ZWITSAL ELKE 4 MOEDER WORDEN...v Handen en Lippen r uw Ger leenteraad van Axel. Verdrijf die ondragelijke Rheumatiek nit Uw lijf Begin toch óók 'n Krusehen Knor. BABYSET DE LUXE <4 Uit onze omgeving Axel (Vervolg) De ingekomen stukken waren reeds een strubbe ling voor de heer Oggel. Ingekomen was n.l. een ex ploitatie-overzicht van het Julianaziekenhuis te Ter- neuzen over het tijdvak van 1 januari tot en met 30 september 1960. De heer Oggel merkte terecht op, dat de opbrengst van verkochte gronden niet op de bank moest worden gezet, doch dat deze gelden moesten worden gebruikt voor aflos. De heer Ysebaert deelde deze mening. Wethouder De Putter verklaarde in deze, dat men nog wacht op een juiste besteding van dit geld, ver moedelijk zal er in februari een bestemming aan ge geven worden. De heer Ysebaert protesteerde door te zeggen dat dit eigenlijk niet aan de orde was, maar dat volgens het bepaalde, deze opbrengst moest worden gebruikt voor de aflos. De Raad besloot aan het bestuur van het Juliana ziekenhuis te Temeuzen de mededeling te doen, dat dit bedrag van 15.000,moet worden besteed voor aflos. De heer Maas, die in een vorige vergadering had gevraagd naar de samenstelling van het ambtenaren korps, gezien uit een oogpunt van geloofsovertuiging, dankte de voorzitter voor de opgave en hoopte, dat er in de toekomst wel rekening mee zou worden ge houden, dat de momenteel „scheve verhoudingen" ge meden zouden worden. De Voorzitter zei hierop, dat de oproeping geschiedt behalve in de streekpers, in de „Gemeentestem" en „De Gemeente", een uitgave van de vereniging van Ned. Gemeenten en dat uiteraard ook de geschiktheid van de sollicitant op de voorgrond treedt. De Voorzitter voegde nog een punt aan de overige mededelingen toe, namelijk dat door de ex-wethouder Van der Lee een zeer oude kaart van Zeeuwsch- Vlaanderen aan de gemeente was geschonken. Wie regelmatig 's morgens de kleine dosis Krusehen neemt voelt zich allengs van z'n pijnen verlost. Dat doet de bloedzuiverende samenstelling van Krusehen. Niet minder dan 5 minerale zouten zetten Uw organen de kracht bij om weer jeugdige kracht te kunnen ont wikkelen en zo de onzuiverheden uit te drijven, die nu Uw pijnen verwekken. Krusehen wordt verkocht bij Apothekers en Drogisten, al tientallen jaren over de hele wereld Ing. Med. Openbare Kleuterschool. Binnen afzienbare tijd zal de nieuwe openbare kleu terschool aan de Evertsenstraat kunnen worden ge opend. Door de beeldhouwer T. Ordoni uit Voorburg is als versiering van de school een beeld ontworpen, voorstellende Roodkapje en de Wolf. Deze versiering zal een plaats krijgen in het plantsoen voor de school. Met het oog hierop werd besloten een naam te kiezen voor de school, die de kinderen aanspreekt. De school werd „Roodkapje" genoemd. Benoeming ambtenaar burgerlijke stand. Bij besluit van 27 september 1960 werd aan de heer P. L. D. J. van Oeveren eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. Benoemd werd in deze vacature burgemeester Van Dijke met ingang van 1 februari 1961. Centrale Dienst van het Bouw- en Woning toezicht en de Dient Gemeentewerken. Volgens het bepaalde in de gemeenschappelijke rege ling mag de gemeente Axel twee leden aanwijzen in het algemene bestuur van deze dienst. Op 2 september 1958 werden de heren Van Oeveren en Kesbeke als zodanig aangewezen, terwijl als vervangers optraden de heren C. de Putter en C. van Bendegem. Nu de heer Van Oeveren opgevolgd is door burge meester Van Dijke, moest opnieuw een bestuurslid aangewezen worden voor de zittingsperiode van de Raad. Burgemeester Van Dijke werd gekozen als lid van het algemeen bestuur. Benoeming lid van de Raad van Bestuur van de Afvalwaterleiding Kanaalzone. Op 5 juli 1960 is de heer Kesbeke benoemd tot lid van de raad van bestuur. De heer Kesbeke is door deze raad tevens gekozen als lid van het dagelijks be stuur. In verband met het feit dat de raad van be stuur niet zo dikwijls vergadert als het dagelijks be stuur is de heer Kesbeke voornemens zijn ontslag aan te bieden tegen de tijd dat de raad van bestuur weer zal vergaderen. Zulks om te voorkomen dat onze ge meente in het dagelijks bestuur tijdelijk niet vertegen woordigd zal zijn. Benoemd werd de heer M. K. van Dijke. De zittings- tijd loopt tot de eerste periodieke aftreding van de raadsleden. Uitgifte van een bouwperceel aan de Pironstraat in na-erfpacht aan L. A. Vervaet. De gemeente heeft in 1951 van de fam. Van Sluis een oppervlakte grond in erfpacht genomen ten be hoeve van de woningbouw in plan-West. Deze grond mocht ingevolge testamentaire beschikking door de fam. Van Sluis niet worden verkocht. De erfpacht duurt tot zes maanden na het overlijden van de heer C. G. van Sluis, waarna deze grond aan de gemeente moet worden verkocht. De grond is door de gemeente bouwrijp gemaakt en gedeeltelijk bebouwd met woningwetwoningen. Het restant is als tuingrond verhuurd aan de heer J. Hollebek te Axel met de be paling, dat deze grond ten behoeve van de uitbreiding der gemeente steeds uit de huur kan worden genomen zonder dat recht op schadeloosstelling bestaat. Thans vraagt de heer L. A. Vervaet, Prins Hendrik straat 36, aan hem ten behoeve van de bouw van een woning een gedeelte, gelegen aan de Pironstraat, groot ongeveer 450 ca, in na-erfpacht uit te geven met ingang van 1 maart 1961. Besloten werd a. aan de heer Vervaet in na-erfpacht uit te geven een oppervlakte bouwgrond, gelegen aan de Piron straat, voor een termijn, ingaande 1 maart 1961 en eindigende zes maanden na het overlijden van de heer C. G. van Sluis, Pironstraat 12, of zoveel eerder als de gemeente deze grond in eigendom mocht verkrijgen b. te rekenen met ingang van de datum waarop de gemeente deze grond in eigendom verkrijgt, het voorkeursrecht van koop ten aanzien van deze grond te verlenen aan de heer Vervaet en zijn rechtverkrijgenden. Toestemming tot het verkopen van een woning. Het bestuur van de Stichting Protstantse Ziekenzorg Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen kreeg op haar verzoek toestemming tot het verkopen van de woning Axelsestraat 19 te Temeuzen. Deze woning is eigendom van de Stichting en wordt bewoond door de geneesheer-directeur van het Juliana ziekenhuis. Deze zal de woning echter binnenkort ont ruimen. Tevens verzocht de Stichting er mede accoord te gaan, dat de opbrengst van de verkoop wordt be stemd voor noodzakelijke herstellingswerkzaamheden van het infectie-paviljoen van het ziekenhuis. Tegen deze verkoop van het perceel en het herstel van het paviljoen bestaan geen bezwaren, waarbij echter wordt vertrouwd, dat de opbrengst in eerste instantie zal worden aangewend tot volledige afschrij ving van de boekwaarde van het perceel, zoals deze nog op de balans voorkomt. Vaststelling gebouwenvergoeding als bedoeld in de Kleuteronderwijswet, over 19561959. De kosten waarop deze vergoeding betrekking heeft zijn de volgende 1. de uitgave voor het stichten en inrichten van de schoolgebouwen die van het huren van schoolgebouwen of van erf pacht of ander zakelijk beschikkingsrecht die van uitbreiding, verbouwing, herstel, voor zo ver niet gewoon onderhoud betreffende, en ver andering van inrichting van de gebouwen 4. die van aanschaffing van schoolmeubelen 5. die van aanschaffing van ontwikkelingsmateriaal, hulpmiddelen en schoolbehoeften, voor zover niet aangeschaft ter vervanging van versleten mate riaal 6. die van verzekering van de schoolgebouwen. Waar de onder 1 tot en met 5 genoemde kosten met ingang van 1 januari 1956 rechtstreeks door de gemeente aan de schoolbesturen als kapitaalverstrek king worden vergoed, is het duidelijke, dat dit betrek king heeft op de uitgaven door de besturen gedaan vóór de inwerkingtreding van de Kleuteronderwijswet. Het komt er dus op neer, dat deze vergoeding in feite wordt gegeven voor de betaling van rente en aflossing van de vóór 1956 plaats gevonden uitgaven wekens stichting, inrichting en verbouwing van de schoolgebouwen en voor hun verzekering. Ged. Staten hebben bij de behandeling van de ge meentebegroting 1960 de aandacht gevestigd aan het bepaalde in 3e lid van artikel 126 der Kleuteronder wijswet, waarin de mogelijkheid is geregeld om de ver goeding aan de bijzondere schoolbesturen gelet op de ouderdom en toestand der schoolgebouwen lager te stellen dan het bedrag der rijksvergoeding. Het verdient bijzondere opmerkzaamheid dat bij vol ledige uitkering der rijksvergoeding aan de schoolbe sturen de kapitaalslasten van nieuwe voorzieningen wegens verandering van de inrichting en eventuele aanschaf van meubelen etc. geheel ten laste van de gemeente blijven. Op grond van met de besturen der betrokken kleu terscholen gevoerde correspondentie werd besloten de vergoeding over de jaren 1956 tot en met 1959, met verrekening der reeds verleende voorschotten, vast te stellen overeenkomstig het ontwerp-besluit. 2. 3. Rondvraag. De heer K. Hamelink vroeg de aandacht voor de uitgang van het Szydlowski-plein naar de Buitenweg. Hij dacht aan een vluchtheuvel om de moeilijkheden aldaar op te lossen. Verder vond hij de verlichting op het kruispunt Zeestraat-Zuidsingel-Kanaalkade-Kinderdijk niet vol doende. De heer Ysebaert vestigde de aandacht op de acti- steen gedeelte van de oude weg naar Zaamslag, vanaf de heer C. Dekker tot de Rondeputten, de z.g. Platte- dijk. Concours-hippique op 2e Pinksterdag. Oe heer Ysebaert vestigde de aandacht op de acti viteit van de Landelijke Ruitervereniging op 2e Pink sterdag. Er was een aanvraag binnengekomende van de Landelijke Ruitervereniging om garant te zijn voor een eventueel tekort tot een bedrag van 1500,en tevens een aanvraag om vrijstelling van vermakelijk heidsbelasting. De heer Ysebaert verklaarde, dat er enige haast bij was, daar de Ruitervereniging zekerheid moet hebben dat zij op steun van de gemeente kan rekenen, omdat zij in het andere geval de activiteit elders zal moeten organiseren. De Voorzitter besloot hiervan een voorstel te maken. Wel, zo zei de voorzitter, zal er vermakelijkheidsbe lasting moeten worden geheven, omdat geen enkel voorschrift hiervoor ontheffing verschaft Besloten werd dus garant te zijn voor een eventueel tekort tot een bedrag van 1500, De heer Oggel had een klacht over de bestrating van de Zuidsingel, welke toe is aan een nodige onder houdsbeurt. Hij vroeg tevens nadere mededelingen omtrent de uitgifte van een gemeenteblad. De heer Oggel zei verder zich niet te kunnen ver enigen met het voornemen van B. en W. om in de toekomst de huwelijken te voltrekken in de Raadszaal. De Raadszaal is bestemd voor het houden van Raads vergaderingen en officiële ontvangsten e.d., doch het karakter van de Raadszaal mocht niet teniet gedaan worden door er b.v. de huwelijkssluiting in te houden, zo verklaarde spreker. Het weggedeelte Kijkuit—Zaamslag Veer vormde ook een doom in het oog van de heer Oggel. Indiening motie omtrent vaste oeververbinding over de Westerchelde. De heer Oggel haalde een gezegde aan uit de Kamerverslagen Dat er omtrent een vaste oever verbinding zo weinig aandrang uit Zeeuwsch-Vlaan deren komt. Dienaangaande diende hij het verzoek in een motie aan te bieden, overwegende de geisoleerde ligging, het tijdverlies bij het lange wachten, de on betrouwbaarheid bij slechte weersomstandigheden als mist e.d., constaterende dat bij het creëeren van nieuwe industrievestigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen vooral buitenlandse ondernemingen worden aangetrokken, een vaste oververbinding te willen bezien. Daar de strek king van deze motie uiteraard voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen van eminent belang is dient men de moge lijkheid van adhaesiebetuiging uit andere Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten in overweging te nemen. De heer L. Hamelink had klachten over de water lozing van het wegdek over het viadust bij Schapen bout. De stroom water die er bij regen afkomt loopt bij de naburige bewoners voor de deur. Aangaande het door de burgemeester in de Axelse Courant geplaatste ingezonden stuk over het bevuilen van straten en pleinen in de gemeente zag de heer K. Hamelink graag, dat er eens gelet werd op tal van loslopende honden, die bij de verontreiniging van de stoepen en trottoirs een groot aandeel hebben. De heer C. van Bendegem bracht de busverbinding AxelTerneuzen ter sprake. De verbinding met Hol land was wel in orde, doch wanneer iemand naar Goes moet en dus bij voorkeur gebruik maakt van de bootverbinding TemeuzenHoedekenskerke, moet hij anderhalf uur voor de vertrektijd van de boot uit Axel vertrekken, zonder het risico te lopen voor een lege haven te staan in Terneuzen. Het tijdsmarge van de op de boot corresponderende bus is te gering en vraagt enige verruiming. Een en ander komt vaak doordat gewacht moet worden voor de Axelse Brug. De voorzitter sloot hierna op de gebruikelijke wijze de vergadering. Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een LEDENVERGADERING VAN DE ALGEMENE BEDRIJFSGROEPEN CENTRALE. Problemen in de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen werden uitvoerig besproken. Vorige week vrijdag hield de afdeling Axel van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale een ledenvergade ring in de bovenzaal van „Het Centrum" alhier. Voorzitter Van Broekhoven sprak een kort openings woord, waarin hij naast de leden de hoofdbestuurder Penninkhof verwelkomde. Hoofdbestuurder Penninkhof beantwoordde in een bijzonder helder betoog een aantal hem voorgelegde problemen over de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. „Sociale achterlijkheid" in de Kanaalzone l Op de vraag of de werkgevers in de Kanaalzone „sociaal achterlijk" waren, zoals enige tijd geleden in de pers heeft gestaan, antwoordde spreker, dat men deze vraag van twee kanten kan benaderen. De maat schappelijke visie wordt vaak bepaald door het milieu waarin men verkeert. Men kan een werkgever zijn liberalistisch denken en een arbeider zijn socialistisch denken moeilijk verwijten. Het verschil ligt daar, waar een socialist een samenleving wil opbouwen, waarin voor ieder mens de hoogst mogelijke vrijheid wordt gewaarborgd, terwijl de liberalist alleen de nadruk legt op de ondernemersvrijheid en alles wat hem daarvan wil beroven als 'een onderdrukking van de vrijheid brandmerkt. In Zeeuwsch-Vlaanderen schort het in de eerste plaats aan open N.V.'s. In de gesloten N.V.'s bepaalt een kleine groep van kapitaalbezitters het beleid en worden geen jaarverslagen gepubliceerd. Bovendien wordt het gevoerde beleid niet door aandeelhouders getoetst. In de tweede plaats mankeert het aan een moderne bedrijfsvoering, omdat men de leiding van een bedrijf in handen legt van een directie die in het ouderwetse systeem past. Spreker zei verder, dat wanneer men van een be paalde „sociale achterlijheid" zou willen spreken, men dit tevens „technisch en commercieel achterlijk" zou moeten noemen. Wanneer men het hoogste rendement uit de arbeid wil halen, dan zal men de mensen het zijn er momenten waarop uw lichaam behoefte heeft aan een extra dosis energie. De opwekkende en ver kwikkende eigenschappen van King pepermunt vol- doen aan die behoefte: u voelt u weer fit en fris. De natuurzuivere gevoel moeten geven, dat zij in de onderneming als mens gerespecteerd en gewaardeerd worden. In de meeste ondernemingen is men op dit punt niet zo ver als elders in Nederland, al is een zekere kentering waar te nemen, hoewel heel aarzelend. Vergelijking met de loonpeilen elders en de pendel naar buiten Zeeuwsch-Vlaanderen. Uitvoerig ging de heer Penninkhof in op de vragen over de vergelijking van de loonpeilen rond de Nieuwe Waterweg en Zeeuwsch-Vlaanderen over het voort zetten van een collectieve arbeidsovereenkomst voor heel de Kanaalzone of per bedrijf afzonderlijk en over de pendel naar buiten Zeeuwsch-Vlaanderen. Over het verschil in loonpeil zei spreker, dat reeds onder de volledig geleide loonpolitiek, op de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg, een „super loon- klasse" was ontstaan dit ten gevolge van het feit, dat in dit gebied één grote „werkplaats" verrees, met een nog krappere arbeidsmarkt als elders in Nederland. Het inkomensverschil onder de huidige omstandig heden, berekende hij op 20% voor een vergelijkbare functie in de kunstmestindustrie te Pemis en op 12% voor een soortgelijk bedrijf in Rotterdam. De achter stand in Zeeuwsch-Vlaanderen ten opzichte van deze gebieden, kan niet gerechtvaardigd worden met te wijzen op het verschil in huurpeil en arbeidsmarkt. Aan deze achterstand moet en kan wat worden ge daan, mits de drie vakorganisaties het eens kunnen worden over de te volgen weg en men zich niet ver liest in de vraag of dit moet worden gerealiseerd op het gebied van de bezitsvorming, maar de bereidheid opbrengt om te komen tot een juiste aanpak. Of men hierbij de weg wil bewandelen van het af sluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten voor heel de Kanaalzone of per bedrijf, maakte volgens de heer Penninkhof niet zo veel uit, omdat de vraag blijft of ook bij de afzonderlijke c.a.o.'s de binding tussen de bedrijven geen overwegende invloed zou uitoefenen. Over het pendel-probleem zei hij, dat pendel niet zonder meer verwerpelijk is. Het vertroebelt echter het probleem het gebrek aan arbeidsplaatsen. Onder het huidige grote inkomensverschil zou zelfs bij voldoende arbeidsplaatsen de verleiding om toch te pendelen zeer begrijpelijk zijn. Het is niet verwerpelijk daar het inkomen te verwerven waar het is, maar wèl ver werpelijk is de situatie waaraan zij ten grondslag ligt het grote verschil in loonniveau, zo besloot hij zijn beantwoording. LUSTRUM BEJAARDENSOCIËTEIT. Op 1 maart a.s. viert de bejaardensociëteit „Onder de Toren" haar eerste lustrum. Ter gelegenheid hier van wordt er een feestelijke middag belegd in „Het Centrum" te Axel, waarbij is uitgenodigd de heer J. B. Oosterwelder, voordrachtskunstenaar te Amster dam. Tevens zal er een kleurenfilm vertoond worden over het leven en werk van dr. Albert Schweitzer. Dit geheel belooft dus een zeer interessant en gezellig programma. Tot 18 februari a.s. zijn voor bejaarden volledige programma's verkrijgbaar a 35 ct bij de fam. Kotvis, Kerkdreef 22, Fam. IJzebaart, Kerkstraat 14 en bij Vicaris S. den Blaauwen, Byloquestraat 14. Na deze datum ook voor familieleden en andere be langstellenden. VERBETERING VERLICHTING. Naar aanleiding van in de gemeenteraad gestelde vragen en geuite klachten over de onvoldoende open bare verlichting in verschillende stadswijken en ge vaarlijke kruispunten hebben B. en W. van Axel de N.V. P.Z.E.M. verzocht een algemeen plan te ontwerpen om hierin verbetering te brengen. Binnen afzienbare tijd hoopt men dan met de uitvoering van de plannen te kunnen beginnen. FILMAVOND VOGELWACHT. De Vogelwacht van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, „De Steltkluut" organiseerde een filmavond in Hotel De Stadsherberg" alhier. Voor deze bijzonder inte ressante avond was als gast uitgenodigd dr. W. G. Soeters uit Mechelen, die een prachtige natuurfilm vertoonde over het boeiende vogelleven in broed plaatsen en reservaten in België en Nederland. Unieke kleurenopnamen o.a. van de Braakman, het Grote Eiland, het Naardermeer en uit de Belgische Kempen, gaf de bezoekers een zeer interessant over zicht van verschillende vaak zeer zeldzame vogels. Deze avond was een reclame op zichzelf voor het prachtige werk van de Vogelwacht. Er werd een be roep gedaan op alle aanwezigen om hulp tot behoud van de Braakman als natuurreservaat.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2