LANGS DE SCHELDESTROMEN.... ONZE WEDSTRIJD: Iedere Axelaar lezer van de Axelse Courant Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 22 JULI 1961 75e Jaargang no. 43 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Lone nammen M feed binnen de kom f 1,25. Andes* tl— t W Hoofdredactie i J. C. VINK. Redactie en Administratie 3 Axel, Markt 12, idL 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefeter i FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cvat per Bij contract ra belangrijke redactie, ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine AdvertentiOn 1-5 regelt f Ir- iedere regel meer 12 bent extra. Verbreding Kanaal Terneuzen-Gent volop aan de gang. Ieder, die de laatste weken tussen de West- sluis en de Middensluis te Terneuzen is ge weest, heeft kunnen zien, dat daar de werk zaamheden in verband met de verbreding van het kanaal Terneuzen-Gent in volle gang zijn. Van de daar liggende sportterreinen, het wandelpark en het kruitmagazijn is al niets meer over. Langs het kanaal tot aan de buurt Zeveh- huisjes is het ook een en al bedrijvigheid. Een tweetal zandzuigers is aan de westzijde van het kanaal bezig een bouwput voor de sluizen te graven van 13,50 meter. De uitkomende klei wordt in de Schelde gespoten. Verwacht wordt, dat deze bouwput in het voorjaar van 1962 gereed zal zijn. Een dezer zuigers, de Westerschelde, is vorige week plotseling in de door hemzelf ge graven put gezonken. Dit gigantische werk wordt uitgevoerd door de Utrechtse Aannemingsmaatschappij Jac. G. van Oord N.V. Ook in Oostkapelle botert het niet. Een tweetal gemeenteraadseden van Oost kapelle hadden bij de behandeling van de ge meentebegroting voor het jaar 1960 al weer ruim een jaar geleden aanmerkingen gemaakt op de trage gang van zaken ter pro vinciale griffie van Zeeland. Deze opmerkingen hebben gedeputeerde staten echter niet op zich laten zitten. Zij hebben namelijk een brief aan het gemeente bestuur gericht, die niet mals is. Zij verwijten burgemeester en wethouders, dat zij tekort ge schoten zijn in het voorlichten van de ge meenteraad. De gerneentesekretarie van Oost kapelle wordt óp financiëel-technisch terrein ondeskundig genoemd. De begrotingen van de laatste jaren waren bijzonder slecht opge teld, terwijl men niets wist van de mogelijk heid om extra-uitkeringen van het rijk te krij gen. Steeds is verzuimd, hoewel G.S. daarop hadden aangedrongen, capabele krachten ter sekretarie aan te stellen. G.S. verwachten nu van de gemeenteraad een duidelijke uitspraak en wensen tevens de notulen van de raadsvergadering, waarin hun brief zal worden behandeld, ter inzgae wen sen te krijgen. Zij hopen, dat door de aanstelling van een financiëel ambtenaar voor de gemeenten Domburg en Oostkapelle de gemeentelijke financiën er beter zullen komen voor te staan. Amerikaanse ambassadeur bezocht Zeeland. De nieuwbenoemde Amerikaanse ambassa deur, de heer John F. Rice, heeft een kort be zoek aan Zeeland gebracht ter kennismaking met de kommissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Aangezien de heer Rice in Amerika enkele boomgaarden bezit, hoopt hij in september terug te komen om het bloe mencorso te zien. Ook de deltawerken heb ben uiteraard zijn belangstelling, omdat deze typisch Nederlands zijn. Kolonel Ter Poorten nam afscheid. De direkteur van het loodswezen te Vlis- singen, kolonel C. ter Poorten, heeft in ver band met zijn benoeming tot hoofdinspekteur van het Rijksbrandweerwezen te 's-Graven- hage afscheid genomen van zijn zesde distrikt, zoals het officiëel heet. Een afscheid in groten getale. Een wel bijzonder afscheid vond dezer da gen plaats aan de rijkskweekschool te Mid delburg. Daar nam men vorige week afscheid van vijf leerkrachten. Twee aardrijkskunde leraren een geschiedenisleraar en twee gods dienstleraren verlieten de school in verband met verandering van werkkring of veran dering van funkties. Het waren mej. ds. A. H. A. Bakker, en de heren G. van Bruggen, P. H. Cornelis, ds. I. J. van Houte en J. Oosterling. Zeeland en de sport. Burgemeester en wethouders van Goes heb ben de raad voorgesteld als overkoepelend orgaan de „Stichting Sportbelangen Goes" op te richten. Getracht zal worden de zelf werkzaamheid van de Goesse sportverenigin gen te accentueren. Ook Middelburg overweegt de oprichting van een sportstichting. Hierdoor hoopt men een beter kontakt tussen de gemeenten en de sportverenigingen en een efficiënter gebruik van de sportvelden te bevorderen. Ook de lagere landbouwschool te Aardenburg verdwijnt. Het is niet alleen de christelijke landbouw school te Axel. die wegens een te gering leer lingenaantal zal verdwijnen. Ook de lagere landbouwschool te Aardenburg zal in verband met het geringe aantal leerlingen met ingang van 1 september aanstaande geen rijkssub sidie meer ontvangen. Deze school ging uit van de N.C.B. Industrievestiging van Philips te Terneuzen. In verband met de vestiging te Terneuzen van een afdeling van de N.V. Philips Gloei lampenfabrieken heeft de direktie van deze industrie zich tot het gemeentebestuur van Terneuzen gewend om 4 hectare industrie terrein te kopen. Daarop zal voorlopig een fabriekskomplex van 8000 m2 verrijzen. Daar naast is optie gevraagd voor nog 6.68 ha. Deze oppervlakte grond zal worden aange kocht, zodra deze afdeling tot uitbreiding kan overgaan. (De ramp in 1953. Er is een boekwerk verschenen, samen gesteld door rijkswaterstaat en de Koninklijk Nederlands Meteriologisch Instituut. Dit boek van 714 bladzijden geeft een verslag over de stormvloed van 1953. Aan dit boek ontlenen wij, dat als gevolg van deze ramp 1835 men sen het leven verloren; er verdronken rond 20.000 koeien, 12.000 varkens en 1750 paar den. Er werden 473.000 gebouwen vernield of ernstig beschadigd, waarvan 10.000 onher stelbaar. Zwembad te Terneuzen is in aanbouw. Vorige week heeft de echtgenote van de Terneuzense burgemeester, mevr. E. Rijpstra- Knoop, de eerste paal geslagen voor het nieuwe zwembad aan de oesterputten. Dit ge schiedde uiteraard in tegenwoordigheid van vele genodigden. De burgemeester sprak de hoop uit, dat dit zwembad het volgend jaar nog in gebruik zou kunnen worden genomen. Veere krijgt een jachthaven. In verband met de afsluiting van het Veerse Gat en als gevolg daarvan het ontstaan van het Veerse Meer zal de vissershaven van Veere worden omgebouwd tot een jacht haven. De kosten daarvan zijn begroot op ruim 200.000,In deze kosten zal van de overheid 90% subsidie worden verkregen, zo dat het de gemeente uiteindelijk slechts 20.000,— zal kosten. Ook het Kreekplan zat worden gerealiseerd. Reeds geruime tijd geleden hebben wij in deze rubriek geschreven over het Kreekrak- plan. De uitvoering van dit plan heeft tot doel het zuid-westelijke industriegebied van Noord-Brabant te ontsluiten. De regering heeft thans bericht, dat tegen de uitvoering van de eerste fase van dit plan geen bezwaar bestaat. Deze eerste fase zal geheel worden uitgevoerd op Zeeuws grondgebied bij Ril- land-Bath. Daartoe zal een publiek- of pri vaatrechtelijk lichaam in het leven worden geroepen. Het industriegebied zal door mid del van een kanaal en een spoorlijn, elk van vijf kilometer lang, en een weg worden ver bonden met de Westerschelde bij Bath. Het kanaal zal bevaarbaar zijn voor kustvaar tuigen en binnenvaartuigen. Op korte termijn zal nu overleg worden gepleegd tussen de beide kolleges van Gede puteerde Staten en de burgemeesters van de betrokken gemeenten. Niet alleen voor Zuid-West Brabant, maar ook voor Zeeland is dit plan van belang. Het begint er hoe anger hoe meer op te lijken, dat de Westerschelde met zijn havens van Vlissingen en Terneuzen, zijn Sloeplan en Kreekrakplan een groot industriebekken zal gaan worden. Losse Gedachten GROOTSE PERSPEKTIEVEN De heer W. J. Elzinga uit Terneuzen, die dezer dagen aan de rijksuniversiteit te Gent geslaagd is voor het examen ekonomie, heeft een licentiaatsverhandeling geschreven over „De toekomstmogelijkheden voor de haven van Terneuzen". Deze verhandeling geeft in de eerste plaats een geschiedkundig overzicht, terwijl daarna wordt geschreven over een on derzoek naar de geografische, technische, na tuurlijke en ekonomische geschiktheid van de haven. Tenslotte bespreekt de schrijver dan nog de bestuursvorm van de haven. Wij vinden het prachtig, dat een inwoner van eigen gemeente een dergelijke verhande ling weet te produceren. Zo zijn wij ook een beetje jaloers op Terneuzen om haar enkêle jaren geleden uitgegeven boek over de ge schiedenis van die gemeente. Dergelijke dingen zijn mooi en kunnen van grote betekenis voor een plaats zijn. Zij dra gen bij tot de verbreiding van de kennis van de gemeente en wellicht mede daardoor tot opwekking van de belangstelling ervoor. Dergelijke uitgaven zetten weer eens de schijnwerper op de plaats, waardoor deze in het volle licht komt te staan. Inderdaad, de haven van Terneuzen biedt vele mogelijkheden. Wij geven dit grif toe en kunnen Terneuzen alleen maar feliciteren met haar gunstige ligging, die ongetwijfeld resul taten zal afwerpen. Er zijn echter een paar dingen, die ons ge troffen hebben en die ons toch weer aan het denken hebben gezet. Een paar dingen, die in feite tot één zijn terug te brengen. En als wij nu iets gaan zeggen, waaruit men kritiek zou kunnen beluisteren, dan moet men niet denken, dat dit afgunst of jaloezie is; dat de druiven zuur zijn. Maar toch, zo dachten wij, is de onge twijfeld kundige samensteller van de verhan deling op een paar punten even te ver gegaan. Reeds in zijn inleiding zegt hij, dat hij er van is uitgegaan, dat de haven van Terneuzen niet ophoudt aan de gemeentegrenzen (Sluis kil), maar dat hij steeds heeft gepoogd het zeehavengebied van deze stad te zien als zich uitstrekkend tot de Belgische grens. Voorts pleit hij voor één kern van 50.000 a 60.000 inwoners boven zes uit hun krachten gegroeide dorpen met in totaal 80.000 bewo ners.. Hier moeten wij toch een vraagteken zetten. Heeft de schrijver hier wellicht uitsluitend ekonomische maatstaven aangelegd? Wij zijn geneigd, dit aan te nemen. Toch moet naar onze mening ook rekening worden gehouden met andere faktoren. Daar bij denken wij aan hetgeen historisch ge groeid is; ook de psychologische faktoren mo gen ons inziens niet verwaarloosd worden. Waarom kan naast een bloeiend Terneuzen geen krachtig Sas van Gent blijven bestaan Wij zien de ontwikkeling van Terneuzen heus niet met lede ogen aan. Wij kunnen al leen magr waardering opbrengen voor de ak- tiviteit van het gemeentebestuur. Maar voor de tendenz, dat heel Oost Zeeuws-Vlaanderen, of het grootste gedeelte daarvan, Terneuzen moet worden, menen wij toch te moeten waarschuwen. Misschien heeft dat ekonomische voordelen, maar de psychologische en historische achter gronden mogen ons inziens zeker niet ver waarloosd worden. De ekonomische voordelen zouden daar allerminst tegen opwegen. Wedstrijd met in totaal 400,— aan prijzen! De eerste ronde van onze wedstrijd is nu enkele weken aan de gang. En wij moeten zeggen, dat de deelnemers ons niet hebben teleurgesteld. Wij zijn blij, dat wij deze aktie hebben ondernomen en wel om twee redenen In de eerste plaats om onze lezerskring uit te breiden, hetgeen ons blad weer ten goede kan komen en in de tweede plaats om op deze manier de aan brengers van nieuwe abonné's met een aardige verrassing te kunnen belonen. Als dit nummer van ons blad verschijnt, zijn er dus nog een tiental dagen, waarop nieuwe abonné's voor de eerste ronde kunnen worden aangemeld. Wij wekken de deelnemers op, intensief de adressen te bewerken om zoveel mogelijk nieuwe lezers te kunnen aanbrengen. U weet de prijzen toch nog Maandelijks worden door ons beschikbaar gesteld een HOOFDPRIJS waardebon van 50,(minstens 25 abonné's) le prijs waardebon van 25, 2e prijs waardebon van 10,— 3e prijs waardebon van 5, 4e prijs waardebon van 4,— 5e prijs waardebon van 3,— 6e prijs waardebon van 2,50 PLUS DE KANS OP DE ERE-PRIJS OVER DRIE RONDEN Grijp die kans en werft nieuwe abonné's AANMELDINGSBON Ondergetekende (naam en voorletters) wonende -- straat en huisnummer geeft zich hierbij voor minstens een jaar op als abonné op de Axelse Courant voor een abonnementsprijs van 2,50 per halfjaar (plus inkassokosten). Hij is als abonné geworven door (naam en voorletters) wonende - (straat en huisnummer) Handtekening van de nieuwe abonné AXELSE COURANT

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1