i LANGS DE SCHELDESTROMEN Predikbeurten Sportn ieu ws Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak VERLICHTING VAN DE TREKKER BIJ MIST. Verschillende malen worden bestuurders van landbouwtrekkers bekeurd omdat bij mis tig weer geen passende verlichting wordt ge voerd. Wettelijk behoeft een landbouwtrekker, die bij donker op de weg wordt gebruikt, slechts te zijn voorzien aan de voorzijde van stads lichten en aan de achterzijde zowel de trekker als de aanhangwagens, dus ook de getrokken landbouwwerktuigen van rode achterlichten. Zoals wel algemeen bekend mag worden verondersteld geldt bij mistig weer overdag de verplichting voor motorvoertuigen om groot licht te voeren. Uit het oogpunt van algemene veiligheid op de weg komt het de Commissie Wegenverkeersvraagstukken van het Landbouwschap dan ook wenselijk voor er met nadruk op te wijzen dat ook de land bouwtrekkers die voor transportwerkzaam heden tijdens mistig weer op de weg worden gebruikt, b.v. voor melkritten, ook zijn voor zien van koplantaarns met groot licht. Men dient er rekening mede te houden, dat zowel de koplantaarns als de daarin aanwezige gloeilampen van een rijkskeurmerk moeten zijn voorzien. Is de trekker slechts uitgerust met stads lichten dan adviseert de Commissie Wegen verkeersvraagstukken in het belang van de algemene verkeersveiligheid bij mistig weer niet van de openbare weg gebruik te maken. Gemeenteraad van Terneuzen nam belangrijke besluiten. De gemeenteraad van Terneuzen heeft in haar laatste vergadering enige belangrijke be- suiten genomen. De vroede vaderen gingen accoord met het plan van uitvoer en exploi tatie van een industrieterrein ter grootte van 29 ha. De kosten van dit plan belopen ruim 1.660.000,—. Ook zal in de Oesterputten het nieuwe zwembad worden aangelegd waar over wij een vorige maal reeds schreven, ter wijl de wijk „Java" zal worden gesaneerd. Voorts werd besloten het aantal ambte naren met niet minder dan tien uit te breiden. Het aantal secretarie-ambtenaren komt met inbegrip van het kantoor van de gemeente ontvanger, doch zonder het kantoor voor de sociale zaken van 14 op 21, terwijl de dienst sociale zaken 7 man gaat tellen tegen thans 5. Provinciale Waterstaat te Terneuzen krijgt nieuw kantoor. Het kantoor van de Provinciale Waterstaat aan de Nieuwstraat te Terneuzen is voor het doel niet meer geschikt. Een aannemer is be reid gevonden een nieuw pand te bouwen, waarvan de grond- en bouwkosten ongeveer 120.000,zullen bedragen. De provincie kan dit gebouw dan huren voor 7800,— per jaar en na verloop van tien jaar kan de pro vincie het gebouw van de aannemer kopen. Orders voor de Kon. Mij. „De Schelde Nadat voor de Ghanese „Black Star Line het 9300 ton metende vrachtschip ,Pra River te water was gelaten werd door de directie van „De Schelde" te Vlissingen ,nog mede gedeeld, dat de Rederij Van Ommeren op dracht had gegeven tot de bouw van twee vrachtschepen, elk van 12.500 ton. Deze zul len eind 1962 en begin 1963 moeten worden afgeleverd. Zeeland en de tuberculosebestrijding. Het heeft er alle schijn van, dat in Zeeland wat de gevreesde tuberculose betreft, déze ziekte sterk is teruggedrongen en een vrij sta biele toestand bereikt is. Het aantal nieuwe gevallen is de laatste jaren aanmerkelijk klei ner geworden dan een tiental jaren geleden. Dit brengt echter weer mee dat de bevolking minder weerstand krijgt, omdat er minder af- weerstoffen zijn. Een regelmatige controle en een onverzwakte waakzaamheid blijven in deze dan ook noodzakelijk om deze gunstige toestand te kunnen handhaven. Dit vertelde de tuberculose-arts voor het district Middel burg, de heer W. K. Schuling. Subsidie voor boulevard te Bresjcens. Het gemeentebestuur van Breskens heeft bericht ontvangen, dat in de kosten van de aanleg van de strandboulevard een rijkssub sidie zal worden verleend van 135.520, De totale kosten worden op ruim 158,000,— geraamd. Provinciale Zeeuwse Bibliotheek mist vier kostbare atlassen. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft in zijn .nieuwjaarsrede bekend gemaakt, dat uit de provinciale bibliotheek vier zeer kostbare oude atlassen worden vermist. Deze boekwerken zijn verzekerd voor 7700, Naar de ver dwenen boeken en naar de oorzaak daarvan wordt een onderzoek ingesteld. Dit wordt echter zeer bemoeilijkt, omdat de bibliothe caris, de heer H. Pieters, zeer ernstig ziek is. Aanbevelingen voor een actief platte landsbeleid. Het bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft in een uitvoerige nota aan Gedeputeerde Staten zijn zienswijze ken baar gemaakt ten opzichte van het te voeren plattelandsbeleid. Stilgestaan wordt bij het teruglopen van de bevolking in vele kleinere Zeeuwse gemeenten, bij het onderwijs, mede in verband met de z.g. Mammoetwet, bij de handel en nijverheid, het isolement, de ver- voersgelegenheid, recreatie e.d. Oostburg heeft nieuwe burgemeester. Tot burgemeester van de gemeente Oost burg is met ingang van 1 februari 1961 be noemd de heer J. L. van Leeuwen, welke tot 1 januari j.l. burgemeester was van Brou wershaven en waarnemend burgemeester van Zonnemaire. De heer Van Leeuwen is 48 jaar en behoort tot de Partij van de Arbeid. OOGST EN OPSLAG". Ontwikke lingsdag voor bedrijfsvoorlichting. Te Goes is een voorlichtingsdag gehouden onder de naam „Oogst en Opslag" voor Wal cheren en de Bevelanden. Negen sprekers voerden het woord. Gepleit werd voor me chanisatie en een daarbij aangepaste arbeids organisatie in de landbouw, terwijl verder ge sproken werd over nieuwe methoden bij de hooiwinning, opslagmogelijkheden van de graanoogst, de mechanisatie van de graan- en erwtenoogst, de kwaliteit en het rooien van aardappels en over het intensiever ge bruik van koelruimten en een betere aanpas sing van de bedrijfsgebouwen aan de ver anderde omstandigheden. C.J.B.T.B. en C.P.B. hielden toogdag. De afdelingen Zeeland van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersband en van de Chr. Plattelands Meisjesbond hielden te Middel burg hun jaarlijkse toogdag. Des morgens werd afzonderlijk vergaderd om de huishou delijke zaken af te handelen. 's Middags sprak in een verenigde verga dering Mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V., over het Nederlandse omroep bestel. Ook de commissaris der Koningin woonde een gedeelte van de middagvergadering bij, evenals de burgemeester van Middelburg. De financiering in de landbouw. Om nog even bij de landbouw te blijven, het volgende Voor de N.C.B., de Noordbrabantse Chr. Boerenbond, afdeling Hulst, sprak de heer Ir, G. van Logtensteijn, hoofd van de be- drijfs-ekonomische afdeling van de N.C.B., over bovenstaand onderwerp. Hij gaf voor beelden van de praktische opzet van bedrij ven van 12 en 48 ha. Kritiek op Waterleidingmaatschappij. Nadat burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent, zoals thans iedere burge meester deze maand behoort te doen, zijn nieuwjaarsrede tot de raad had gericht, werd de raadsagenda afgewerkt. Daarbij werd ernstige kritiek geleverd op het beheer van de waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaan deren" te Terneuzen. De heer L. F. S. de Meijer noemde met name verschillende pos ten die naar zijn mening niet door de beugel konden. Er werd bij de vertegenwoordigers van de gemeenteraden op aangedrongen, toe te zien op een zuiniger beheer. VERANDERINGEN IN AXELS GEMEENTE HUIS. Bij de mededelingen van B. en W. aan de Raad in ons vorige nummer maakten wij reeds melding van voorgenomen veranderingen in het gemeentehuis. Dit heeft betrekking op het feit dat de „Trouwkamer" zal worden ingericht als werk- en ontvangvertrek voor de wethouders. Tevens zal deze dan gebruikt kunnen worden als vergaderzaal voor B. en W. en voor ver schillende commissie-vergaderingen. De huwelijken zouden dan in de toekomst in de Raadszaal worden voltrokken. Blijkens het verslag van de laatstgehouden raadsvergadering verwierf dit voornemen reeds pro testen in de Raad. REISCLUB NAAR DE OPERA TE GENT. Voor de eerste maal dit jaar maakte de Reisclub „Prins Hendrik" met haar leden en verdere belang stellenden uit Axel, Temeuzen en Sas van Gent weer een uitstapje naar Gent, waar in de Koninklijke Opera de opvoering werd bijgewoond van Verdi's opera „Rigoletto", waarin de gastrol werd vertolkt door Richard Cattin van de Opera Marseille. VRIJE ZATERDAG GEMEENTEPERSONEEL. De minister van Sociale Zaken heeft aan het ge meentebestuur van Axel bericht dat aan handarbeiders ingevolge de G.S.W.-regeling met ingang van 1 jan. 1961, eenmaal per maand een vrije zaterdag mag worden verleend met behoud van loon. In Axel heeft men het onderling zodanig geregeld dat de arbeiders bij toerbeurt een vrije zaterdag hebben. HISTOR - DEMONSTRATIE. De firma H. J. Hoebé Zn alhier verzorgt dinsdag a.s. een Histor-demonstratie in Hotel „De Stadsher berg". Een en ander gaat gepaard met een tentoon stelling van de nieuwe behangsels van 1961. Deze acti viteit begint des avond om 8 uur en naar mag wor den verwacht bestaat hiervoor wel een ruime belang stelling. Het voorjaar staat immers weer voor de deur met daaraan onverbrekelijk verbonden de schoonmaak. JAARVERGADERING ..HERWONNEN LEVENSKRACHT Deze instelling van de K.A.B. hield woensdagavond haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in het Ge- zellenhuis, welke een massale opkomst kende als nog nimmer tevoren. Na opening met de christelijke groet sprak de voor zitter in een kort welkomstwoord zijn vreugde uit over de buitengewoon goede opkomst. Hij stelde achtereenvolgens de gewone jaarlijkse plichtplegingen aan de orde van het behandelen der notulen en jaarverslagen van secretaris en penning meester, welke na voorlezing onveranderd werden goedgekeurd. De secretaris achtte een speciaal woord van dank op zijn plaats aan de sociaal werkster van het Caritas- fonds, voor haar betoonde volledige medewerking in plaatselijke ziektegevallen. Hierna werd een spreekbeurt gehouden door de heer P. A. de Kort, oud-hoofd der R.K. School Deze gaf een volledige en uitvoerige uiteenzetting over de doel stellingen van „Herwonnen Levenskracht". Deze in stelling bewoog zich aanvankelijk op het terrein van de tuberculose-bestrijding, doch allengs breidde zij haar werkzaamheid uit op het gebied van andere volks ziekten als kanker, reuma e.d. Ook de uitzending van zieke en zwakke kinderen naar herstellingsoorden werd één van de veelomvattende taken van „Herwonnen Levenskracht". Spr. verschafte verder opheldering in aangelegenheden en bepalingen waarop de K.A.B.- leden zowel patiënten alsmede hun huisgenoten of familieleden recht kunnen doen gelden bij eventuele opname en verpleging in sanatoria alsook voor thuis- kurenden. Het is vanzelfsprekend dat deze instelling zich voor de vervulling van alle genoemde taken geplaatst ziet voor ontzaglijk grote financiële verplichtingen. Daarom spoorde de heer pastoor in aansluiting op de spreekbeurt van de heer De Kort ook aan propaganda te voeren voor aansluiting van nog meer dere K.A.B.-leden bij „Herwonnen Levenskracht". Dit met het oog op de onmisbare steun die een zo groot mogelijke ledenkring aan dit werk kan verlenen, een steun, die deze instelling bij haar zegenrijke ar beid ten dienste van de volksgezondheid maar moeilijk kan ontberen. Bij de rondvraag werd enige opheldering verschaft in een probleem inzake aanspraak op reisvergoeding voor sanatorium-bezoek. Na afhandeling van de agenda had een verloting plaats met een macht van prijzen, geschonken door de plaatselijke middenstand. Het bestuur liet zijn grote dank en erkentelijkheid blijken voor deze geste. De opbrengst van deze verloting stelt de afdeling n.l. in staat een belangrijk bedrag te kunnen afdragen aan het hoofdbestuur hetwelk ook weer ten goede komt aan de sanatoria-verpleging enz. Nog werd medegedeeld dat bezitters van loten die niet op deze vergadering aanwezig konden zijn ten allen tijde inlichtingen hierover kunnen verkrijgen bij de heer Hillaert, Molenstraat. Als slot stond op de convocatie vermeld een gezel lig samenzijn, waarbij de „Madeira Boys" er voor zorgden dat de danslustigen ook nog eens hun hart konden ophalen. UITBREIDING BEBOUWDE KOM. De bebouwde kom van de gemeente Axel beslaat sinds kort ook de omliggende gehuchten nu de kom- uitbreiding haar beslag heeft gekregen. Op de Rijks weg betreft dit de buitenwijken Magrette en Zoute Spui. Op de nieuwe grens van de gemeentekom zullen binnenkort de plaatsnaamborden worden geplaatst. ..THALIA" BRACHT DE THRILLER ..DES AVONDS KWART OVER ELF". De R.K. Toneelgroep Thalia" voerde in de ge moderniseerde toneelzaal van het Gezellenhuis aan de Walstraat de thriller op „Des avonds kwart over elf". Zondag- en maandagavond was de zaal bij beide op voeringen bomvol, mede door de goede reputatie der toneelgroep en de gezellige sfeer, die de vernieuwde zaal met zich meebrengt. Ook het decor was aange past aan de tijdsomstandigheden. Het hoofdthema van het stuk was het opsporen van de moordenaar van een cocaine-smokkelaar, dit om liefdesbetrekkingen tussen laatstgenoemde en zijn doch- te voorkomen. Dit spannende gegeven nu eenmaal een thriller eigen vergde in bepaalde rollen sterk spel en bet dient gezegd dat dit stuk voortreffelijk werd gespeeld. De dames en heren gaven blijk goed op elkaar te zijn ingespeeld waardoor de gehele groep een harmo nieus en homogeen geheel vormde met als uitblinkers de dames C. v. d. Berg en F. Caessens. De uitnemende regie van de heer Ach. v. d. Linden, alsmede het verzorgde decor van de heer Jansen droegen mede hun steentje bij tot het welslagen van deze succesvolle uitvoeringen. AUTO GESLIPT. Op de provinciale weg AxelTerneuzen nabij het gehucht Zoute Spui is ter hoogte van de hofstede „Bronzicht" een Volkswagen, bestuurd door de heer Th. van P. uit Terneuzen geslipt op het door de regen glad geworden wegdek. De auto die in de richting Terneuzen reed, kwam door deze slippartij in de sloot langs de weg terecht. Dokter Nijssen uit Ter neuzen, die toevallig passeerde verleende eerste hulp aan de bestuurder, die slechts lichte verwondingen had opgelopen. Het slachtoffer werd naar zijn woning vervoerd. ZONDAG 5 FEBRUARI 1961. Ned. Hecv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauweik 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (H. Doop). Geref. Kerk (Kerkdreef)10 uur en 2.30 uur. Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdlenst ZONDAGSDIENST ARTSEN. 4 5 februariDokter A. Kats. legenheid van haar vijf-jarig bestaan zal zij in „Het Centrum" alhier een muziek- en toneelavond organi seren. Biljarten. CLUBKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. Dit tournooi werd ook deze week weer voortgezet en wel met de ontmoeting A.B.C.Fortuna, welke ge speeld werd in het clublokaal van eerstgenoemde ver eniging, café „Het Wapen van Zeeland" bij de heer R. Dieleman op de Markt. De tien partijen leverden voor de A.B.C.-spelers een punten-totaal op van 93,693 tegen 72,808 voor Fortuna, zodat de A.B.C.-ers met een verschil van 20,885 punten triomfeerden. De gedetailleerde uitslag der partijen laten wij hier onder volgen, waarbij de A.B.C.-spelers telkens het eerst zijn genoemd R. Dieleman 10 tegen C. Hoogstraate 6,641 J. Rom- bout 10 tegen I. Groothaert 10 K. de Koeijer 10 tegen J. Dieleman 4,894 M. Verlinde 10 tegen Jac. Dieleman 4,219J. Platjouw 10 tegen J. de Visser 9,524 E. Tieleman 8,387 tegen M. Hoogstraate 10 M. v. d. Have 10 tegen J. Kotvis 4,630 F. Dieleman 10 tegen C. van Tatenhove 2,900 Adr. van Meurs 5,806 tegen J. van Ecke 10 P. Lenos 9,500 tegen A. Rinn 10. Door dit resultaat heeft A.B.C. in de rangschikking thans een mooie voorsprong van ruim 38 punten op haar naaste rivaal Fortuna. Dit wil halverwege dit tournooi nog niet betekenen dat A.B.C. nu onbedreigd op het clubkampioenschap van Axel afstevent maar toch staan haar kansen op de ere-titel momenteel hoog genoteerd. Schaken. HULST VERSLAAT LANDAU II. In de tweede klasse B van de Zeeuwse schaak- kompetitie is de wedstrijd Landau IIHulst gespeeld, welke een voorlopige overwinning is geworden voor Hulst met 3J/£—4met twee afgebroken partijen. Het eerste team uit Axel heeft de leiding in deze klasse met 8 punten uit 4 wedstrijden. Op de tweede plaats staat V.S.V. met 4 uit 3. Schaatssport. IJSCLUB ,,'T SLU US JE OOK AANGESLOTEN BIJ DE K.N.S.B. Konden wij in ons vorig nummer melding maken van het feit, dat de heer Cyr. Verstraeten, bestuurslid van de IJsclub „Axel" door de de Kon. Ned. Schaat- senrijdersbond is aangewezen als gedelegeerde bij het afleggen van schaatspproeven, thans bereikte ons weer een bericht, waarbij het betrof de IJsclub ,,'t Sluusje'' uit onze gemeente, welke haar schaatsdomein heeft op de „Bosse Kreek". Deze club telt acht leden, die capa bel zijn om als gedelegeerde op te treden bij het af leggen van schaatsproeven. Deze afgevaardigden zijn mej. E. van Fraaijenhove en de heren A. de Putter, M. Bareman, C. Bareman, A. Bareman, A. de Feijter, W. Verhelst en F. van Arenthals. Toen de IJsclub ,,'t Sluusje" vorige week bij de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond werd aangesloten, was zij de enige club in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen die bij de K.NjS.B. stond ingeschreven. Als bijzonderheid zij nog gemeld, dat ,,'t Sluusje" op 24 februari a.s. haar eerste lustrum viert. Ter ge-

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3