GEMEENTERAAD VAN AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 75e Jaargang No. 19 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredactie t J. C. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster i FIRMA J. C. VINK ZITTING VAN DINSDAG 31 JANUARI 1961. f9**' DIT DOET U NIET... .WAAROM DIT DAM WEL? DOE HET DUS ZÓ 'v AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaalabonnement Axel binnea de kom fU25. Andere plaatsen ƒ1.75. Buitenland f2, ADVERTENTIEPRIJS10 cent per man. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per nun. Kleine Ad verten tién 1.5 regels l.— iedere regel meer 12 cent extra. De eerste openbare raadsvergadering in 1961, die dinsdagavond 31 januari werd gehouden en waarbij alleen de heer J. C. van Luijk wegens ziekte afwezig was, werd voor de eerste maal voorgezeten door burgemeester M. K. van Dijke, welke na de gebrui kelijke opening zijn nieuwjaarsrede uitsprak, die wij hieronder in extenso laten volgen Mijne Heren, Het is mij een behoefte U bij de aanvang van deze vergadering, mede Uit naam van mijn echtgenote, har telijk dank te zeggen voor de wijze waarop gij ons op 5 januari j.l. zijt tegemoet getreden. Mede hierdoor is de dag van mijn installatie als burgemeester van Axel voor ons een onvergetelijke geworden. Heden ben ik op de dag af juist drie weken in func tie. U zult begrijpen, dat ik op dit moment nog slechts zeer ten dele ben georiënteerd over de problemen, die U thans bezig houden alsook over die welke in de toe komst Uw aandacht zullen vragen. Ik verkeer nu nog in het stadium van de recruut die wat onwennig de kazerne observeert, vindt dat het uniform hem aardig staat, dat er soms wat wonderlijk aandoende reglementen zijn en zulks in tegenstelling tot wat hem van tevoren daarover was verteld het eten goed smaakt en hij niet bezorgd hoeft te zijn hoe zijn tijd te vullen. In die situatie verkerende werd mij medegedeeld, dat van mij in deze' vergadering een nieuwjaarsrede" ver wacht wordt. De gewoonte getrouw zou deze rede met name een terugblik horen te bevatten over het af- afgelopen jaar. U zult begrijpen en kunnen billijken, dat ik mij in deze toespraak bijzonder veel beper kingen op moet leggen. Het ware mij liever geweest het verslag over het afgelopen jaar gedrukt aan U uit te reiken als bijlage van mijn nieuwjaarsrede. Ik stel mij voor deze navolgenswaardige Goese methode het volgend jaar toe te passen, teneinde U een vrij uit voerige en wellicht saaie toespraak te besparen. Ge zien de korte tijd van voorbereiding moet ik thans nog de gebruikelijke methode volgen, zij het dat ik bij de verschillende aan de orde komende onderwerpen mij zal veroorloven daaraan hier en daar een voorzichtige beschouwing te verbinden. Puttend uit de gegevens, welke de administratie mij ter beschikking stelde en aan de hand van hetgeen ik mij in deze enkele weken heb kunnen eigen maken, moge ik thans een summier overzicht over het jaar 1960 doen volgen. Wie zou denken, dat dit jaar, wat de gemeentelijke bemoeiingen betreft, een specifiek interim-karakter heeft vertoond, slaat de plank mis. Het bestuur der gemeente kende geen stilstand, doch integendeel grote toewijding en activiteit. Voor de medewerking welke het dagelijks bestuur der gemeente in deze van Uw raad mocht ondervinden breng ik U gaarne dank. Tevens wil ik in deze dank betrekken het ambtenarenkorps, dat met groot elan en dikwijls met opoffering van eigen vrije tijd naar Von dels woord het gemeen bezorgde als zijn eigen. Ook de raadsverslag gevers dank ik voor hun arbeid in het afgelopen jaar. Zij immers vormen de voor lichtende schakel tussen het gemeentebestuur en de be volking en zijn als zodanig een zeer waardevol ele ment in het goed functioneren van ons democratisch bestel. Loop der bevolking. Dat ondanks alle activiteit de in de vorige jaren na de oorlog opgetreden bevolkingsaanwas tot stilstand is gekomen, is niet aan het beleid van het gemeente bestuur te wijten. Deze stilstand, die is opgetreden, nadat in 1953-'54 de laatste woningwetwoningen ge bouwd waren, is ook niet veroorzaakt door een toe stand van verzadiging. Van het bereiken van een evenwicht met betrekking tot de huisvesting kan niet worden gesproken. Tegen het buiten werking stellen der Woonruimte- wet 1947 werden door U dan ook terecht bezwaren bij de minister ingediend. Door een vertrekoverschot van 104 tegenover een geboorte-overschot van 82 daalde het aantal inwoners met 22 tot 7724 op 31 december 1960. De stilstand in de bevolkingsaanwas zal slechts kunnen worden opge heven door een verruiming van de woningtoewijzing, een toewijzing, welke in de laatste jaren tot een wel haast verdwijnend minimum is teruggebracht. De laat ste twee minieme toewijzingen bieden geen noemens waardig soulaas. Verdeling woonruimte. Dit blijkt wel uit het feit, dat per 31 december 1960 ondanks het drastisch saneren van de lijst, nog 157 aanvragers stonden ingeschreven, waarvan 31 trouw lustigen en 17 aanvragen van elders. In 1960 konden toch nog 252 vergunningen tot het betrekken van woonruimte worden uitgereikt, waarvan 62 aan elders wonenden. Dit resultaat is bereikt door ruiling en op schuiving, waardoor in vele gevallen een oplossing werd gevonden. Met waardering mag hier herinnerd worden aan de verdiensten van de heer Pijpelink, die na een 13-jarige staat van dienst als voorzitter en lid van de woon ruimte-commissie aftrad. De sanering van de Oudewijk en die in verband met verkeersverbeteringen en de noodzakelijke ontruiming van woningen in de buitenwijken worden helaas nog steeds niet door vervangend bouwvolume gedekt. De teleurstellende recente toewijzing van bouwvolume aan de provincie Zeeland geeft in dit stadium nog weinig hoop op verbetering. Met volledig begrip voor de moeilijkheden, die dit ook voor Ged. Staten mede brengt, mag ik toch wel de hoop uitspreken, dat dit college met onze speciale behoeften in dezen rekening zal kunnen houden. Wij zullen niet nalaten hierop met de meeste klem aan te dringen. Dankbaar maar verre van voldaan kan worden ge memoreerd, dat 18 woningwetwoningen in aanbouw zijn. Uit aanvragen om vestiging van elders blijkt ons, dat Axel aantrekkingskracht heeft als woongebied. Recreatie - toerisme - sport. De aantrekkelijkheid van onze gemeente wordt nog vergroot door de gelegenheid tot recreatie, die onze plaats, mede dank zij het beleid van het gemeente bestuur, biedt. Zoals het recreatie-bos, het zwembad met in het afgelopen jaar8980 baden, 616 abonnemen ten, zulks ondanks het zeer ongunstige seizoen, de jeugdherberg met 3433 overnachtingen, waaronder 1725 Nederlanders, 156 Belgen, 137 Duitsers en 1386 Engelsen, waarbij nog niet gerekend zijn de 820 over nachtingen van militairen voor een nachtoefening en ten behoeve van de oogsthulp en het gemeentelijk kam peerterrein met nu reeds circa 1500 overnachtingen. De verdere voorziening in de behoefte aan goede sportvelden is in voorbereiding. Het uitbreidingsplan wacht thans, na een jarenlang slopend proces van voorbereiding, nog slechts op de koninklijke goedkeuring. Tengevolge van het dynamisch karakter onzer ge meente zal daarna weer aan herziening gewerkt moe ten worden. Dit betreft niet alleen het uitbreidingsplan Grote Kreek", doch ook het door Ged. Staten vast gestelde plan. Sanering. De sanering van de Oudewijk en omgeving vond in zoverre voortgang, dat weer verscheidene panden door de gemeente werden aangekocht en enkele daar van werden gesloopt. Op 31 december 1960 was hier voor in totaal uitgegeven 129.000,— Het is te betreuren, dat de beschikking inzake de rijksbijdrage in deze kosten zo lang op zich laat wachten. Ook voor de sanering van de Kerkdreef met het oog op het verkeer werden enkele panden aangekocht In dit verband verdient ook aandacht het verschijr sel dat de buitenwijken als het ware zichzelf sanere doordat vele der daar aanwezige woningen dot bouwvalligheid en het ontbreken van comfort slech een geringe mate van bewoonbaarheid bezitten. H ware te wensen, dat de mogelijkheid aan wezig waU om ook in de behoefte aan woningen in de levens krachtige buitenwijken te voorzien. De voortgaande „leegloop" van onze plattelands kernen vervult ons gemeentebestuur met grote zorg. Met instemming heb ik in dit verband kennis genomen van de onlangs door de Zeeuwse Landbouw Maat schappij uitgebrachte Nota Plattelandsbeleid. Wij zul len er voor moeten zorgen, dat de industrialisatie ook van onze gemeente gepaard gaat met een verdere har monische ontwikkeling van ons agrarisch gebied. Bejaardenwoningen. Ten behoeve van de huisvesting van de bejaarden werd ingevolge Uw besluit het beheer over een aantal duplex-woningen overgedragen aan de Stichting Prot. Chr. Bejaardenzorg te Axel. Deze Stichting heeft reeds voorbereidingen getroffen voor de nodige voorzienin gen. Kon hier dus reeds een begin worden gemaakt, voor groeperingen van andere levensovertuiging is de hoop nog op de toekomst gevestigd. Ook hier is het wachten op het beschikbaar komen van bouwvolume. Onderwijs. Het onderwijs, aan onze nog onbezorgde jeugd, was hoewel „voorwerp van aanhoudende zorg" toch geen „zorgenkind". De bouw van de openbare kleuterschool vorderde, ondanks stagnatie door de weersomstandigheden. Ver wacht mag worden, dat de school na de Paasvacantie in gebruik kan worden genomen. De r.k. lagere school verkreeg na de uitbreiding van het schoolgebouw ook uitbreiding van het speelterrein, de chr. lagere school te Spui een rijwielbergplaats, de chr. nat. scholen en de o.l. school vroegen ook voorzieningen, waaraan medewerking werd verleend. In de toekomst zal mogelijk ook Uw medewerking gevraagd worden voor de bouw van een nieuwe chr. nat. lagere school. Straten en wegen. Van de voorzieningen aan straten en wegen noem ik de verbetering van de Emmastraat, het doortrekken van de Marijke- en de Bemhardstraat, de verbetering van de Polenstraat, de verbinding Walstraat-Evertsen- straat, de plannen tot reconstructie van het tweede gedeelte van de Oudeweg en tot verbetering van de Julianastraat en voor de openbare verlichting van de Zuidsingel, alsmede de reeds gedeeltelijk gerealiseerde plannen tot openbare verlichting van de Nieuwendijk. Middenstand, Het is verheugend, dat de handeldrijvende midden stand in deze gemeente zich aan de ontwikkeling van zijn plaats weet aan te passen. De moderne winkel panden en hetgeen daarin geboden wordt vallen op en beantwoorden goeddeels aan de eisen, welke men aan een koopcentrum mag stellen. Landbouw. Ook de landbouw „wortel der volkskracht" is voor onze plaats van grote betekenis, alsmede de zaterdagse landbouwbeurs. Het wel zeer ongunstige seizoen vergde welhaast bovenmenselijke prestaties bij het binnenhalen van de oogst. Dit heeft in deze tijd van industrialisatie aller- wege de aandacht gevestigd op de belangrijke taak van de landbouw en dwingt bewondering af voor het geen de boer presteert. Markt. De zaterdagse kramenmarkt, die volgens insiders de tweede in betekenis in Zeeland is, leverde moeilijkheden op in verband met de plaatsruimte voor de kramen in de Noordstraat. Hopelijk zal deze reeds lang be staande puzzel door de ingestelde jnarktcommissie kunnen worden opgelost. Begraafplaats. De algemeene begraafplaats werd verder gemoderni seerd, voor zoveel de grafaanduiding betreft. De bouw van een aula is in voorbereiding en wij hopen U binnen afzienbare tijd terzake een definitief voorstel te kunnen aanbieden. Afvalwaterleiding. Door U werd besloten tot vaststelling van de Ge meenschappelijke Regeling Afvalwaterleiding Kanaal zone Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze voorziening zal naar te verwachten is, het in dustriële klimaakt van onze streek nog in belangrijke mate verbeteren. Het is bijzonder verheugend, dat een dergelijke in- terlocale samenwerking mogelijk is. In het geheel van ons gewest heeft Axel een voor name en in meerdere opzichten centrale plaats en taak. Industrie. In dit verband mag niet onvermeld blijven, dat na vele onderhandelingen, welke in het afgelopen jaar werden gevoerd, thans de akte is ondertekend, waar bij door de N.V. „Schelde Chemische Maatschappij S.C.M." een oppervlakte van 38 ha grond op de Axelse Vlakte in erfpacht is genomen. Er wordt naar gestreeft, nog in 1961 met de bouw van dit nieuwe bedrijf in onze gemeente te beginnen. Ik wil U niet verhelen, dat het gemeentebestuur buitengewoon is ingenomen met deze aanstaande ves tiging. Temeer daar hieruit de conclusie mag worden getrokken, dat het onderhavige concern uit eigen er varing blijkbaar het volste vertrouwen heeft in het gunstige industriële klimaat van Zeeuwsch-Vlaanderen en haar arbeidszame bevolking. Moge deze nieuwe buitenlandse vestiging een voorbeeld zijn voor de eigen Nederlandse industrie, die zich veelal nog verdringt in de randstad Holland. Door taaie volharding en doortastend optreden is bewezen, dat men geen z.g. kerngemeente behoeft te zijn om tot industriële ontplooiing te komen. Ik wil hiermede intussen niet zeggen, dat het ons niet bij zonder welkom zou zijn indien de naar mijn aan vankelijk oordeel, vrij willekeurig getrokken scheids lijnen in de Kanaalzone konden worden vervangen door een meer op de realiteit gerichte begrenzing te dezer zake. Wij zullen niet nalaten in deze richting pogingen in het werk te stellen. Indien wij ons daarbij gesteund mochten weten door het provinciaal bestuur, zou zulks ons uiteraard zeer aangenaam zijn. Public relations c.a. Met het oog op de plaats, taak en ontwikkeling der gemeente, ook in de toekomst, is het verblijdend, dat haar bestuur zich hierop tijdig heeft voorbereid. Ik doel hier o.a. op het door de commissie ad hoe uitgebrachte rapport betreffende public relations, be vordering burgerzin, instelling van een ideeënbus en uitgifte van een gemeenteblad. Met de uitvoering van verschillende in het rapport genoemde zaken is reeds een bescheiden aanvang ge maakt. Een begin is gemaakt met de samenstelling van een nieuwe industrie-folder, die binnenkort gereed zal zijn, terwijl ook reeds informaties worden ver strekt in verband met de bevordering van het vreemde lingenverkeer. Omdat geen V.V.V.-folder over de ge meente beschikbaar was, is ter secretarie een folder samengesteld en door middel van de cyclostyle ver menigvuldigd. Vertrouwd wordt, dat deze nieuwe V.V.V.-folder niet lang op zich zal laten wachten. De verordeningen betreffende het instellen van een ideeënbus en van het ereburgerschap en gemeentelijke onderscheidingen kwamen in het afgelopen jaar tot stand. De reorganisatie. Ook wat de administratie betreft, worden maatrege len genomen, teneinde niet alleen voor het heden maar ook voor de toekomst volledig geoutilleerd te zijn. In het afgelopen jaar werd tot de bekende reorga nisatie op financieel gebied besloten. Hierdoor werd ook voor de bedrijven een goede interne controle mogelijk gemaakt, als gevolg van de scheiding van het kas- en administratief beheer. Met ingang van 1 januari 1961 is zowel de centrale kas als de centrale boekhouding voor de bedrijven in werking getreden, terwijl tevens alle voorschot- en andere kassen zijn opgeheven en alles centraal is ondergebracht bij de kassier der gemeente, tevens kas sier der centrale kas. Met ingang van dezelfde datum zijn de boekhou dingen en financiële administraties van de bedrijven gemoderniseerd. Financiën. De voorgaande, nog slechts zeer summiere, opsom ming van gemeentelijke taken en bemoeienissen over ziende slaakt men wellicht met een financieel 'deskun dige de verzuchting „Aan de behoeften van de over heid is geen eind zij hebben maar één grens, die van het financieel mogelijke." Nu, deze grens kent het gemeentebetuur maar al te goed. De financiële situatie is nog steeds niet rooskleurig. Zoals bekend, geeft de gowone dienst der begroting voor het dienstjaar 1961 een tekort van 163.000,. te zien, terwijl de gewone dienst der begroting 1960 na de 12e wijziging een even groot tekort aanwijst. Hierin zal, naar verwacht mag worden, nog wijzi ging komen, omdat Ged. Staten hebben geadviseerd, de algemene uitkering voor de gemeente Axel zodanig te verhogen, dat over 1959 een verhoging wordt be reikt van 26.708,en over 1960 van 74.408,—. Wij zijn dankbaar voor deze verhogingen, doch moeten daaraan aanstonds toevoegen, dat deze niet toereikend zijn om een redelijk verzorgingspeil te hand haven. Vele inspanningen zullen nog nodig zijn om een sluitende begroting te bewerkstelligen. In dit verband wil ik U niet onthouden, dat naar mijn voorlopig oordeel, het verzorgingsniveau van onze gemeente bepaald niet overdreven is te noero»n. ne door mij reeds eerder genoemde nota van de Z.L.M. wijst in dezelfde richting. Betreurd moet worden dat de nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten nog steeds niet is tot stand gekomen. Dit werkt zeer stag nerend op verschillende werkzaamheden. Nog steeds zijn de begrotingen voor de jaren 1959 en i960 niet goedgekeurd, terwijl de gemeenterekening 1959 reeds enkele maanden gereed is. Geeft dus de budgetaire positie der gemeente en het uitblijven van een nieuwe, bevredigend financiële ver houdingsregeling reden tot bezorgdheid, de liquiditeits positie van de gemeente Axel kan goed genoemd wor den. In het afgelopen jaar werd 267.430,79 afge schreven op de lopende investeringen, terwijl op ge sloten geldleningen 210.540,10 moest worden afge lost, zodat de liquiditeitspositie met rond 57.000, verbeterde. In 1960 kon naast de voorschotten van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ten behoeve van de bouw van woningwetwoningen 131.000,worden geleend ten behoeve van de bouw van de openbare kleuterschool. Om het lijstje van wenselijkheden te vervolgen De bouw van een nieuwe noodslachtplaats mag als zeer urgent worden genoemd. Aan een gymnastiek lokaal bij de openbare lagere school bestaat eveneens behoefte. Verdere ontsluiting van het uitbreidingsplan „Noord-Oost" wordt nodig in verband met de be vordering van de bouw van woningwetwoningen, zo wel als van particuliere woningbouw. De noodzaak van deze voorzieningen zal ook in de verdere toekomst sterk worden beinvloed door de ves tiging van de nieuwe industrie in deze gemeente, waar op ik hiervoor reeds doelde. Ik meen redelijkerwijs te mogen aannemen, dat met dit laatste bij de toewijzing vanbouwvolume aan onze gemeente rekening zal worden gehouden. Tevens komt hierdoor ook het z.g. uitbreidingsplan „Grote Kreek" in een urgenter stadium. Zeer binnen kort zult U met dit onderdeel van gemeentelijke zorg nader worden geconfronteerd. Behalve de in de beleidsnota van B. en W. reeds genoemde straten, zal uiteraard ook de verbetering en het onderhoud der overige straten en wegen in de toekomst de volle aandacht vragen. De aanleg van twee nieuwe sportvelden en even tueel mogelijke verdere voorzieningen in het belang van de sport, verbetering van het water van het zwem bad, de bouw van een werkplaats te Temeuzen voor het gasbedrijf, de technische leiding van het gasbedrijf en het aangaan van een eventuele fusie mef Temeuzen inzake de gasvoorziening, ziedaar enkele van de pun ten, die ons nog zullen bezig houden. Een rijk arbeidsterrein is aan onze zorgen toever trouwd. Een toekomst, die naar wij niet slechts hopen, maar ook vertrouwen voor onze gemeente goede beloften inhoudt, ligt voor ons. Moge het ons met Gods hulp gegeven worden, hieraan ook in het jaar 1961 onze beste krachten te geven, evenals in het verleden in eendrachtige samen werking en met liefde voor de gemeente, wier be langen aan onze zorgen zijn toevertrouwd. De heer P. J. van Bendegem beantwoordde als oud ste raadslid deze rede en sprak de hoop uit voor een goede samenwerking in het belang van de gemeente en het district. (Vervolg op pagina 2) Loop op een buitenweg ALTIJD links, Ó6k bij avond. Dan heeft U geen gevaar m de rug en U ziet ook het gevaar vóór Ui!'

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1