ZEELAND deze week: NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN i'. A.N.W.B. verzoekt om verscherping van controle op voertuigverlichting. I Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 74e Jaargang No. 10 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2,—». Hoofdredactie i J. G. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per Bi) contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per ajM. Kleine Advertentiën 1-5 regels f 1,— Iedere regel meer 12 cent extra. Zeeland en de waterstaat. In de memorie van antwoord bij de begroting van verkeer en waterstaat heeft minister Kort hals enige dingen gezegd, die voor Zeeland wel van belang zijn. Wij vermelden hiervan het volgende Veertarieven. Over de veertarieven en over de door de Zeeuwsch-Vlaamse burgemeesters gedane voor stellen om de Zeeuwsch-Vlamingen op vertoon van een legitimatiekaart gratis overtocht te ver lenen, heeft de minister zijn standpunt nog niet bepaald. Wel zegt hij nu reeds, dat de belang rijke tekorten op de Westerscheldeveren niet buiten beschouwing kunnen worden gelaten Vaste oeververbinding. Voorlopig wil de minister geen plannen voor een tunnel of brug in overweging nemen. Een brug is vooralsnog te duur, terwijl het de vraag is of een tunnel wel diep genoeg kan worden gelegd, teneinde onderspoeling te voorkomen. Land van Saeftinge. Voorlopig moet niet worden verwacht, dat het land van Saeftinge spoedig zal worden in gepolderd. Vrije veren weer in de Teweede Kamer. De heer E. Vermeer, voorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft tijdens het te Middelburg gehouden congres van deze partij medegedeeld, dat de fractie van zijn partij bij de behandeling van de begroting van het ministerie van Ver keer en Waterstaat zal terugkomen op de vrije veren over de Westerschelde, naar aanleiding van de destijds aangenomen motie-Westerhout. Zoals bekend zijn tijdens het bewind van mi nister Algera een tweetal motie's van de heren Westerhout en v. d. Heuvel aangenomen waar in vrijstelling van de veergelden werd verzocht voor voetgangers, fietsers en bromfietsers. Tafeltje dek je. Onder deze benaming wordt o.m. ook in Goes gezorgd voor de bejaarden, die zelf niet meer in staat zijn hun eigen potje te koken. De beide ziekenhuizen in Goes verzorgen n.l. bij toerbeurt, geholpen door de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers (U.V.V.) de warme maal tijden tegen een vergoeding van 70 ct per maal tijd. Deze worden dan door Goesse vrijwilligers per auto rondgebracht. Dezer dagen werd in Goes de 100.00ste landelijk gerekend - maaltijd bezorgd. Dit ging uiteraard met enig feestelijk vertoon gepaard. Herbouw Hotel Brittannia te Vlissingen. De herbouw van dit hotel waarin de ge meente Vlissingen voor een groot deel finan cieel geïnteresseerd is loopt niet naar wens. Thans blijkt, dat de architect een kostenraming heeft gemaakt, welke meer dan 200.000, - te laag is geweest. Dit was een gevolg van het feit, dat men destijds het maken van een bestek had achterwege gelaten, omdat dit nogal duur was en het toen nog niet zeker was, dat de herbouw inderdaad zou kunnen doorgaan. Breskens treedt uit de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. Nadat reeds enkele andere gemeenten in West Zeeuwsch-Vlaanderen besloten hadden uit de gemeenschappelijke regeling betreffende de cen trale dienst voor bouw- en woningtoezicht te treden, heeft de gemeenteraad van Breskens on langs eenzelfde besluit genomen. Deze dienst schijnt in zijn huidige opzet niet aan de te stellen eisen te voldoen. Provinciale Bibliotheek bestaat 100 jaar. Deze week is in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg het eeuwfeest van de Provinciale Bibliotheek gevierd. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. de Casembroot, sprak een begroetingswoord, waar na redevoeringen werden gehouden door mr. dr. A. J. M. M. Mes, voorzitter van de bibliotheek commissie en dr. L. Brummel, bibliothecaris van de Koninklijke Bibliotheek. Drs. Verburg deelde mede, dat een vereniging „Vrienden van de provinciale bibliotheek" was gevormd, die na een korte actie reeds meer dan honderd leden telde. In verband met dit jubileum wordt een ten toonstelling gehouden onder de titel „Schatten der Provinciale Bibliotheek". Deze expositie duurt tot 12 december a.s. Zeeuwse recreatie-commissie. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft in de vergaderzaal van het kantoor van de Prov. Planologische Dienst de Zeeuwse recrea tie-commissie geïnstalleerd. Van deze commissie is het lid van Ged. Staten, ir. G. P. M. Dikötter, voorzitteT. De Commissaris wees er in zijn in stallatierede op, dat er verschillende punten wa ren waarom de instelling van een dergelijke com missie wenselijk was geworden. Hij noemde o.m. de reeds thans hoog oplopende prijzen van de gronden, welke nog niet eens in recreatie-plan nen zijn opgenomen de overvolle bevolking van de kampeerterreinen en de zeer sterk toe genomen recreatie in het algemeen. Besluit aandeelhouders Waterleiding maatschappij rechtsgeldig. Enige tijd geleden maakten wij melding van de kritiek, die de heer R. Vrieling heeft uitge bracht op het beleid van de N.V. Waterleiding Maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen. De gemeente Terneuzen heeft hieromtrent het advies gevraagd van de landsadvocaat, die thans aan het gemeentebestuur heeft bericht, dat het besluit van de aandeelhoudersvergadering, de jaarrekening over 1958 goed te keuren, rechts geldig is. Samenvoeging grenskantoren in Zeeuwsch- Vlaanderen. De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijl stra, heeft in de memorie van antwoord aan de fweede Kamer naar aanleiding van de be groting voor I960 medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt binnen afzienbare tijd de Neder landse en Belgische grensposten Nieuw-Namen- Kieldrecht en Koewacht-Stek ene samen te voegen. Ijsfabriek te Breskens. De firma F. Snoek Zonen te Urk heeft het gemeentebestuur van Breskens verzocht, mede werking te verlenen aan de stichting van een nieuwe industrie in de vorm van een ijsfabriek. Rijkspolitie zal extra geïnstrueerd worden. De A.N.W.B. heeft zich tot de Algemene In spectie van de Rijkspolitie gewend met het ver zoek een scherper toezicht te laten uitoefenen op de naleving van de verlichtingsvoorschriften. De Bond wijst er in zijn schrijven op, dat vooral in de herfst en winter het aantal onge vallen bij duisternis zeer groot is. Speciaal op de wegen waar veel landbouwverkeer is, gebeu ren herhaaldelijk ongevallen, die te wijten zijn aan de merendeels slechte achterverlichting van het landbouwverkeer. De A.N.W.B. heeft inmiddels in de Commis sie Veiligheid Wegverkeer suggesties gedaan ten aanzien van een betere wettelijke regeling van de verlichting van deze categorie weggebruikers. Ondanks de voortdurende waarschuwingen in de voorlichtingsmedia, zijn er nog vele auto mobilisten, die bij zware mist overdag met de stadslichten aan de mist en de daaraan ver bonden gevaren trotseren, inplaats van de grote lichten te ontsteken. Tegen deze automobilisten, die zich nog maar steeds niet bewust zijn van hun onverantwoord weggebruik, dient volgens de A.N.W.B. ten strengste te worden opge treden. Het is verwonderlijk, aldus de Bond, hoe weinig aandacht de gemiddelde weggebruiker - van fietser tot automobilist - heeft voor de achterverlichting van zijn voertuig. Hij be seft niet, dat gezien worden in het verkeer een levensbelang is. Zo zal een nauwlettend politie toezicht, hoe impopulair ook, de weggebruiker tegen zichzelf moeten beschermen, zegt de A.N.W.B. De Algemeen Inspecteur van de Rijkspolitie geeft thans aan de commandanten der districten in overweging het personeel van de Rijkspolitie nog eens extra te instrueren inzake de controle op de naleving van de verlichtingsvoorschriften. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIE. Verlichting in Brussel. In Brussel zal de Nieuwstraat vanaf heden tot en met zondag 3 januari wederom verlicht zijn. Op de Grote Markt zal de traditionele enorme kerstboom ook dit jaar niet ontbreken. Van 19 tot en met 26 december zullen hier iedere avond van vijf tot acht uur bekende koren uit het gehele land zingen. Brusselse Automobielsalon. De Automobielsalon van Brussel, de jaar- de Heizei, zal volgend jaar van 16 tot en met 27 januari gehouden worden. De tentoonstelling lijkse tentoonstelling in de Eeuwfeestpaleizen op is op de woensdagen 20 en 27 en op vrijdag 22 januari van des morgens tien uur tot des avonds tien uur geopend op de andere dagen van tien uur tot zes uur des avonds. LOSSE GEDACHTEN GEEN BRUG - GEEN TUNNEL De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal mede gedeeld, dat er voorlopig niet aan kan worden gedacht, een brug over of een tunnel onder de Westerschelde te leggen, waardoor Zeeuwsch- Vlaanderen uit haar isolement zou worden ver lost. Wij, Zeeuwsch-Vlamingen, blijven dus afhan kelijk van de Westerschelde-veren, tenzij we ge bruik kunnen maken van de weg via Antwerpen. Eerlijk gezegd, hadden wij geen ander ant woord van Zijne Excellentie verwacht. Een brug is duur en het is de vraag of een tunnel niet zou worden onderspoeld, zoals dit in vaktermen schijnt te heten. Wij moeten daarom een dankbaar gebruik blijven maken van de ponten al varende dank baar gedenkende, dat van overheidswege jaar lijks toch al drie tot vier millioen op deze veren wordt toegelegd En natuurlijk, men moet wel een bijzonder ondankbaar mens zijn om die slordige millioenen niet te waarderen. Voor wat, hoort wat, zo dachten wij, en daarom zal ook Zeeuwsch-Vlaanderen iets die nen te doen. Bestaat er ook niet een instelling, een naam loze vennootschap nog wel, die tracht een brug te doen bouwen over het Haringvliet tussen Goeree en Schouwen-Duiveland Kunnen wij nu als Zeeuwsch-Vlamingen niet de kracht opbrengen om iets dergelijks te doen Wij schrijven dit niet, omdat wij de overtui ging hebben, dat Zeeuwsch-Vlaanderen zo'n brug zal kunnen bekostigen, maar wij willen het volgende er mee zeggen Zeeuwsch-Vlaanderen moet tonen wilskrach tig te zijn en ruggegraat te bezitten. Zeeuwsch-Vlaanderen moet laten zien, dat het zelf ook wat mans is. Zeeuwsch-Vlaanderen moet eendrachtig de handen ineen slaan en die handen uit de mou wen steken. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft uit schor en slik het land geschapen, zoals het Zeeuwsch-Vlaamse Volkslied zegt zouden dan de nakomelingen niet tot even grote prestatie's in staat zijn Wanneer de industrieën, bedrijven, organi- satie's en andere instellingen samenwerken, dan kan daaruit ongetwijfeld iets groots geboren worden. Daarom zijn wij zo dankbaar, dat dezer dagen de Commissie Ontwikkeling Zeeuwsch-Vlaan- deren geboren is. En daarom hopen wij, dat deze jonggeborene zeer voorspoedig zal opgroeien. Wij, Zeeuwsch-Vlamingen, die als het ware aan de wieg van deze baby staan, zullen bij een drachtig samenwerken binnen afzienbare tijd mannelijke daden mogen verwachten daaraan twijfelen wij niet. Moge een brug of tunnel spoedig verwezen lijkt worden UIT ONZE OMGEVING GEMEENTERAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Axel zal op dinsdagavond 8 december a.s. te 7 uur in openbare vergadering bijeen komen ten gemeentehuize voor het behandelen van onderstaande agenda 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 9. 10. 11. 12. 13. 1" 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. Wijziging invorderingstermijnen in de verorde ningen rioolrechten, reinigingsrechten, wegen belasting en baatbelasting. Diverse besluiten op grond van de Lager Onder wijswet 1920. Vaststelling van enige begrotingswijzigingen. Vaststelling van een „Regeling voor de toe kenning van een verhoging van de kindertoelage aan het personeel der gemeente over het vierde kwartaal 1959". Vaststelling van het crediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten en de Coöp. Boerenleenbank „Terneuzen voor 1960. Verhuur van een lokaliteit in het gemeentehuis aan de Raad van Arbeid te Middelburg. Verpachting van visrecht van de ijsbaan aan de Hengelsportvereniging „G.O.A." te Axel. Toekenning van een voorschot aan de Chr. Ulo school, overeenkomstig art. lOlbis, 5e lid van de L.O.-wet 1920. bestuur wegens periodieke aftreding van de heren Benoeming twee leden van het Burgerlijk Arm- P. P. M. de Kort en H. Smies. Onderhandse aanbesteding van het leggen van een nieuwe gasleiding van Axel naar Terneuzen. Aankoop van de woningen Walstraat 12 en 14. Verkoop van enige percelen grond. Vaststelling van een nieuw „Reglement van Orde voor de vergaderingen van de Raad der ge meente Axel". Aankoop van woning Oosterstraat 26. Overname verbeteringen aan de gebouwen en terreinen c.a. van de voormalige gasfabriek met intrekking van het desbetreffende raadsbesluit van 16 april 1957. Grenswijziging tussen de terreinen van de ge meente en van Gebr. Esselbrugge N.V. Aanvaarding schenking van het schoolgebouw der Neutrale Bijzondere Kleuterschool-Nieuw- straat. i. Onderhandse aanbesteding van 18 woningwet woningen. Rondvraag. Sluiting. Mededelingen. B. en W. delen in antwoord op de vragen, welke in de raadsvergadering van 27 oktober 1959 werden ge steld, het volgende mede Vraag van de heer K. Hamelink om de toegangs wegen tot de duplexwoningen aan de Bylocquestraat, het Bylocqueplein en de Pironstraat begaanbaar te maken. In de vergadering van 24 november hebben B. en W. besloten de Provinciale Directie van de Volks huisvesting en Bouwnijverheid te Middelburg te ver zoeken goed te vinden, dat de toegangswegen worden voorzien van tegels en dat de kosten hiervan worden gebracht ten laste van de z.g. risico-reserve. Te zijner tijd zullen deze kosten, die thans nog niet bekend zijn, opgenomen worden in een wijziging van de be groting van het Woningbedrijf voor 1960. Vraag van de heer Maas om de toegangsweg bij de woning Joost de Moorstraat 1 eveneens te ver harden. De bewoner kan hier van de oorspronkelijke toe gang naar de brandgang gebruik maken. Het be tegelen van het pad naast de woning, waarvan slechts één gezin gebruik maakt, is te duur en zou bovendien mogelijke consequentie s hebben. Vraag van de heer de Feijter of 'het mogelijk is de aansluiting aan het electrisch net nog eens te onder zoeken ten aanzien van de boerderijen midden in de Coegorspolder. De N.V. P.Z.E.M. te Middelburg heeft B. en W. medegedeeld, dat in 1958 voor de percelen P 140, P 141, P. 144, P 145 en P 146 een berekening is ge maakt, welke behoudens een geringe afwijking als ge volg van de prijsstijging van de materialen, nog als globale opgaaf kan dienen. De kosten werden toen als volgt becijferd voor de belanghebbenden ƒ53.201,— voor de gemeente 2509,— en voor de P.Z.E.M. eveneens 2509,—. Dit maakt dus een totaalbedrag van ƒ58.219,—. Met belanghebbenden zijn onderhandelingen ge voerd, doch wegens de zeer hoge kosten kon geen' accoord worden verkregen. Aan enkelen werd de raad gegeven om te proberen stroom te verkrijgen van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote, waartegen de N.V. P.Z.E.M. in dit ge val geen inbreuk op de concessie zag. Geen van de belanghebbenden is echter aange sloten. Contact met de l'Azote heeft blijkbaar niet plaats gehad of is op niets uitgelopen. B. en W. zien vooralsnog geen mogelijkheid om tot aansluiting van de onderhavige percelen te geraken.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1