4 Bronchi letten DE MAN MET DE MAGISCHE HANDEN. LANGS DE SCHELDESTROMEN Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 3 JUNI 1961. 75e Jaargang no. 36. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredactie i J. C. VINK. Eedactie en Administratie i Axel, Markt 12, tsL 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster j FIRMA J. C. VINK Heeft Hitier werkelijk het plan gehad om het Nederlandse volk in zijn geheel te depor teren. Uit het proces Eichmann blijkt dat de uitroeiing van het Joodse deel van Nederland systematisch was opgezet. Hoe afschuwelijk dit plan ook was, nog duivelser was het om Nederland geheel te ontvolken en zijn bewo ners over te brengen naar Polen. Zo mens onterend was dit plan, dat velen ook thans nog niet willen geloven dat dit werkelijk in het brein van de leidende nazi's is opgekomen. Uit feiten, onthuld door de befaamde Franse journalist en literator Joseph Kessel in zijn boek „Les Mains du Miracle", blijkt echter dat dit plan wel degelijk heeft bestaan, en zelfs in vergevorderde staat van voorberei ding. Er was zelfs al een datum bepaald, waarop met de uitvoering een begin zou wor den gemaakt: 20 april 1941, de verjaardag van Hitier. De deportatie van het Neder landse volk moest een verjaardagsgeschenk zijn van de S.S. (het elitekorps) aan de Führer. Kessel's boek vertelt de geschiedenis van Dr. Felix Kersten, een Fins masseur, die tij dens de bloedige jaren van de Tweede We reldoorlog de beruchte Heinrich Himmler (Duitsland's opperbeul) behandelde. Een uit voerige samenvatting van dit boek, die in het juninummer van Het Beste uit Reader's Di gest is gepubliceerd, laat zien hoe Kersten een verbluffende invloed op Himmler ver wierf. Hij was de enige die de kwellende maagkrampen kon verlichten. Uit het mate riaal dat Joseph Kessel verzameld heeft blijkt duidelijk hoe Kersten zijn vreemde invloed aanwendde om tot vernietiging gedoemde le vens te redden en het lijden van het onder drukte Nederlandse volk, dat hij boven alle anderen liefhad, te verzachten. Week na week, maand na maand ontrukte Kersten de slachtoffers van Himmler aan con centratiekampen en gaskamers. „Er is nauwe lijks een levensloop denkbaar die op het eerste gezicht zo ongeloofwaardig is", schreef H. R. Trevor-Roper, hoogleraar te Oxford, voorma lig officier van de Britse Inlichtingendienst, deskundige ten aanzien van Nazi-Duitsland en auteur van het boek „De laatste dagen van Hitier". Geen levensloop wekte inderdaad zo veel ongeloof en wantrouwen, in het bijzon der in Nederland, waar rond Felix Kersten scherpe tegenstellingen en verhitte discussies ontstonden. Zijn eigen relaas van zijn activi teiten in oorlogstijd werd met achterdochtige kritiek bejegend. De Nederlanders konden nauwelijks geloven dat zij zoveel te danken hadden aan een man die Duitslands opperbeul in hun donkerste jaren had behandeld en zijn naaste vriend was geweest. Kersten's daden zijn onderzocht door geleerden, rechtskundi gen en vijandige politici, en zij zijn er zege vierend uit te voorschijn gekomen. Koningin Juliana benoemde Kersten tot Grootofficicr in de orde van Oranje-Nassau. Het Joodse Wereldcongres schrijft hem de redding van een zekere dood van meer dan 60.000 joden toe. Officiële onderzoekingen hebben bewezen dat Kersten zonder twijfel een aanzienlijk aantal Nederlanders, Polen, Finnen, Noren en andere slachtoffers heeft gered. „Les Mains du Miracle", het boek geschre ven door Joseph Kessel, verscheen voor het eerst in de zomer van 1960 in Frankrijk. Het werd onverwijld een best-seller. In het boek vertelt Kessel o.a. hoe Dr. Felix Kersten zijn geheime contacten met correspondenten on derhield door zijn correspondentie te laten lo pen over het zeer geheime privé postbusnum mer van Heinrich Himmler. Dit ongebruike lijke privelege werd gemakkelijk verkregen, zoals dat zo vaak het geval is met onwaar schijnlijke successen. Kersten vertelde met ge veinsde verlegenheid aan Himmler dat hij in Nederland een verhouding had met verschei dene vrouwen en dat het hem pijnlijk leek als de censor de liefdesbrieven las of als zijn vrouw op de hoogte zou komen van deze af faires. Himmler was zeer gevoelig voor dit verzoek, daar hij zichzelf beschouwde als het type van de Germaanse „LIbermensch" athletisch, krijgshaftig, een groot eter en drin ker én een groot minnaar De werkelijkheid week hier pijnlijk vanaf, maar dat probeerde hij te vergeten. Het verzoek wijzigde hun dok ter-patiënt verhouding tot een van samen zwerende mannen onder elkaar, medeplichtig in stoere manlijkheid. Dr. Felix Kersten ver kreeg o.a. op deze manier een van de belang rijkste sleutels in handen om zijn reddende ac tiviteiten te ontplooien. Hoewel het natuurlijk onmogelijk was om in elk geval van lijden tussenbeiden te komen, zocht Kersten uit de lugubere lijsten individuele gevallen die hem ontroerden. Langzamerhand ontwikkelde hij een hele techniek voor zijn verzoeken. Soms speelde hij het via de behandeling van de pa tiënt, soms speelde hij het op de ijdelheids motieven, waarvoor Himmler uiterst gevoelig was. Door dit spel met uiterste nauwgezetheid te spelen is Dr. Felix Kersten in staat geweest om honderdduizenden van een wisse dood te redden en om het deportatieplan „Nederland" te verijdelen. DE ZEELAND-WEEK TE ANTWERPEN In een van de vorige nummers van ons blad hebben wij de lezers beloofd terug te komen op het programma van de Zeeland-week, die van 3 tot 7 juni aanstaande te Antwerpen zal worden gehouden. Deze belofte willen wij thans gaarne in lossen. Zij, die van de gelegenheid gebruik willen maken om een bezoek aan deze Zeeuwse ex positie en de Zeeuwse manifestaties te Ant werpen te brengen, kunnen wellicht met het onderstaande hun voordeel doen. De tentoonstelling zal op zaterdag 3 juni, vandaag dus, officieel worden geopend door de Belgische minister van Economische Zaken en Energie, de heer F. A. Spinoy in de stads- feestzaal aan de Meir, waarin de stands ook staan opgesteld. Daarna volgt-een ontvangst van het comité Zeelandweek, het erecomité en het werkcomité door burgemeester en sche penen van Antwerpen in het stadhuis. In feite zijn er drie tentoonstellingen, die geopend worden, namelijk „Zeeuws Bedrijfs leven, waaraan ongeveer veertig exposanten deelnemen, de Delta-maquette van rijkswater staat en de tentoonstelling Zeeuwse Plas tische Kunst. De opening zal worden omlijst door zang van het Westkapelse dameskoor „Eendracht". Om een uur vandaag zal een folklorische groep door verschillende Antwerpse straten trekken. Deze groep bestaat uit 15 ringrijders, 6 sjezen, 2 huifkarren en 100 personen in Zeeuwse klederdracht, het genoemde West kapelse zangkoor en de dansgroep Medio- burgum, een groep boogschutters en het mu ziekgezelschap van Westkapelle. De „trom- melaers" van Antwerpen zullen in middel eeuws costuum de stoet begeleiden. Op maandagavond wordt in de zaal Ma jestic een zang- en muziekuitvoering gegeven. De zang wordt verzorgd door het Sint Cae- ciliakoor uit Sint Jansteen en het Middelburgs Kamerkoor. Het Zeeuws Instrumentaal En semble zorgt voor de muziek. Dinsdagsavonds wordt in de Koninklijke Nederlandse Schouwburg een toneelavond gegeven te verzorgen door een Zeeuws- Vlaams en Walchers gezelschap. Tijdens de Zeeland-week zullen beiaard- concerten worden gegeven. Op woensdag 7 juni vindt de officiële slui ting plaats. Wat de deelname aan de tentoonstelling Zeeuws Bedrijfsleven betreft, kan nog wor den vermeld, dat deze in vier groepen is in gedeeld, namelijk „midden- en kleinbedrijf" met 25 ondernemingen, vervolgens vier grote bedrijven uit de kanaalzone; de derde groep wordt gevormd door „rijks- en andere bu reaus, waaronder ressorteren het zuivel- bureau, het productschap voor vis en de groente- en fruitveilingen. De vierde groep bestaat uit „diversenzoals de provinciale V.V.V., de parlevinkers uit Wemeldinge, de ontwikkelingscommissies uit Zeeuws-Vlaan deren en de Bevelanden. Voorts zijn er nog afzonderlijke tentoon stellingen, die in het teken van- de Zeeland- week staan in het „Steen" en op andere plaat sen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 's morgens tien tot 's avonds acht uur. Entree behoeft niet te worden betaald. De stad zelf zal feestelijk versierd en ver licht zijn. De P.Z.E.M. en de onrendabele gebieden. Na gepleegd overleg met de Zeeuwse land bouworganisaties heeft de raad van bestuur van de N.V. P.E.Z.E.M. besloten, binnen vijf jaar de meeste onrendabele gebieden in Zeeland, die hoofdzakelijk gelegen zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Zuid-Beveland, aan te sluiten op het electriciteitsnet. Het be treft hier de aansluiting van rond 645 per celen, waarmee een bedrag van meer dan drie miljoen gulden gemoeid zal zijn. De P.Z.E.M. neem van dit bedrag rond 1 miljoen gulden voor zijn rekening, terwijl de rest zal moeten worden betaald door de belanghebbenden, de provincie en de gemeenten. De uitvoering van dit plan betekent, dat de belanghebbenden thans de laatste kans krijgen tot aansluiting op het electriciteitsnet. Weer een stukje historie geworden. Hoewel de meesten in onze omgeving er weinig mee te maken zullen hebben gehad, menen wij toch onze lezers het bericht over de opheffing van de laatste particuliere bus onderneming in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen niet te mogen onthouden. Vorige week zaterdag heeft voor het laatst de autobusonderneming Picavet-Martens uit Nieuw Namen de verbinding Nieuw Namen- Clinge-Hulst onderhouden. Niet minder dan 42 jaar heeft deze busdienst gefunctioneerd. Zij is echter met ingang van de zomerdienst regeling op 28 mei j.l. overgenomen door de Z.V.T.M. Dat deze overname met een officiële bijeen komst in het patronaatsgebouw van Nieuw Namen in tegenwoordigheid van vele auto riteiten uit het Land van Hulst gepaard ging, behoeft nauwelijks te worden vermeld. Verschrijvingen bij de provinciale waterstaat. Niet alleen Goes is in het nieuws gekomen met toegepaste „verschrijvingen", doch onge veer tegelijkertijd werden deze ook geconsta teerd bij de waterstaatkundig hoofdambtenaar le klas te Goes, de heer J.A.S. (Wij vragen ons af, zou Goes nu zon goede voedings bodem zijn voor het toepassen van verschrij vingen en zouden deze alleen daar voorko men Maar, om op de zaak terug te komen, deze waterstaatsverschrijvingen zijn thans be handeld voor de rechtbank te Middelburg, waarbij de president onder meer zei, dat het hoog tijd werd, dat de financiële administra tie van de provinciale waterstaat modern zou worden georganiseerd. Als men het verslag van de rcehtszitting aandachtig nagaat, dan vraagt men zich toch wel af, hoe dergelijke verschrijvingen, waarbij bijvoorbeeld een aan nemer een typiste bij de waterstaat zou beta len, in deze tijd nog mogelijk zijn. Niettemin was de eis voor de „verschrijver" een geld boete van 350,— en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Met belangstelling wachten wij de uitspraak af, die bepaald is op 9 juni aanstaande. Gemeenteraad van Baarland ontsloeg wethouder. Nadat enkele weken geleden een motie van wantrouwen tegen de Baarlandse wethouder L. de Bruijne sr. was aangenomen, heeft de gemeenteraad vorige week deze wethouder ontslagen. Deze beslissing werd genomen met zes stemmen vóór en één onthouding. Zangconcours te Middelburg. De afdeling Zeeland van de JConinklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratorium verenigingen in Nederland heeft vorige week zaterdag te Middelburg een zangconcours ge houden, waaraan 22 koren deelnamen. De jury bestond uit onze stadgenoot de heer P. C. Brakman en de heer M. H. de Wolf ijit Rotterdam. De uitvoeringen stonden op hoog peil, zodat vele koren een eerste prijs verwierven. Geen enkel koor bleef beneden de 200 punten. Coöp. Boerenleenbank had een gunstig jaar. Uit het jaarverslag over 1960 van de Co2p. Boerenleenbank te Terneuzen blijkt, dat deze instelling een goed jaar achter de rug heeft. De netto-winst beliep ruim 120 miljoen te gen ruim 97 miljoen in 1959. Het aantal leden van de bank steeg van 1120 tot 1157, terwijl het aantal spaarders van 3503 toe nam tot 3863. De totale omzet steeg met bijna 5 miljoen tot 132 miljoen. Terneuzen en de sport. De gemeenteraad van Terneuzen blijkt de sport een goed hart toe te dragen. In de laat ste raadsvergadering werd namelijk besloten, een ambtenaar voor sportzaken aan te stellen. Deze functionaris krijgt tot taak het gemeen tebestuur te adviseren over alle sportzaken, alsmede het voeren van het beheer over en het verhuren van de gemeentelijke sportter reinen, de gymnastieklokalen en het zwem bad. Hij zal tevens de leiding krijgen over het personeel, dat bij de sportterreinen enz. werkzaam is. Terneuzen en een typefoutje. Dat een typefoutje niet altijd van onschul dige aard is, heeft de gemeente Terneuzen tot haar schade ondervonden. De gemeente heeft namelijk met een inwoonster een stuk grond geruild aan de Axelsestraat, groot 1560 vierkante meter. In het contract, dat door beide partijen werd getekend, was echter in plaats van 1560 2560 vierkante meter getypt Dit kostte de gemeente een schadeloosstellinq van 5.000, Ook schade op Zuid-Beveland. Verschillende fruitkwekers op Zuid-Beve land hebben ook schade geleden. Dit was echter schade van geheel andere aard. Enkele hagelbuien hadden daar namelijk aanzienlijk schade toegebracht aan jonge vruchten van appel- en perebomen en van klein fruit. De kwaliteit van het fruit heeft door deze buien ernstig geleden. De omvang van de schade was echter nog niet vast te stellen. Gereformeerde Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zeeland. Het Bestuur van de Gereformeerde Stich ting voor Maatschappelijk Werk in Zeeland heeft voor het eerst een directeur benoemd. Dit is de heer L. A. Hartman uit Den Haag, thans hoofd van de Haagse Sociale Wijk centra en referendaris bij de Sociale Raad. De heer Hartman zal zich in Zeeland gaan bezighouden met het co2rdineren en stimu leren van het maatschappelijk werk vanuit protestants-christelijke visie. Gewest Zeeland van de N.C.V.B. houdt landdag te Middelburg. De Nederlandse Christen Vrouwenbond, gewest Zeeland, zal op woensdag 21 juni aanstaande de jaarlijkse, landdag te Middel burg houden in een tweetal kerkgebouwen. Ds. H. S. J. Kalf uit Bennebroek zal spreken over het onderwerp „De dienst van God en het huiselijk leven", terwijl mevrouw Verkerk- Timmermans uit Dordrecht zal declameren. Tot slot zal een vaandelshow in de Abdij worden gehouden. Herhaling Klank- en Lichtspel te Middelburg. Het klank- en lichtspel, dat het vorige jaar onder de titel van „Schrijn van Zwaard en Kruis" met zoveel succes te Middelburg werd gegeven in de Abdij, zal dit jaar worden her haald. De eerste voorstelling werd op 31 mei ge geven. De rondleidingen worden gehouden tot en met 8 september aanstaande op elke woensdag-, donderdag- en vrijdagavond. Schilderijententoonstelling te Terneuzen. Op initiatief van de Terneuzense Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer zal vanaf vandaag tot en met 15 september aanstaande in de watertoren te Terneuzen een schilde rijententoonstelling worden gehouden. De Zeeuwse kunstschilder Reimond Kimpe zal daar 27 van zijn werken exposeren. Deze ten toonstelling werd gisteravond door de burge meester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra, offi ciéél geopend. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IFTOPF ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLom «uumen 10 Kwartaal - abonnement i And btnnaa de koot ƒ1.25. Andere plaatsen IJS. Bottenland ƒ2,— ADVERTENTIEPRIJS: 10 ceat per Bq eontracte» belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertenöën 1-5 regels 1. Iedere regel meer 12 Cent extra. Hoestdrank in tab let vorm. 95ct <5

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1