ZWITSAL Het 3e lustrum van de bevrijding MOEDER WORDEN... 27e Nationale Trekpaardententoonstelling in Den Bosch Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 73e Jaargang No. 48 NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom ƒ1,25. Andere plaatsen ƒ1,75. Buitenland 2,—. Hoofdredactie J. C. VINK. Redactie en Administratie! Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels ƒ1,— iedere regel meer 12 cent extra. EEN GROOTSE HERDENKING Het belooft wat Inderdaad, de viering van het 3e lustrum van de bevrijding belooft iets groots te worden. Het volledige programma voor de herden kingsplechtigheden en feestelijkheden staat ver meld in de speciale feestcourant, die begin van volgende week huis aan huis zal worden ver spreid. Ook dit officiële programma vermeld alle punten slechts summier, want anders zou het welhaast een pakket worden dat nauwelijks door Uw brievenbus kan. Wij willen daarom hieronder nog eens een greep uit het programma doen en enkele toe lichtingen geven. De herdenkingsplechtigheden. Zoals bekend is, zullen op donderdag 17 sep tember a.s. de herdenkingsplechtigheden plaats vinden. De officiële begroetingssamenkomst van de Poolse gasten - waaronder Generaal Mac- zek en twee andere Poolse officieren uit Enge land - zal op de Markt via luidsprekers te volgen zijn. Daarna volgen de kransleggingen op de Al gemene en de Rooms-Katholieke Begraafplaats, waarna met autobussen naar het Poolse Kruis wordt gereden. Ook daar worden bloemen ge legd. Vervolgens vindt op het Szydlowski-plein de onthulling plaats van de thans nog in aanbouw zijnde Szydlowski-bank. In deze bank zal een borstbeeld van Kolonel Szydlowski worden aan gebracht. De onthulling zal plaats hebben door Generaal Maczek. Om half zeven concentreert zich dan de her denking bij het Poolse Monument aan de Zee straat-Oranjestraat. .Ook daar worden weer kransen en bloemen gelegd. Deputatie's school kinderen zullen bloemen leggen, terwij' ook de verenigingen zijn uitgenodigd, aan deze bloem- legging deel te nemen. Ook langs deze weg wekken wij alle vereni gingen op een deputatie met bloemen af te vaardigen. Aangezien hier zeer veel belangstelling wordt verwacht, is het noodzakelijk, de straten ge deeltelijk af te zetten. Zij die bloemen leggen zullen een speciale plaats worden aangewezen. Een militair zal de „Last Post" blazen, ter wijl tot slot Generaal Maczek het bevrijdings vuur bij het monument zal ontsteken. Het monument zal des avonds door een schijn werper verlicht worden. Om acht uur volgt dan in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingssamenkomst, waaraan alle plaatselijke predikanten zullen medewerken. Het programma voor deze dienst en de te zingen liederen zullen worden vermenigvuldigd, zodat op iedere zitplaats een programma aan wezig zal zijn. De VRIJDAG. De vrijdag begint met een Heilige Mis in de Rooms-Katholieke Kerk voor allen, die bij de bevrijding het leven hebben verloren. Daarna worden de feestelijkheden geopend door herauten te paard, die een proclamatie zul len voorlezen. Deze herauten trekken in twee groepen door de stad, zodat een groot aantal straten bezocht kan worden. Het volgende programmapunt is de feestver- rassing, die door het Streekcentrum Axel aan de schoolkinderen zal worden uitgereikt. Daarna treden in het openluchttheater - spe ciaal voor de leerlingen der lagere scholen i- de „Clema's" op met hun programma „Rommel- potterij". Bij ongunstig weer geschiedt dit in „Het Centrum". Militair vertoon. De middag en de avond staan in het teken van het militair vertoon. Nadat om 2 uur de Braderie in de West straat door de voorzitter van het feestcomité of ficiéél geopend is, volgt om 3 uur op het sport terrein aan de Buitenweg de demonstratie door het motor-demonstratie-peleton van de Kon. Marechaussee uit Apeldoorn, ook wel het stunt team genoemd, gevolgd door de demonstratie der Commandotroepen uit Roosendaal. Deze demonstratie's zullen zeker de moeite waard zijn. Alhoewel in het officiële programma deze demonstratie's door de Commando's ook staan aangekondigd voor uitvoering op het sporter- EEN PRACHTIG PROGRAMMA. rein aan de Buitenweg, bleek dit helaas niet mogelijk. De betrokken officieren oordeelden namelijk dit terein ongeschikt, zodat moest be sloten worden om deze demonstratie's op het concoursterrein bij de Jeugdherberg te geven. Er zal nu tussen de motordemonstratie's en de demonstratie's van de Commando's ongeveer 20 minuten pauze zijn om het publiek gelegen heid te geven van het ene naar het andere ter rein te gaan. Na deze demonstratie volgt een défilé door de Commandotroepen, begeleid door het Trompet- terskorps van de Cavalerie. Hiervoor is de route Kanaalkade, Evertsen- straat, Walstraat, Markt, Szydlowski-plein, Bui tenweg, Nieuwstraat, Kerkdreef, Oranjestraat. Om 8 uur begint op de markt een concert door de kapel van de Koninklijke Luchtmacht in gala-uniformen. Tot slot is er dan na afloop van dit concert op het Szydlowski-plein een bewegende mili taire taptoe, gegeven door het Trompetterskorps der Cavalerie, eveneens in gala-uniformen. In verband met deze taptoe zullen de bussen van de Z.V.T.M. op vrijdagavond vertrekken in de Buitenweg. Wij menen onze lezers niet speciaal te moeten opwekken om het concert en de taptoe te kom'en beluisteren en bekijken, omdat voor dit optreden wel bijzonder grote belangstelling mag worden verwacht. Trouwens goede wijn behoeft geen krans. Des avonds - vrijdags en zaterdags - zullen verschillende gebouwen verlicht zijn, terwijl ook de omgeving van de Kleine Kreek sprookjes achtig zal worden verlicht. De sport van zaterdag. Zaterdagsmorgens begint om half negen de oriëntatierit voor de Axelse schooljeugd van 11 tot en met 14 jaar. Alleen al omdat voorge schreven is, dat iedere deelnemer een wit-rode vlag moet voeren - zoals bekend is dit de Poolse vlag zal dit een fleurig gezicht zijn. De programmapunten van de zaterdagmiddag zijn eigenlijk te veel om op te noemen. Het begint al om twee uur met de voetbal wedstrijd tussen een groep van de bemanning van Hr. Ms. Mijnenveger „Axel" en een elftal, samengesteld uit spelers van de V.V. „Axel", A.Z.V.V. en Sportkring „Spui". Tussen twee haakjes kan hier nog worden vermeld, dat de Hr. Ms. „Axel" op vrijdag, zaterdag en zondag ligplaats zal kiezen aan de loskade der Compagnie Neerlandaise de l'Azote. Voor de bevolking van Axel is er gelegenheid deze mijnenveger te gaan bezichtigen. De be manning zal de belangstellenden gaarne aan boord ontvangen. Van 14 - 16 uur en van 19 - 20 uur heeft men dagelijks de tijd speciaal gereserveerd voor deze bezichtigingen. Om twee uur is er dan in de Noordstraat een standwerkersconcours, waarbij door een zekere mijnheer X, de grote onbekende, aan het publiek waardebonnen zullen worden uit gereikt. Ook een programma-nummer, dat zeer zeker de moeite waard zal zijn. Om half vijf hebben we op het V.V.Z.F- ter rein bij de Jeugdherberg „het" nummer van dp dag een demonstratie parachute-springen. Als curiositeit kan nog worden vermeld, dat onder de springers zich een dame zal bevinden. Vervolgens is er op hetzelfde terrein een demonstratie judo en jiu-jitsu, terwijl tegelijker tijd aan de visvijver hij het openluchttheater een internationale hengelwedstrijd plaats vindt. Alsof het nog niet genoeg was, volgt dan om 7 uur op de Markt een concert door „Thalia- Tremola" het populaire accordeon-ensemble, waarna om 8 uur de Poolse Volksdansgroep „Polonia" uit Breda in Poolse klederdracht op treedt met Poolse volksdansen. Ten slotte is er dan om 10 uur bij de Kleine Kreek een groots vuurwerk, bestaande uit niet minder dan 23 afdelingen, terwijl iedere afdeling weer onderverdeeld is. Het zou ons te ver voeren om al deze afdelingen en onderafdelingen nog nader te gaan uitwerken Het programma hier van omvat alleen reeds vijf vellen papier I Op vrijdag en zaterdag zal bovendien weer een miniatuurtreintje door de Axelse straten rijden. Het is bijna onnodig te zeggen dat verschil lende programmapunten zullen worden opge luisterd door de plaatselijke muziekcorpsen. Evenals vijf jaar geleden wordt in de West straat weer een Braderie georganiseerd met daaraan verbonden diverse kraampjes en stands met hartige hapjes en andere eetbare waren, terrasjes voor de café's en diverse andere ver makelijkheden. Bovendien is het eerste stukje Noordstraat (de „Boerenmarkt") ook bij de Weststraat geannexeerd, waar men dan op een speciaal te leggen plankier bij mooi weer de gelegenheid zal krijgen om ook in de openlucht eens een (ronde)dansje te maken. Deze dagen zal voorwaar een programma ge boden worden, waarop menige grote stad jaloers kan zijn. Laten we hopen, dat het gedurende die dagen even mooi weer zal zijn, als het gedurende de laatste weken geweest is EERSTE TENTOONSTELLING VAN MACHINES EN WERKTUIGEN, UITSLUITEND VOOR PAARDEN GEBRUIK, IN ONS LAND! Blijkens de landbouwtelling van mei van dit jaar bedraagt de paardenstapel in ons land on geveer 195.000 stuks. In vergelijking tot de telling van vorig jaar betekent dit, dat de normale (afvloeiing) uit stoot van oudere paarden door het fokken en aanhouden van jonge paarden niet alleen op gevangen werd, doch zelfs overtroffen, zodat de paardenstapel een vermeerdering heeft onder gaan. Dit moge bij sommigen misschien enige ver wondering wekken, doch wie kennis genomen heeft van de publicatie's omtrent bedrijfs-eco- nomische onderzoekingen der laatste jaren en de uitkomsten daarvan in een vergelijking tussen paarden- en trekkerbedrijven heeft gezien, zal dit helemaal niet verwonderlijk schijnen. Op bedrijven van b.v. 8 tot 40 ha. was - naar gelang van de bedrijfsgrootte - het netto resultaat op de paardenbedrijven 1500, - tot 5000, - per jaar hoger dan op de trekker- De voordelen van paardenfokkerij en paarden- gebruik zijn dus wel zeer duidelijk. Zij kunnen echter nog aanzienlijk worden verhoogd indien ook aan de mechanisatie van paardenwerktuigen in de toekomst alle aandacht wordt besteed. Daarom is het goed, dat bij gelegenheid van de 27e Nationale Trekpaardententoonstelling op 15 en 16 september a.s. te 's-Hertogenbosch tevens - voor de eerste maal in ons land -< een grote tweedaagse expositie (met défilé) van moderne machines en werktuigen voor paarden- gebruik zal worden gehouden. Deze expositie en het défilé wordt georgani seerd met medewerking van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, het Rijks- landbouwconsulentschap voor Landbouwwerk tuigen, de Algemene Technische Commissie van het Landbouwschap en is vrijgegeven door de Federatie „Het Landbouwwerktuig". Vele importeurs, fabrikanten, coöperatie's, smeden en machinebedrijven hebben voor deel name ingeschreven, zodat het geheel een wel zéér belangrijke tentoonstelling van groot for maat belooft te worden. Alle soorten machines op het gebied van de grondbewerking, het zaaien, poten .wieden, en oogsten, alsook van weidebouw en transport zul len in grote verscheidenheid aanwezig zijn. Grote deelname en bijzondere attractie's. Wat de grote „Nationale" zelf betreft is het belangrijk te weten, dat de inzendingen en de keuringen weer uitgebreider zullen zijn dan de vorige jaren, omdat nog meer paarden werden ingeschreven. In totaal zullen nu bijna 500 elite-dieren - met een waarde van ongeveer twee millioen gulden - de Nederlandse trek paardenfokkerij vertegenwoordigen. Bovendien zullen ook de feestelijkheden en de Zonder overdrijven kan worden gezegd, dat zeer veel publiek in Axel mag worden verwacht, ook vanuit België. Gaarne wekken wij tot slot nogmaals op om 1. op donderdag 17 september vanaf 13 uur tot zonsondergang de vlag halfstok uit te steken 2. op vrijdag 18 en zaterdag 19 september a.s. de hele dag tot zonsonderdagng de vlaggen in top uit te steken 3. bij het ten gehore brengen van de volks liederen de nodige eerbewijzen te brengen hoofd ontbloten). BABYSET DE LUXE LOSSE GEDACHTEN BRENG DE JEUGD LIEFDE BIJ Dezer dagen lazen wij een bericht, dat de schooljeugd van Retranchement een tentoonstel ling heeft gehouden van zelf gekweekte bloemen en planten. De oudercommissie hac1 in samenwerking met de Maatschappij voor Ocft- en Tuinbouw aan de leerlingen enige tijd geleden het materiaal ter beschikking gesteld voor het kweken van kamerplanten en snijbloemen. Het resultaat werd nu tentoongesteld, terwijl de besten natuurlijk een prijsje ontvingen. Zie, zo dachten wij bij ons zelf, waarom wordt zo iets niet algemeen gedaan Zo vaak hoort men klagen over de baldadig heid van de jeugd .over de vernielzucht, het vertrappen van bloemen en planten, het spelen en voetballen in plantsoenen. Wij overlegden bij ons zelf, dat de jeugd van Retranchement, die op dergelijke wijze de liefde voor bloem, plant en struik wordt bijgebracht, waarschijnlijk meer eerbied zal hebben voor het „gewas des velds". Wij leven in de tijd van wedstrijden, compe- titie's, kampioenen en records. Welnu, zo goed als er een schoolvoetbalcompetitie kan zijn, kan er tevens een school-bloemenkweek-competitie zijn. Bovendien, wellicht is het ook nog een be hoorlijk aanknopingspunt bij het onderwijs in de plantkunde Zo nu en dan klagen we over de jeugd. Ze is baldadig, slentert maar op straat, enfin, U kunt het zelf wel aanvullen en uitbreiden. Waarom echter de jeugd niet ingeschakeld bij allerlei werk Waarom, zoals in die goede, oude tijd, geen huisvlijttentoonstellingen meer Geen interesse Best mogelijk, maar wek dan de interesse op De ouders moeten toch ook de kleine kin deren leren om een bepaald gerecht lekker te vinden Zo kunnen wij de opgroeiende jeugd, neen, zo móéten we de opgroeiende jeugd weer leren, dat zij hun vrije tijd toch nog prettig en nuttig kunnen besteden. Daarmee kan op de lagere scholen al worden begonnen, terwijl het later door clubs en ver enigingen kan worden uitgebouwd. Zou dit moeilijk zijn Ongetwijfeld. Maar tè moeilijk zeker niet Laten wij ons zelf moeite, misschien veel moeite getroosten om de jeugd weer interesse voor iets bij te brengen. Doen we dat niet, dan moeten we ons niet verbazen ,dat we in de dagbladen grote arti kelen gaan lezen ovgr moeilijkheden met de jeugd. Het gaat er alleen om, wie het initiatief durft te nemen. Retranchement gaf het goede voorbeeld. Wie volgt demonstratie's een nog luisterrijker karakter dra gen dan voorheen, o.m. door de medewerking van de Nederlandse Boerenjeugd, de Noord- Oost-Polder en speciale buitenlandse attractie's, die vooral op woensdag 16 september in het middelpunt der belangstelling zullen staan. AXELSE COURA Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1