AN JERAKTIE. Tbabyderm Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 17 JUNI 1961 75c Jaargang no. 38 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredactie i J. C VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, teL 0 1155-646, postbos Drukker - Uitgeefster i FIRMA J. C. VINK MIDDENSTANDERS, let op uw zaak boekhouding de hartslagader van uw bedrijf. UW ADMINISTRATIE BEHOEFT NIET INGEWIKKELD TE ZIJN, MAAR WEL GOED EN OVERZICHTELIJK. Als Uw huisarts medicijnen voorschrijft, bijv. zoveel druppels en/of pillen per dag, dan houdt U zich nauwkeurig aan zijn voorschrift. Zeer verstandig uiteraard, want het gaat om Uw gezondheid. Een kostbaar bezit. Krijgt men b.v. als middenstander van zijn economisch adviseur de raad om de bedrijfs administratie doeltreffender in te richten, dan staat het nog te bezien, of dit advies even nauwgezet zal worden opgevolgd als dat van de dokter. De administratie krijgt, vooral in het middenstandsbedrijfsleven, lang niet altijd diè aandacht, die zij verdient. Schrijfwerk, zo- als dat dan wordt genoemd, kan niet altijd rekenen op de volle sympathie van de mid denstander. Maar al te gauw is men geneigd deze werkzaamheden te beschouwen als een karweitje, dat men t.z.t. wel eens in een ver loren halfuurtje zal opknappen. Onbegrijpelijk is dit, want hiermede is de „gezondheidvan Uw onderneming gemoeid. Eveneens een kostbaar bezit. Het is aan de dag van vandaag niet meer mogelijk een onderneming efficiënt te leiden, zonder dat daarbij, op ieder gewenst ogen blik, Uw administratie U zegt, wat er wèl en niét gebeuren moet. U kunt niet alleen maar te werk gaan op Uw geheugen en Uw feeling. Er is bij de huidige ingewikkelde constellatie veel meer nodig. Het is bovendien noodzakelijk, dat Uw ad ministratie is aangepast aan Uw bedrijf en Uw bedrijfstak, om nog maar niet te gewa gen van een uniforme administratie. De ad ministratie moet aan hoge eisen voldoen en U op een bepaald moment precies kunnen vertellen hoe Uw zaak er voorstaat. Het kan echt niet genoeg worden benadrukt hoe be langrijk een volwaardige administratie voor Uw bedrijfsvoering is. Er zijn voorbeelden genoeg te geven, waarbij een onvoldoende administratie het bedrijf belangrijke schade heeft berokkend. Deze eisen zijn niet van deze tijd, hoewel die zijn bijzondere eisen stelt, doch ook vroe ger was men al de mening toegedaan, dat een onderneming het niet zonder „cijfers" kon stellen. Vader Cats dichtte destijds al „Wie nimmer rekent, nimmer schrijft, 'tls luk, als hij een koopman blijft". In de moderne scheepvaart koerst men op radar. In Uw bedrijf dient Uw administratie zo'n radar-installatie te zijn, waarop U veilig kunt koersen. Nu is het niet onze bedoeling U in deze korte beschouwing een volledig inzicht te ge ven in de eisen waaraan Uw administratie moet voldoen. Er bestaat voldoende gelegen heid voor U om daarover te worden voorge licht. We noemen maar Uw accountant, Uw organisatie, het Economisch Instituut voor de Middenstand, de Rijksmiddenstandsconsulent in Zeeland. Adres Hofplein 7 te Middel burg., enz. Toch willen wij enkele belangrijke punten aangeven, waarop Uw administratie U be slist volledig moet kunnen informeren. Laten we beginnen met de omzet. Het ver loop daarvan moet U uit Uw boeken kunnen aflezen. Het omzet-verloop moet U nauw keurig kennen, want dat moet U o.a. de ge gevens opleveren voor Uw verdere inkoop- politiek. En dan gaat het niet alleen om de totale omzet, doch ook om die van de verschil lende artikelen of artikelgroepen. Met het oog op de te behalen winst moet U niet te veel, maar ook niet te weinig inkopen. Uw voorraad moet niet te groot, maar ook niet te klein zijn. Uit de omzetcijfers moet U kunnen vaststellen welke gangmakers onder de door U gevoerde artikelen zijn en tevens moet U kunnen bepalen welke artikelen een zeer lage omzetsnelheid hebben. De kosten vormen eveneens een zeer be langrijk bedrijfseconomisch gegeven. Ook daarover moet Uw administratie U volledig kunnen inlichten. En dan ook weer niet al leen over de totale kosten, doch eveneens over de verschillende soorten van kosten en het verloop daarvan. Deze bepalen immers mede het bedrijfsresultaat. De financiële positie van Uw bedrijf, het contante geld waarover U op een bepaald mo ment kunt beschikken, moet ook zonder veel moeite uit Uw administratie kunnen worden vastgesteld. De stand van vorderingen en schulden bijvoorbeeld. Veronderstel eens, dat U plannen tot uit breiding van Uw bedrijf hebt. Of dat U moet overgaan tot aanschaf van nieuwe (moderne) bedrijfsmiddelen en dat U zelf niet over vol doende financiën beschikt. U kunt dan een beroep doen op kapitaal van derden. Er zal echter geen enkele kapitaalverschaffer te be wegen zijn tot het verlenen van krediet, als niet uit Uw administratie blijkt, dat Uw on derneming „goed" is voor het aangevraagde bedrag. En dan de fiscus! Ook die stelt zijn eisen. Die stelt ook belang in Uw administratie. En het geeft vertrouwen als blijkt, dat Uw ad ministratie betrouwbaar en deugdelijk cijfer materiaal kan verstrekken. Dit zijn zo enige zaken bij lange niet volledig die wij U hebben willen voorhou den met betrekking tot Uw administratie en de noodzaak daarvan voor een verantwoorde bedrijfsvoering. Als Uw administratie niet in orde is, aarzel dan niet om U te laten voorlichten. De weg daarvoor hebben wij in dit artikel aangege ven. Tot slot dan nog een korte opmerking over bedrijfsvergelijking. De meest doelmatige weg tot verbetering van Uw bedrijfsvoering be staat in het uitwisselen van ervaringen met Uw collega's. Doch daarvoor is een goed ver zorgde administratie een eerste vereiste. Op dit onderwerp komen we binnen afzienbare tijd nog terug. Houdt steeds het bekende gezegde yoor ogen „Wie schrijft, die blijft". De Anjeraktie ten bate van het Prins Bernhardfonds zal van 19 juni tot 2 juli a.s. in het gehele land en dus ook in onze gemeente gehouden worden. Deze aktie zal, in verband met de 50ste verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, een bijzonder nationaal ka rakter dragen en moet gezien worden als een soort jubileumaktie. In de komende 14 dagen zal huis aan huis aangeboden worden een mooie nog niet eerder gepubliceerde kleurenfoto van Prins Bernhard tegen de prijs van 0,25. Ik raad U aan die te kopen. U kunt U deze enige kans niet laten ontgaan l Behalve de verkoop van foto's staan nog andere akties op het programma, o.a. een muzikale rondgang door de ge meente en verkoop van speldjes op de marktdag. De opbrengst is bestemd om de zelf werkzaamheid van ons volk op het ge bied van wetenschap, kunst en kuituur te bevorderen. De helft van de op brengst komt ten goede aan Zeeuwse belangen. Ik doe hierbij een dringend beroep op alle inwoners van onze gemeente om deze aktie, die ik van harte aanbeveel, te doen slagen. De Burgemeester van Axel, M. K. van Dijke. Zeeuws Konsultatiebureau voor Alkoholisme bijzonder aktief. Op woensdag 7 juni j.l. hield het Zeeuws Konsultatiebureau voor Alkoholisme te Mid delburg haar al bijna traditionele perskonfe- rentie, waarop de voorzitter, mr P. v. Empel, in het bijzijn van de sekretaris, drs K. F. Broe- kens en de direkteur van het Bureau, de heer R. Visser een toelichting op het jaarverslag 1960 gaven. Met genoegen hebben we kunnen konstate ren, dat men niet stil gezeten heeft. In het jaarverslag lezen we, om te beginnen, dat „met name met R.K.-instellingen nu ook een daadwerkelijke samenwerking tot stand is ge komen en we mogen daaruit dus de gevolg trekking maken, dat het belang van het Bu reau in geheel Zeeland duidelijk ingezien wordt. In het jaarverslag lezen we, dat in 1960 89 personen werden ingeschreven als patiënt, en dat 57 personen afgevoerd werden, en dat op het eind van het jaar nog 218 patiënten in behandeling waren. Het aantal patiënten, dat afgevoerd werd, ligt relatief hoog. De steeds grotere bekendheid die het Bureau door haar werk verkrijgt, is oorzaak dat meerderen een beroep op de vereniging doen. Zoals uiteraard te begrijpen is, komt de geografische gesteldheid van Zeeland het werk van het Bureau niet ten goede; de tijd die gebruikt wordt om verre, en niet altijd ge makkelijke reizen te maken (we denken b.v. aan de bootverbindingen) kan niet voor het eigenlijke werk benut worden. Dit punt heeft steeds de aandacht van het Bureau. Opnieuw een plezierig feit, dat in het jaar verslag naar voren wordt gebracht, is dat eind 1960 een belangrijke verbetering werd ver wacht van de psychiatrische medewerking; een verbetering, die inmiddels een feit gewor den is. Naast de medewerking die het Bureau reeds ontving van de heren A. J. Boom, Vlis- singen, en J. Dorsman te Middelburg, werd kontakt opgenomen met enige andere zenuw artsen de heren J. L. M. Muris te Hulst, A. Kropveld te Goes en M. A. Elderson te Terneuzen. Doordat de medewerkende psychiaters meer in getal en beter verspreid zijn over de provincie, zal dat het werk van het Bureau al leen maar ten goede kunnen komen, in de eerste plaats door de geografische en sociolo gische omstandigheden in onze provincie, maar zeker ook door de betere, intensievere behandeling van de patiënten, doordat deze dichter bij de medewerkende zenuwartsen wonen; de behandeling kost dus minder tijd en geld dan voorheen. Als derde voordeel mag beschouwd worden dat in spoedsituaties in overleg met de huisarts een beroep kan worden gedaan op deze medewerkers. In het jaarverslag wordt nog opgemerkt, dat personen met alkoholproblemen vroeg of laat met de strafrechter in aanraking komen, en dat Zeeland wat dit betreft al jaren boven het landelijk gemiddelde ligt; in 1960 betrof fen 140 van de 596 onherroepelijke vonnissen van de Arrondissementsrechtbank Middel burg het besturen van een voertuig onder in vloed van sterke drank; dit is 23,5% I 1 De laatste tijd zijn er stemmen opgegaan om de bloedproef verplicht in te voeren deze proef mag thans in Nederland slechts met me dewerking van de betrokkene genomen wor den); uit het jaarverslag bleek wel, dat er aan deze kwestie nog heel wat haken en ogen zit ten; om een paar voorbeelden te noemen zal het in de wet te noemen cijfer niet beschouwd worden als een grens tot waar men hoogstens gaan kan; mag een arts tegen de wil van de betrokkene medewerking verlenen aan het verzamelen van bewijs; welke limiet moet men stellen, want die zijn in verschillende landen verschillend. Het aantal ongehuwde patiënten blijkt weer iets toegenomen te zijn en het is zonder meer duidelijk dat het Bureau zich juist over deze groep de meeste zorgen maakt. Dit blijkt o.m. uit de opmerking „Wij vragen ons af, of het in deze gevallen niet mogelijk is, deze mensen regionaal of provinciaal op te nemen in een tehuis, zodat zij niet slechts uit hun isolement zijn verlost, doch ook de noodzake lijke lichamelijke verzorging krijgen." Van het dagelijks bestuur is mr P. van Empel voorzitter; wegens vertrek van mr J. F. Hornstra naar Amsterdam werd tot sekreta ris benoemd drs K. F. Broekens te Middel burg. Losse Gedachten DE GRENSKORREKT1ES IN HET LAND VAN HULST. Door de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is het wetsontwerp aangenomen, waarbij de gemeentegrenzen in het Land van Hulst gewijzigd worden. Deze wijziging gaat in feite ten koste van de omliggende gemeenten en komt ten bate van de gemeente Hulst. Hulst had ook inderdaad geen „Lebens- raum" meer en de uitbreidingen van deze stad vonden dan ook plaats op het grondge bied van de omliggende gemeenten. In zoverre kunnen wij de redelijkheid van deze grenswijziging inzien en billijken, al moet gezegd worden, dat dit voor de omlig gende gemeenten en met name voor Sint Jan steen wel pijnlijk is. Zonder moeite is de behandeling in de Tweede Kamer dan ook .niet verlopen. Het voorstel was beslist geen hamerstuk. Vele ka merleden opperden bezwaren, maar uiteinde lijk hebben zij hun fiat er aan gegeven. Wij zouden dit alles niet zo uitvoerig in deze rubriek uiteenzetten, als wij het no dig hadden voor hetgeen thans volgt. De minister en ook enkele kamerleden heb ben bij de behandeling van dit voorstel uit drukkelijk verklaard, dat Hulst zich zal moe ten kunnen ontwikkelen tot een krachtige cen trum-gemeente in Oostelijk Zeeuws-Vlaan deren. Voor'hellere MOCfiHl Baby-huidje Ook met deze zienswijze kunnen wij het nog eens zijn, mits dit geldt voor het ooste lijke deel van Oost Zeeuws-Vlaanderen. Ook onze plaats, Axel, werpt zich op als centrum-gemeente van Oost Zeeuws-Vlaan- deren. Axel toont ook, op velerlei terrein en op velerlei wijze, dat het centrum-gemeente is en als zodanig wordt beschouwd. Wij dachten zo, dat Axel thans heeft te zorgen, dat het centrum-gemeente blijft. Ster ker nog, dat Axel haar funktie als centrum gemeente waar het maar enigszins mogelijk is uitbreidt. Het moet naar onze mening niet zo zijn straks, dat er in Oost Zeeuws-Vlaanderen twee krachtige gemeenten Terneuzen en Hulst zijn, terwijl Axel wordt terugge- dron tot een plattelandsdorp. Hiervoor is inzicht, durf en doorzettings vermogen nodig bij de leden van de gemeen teraad, bij het kollege van burgemeester en wethouders, bij de burgemeester en bij het ambtenarenkorps. Wij weten, dat Axel tot grote dingen in staat is geweest en nog steeds is. Er is naar onze mening, al zijn wij dan geen planoloog, in Oost Zeeuws-Vlaanderen plaats voor drie krachtige gemeenten, waartoe Axel zeer zeker kan en moet behoren. Axel mag in deze reeks niet onderbreken. Met een variant op een bekend vaderlands lied zouden wij willen zeggen „Axel, let op Uw zaak Help Uzel! dn Uw tafelburen uit de (zuur)brand. Ook Postkantoren zaterdags dicht. De minister van verkeer en waterstaat heeft bij de behandeling van de begroting-1961 voor de P.T.T. en de rijkspostspaarbank in de Eerste Kamer meegedeeld dat de postkan toren op zaterdag zullen worden gesloten. Voor dringende zaken zal een speciale voor ziening worden getroffen. De maatregel gaat per 1 juli in. Zie ook het overzicht van de be sprekingen in de Eerste Kamer. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement I Aid tonen de kom 1.25. Andere plaatsen 1<7S. Buitenland I ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per nun. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per nua. Kleine Advertenüün 1-5 regels f 1,— iedere regel meer 12 cent extra. Houd altijd Rennies bij de hand. Dan kan overtollig maagzuur U niet deren. Eén of twee Rennies doven Uw pijn als er iets verkeerd valt. Ze zijn gemakkelijk in te nemen onopvallend en één voor een hy giënisch verpakt. Nog lekker van smaak bovendien. Ing. Med.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1