Het 3e Lustrum van de bevrijding van Axel ZEELAND 1 deze week: Verkoudheid AK4 Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 73e Jaaragng No. 47 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG AöONNEMENTSPRIJS Losse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2, Hoofdredactie J. C. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 ceet per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per man. Kleine Advertentiên 1-5 regels 1,— iedere regel meer 12 cent extra. Het is misschien wel gelukkig, dat de mensen in het algemeen snel vergeten. Toch vergeten we soms tè snel. Opdat we niet vergetenU kent die uit drukking wel. Welnu, opdat we niet vergeten, gaan we in Zeeuwsch-Vlaanderen de bevrijding herdenken. Vijftien jaar geleden werd Oost Zeeuwsch- Vlaanderen door de Geallieerde legers bevrijd. Het waren de Poolse troepen onder leiding van Generaal S. Maczek, die op bijzondere wijze, dat wil zeggen door het zoveel mogelijk ontzien van de burgerbevolking, Oost Zeeuwsch-Vlaan deren hebben bevrijd. De strijd in dit deel van Nederland heeft zich in die septemberdagen van 1944 toegespitst om Axel. Ten zuiden van Axel hadden de Duitse bezetters de laaggelegen gronden geïnundeerd, waardoor een waterlinie was ontstaan van op sommige plaatsen wel een kilometer breed. Op zaterdag 16 september 1944 begon de be schieting van Axel. Het duurde tot dinsdag 19 september vóór Axel kon worden bevrijd. Deze bevrijding kostte aan 31 burgers het leven, terwijl er veel gewonden waren. Hoeveel militairen gesneuveld zijn of gewond werden, is niet bekend, doch dit zullen er niet weinige zijn geweest In totaal werden in Axel 730 gebouwen en woningen verwoest of beschadigd 1 Na de bevrijding van Axel kon de Duitse ver dediging in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen worden opgerold. Geen wonder dus, dat ook de be vrijdingsherdenking zich steeds concentreerde en nog concentreert om Axel. De Commandant van de troepen, die Axel be vrijd hebben, Kolonel Dr. Z. Szydlowski, D.S.O. werd op 19 september 1949 door H.M. de Koningin benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De ver sierselen werden hem op die dag uitgereikt door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Dit was dus tijdens de eerste lustrumviering. Het tweede lustrum werd weer luisterrijk ge vierd. Kolonel Szydlowski kwam speciaal uit Canada naar Axel, terwijl ook Generaal Maczek toen aanwezig was. Hij was uit Engeland ge komen aan het hoofd van een delegatie van oud strijders. Deze Generaal hoopt ook dit jaar, namelijk tij dens de derde lustrumviering, de herdenkings plechtigheden en feestelijkheden op 17, 18 en 19 september a.s. mee te maken. Dank zij de medewerking van de N.V. Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" zullen Generaal Maczek en twee andere Poolse oud-officieren,- die aan de strijd in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen hebben deelgenomen, door de genoemde maat schappij als haar gasten van Harwich naar Hoek van Holland v.v. worden vervoerd. Deze festiviteiten zijn traditiegetrouw groots opgezet. Op donderdag 17 september, hebben de her denkingsplechtigheden plaats. Deze beginnen des namiddags om 2 uur met een officiële ontvangst van Generaal S. Maczek, de verdere Poolse gasten, de leden van het Ere- comité (Commissaris der Koningin, Leden van Gedeputeerde Staten, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in Zeeuwsch-Vlaanderen en officie ren), leden van het Herdenkingscomité en van het bestuur der vereniging „Axel - Polen" en verdere genodigden. Daarop volgen kransleggingen op de graven der gevallen Polen en van de burgerslachtoffers, terwijl het hoogtepunt van de herdenkingsplech tigheden zich ditmaal zal concentreren bij het Poolse Monument in de Zeestraat, des avonds om 6.30 uur. Verenigingen, corporaties en particulieren wor den verzocht aan de bloemlegging deel te nemen, opdat dit een grootse hulde worde jegens de Poolse bevrijders. Daarna wordt een herdenkingssamenkomst ge houden. De bevolking van Axel wordt verzocht op die gang de vlaggen halfstok uit te hangen, dag vanaf des middags 13 uur tot zonsonder- Op vrijdag en zaterdag volgen dan de feeste lijkheden. Deze beginnen vrijdagsochtends, na dat om 8 uur een plechtige Heilige Mis is op gedragen in de R.K. Kerk voor allen, die bij de bevrijding het leven hebben gelaten. Op deze beide feestdagen wordt de bevolking verzocht van des morgens tot zonsondergang de vlaggen in top uit te steken, terwijl de winkeliers verzocht worden hun etalages zoveel mogelijk te versierei. met de Poolse (wit-rode) kleuren. Om 9 uur wordt die vrijdagmorgen aan de schoolkinderen een feestverrassing uitgereikt en om 10 uur begint in het openluchttheater een kinderfeest. Mochten de weersomstandigheden die dag minder gunstig zijn dan vindt dit plaats in „Het Centrum". Des namiddags wordt de Braderie in de West straat officieel geopend, waarna op het sport terrein aan de Buitenweg om 3 uur militaire de- monstratie's zullen plaats vinden. Des avonds verzorgt de kapel der Koninklijke Luchtmacht onder leiding van de Kapitein H. F. W. van Diepenbeek een concert met taptoe. Kan van de vrijdagmiddag en -avond gezegd worden, dat deze staan in het teken van militair vertoon, des zaterdags zal meer de nadruk vallen op het sportieve element. Des morgens wordt een oriëntatierit per rij wiel voor de schooljeugd gehouden, terwijl om 2 uur een voetbalwedstrijd plaats vindt tussen opvarenden van Hr. Ms. Mijnenveger „Axel" en een elftal, samengesteld uit leden van de Axelse voetbalverenigingen. Tegelijkertijd vindt op de kramenmarkt een standwerkersconcours plaats. Des middags en des avonds zal ook gelegenheid worden geboden aan belangstellenden om de Zeeuws fotoboek. Bij de opening van hst nieuwe provinciehuis in de Abdijgebouwen te Middelburg zal een Zeeuws fotoboek worden uitgegeven. De samenstelling van dit boek zal in opdracht van Gedeputeerde Staten geschieden door de heren drs. M. C. Verburg en G. A. de Kok, respectievelijk directeur van het E.T.I. voor Zee land en adjunct-hoofdredacteur van de P.Z.C., terwijl de firma G. W. den Boer te Middelburg het boek zal uitgeven. De kosten zullen voor de provincie ongeveer 16.000,- bedragen. Industrie-vestiging in Zuid-Sloe geen utopie. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben er bij de minister van Verkeer en Waterstaat in een brief op aangedrongen, het Zuid-Sloe zo spoedig mogelijk af te sluiten met het oog op de mogelijkheid van industrievestiging aldaar. Niet alleen de Kon. Mij. „De Schelde", maar ook andere industrieën hebben interesse voor dit gebied, zo betogen zij. Nieuw recreatie-gebied. Na de afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek - het z.g. drie-eilanden-plan - zal het Veerse meer ontstaan, dat uitstekend ge schikt is als watersportcentrum. Er bestaan nu al plannen om te Kortgene te komen tot de aanleg van twee jachthavens voor in totaal 160 schepen, de bouw van twee con structiewerkplaatsen en een kleine scheepswerf. Bovendien overweegt men plannen om een hotel te bouwen en voorts niet minder dan 100 bungalows Deze plannen zullen echter eerst verwezenlijkt kunnen worden na ongeveer twee jaar. Breskens krijgt extra duinen. Tussen de nieuwe veerhaven en de handels haven te Breskens zal een verhoogde zeewering worden aangelegd in de vorm van een kunst matige duinenrij. De huidige zeewering, die ongeveer 6,50 m. hoog is, zal door het opspuiten van niet minder dan 400.000 kubieke meter zand worden ge bracht op een hoogte van elf meter. De breedte van het duin zal variëren van 30 tot 70 meter. Op de breedste plaatsen bovenop het duin wordt de mogelijkheid opengelaten om een hotel te bouwen. De aanleg van de verhoogde zeewering is door rijkswaterstaat reeds aanbesteed. Deze zal op 20 november van dit jaar gereed moeten zijn. Het volledige project moet echter eerst op 30 september 1960 worden opgeleverd. mijnenveger „Axel", welke gemeerd zal liggen aan de loskade van de l'Azote te Sluiskil, te bezichtigen. Om half vijf wordt een demonstratie para chutespringen gegeven op het terrein bij de jeugdherberg. Na aflpop daarvan geeft de sport school Felix Janssens een demonstratie Judo en Jiu-Jitsu op hetzelfde terrein. Tegelijkertijd vindt er een internationale hen- gelwedstrijd plaats aan de visvijver in het re creatiegebied. Des avonds worden weer concerten gegeven en treedt de volksdansgroep „Polonia" uit Breda op met Poolse volksdansen. Het geheel zal worden besloten met een groot vuurwerk aan de Kleine Kreek des avonds om 10 uur. Zoals uit bovenstaande blijkt zijn de feeste lijkheden op vrijdag en zaterdag in de morgen uren voor de kinderen bestemd des middags en des avonds zijn zij algemeen. Ongetwijfeld zal een programma worden ge boden wat er zijn mag. Wij verwachten, dat evenals vijt jaar geleden, vele duizenden naar Axel zullen komen om de feestelijkheden bij te wonen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de dezer dagen uit te geven feestcourant. van neus, keel of borst, snuift en wrflft U weg met Een meevaller voor Terneuzen. Enige maanden geleden had de gemeenteraad van Terneuzen reeds in principe besloten, een bedrag van 520.000, - uit te trekken voor het dempen van een gedeelte van de oostelijke rijks waterleiding en het maken van een nieuwe ver binding met de Otheense kreek. Dit was nodig geworden om twee redenen, n.l. omdat een gedeelte van deze leiding moest ver dwijnen in verband met de verzwaring van de zeedijk, anderzijds ter verwezenlijking van het Terneuzense uitbreidingsplan. Aangezien echter bij het ministerie van Eco nomische Zaken nog een bedrag beschikbaar was voor de verbetering van ontwikkelingskernen, zal dit ministerie nu 85% van deze kosten, oftewel rond 450.000, - voor haar rekening nemen. Streekploegwedstrijd te Stoppeldijke. Dit jaar werd voor de derde achtereenvolgende maal de streekploegwedstrijd gehouden om het kampioenschap van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit gebeurde ditmaal op het terrein van de heer P. de Feijter te Stoppeldijk. Winnaar werd de heer J. Haak te Zaamslag. De winnaar van de wisselbeker in 1957 en 1958 de heer P. de Kraker, werd ditmaal tegen aller verwachting in dertiende. Onze plaatsgenoten die hebben deelgenomen, de heren J. Dieleman, A. Sturtewagen en A. Pijpelink, werden resp. tweede, vijfde en vijftiende geklasseerd. Nieuwe directeur Zeevaartschool te Vlissingen. Als opvolger van de heer G. K. Brouwer is met ingang van 1 september j.l. tot directeur van de Zeevaartschool te Vlissingen, de De Ruijter- school, benoemd de heer K. Faase. De heer Faase, die sedert 1958 adjunct-direc teur van de school was, is de eerste geboren Zeeuw, die aan deze school tot directeur be noemd is. Opvolger van dr. Camps te Sluiskil benoemd. Zoals wij vorige week reeds meldden, is de directie-secretaris van de Cokesfabriek te Sluis kil, dr. M. E. H. Camps benoemd bij de Euratom te Brussel. In zijn plaats is tot directie-assistent benoemd de heer J. Bakx te St. Jansteen, tot nog toe als econoom werkzaam bij de tapijtfabriek N.V. „Clinge" te Clinge. Van de Voorde naar de Koningin. H.M. de Koningin geeft jaarlijks een receptie, waarvoor diegenen worden uitgenodigd, die zich LOSSE GEDACHTEN VAN DAM TOT DAM. Met spanning hebben wij de race van Dam tot Dam gevolgd. Gedurende drie dagen - vorige week don derdag, vrijdag en zaterdag - was er gelegen heid om aan deze race deel te nemen, zowel in de toerklasse als in de wedstrijdklasse. Vooral de wedstrijdklasse was spectaculair. U weet toch wat de bedoeling was De weg tussen de Dam in Zaandam en de Dam in Amsterdam, die ongeveer zeven kilo meter lang is, moest in de kortst mogelijke tijd worden afgelegd. In dit traject bevinden zich twee pontveren, de normaal veel oponthoud geven, waarom men reeds geruime tijd ijvert om deze ponten te ver vangen door tunnels de Coentunnel onder het IJ en de Hemtunnel onder het Noord-Hollands kanaal. Om hierop nog eens de bijzondere aandacht te vestigen werd de Dam-tot-Dam-race georga niseerd. Op verschillende manieren is aan deze race deelgenomen en soms zijn daaraan kapitalen uit gegeven. Een oogarts uit het Gooi probeerde het met een extra trein ook de Nederlandse Spoor wegen namen zelf deel met een treinstel. Er was iemand die de afstand achteruit lopend aflegde. De burgemeester van Zaandam volbracht de race als kikvorsman, lopend over de bodem van het kanaal. De meest voor de hand liggende, maar ook de gekste vervoermiddelen werden gebruikt, zo als race-boten .helikopters, invalidenwagens en oude auto's, ja zelfs een stoomwals 1 Ongetwijfeld heeft deze race, zoals uit het bovenstaande blijkt, aan verschillende deelne mers handen vol geld gekost. De organisatoren hebben echter bereikt, dat de aandacht wel op zeer bijzondere wijze op dit traject is gevestigd, hoewel wij ons afvragen of door dit middel het doel niet wat op de achtergrond is gekomen. Inderdaad, Amsterdam, de hoofdstad van Nederland, met zijn handel en industrie en Zaandam, het hart van de Zaanstreek met zijn vele en grote industrieën, zijn wel op bijzonder moeilijke wijze wederzijds te bereiken. Tunnels zouden hier hard nodig zijn. Valt er hier voor ons, Zeeuwsch-Vlamingen, die ook door ponten van overig Nederland ge scheiden leven, misschien nog lering uit deze race te trekken Sommigen zullen wellicht zeggen, dat het een dwaze wedstrijd was. Anderen, die alleen het sensationele daarvan zagen, zullen het een interessante koers gevonden hebben. Natuurlijk is Zeeuwsch-Vlaanderen Zaandam niet en nog minder Amsterdam. Toch vragen wij ons af, of dit stukje van Nederland wel voldoende de aandacht op zich gevestigd houdt. Ieder weet, dat uiteindelijk de aanhouder wint. op maatschappelijk terrein verdienstelijk hebben gemaakt. Voor deze receptie, die dit jaar gehouden zal worden op 8 september a.s., is uitgenodigd de heer J. van de Voorde, districtsbestuurder van de K.A.B. te Sluiskil. Samenvoeging van gemeenten op Walcheren. De minister van Binnenlandse Zaken, E. H. Toxopeus, zal de volgende week een tweedaags bezoek brengen aan Walcheren. Het ligt in de bedoeling van deze bewindsman alle gemeenten op Walcheren te bezoeken in verband met de voorgenomen samenvoeging van verschillende gemeenten. Volgens het wetsontwerp tot her indeling van de gemeenten op Walcheren zouden van de zestien gemeenten er slechts negen over blijven. Tariefsverlaging voor stroom aan industrie. Gelet op de uitkomsten van de exploitatie over de eerste maanden van 1959 heeft het bestuur van de P.Z.E.M. besloten, een tariefsverlaging toe te passen voor de industriële verbruikers, die stroom afnemen volgens contract. De tarieven voor huishoudelijk verbruik zullen echter niet worden verlaagd. (Vervolg op pagina 2) AXELSE COURANT

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1