HOUD HET OOG jÊk m A Axel krijgt een afzonderlijke J eugdbibliotheek Plannen voor luchtlijn Rotterdam-Axel -1- :!L®éÈÈi .,ir DE WEG.' 111 Iverwachting Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 74e Jaargang No. 3 NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen 4e kom 1,25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2,—. Hoofdredactie J. G. VINK. Redactie en Administratie j Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1 - 5 regels 1,— iedere regel meer 12 cent extra. De Stichting Chr. Openbare Leeszaal enBi- bliotheek nodigde ons deze week uit in ver band met plaats gehad hebbende verbeteringen en uitbreiding, eens haar ruimten te komen be zichtigen, een verzoek waaraan wij gaarne ge volg hebben gegeven. Reeds bij de binnenkomst viel het ons op, hoe het interieur van de leeszaal en bibliotheek aanmerkelijk is opgefleurd. Dank zij de activi teit van bestuursleden, die hieraan in de voor bije vacantie-periode een groot deel van hun vrije tijd hebben gespendeerd, kon alles met bescheiden middelen worden opgeknapt en aan gepast aan de eisen des tijds. Het belangrijkste van dit alles is stellig, dat deze verbeteringen nu ook resulteren in een aparte afdeling voor de jeugdbibliotheek, die nu in een afzonderlijk zaaltje kon worden onder gebracht en waar nu voortaan de jeugd haar eigen openstellingen heeft, waarop dus de biblio thecaresse haa /aandacht geheel aan deze jeugd en de circa 1000 titels die voor haar ter beschik king zijn, kan.besteden. Ter introductie van deze afzonderlijke jeugd bibliotheek, die per 1 november zal starten, wordt in de bibliotheek op 27, 28 en 29 oktober een speciale jeugdboekententoonstelling georga niseerd, waarop men een 100-tal boeken voor de leeftijdsgroep van 4 tot 16 jaar zal expo seren. Deze tentoonstelling zal overdag openge steld zijn voor bezoek door scholen, terwijl in de avonduren van 7 tot 9 uur ook de ouderen hier van harte welkom zijn. Belangrijk is daar bij zeer zeker dat bij deze tentoonstelling aan wezig zal zijn de directrice van de chr. leeszaal te Hilversum, mej. Rebel, een bij uitstek des kundige, die voor haar werk op dit gebied ook reeds een onderscheiding van H.M. de Koningin mocht ontvangen. Ook bij de inrichting en op zet tot nog toe heeft onze plaatselijke leeszaal al eerder van haar deskundige adviezen kunnen profiteren. Dat de leeszaal en bibliotheek in Axel een on misbare instelling is geworden in de circa 12 jaar, die sedert haar oprichting in 1947 door de heren ds. Couvée, D. van den Berg en dokter Boor, zijn verstreken moge blijken uit enkele cijfers die het huidige bestuur ons kon ver strekken. Men heeft circa 300 vaste bibliotheekklanten, waaraan in het afgelopen jaar circa 13.000 titels werden uitgeleend. Het aantal boeken bedraagt thans 3586, waarvan er dit jaar 211 en 170 jeugdboeken zijn aangeschaft. Het boekenbezit bestaat uit plm. 1620 ro mans, plm. 960 populair wetenschappelijke boe ken en 1014 jeugdboeken. Het aantal uitgeleende boeken bedraagt tot 1 oktober j.l. 9877 banden, verdeeld als volgt 6355 romans, 664 populair wetenschappelijke boeken en 2858 jeugdboeken. Dit aantal over treft de uitgifte over dezelfde periode van het vorig jaar met 535 banden. In het lopende kwar taal is zeker een stijging van de uitgifte te ver wachten van 350 tot 400 boeken, zodat vermoe delijk over het gehele jaar ongeveer 900 banden meer zullen worden uitgeleend dan in 1958. Deze stijging is belangrijk te noemen en bewijst wel, hoezeer de bibliotheek in een dringende be hoefte voorziet. Ook voor de leeszaal bestaat een stijgende be langstelling. Het aantal personen dat er gebruik van maakte bedroeg tot 1 oktober j.l. 274 tegen 213 in dezelfde periode van 1958. De Stichting is geabonneerd op diverse dag-, week- en maandbladen. Er is keuze uit van alles, b.v. Trouw, Het Beste, De Auto, Na Vijven, De Spiegel, Ahoy, Artis, Op den Uitkijk, diverse kerkbladen enz. In de leeszaal is ook een kast aanwezig met naslagwerken, welke niet worden uitgeleend, doch door ieder kunnen worden geraadpleegd. Om iets van de inhoud te noemen de grote Winkler Prins, bouwkundige encyclopedie en technische W.P., encyclopedie voor de vrouw, Korte Verklaring, encyclopedie van het Chris tendom, Kramer's woordenboeken in het Neder lands, Frans, Duits en Engels, ook de W.P.- woordenboeken en verschillende platenatlassen o.a. van de Westerse beschaving. Iemand, die thuis iets niet kan vinden, b.v. voor het oplossen van een prijsvraag of puzzle en het toch wil weten, kan hier terecht en zal zelden tevergeefs komen. Ten overvloede willen wij hier nog eens een uiteenzetting geven van de benaming „Christe lijke Openbare Leeszaal" wat voor oningewijden vaak wat tegenstrijdig klinkt. Men diene hier het woord openbaar in die betekenis te lezen, dat deze leeszaal openbaar - dus voor ieder een, ongeacht lid of geen lid, of overtuiging toegankelijk is, terwijl men zich verder op posi tief christelijke grondslag stelt, n.l. dat men anti christelijke boeken of boeken die in strijd zijn met de zedelijkheid uit de bibliotheek weert. Dat overigens deze toelichting op de naam van de instelling voor velen overbodig is, moge blijken uit het feit, dat men onder de vaste be zoekers mensen uit p^actisch alle Axelse be volkingsgroepen telt, zowel maatschappelijk als godsdienstig of politiek gezien. Uit een en ander blijkt wel, dat de bibliotheek en leeszaal sinds de oprichting in een stijgende behoefte voorziet. Dat is trouwens begrijpelijk, want er is voor „elck wat wils" romans, letter kundige werken, gedichten .technische boeken, theologische werken, reisverhalen, levensbe schrijvingen, memoires van Churchill en Mont gomery enz. Steeds wordt, wat belangrijk en interessant is, bijgekocht, voor zover dit finan cieel mogelijk is. Met de apartstelling van de jeugdboeken is een uitbreiding tot stand gekomen, welke on getwijfeld in een behoefte zal voorzien. Het valt te betreuren, dat de leeszaal hier door in een kleiner vertrek moest worden onder gebracht, doch hieraan valt voorlopig niets te veranderen. Verplaatsing naar een ander ge bouw, liefst gelijkvloers, is zeker géén luxe en een wens van het bestuur, opdat de bloei van de bibliotheek hierdoor nog meer zal kunnen wor den bevorderd. De bibliotheek zal met ingang van 1 novem ber a.s. voor de volwassenen geopend zijn maandag van 7-8 uur, dinsdag van 2-4 uur, woensdag van 7-9 uur, donderdag van 2-4 uur, vrijdag van 7-9 uur en zaterdag van 1.30- 5.30 uur. Voor de jeugd zijn de open stellingen als volgt dinsdag van 4-6 uur, donderdag van 4-6 uur, vrijdag van 4-6 uur en zaterdagmorgen van 9-12 uur. Er zijn in het verkeer genoeg mogelijkheden om U te laten afleiden. Maar alle vervelende vliegen, stofjes in Uw ogen, mooie-meisjes-op-de-stoep en weten-wij-veel ten spijt Doe daar niet aan mee Laat Uw wegbeeld geen mo ment los. Doe als het Veilig- Verkeer's mannetje Wouter Wegwijs HOUDT OP DE HET OOG WEG „Er zijn plannen om uiterlijk 1 januari 1960 over te gaan tot het stichten van een nieuwe luchtvaartmaatschappij, die de verbinding tussen Rotterdam en de Zeeuwsch-Vlaamse centrum gemeente Axel zal onderhouden. Reeds op 1 maart 1960 zou dan de luchtlijn Rotterdam - Axel weer zijn hersteld, vermoe delijk met een tweemotorig passagiersvliegtuig voor acht passagiers, dat vier vluchten per week zal maken. Opnieuw zal dus getracht worden Zeeuwsch- Vlaanderen uit zijn isolement te verlossen. Een luchtverbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Rotterdam is niet nieuw. De Sabena had in 1956 en 1957 de centrumgemeente Axel opge nomen in haar helikopterverbinding met Rot terdam. Deze lijn werd gesubsidieerd door de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten en het bedrijfs leven. Zeeuwsch-Vlamingen, die regelmatig de beurs in Rotterdam bezoeken, maakten gretig gebruik van de verbinding Axel - Rotterdam, doch de zware financiële offers, die zowel de Sabena als de Zeeuwsch-Vlaamse instantie's moesten brengen, leidden er toe dat deze verbinding na 1957 niet werd voortgezet. De verkeersleider van de rijksluchtvaartdienst in Rotterdam, de heer Sinnighe, heeft thans be sloten tot het oprichten van een luchtvaartmaat schappij, die zich onder meer bezig zal houden met een verbinding Axel - Rotterdam, voorna melijk ten behoeve van de Zeeuwsch-Vlaamse beursmensen. De heer Sinnighe wordt gesteund door de Delftse radiohandelaar P. J. Bergman. Het ligt in de bedoeling dat de heer Sinnighe op zal treden als de president-directeur van de te stichten luchtvaartmaatschappij, terwijl hij tevens de eerste tijd het verkeersvliegtuig zal besturen. In Axel hoopt men gebruik te maken van de voormalige helikopterhaven bij de jeugdherberg. Ingrijpende verbeteringen zullen echter nood zakelijk zijn. Mogelijk bieden de bomen, die het terrein omringen en de verderop staande water toren zoveel moelijkheden, dat een ander vlieg veld moet worden aangelegd. De heer Sinnighe hoopt de benodigde vlieg tuigen in het buitenland te kopen. Zijn keuze is voorlopig gevallen op tweemotorige verkeers vliegtuigen voor acht passagiers. Wanneer in de proefperiode waarin met een vliegtuig wordt ge vlogen, mocht blijken dat er een groter ver voersaanbod is, dan heeft de heer Sinnighe nog de beschikking over een aantal kleinere vlieg tuigen voor drie passagiers. In de afgelopen weken zijn er talloze bespre kingen gevoerd, o.a. met het gemeentebestuur van Axel en de Rijksluchtvaartdienst. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zou het slagen van de- plannen betekenen een belangrijke verbetering van de verbinding het overig Nederland." Dit bericht lazen wij in Het Vrije Volk. Onmiddellijk hebben wij hierover nadere in lichtingen gevraagd. Het blijkt, dat er inderdaad plannen voor een nieuwe luchtverbinding Axel - Rotterdam be staan. De Stichting Luchtverbinding Zeeuwsch- Vlaanderen is hiermede bezig. Definitieve gegevens konden ons echter nog niet worden verstrekt, omdat de plannen nog niet vast staan. Wel is men momenteel intensief bezig om een en ander te bestuderen. Aangezien men echter ten aanzien van het luchtverkeer in navolging van de K.L.M. het „veiligheid voor alles" in toepassing moet bren gen, zijn er nog heel wat moeilijkheden te over winnen. Wij hopen echter, dat binnen afzienbare tijd weer een snelle en zo mogelijk frequente ver binding met de randstad Holland mogelijk zijn en dat alle instantie's hieraan hun volle mede werking zullen verlenen. LOSSE GEDACHTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN EN DE ZEEUWSE VERKEERSDAG. Tot onze spijt hebben wij de Zeeuwse Ver- 'keersdag, die deze week te Vlissingen gehouden werd en waarover elders in dit blad een sum mier verslag voorkomt, niet kunnen medemaken. Wij zouden dit graag hebben gedaan, omdat wij interesse hebben voor alles, wat de welvaart van Zeeland kan verhogen. En, chauvinistisch als wij zijn, denken we bij Zeeland dan in de allereerste plaats aan ons „eigen landje", aan Zeeuwsch-Vlaanderen, dat toch ook een deel van Zeeland is. Nogmaals, wij hebben de toespraken en in leidingen niet gehoord, zodat wij het hebben moeten doen met hetgeen de krantenverslagen ons beliefden mede te delen. Uit deze krantenverslagen bleek ons dan, dat de heer Den Hollander in zoverre Zeeuwsch- Vlaanderen heeft aangeroerd, dat hij sprak over de beide Schelde-oevers. De heer Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, is wat verder gegaan en heeft de tarieven voor het kanaal Terneuzen - Gent en de vaste oeververbinding over of door de Wester- sc'helde ter sprake gebracht. Wij hebben hierover weer eens een ogenblik onze gedachten laten gaan. En, als chauvinis tische Zeeuwïsch-Vlamingen het zij nog eens herhaald - kwamen we zo tot de conclusie, dat ons deel van Zeeland er toch maar weer be kaaid is afgekomen. Natuurlijk zal men ons van de overzijde van de Schelde vragen of wij nu nooit tevreden zijn. Er is toch wel degelijk over de vaste oeverver binding gesproken Inderdaad. Gelukkig wel. Het is goed, dat daarover gepraat wordt. Daar wordt zelfs nog veel te weinig over gesproken Maar daar is Zeeuwsch-Vlaanderen momen teel en ook over tien jaar no gniet mee ge baat Deze vaste oeververbinding zal er, daar zijn we van overtuigd, wel komen, wel moeten komen Voor het echter zo ver is, voor de plannen gemaakt zijn en uitvoerbaar zijn, zal er, ook wanneer er heel hard aan gewerkt zou worden, nog heel wat water door de Schelde stromen, om deze afgesleten uitdrukking eens te ge bruiken. Moet dan Zeeuwsch-Vlaanderen maar in het isolement blijven Veel is ook op de Zeeuwse Verkeersdag ge praat over het Delta-plan. Prachtig, prima Maar juist als gevolg van dit Delta-plan zal overig Zeeland en de Zuid- Hollandse eilanden na verloop van tijd uit het isolement verlost zijn Let wel, we zeggen als gevolg van het Delta plan. En wat zijn de gevolgen van dit plan voor Zeeuwsch-Vlaanderen ywAT"m u n haêdiBaam iToöTd"R Dat we beter beschermd worden door hogere dijken. Akoord, daar zijn we dankbaar voor. Maar verdere gevolgen Geen, niks. Moet Zeeuwsch-Vlaanderen dan maar ge- isoleerd blijven Moeten we dan maar via België blijven reizen als de ponten zijn uitge vallen Moeten nu werkelijk helikopters en vliegtui gen nodig zijn om Zeeuwsch-Vlaanderen een snelle verbinding te geven met de randstad Holland De eerste jaren zal het moeilijk anders kun nen. Maar laat dan overig Nederland daaraan van ganser harte meewerken En laat overig Nederland wel bedenken, dat in deze uithoek van Zeeland en van Nederland wel zeer belangrijke industrieën zijn, waarover zelden wordt gerept En laat overig Nederland wel bedenken, dat in deze uithoek, met name langs het kanaal Terneuzen - Gent enorme mogelijkheden liggen ALS ZEEUWSCH-VLAANDEREN MAAR ONTSLOTEN WORDT! AXELSE COURANT Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin olies voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1