Kou De gemeentebegroting voor de dienst (959 ZWITSAL Internationale Raiffeisendag HOEDER WORDEN... #1 li NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN M,.- v v v; DAMPO in. BABYSET DE LUXE <4 Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 74e Jaargang No. 2 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 ceat. Kwartaal - abonnement And binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1.75. Buitenland 2,~. Hoofdredactie J. C. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, .postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentlën 1-5 regels 1, iedere regel meer 12 cent extra. DE EERSTE COÖPERATIEVE BANK WERD IN 18 4 8 GESTICHT. Het is precies een jaar geleden, dat President Eisenhower de volgende woorden gebruikte „De sterke groei van de onderlinge spaar- en leenbanken laat me duidelijk zien, dat de be grippen van de wederzijdse hulp en samen werking, die in deze banken verankerd zijn, van belangrijke economische betekenis zijn ge worden." Hij zei dit ter gelegenheid van de 110e inter nationale Raiffeisendag, die in de Verenigde Staten een herdenkingsdag is geworden voor millioenen mensen, verenigd in de z.g. Credit Unions. En weer is de derde donderdag in oktober in tal van landen aangewezen om de naam te eren van de man, wiens leven gewijd was aan het welzijn van anderen. In 1848 kwam F. W. Raiffeisen voor het eerst tot uitvoering van zijn financieel systeem, dat destijds volkomen nieuwe inzichten bracht. Zijn ideaal was namelijk een onbaatzuchtige samenwerking in verenigingsverband om door het verzamelen van spaargelden geldelijke bij stand te kunnen verlenen in de vorm van pas send en billijk krediet. Dit betekende tevens, dat de strijd werd aan gebonden tegen tal van misstanden op dit ge bied. Sedertdien is het voorbeeld van Raiffeisen over de gehele wereld nagevolgd, zij het ook onder verschillende namen. In ons land wordt de 15e oktober als Raif feisendag gevierd door een groot aantal Coö peratieve Boerenleenbanken en Raiffeisenbanken aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raif feisen Bank te Utrecht. Gedurende de week van 12 tot en met 17 oktober a.s. zal het sparen met verschillende middelen worden aangemoedigd. Een bezoek aan de bank zal dan een extra feestelijk tintje hebben. En daar is alle reden voor In ruim 60 jaar hebben de 1300 boerenleen banken en Raiffeisenbanken in ons land zich krachtig ontwikkeld. Verenigd in de beide cen trale banken te Utrecht en Eindhoven vormen zij twee hechte groeperingen met een totaal in gelegd tegoed aan spaargelden van ongeveer 3V2 milliard gulden. Dit spaargeld is afkomstig uit alle bevolkings groepen en getuigt van een toenemend vertrou wen in deze landelijke organisaties. In het stelsel van Raiffeisen is het sparen echter geen doel op zichzelf, eerder een middel om te komen tot financiële onafhankelijkheid. De bank waarborgt op vele manieren de veilig heid der belegde gelden, doch past de gebun delde krachten toe in een veel omvattende kredietverlening. De stimulerende werking van het Raiffeisen- krediet heeft veel bijgedragen tot de opbloei van het bedrijfsleven op het platteland. -1.3 v. Vi- -vV -V r,- X - "A". M: - ".J Deze week heeft H.M. de Koningin persoonlijk de ervaringen gehoord van de Letse dominee Urdze. Dominee Urdze, zelf vluchteling, is een van de geestelijke leiders van de Letten in het vluchte lingenkamp Ohmstede (Duitsland). Ohmstede is een van de projecten, die in het kader van het Wereld-vluchtlingenjaar, zijn toegewezen aan Nederland. Dominee Urdze kwam, in een vergadering van het bestuur van het Nederlands Comité Vluchte- lingenjaar, die door H.M. Koningin Juliana werd bijgewoond, vertellen van de materiële maar vooral ook van de geestelijke nood, waarin zijn kolonie van bijna 400 Letse vluchtelingen verkeert. Hij1 sprak tegenover de Koningin en het bestuur van het Comité Vluchtelingenjaar 1959-'60 de hoop uit, dat de vluchtelingen van Ohmstede en van alle kampen in Europa die nog moeten worden opge ruimd, deze keer niet wéér voor een teleurstelling zullen worden geplaatst. „Dat," zo zei dominee Urdze, „is in de afgelopen veertien, vijftien jaar reeds zo vaak gebeurd, dat zij het waarschijnlijk niet meer te boven zouden komen." In de laatste helft van deze oktobermaand wordt in het grootste deel van ons land de eerste grote actie ten bate van de vluchtelingen gestart. Men zal er ongetwijfeld nog meer van horen, maar voor wie reeds nu de lijfelijke en de geestelijke nood Wil lenigen van hen, die soms al meer dan 14 jaar in een kamp verblijven: het gironummer van het Comité Vluchtelingenjaar is: 1959 60. Dit is mede mogelijk geworden door de tal loos velen, die hun krachten belangeloos heb ben gegeven om dit werk overal in den lande te besturen. Dit is mede een reden dat door tal van coöperatieve boerenleenbanken (Raiffeisen banken) een spaaractie georganiseerd wordt ter inleiding van de 111e internationale Raiffeisen dag, vastgesteld op donderdag 15 oktober. Voor velen betekent dit een extra bezoek aan de bank, die men jarenlang kent en waardeert. Maar die men nu even met andere ogen be ziet. Het is goed, dat ten minste éénmaal per jaar de naam in herinnering wordt gebracht van de man, die in 1848 de eerste spaar- en leenbank stichtte op coöperatieve grondslag. Het was het levensdoel van F. W. Raiffeisen om door samenwerking op financieel gebied nieuwe kredietmogelijkheden te scheppen ter vergroting van de algemene welvaart. Zijn onbaatzuchtig werk is uitgegroeid in een bankstelsel, dat in vde landen ter wereld navolging vond en opbloeide. In ons land zijn de coöperatieve boerenleen banken en Raiffeisenbanken mede bekend als algemene spaarbank, hetgeen nog eens wordt onderstreept door het sparen onder de aandacht te brengen op deze Raiffeisendag. en pijn weg» wrijven met In het vorige artikel eindigden wij onze be schouwing over de gemeentebegroting met een overzicht betreffende het onderwijshoofdstuk. Het volgende hoofdstuk - getiteld „Maat schappelijke steun en voorzorg" - vertoont aan uitgaven een bedrag van ruim 172.500, - tegen ruim 160.000,- in 1959 en 1958. De ontvangsten betreffende deze onderwerpen worden thans geraamd op bijna ƒ86.000,-, terwijl dit in, 1959 en 1958 76.000, - bedroeg. Het nadelig saldo op dit hoofdstuk blijft dus min of meer constant. In dit deel van de begroting worden geraamd, zoals trouwens het opschrift reeds aangeeft, de ontvangsten en uitgaven voor armenzorg, de kosten van verpleging van armlastige krank zinnigen, de uitgaven en ontvangsten voor de werknemers, die zonder werk zijn (de vroegere werklozensteun en werkverschaffing). Het nadelig saldo op hoofdstuk X - Econo mische aangelegenheden wordt geraamd op ruim 3000,- evenals in 1958. Voor 1959 was een tekort van bijna 5000, - geraamd. Het volgende hoofdstuk is weer in twee para grafen verdeeld, namelijk Belastingen en Alge mene uitkeringen en bijdragen. Op paragraaf 1 wordt geraamd het gemeen telijk aandeel in de opbrengst der rijksbelastingen zoals opcenten op de grondbelasting en perso nele belasting. De totale opbrengst hiervan en van enkele plaatselijke belastingen, zoals ver makelijkheidsbelasting en hondenbelasting wordt geraamd op 164.000,-, tegen 162.000,- in 1959 en 168.000,- in 1958. Paragraaf 2 vermeldt een tweetal uitkeringen uit het gemeentefonds, namelijk de algemene uit kering, geraamd op ruim 483.000, - en de belastinguitkering, geraamd op 127.000,- De volgende hoofdstukken zijn in feite alleen van administratieve betekenis. Wij zullen daar aan stilzwijgend voorbij gaan omdat zij voor onze lezers niet interessant zijn. Wel willen wij nog even aanstippen uit hoofdstuk XIV, dat de gemeente aan sociale lasten per jaar zo ongeveer 65.000, - betaalt 1 Wegens grondlasten, waaronder de dijk- en polderlasten wordt 6400, - geraamd en we gens verzekeringspremies ongeveer 3000, - Er blijft dus, zoals we reeds eerder hebben vermeld, een tekort op de gewone dienst van 123.000, - Dit is geen kleinigheid, maar in het eveneens reeds geciteerde voorwoord van burgemeester en wethouders bij deze begroting wordt vermeld, dat dit college alle pogingen aan gewend heeft om een verhoging der uitkeringen uit het gemeentefonds te bewerkstelligen. Whnneer de nieuwe financiële verhoudings regeling in werking zal treden mag verwacht worden, zo deelde men ons althans bij navraag mede, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds belangrijk hoger zullen worden, terwijl met name de onderwijslasten aanmerkelijk zullen ver minderen. LOSSE GEDACHTEN DE K. L. M. Er zou wel iets zeer bijzonders aan de hand moeten zijn, wanneer we deze week in onze ge dachten niet even stil zouden staan bij „onze" K.L.M. Ja, zo mogen we het toch eigenlijk wel zeggen onze K.L.M. De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij is zo met ons land en volk verweven, dat welhaast iedere Nederlander zo'n beetje van oordeel is, dat de K.L.M. ook voor een klein stukje van hem is, zij het niet materieel, dan toch zeker ideëel. En deze maatschappij heeft op 7 oktober haar veertigjarig bestaan herdacht. Veertig jaar is in het algemeen voor een maatschappij een mooie leeftijd, doch ander zijds is het nu ook weer niet zo bijzonder. Voor onze K.L.M., de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, betekent dit echter wel degelijk een mijlpaal. Niet zozeer voor dit ogenblik als wel voor het begin. 7 oktober 1919 Reeds toen werd een maat schappij voor de luchtvaart opgericht I 7 oktober 1919 toen was vliegen nog iets voor waaghalzen, maar toch waren er toen reeds mensen, die een vooruitziende blik hadden. Mensen zoals Plesman en generaal Snijders. Wie van ons kent niet de man, die de K.L.M. groot gemaakt heeft Albert Plesman Voor wie van de ouderen onder ons spreken de namen van Geyssendorfer, Smirnoff, Soer en vele anderen niet Wie herinnert zich niet de Uiver en de Postduif Wie denkt bij dit jubileum niet aan de Mel bourne-race Inderdaad, Albert Plesman is de stuwende kracht geweest, maar ook al die anderen, pilo ten, boordwerktuigkundigen, telegrafisten, het Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een grondpersoneel en noem maar op, waren ieder voor zich evenzovele schakels in deze ketting. De eerste vlucht in 1920, waarbij één passa gier van Londen naar Schiphol werd vervoerd, ja, één passagier, tegenover thans meer dan 3000 per dag 1 Onze K.L.M. met haar op één na langste luchtnet ter wereld, dat 105 steden in 74 landen verbindt Is dit alles nu zo verwonderlijk Is dit nu iets om daarbij stil te staan Is dit nu zo bijzonder, dat pers en radio daar zo'n ophef van moeten maken Wilt U zich, lezer, dan even realiseren, dat dit geschiedt en geschied is in een klein landje als Nederland Voor Amerika, Engeland of Rusland zou dit misschien niet verwonderlijk zijn. Maar voor Nederland wel degelijk. Ondanks de grote landen met de daar gevestigde maat schappijen en de concurrentie is de K.L.M. toch maar de K.L.M. gebleven Neen, niet gebleven, maar meegegroeid Meegegroeid van het eenvoudige, wankele charterkistje via de Fokkers, de DC-2'6 en de DC-3's, de Dakota's en de Constellations naar de Douglas DC-8, het straalvliegtuig voor het luchtverkeer. Neen, de K.L.M. staat niet stil en zit niet stil. Zij gaat met haar tijd mee zij bouwt meé aan de toekomst. Het leven begint bij veertig, zo zegt men. Als dit ook geldt voor de K.L.M., voor onze K.L.M., dan belooft dat wat 1 Wij wensen haar behouden vluchten toe

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1