Nieuwe openbare kleuterschool „Roodkapje" feestelijk geopend. WETHOUDER A. M. KESBEKE UIT AXEL WORDT BURGEMEESTER VAN ZU1DDORPE. Bij Kon. Besluit van 7 april 1961 is, met ingang van 1 mei a.s. benoemd tot burgemeester van Zuiddorpe de heer A. J. M. Kesbeke te Axel. De heer Kesbeke werd op 15 november 1906 te Axel geboren. Na de lagere school volgde hij gymnasiaal onderwijs aan het internaat van de Paters Maristen te Hulst. Van 1923—1925 werkte hij op een architecten bureau te Temeuzen, waarna hij in het bedrijfsleven kwam. Sedert 1948 is de heer Kesbeke K.V.P.-raadslid te Axel', tevens fractieleider. In 1958 werd hij gekozen tot wethouder van Openbare Werken en benoemd tot loco-burgemeester. Van 9 september 1959 tot januari 1961 was hij waarnemend burgemeester van Axel. In die periode heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de onderhandelingen met het Montecatini-concern, dat nftde geleid heeft tot de voorgenomen vestiging van een nieuwe fabriek op de Axelse Vlakte. Onder zijn bestuur kwam ook de reorganisatie van de gemeentelijke administratie tot stand. Voorts werd goedkeuring verleend voor het uitbreidingsplan „Grote Kreek". De heer Kesbeke is lid van tal van stichtingen en commissies en voorzitter of bestuurslid van diverse verenigingen en organisaties. Reeds kort na het bekend worden van de benoeming mocht de heer Kesbeke vele gelukwensen in ontvangst nemen o.a. van B. en W. van Zuiddorpe, het ge meentebestuur van Axel en anderen. GESLAAGDE TONEELAVOND. De toneelvereniging „Axel" besloot woensdagavond vpor een vrijwel gehee gevulde zaal met donateurs in „Het Centrum" haar winterprogramma met een blijspel in drie bedrijven getiteld „Wij komen niet uit mét ons pensioen". De regie van dit stuk berustte weer bij de heer J. Tiersen. De plaatsruimte belet ons een uitvoerig resumé te verstrekken van de komische situatie's die door de bekwame toneelgroep ten tonele werden gebracht en waarmee weer veel succes werd geoogst. Een geslaag de verloting en een gezellig bal completeerden deze avond als steeds en al met al mogen we concluderen dat de toneelvereniging „Axel" niet alleen op waar dige wijze haar winterprogramma heeft afgesloten, maar tevens weer een volledig geslaagde uitvoering aan haar reeks kan toevoegen. AXELS SUCCES OP SOLISTENCONCOURS TE KORTGENE. Tijdens het te Kortgene gehouden federatieve zang concours heeft onze stadgenote, mevr. H. Risseeuw- Verdouw, lid van het Herv. Kerkkoor alhier, een le prijs behaald in de le afdeling met 85 punten. Voorwaar een fraai resultaat, waarmee wij haar vanaf deze plaats van harte feliciteren. PROEFEXPRES - AVOND. In het Gezel'enhuis alhier vond j.l. woensdag een „Proefexpres-avond" p'aats, die werd verzorgd door het levensmiddelenbedrijf A. Hoogstraate aan de Oli- vierstraat, alhier. De avond had ten doel allerlei huishoudelijke arti kelen en kruidenierswaren aan de huisvrouwen proef ondervindelijk te tonen. Tevens werd hierover ook uit gebreide voorlichting verschaft, terwijl er ook vele attractie's waren, waarmee leuke en waardevolle prij zen waren te winnen. Tijdens deze avond werden ook enkele films vertoond. GESLAAGD. Op het te Wageningen gehouden examen voor de Rijkserkenning van Tuin- en Lanschapsarchitecten, Is geslaagd, onze oud-stadgenoot de heer A. de Visser, thans wonende te Rotterdam. aoc .IS ;fe. terwijl de plannen tot verbouwing van de chr. kleu terschool aan de Ds. Jan Scharpstraat in voorberei ding zijn. Uit het aantal onderwijsinstellingen en uit het grote aantal leerlingen, dat uit andere plaatsen de scholen in Axel bezoekt, blijkt nog eens te meer de centrum positie, welke de gemeente Axel in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen inneemt. Spreker betuigde hierop zijn hartelijke dank aan de architect, aannemers en onderaannemers, beeldhouwer en allen die op enigerlei wijze hun toegewijde arbeid hebben verricht bij de bouw van deze school. De burgemeester wenste hierop nog bijzondere dank te betuigen aan de heer A. H. van der Lee, de laatste voorzitter van de Vereniging tot instandhouding ener Fröbelschool. Onder zijn leiding zijn in het bestuur de p'annen geboren tot stichting van een nieuwe school. Het was spreker bekend, dat de heer v. d. Lee met hart en ziel heeft geijverd voor de totstandkoming van deze school. Mogen de blijde kinderstemmen van de bewoners van „Roodkapje", op sommige momenten stellig in zijn aangrenzende tuin hoorbaar, voor hem een beloning zijn voor de vele uren belangeloze arbeid voor de school verricht 1 Opening door Gedeputeerde Schout. Na deze inleiding van de burgemeester sprak de heer A. Schout zijn bijzondere dank uit voor de tot hem gerichte uitnodiging deze school officieel te wil len openen. Scholen opent men tegenwoordig in Zee land aan de lopende band, aldus de heer Schout, maar toch heb ik ook deze uitnodiging weer met bij zonder veel genoegen aanvaard. Het is thans de tweede maal dat ik in Axel een school open en het doet mij genoegen hier te vernemen, dat men in de tussentijd niet heeft stilgezeten en reeds heel wat tot stand is gekomen. De heer Schout kon het met bur gemeester Van Dijke eens zijn dat het voor een ge meentebestuur niet altijd even prettig is een streek- verzorgende functie te hebben. Ook in Vlissingen en Goes kent hij deze geluiden en in het bijzonder op scholengebied geeft dit vaak moeilijkheden. De heer Schout kon echter de verzekering geven, dat ook bij moeilijke begrotingen de onderwijsposten veelal wel willend door Ged. Staten worden bezien en hij meende de verzekering te kunnen geven dat dit ook voor Axel het geval is. Hij zeide zich steeds bijzonder aange trokken te voelen tot het kleuteronderwijs. In dit onder wijs hebben wij te maken met jonge ouders en het is ook dit onderwijs waarmee de onderwijsvernieuwing het verst is gevorderd. Spreker achtte het een bij- zonde mooie taak voor de leidsters om dit onderwijs te mogen verzorgen. Namens de provincie meende hij de gemeente Axel van harte geluk te mogen wensen met dit bijzonder fraaie nieuwe gebouw. Mede namens haar opvolgster, mej. De Jong, die deze middag niet aanwezig kon zijn, sprak de oud- inspectrice van het kleuteronderwijs in Zeeland thans inspectrice te Rotterdam mej. Van Waes- berghe. Het openen van een kleuterschool betekent voor mij altijd een hoogtijdag en voor Axel is het dit maal wel een zeer bijzondere hoogtijdag, aldus deze spreekster, wanneer ik denk aan de voorgaande jaren en de vele moeite die schoolbestuur en gemeente zich toen hebben getroost om uiteindelijk dit resultaat tot stand te kunnen brengen. In deze omgeving en in deze sfeer bestaat nu stellig de mogelijkheid om de kleuters voor het eerst uit de enge gemeenschap .van het gezin volkomen te doen opgroeien in een ideale k'eutergemeenschap met waardering en respectering van elkaar. Vervolgens sprak als voorzitter van de oude school vereniging de heer A. H. van der Lee. Het is een heugelijke dag nu het in Axel mogelijk wordt het k'euteronderwijs te geven op de manier zoals wij die ons altijd voorgesteld hebben. En het gemeentebestuur verdient hiervoor zeker dank. Ook de hoofdleidster en leidster, mej. De Krijger en mevr. De Gijsel wilde spr. ge'ukwensen met hun aanstelling in deze school. Vele jaren hebben zij onvermoeid hun krachten ge geven aan dit onderwijs, onder bijzonder moeilijke om standigheden in' een totaal ongeschikt gebouw en met onvoldoende middelen. Het Bestuur van de Vereni ging tot instandhouding ener Fröbelschool", zoals de officiële naam luidt, hoopt binnenkort in de gelegen heid te zijn nog eens officieel afscheid te nemen van de leidsters en haar erkente'ijkheid te mogen uiten voor het -vele werk in het belang van de vereniging verricht. Aan het gemeentebestuur bood de heer v. d. Lee namens het schoolbestuur een bijzonder fraai en nuttig geschenk aan, n.l. een projectie-apparaat met tafeltje en scherm, alsmede een doos met filmstroken van ver tellingen en sprookjes. Wij zijn er van overtuigd, al dus de heer v. d. Lee, dat dit geschenk wel enkele problemen met zich mede zal brengen in verband met de verduistering van deze met licht overgoten lokalen, maar hiervoor zal ongetwijfeld wel een oplossing ge vonden kunnen worden. Ten tweede, mijnheer de burgemeester, ons oude ge- bouw. Wij hebben dit niet meer nodig en ingevolge een besluit in onze vereniging genomen schenken wij dit gebouw aan de gemeente, met het verzoek dit dienstbaar te maken, b.v. als verenigingsgebouw. In afwachting van de officiële overdracht, die binnenkort kan p'aats vinden, wil ik U thans de sleutels van dit gebouw overhandigen. Tot slot dankte de heer v. d. Lee de architect, de heer Groosman, voor zijn bijzonder geslaagde ontwerp voor deze school, alsmede de aannemers en uitvoer ders voor de prettige wijze waarop zij hier hebben samengewerkt om dit fraaie gebouw tot in details on berispelijk te kunnen uitvoeren. De hoofd eidster, mej. De Krijger, sprak mede na mens haar collega, mevr. De Gijsel haar bijzondere waardering en bewondering uit voor deze nieuwe school. Deze zal het ons mogelijk maken ons met nog meer toewijding te geven aan ons werk ten dienste van de kleuters. In het bijzonder dankte zij schoolbe stuur en gemeentebestuur voor de wijze waarop zii| steeds de belangen van het kleuteronderwijs hebben Willen behartigen. De heer Groosman, de ontwerper van het gebouw dankte het gemeentebestuur voor de hem verstrekte opdracht en de ge'egenheid om dit gebouw in over leg met de gemeente te plaatsen op een zo bij uit stek geschikt plaats, die het ontwerp bijzonder tot zijn recht doet komen. Hij hoopte dat vele jonge Axelaartjes hier enkele vreugdevolle jaren zullen mo gen doorbrengen en dat het onderwijs zich steeds aan de omstandigheden zal weten aan te passen. Wellicht zullen over enkele tientallen jaren de kinderen van deze kleuters geen Nederlanders meer zijn, doch wereld burgers, of in ieder geval inwoners van een Verenigd Europa. Als laatst spreker sprak de heer D. Draayer, namens de afdeling Axel van de Vereniging voor Volks onderwijs. Hoewel Volksonderwijs niets uitstaande had met de schoolvereniging, die de voormalige bijzondere al gemene kleuterschool in het leven geroepen en ge houden heeft, toch heeft zij altijd het werk van die schoolvereniging met de grootste waardering gevolgd. Nu begint een nieuw tijdperk voor het kleuter onderwijs. De kleuterschool is nu „openbaar" geworden en het officieus voorportaal is een officiële dito ge worden. Wat het exterieur en het interieur betreft van het gebouw, mogen wij hier van een grote vooruitgang spreken. Als in dit nieuwe gebouw dezelfde geest blijft heer sen, die ook in de oude gebouwen aanwezig was da^ is er een ideale combinatie geschapen. Men kan dan spreken van een stemmig ingericht voorportaal, waarin de kleuters tot de leerplichtige leeftijd worden opge vangen en bezig gehouden, van waaruit zij na ver loop van enige tijd worden geleid in het grote gebouw, de openbare school, waar zij niet alleen in de ver plichte leervakken worden onderwezen, maar waarin net als in dat voorportaal, tevens getracht zal worden hen ale christelijke deugden bij te brengen. Spreker dankte het gemeentebestuur voor de moge lijkheid, die het aan het openbaar onderwijs in Axel gegeven heeft om haar terrein uit te breiden en feli citeerde de gemeente Axel met het bezit van deze school. Ook het personeel van de school wenste de heer Draayer bijzonder geluk met hun nieuwe gebouw. Hierna begaf het gehele gezelschap zich naar bui ten waar de leerlingetjes reeds geruime tijd ongeduldig stonden te wachten om getooid met feestmutsen en vlaggetjes getuige te zijn van de onthulling van „Roodkapje en de Wolf" een tweetal fraaie in beton uitgevoerde beeldjes van de Voorburgse kunstenaar, de heer Orodl, die het p'antsoen van de school sieren. Door de heer Schout werden beide Beeldjes van hun omhulsel ontdaan, waarmede de officiële opening een feit was. Hierna bestond nog gelegenheid om het fraaie In terieur van het schoolgebouw te bezichtigen en ook het vele nieuwe speelmateriaal te bewonderen, dat alles onder het genot van enkele consumpties. Het zou ons te ver voeren hier ook nog een uitge breide omschrijving van het Interieur te geven M gezien de velen die de afgelopen dagen van de ge legenheid tot bezichtiging van de school gebruik heb ben gemaakt, zal vermoedelijk de roep over deze nieuwe kleuterschool ons verslag al vooraf zijn ge gaan. Het geheel is bijzonder practisch en doelmatig ingericht, keurig afgewerkt en de leuke kleurencom binaties, het vele en fraaie spelmateriaal, dit alles in een licht en zonnig gebouw, moeten dit schooltje Wel haast een onvergetelijke jeugdherinnering meegeven aan iedere kleuter, die hier enkele jaartjes van lijn jonge leven heeft doorgebracht Het was voor het onderwijs in Axel en speciaal voor het kleuteronderwijs j.l. maandag een feestelijke dag. In aanwezigheid van tal van genodigden werd n.l. door het lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, de heer A. Schout, de nieuwe openbare kleuter school aan de Evertsenstraat geopend. Eén der lokalen door de mogelijkheid van een inschuifbare wand verenigd met de grote hal, vulde zich tegen 4 uur geheel met genodigden, zoals archi tect en aannemers, hoofden van scholen, leden van de gemeenteraad met hun dames, het bestuur van de oude vereniging tot instandhouding ener kleuterschool en vele anderen. Burgemeester Van Dijke kon dan ook een groot ge zelschap welkom heten in de nieuwe school, waarbij hij in het bijzonder verwelkomde de heer Schout, lid van Ged. Staten en mej. Van "Waesberghe, oud-in- spectrice van het kleuteronderwijs in Zeeland. Burgemeester Van Dijke memoreerde de totstand koming van deze school, die heel wat voeten in de aarde heeft gehad. Werd reeds in 1955 een urgentie- verklaring voor de bouw uitgegeven, de bepalingen van de nieuwe wet op het kleuteronderwijs, die in 1956 van kracht werd, maakten het de oude vereni ging onmogelijk om aan de daarin geste'de financiële eisen te voldoen om tot de bouw van een nieuwe school te komen. Daarom richtte deze vereniging aan hét gemeentebestuur het verzoek de totstandkoming van een openbare kleuterschool te willen bevorderen, waartoe in november 1956 werd besloten, welk be sluit op 12 maart 1957 door Ged. Staten werd goed gekeurd. Direct daarop is aan het architectenbureau Groos man de opdracht gegeven een school te ontwerpen, waaraan op een schitterende wijze is voldaan. De burgemeester memoreerde, dat in 1910 door Je heer en mevrouw Jacob van Hoeve uit de Nleuw- straat een fröbelschool werd gesticht. Dit echtpaar kan dus gerust worden beschouwd als de grondlegger ook van deze nieuwe school. Nu het onderwijs en ook het kleuteronderwijs thans op ruime wijze worden gesubsidieerd, spreekt een der gelijke daad van ruim een halve eeuw geleden wel licht niet meer zo aan. Voor het nemen van een zo danig initiatief is echter veel moed en doorzettings vermogen nodig geweest. Spreker bracht een eresaluut aan dit echtpaar, dat hij zou wi'len beschouwen als de voorvechter van het eerste uur voor het kleuter onderwijs hier ter plaatse. Nadat het echtpaar Van Hoeve jarenlang samen met de leidsters deze fröbelschool had bestuurd, waar bij soms niet minder dan 120 kleuters de school be volkten, heeft het naast zich enkele heren aangetrok ken, die het bestuur van de school vormden. In dit verband werden de namen genoemd van de heren Buma, De Jager, Olijslager en Freekenhorst. Op 7 juni 1946 is opgericht de Vereniging tot in standhouding ener Fröbelschool. Deze verenigng heeft het schoolgebouwtje op 8 mei 1948 van de heer Van Hoeve gekocht voor de som van ƒ3871,47, terwijl de inventaris met de leermiddelen werden overgenomen voor 1000,—. De grond, waarop deze school werd gebouwd en die bij het gebouw behoort, kost de gemeente 36.600, De bouwkosten zul'en, inclusief de centrale verwar ming, architectenkosten, dagelijks toezicht en derge lijke, rond 160,000,belopen, terwijl de kosten van de inrichting, meubilair, ontwikkelingsmateriaal enz. gesteld moeten worden op 18.400,De totale kos ten van dit nieuwe schoolgebouw bedragen derhalve ƒ215.000,-. In dit bedrag is begrepen het beeldhouwwerk, waar voor de 1%-rege'ing werd toegepast. Spreker sprak de hoop uit, dat ook bij toekomstige scholenbouw in Axel kunstwerken kunnen worden tot stand gebracht middels de 1%-regeling. Voor de culturele ontwikke ling van de jeugd is dit van niet te onderschatten be tekenis. De tota'e uitgaven welke de gemeente in 1961 heeft te doen voor het onderwijs in al zijn geledingen, Zijn op de gewone dienst geraamd op niet minder dan 334.000,Dit bedrag maakt ruim 22% uit van alle uitgaven der gemeente, wat de gewone middelen betreft. Dankbaar is het gemeentebestuur, dat na de be- vrijding tot stand konden komen naast deze kleuter school een nieuwe openbare lagere school, een nieuwe bijzondere school te Spui, een nieuwe bijzondere u.l.o.- school en een nieuwe landbouwhuishoudschool. De R.K. lagere school kon belangrijk worden uitgebreid,

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2