, no. 3333/227, 3e afd., inzake bezoldiging wethouders met ingang van 1 januari 1961; i. een schrijven van Ged. Staten van 14 november 1961, no. 5126/293, 3e afd., houdende mede deling dat de 12e wijziging van de „Kinder toelageverordening", vastgesteld bij raadsbesluit van 31 oktober 1961, geen bedenking ont moet; j. een schrijven van Ged. Staten van 14 novem ber 1961, no. 5127/291, 3e afd., houdende mede deling dat de uitkering-ineens in verband met verhoging van de kindertoelage, vastgesteld bij raadsbesluit van 31 oktober 1961, geen bezwaar ontmoet; k. een schrijven van de Oudercommissie van de Openbare School, de Oudervereniging van de Openbare School en de afdeling Axel van „Volksonderwijs" van 13 november 1961, in zake de benoeming van een nieuwe Commissie tot wering van Schoolverzuim per 1 januari 1962; 1. een schrijven van de heren W. Koster, J. Vink, R. Ruijtenburg, J. Blok, E. J. Boeding, J. van den Hengel, M. Oggel en J. P. Wieles van rsp. 6, 4, 9, 3, 4, 3, 7 en 6 november 1961, houdende mededeling dat zij hun benoeming c.q. herbenoeming tot lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim per 1 januari 1962, aannemen; m. een schrijven van de heer J. Goossen van 6 no vember 1961, houdende mededeling dat hij zijn herbenoeming tot lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim niet aanneemt; in dit verband wordt verwezen naar punt 10 van de agenda; n. het door Ged. Staten dd. 14 november 1961, no. 105/10/15, le afd., goedgekeurde raadsbesluit van 31 oktober 1961, inzake aankoop voortuin van de dames A. C. J. Kruijsse te Hulst en S. C. C. Kruijsse te Axel. Een schrijven van de Oudercommissie van de Openbare, de Oudervereniging van de Openbare School en de afdeling Axel van „Volksonderwijs" betreffende benoeming van de Commissie tot wring van schoolverzuim, gaf aanleiding tot discussie. Het bevreemdde de heer van der Lee, dat voor gesteld werd, dit schrijven zonder meer voor ken nisgeving aan te nemen, daar hier immers scherpe kritiek werd geuit aan het adres van B. en W. De heer P. van Bendegem zou gaarne zien, dat iedere richting evenredig vertegenwoordigd is in de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Ook de heer Vink vond bepaalde uitlatingen in deze brief zodanig gesteld, dat hij zich aansloot bij de heer van der Lee. De burgemeester antwoordde dat het college weinig aanleiding had gevonden om hier nader op in te gaan. De stemming in de vorige vergadering heeft B. en W. verrast. Ik betreur het dat de stem ming verlopen is, zoals hij verlopen is. Ik bevestig dat de toon in het schrijven meer gematigd had kunnen zijn. Maar wij kunnen dit straks bij de behandeling van punt 10 alsnog recht trekken. De heer van Luijk vond het normaal dat de heer van Driel niet werd herkozen daar hij immers geen schoolgaande kinderen meer heeft. Er wordt ge zegd dat de stemming met opzet zo is gebeurt, maar dat is beslist onwaar. Betreffende de houding van de heren wethouders wordt gesproken over een zekere mentaliteit. Maar dit is wel erg vaag. Welk soort mentaliteit wordt bedoeld Wanneer de wethouders later hun mening herzien, dan is dit zeer wel mogelijk. De burgemeester maakt in zijn antwoord onder scheid tussen de groep schoolgaande kinderen en de groep onderwijzend personeel. Ook de groep van Openbaar onderwijs moet in dezen aan zijn trekken komen. Voorts werden behandeld de mededelingen en overige mededelingen a. Vraag van de heer Oggel om een gespecificeerd overzicht te willen verstrekken van de exploi tatiekosten der beerruimingsinstallatie De rente De heer Oggel vond de loonkosten betreffende de faecaliënwagen/rioolkolkenzuiger wel erg hoog n.l. 2400,-. Immers de vrachtauto met kipinstallatie geeft voor loonkosten 850,— en de rol trommel 1700,-. Berust deze berekening op de realiteit De burgemeester geeft toe dat deze loonkosten inderdaad erg hoog zijn. W zijn aan dit bedrag gekomen middels de functionele loonverdeling. Dit is inderdaad de duurste wagen uit ons autopark. Deze wagen eist bijzonder veel onderhoud; min der onderhoud zou ten koste van de wagen komen. We verrichtten praktisch alle reparaties in eigen beheer. Wanneer we voor deze wagen bij een ga rage moesten aankloppen, dan zouden de kosten aanmerkelijk hoger zijn. Maar wij kunnen U ver zekeren dat deze post zo voorzichtig mogelijk wordt gehanteerd. De heer L. Hamelink had bemerkt dat twee licht masten van de Zuidsingel op Spui zouden worden geplaatst. Is het niet mogelijk dat er ook één mast wordt geplaatst op de Sassing, bij de ingang van de Coegorspolder Ook had spreker kennis ge nomen van het plan van 23.000,betreffende aanleg voetpaden op Spui. Het door hem bedoelde voetpad zou met een klein bedrag te verwezen lijken zijn. De burgemeester zei toe, dat dit zal gebeuren, zodra de grond van van Dixhoom vrij komt. Voorstel tot het garanderen van hypothecaire geld leningen voor de aankoop van woningen. Ingekomen waren de volgende aanvragen om zekerheid als bedoeld in artikel 7 van het Besluit Bevordering Eigen-woningbezit voor de aankoop van de daarbij genoemde woning 1. J. J. Geelhoedt, Pironstraat 10 te Axelon genummerde woning in de Ferdinandstraat; 2. J. M. Picavet, Emmastraat 100 te Axeleen woning in de Beatrixstraat, genummerd 39. Aangezien er voldoende aanleiding is om ter be vordering van het eigenwoningbezit in deze ge meente de gevraagde garanties te verlenen, werd hiertoe besloten. Voorstel tot vaststelling van het krediet in re kening-courant met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten voor het jaar 1962. De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage heeft zich bereid verklaard voor het jaar 1962 een krediet in rekening-courant te stellen tot een bedrag groot 150.000, Besloten werd dit krediet te aanvaarden en te besluiten overeenkomstig het bij de stukken over gelegde ontwerp. Voorstel tot het aankopen van de woning Oude- wijk 31 te Axel. De heer A. IJzebaart te Axel, Kerkstraat 14, heeft het in de sanering-Oudewijk vallende pand Oudewijk 31 aan de gemeente te koop aangeboden. Met betrokkene is overeenstemming bereikt in zake de prijs. Besloten werd ter verdere realisering van het saneringsplan-Oudewijk en omgeving van de heer A. IJzebaart, Kerkstraat 14 te Axel, aan te kopen de woning Oudewijk 31, kadastraal bekend ge meente Axel, sectie G, no. 299, groot 96 m2, voor de prijs zoals die in het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit is genoemd. Voorstel tot het verkopen van bouwgrond, gelegen aan de Crijnssenstraat, hoek toekomstige Sint Maartenstraat, aan de heer S. J. Wijna te Axel. De heer S. J. J. Wijna, Oudewijk 55 te Axel, wiens panden door de gemeente ten behoeve van de sanering zijn aangekocht, wenst van de ge meente een perceel bouwgrond, gelegen aan de Crijnssenstraat, hoek toekomstige Sint Maarten straat, te kopen teneinde aldaar een vervangend woon- en winkelhuis te bouwen. Ingevolge het geldende exploitatieplan bedraagt de prijs van deze grond 11,per m 2. Besloten werd aan de heer S. J. J. Wijna, Oude wijk 55 te Axel, te verkopen een perceel bouw grond, gelegen aan de Crijnssenstraat, deel uit makende van het perceel, kadastraal bekend ge meente Axel, sectie F, no. 1264, groot 450 m- of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting blijken zal aanwezig te zijn, voor de prijs van ij,per m2 met verrekening van de over- of ondermaat na kadastrale opmeting. Naar aanleiding van de verkoop van bouw grond zou de heer Maas gaarne zien, dat een der gelijk voorstel vroeger ter tafel komt. Want het is immers vaak zo dat de betreffende persoon al aan het bouwen is, voor de Raad het voorstel van grondverkoop aangeboden krijgt. Als het voorstel eens verworpen zou worden, moet het gebouwde dan afgebroken worden De burgemeester deelde mede, dat men rekening moet houden met Rijksgoedkeuring, bouwvolume e.d. Wanneer de goedkeuring er is moet men on middellijk starten met de bouw. De heer W. de Feijter zou gaarne zien dat hier de Bouwcommissie werd ingeschakeld; we zouden dan een stuk op de goede weg zijn. Voorstel tot het verkopen van bouwgrond, gelegen aan de Olivierstraat, aan de heer R. A. van Wiemeersch te Axel. De heer R. A. van Wiemeersch te Axel wenst voor de bouw van 6 woningen, waarvoor hem een premie is toegekend, een oppervlakte bouwgrond groot ongeveer 1085 m2, gelegen aan de Olivier straat, van de gemeente te kopen. Ingevolge het geldende exploitatieplan bedraagt de prijs van deze grond 8,per m2. Besloten werd aan de heer R. A. van Wie meersch, Evertsenstraat 28 te Axel, te verkopen een oppervlakte bouwgrond, gelegen aan de Oli vierstraat, deel uitmakende van het perceel, kada straal bekend gemeente Axel, sectie F, no. 1417, groot 1085 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting blijken zal aanwezig te zijn, voor de prijs van 8,— per m2 met verrekening van over- of ondermaat na kadastrale opmeting. De heer Oggel informeerde of deze prijs vast staat. Want het is toch zo dat de grondprijs nog kan stijgen. En dan is de heer van Wiemeersch natuurlijk gedupeerd. De burgemeester antwoordde dat van Wie meersch koopt voor de thans geldende prijs. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit. Het bestuur van de Stichting Zeeuwse Volks universiteit heeft verzocht een subsidie te mogen ontvangen ter grootte van het bedrag van de aan de gemeente Axel te betalen vermakelijkheidsbe lasting. Besloten werd met ingang van het seizoen 1961/1962 aan het einde van elk seizoen aan de hand van de exploitatiecijfers aan de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit een subsidie te ver lenen tot ten hoogste het bedrag der betaalde ver makelijkheidsbelasting. Voorstel tot het benoemen van een lid van de commissie tot wering van Schoolverzuim. Van de door uw raad benoemde leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim heeft de heer J. Goossen, Spuidijk N 87, zijn herbenoeming niet aangenomen. In die vacature moet dus op nieuw worden voorzien. Voorgesteld werd een keuze te doen uit de vol gende aanbeveling I J. Burger, Wilhelminastraat 77 II A. Lenos, Pironstraat 18 Het resultaat van de stemming was dat er 13 stemmen werden uitgebracht, waarvan 11 op dhr. J. Burger en 2 op de heer J. Wisse, Prins Hendrik straat. De heer Burger is dus benoemd. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan de C.B.T.B. voor het vervoer van een leerling uit Axel. Nadat door uw raad in zijn vergadering van 31 oktober 1961 besloten was een bijdrage in de reiskosten van één leerling te verlenen, is onder dagtekening van 7 november j.l. een tweede ver zoek ingekomen. Deze late indiening vindt zijn oorzaak in het feit, dat de C.B.T.B. meende, dat deze tweede leerling te Terneuzen woonde. Besloten werd ook voor deze leerling een tege moetkoming van f 130,te voteren. C.H.U.-FRACT IE fel tegen iedere vorm van belastingverhoging. Diverse raadsleden vonden verhoging van Hondenbelasting te rigoureus. KULTÜUR EN EVENEMENT EN FONDS Het is wel een bijzondere samenloop van om standigheden, dat wij vorige week in dit rubriekje enige aandacht hebben geschonken aan de kul- turele manifestaties in onze plaats, terwijl tegelijker tijd in de rubriek „Langs de Scheldestromen" een bericht werd opgenomen over het geraamde bedrag voor evenementen in de Goese gemeentebegroting. Dit is natuurlijk op zichzelf nog niets bijzonders. Wanneer dan echter in de gemeenteraadsverga dering van vorige week vrijdag ook nog over het instellen van een evenementenfonds en over het subsidiëren van kulturele manifestaties (Mattheus- passie, „Messias") wordt gesproken, dan menen wij te mogen spreken van een bijzondere samen loop van omstandigheden. Er leeft dus een bepaalde gedacht, zo mogen wij wel konkluderen, om iets meer aan deze dingen te gaan doen. De instelling van een kultureel fonds en de in stelling van een evenementenfonds zouden, zo dach ten wij, voor Axel van zeer grote betekenis kunnen zijn. Het kultureel fonds voor verfraaiing van onze stad en voor het subsidiëren van kulturele mani festaties. Het evenementenfonds voor het subsidiëren van, nou ja, van evenementen. Maardan komen de moeilijkheden, althans zo dachten wij. Moeilijkheden van verschil'ende aard. Wat is kuituur Is er kuituur, dat voor de ene groepering wel en voor de andere niet aanvaard baar is Wie zal bepalen, welke kulturele manifestaties wel en welke niet voor subsidie in aanmerking komen 7 Dit zou het college van burgemeester en wet houders kunnen zijn, eventueel na ingewonnen ad vies van een kulturele kommissie. Maar, zou dit, met respektering van alle betrok kenen, niet het begin van ruzie kunnen worden De evenementen. Ook hier weer welke evenementen moeten voor subsidiëring in aanmerking worden gebracht Ook hier natuurlijk weer burgemeester en wet houders, geadviseerd door een evenementenkom missie. Ook hier natuurlijk weermogelijkheden van misverstanden, onenigheid en wat dies meer zij. TOCH er wordt voor zoveel goede zaken geld uitgegeven. Zouden bovengenoemde goede zaken er niet bij kunnen 7 Als voor beide nu eens een bedrag van 1.000,— werd uitgetrokken, dan zouden daarmee verschillende instellingen jaarlijks kunnen worden geholpen. EN TOCH Zou het niet beter zijn, heel de zaak maar te laten rusten 7 Het zijn maar enkele vragen. Wie reageert erop en geeft het goede antwoord 7 De reakties pro en kontra wachten wij gaarne in 1 Hoestdrank in table+vorm. 95ct VOORSTEL TOT WIZIGING VAN DE: a. verordening op de heffing en invordering van rioolrechten in de gemeente Axel; b. verordening op de heffing van een wegen belasting in de gemeente Axel; c. verordening op de heffing van reinigings rechten in de gemeente Axel; d. verordening op de heffing van een belasting op de honden in de gemeente Axel. De heer K. Hamelink begrijpt dat belasting verhoging met het oog op de Rijksuitkering nood zakelijk is. Maar een belastingverhoging voor hon den met 100 en 150% vind ik persoonlijk erg aan de hoge kant. Ik wil hier echter geen lans breken voor de hondenbezitters. De heer C. van Bendegem sluit zich aan bij de heer Hamelink. Ik vind deze verhoging een beetje te erg voor de vrienden van het dier. Is het niet mogelijk de hondenbelasting op dezelfde manier te verhogen als de overige belastingen. Echte dieren vrienden zullen echter hun hond toch niet weg doen. Maar het argumentverontreiniging stra ten is wel een beetje ver gezocht. Er zijn wel andere dieren die de straten meer bevuilen dan de honden. Bovendien zijn er heel wat honden die binnenshuis gehouden worden, die bevuilen de straten toch in het geheel niet. De heer Oggel sluit zich aan bij de vorige spre kers. Ik vind deze rigoureuze verhoging fnuikend voor de hondenliefhebbers. Van 4,en 10, op resp. 10,— en 20,— is te veel van het goede. Misschien is het mogelijk andere regelingen te treffen, b.v. een korting voor personen met meer dere honden. Het gebeurt niet vaak dat C. van Bendegem zich aan mijn zijde schaart, maar thans wil ik mij bij hem aansluiten. De heer A. H. v. d. Lee meende dat het hier een gevoelskwestie betreft. Zou het mogelijk zijn een tarief vast te stellen aan de hand van de inkomens grens vo'gens de personele belasting. Ik zou graag de verhoging gehalveerd zien b.v. tot 7,50 en 15,—. Dit dan voor twee jaar bijvoorbeeld en dan kunnen we deze verhoging opnieuw herzien. Ik zou dit officieël willen voorstellen. De heer Maas meent, dat wanneer alle partijen hiertegen zijn, ook de K.V.P. niet kan achterblijven, want dat zou ons bij de komende verkiezingen een zetel kunnen kosten. Zouden we niet een tarief kunnen nemen, naar gelang de grootte van de hond. De heer P. van Bendegem verklaarde nadruk kelijk een tegenstander te zijn van iedere vorm van belastingverhoging. De burgemeester antwoordde, dat men de be weegredenen van B. en W. tot deze verhoging, heeft kunnen lezen in de toelichting. Honden bren gen veel werk mee. Het is inderdaad een rigou reuze verhoging, maar toch volkomen begrijpelijk. Voor honden, waar men nu 20,— voor moet gaan betalen, werd het tarief in 1939 vastgesteld op 8,—. De huidige tarieven dateren van 1947. Wanneer we bezien hoe diverse lonen en prijzen zijn verhoogd, is deze verhoging reeël. We willen hier bepaald geen halszaak van maken, maar we willen de minister tonen dat we ernst maken met de belastingverhoging, dus ook met de honden belasting die reeds jaren lang met rust is gelaten. Een tarief aan de hand van de grootte der honden is niet gemakkelijk te verwezenlijken. (Vervolg zie pagina 3).

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1