Gemeenteraad van Axel 5 Onderwijs aan volwassenen 1 l ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 74e Jaargang No. 11 NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredactie t J. C. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK r Frankering bij abonnement, Axel AXELSE CO RANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAO ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2,—. ADVERTENTIEPRIJS 10 ceat per Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per ba. Kleine Advertentifa 1-5 regels f 1, iedere regel meer 12 cent extra. ZITTING VAN DINSDAG 8 DECEMBER 1959. De laatste openbare bijeenkomst van onze vroede vaderen in 1959 ,was op de heer P. J. van Bendegem na voltallig. Voorzitterwethouder A. J. M. Kesbeke, waarnemend burgemeester. Na de gebruikelijke opening werden de notulen der laatste vergadering van 27 oktober j.l. behoudens een kleine correctie, onveranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken emmededeiingen de laatste reeds gepubliceerd gaven geen stof tot nadere be spreking of debat. Nopens de restauratie van de gevels van het stad huis. dewelke beneden de geraamde kosten bleef, werd door de voorzitter nog ter aanvulling medegedeeld, dat het overblijvende bedrag kon worden bestemd tot de vervullling van de nadere voorzieningen, in het pre advies en het schrijven van het college aan de raad genoemd, waaronder de vernieuwing van het bordes voor de hoofdingang van het gemeentehuis met het schilderen van het plafond en behangen van de secretarie, het schilderen van de raadzaal met de vernieuwing der tafelbekleding en de verbetering der verlichting. Het schilderwerk zal worden uitgevoerd door het schildersbedrijf van de heer W. P. Antheunis en voor de verlichting wordt het advies van de P.Z.E.M. tege moet gezien. De aanschaffing der tafelbekleding vormt nog een onderwerp van studie. Wijziging van de invorderingstermijnen van verschillende gemeentelijke belastingen. Na deze mededeling kwam de eigenlijke agenda aan de orde met een voorstel tot vereenvoudiging der in vordering van de bekende gemeentelijke belastingen, zulks op advies van de gemeente-ontvanger. Met ingang van het jaar 1960 zullen de aanslagen wegens rioolrechten en reinigingsrechten, welke in gevolge de desbetreffende afzonderlijke verordenin gen werden geheven, op één gecombineerd kohier in kaartvorm worden gébracht. Tevens worden dan voor deze belastingen gecombineerde aanslagbiljetten gebezigd. Dit betekent een belangrijke arbeidsbesparing voor de gemeente-ontvanger. Tegelijk met de afschrijving der betalingen op het aanslagbiljet worden dan de kohieren door middel van doorschrijving bijgewerkt. Het afzonderlijk bijwerken van twee kohieren ver valt dus. Het komt zeer vaak voor, dat de betalingen van de aanslagen der beide belastingen tegelijkertijd worden gedaan. Voortaan behoeft dus slechts op één aanslagbiljet door de ontvanger te worden afge schreven. Dezearbeidsbesparing heeft geen hogere materiaal kosten tengevolge, doordat de jaarlijks benodigde hoe veelheid materiaal zeer belangrijk wordt verminderd en ook de verrichtingen van de ponsdienst worden beperkt. Om deze maatregel te kunnen doorvoeren is het noodzakelijk dat de invorderingstermijnen van riool rechten en reinigingsrechten gelijklopen. Ingevolge de bestaande verordeningen vervallen de rioolrechten in vier termijnen en de reinigingsrechten in één termijn. De praktijk is, dat de aanslagen, die in vier termijnen vervallen, bijkans alle in één of twee keer worden betaald. B. en W. achten het daarom gewenst in de ver ordening rioolrechten en reinigingsrechten een gelijk luidende bepaling op te nemen, krachtens welke deze rechten vervallen in twee gelijklopende termijnen, zo danig dat de totale looptijd gelijk is aan die, welke thans voor de rioolrechten geldt. B. en W. steil envoor artikel 14 van de verordening rioolrechten en artikel 13 van de verordening reini gingsrechten met ingang van 1 januari a.s. beide te vervangen door een bepaling, luidende dis volgt 1. De belasting is invorderbaar in twee termijnen, waarvan de eerste vervalt aan het einde van de maand, volgende op die, waarin het aanslagbiljet is uitgereikt en de tweede twee maanden later. 2. De belasting is dadelijk en in één termijn in vorderbaar zodra de aangeslagene in staat van faillissement is verklaard of op zijn roerende of onroerende goederen executoriaal beslag is gelegd of bij zijn vestiging in het buitenland. In dit verband hebben B. en W. ook aandacht be steed aan de invorderingstermijnen van de overige plaatselijke belastingen. De hondenbelasting vervalt in één termijn, waarvan de vervaldag door B. en W. bij de vaststelling der kohieren wordt bepaald. Met deze ruime bepaling kan men dus alle kanten uit, zodat zij geen wijziging be hoeft. De wegenbelasting en de baatbelasting vervallen beide in vier termijnen overeenkomstig de regeling, welke thans nog voor de rioolrechten geldt. De aan slagen in deze belastingen betreffen relatief geringe bedragen. Om te voorkomen dat de gemeente-ontvanger ge noopt zou worden de vervallen termijnen te gaan ver volgen, wat voor hem veel extra werk en voor de belanghebbende extra onkosten zou medebrengen, acht het college het gewenst, deze beide belastingen in één termijn te doen vervallen overeenkomstig de regeling welke tot nu toe voor de renigingsrechten heeft ge golden, n.l. aan het einde van de tweede maand, vol gende op die, waarin het aanslagbiljet is uitgereikt. B. en W. stellen voor, artikel 15 van de verordening wegenbelasting en artikel 13 van de verordening baat belasting met ingang van 1 januari a.s. beide te ver vangen door één bepaling, luidende als volgt 1. De belasting is invorderbaar in één termijn, ver vallende aan het einde van de tweede maand, volgende op die, waarin het aanslagbiljet is uit gereikt. 2. De belasting is dadelijk en in één termijn in vorderbaar zodra de aangeslagene in staat van faillissement is verklaard of op zijn roerende en onroerende goederen executoriaal beslag is ge legd of bij zijn vestiging in het buitenland." Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Diverse besluiten op grond der L.O.-Wet 1920. Evenzo geschiedde met het voorstel tot het nemen van diverse besluiten op grond van de Lager Onder wijswet 1920, die de raad verplicht is telkenjare te nemen, n.l. 1. Beschikbaarstelling van het bedrag per leerling der openbare lagere school voor 1960. 2. Beschikbaarstelling van het bedrag per leerling voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs voor 1960. 3. Vaststelling werkelijke kosten openbaar lager onderwijs over 1958. 4. Bepaling getal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare lagere school voor 1960. 5. Afrekening vergoeding vakonderwijs aan de bij zondere scholen over 1958. 6. Vaststelling exploitatie-vergoeding der bijzondere lagere scholen over 1958 met verrekening der ont vangen voorschotten. Enige begrotingswijzigingen. Enige begrotingswijzigingen werden vastgesteld, n.l. de 13ewijziging van de gemeentebegroting voor 1959 de le wijziging van de gemeentebegroting voor 1960 en de 2e wijziging van de begroting van het ge meentelijk gasbedrijf voor 1959. Verhoging van de kindertoelage aan het gemeente-personeel. In overeenstemming met wettelijke besluiten te dezen aanzien moet ook ten opzichte van het gemeente- personeel vanaf 1 oktober 1959 een verhoging van de kindertoelage met 2 cent per kind (per dag) wor den toegepast vanaf die datum. Voor 1960 wordt een nadere voorziening getroffen vanwege de minister en geldt deze verhoging dus voor drie maanden (op verzoek van het departement). Aan het gemeentepersoneel zal dienovereenkomstig voor het 4e kwartaal van 1959 een uitkering ineens worden toegekend van 1,56 per kind. Aldus werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Verhoging crediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Zonder hoofdelijke stemming werd eveneens be sloten ten aanzien van het voorstel tot verhoging van het bestaande crediet bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten van 50.000,— tot 100,000,—, hetwelk wenselijk is gebleken. Het crediet bij de Coöp. Boerenleenbank „Temeu zen" blijft op 50.000,gehandhaafd. Verhuur van lokaliteit in het gemeentehuis aan de Raad van Arbeid te Middelburg. Aan de Raad van Arbeid te Middelburg werd na uitvoeriger toelichting door de voorzitter een lokaliteit verhuurd in het gemeentehuis tegen een vergoeding van 150,per jaar, ingaande 1 december 1959. Het hiertoe benodigde lokaal de kamer van de typiste is benodigd ten behoeve van een zitdag noodzake lijk voor de uitvoering der sociale verzekeringswetten des zaterdags van 14—16 uur. N!a de toelichting van de voorzitter ging de raad zonder hoofdelijke stemming hiermede accoord. Verpachting Visrecht van de Ijsbaan aan de Hengelsportvereniging „G.O.A." Voor de tijd van zes jaar werd daarop het vis recht van de Ijsbaan aan de Hengelsportvereniging „G.O.A." hier ter plaatse verpacht. De oppervlakte bedraagt 1,60 ha. en na een jaar proef heeft deze verpachting gieen aanleiding tot klachten gegeven. Deze verpachting geschiedt op de navolgende voor waarden a. De pachtprijs moet telkenjare vóór 1 juli in één bedrag worden voldaan ten kantore van de ge meente-ontvanger van Axel of door storting of overschrijving op de postrekening van de ge meente Axel b. de vereniging dient zelf zorg te dragen voor het uitzetten van vis c. het viswater mag uitsluitend worden bevist met in Nederland geoorloofd vistuig en volgens de door de Ned. Visserijvereniging geldende regelen, zowel door leden als door niet-'leden der voor noemde vereniging, welke houders zijn van dag vergunningen, afgegeven door die vereniging tegen betaling van maximaal 1,50 per vergunning d. het dichtvriezen van de vijver mag niet worden tegengegaan. In het ijs mogen geen bijten worden gemaakt. Indien in verband met dichtvriezen voor zieningen moeten worden getroffen, teneinde de vis in leven te houden, mag dit uitsluitend van gemeentewege geschieden. Voorschot op de gemeentelijke vergoeding aan de Chr. UX.O.-school. Aan de Chr. U.L.O.-school werd overeenkomstig het betreffende wetsartikel het gevraagde voorschot verleend, benodigd voor de benoeming van een leer kracht in de lichamelijke opvoeding, ingaande op 1 september 1959. Benoeming leden van het Burgerlijk Armbestuur. Herbenoemd werden tot leden van het Burgerlijk Armbestuur de heren P. P. M. de Kort met 12 stemmen en H. Smies met 10 stemmen. Op de heer W. de Feijter werden 2 stemmen uitgebracht. Onderhandse aanbesteding vam het leggen van een nieuwe gasleiding van Axel naar Temeuzen. Aan de fa. J. P. Sanderse alhier werd bij onder handse aanbesteding het leggen van een nieuwe gas leiding naar Temeuzen opgedragen. In dit speciale geval werd aan een onderhandse aanbesteding de voorkeur gegeven, waartoe aan een drietal aan nemingsbedrijven prijsopgave werd gevraagd, zulks na ontvangen bericht van Ged. Staten, dat zij tegen de uitvoering van dit project geen bezwaar hebben. De aannemingssom bedraagt 17.175,—. Voorstel tot het kopen van de woningen Walstraat 12 en 14. Daar het in het voornemen ligt bij de eerstvolgende herziening na de vaststelling van het ontworpen uitbreidingsplan in onderdelen een doorbraak te projecteren vanaf de Evertsenstraat naar de Wal straat (door de z.g. „Verloren Hoek") biedt zich thans de gelegenheid hiertoe de beschikking te krijgen over enige aldaar gelegen (benodigde) percelen. Het wordt in het belang der gemeente gewenst geacht reeds thans deze percelen te kopen voor een in middels overeengekomen bedrag van ƒ5000,—. Het betreft de woningen Walstraat 12 en 14, toebehorende (Vervolg op pagina 2) LOSSE GEDACHTEN ST. NICOLAAS IS VOORBIJ. Het feest is weer achter de rug. Het feest van pakjes geven en pakjes ontvangen, van boter-, sprits- en chocolade-letters, van suikergoed en marsepein. Het is weer mooi geweest vele en grote cadeau's werden gegeven en ontvangen. Waardebonnenwerden uitgereikt en de trek king heeft inmiddels plaats gevonden. Het is dus weer voorbij. De ouderen kunnen nog genieten van de meer of minder bruikbare geschenken en de kinderen van hun speelgoed. Te oordelen naar de nummers van de uitge geven waardebonnen hebben de winkeliers weer prima zaken gemaakt het is hun va;i harte gegund Toch hebben wij nog even bij de uitgepakte pakjes zitten na-mijmeren. Wij hadden er weer zo onze gedachten over, waarmee U het eens kunt zijn, doch waarmee U het niet persé eens behoeft te zijn - al is het eerste natuurlijk leu ker voor de scribent. Voorop willen wij, zoals wij reeds hebben ge zegd, herhalen, dat wij de winkeliers hun St. Nicolaas-oogst van ganser harte gunnen. Maar toch stonden wij even stil bij de vaak grote cadeau's die soms gegeven worden. Toen vroegen wij ons af Is dit nu wel goed Is dit nu wel de bedoeling van het St. Nicolaas- festijn Misschien werpt een lezeres of lezer ons tegen, dat wij zwartgallig zijn, maar dit laatste geloven wij van onszelf bepaaldelijk toch niet. Wij hebben eens iemand horen zeggen, dat hoe meer de kinderen kregen, des te ondeugen der zij werden. En daar zit een kern van waar heid in. Kleine, leuke geschenkjes „doen" het niet zo goed meer. Het moet veel en groot en groots zijn in het algemeen. En hier, zo menen wij, is toch wel - zij het mosterd na de maaltijd een oproep tot na denken op zijn plaats. Niet dat wij paedagogen, psychologen of filo sofen zijn, zodat het voor ons moeilijk zou zijn, om onze stelling met kleur en verve en een stort vloed van sitaten te verdedigen. Wij voelen het „zomaar aan". Wilt U lezer, lezeres, hierover eens nadenken Wij krijgen graag grote geschenken, daar niet van. Maar beter zouden wij het achten, met name voor de kinderen, om leuke kleinigheden, een spelletje, een boek, wat lekkers - zeker niet te veel - en eventueel een gebruiksvoorwerp te geven. U hebt nog een jaar de gelegenheid om er over te denken. Laten we hopen, dat we tegen die tijd een oplossing gevonden hebben ZWARE EISEN, MAAR ONBEGRENSDE MOGELIJKHEDEN. Wij hebben dezer dagen voor de radio de bekende heer I. J. Sloos, president-directeur van de Leidsche Onderwijsinstellingen te Leiden, horen spreken over het zeer interessante onderwerp Het Onderwijs aan Volwassenen. Hij zette uiteen hoe sterk de maatschappelijke ont wikkeling van de afgelopen 50 jaar het onderwijs aan „volwassenen dat zijn zij die hun eigenlijke schooltijd achter de rug hebben heeft gestimuleerd. Dit onderwijs is in onze dagen tot een levensvoor waarde geworden. De volwassen mens kan niet meer blijven staan bij het onderwijs dat hij in zijn jeugd heeft genoten. De eisen, aan onze generatie gesteld, zijn zodanig verzwaard en vernieuwd dat wij ons voortdurend moeten her-oriënteren. In Amerika heeft het volwassenenonderwijs een enorme vlucht genomen. 45 millioen mensen nemen er jaarlijks aan cursussen voor volwassenen deel. Ook Engeland kent een zeer sterk ontwikkeld vol wassenen-onderwijs. In samenwerking met de vak verenigingen en de industrie worden daar omvang rijke cursussen georganiseerd, waaraan zelfs een groot aantal professoren een volle dagtaak heeft. Rusland steekt Amerika ook op het gebied van het volwassenenonderwijs naar de kroon. Heeft Amerika 45 millioen deelnemers, Rusland telt thans ruim 35 mdllioen volwassen studereriden en dat aantal zal nog geregeld toenemen. De heer Sloos vertelde dat het onderwijs aan vol wassenen hoewel nog niet Zo intensief als in bovengenoemde landen ook in Nederland een sterke groei doormaakt. De kwaliteit van het Neder landse volwassenen-onderwijs blijkt de vergelijking met het buitenland glansrijk te kunnen doorstaan. Nederland biedt, evenals de grote wereldmachten, veel gelegenheid tot het volgen van mondeling vol wassenen-onderwijs, doch evenals in Amerika, Enge land en elders, voert het schriftelijk onderwijs hier de boventoon. Naar schatting zijn er jaarlijks in Nederland 200.000 schriftelijk studerenden, of wel een aantal dat gelijk is aan alle Mulo-leerlingen te zamen. Het zou ons te ver voeren hier een opsomming te geven van alle studie-mogelijkheden door middel van schriftelijke leergangen. Laten wij volstaan met op te merken, dat het programma loopt van de een voudigste cursussen tot de opleidingen voor Neder landse academische graden en dat het onderwijs ge volgd wordt zowel door de eenvoudigste burgers als door hen die hoge maatschappelijke functies bekleden. De Leidsche Onderwijsinstellingen te Leiden zijn een onderwijs-organisatie vat bijzondere klasse. Zij bestaan bijna 40 jaar en hebben in die tijd honderd duizenden leerlingen afgeleverd, die door het genoten onderwijs tot uitstekende posities in de maatschappij zijn opgeklommen. Deze instellingen onderscheiden zich in de wereld van het schriftelijk onderwijs door dat zij geen winst beogen alle middelen komen aan het onderwijs ten goede. Een reeks vooraanstaande Nederlanders heeft zitting genomen in de Raden van Advies en Raden van Toezicht. Een 500-tal leraren leiden persoonlijk de cursussen. De prospecti van deze onderwijsinstellingen, die voor belangstellenden zonder enige verplichting ter beschikking staan, zijn hoogst waardevolle bronnen van studievoorlichting. De tegenwoordige maatschappij biedt ieder ie werken wil, uitstekende kansen de weg van de studie leidt ongetwijfeld het snelst naar het gestelde doel.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1