IVOR Oil: Sportnieuws uit onze gewesten PU ROL t t Predikbeurten Kwaliteit wint altijd! Algemene ledenvergadering van Het Groene Kruis afdeling Axel I (I Bekendmakingen 4 VS 1H Op vrijdag 7 april j.l. hield de afdeling Axel van Het Groene Kruis haar jaarvergadering in het Con sultatiebureau aan de Oosterstraat. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de leden en in het bijzonder aan Zr. Kloet, die op deze avond aanwezig is voor het bespreken van de film „De Wil om te winnen", een film over de Rheuma-bestrijding. De voorzitter merkt op, dat de opkomst weer niet groot is op deze vergadering, zoals gewoonlijk het geval is. Dit heeft echter ook een goede zijde, want het is een bewijs dat het goed gaat in de vereniging. Als het niet naar wens gaat worden de vergaderingen meestal drukker bezocht. Daarna memoreert de voorzitter het overlijden van de heer A. P. Ie Feber, in leven secretaris-penning meester van Het Groene Kruis. Hij wijst op de grote kracht die de heer le Feber steeds voor de ver eniging en nog voor vele andere verenigingen is ge weest en hoe de heer le Feber steeds met inzet van zijn gehele persoonlijkheid, geheel belangeloos voor Je vereniging heeft gewerkt. Er wordt een minuut stilte in acht genomen. Daarna volgt het voorlezen der notulen van de vorige algemene ledenvergadering, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld! Hierna bracht de nieuwgekozen secretaris, de heer C. de Putter het jaarverslag uit, hetwelk wij hier uit voerig laten volgen. Mijnheer de Voorziter, Dames en Heren, Het jaar 1960 ligt al weer een tijd achter ons, toch moeten wij op een vergadering als deze nog even een terugblik werpen op het voorbije jaar, waarin Het Groene Kruis een zo gevoelig verlies heeft geleden. Het was het jaar, waarin onze secretaris-penning meester, de heer A. P. le Feber is overleden. Hij was de man, die zich met zijn gehele persoon'ijkheid en werkkracht heeft Ingezet voor het Groene Kruiswerk. Steeds was hij tegenwoordig op de vergaderingen van de Prov. Zeeuwse Vereniging en bezocht hij de districtsvergaderingen en overal was men graag be reid naar zijn raadgevingen te luisteren. Wat de heer le Feber voor Het Groene Kruis en daarnaast voor nog veel andere verenigingen heeft betekend, weet leder die hem meer van nabij heeft gekend. Op 17 december 1960 werd de heer le Feber naar zijn laatst rustplaats gedragen. Ook ons bestuur was daarbij tegenwoordig. Op uitdrukkelijk verzoek van de onts'apene werd bij het graf niet gesproken en werden geen bloemen op de groeve gelegd. Een man, die zoveel deed voor onze vereniging, moeten wij in ere houden en telkens weer zal er een gelegenheid komen waar de naam van de heer le Feber met grote waardering genoemd zal worden. Hij ruste in vrede. Door het overlijden van de heer le Feber is in het bestuur een vacature ontstaan en wel de functie van secretaris-penningmeester. Daar het Prov. Bestuur be zwaar maakt tegen een gecombineerde functie van secretaris-penningmeester voor een vereniging met een omvang als de onze, moest om de goede voortgang van Het Groene Kruis te verzekeren, met spoed in de vacante plaatsen worden voorzien. Op de be stuursvergadering van 22 december 1960 werd mij verzocht het secretariaat op mij te willen nemen, zo dat hierin was voorzien. Een penningmeester was ech ter niet zo gauw gevonden, althans niet onder de be stuursleden. Gelukkig was de heer Van Wijck zo goed als waarnemend penningmeester, zijn diensten aan Het Groene Kruis te verlenen, tot de algemene ver gadering. Zodat deze avond definitief in de vacature van penningmeester zal moeten worden voorzien. De heer C. D. van Wijck kon niet definitief worden benoemd, omdat hij nog geen bestuursld was. Daar de heer Van Wijck tijdens de ziekte van de heer le Feber, deze bi] de administratie heeft geholpen is hij volledig met dè gang van zaken op de hoogte. Een woord van dank voor het vele werk dat hij tot heden voor de vereniging heeft gedaan is hier zeker op zijn plaats. De heer L. Riemens, per 1 januari 1960 benoemd als bode-incasseerder vroeg, na slechts één jaar dienst, tegen 1 januari 1961 ontslag. In zijn plaats werd benoemd de heer H. Goossen, De Ruljterstraat 32. Uit hoofde van zijn beroep is deze steeds op de hoogte met de mutaties onder de bevolking van Axel en wij achten hem dan ook als bode-incasseerder bijzonder geschikt Dat er hard gewerkt zal moeten worden om het ledental op peil te houden lijdt geen twijfel. Nog steeds zijn er mensen die het grote belang van Het Groene Kruis niet inzien en als lid bedanken, omdat zij nu eenmaal Het Groene Kruis of de Zuster een jaar lang niet hebben nodig gehad. Laat deze mensen vooral bedenken dat straks, als zij on; nodig hebben, zij niet zo maar zonder meer geholpen zullen kun nen worden. Ook is er veel verloop onder de be volking van Axel en vertrekken er geregeld naar andere gemeenten. Hieraan is natuurlijk niets te doen. Wat we echter wel kunnen doen, is de nieuw Inge- komenen er op attent maken dat er in Axel ook voor hen een Groene Kruis is. Ongetwijfeld zal de heer Goossen hieraan zijn volle aandacht schenken. Het ledental is in 1960 nogal teruggelopen. Was dit op 1 januari 1960 nog 1426 op 1 januari 1961 was dit 1377 leden, een vermindering dus van 49 leden. Gelukkig zijn inmiddels, grotendeels door het werk van de heer Goossen weer een 30-tal nieuwe leden toegetreden, waar tegenover staat het vertrek van tot nu toe 11 leden en enkele bedankjes, zodat het leden tal-nog niet veel is aangegroeid, maar we hopen dit jaar toch een ledental te bereiken dat flink boven de 1400 ligt. Er werden in 1960 drie bestuursvergaderingen ge houden, waarvan twee betrekking hadden op de ge wone gang van zaken in de vereniging. De vergade ring van 22 december 1960 werd gehouden om voor zieningen te treffen wegens het overlijden van de heer le Feber. Behoudens enkele dagen van ziekte kon de Zuster het gehele jaar haar werkzaamheden verrichten. Het was voor haar en voor ons een eer, dat zij werd aan gezocht door het Rode Kruis om een week mee te varen, let wel als hardwerkend verpleegster, op de „Henry Dunanat", het hospitaalschip voor chronische patiënten. Het aantal bezoeken was in totaal 3912. Het kleuter bureau hield 10 zittingen met 211 consulten, waaronder 60 nieuw ingeschrevenen. Het zuigelingenbureau hield 23 zittingen met 618 consulten, waaronder 63 nieuw ingeschrevenen. Onder controle staan 11 patiënten en 10 gezinnen voor de t.b.c.-bestrijding. In dit verband is het op zijn plaats de huisartsen hartelijk dank te zeggen voor het werk aan de bureaux belangeloos verricht. Ook gaat onze dank weer uit aan mevr. Hamelink, die eveneens belangeloos de zuster assisteert op de bureaux. De samenwerking met het kraamcentrum laat niets te wensen over. Ook werd het consultatiebureau weer verhuurd aan de doctoren Van Gelder, internist en Kruseman, vrou wenarts, voor het houden van spreekuren. Ook mej. Witkam geeft iedere week spraakles in het gebouw. Een opmerkelijk feit is het, dat de heer L. P. Bakker nu bijna 44 jaar bestuurslid is. Voorwaar een respec tabele staat van dienst. Hiervoor is de heer Bakker dan ook vorig jaar door het A.N.V. onderscheiden met de zilveren legpenning en draagspeldje. Rest mij nu nog enkele mededelingen te doen be treffende de exploitatie. Ik ga echter geen opsomming geven van alle posten van ontvangsten en uitgaven. Dit laat ik over aan de penningmeester. Wel kan ik rdededelen dat 1960 financieel een goed jaar was. Wij hebben een batig sa'do op de exploitatie-rekening van 1018,05, welk saldo echter hard nodig is, daar het wijkgebouw nodig in de verf moet. De contributie s bedroegen 8750,—, de Rijkssubsidie 3684,— en de gemeente-subsidie ƒ2150,—. Hierbij zij aangemerkt, dat Ged. Staten van Zeeland er geen bezwaar tegen hebben, dat de helft van de contributie door de ge meente als subsidie wordt verstrekt. Dit zou dus een bedrag van ƒ4285,uitmaken inplaats van 2150, Hieruit blijkt dat wij wel dankbaar kunnen zijn, doch jammer genoeg nog niet voldaan. Wel is in 1960 een subsidie-verhoging gevraagd, maar dit is tot op heden door de gemeente nog niet ingewilligd. Aan de Nutsspaarbank te Vlissingen hadden wij per 1 januari 1961 een schuld van 19.500,Aan de A.N.V. was per 1 januari 1961 nog 8500,ver schuldigd. U ziet wel, dat het nog geen overschot is met onze financiële positie. Ledenverlies kunnen wij be slist niet hebben. Dit Is wel het belangrijkste wat over 1960 omtrent het wel en wee van onze vereni ging te vertellen is. Moge 1961 ons allen geven wat nodig is om onze vereniging te leiden en te besturen. Daarbij rekenen wij op de hulp van al onze leden. Laat ieder, als de mogelijkheid zich voordoet, propaganda maken voor „Het Groene Kruis". Heeft iemand iets waarover hij niet tevreden is of waarover hij iets meer wil weten, klop dan aan bij het bestuur. Dit alleen kan de ver eniging ten goede komen. Ik dank U voor het aanhoren van het 46ste jaarver slag van onze verenigng. Na dit jaarverslag gaf de penningmeester nog een gedetailleerd financieel jaaroverzicht en volgde het verslag van de kascommissie. Deze verklaarde alle be scheiden en boeken te hebben gecontroleerd en in orde te hebben bevonden. Het aftredende bestuurslid, de heer v. d. Broeke werd bij acclamatie herkozen. In de vacature le Feber wordt als penningmeester gekozen de heer C. D. van Wijck, welke zich hiermee accoord verklaart. Voor nu met de filmvertoning wordt begonnen neemt Zr. Kloet eerst het woord voor het houden van een korte inleiding. Op indrukwekkende wijze geeft Zr. Kloet aan de aandachtig luisterende vergadering, een uiteenzetting over de Rheuma-bestrijding en het vele en goede werk wat op dit gebied door de Ned. Ver. voor Rheuma- bestrijding en het Ned. Rheumafonds wordt gedaan. In het bijzonder legt zij de nadruk op de droevige ge volgen die kunnen optreden bij patiënten met chro nische gewrichtsrheuma, waardoor niet zelden een al gehele invaliditeit ontstaat De film die hierna werd vertoond gaf wel een zeer duidelijk beeld van wat deze mensen moeten door maken en welk een doorzettingsvermogen zij moeten opbrengen om hun ledematen weer te kunnen gebrui ken, zodat zij hun plaats In de maatschappij weer kunnen innemen. In de film werden deze mensen ver geleken met sportfiguren, die een jarenlange training moeten volhouden om de top te bereiken, maar na moedig volhouden ook dikwijls hun doel bereiken. Na het vertonen van de film was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door enkele aanwezi gen een gretig gebruik werd gemaakt. Na de des kundige beantwoording hiervan door Zr. Kloet besloot de voorzitter deze leerrijke jaarvergadeing met een speciaal dankwoord aan Zr. Kloet. Op deze vergadering waren behalve het bestuur slechts 26 leden aanwezig. AXEL WEET WEER HOE LAAT HET IS. Sedert enkele weken hebben vele Axelaars en in het bijzonder de bewoners van de Markt en omgeving hun ogen vergeefs gewend naar de op de stadhuis- toren gemonteerde wijzerplaten, die daar zanders wij zers en cijfers een troosteloos beeld gaven en een ieder zelfs op klaarlichte dag volkomen in het duister lieten over de juiste tijd. Reden van deze duistere zaak was het verwijderen van de oude wijzers en cijfers ter vervanging door nieuw materiaal, waarmee het dan tevens weer moge lijk zou zijn, evenals voor de oorlog de wijzerplaten des avonds te verlichten. Donderdag is men met de montage begonnen en reeds donderdagavond kon men het resultaat van deze vernieuwing bewonderen. Stellig zullen vele Axelaars even moeten wennen aan het nieuwe uiterlijk dat de torenwijzerplaten over dag hebben gekregen. Des avonds bieden zij het ge bruikelijke beeld van door afzonderlijke lampjes ver lichte cijfers en wijzers, dat mede door de vergroting van de wijzers een tot op betrekkelijk grote afstand duidelijke tijdsaanduiding geeft. VERGADERING DER H.K.W. Onder voorzitterschap van de heer J. Maas had de jaarvergadering plaats van de afdeling Axel van de Handels-, Kantoor- en winkelbedienden, in het Gezellenhuis alhier. In zijn welkomstwoord gaf de voorzitter een kort overzicht van het bondswerk gedurende het afge lopen jaar. Met het oog op de toekomst vroeg hij met klem nog meer belangstelling voor het winkel personeel en voornamelijk ook voor het personeel voor de kleine z.g. éénmanszaken. Hij was verheugd dat de bond een ruime aandacht had voor de secundaire arbeidsvoorwaarden zoals spaar- en pensioenregeling. Gaarne zag hij dat er „een pensioenregeling voor de vrouwelijke werknemers" tot een hoofdpunt van de actie der bond zou gaan behoren. Tijdens de bestuursverkiezing werd voorzitter Maas als zodanig herkozen, terwijl de heren J. M. G. van Overmeeren en G. P. Vioen respectievelijk de func ties van secretaris en penningmeester zullen vervullen. Districtsbestuurder Van der Lee gaf de vergadering een beter inzicht betreffende de inhoud van de collec tieve arbeidsvoorwaarden en salarisregelingen. Hieruit kwamen zeer interessante vragen en opmerkingen voor de dag die leidden tot een verhelderende discusie rond verschillende problemen. ZONDAG 16 APRIL 1961. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdceef). 10 uur en 2.30 uur, Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk Pironstraat10 uur en 3 uur Dl. Zeilstra, van Middelhamis. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst ZONDAGSDIENST ARTSEN. 15 16 APRIL Dokter K. Boor. Bij zonneblind, doorzit ten, schrijnen, smerten VOETBAL 3e klasse D KJN.VJ3. AXEL-ODIO 2-2. Reeds in de tiende minuut van deze wedstrijd kregen de Brabanders de kans om de leiding te nemen. Toen werd door de scheidsrechter een strafschop toegekend aan de club uit Ossendrecht wegens ongeoorloofd aanvallen door een Axel-speler binnen de beruchte lijnen. Midvoor Dierickx schoot op de paal, zodat deze kans verkeken was. Hoewel Axel gedurende deze ontmoeting een 20 voorsprong wist te bereiken mag het uiteindelijk toch tevreden zijn met het be haalde gelijk spel. In de 20ste minuut maakte van Je Velde, die inviel als linksbuiten het eerste doelpunt na een goede voorzet van Rietjes. Een zestal minuten later was het Rietjes weer die een mooie pass door gaf, waaruit het leder door v. d. Berge kon worden ingeschoten (20). De vreugde duurde echter niet lang, want door een aarzeling in de Axelse defensie kon Maurits de bal bemachtigen en het eerste tegen doelpunt maken (2—1). Nog voor de rust strafte De Jong weer een fout in de Axelse verdediging af en kon met gelijke stand 2) worden gedraaid. Axel kroop nog door het oog van de naald toen Odio opnieuw een strafschop tegen de paal schoot. Het vertoonde spel in deze ontmoeting behaalde over het algemeen maar amper de middelmaat. De verdere uitslagen in deze klasse waren als volgt B.S.C.—R.CjS. 4—1 Zeeland SportZierikzee 3—1 MetoZeelandia 00 R.K.F.C.Corn Boys afg Kaaise BoysHontenisse 12. Doordat de naaste concurrent van Hontenisse het tegen Zeelandia slechts tot een puntenverdeling brachten terwijl Hontenisse zelf de volle buit kon binnenhalen, bevinden de blauw-witte Zeeuwsch-Vla mingen zich nu in een fraaie positie om in de res terende wedstrijden regelrecht op de ere-titel af te stevenen en daar de kampioen van deze afdeling recht streeks promoveert, kan reeds thans voorzichtig gewag gemaakt worden van het feit dat Hontenisse zich al met één been in de 2e klasse bevindt Zaterdagvoetbal 4e klasse landelijk. DINTELOORD-A.Z.V.V. 3-4. In een aantrekkelijk gespeelde wedstrijd hebben Je Axelaars verdiend gewonnen. De eerste de beste aan val van A.Z.V.V. leverde een doelpunt op, toen Haak met een listige boogbal de Dinteloorde doel man verschalkte (0—1). In dezelfde minuut echter ging deze snelle voorsprong even vlug teloor, door dat op vrijwel dezelfde wijze de Axelse doelman werd gepasseerd (1 1). Linksbuiten De Visser drukte uit eindelijk de Axelse meerderheid uit in een doelpunt, maar weer maakte de thuisclub gelijk (2—2), met welke stand werd gerust. In de dertigste minuut van de tweede helft zorgde Lensen opnieuw voor een Zeeuwse voorsprong doch wegens een buitenspeldoelpunt dat werd toegekend kwamen de gastheren weer gelijk (33). De slotfase bracht een hevige en spannende strijd om de zege, die de Visser uiteindelijk enkele minuten voor het eindsignaal op volkomen verdiende wijze in het voor deel van de Axelaars besliste (3—4). De verdere uitslagen waren V.V.N.—Good Luck 6—2 Sprang—Amemuiden afg.Zwaluwse Boys Krabbendijke 13 Smerdiek—S.S.C. 3—5. AXELSE GEMEENTE-AMBTENAREN VERSLOEGN ZAAMSLAG. Het personeel van de gemeente-secretarie van Axel kwam deze week in het veld tegen him collga's uit Zaamslag voor een vriendschappelijke partij voetbal. De bijna gelijk opgaande wedstrijd leverde een grote spanning op en de zege was ten slotte voor de heren van van de Axelse secretarie, die met de deelcijfers 1—2 deze ontmoeting wonnen. - SCHAKEN fEUGDSCHAAKCOMPETITIE DSX. Ook de afgelopen week werd deze schaakcompetitie weer voortgezet met een serie onderlinge wedstrijden, waarbij vooral T. Boon enkele mooie resultaten wist te behalen, waardoor hij in de rangschikking van de 13e naar de 5e plaats opklom. In de eerste drie plaat sen van de ranglijst is nog steeds geen verandering gekomen en blijven de deelnemers H. de Ridder, M. Rinn en C. Goossen elkaar op de hielen zitten, ter wijl als goede 4e hier direct op aansluit P. de Regt. De resultaten van de gespeelde partijen waren als vo'gtH. Wieles—W. Buijze 01 P. van Lange- velde—H. de Ridder 0—1 B. Verduin—R. Scheele 0—1 P. de RegtL. de Regt 10; M. de Pooter K. de Regt 10; H. OggelH. Wieles 0—1; D. OverdulveT. Boon 01 J. NijssenM. Rinn 0—1 B. van Tatenhove—C. Goossen 0—1 T. Boon—L. de Regt 10. De afgebroken partij tussen P. de Regt en R. Scheele is gewonnen door eerstgenoemde. De stand na deze wedstrijden 1. H. de Ridder 2. M. Rinn 3. C. Goossen 4. P. de Regt 5. T. Boon 6. L. de Regt 7. B. van Tatenhove 8. R. Scheele 9. M. de Pooter 10. J. Nijssen 11. C. Provoost 12. B. Verduin 13. T. van Wijck 14. K. de Regt 15. W. Buijze 16. P. van Langevelde 17. H. Wieles 18. H. Oggel 19. D. Overdulve 20. H. van Luijk 21. P. Oppeneer PLAATSING OP DE OPENBARE LAGERE SCHOOL. Tegen 1 september a.s. bestaat gelegenheid tot plaatsing op de openbare lagere school in deze ge meente van kinderen, die vóór 1 oktober as. de leef tijd van zes jaar zullen hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op de openbare lagere school geplaatst wensen, worden in de gelegenheid gesteld daarvan aangifte te doen vóór 1 juni as. Aangifte kan worden gedaan bij het Hoofd der School, de heer J. Blok, Pironstraat 19, telefoon 745. Axel, 12 april 1961. Burgemeester en wethouders van Axel, De burgemeester, De secretaris, M. K. van Dijke. P. G. v. d. Bosse BENOEMING LID GEMEENTERAAD. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Axel maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage ligt zijn be sluit van heden, waarbij J. Vink, alhier, benoemd is verk'aard tot lid van de gemeenteraad van Axel, ter vervulling van de daarin ontstane vacature. Axel, 14 april 1961. De voorziter voornoemd, M. K. van Dijke. rijden is thans 11 11 0 0 11 11 9 0 2 9 11 8 0 3 8 11 7 0 4 7 12 6 0 6 6 9 5 0 4 5 9 5 0 4 5 10 5 0 5 5 10 4 1 5 5 4 0 1 4 6 4 0 2 4 9 4 0 5 4 9 4 0 5 4 10 4 0 6 4 8 3 0 5 3 12 3 0 9 3 4 2 0 2 2 6 2 0 4 2 11 2 0 9 2 6 1 1 4 8 1 0 7 1

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3