ZWITSAL Gemeenteraad van Axel HOEST UW KIND...? ZATERDAG 3 OKTOBER 1959 74e Jaargang No. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredactie J. G. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ Frankering bij abonnement, Axel AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLoise nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom ƒ1,25. Andere plaatsen ƒ1,75. Buitenland ƒ2,—. ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.ra. Kleine Advertentiën 1 - 5 regels 1,— iedere regel meer 12 cent extra. ZITTING VAN DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959. DE HEER A. H. VAN DER LEE WERD TOT TIJDELIJK WETHOUDER AANGEWEZEN. Ter behandeling ener lijvige agenda kwam de raad onzer gemeente, ditmaal gepresideerd door wethouder A. J. M. Kesbeke, in zijn kwaliteit van waarnemend burgemeester, in openbare zitting bijeen. Een 23-tal punten waren op de agenda vermeld. Na de opening op de gebruikelijke ambtelijke wijze volgde de vaststelling der notulen van de beide voor gaande raadsvergaderingen van 30 juli en 10 septem- komen stukken voor de helft uit goedgekeurde ber j.l. waarna een ganse rijstebrijberg van inge- raadsbesluiten van Ged. Staten omtrent grondaan kopen bestaande zonder commentaar of opmerking onder de hamer door ging. Hierna kwamen de mededelingen aan de orde, die ditmaal ook weinig reacties van betekenis opriepen. Deze bestonden uit antwoorden op de in de vergade ringen van 16 juni en 30 juli bij de omvraag gestelde vragen en luidden als volgt Vraag van de heer De Feijter of het mogelijk is de sloot achter de woningen aan de Oudeweg te rio- leren. De beantwoording van deze vraag in de vorige ver gadering behoeft enige correctie. Deze sloot is n.l. particulier bezit en behoort noch aan de gemeente, noch aan de Beoostenblij-Benoordenpolder. Aan de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht te Terneuzen is inmiddelsi gevraagd een plan te ont werpen voor een nieuwe riolering daar ter plaatse. Wethouder De Putter lichtte dit antwoord nog nader toe. Vraag van de heer C. van Bendegem over de wo ning Oudewijk 80. Deze zaak is opnieuw in onderzoek. Zo nodig zal de procedure ex artikel 23, 2e lid, van de Weder- opbouwwet, opnieuw aangevat worden. Vraag van de heer C. van Bendegem over de rom melige toestand te Spui. Ter plaatse zijn diverse werkzaamheden aan de gang. Niet vermeden kan worden dat een en ander een rommelige indruk veroorzaakt. Niettemin zullen' B. en W. echter aan deze zaak zoveel mogelijk aan dacht besteden. De heer C. van Bendegem meent dat de molen met geringe kosten een ogelijker aanzien kan worden ge geven. Vraag van de heer Van Luijk over de bouw van 18 woningwetwoningen. Op 4 mei 1959 werden deze woningen openbaar aan besteed. De uitslag was zodanig dat aan geen der in schrijvers de bouw kon worden gegund, aangezien de z.g. curveprijs door ale aannemers werd overschreden. De openbare aanbesteding is daarop geannuleerd. Op 19 augustus 1959 werden de woningen onder hands aanbesteed. Bij schrijven van 12 september j.l. deelde de Provinciale Directie van de Volkshuisves ting en Bouwnijverheid te Middelburg mede, dat de inschrijvingsom van de onderhandse aanbesteding nog ca. 10.000,te hoog ligt. Inmiddels is met de archi tect contact opgenomen voor het aanbrengen van ver eenvoudigingen in het bestek. Zodra dit zijn beslag zal hebben verkregen, zal aan de desbetreffende aan nemer opnieuw prijsopgaaf worden gevraagd. Vraag van de heer L. Hamelink over de kwaliteit van het water in het zwembad. Deze vraag werd reeds in de vergadering van 30 juli 1959 beantwoord. Ondertussen is het zwem bad met ingang van 20 september gesloten wegens het beëindigen van het zwemseizoen. Vraag van de heer Ogrgel over de weg Axel-Kijkuit. Bij schrijven van 15 september 1959 is aan de Rijks waterstaat te Terneuzen gevraagd te willen bevor deren, dat de rijksweg van Axel naar Hulst wordt verbreed. Tevens is verzocht om een vrijliggend rij wielpad ook langs het gedeelte tot Absdale. Tenslotte hebben B. en W. gewezen op de noodzakelijkheid om een trottoir te leggen langs het gedeelte van de rijksweg in de bebouwde kom. Vraag van de heer Maas over het toezicht op het schilderwerk aan de woningwetwoningen. B. en W. kunnen verzekeren dat het toezicht op het schilderwerk niet verwaarloosd zal worden. Zodra het aflakken klaar is, zal een gedegen controle worden gehouden. Blijkens het contract zijn de schilders boven dien gehouden het onderhoudswerk voor hun rekening te nemen:, uiteraard voor de duur der overeenkomst. Vraag van de heer Maas over de uitbetaling yan het kledinggeld aan de gemeentewerklieden. Aanvankelijk is gewacht op de verklaring van „geen bezwaar" tegen de nieuwe Salaris- en loonverordening Aangezien deze verklaring nog steeds niet is ont vangen, is inmiddels tot uitbetaling van deze toelage overgegaan. Vraag van de heer Van der Lee ovet het kruis punt Pironstraat-Bylocquestraat. Ter plaatse hebben B. en W. een onderzoek inge steld. De mening van de vragensteller dat er geen behoorlijk uitzicht is naar de zijde van de Buthdijk als gevolg van de hoge heggen kan het college niet delen. Indien men stilhoudt bij de stopstreep, is het uitzicht naar links niet onvoldoende. Zou men het uitzicht willen vergroten, dan kan men niet volstaan met het verlagen der heggen, doch zullen ook de struiken, enz. in de naastliggende tuinen moeten worden aangetast. Dit achten B. en W. een maatregel, die wel wat te ver gaat. De heer Van Luijk reageerde nog op zijn vraag omtrent de annulering der aanbesteding van de 18 woningwetwoningen. Hij vroeg of de daling van het bedrag van 26.000,— der te hoog uitvallende curve- prijs, tot ruim 10.000,— een gevolg is van wijzi gingen ondertussen in het beste kaangebracht. Zulks in verband met de kwaliteit der te bouwen woningen. De Voorzitter antwoordt dat Middelburg geen aan tasting van de kwaliteit zal tolereren als gevolg van eventueel hieruit voortvloeiende vereenvoudigingen. Op de vraag van de keuze van de architect van het plan van B. en W, deelt hij mede dat die bij B. en W. berustte. De heer Maas greep andermaal de gelegenheid aan zijn misnoegen te uiten over het schilderwerk der woningwetwoningen, ofschoon hij erkent van dit werk geen verstand te hebben. De heer De Putter deelt mede dat na het gronden steeds controle geschiedt waarna gedeeltelijke uitbe taling volgt. De schilders moeten gedurende 6 jaar instaan voor de duurzaamheid der verflaag. Ook vindt de heer Maas de kledingtoelage die al hier wordt toegekend aan daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel te gering. Het bedrag van f 20,— dat hiervoor is uitgetrokken acht hij in tegen stelling tot Hulst, Sas van Gent en Terneuzen, waar dit varieert van ƒ60,— tot ƒ75,— veel te weinig. Ook is er niet voor allen voldoende regenkleding aan wezig, meent hij. en behoudt zich voor na toelichting door wethouder de Putter van Publieke Werken, hier op terug te komen bij de behandeling van de be groting voor 1960. Het volgende punt behelsde de verbetering van de Emmastraat, waaromtrent in 1958 besloten werd deze in eigendom, beheer en onderhoud over te nemen. Het wegdek van de straat verkeert in een zeer slechte staat en behoeft dringend verbetering. Door de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht te T erneuzen is een plan ontworpen ter verbetering. Teneinde de zaak te bespoedigen is dit object op 4 september j.l. in het openbaar aanbesteed. Laagste in schrijver was M. P. Hol N.V. te Hulst voor de som van 17.990,—. Eerst na machtiging van Ged. Staten kan de gunning plaats hebben. In verband met deze reconstructie is een 11e wijzi ging der gemeentebegroting voor 1959 noodzakelijk, die werd vastgesteld. Een voorstel tot wijziging van de verordening op het woningbedrijf werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het betreft hier de volgende wijzigingen De administrateur wordt door de raad en de bode door B. en W. benoemd en ontslagen. Schorsing, zo wel van de administrateur als van de bode, geschiedt door B. en W. De instructies van de administrateur en van de bode worden resp. door de raad en B. en W. vast gesteld. De administrateur is belast met de tijdige invordering van alle inkomsten en het doen van alle ontvangsten van het bedrijf, waarvoor hij, tenzij dit na verkeregen toestemming van B. en W. anders is geregeld en voor zover zij niet per postwissel of per postgiro geschie den, door hem getekende kwitantie's afgeeft. In geen geval overtreffen zijn kas en het saldo bij de postcheque- en girodienst te zamen een bedrag van 5000,—. Vastgesteld werd een nieuwe verordening op de heffing van een wegenbelasting in de gemeente Axel, waarin echter alle bestaande tarieven etc. werden ge handhaafd en die verder geen nadere wijzigingen in hield. De aftredende adviescommissie ingevolge de woon- ruimtewet 1947 werd daarop met algemene stemmen bij schriftelijke stemming herkozen, n.l. de heren J. Pijpelink, O 19 M. J. v. d. Berg, Oranjestraat 8 C. J. v. d. Bos, Kanaalkade 28 P. Scheele, By- locquestraat 67 en J. H. Bouman, Joost de Moorstr. 38. Ingetrokken werd het raadsbesluit inzake verkoop van industrieterrein aan J. J. Pieters te Axel-Sassing van 29 december 1955. Dit besluit, waaraan op ver zoek van belanghebbende nog geen uitvoering werd gegeven werd nu dit bedrijf inmiddels in andere handen is overgegaan, ingetrokken. Eveeneens werd het raadsbesluit d.d. 16 april 1957 ingetrokken inzake grondverkoop van C. den Hamer aan de Crijnssenstraat. Nu de Raad op 30 juli j.l. besloot een oppervlakte terzelfder plaatse te kopen waarvan eerstgenoemd perceel deel uitmaakt dient het raadsbesluit van 1957 te worden ingetrokken. In verband met een opgestelde ftieuwe grondexploi tatieberekening voor het indstrieterrein op de Axelse Sassing werd de nieuwe grondprijs opnieuw vastge steld en verhoogd van 5,— tot 5,25 per M2. Vastgesteld werd daarop de 3e wijziging der ge meenschappelijke regeling betreffende de behartiging van de belangen van zwakzinnige kinderen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De kosten daarvan worden op 50,per geval gesteld, terwijl werd medegedeeld dat de nazorg goed wordt ter hand genomen. Op partiële punten is deze verordening gewijzigd. Aan E. P. v. d. Walle C.V. te Huist werd een perceel grond verkocht gelegen in het industrieterrein aan de Axelse Sassing. Gezien de reeds geruime tijd hangende onderhandelingen wordt het billijk geacht in dit speciale geval de oude prijs van 5,— per M2 in rekening te brengen;. Benoemd werden daarop twee afdelingen voor het onderzoek der gemeentebegroting en zullen deze be staan uit de navolgende heren Afdeling IP. J. van Bendegem, K. aHmelink, A. H. v. d. Lee, L. Hamelink, J. C. van Luijk, A. J. M. Kesbeke en E. A. Maas. Afdeling IIW. de Feijter, C. van Bendegem, J. den Doelder, D. J. Oggel, C. de Putter en M. L. M. IJsebaert. Besloten werd daarna zonder hoofdelijke stemming tot het aanvragen, aanvaarden en voteren van voor schotten uit 's Rijks kas voor de bouw van 18 woning wetwoningen, te weten 23.379,als grond- en 243.538,als bouwvoorschot. Een rijksbijdrage in de ongedekte jaarlijkse exploitatielasten kan boven dien worden aangevraagd. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten zullen een tweetal geldleningen worden aangegaan resp. groot 130.758,— en 145.000,Deze leningen zijn be stemd voor de financiering van de aankoop van een nieuwe rioolkolkenzuiger-faecaliënwagen met slangen het verlenen van een bijdrage in de kosten van ver betering van de weg Schapenbout-Spuide aankoop van een tweetal percelen te Axel, waarop een bouw- verbod ligt, met inbegrip van 3500,belasting- schade het herstel van de gevels van het gemeente huis de bouw van een nieuw lijkenhuis op de a,ge mene begraafplaats en wat de tweede lening betreft voor de kosten van het leggen van een nieuwe gas leiding Axel-Terneuzen. Diverse percelen bouwgrond werden hierna ver kocht n.i. aan mevr. wed. B. H. Pot-Buijze, 200 m2 bouwgrond gelegen: aan de Zuidsingel en aan L. A. Vervaet, Prins Hendrikstraat 440 m2 bouwgrond ge legen aan de Pironstraat. Verder werden een 18-tal percelen bouwgrond van elk plm. 165 m2 groot, gelegen aan de Olvierstraat verkocht aan de navolgende personen J. de Poorter te Boschkapeile W. P. Strijdonk, Joost de Moor straat L. M. de Groote, MargrietstraatJ. G. Goossen te Zaamslag A. I. Overdulve, Fort L 31 L. de Kraker, Buitenweg J. Roose, Bylocquestraat J. Scheele, Sassing P 3 J. Penne, Oudeweg H. de Pooler, Sassing P 56 J. de Feijter te Zaamslag N. de Zeeuw te Terneuzen; Th. I. Groothaert, De RuijterstraatL. de Jonge te Zaamslag A. Nijssen, Capellestraat M 42 J. Th. Bours, Walstraat P. C. de Reu, Julianastraat en H. A. Seij, Margrietstraat. In verband met een vijftal aanvragen op grond van het Besluit Bevordering Eigen Woningbezit tot het garanderen van hypothecaire geldleningen voor parti culiere woningen werd besloten deze garantie's te ver lenen voor een vijftal woningen in plan-Zuid. Langdurige discussie rondom verzoek van de Voetbalvereniging „Axel". Stof tot een uitermate langdradige en niet altijd over zichtelijke gedadhtenwisseling, waarbij enkele sprekers gedurig in herhalingen vervielen, leverde een verzoek van de V.V. „Axel" op, waarin om diverse voorzie ningen in het recreatiegebied werd verzocht. Nadat over deze zaak heel wat correspondentie is gevoerd, gepaard gaande met diverse besprekingen, hebben B. en W. als hun standpunt vastgelegd, dat van gemeentewege palen, buizen en touw beschikbaar zullen worden gesteld voor het afsluiten van de be wuste bospaden tijdens voetbalwedstrijden. B. en W. menen niet verder te kunnen gaan. Het bos vervult op recreatief gebied een belangrijke functie LOSSE GEDACHTEN EMIGRATIE. Wij lazen in de dagbladen, dat onze minster president, Prof. de Quay, van een privé-bezoek aan Canada is ternggekeerd als een enthousiast propagantist voor emigratie naar Canada. Prof. de Quay had een bezoek aan zijn kin deren en kleinkinderen in Canada gebracht, maar had van zijn privé-vacantie toch ook een groot deel gebruikt om eens na te gaan, hoe ver schillende Nederlandse emigranten het daar maakten. Tevens had hij gesproken met verschillende vooraanstaande Canadezen, onder andere met John Diefenbaker, over de Nederlanders in dat land. Van de Nederlanders heeft hij gehoord, dat zij het in het algemeen goed maken en van de officiële personen vernam hij, det die Neder landers prima bevallen en dat men er graag nog veel meer ziet komen. Sedert 1945, zo lazen wij verder, zijn zo rond de 140.000 Nederlanders naar Canada geëmi greerd, waarvan echter de laatste jaren niet meer dan zo'n 5000 per jaar. Vergeleken met een jaarlijks geboorteover schot in Nederland van 150.000 betekent dit niet zo heel veel. Daarom zou Prof. de Quay en zouden ook de Canadezen graag zien, dat dit aantal van 5000 kon worden opgevoerd tot 10000 of zelfs 15000. Wij kunnen ons indenken, dat men zich soms weieens afvraagt, hoe het grote geboorteover schot van Nederland in de toekomst moet wor den opgevangen. Ieder jaar 150.000 kleine Nederlandertjes erbij is heus niet we'nig. En zo lang zij klein zijn brengen zij voor ons land nog niet te veel moei lijkheden. Alleen dan natuurlijk de kinderbijslag, die voor die pukjes moet worden betaalt. Maar zodra zij groter worden begint het al. De kleuters moeten naar school. Er moeten dus kleuterscholen, algere scholen, u.l.o.-scholen, technische scholen enz. zijn of bijkomen. Dit kan nog allemaal - zij het soms met moeite, zie maar naar het onderwijzers- en lera rentekort - worden georganiseerd. Maar dan komt na de schoolopleiding de plaatsing in de maatschappij. Ieder jaar maar weer komt er een nieuwe lichting bij, die opgenomen moet worden. Hoe lang kan dat doorgaan Zal dit vroeg of laat spaak gaan lopen Hierbij, zo dachten wij, moeten we niet al te pessimistisch zijn. Allereerst betekent een geboorte-overschot dat ons Nederlandse volk nog levenskrachtig is. Een volk zal eerder te gronde gaan aan een tekort aan geboorten dan aan een geboorte overschot. Toen ons land nog maar vijf millioen in woners telde, werd al gedacht dat het overbe volkt was. Nu leven er elf m'llioen en we hebben het er heus niet minder om. Dat echter Prof. de Quay pleit voor emigratie en dat de Nederlanders emigreren, is echter ook logisch en vloeit, zouden we zeggen uit de ge aardheid en de geschiedenis van het Nederlandse volk voort. Ons volk kan ook te hokvast zijn althans te hokvast geworden zijn. Daarom zal een gezonde emigratie evenzeer een kenmerk mogen worden genoemd van een gezond Nederlands volk als een gezond geboor te-overschot. welke het college intact wil laten. De door de ver eniging voorgestelde voorzieningen tasten naar de mening van het college deze functie teveel aan. Ook andere oplossingen zijn minder aanvaardbaar, dit nog afgezien van de financiële bezwaren. B. en W. stelden derhalve voor het verzoek van de V.V. Axel af te wijzen en verklaren zich bereid een financieel redelijke en niet tegen de belangen van het recreatie gebied indruisende oplossing in overweging te willen nemen. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1