■n Bezoek van de Minister van Maatschappelijk Werk aan Zeeland Moeder LANGS DE SCHELDESTROMEN BABYDERM ™EKR"lF/^ Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 15 APRIL 1961 75e Jaargang No. 29 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH -VLAANDEREN Hoofdredactie t J. C. VINK. Redactie en Administratie i Axel. Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster t FIRMA J. C. VINK MEJ. DR. M. A. M. KLOMPÉ BRENGT OP 2 EN 3 MEI EEN WERKBEZOEK AAN ONZE PROVINCIE. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klorapé, brengt op uit nodiging van de Gedeputeerde Staten van Zeeland begin mei een werkbezoek aan onze provincie. Afgazien van de opening door Hare Excellentie van het Dorpshuis te Wol- fhaartsdijk, nu enige jaren geleden, is dit laar eerste officiële bezoek aan de provin cie Zeeland. Het mag in dit verband worden vermeld, dat de bewindsvrouwe in het kader van het regeringsbeleid tevens is belast et de coör dinatie van extra maatregelen en voorzie ningen ten behoeve van de sociale ontwikke- (jAling in de z,g. probleemgebieden. Ter onder steuning en begeleiding van de versnelde in dustrialisatie in deze gebieden heeft de re gering namelijk extra gelden ter beschikking gesteld om initiatieven op cultureel, maat schappelijk en sociaal-hygiënisch gebied te stimuleren. Daarbij wordt ook grote waarde toegekend aan het eigen initiatief en de zelf werkzaamheid van dorps- en streeksamen- leving. Het betrekken van de bevolking in de ontwikkeling van de eigen streek, het daad werkelijk meeleven en meedoen, wordt in de officiële regeringsstukken zelfs sterk op de voorgrond geplaatst. Minister Klompé zal zich tijdens Haar be zoek dan ook zeker niet alleen oriënteren om trent het maatschappelijk werk in Zeeland, maar tevens grote aandacht wijden aan de sociale ontwikkeling in ruime zin. Immers, ook Zeeland is sinds januari 1960 officieel door de regering aangewezen als probleem gebied en mej. Klompé zal zich reeds daarom sterk interesseren voor wat er in het sociale vlak aan denkbeelden en initiatieven leeft. Vaak wordt over het hoofd gezien ook in onze eigen provincie dat de aanwijzing tot probleemgebied niet alleen economisch maar ook sociaal van grote betekenis is. Econo mische ontwikkeling en sociale ontwikkeling hangen zo nauw samen, dat ze in één adem moeten worden genoemd. Hetzelfde geldt b.v, voor industriekernen en platteland. Het voorgaande weerspiegelt zich in het (^programma, dat in verband met het bezoek van minister Klompé is opgesteld in nauw overleg met de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel W erk, welke zich op verzoek van Gedeputeerde Staten ook gaarne heeft belast met de verdere voorbereidingen. De eerste dag zal Hare Excellentie o.m. een bezoek brengen aan de Zak van Zuid- Beveland en aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij zal daar een gesprek voeren met personen die het maatschappelijk en culturele leven in de streek goed kennen en Haar kunnen voor lichten omtrent de sociale aspecten van de ontwikkeling in hun gebied. Daartoe is con tact opgenomen met regionale organen, die zijn voortgekomen uit overheids- en particu lier initiatief in deze gebieden. Ook zal mej. Klompé die dag spreken met een aantal Zeeuwse jongeren, o.m. om eens te horen hoe de jongere generatie denkt over de ontwikkeling in onze provincie en wat zij daarvan voor haar eigen toekomstver wacht. Voorts staat dan op het programma een bespreking met de z.g. Adviescommissie voor de sociaal-culturele infrastructuur, welke com missie destijds door het provinciaal bestuur is ingesteld om adviezen uit te brengen om trent de besteding der door de regering be schikbaar gestelde extra gelden ten behoeve van de sociale ontwikkeling. Hare Excellentie zal zich bij deze bespreking o.m. laten voor- plichten omtrent initiatieven en plannen, die vanuit Zeeland in dit verband te verwachten zijn. Aan het einde van deze drukbezette dag vindt dan een bespreking plaats met het College van Gedeputeerde Staten. Het is een gelukkige omstandigheid, dat het werkbezoek van minister Klompé kon samenvallen met de eerste Provinciale Dag van de Stichting Zeeland. Deze dag zal ge heel staan in het teken van de sociale ont wikkeling in Zeeland en wil met name de nadruk leggen op het grote belang, dat daar aan door overheid en particulier initiatief toe gekend wordt. De minister van Maatschap- pe'ijk Werk zal deze dag bijwonen en daar ook het woord voeren. Voorafgaande aan de Provinciale Dag zal Zij eerst nog een be spreking voeren met het Bestuur van de Stichting Zeeland en de onderscheidene secties. De officiële opening van de Provinciale Dag wordt vericht door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die tevens de nieuwe directeur zal installeren. Vervolgens zal de heer Schout, in zijn kwa liteit van vice-voorzitter van de Stichting Zeeland, een exposé geven van het wel en wee van de Stichting die voorjaar 1960 haar „koperen bruiloft" had en van de toekomstige plannen. Hierna zal minister Klompé de vergadering toespreken. Na een gemeenschappelijk lunch, eveneens in het City Theater, zal de heer Laansma, directeur van de Stichting Zeeland, een causerie hou den. De dag wordt afgesloten met een forum waarvoor reeds verschillende personen zijn aangezocht en dat vragen uit de ver gadering in discussie zal nemen. Ongeregeldheden bij de C.N.A. te Sluiskil. Donderdagmorgen om tien uur hebben een groep arbeiders van de Compagnie Neerlan- daise de l'Azote, ongeveer tweehonderdvijftig in getal, gedurende ruim een uur het werk neergelegd, omdat er ontevredenheid bestaat over de uitbetaling van de lonen. Sedert 1 januari werd met een nieuw uit betalingssysteem begonnen, waarbij een voor schot op het verdiende loon werd uitbetaald en het resterende aan het eind der maand werd verrekend. Voor de werknemers schijnt die methode te moeilijk te zijn geweest, want velen klaagden erover dat zij niet meer wisten hoe het bedrag dat zij ontvingen, was samen gesteld. Bovendien moesten zij vaak veel te lang wachten op de dag der uitbetaling zelf, en ook de uitbetaling van de kinderbijslag duurde te lang. Eerst om elf uur gingen zij terug aan het werk, toen van de zijde van de direktie de formele toezegging was gedaan dat de nog te verrekenen lonen donderdag en vrijdag zouden worden uitbetaald en dat onverwijld tot het vroegere uitbetalingssysteem zou wor den overgegaan De arbeiders hebben besloten op zaterdag 22 april een vergadering te houden in Axel om de volgende eisen te bespreken 1. een produktietoeslag van 35% in plaats van 20% op het uurloon voor de arbei ders, werkzaam in de zwavelzuurfabriek; 2. Volledig vrij vervoer per autobus en be taling van fietsgeld; 3. een herziening van de pensioenuitkering. Wanneer binnen drie dagen na deze ver gadering geen gunstige beslissing van de di rektie is ontvangen zullen zij in staking gaan. Er werden reeds geruime tijd symptomen van arbeidsonrust op de C.N.A. waargeno men, o.a. door het feit dat aannemers op de fabriek werken die voor hun mensen een loon uitbetaald krijgen dat hoger ligt dan dat van een groot aantal vaklui die rechtstreeks in dienst van de fabriek staan. Ook de ongunstige loonsverhouding tot de Zeeuwsch-Vlamingen die pendelen, schijnt hierop van invloed te zijn. Voor hel fere Baby-huidje yf Stoomtram BreskensMaldegem bestaat 75 jaar. De ook in onze streek bekende N.V. Stoom tram Maatschappij BreskensMaldegem zal op 24 april a.s. 75 jaar bestaan. De oprich tingsakte werd namelijk op 24 april 1886 ge passeerd, terwijl op 7 mei 1887 de eerste proefrit werd gemaakt. Het zal een ieder be kend zijn, dat deze maatschappij niet alleen de verbinding tussen Breskens en Maldegem onderhoudt, maar dat het vervoer in het wes telijk gedeelte van West Zeeuwsch-Vlaande ren door de S.B.M. wordt onderhouden, met lijnen naar Oostburg, Sluis, Cadzand en zelfs naar Brugge en Knokke. Ter gelegenheid van dit jubileum is vorige week te Sluis een besloten bijeenkomst ge houden voor verschillende hooggeplaatste ge nodigden. Op 23 april a.s. zal aan het per soneel een diner worden aangeboden. De maatschappij begon haar diensten met 7 stoomlocomotieven, 6 rijtuigen le en 2e klasse, 3 rijtuigen 3e klasse, 4 bagagewagens en 14 goederenwagons. ïn 1948 werd overgeschakeld op bus- en vrachtwagenvervoer met 13 autobussen en 29 man personeel. Een aardige bijkomstigheid is nog, dat rond de eeuwwisseling de toenmalige burgemees ter van Aardenburg vreesde, dat de toege stane snelheid van 15 km, per uur door zijn gemeente wel eens tot ongelukken zou kun nen leiden. Hij werd echter gerustgesteld door de directie met de mededeling, dat in de kom der gemeente de tram slechts 8 km. per uur zou rijden. Bij gevaarlijke bochten zou de tram stapvoets rijden, terwijl de con ducteur vóór de tram zou lopen Bouwfonds Nederlandse Gemeenten ook in Zeeland. Aan het jaarverslag van de N.V. Bouw-% fonds der Nederlandse Gemeenten over 1960 ontlenen wij, dat in Zeeland in het afge lopen jaar 99 woningen werden gebouwd, waarbij een bedrag van 1.100.000,— aan hypotheken werd verstrekt. Het leeuwen aandeel namen de inwoners van Vlissingen voor hun rekening. Het Bouwfonds telde per 1 januari 1961 in Zeeland 334 spaarders, waarvan alleen in Vlissingen 162. De pendel in Zeeland. De pendel in Zeeland heeft bijzonder grote vormen aangenomen. Dagelijks trekken rond 2500 arbeiders uit hun woonplaats weg, van wie er 1500 tot 1600 „ongezond grote" af standen afleggen, aldus het Arbeidsbureau. Als gevolg hiervan zijn er weinig beschik bare arbeidskrachten, zodat verschillende be drijven, die plannen hebben zich in Zeeland te vestigen, worden afgeschrikt, omdat er geen arbeiders te krijgen zouden zijn. Afsluitdijk Zuid-Sloe aanbesteed. Door de Rijkswaterstaat te Middelburg is aanbesteed het maken van een twee kilometer lange afsluitdijk in het Zuid-Sloe voor de aanleg van een havenbekken, het verzwaren van de twee en een halve kilometer lange be staande zeewering met bijkomende werken. Voor deze aanbesteding bestond van de zijde van de aannemers grote belangstelling. Veertien gegadigden schreven in de laagste, Van Hattum Blankevoort te Beverwijk, voor ruim 7 millioen en de hoogste Aan nemersbedrijf Oosterwijk N.V. te Rotterdam voor 8,4 millioen. Afsluitdijk Veerse Gat. Het plaatsen van het eerste caisson in de opening in de afsluitdijk van het Veerse Gat, dreigde in eerst einstantie te mislukken. Het grote, logge gevaarte liep namelijk bij het op de plaats van bestemming brengen in een dichte mist aan de grond. Bij de opkomende vloed kwam het weliswaar vlot, doch als ge volg van de sterke stroom dreigde het op drift te geraken, de sleepboten meetrekkend. Dank zij 'het harde werken en de tegen woordigheid van geest van de sleepbootbe- mannipgen kon ook deze schakel in de af sluitdijk naderhand op de juiste wijze worden geplaatst. Uit onze omgeving Axel Zeeuwse Roode Kruis boekte in 1960 542 nieuwe leden. De kring Zeeland van het Nederlandse Roode Kruis heeft zijn ledental in 1960 met 542 zien stijgen tot 22.335. Het aantal donors bij de bloedtransfusiedienst in Zeeland steeg van 3102 tot 3267. m AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS j Losse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom f IJL Andere plaatsen IJL Buitenland f 2,—. ADVERTENTIEPRIJS 10 cent per Bi) contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine AdvertentlCn 1-5 regels tr ied ere regel meer 12 cent extra. OLIE - ZEEP PROGRAMMA 4 EN 5 MEI. In verband met de Nationale Dodenherdenking op donderdag 4 mei en de Bevrijdingsherdenking op vrij dag 5 mei a.s. is ook op die dagen voor Axel het programma vastgesteld. Op 4 mei zal er vanaf het stadhuis om tien minuten vóór acht des avonds een stille tocht worden ge houden naar het Poolse Monument aan de Zeestraat, alwaar om twee minuten vóór acht door burgemeester M. K. van Dijke een krans zal worden gelegd. Op vrijdag 5 mei zullen vanaf kwart over acht tot half negen des morgens de kerkklokken luiden. Om half negen zullen de schoolkinderen bij het Poolse Monument aan de Zeestraat staan opgesteld, waarna door de burgemeester het bevrijdingsvuur zal worden ontstoken. De wethouders zullen de vlaggen bij het monument hijsen, waarna gezamenlijk het Wilhelmus zal worden gezongen. JAARVERGADERING VAN DE N.CF.O. AFDELING AXEL. In hotel „De Stadsherberg" alhier heeft dinsdag avond de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, af deling Axel haar jaarlijkse algemene vergadering ge houden. Helaas was de belangstelling uiterst gering en hadden met het bestuur slechts acht leden blijk van belangstelling gegeven, zodat met verdere belangstel lenden het gezelschap slechts uit 13 personen bestond. De voorzitter, de heer J. Francke, betreurde dit in zijn openingswoord dan ook ten zeerste. Hij wekte de leden op bi] een eventuele volgende jaervergadering hun medeleden ook ter vergadering zien te krijgen. Na het lezen van de jaarverslagen vond de be stuursverkiezing plaats, waarbij de periodiek aftre dende voorzitter en secretaris, de heren Francke en van den Broeke bij acclamatie werden herkozen. In de vacature van het bestuurslid Van Luljk, die wegens vertrek naar elders genoodzaakt was te bedanken, werd de heer De Regt gekozen. Na de pauze vertoonde de heer De Vries, post directeur te Temeuzen, een serie prachtige dia's uit de omgeving en uit Zwitserland. Hij deed dit op de van hem bekende wijze, zodat het gezelschap af en toe schaterde van het lachen. Na afloop kon de voorzitter dan ook zijn op rechte dank uitspreken, waarmee hl] zeer zeker le tolk van alle aanwezigen was. Het spreekwoord, hoe meer zielen hoe meer vreugd, was hier zeker niet op zijn plaats geweest, want hoewel het gezelschap maar uiterst klein was kan de afdeling Axel der N.C.B.O. terugzien op een buitengewoon gezellige en geslaagde jaarvergadering. BOTSING PRINS HENDRIKSTRAAT Zaterdagmiddag vond op het kruispunt Prins Hen drikstraat—Julianastraat een ernstige botsing plaats, toen de motorrijder I. V. uit Breskens geen voorrang verleende aan een luxe wagen bestuurd door dr. K. Boor uit Axel. De motorrijder en duo-passaglere, mejuffrouw J. de V. eveneens uit Breskens, werden tegen de weg ges'ingerd, hetgeen hun vrij ernstige kwetsuren opleverde, zodat zij naar het St. Elisa- bethziekenhuis te Sluiskil moesten worden vervoerd. OPPER G. VAN SUIJDAM 25 JAAR BIJ DE RIJKSPOLITIE. De opperwachtmeester der Rijkspolitie, G. van Suij- dam alhier, herdacht onder grote belangstelling zijn zilveren dienstjubileum. Onder de velen die hun ge lukwensen kwamen aanbieden waren o.m.:Burge- meester M. K. van Dijke, gemeentesekretaris P, G. van den Bosse, luitenant D. van Ooijen namens de Rijkspolitie, de kommandant van de groep Axel der Koninklijke Marechaussee, adjudant o. o. A. van Sabben en verder vele kollega's en bekenden. De heef Van Suijdam die in Axel grote bekendheid geniet door zijn lessen Veilig Verkeer, werd op deze wijze welverdiende hulde gebracht BROMFIETSER SLIPTE. De bromfietser J. de P. uit Axel kwam op het kruis punt Zuidsingel-Buthdijk te slippen, toen hij wilde remmen voor een naderende autobus. Hij kwam in botsing met de autobus, maar liep slechts lichte ver wondingen op. De materiële schade viel nogal mee.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1