ONZE WEDSTRIJD: LANGS DE SCHELDESTROMEN Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 15 JULI 1961 75e Jaargang no.42 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH.VLAANDEREN ABONNEMENTSPRIJSLoose mumncrs 10 ccat Kwartaal - abonnement i Aad Mrmra de kom 1*25. Andere plaatsen 1JS, Buitenland ƒ2,—* Hoofdredactie i L VINK. Redactie en Administratie 3 Axel, Markt 12, teL 0 1155-646, postbus 16 Drukker Uitgeefster i FIRMA J, CL VINK VERSCHIJNT IFfiFPF ZATERDAG ADVERTENTIEPRIJS10 cent per ajn, Bi) contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertenöfa 1-5 regels L-~ iedere regel meer 12 cent extra. EEN SPRONG VAN 15000 METER dwars door een onweersbui. Een man sprong vanaf een hoogte van 15 km naar de aarde, kwam door het centrum van een onweersbui en overleefde het. Het adembenemende relaas van wat „de langdurigste en meest fantastische parachutesprong uit de geschie denis" genoemd is, wordt in Het Beste uit Reader's Digest verteld door Lui tenant-Kolonel William H. Rankin, de marine-vlieger die de enorme vat over leefde. ('I Het was even voor zes uur in de middag van de 26ste juli 1959 toen de marine vlieger met Luitenant Herbert Nolan een routinevlucht op grote hoogte uitvoerde, elk gezeten in een F 8U Crusader-straaljager. Ze vlogen Mach 0,82/ (82/100 van de geluids snelheid) en ogenschijnlijk was alles in orde. Plotseling floepte het rode brandsignaal aan. Overste Rankin wist dat er nog maar enkele sekonden waren om de toestand te overzien en een besluit te nemen, want dat rode licht betekende in feite Geen tijd ver spillen, schietstoel gebruiken. Werktuigelijk nam de vlieger gas weg en riep zijn metgezel op „Tijger twee, hier is Tijger een. Ik'heb motorstoring. Misschien moet ik het toestel verlaten." Luitenant No lan antwoordde onmiddellijk„Roger (be grepen), Tijger een, waarschuw me als het zover is". Dat was de laatste keer dat de Overste verbinding had. De motor was vastgelopen. Zonder motor kon de Overste niet naar een lager, veiliger niveau duiken om het toestel te verlaten, daar. alle kans aanwezig was dat het toestel door snelheidsverlies in een vrille zou geraken. Hij moest springen, maar zover hem bekend was, had nog nooit iemand zich op deze hoog te uit zijn toestel laten schieten, bij welke snelheid ook, supersonisch of subsonisch, met of zonder drukpak of enige beschermende kle ding. De Overste droeg een zomervliegtuiguit- rusting. De temperatuur buiten was 57 gra den onder nul. Bevriezing wachtte hem bui ten en beneden hem hingen donkere, dichte, golvende onweerswolken. Elke vlieger leert dat hij de onweersbuien uit de weg moet gaan. En als een onweer al zo gevaarlijk is voor een toestel in de vlucht, wat had een vallend mens dan voor kans De Overste had geen keus, trok aan de schiet stoelhendels en werd met een dreunend ge weld tegen de luchtstroom opgeworpen. De koude van de lucht, waar de vlieger met een snelheid van 800 kilometer per uur doorheen werd geslingerd, was gruwelijk. Tegelijker tijd voelde de Overste de bijna onduldbare pijn welke veroorzaakt werd door decompres sie. De ogen werden bijna uit hun kassen ge rukt, de oren schenen te barsten, de buik was opgezwollen alsof hij in het laatste stadium van zwangerschap verkeerde. Felle kleuren wentelden rond tegen een paarsachtige lege ruimte, de zon schoot om hem heen in een vage streep van roodachtig oranje. De Overste Rankin maakte een duizeling wekkende vrije val en wist dat pas op 3000 meter zijn parachute automatisch zou open gaan. Hij viel met een snelheid van 3000 me ter per minuut en naderde de onheilspellende donkere onweerswolken. De wind had woeste bondgenoten. De eerste donderslag kwam als een oorverdovende ontploffing, die alle botten in zijn lijf deed trillen. Hij hoorde de donder niet, hij voede hem. Werkelijk een bijna onverdragelijke lichamelijke gewaarwording. Had hij zijn nauwsluitende helm niet op ge had, dan waren zijn trommelvliezen wellicht gesprongen door de donderslagen. Overal om hem heen waren de bliksemstralen. Van zo dichtbij zag de bliksem eruit als een enorme, blauwachtige, meters brede straal. Het regen de zo hard, dat hij dacht te zullen verdrinken. Tenslotte voelde de Overste dat de lucht min der gevoelig werd. Toen hij eindelijk uit de wolken tevoorschijn schoot, zag hij de groene aarde onder zich. „En nu je verstand bij el kaar houden", dacht de Overste. „Zorg dat je na dit alles niet verongelukt doordat je verkeerd terecht komt". Met een vaart van 60 a 80 kilometer per uur schoot de gespron gen vlieger af op de hoge, spitse boomtoppen van een dicht dennenbos. Hij sloot de ogen, sloeg de benen over elkaar en trok de knieën op. Een geweldige ruk, de parachute was vastgeraakt in de boomtoppen. De Overste zwaaide ver door als een grote slinger en sloeg toen terug, tegen de stam van een boom en bleef versuft op de grond liggen. „Blijf nu hier niet liggen", dacht hij. „Je hebt medische hulp nodig en gauw ook. Vooruit!" Met een kapmes baande de Overste zich een weg door het struikgewas naar een maïsakker. Over de maïskolven heen waren de lichten van voor bijrijdende auto's te zien. Een weg Nu eens rennend, dan weer strompelend ging de uiterst verzwakte vlieger op de weg af. Een wagen stopte en nam hem mee. Twee weken lang is Luitenant-Kolonel William H. Rankin verpleegd in het Marine Hospitaal. Voortdurend geobserveerd door een legertje van artsen, orthopedisten, chi rurgen, hartspecialisten, keel-, neus-, oor- en oogspecialisten. De medici waren stomver baasd dat een man dit alles had overleefd, zonder noemenswaardige stoornissen over te houden. De Overste had hen tevens gehol pen aan een uiterst gedetailleerd rapport van zijn bevindingen tijdens de sprong, welke zeer goed nieuws bevatte voor de stratosfeervlie- gers, n.l.decompressie op zeer grote hoogte kunnen de vliegers overleven. Losse Gedachten IEDERE AXELAAR LEZER VAN DE AXELSE COURANT. Het heeft enige tijd geduurd, voor wij met onze abonné-werf-aktie zijn begonnen. Wij dachten Zou het gelukken Wij staan namelijk op het standpunt, dat men een aktie niet moet beginnen, alvorens men een redelijke kans van slagen heeft. Gelet echter op de stijgende belangstelling voor ons blad, gaan wij thans vol vertrouwen met onze aktie in zee. Daarbij rekenen wij op onze lezers en leze ressen, ook op onze jeugdige lezers en leze ressen. Hier ligt een prachtige kans om een of meer mooie prijzen te winnen. De aanhouder wint. Wij zijn benieuwd, wie als de voornaamste aanhouder uit de bus zal komen. Als de voortekenen niet bedriegen, belooft het een spannende wedstrijd te worden. Op geregelde tijden hopen wij het resultaat van de wedstrijd te publiceren. II doet toch ook mee U als trouw lezer van de Axelse Courant bent het natuurlijk met het motto eens IEDERE AXELAAR LEZER VAN DE AXELSE COURANT Daaraan werkt U toch ook mee Nogmaals de Oosterscheldebrug. Tijdens de Benelux-konferentie, die vorige week te Breda gehouden is, heeft de direkteur van het Ekonomisch Technologisch Instituut voor Zeeland opnieuw de aandacht van Rijks waterstaat gevraagd voor de Oosterschelde brug. Reeds eerder hebben wij bericht, dat het ministerie van verkeer en waterstaat zijn standpunt ten aanzien van dit plan nog niet bekend heeft gemaakt. Drs. Verburg wees er tijdens deze konferentie op, dat de bedoelde brug het rijk geen geld zal kosten, terwijl deze een gebied met een gekapitaliseerde rekreatie- waarde van zeker 100 miljoen zal ontsluiten, nog afgezien van de voordelen voor industrie en landbouw. De ekonomische betekenis van het toerisme wordt nog steeds onderschat, zo zei hij. Paardenfokdag te Hulst. De Vereniging van Zeeuwse Fokkers (V.V.Z.F.te Axel en de Vereniging voor Paardenfokkers* „Door Eendracht Sterk" hebben te Hulst een fokdag voor paarden ge organiseerd. Niet minder dan 130 stuks paar den werden aangevoerd. Gezien de plaats ruimte zullen wij alleen de uitslagen van de premiekeuringen vermelden voor zover deze Axelse eigenaars betreffen. Eigenlijk moeten wij zeggen de Axelse eigenaar, omdat het hier slechts één persoon betreft, namelijk de heer M. L. M. IJsebaert-van der Linden. Zijn paarden werden als volgt geklassificeerd Vijf- tot tienjarige merries kleine maat: Gerda lb, Constance van Bergerhof la; Vierjarige merries kleine maatLilly van Reigersbosch 2b; Tweejarige merries kleine maatGerrie van Ossenbroek 1. Adjudant C. Griep nam afscheid van rijkspolitie te Tholen. De ook hier nog bekende adjudant der rijkspolitie, de heer C. Griep, heeft deze week afscheid genomen van de rijkspolitie. Na in Axel eerst gemeente-veldwachter te zijn ge weest, ging de heer Griep bij de opheffing van het instituut van gemeente-veldwachters over naar de rijkspolitie te Axel. Daarna werd hij overgeplaatst naar Tholen, waar hij als groepskommandant werkzaam was. De heer Griep heeft thans de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt, in verband waar mede in het gemeentehuis van Tholen, in te genwoordigheid van vele autoriteiten afscheid van hem werd genomen. Sas van Gent vraagt extra bouwvolume voor gedupeerden. De gemeenteraad van Sas van Gent heeft besloten in verband met de komende kanaal verbreding adressen te richten tot de ministers van volkshuisvesting en bouwnijverheid, van verkeer en waterstaat en van maatschappelijk werk. In deze adressen, die eveneens zullen worden gericht tot Gedeputeerde Staten en tot de voorzitters van de Kamerfrakties, wordt aangedrongen om met de meeste spoed extra toewijzingen van bouwvolume te verstrekken voor de bouw van woningwetwoningen. Tevens werd verzocht aan hen, die in de partikuliere sektor willen bouwen, buiten de langdurige procedure om de vereiste premies met spoed toe te kennen, zodat zo snel moge lijk met de bouw van vervangende woningen kan worden begonnen. Koninklijke Harmonie te Biervliet vierde 120-jarig bestaan. Heel Biervliet heeft het 120-jarig bestaan gevierd van „zijn Koninklijke Harmonie. De feestelijkheden werden geopend met de inge bruikneming van de nieuwe muziekkiosk. Daartoe knipte de zeventigjarige muzikant Willem Moerdijk het lint door. Verder waren er muzikale rondwandelingen, koncerten, volksdansen en hoe kan het anders ha ring en bier. Gedupeerde landbouwers op Schouwen-Duiveland. De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft in zijn laatste verga dering uitvoerig gesproken over de schade, die de landbouwers in de polder Schouwen en in de zak van Zuid-Beveland lijden als ge volg van de abnormale regenval gedurende het vorige najaar. Voorstellen zullen worden gedaan inzake een eventuele schadevergoe dingsregeling. Centrale Plattelandsbibliotheek voor Zeeland te Goes. De Stichting Centrale Plattelandsbiblio theek voor Zeeland, die in 1955 werd opge richt, heeft ten doel het platteland meer in de lektuurvoorziening te betrekken. Een van de nieuwe taken is het stimulerend optreden bij de stichting van openbare bibliotheken en leeszalen in Zeeland. Thans wordt ook aan leesgezelschappen en kleine bibliotheken lektuur gezonden. Te lage grondprijzen in de kanaalzone De Zeeuwse landbouw is niet tevreden over de taxaties van de grondprijzen van de land bouwgronden in de kanaalzone. Volgens de gewestelijke raad voor Zeeland organisaties worden de prijzen in het alge van het Landbouwschap en de landbouw- meen veel te laag geschat. Daarom hebben vele boeren in de kanaalzone geweigerd hun gronden tegen de taxatieprijzen te verkopen. Bij de onteigeningsprocedures worden dan veelal hogere prijzen toegekend. fiedere Axelaar lezer van de Axelse Courant. Iedere Axelaar heeft vorige week kunnen lezen, dat wij onder bovenstaand motto een aktie hebben ingezet voor het werven van nieuwe abonné's. Aan deze wedstrijd zijn verschillende mooie prijzen verbonden voor hen, die in de komende drie maanden het grootste aantal nieuwe abonné's aanbrengen. Wij hadden het vertrouwen, dat deze aktie weerklank zou vinden. Deze gedachte is juist geweest. Enkele dagen na het verschijnen van het num mer van vorige week kwamen de aanmeldingen reeds binnen. WIJ BLIJVEN U HELPEN, zo schreven wij vorige week. Daarom zullen de nummers van vandaag, van de volgende en de daarop volgende week huis-aan-huis worden verspreid in plan „Zuid". De deelnemers aan de wedstrijd behoeven echter hun aktie niet alleen tot plan „Zuid te beperken. Zij kunnen nieuwe lezers werven in geheel Axel. Maak weer gebruik van de ook in dit nummer afgedrukte aanmeldingsbon en ding mee naar de mooie prijzen. Tracht de hoofdprijs voor de maand juli te bemachtigen. U hebt maar enkele weken meer. Het hangt nu af van Uw aktiviteit Wij zijn ervan overtuigd, dat IEDERE AXELAAR LEZER WIL WORDEN VAN DE AXELSE COURANT AANMELDINGSBON Ondergetekende (naam en voorletters) wonende straat en huisnummer) geeft zich hierbij voor minstens een jaar op als aboirné op de Axelse Courant voor een abonnementsprijs van 2,50 per halfjaar (plus inkassokosten Hij is als abonné geworven door (naam en voorletters) wonende straat en hulsnummer) Handtekening van de nieuwe abonné AXE COURANT

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1