Hoe winkelen wij morgen? n t LANGS DE SCHELDESTROMEN Bronchïleften Sanapirin a. a a O het is veel veiliger qpiü Verb.Vei lig Verkeer NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH -VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG IS IN DEN HAAG EEN TIP VAN DE SLUIER OPGELICHT (I Houdt rechts OP EEN ZEBRA IS HET OOK NIET AELES Losse Gedachten blust snel opkomende griep Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 75e Jaargang No. 20 AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom f 1(25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2,-—. Hoofdredactie t J. G. VINK. Redactie en Administratie? Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m m Bi) contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per num. Kleine Advertentiên 1.5 regels f L— Iedere regel meer 12 cent extea. Tijdens een opvallend druk bezochte bijeen komst in het wel zeer dure Haagse Hotel des Indes hetzelfde hotel, waarin minister Luns (buitenlandse zaken) dineerde en confereer de over Nieuw-Guinea met de Maleise pre mier Rahman heeft plannenmaker Zwols man op de eerste dag van februari een opzien barend millioenenproject gelanceerd. In de Haagse nieuwbouwwijk Mariahoeve, een stad op zichzelf, wil hij een koopcentrum neerzetten, dat zijn weerga in Nederland niet heeft. Alles bij elkaar gaat „zij.nwinkel complex tussen de 34 en 37 millioen gulden kosten. In welk bedrag de hoge grondkosten nog niet zijn verrekend. Dit winkelcentrum moet een ,,aan Neder landse omstandigheden aangepaste vorm" van het in Amerika populaire „shopping center" worden. Het geheel, dat tot stand zal komen, moet een eigen sfeer en aanzicht krijgen, waarin iedere koper, maar ook iedere ver koper, zich geheel thuis zal gevoelen. Wanneer de nodige rijksgoedkeuring ver kregen wordt zal Zwolsman in de nazomer van dit jaar met de verwezenlijking van zijn plan beginnen. Langs een nu al drukke rij weg komt over een lengte van 500 meter het „shopping center". Uit de verte is het her kenbaar door een 40 meter hoog kantoorge bouw. Over een lengte van 300 meter komt een U-vormige reeks va.n moderne winkel panden aan één kant afgesloten door een ander groot gebouw, een warenhuis. De reeks bestaat uit twee lagen. Beneden komt o.m, een supermarket. Op de bovenverdieping van de winkelgalerij komt een nieuwe rij van koopgelegenheden. De etalages liggen aan de binnenzijde van de U-vorm, die wordt opgefleurd met plantsoenen. Het geheel zal worden afgewisseld met café's, lunchrooms, koffie- en snackbars en andere ontspannings- gelegenheden. Centraal komt een recreatie oord, met vermoedelijk een aantal theater- en bioscoopzalen, vergaderlokalen, een leesbi bliotheek en een kindercrèche. De beide lange zijden van de U-vorm worden met elkaar verbonden door dwarse wandelgangen. De bovenste verdieping zal gemakkelijk via rol trappen te bereiken zijn. In het gehele winkelcentrum zal de voet ganger rustig kunnen flaneren en wandelen. Auto's en fietsen worden geweerd. Om het leveranciers mogelijk te maken de winkels te bevoorraden is een grote ondergrondse ruimte aangelegd, waar de vrachtwagens kunnen lossen. Deze kelder wordt 500 meter lang en 80 meter breëd. Voor de financiering van dit gigantische ontwerp zal een grote bankfirma, waarvan Zwolsman gedelegeerd commissaris is, op draaien. Het is dezelfde firma, die kort ge leden ook op initiatief van bouwvorst Zwolsman een ingrijpend en verrassend plan op tafel legde voor sanering en herbouw van de residentiële binnenstad. Den Haag is met deze plannen bijzonder blij. Het is geen publiek geheim, dat de gemeente geen midde len heeft om zelf het .geld op tafel te leggen voor plannen, die de regeringsstad wat meer in het gelid van Europa's grote steden moe ten brengen. Zelfs het te stichten congres gebouw een groot cultureel centrum zal waarschijnlijk door het rijk worden ge financierd. Particuliere plannen met par ticulier geld betaald worden dan ook met instemmend gejuich begroet. Niet alleen echter in Haagse kringen wordt de verwezenlijking van dit plan met nauw lettende belangstelling tegemoet gezien. Wat in Den Haag gaat gebeuren is een brandend teken aan de wand voor de detailhandel en vooral voor die winkeliers, die dicht bij een grote bevolkingsconcentratie hun bedrijf uit oefenen. „Dé conceptie van het shopping center is een logislch voortbduwen 'op commerciële denkbeelden, die hun waarde en nut in ons land al hebben bewezen." Dit zeide in het Haagse hotel drs. H. J. Neefs, voorzitter van het hoofdbedrijfschap Detailhandel. Hij wees hiermee op een in Amerika al normale en kennelijk ook in Nederland populair worden de koopgewoonte. Een manier van winkelen, waarbij de winkelstand in de binnenstad een (grote) veer moet laten. In de Verenigde Staten trekt men per auto naar de winkel centra, die even buiten de stad liggen. Nu zal dit in Nederland zon vaart niet lopen, gaat de gedachte. Maar Amerikaanse toe standen naderen ook in ons land bijzonder snel over twee jaar tellen wij hier ook al rond één millioen autobezitters. Dan zal het in iedere grote stad onmogelijk zij.n rustig te winkelen. Er zijn geen rijstraten, er is ook geen parkeergelegenheid. De shopping cen ters bieden die gelegenheid wel. Zo wordt bij Den Haag een parkeerplaats (boven- en ondergronds) aangelegd voor ruim duizend wagens. In Amsterdam komt een winkelcen trum met parkeerterrein voor 1200 wagens. In Den Haag is het bij de lancering van het project tot een emotionele discussie ge komen over de vraag hoe de situatie zich in ons land zal ontwikkelen. Over het antwoord is men het niet eens kunnen worden. Maar een tip van de sluier is misschien alleen door de lancering van het plan opgelicht. „Laat de shopping centers komen,", zei drs. Neefs, „maar bouw er niet teveel." Ameri kaanse onderzoekingen hebben uitgewezen dat daar de huisvrouw liever in de auto stapt en buiten de stad in het koopcentrum haar inkopen doet, dan een stuk door de stad te moeten lopen langs een verder verspreide concentratie van winkels. Wanneer het in Nederland zo ver zal ko men, zal de stedelijke winkelier op zijn tellen moeten passen. Een oplossing zou zijn, dat hij zich aan het keurslijf van omstandigheden aanpast en deelhebber wordt in een nieuwe winkelconcentratie. Dat zal niet eenvoudig zijn. De hoge kosten van het Haagse shop ping center zullen waarschijnlijk ook hoge huren met zich brengen. Investeringen, die alleen door het grote of midden-grote be drijf kunnen worden opgebracht. - ook op de oversteekplaatsen - Als voetganger bent Uop een zebra echter véél vlugger in vei lighetd als U ook daar rechts noudt Loopt elkaar niet voor de voeten UiI! Oostburg heeft een nieuwe burgemeester. Oostburg heeft de nieuwe burgemeester, de heer J. L. van Leeuwen, op waardige wijze ontvangen. De wnd. burgemeester, de heer A. P. Modde, sprak de installatie-rede uit en hing de nieuwe burgemeester de ambtsketen om. Daarbij wees hij op de behoeften van Oostburg, het hart van West Zeeuwsch- Vlaanderen, zoals hij het noemde een zwem bad, vervanging van de noodwoningen, de uitvoering van 'het uitbreidingsplan e.d. Burgemeester Van Leeuwen roemde de wijze, waarop Oostburg uit de puinhopen van 1944 werd herbouwd. Hij zegde toe boven de partijen te zullen staan en objectief te zullen handelen. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct Veere gaat overschakelen op recreatie. De burgemeester van Veere, de heer jhr. I. F. de Beer Poortugael, heeft tijdens zijn nieuwjaarsrede gezegd, dat Veere niet ten dode is opgeschreven en dat het jaar 1961 later in de geschiedenisboekjes niet als een rampjaar zal worden beschreven. De vissers willen weliswaar, wanneer zij voorgoed uit Veere vertrekken, met de vlag halfstok uit varen. Inderdaad zal die dag voor Veere en zijn vissers een rouwdag zijn, maar toch moet de afsluiting van het Veerse Gat gezien wor den als een bijdrage voor de veiligheid van zuid-west Nederland. Een groots plan is opgesteld voor de aan leg van een jachthaven, bungalowparken zijn geprojecteerd, twee ruime parkeerterreinen met een motel zullen er komen, terwijl men uiteraard ook aan een kampeerterrein heeft gedacht. Reeds nu bestaat er voor deze pro jecten behoorlijke belangstelling. Ook Noord-Beveland recreëert. Dat wil zeggen, dat dit voormalige eiland in twee opzichten aan de recreatie doet. In de eerste plaats verandert dit deel van de provincie aanmerkelijk als gevolg van de ver wezenlijking van het Drie-Eilandenplan, ter wijl het nog meer zal veranderen zodra de brug over de Oosterschelde gereed zal zijn gekomen. Nu de dam er ligt tussen „zuid" en „noord", is „noord" beter en gemakkelijker te bereiken, ook voor de toeristen. Nu reeds wordt het eiland overstroomd met aanvragen voor hotel- en pension-accomodatie. Deze toename van het toerisme is veel groter dan de toename van de vacantie.verblijven. Alles wordt dan ook op alles gezet om aan de aan vragen zoveel mogelijk te kunnen voldoen. „Vereniging Nederlands Fabrikaat' geeft onderwijstentoonstelling. Evenals de Stichting Onderwijstentoon stellingen, die te Axel reeds meerdere malen exposeerde, geeft ook de „Vereniging voor Nederlands Fabrikaat" thans reizende ten toonstellingen voor het onderwijs. Te Hulst is dezer dagen deze expositie in de Burgerzaal van het stadhuis ingericht en officieel geopend door de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. C. A. L. Horst- mann. Hulst is de eerste plaats in Zeeland, die deze tentoonstelling binnen haar wallen heeft. Daarna volgen Axel, Terneuzen, Oost burg, Vlissingen, Middelburg, Goes en Zie- rikzee. In iedere gemeente blijft deze ten toonstelling twee tot vier weken. De leer lingen uit de hoogste klassen van de lagere sdholen en alle leerlingen van het voortgezet onderwijs hebben dan gelegenheid het ge ëxposeerd erustig te bekijken en van een en ander kennis te nemen. De stands geven een beeld van de verschillende industrieën, zoals metaal-, textiel-, verf-, automobiel- en plastic- industrie, woningbouw, scheepsbouw, hoog- ovenbedrijven en dergelijke. Nog een tentoonstelling. De in het vorige bericht genoemde „Ver eniging Nederlands Fabrikaat" is bezig met het samenstellen van een tentoonstelling on der de titel „Zee en Land". Deze expositie EEN GELUIDLOOS CONCERT. Wij hebben een berichtje uitgeknipt uit een der dagbladen, waarbij wij toch wel even willen stilstaan, ofschoon het al enkele weken oud is en dus geen nieuws meer is. Het berichtje komt in het kort hierop neer, dat een uit Hongarije afkomstige pianist in Londen voor „muziekminnaars" een piano concert heeft gegeven, zonder enig geluid te maken. Een uur lang streelde aldus het bericht de pianist de toetsen, zonder ge luid uit het instrument te halen. Als toelichting gaf deze kunstenaar de verklaring, dat muziek, die men kan horen, de interpretatie van de vertolker weergeeft in plaats van die, welke de componist heeft bedoeld. Hij gaf dan ook alleen „visuele" muziek, Iterwijl sde luisteraar, off liever de kijker, in zijn hart de muziek moest „her- sdheppen". Het is wellicht overbodig te vermelden, dat de reacties van het publiek uiteenliepen van in vervoering luisteren" tot uitroepen als „Die vent is gek". Nu is het wel eens leuk om zo'n berichtje te lezen, maar als wij er over nadenken, dan komen er toch wel enkele vragen. Zo dachten wij als de pianist zijn toet sen aait zonder geluid voort te brengen, dan legt hij toch ook in zij.n liefkozing van de toetsen een persoonlijk element. Zou de com ponist zo iets bedoeld hebben Of heeft die toondichter zijn toetsen op andere wijze aan geraakt Voor iemand, die niet van muziek houdt, kan een geluidloos concert een verademing betekenen, maar denk U eens in, dat Feike Asma deze week een geluidloos concert zou hebben gegeven Ik hoor in gedachten al geluidloze con certen. gegeven door „Concordia", „Thalia- Tremola en „Hosanna op Koninginnedag, geassisteerd door hun respectievelijke drum bands i. Klinkt een dergelijk concert niet prachtig Zouden Mozart, Schubert, Bach, Beetho ven, Mendelsohn, Ravel en noem maar op hun muziek daarvoor hebben geschreven Wij kunnen dit uiteraard niet beoordelen, maar geloven doen wij het op het eerste ge zicht niet. Veel meer zijn wij van mening en het zijn weer maar losse gedachten dat een geluidloos concert een uitvinding is van een maniak, die eens iets anders wil brengen. Want als je tegenwoordig geen buiten beentje meer bent en niets geks meer kunt brengen, dan val je niet meer op Het zal ons benieuwen, hoeveel geluid loze concerten onze Hongaarse vriend nog zal geven. Reeds nu kijken wij regelmatig in de radio- gids, wanneer het Concertgebouworkest het eerste geluidloze radioconcert zal laten uit zenden Wat zal dat prachtig worden! Wij zien de luisteraars al bij hun toestellen zitten. En maar luisteren zal een beeld geven van Zeeland, waarbij met name aandacht zal worden geschonken aan de Delta-werken, het Drie-eilandenplan en de mogelijkheden, die Zeeland biedt voor de industrie-vestiging. De Zeeuwse expositie te Antwerpen. Thans is definitief besloten om de Zeeuwse expositie te Antwerpen ook op zondag ge opend te doen zijn. Als gevolg hiervan heb ben de drie landbouworganisaties in Zeeland C.B.T.B., N.C.B. en Z.L.M. besloten, hun medewerking aan deze tentoonstelling niet te verlenen. In de plaats daarvan zal het Zeeuwse comité nu contact opnemen met de landbouwcoöperaties en veilingsverenigingen. Het aantal aanmeldingen voor deze ten toonstelling is bevredigend, hoewel nog maar de helft van de expositieruimte gevuld is. Een 26-tal exposanten hebben zich thans aan gemeld. (Vervolg op pagina 3)

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1