Provinciale Staten van Zeeland vergaderden. LANGS DE SCHELDESTROMEN Huidgenezing Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 28 JANUARI 1961 75e Jaargang No. 18 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH -VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom f 1,25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2,—. Hoofdredactie i J. C. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1165-646, postbus 16 Drukker Uitgeefster FIRMA j, O, VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 ceat per Bi) contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per a. Kleine Advert enti 5a 1.5 regels f L— iedere regel meer 12 De Provinciale Staten van Zeeland zijn dezê week in voorjaarsvergadering bijeenge komen. Zoals te doen gebruikelijk is, werd deze vergadering door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr, A. F. C. de Casembroot, geopend met het uitspreken van een nieuwjaarsrede. Nieuwjaarsrede. Hij wees er op dat Zeeland een keerpunt in de geschiedenis beleeft, nu het Drie-eilan denplan bijna gereed gekomen is en de plan nen voor de brug over de Oosterschelde vaste vorm 'hebben gekregen. De industrialisatie is eindelijk op gang gekomen in dit verband noemde de commissaris ook de industrie vestiging op de Axelse Vlakte door de N.V. Schelde Chemische Maatschappij - terwijl de Sloehaven niet langer een planologische con ceptie maar een harde realiteit is. Op het gebied van de infrastructuurver betering is reeds veel bereikt industrieker nen werden aangewezen. Een sombere noot in zijn toespraak noem de de commissaris de woningtoewijzing. Nog deze week zal de commissaris over deze ge ringe toewijzing een onderhoud hebben met de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid. Voorts werd nog aandacht besteed aan de visserijproblemen en aan de zich steeds ver der uitbreidende pendel. Dit laatste noemde hij een sociaal gevaar. Wat de beschuldiging van de „verschrij vingen" bij de provincie betreft, deelde de commissaris mede, (dat door de Algemene Rekenkamer hiernaar een onderzoek wordt ingesteld. Het college van Gedeputeerde Staten juicht deze controle toe, omdat der gelijke handelingen zich nimmer hebben voorgedaan. Rede Ir. Den Hollander industrialisatie adviseur van de provincie Zeeland. Ook ir. F. Q. den Hollander, oud-president directeur van de Nederlandse Spoorwegen én thans industrialisatie-adviseur van de pro vincie Zeeland, heeft in een informele bijeen komst van de staten zijn zienswijze gegeven over de toekomst van de provincie. Hij gaf uitdrukking aan zijn groot vertrouwen in de toekomst van Zeeland. Met name voor de Sloehaven en voor Terneuzen zag hij grote mogelijkheden. Zeeland ligt voor de trans port-strategie, het snel kunnen laden en los sen van zeeschepen omdat schepen moeten varen, zeer gunstig. De monding van het straks verbrede kanaal GentTerneuzen, de haven van Terneuzen dus, noemde spreker het kostbaarste plekje van het kanaal. Daar om zag ir. Den Hollander grote kansen voor de haven van Terneuzen. Zowel van de Sloe haven als van de haven van Terneuzen zal het achterland naar zijn mening in ruime mate kunnen profiteren. Met nadruk stelde hij, dat Zeeland de aan dacht op zichzelf zal moeten vestigen. Laat men zorgen, zo zei hij, dat men in Neder land deze provincie kent. Het Westerscheldebekken achtte hij fan tastisch, mede gelet op het enorme achter land van de Benelux. Hij noemde de Wester- schelde de Beneluxhaven bij uitnemendheid De Oosterscheldebrug. Alle statenleden juichten de plannen tot de bouw van de Oosterscheldebrug toe. Het door Gedeputeerde Staten gevraagde crediet voor de voorbereiding der plannen werd dan ook gaarne toegestaan. Nieuwe veerboot KruiningenPerkpolder. De nieuwe veerboot voor de dienst Perk polderKruiningen zal zo groot moeten zijn, dat deze ook kan worden ingezet op het veer VlissingenBreskens. Gedeputeerde Staten hopen, dat de minister spoedig toestemming tot de bouw zal geven en dat het schip ge reed zal zijn, wanneer de nieuwe haven- accomodatie te Perkpolder klaar is. DE WONINGTOEWIJZING. Vele klachten werden in deze Statenver gadering geuit over de veel te geringe toe wijzing van woningen aan Zeeland. De Staten namen een motie aan, die luidt als volgt De Staten van Zeeland, in vergadering bijeen op dinsdag 24 januari 1961 gehoord de besprekingen bij de behande ling van de provinciale begroting voor 1961 over het woningbeleid van de regering ten zeerste ontstemd over de wel zeer ge ringe en onvoldoende toewijzing van het aan tal woningwet- en premiewoningen van oordeel, dat op grond van de in Zee land aanwezige bouwcapaciteit de mogelijk heden ruimschoots aanwezig zijn om meer woningen te bouwen er van overtuigd, dat er van spanning (of overspanning) op de bouwmarkt in dit ge west niet kan worden gesproken dringen er bij de regering met kracht op aan om Zeeland gelegenheid te geven om de reëel aanwezige bouwcapaciteit te benutten en het contingent woningen beduidend te verhogen. Administratieve ruilverkaveling op Noord-Beveland. Zowel de Z.L.M. als de C.B.T.B. hebben tot de Provinciale Staten van Zeeland het verzoek gericht om op Noord-Beveland over te gaan tot een landbouwkundige herindeling. Deze verkaveling is gewenst geworden, om dat in de loop der jaren door 'vererving, ver koop en boedelscheiding een grote versnip pering van land is ontstaan, waardoor som mige bedrijven over vele perceeltjes beschik ken, die soms kilometers uit elkaar liggen. In 's-Gravenpolder zal een bungalow park verrijzen. De gemeenteraad van 's-Gravenpolder heeft een tweede herziening van het uitbrei dingsplan aangenomen, waardoor het moge lijk wordt grond aan te kopen voor de aan leg van een bungalowpark en de aanleg van een speelweide. Zeeland en de geestelijke volks gezondheid. Het schijnt, dat de Dienst Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland maar heel moei lijk voet aan de grond kan krijgen. Dit meen den wij tenminste te mogen opmaken uit de bijeenkomst, die te Middelburg gehouden is. De psychiater van deze dienst, dr. J. Dors man, hield een inleiding over het onderwerp „Wat moeten we weten van de geestelijke volksgezondheid voor de Plaatselijke Raad Zeeland van de Nationale Vrouwenraad. De belangstelling voor deze bijeenkomst was niet erg groot en bestond uit een twintig tal dames. Ged. Staten van Zeeland antwoorden op de begroting 1961. Zoals te doen gebruikelijk is hebben Ge deputeerde Staten hun memorie van ant woord gepubliceerd naar aanleiding van de door de Provinciale Staten gemaakte opmer kingen en gestelde vragen rondom de pro vinciale begroting voor het jaar 1961. Het college zegt daarin onder meer, dat ook Gedeputeerde Staten teleurgesteld zijn over de geringe woningtoewijzing aan Zee land. Zij achten een bouwcapaciteit van ruim 2000 woningen aanwezig. Ook het pendelen achten zij een ernstig probleem, waarom zij onder meer streven naar het aanboren van nieuwe welvaartsbronnen. Met name probe ren zij meer faciliteiten te krijgen voor de in dustrie-vestiging in West Zeeuwsch-Vlaan- deren. Voor het veer Kruiningen-Perkpolder moet, als gevolg van het spectaculair toege nomen vervoer, zeer noodzakelijk een nieuw schip worden gebouwd. (Vervolg op pagina 3) Ingezonden Stukken AAN IEDER DIE WEL EENS OP STRAAT KOMT". Het zal niet alleen degene, die hier nog betrekkelijk vreemd is, doch ieder die van orde en netheid houdt, opvallen dat bepaalde Axelse straten door de achteloos weggewor pen friteszakjes en dergelijke een verre van zindelijk beeld vertonen. Vooral op de zater dagavonden doet dit euvel zich voor. Het gemeentebestuur getroost zich veel moeite om onze stad, zowel voor de inwoners alsook voor de bezoekers van elders, zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Het is daarom te betreuren, dat het resul taat van deze bemoeiingen door de ontsie rende verontreiniging der straten weer ge deeltelijk teniet gedaan wordt. Vorig jaar werden op enkele plaatsen af valbakken aangebracht en werd het publiek opgewekt, daarvan gebruik te maken. Toch zijn ook nu nog meerdere straten, ondanks alle moeite, welke de dienst van gemeente werken zich des zaterdagsavonds getroost, op zondagmorgen niet schoon. Ik ben er zeker van, dat niemand dit pret tig zal vinden en doe als burgemeester dan ook een dringend beroep op U allen er aan mede te werken, dat de straten en pleinen niet onnodig worden verontreinigd. Een prettige aanblik van onze gemeente is voor ons allen van belang, ook met het oog op het toerisme en op degenen, die van el ders 'hier hun inkopen komen doen. Het gemeentebestuur is daarom voornemens zeer binnenkort het aantal afvalbakken nog uit te breiden, zodat het voor ieder gemak kelijk wordt gemaakt, zakjes, fruitresten en dergelijke daarin te deponeren. Met ingang van vandaag zullen enige daar voor het meest in aanmerking komende stra ten des zaterdagsavonds tussen 23 en 24 uur nogmaals door gemeentewerken worden ge reinigd. Ik hoop echter, dat deze maatregel slechts van tijdelijke aard behoeft te zijn Gaarne wil ik aannemen, dat niet alleen de ouderen maar dat ook de jeugd voor deze zaak begrip heeft en de netheid, die zij thuis en op school leert, ook op straat in praktijk wil brengen. Mag ik de ouders en het onder wijzend personeel opwekken, bij hun opvoe dende taak hieraan (nog) eens bijzondere aandacht te besteden Weliswaar kan de politie aan de hand van de politieverordening tegen verontreiniging der straten optreden, maar als het U zó ge makkelijk wordt gemaakt, vertrouw ik er voorshands op, dat het zo ver toch niet be hoeft te komen. Als ieder medewerkt, zal het gesignaleerde euvel spoedig tot het verleden béhoren en dan hebt U daarmee niet alleen onze plaatse lijke gemeenschap als geheel, doch ook Uzelf een dienst bewezen. Axel, 28 januari 1961. De burgemeester, M. K. van Dijke. Puistjes verdrogen door Purol-poeder Losse Gedachten DE NIEUWE BRUG. Deze nieuwe brug is wel een felicitatie waard. U begrijpt dat wij het oog hebben op de voorgenomen bouw van de brug over de Oosterschelde. Niet één gelukwens, maar drie willen wij er uitbrengen. Onze eerste felicitatie is gericht aan het adres van Gedeputeerde Staten van Zeeland, die met dit plan zijn gekomen. Ons inziens getuigt dit van ondernemingsgeest, durf en een open oog voor de belangen van Schou- wen-Duiveland. Onze tweede gelukwens is gericht aan de bevolking van Schouwen-Duiveland, die op deze wijze dichter en nauwer bij „overig" Zeeland wordt getrokken en betrokken. Dit eiland zal door deze brug en door die over het Haringvliet binnen zeer afzienbare tijd en wat zegt tegenwoordig vier jaar in één slag uit zijn isolement verlost zijn. Het derde proficiat gaat naar Noord- en Zuid-Beveland, die via de nieuwe brug dich ter bij Schouwen-Duiveland zijn gekomen, hetgeen verschillende voordelen heeft, waar op wij thans niet verder ingaan. Misschien, heel misschien, kan er nog een vierde gelukwens bij, namelijk aan schrik niet Zeeuwsch-Vlaanderen. Inderdaad, Zeeuwsch - Vlaanderen blijft zitten waar het zit, zoals het kinderspelletje heet. Geen brug, geen tunnel, maar een brede Westerschelde. En toch, Zeeuwsch-Vlaanderen, proficiat Want de regel uit het versje, dat wij ci teerden, luidtBlijf zitten, waar je zit en verroer je niet. En dat moet Zeeuwsch-Vlaanderen juist NIET doen. Zeeuwsch-Vlaanderen moet niet blijven zitten, waar het zit. Zeeuwsch-Vlaanderen moet zich roeren I Niet op ongepaste wijze niet door pro- tesflbetogingen of wat dan ookniet on doordacht. Zeeuwsch-Vlaanderen moet met bewijzen aantonen, dat, wanneer de Oosterschelde een brug krijgt, de Westerschelde deze zeer zeker behoeft. Hoeveel passagiers zullen in 1960 over de Westerschelde zijn gegaan en hoeveel auto's Zouden wij er ver naast zijn, wanneer wij deze aatallen schatten op e enkleine 270.000 passagiers en zo ongeveer 95.000 auto's En hoeveel komt de provincie jaarlijks te kort op deze veerdiensten Het zijn maar enkele vragen, waarop het antwoord heel gemakkelijk te geven is. Gedeputeerde Staten gewagen zelf van een spectaculair toegenomen vervoer op het veer KruiningenPerkpolder. Waarom moet dan een vaste verbinding nog lang uitblijven Daarom ook Zeeuwsch-Vlaanderen ge feliciteerd Want het minste wat Gedepu teerde Staten nu kunnen doen is een onder zoek laten instellen naar een brug over de Westerschelde. Dit is onze misschien onbescheiden mening. Wij hopen echter, dat binnen niet al te lange tijd de feiten ons in het gelijk zullen stellen, ondanks de mening van de minister. Houd meer rechts maak meer ruimte Het wordt een volle boel in o,ns goede Nederland. We kunnen het dagelijks con stateren. Op de weg. In de groentewinkel. Bij de kapper. Overal is het „dringen" ge blazen, of in beschaafd Nederlands gezegd op je beurt wachten. Meer mensen, meer kinderen, meer weg gebruikers Sinds 1938 is onze bevolking met 25% toegenomen en heus niet alleen met wandelaars Het aantal auto's is sindsdien verviervoudigd, om maar te zwijgen van de bromfiets die in 1938 nog nauwelijks bestond en waarvan er nu ruim een millioen op onze wegen en paden rondtoeren. Wat wij bij dit alles nodig hebben, is een beetje inschikkelijkheid. Wij zullen méér dan ooit moeten leren om een plaatsje te maken voor de ander. Méér rekening te houden met de ander. Ook op de weg juist op de weg. Aan dat ruimteprobleem op de weg kan iedereen zijn steentje bijdragen door altijd en overal zoveel mogelijk rechts te houden. Houd meer rechts M» Maak meer ruimte AXELSE COURANT Huidzuiverheid Huidgezondheid

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1