ZWITSAL LANGS DE SCHELDESTROMEN... HOEDER WORDEN... \i Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 76e Jaargang no. 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. R-edaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drekker - Uitgeefcter FIRMA J. C. VINK r Het onderzoek van de Gemeentebegroting in de afdelingen. Losse Gedachten BABYSET DE LUXE M KONINGIN WILHELMINAFONDS VOOR DE KANKERBESTRIJDING Start Autoplaatjes-Aktie m AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 esat Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen UK, Buitenland 1,—. ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per ma. Bi) kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels 1, iedere regel «eer 12 cent extra. Reeds vorige week werd ons toegezonden het verslag van het onderzoek van de gemeente- en de bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1962 door de twee afdelingen uit de raad. Dit verslag beslaat 15 bladzijden, zodat het niet doenlijk is om alle daarin opgenomen vragen en antwoorden hier te vermelden. Door de heren raadsleden is ruimschoots gebruik gemaakt van de mogelijkheid om vragen aan bur gemeester en wethouders te stellen. Een zestigtal vragen is door de raadsleden gesteld en door bur gemeester en wethouders beantwoord. De voornaamste punten uit dit verslag willen wij hieronder vermelden. Daarbij is het niet mogelijk aan te geven, welke raadsleden de vragen hebben gesteld, omdat het nu eenmaal gebruik is in een dergelijk verslag geen namen te noemen, doch te volstaan met de aanduidingen „een lid van afde ling I" of „een lid van afdeling II". Dit is ons inziens ook niet het voornaamste; belangrijk is welke vragen gesteld zijn. SANERING OUDEW1JK. In het algemeen kan worden gesteld, dat de raadsleden veel belangstelling aan de dag hebben gelegd voor de sanering van de Oudewijk en om geving. Tot driemaal toe is dit punt ter sprake ge komen. Aangedrongen werd op een snellere aan- pak van deze sanering. Burgemeester en wethouders zouden dit ook gaarne willen, doch ondanks herhaald aandringen is de rijksbijdrage in de kosten van de sanering nog niet bekend. Nog onlangs is bij het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid op spoed aan gedrongen. Dit is voor het college een brandende kwestie, maar toch wordt tot voorzichtigheid ge maand, omdat de lasten van de sanering in feite veel te zwaar drukken op het gemeentelijk budget. Niettemin zo schrijven burgemeester en wet houders gaan wij door met het doen van aan kopen, als wij in de gelegenheid zijn panden voor een redelijke prijs in ons bezit te krijgen. AANPLAKBORDEN. Burgemeester en wethouders overwegen wij volgen het verslag thans op de voet en nemen het belangrijkste daaruit om ter gelegenheid van de verkiezingen tijdelijk enkele aanplakborden te doen plaatsen. PUBLIKATIE IN DE PERS. Wij begrijpen niet, waarom er bezwaar kan be staan tegen het plaatsen van artikelen over de be groting in de pers, alvorens dit stuk door de raad behandeld is. Wij zijn juist van mening, dat door vroegtijdige publikatie de inwoners van de gemeen te zo nodig bij hun vertegenwoordigers in de ge meenteraad bepaade verlangens of grieven kenbaar kunnen maken, die zij dan bij de begrotingsbehan deling zo nodig ter sprake kunnen brengen. Burge meester en wethouders staan gelukkig eveneens op het standpunt, dat de begroting een openbaar stuk is, zodat daarover in de pers mag worden ge schreven. RA TT EN VERDELGING. Wellicht is het dienstig er hier nogeens op te wijzen, dat partikulieren, indien zij last hebben van ratten, bij de werkplaats gemeentewerken gratis een rattenverdelgingsmiddel kunnen afhalen. Wij maken uit het antwoord van burgemeester en wet houders tevens op, dat ook de dienst gemeente werken bereid is vergif uit te leggen op plaatsen, waar partikulieren klachten hebben over ratten. GEMEENTELIJKE SCHILDERS. Er zullen een tweetal schilders worden aange trokken, die onder meer belast zullen worden met het onderhoud van het schilderwerk der woning wetwoningen. BEDRAG PER LEERLING U.L.O. Interessant zijn de door het gemeentebestuur van Axel verstrekte cijfers over de bedragen per leer ling ten behoeve van het uitgebreid lager onder wijs. Een lid van de raad had namelijk gevraagd, of dit bedrag niet te laag was. Aan de hand van cijfermateriaal wordt aangetoond, dat een bedrag van 63,83 voor Axel niet te laag is. Het gemid delde voor Zeeland is 56,— en voor de gemeen ten van 5000 tot 10.000 inwoners 61,71. KULTUREEL FONDS. Burgemeester en wethouders zullen aan de ge meenteraad een verordening ter vaststelling aan bieden, waarin de bestemming van de gelden in het kultureel fonds wordt geregeld. BAATBELASTING SINGELWEG. Naar aanleiding van een gemaakte opmerking delen burgemeester en wethouders mede, dat de baatbelasting voor de Singelweg ook hen onsym pathiek is. Afschaffing van deze belasting achten zij thans echter nog niet gemotiveerd. Toegezegd wordt echter, dat zodra mogelijk voorgesteld zal worden, deze heffing af te schaffen. HONDENBELASTING. Uit het afdelingsverslag valt op te maken, dat heel wat gezegd is over de verhoging van de hondenbelasting. Burgemeester en wethouders ach- ten de verhoging van deze niettemin reëel, mede gelet op vernielingen, welke door honden worden aangebracht aan de plantsoenen, de vervuiling van de straten enz. VERBETERING TRAVERSE. Ook over de verbetering van de traverse door de gemeente is het een en ander gesproken. Aangezien dit plan nog moet worden uitgewerkt, kan daarover nog weinig worden gezegd. BANK OP DE SASSING. Naar aanleiding van de mededeling in de be grotingswijziging, dat burgemeester en wethouders voornemens zijn in de plantsoenen een tiental ban ken te plaatsen, vraagt een raadslid of op de Axelse Sassing een bank kan worden gekonstru- eerd uit aldaar opgegraven sluispalen. De kosten van deze ene bank zo delen b. en w. mede - zouden 575,— kosten. Dit achten zij niet ver antwoord. BEWONING WONINGWETWONINGEN. Geklaagd werd over het onderhoud en de be woning van sommige woningwetwoningen, welke er bij het leegkomen soms verschrikke'ijk uitzien. Gevraagd werd of het toezicht op de bewoning wel in orde was. Burgemeester en wethouders ant woorden daarop, dat de commissie van toezicht op het gemeentelijk woningbedrijf ieder jaar 20 wo ningen bezoekt en dat de algemene indruk gunstig is. GASVERLIEZEN. Naar aanleiding van een gemaakte opmerking tonen burgemeester en wethouders met cijfers aan, dat dit verlies aanmerkelijk gedaald is. Men is voortdurend bezig het percentage, dat in de be groting op 9% is geraamd, nog te drukken. SUBSIDIES. Tot slot vo'gt dan een opsomming van de door de gemeente voor 1962 te verlenen subsidies. Aan 43 verenigingen en instellingen wordt subsidie ver leend. Daarnaast wordt voorgesteld een negental nieu we aanvragen af te wijzen. Het zou ons te ver voeren al deze gesubsidiëer- de instellingen met name te noemen. Het was trouwens alleen onze bedoeling, de hoofdlijnen van het verslag aan onze lezers kenbaar te maken. Wij hopen, dat we daarin geslaagd zijn. Belangstelling van Kamerleden voor Zeeland. Niet alleen door persoonlijke bezoeken aan onze provincie maar ook in de Tweede Kamer zelf geven de Kamerleden blijken van belangstelling voor de Zeeuwse Zaken. Bij de behandeling van de be groting van het ministerie van verkeer en water staat zijn thans weer vragen gesteld over de af sluiting van de zeegaten, de Zeeuwsche veren, de kanalisatie van de Westerschelde, de inpoldering van het Land van Saeftinge, de havens van Vlis- singen en Temeuzen, de brug over de Ooster- schelde, de beheersvorm van het Zuid-Sloe en de benodigde gronden voor de kanaalverbreding te Sluiskil. Het zou ons te ver voeren om bij deze vragen uitvoerig stil te staan. Wij hopen echter, zodra de minister heeft geantwoord, op deze voor Zeeland zeer belangrijke zaken terug te komen. Gemeentebegroting van Vlissingen heeft tekort van 181.000, Het staat er met de Vlissingse financiën nog niet zo best voor. De begroting heeft een tekort van ruim 181.000,Burgemeester en wethouders zeggen echter, dit tekort niet verontrustend te achten Daarom wordt zeker nog een urgentielijst van in 1962 noodzakelijk werken tot een bedrag van 8 miljoen geraamd. Daarvan is 2,5 miljoen bestemd voor de bouw van het nieuwe stadhuis, 59.000,voor openbare verlichting. Voor de reinigingsdienst is 400.000,— nodig, terwijl bijna 3 miljoen wordt uitgetrokken voor scholenbouw. Polderconcentratie in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Wist U, dat er alleen in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen op heden 116 polders bestaan? Men is reeds geruime tijd bezig met plannen om het polderwezen te reorganiseren. Daarom moet iedere polder een contactpersoon aanwijzen om voort durend overleg te kunnen plegen met de ingestelde adviescommissie. Leden van deze adviescommissie zijn de heren ir. G. P. M. Dikötter, voorzitter, C. Philipse, plv. voorzitter, P. V. M. Vercauteren, G. H. E. M. van Waes, J. W. Scheele, H. P. Wolfert, A. P. E. Staal, mr. W. E. K. Seijdlitz en L. M. de Zwart. Uit Axel zijn tot contactpersonen benoemd de heren P. van Hoeve en Fr. van Hoeve. Krijgt Haamstede eindelijk zijn luchtlijn terug Reeds eerder hebben wij gemeld, dat de Rijks luchtvaartdienst aan de N.V. „Sinberg" luchtvaart bedrijf, concessie had verleend voor het openen van een regelmatige luchtlijn Haamstede—Rotter dam (Zestienhoven) v.v. Dit is aanleiding geweest voor het gemeentebestuur van Westerschouwen om met het provinciaal bestuur overleg te plegen over het bedrijfsklaar maken van het vliegveld. Als een eagle grasmat wordt ingezaaid, heeft de rijksluchtvaartdienst geen bezwaren tegen het ge bruik van dit veld. Ook het provinciaal bestuur zegde alle medewerking toe. de Vries, postdirekteur te Terneuzen, met pensioen. De ook in Axel welbekende direkteur van het P.T.T.-kantoor te Terneuzen, de heer J. de Vries, p heeft deze week de ambtelijke dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ver laten. De heer de Vries heeft vooral bekendheid gekregen door zijn lezingen, opgeluisterd met de vertoning van door hemzelf gemaakte kleurendia's. De gemeente Goes en de evenementen. Er bestaat in Goes een „Evenementencommissie". Het zal iedere lezer wel zo ongeveer duidelijk zijn, wat de taak van deze commissie is. In de gemeen tebegroting van Goes voor 1962 is een subsidie voor deze commissie uitgetrokken van 2.500, Daarnaast wordt nogeens 'n bedrag van 8.000, geraamd wegens door de gemeente te dragen lasten in verband met te organiseren evenementen. In 1962 zal voor rond 300.000,aan kapitaals- werken worden uitgegeven. De Zeeuwse tuinbouw acht 1961 een gunstig jaar. De prijzen voor de glastuinbouwprodukten waren dit jaar redelijk. Ook het fruit wordt goed be taald Niet al'een was de vraag naar fruit voor de binnenlandse markt goed, doch ook was er een behoorlijke export naar België en Duitsland. Daar bij komt nog dat ook het industriefruit behoorlijke prijzen maakt, zodat gezegd kan worden dat de gemiddelde prijs per kilogram van hard fruit hoog ligt „De Schelde" wil acht reparatiedokken en twee hellingen. Zoals bekend is, is de N.V. Kon. Mij. „De Schel de" bezig met het uitvoeren van grote werken in het Zuid-Sloe. De bouwput zal omstreeks Kerstmis klaar zijn. In 1963 dient de eerste fase van het plan gereed te zijn. In totaal wil men in het Sloe een werf bouwen met niet minder dan acht reparatie- dokken en twee hellingen voor bijzonder grote schepen. Verwacht wordt dat in 1963 aan 500 arbeiders werk verschaft zal kunnen worden. P. v. d. A. Zeeland stelde groslijst vast Het gewest Zeeland van de P.v.d.A. hield zater dag een vergadering in „De Prins van Oranje" te Goes ter vaststel ing van de groslijst voor de ko mende Statenverkiezingen. In verband hiermee zal de gewestelijke jaarvergadering, die gewoonlijk in november wordt gehouden, op zaterdag 27 januari te Middelburg worden gehouden. Besloten werd in alle kieskringen in deze pro vincie uit te komen met een lijst met een zogenaam de „vaste kop", bevattende veertien namen. Deze „vaste kop" werd a's volgt samengesteld 1. M. J. van Poelje, Vlissingen; 2. drs. Th. J. KULTURELE GEBEURTENISSEN IN AXEL. Wij zijn er ons terdege van bewust, dat wij met het bovenstaande een moeilijk punt aanroeren. De opvattingen over kuituur lopen namelijk soms zeer sterk uiteen Wat de één ku'tuur vindt, acht de ander (wij overdrijven heel sterk kul, en omgekeerd. Het lijkt ons erg moeilijk, om hier een algemeen aanvaardbare definitie voor kuituur te geven en wij zullen ons er dan ook niet aan wagen. Waar al'een het echter wel over eens kunnen zijn, is, dat in onze woonplaats op kultureel terrein nu niet zo wonderveel te beleven valt. En als er dan nogeens iets kulturee's te beleven is, is het bezoek vaak van een zodanige omvang, dat de organisatoren zich bezorgd moeten afvragen; „Kunnen wij er wel mee doorgaan Dit geldt niet alleen voor de avonden, georga niseerd door de Zeeuwsche Volksuniversiteit. Dit is evenzeer van toepassing op andere evenemen ten. Wij denken daarbij bijvoorbeeld aan de kort geleden georganiseerde orge'bespeling in de Her vormde Kerk, waar de organist Piet van Egmond een orgelconcert gaf. Onwillekeurig gaat men zich dan afvragen Waar ligt de oorzaak? Voelen de Axelaars niet voor kuituur Wij kunnen dit niet aannemen. Is het gebodene te zwaar; ligt het te hoog Wij s'aan de Axelaars hoger aan. Is er niet voldoende elk wat wils Ook dit kan men moeilijk volhouden. Ligt het misschien aan de televisie Wij weten het heus niet. Wel weten wij, dat het voor de organisatoren van welk kultureel gebeuren dan ook, wel zeer ontmoedigend is om telkens op een slechts ten dele gevulde zaal te moeten kijken. Eerlijk, wij betreuren de geringe belangstelling. Niet, omdat wij nu alles even prachtig vinden, maar wel, omdat misschien het gevaar bestaat, dat men straks in Axel verschillende kulturele evene menten zal moeten missen, eenvoudig, omdat het niet langer financieël verantwoord moet worden geacht om deze te organiseren. En dan zullen de Axelaars ach en wee gaan roepen. Maar dan is het te laat Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van eep Westerhout, Middelburg; 3. J. L. Lukaart, Goes; 4. jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, Middelburg; 5. P. J. Bom, Colijnsplaat; 6. S. W. Henry, Temeuzen; 7. mevr. E. J. van den Broecke-de Man, Aarden burg; 8. mr. K. A. Keuning, Zierikzee; 9. J. S. Visscher, Goes; 10. A. J. Berenpas, Middelburg; 11. C. Hoek, Goes; 12. J. Stenvert, Terneuzen; 13. P. A. Roels, St.-Maartensdijk; 14. A. Schipper, Kruiningen. Voor de 15e plaats en vo'gende bevat de lijst in de kieskringen Sluis en Hulst de namen W. C. van der Hooft, Breskens; R. Hol, Temeuzen; G. J. van Oorschot, Sluis; H. Stevens, Sas van Gent; P. J. Huijbregt, Temeuzen en K. Hamelink, Axel. De menselijke liefdadigheid wordt vrijwel zonder rustpozen op een zware proef gesteld. Weliswaar voor een goed doel. Maar al weer een kollekte, alweer een loterij, alweer een aktie...?.. dat moet op de duur zelfs de mildste mensenvriend vermoeien en zijn offer vaardigheid doen afstompen. Vernuftige den kers streven er daarom naar steeds weer nieuwe vormen te vinden voor kampagnes die a'le dit gemeen hebben, dat zij „het geven voor een doel" zo aantrekkelijk mogelijk trachten te ma ken. Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding is op 1 november gestart met haar „autoplaatjes-aktie". Het vraagt iets, maar het geeft ook iets terug. Bij duizenden krui deniers en sigarenwinkeliers zal in de komende maanden een bontgekleurde doos op de toon bank staan met prachtige, in natuur'ijke kleuren uitgevoerde plaatjes van al'.e personenauto's, model 1961, die er op de wereld bestaan. De plaatjes kosten per 24 stuks, verpakt in een polyethyleen zakje, een kwartje. Vier zakjes vormen een serie en het bijbehorende albumpje kost een dubbe'tje. Het ligt in de bedoeling drie albums te laten verschijnen, plaats biedend aan 3 maal 96, dus 288 plaatjes. Een unieke verzameling Aan de verzamelaktie is bovendien een zeer attraktieve prijsvraag verbonden met kans op 5.000 prachtige prijzen, o.a. jeugdreizen (met zakgeld), sportfietsen, transistorradio's, gram mofoons, rolschaatsen enz.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1