Twintig jaar geleden ZEELAND deze week Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 73e Jaargang No. 46 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom ƒ1,25. Andere plaatsen ƒ1,75. Buitenland 2,—. Hoofdredactie J. C. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Ad verten tiën 1-5 regels 1, iedere regel meer 12 cent extra. MET DE INVAL VAN DE DUITSE EN RUSSISCHE LEGERS IN POLEN BEGON DE TWEEDE WERELDOORLOG. Op 1 september 1939 vielen de Duitse legers het Poolse land binnen met een verplet terende overmacht, vóór het aanbreken van de dag en zonder voorafgaande waarschuwing. De strijd was ongelijk en tegen het midden van september was bijna geheel West-Polen onder de voet gelopen. Op dit kritieke ogenblik kwamen de Russen in actie en lieten hun legers uitzwermen over de nagenoeg onverdedigde oostgrens. Dit gemeenschappelijke op treden van Nazi-Duitsland en Sovjet-Rusland was het gevolg van het Ribbentrop-Molotov- pact van 25 augustus 1939, om tot verdeling van Polen over te gaan. Zo begon twintig jaar geleden de grootste en verschrikkelijkste aller oorlogen, de tragedie van Polen en de ellende der vluchtelingen. Het is daarom goed, dat we ons herinneren, waartoe deze wereldstrijd is begonnen om Polen te hulp te snellen en hoe dit land - ten gevolge van de besluiten genomen te Teheran en Yalta - overgeleverd werd aan de Russen en hun communistische dictatuur. En niet alleen Polen, maar ook Tsjechoslowakije, Bul garije, Hongarije, Roemenië, Estland, Letland en Lithauen. CAVALERIE TEGEN TANKS. De allereerste aanval werd ondernomen met 56 divisies met inbegrip van alle 9 pantser divisies waarover Duitsland beschikte, gecombi neerd met 2000 vliegtuigen. Polen had uiterst moeilijk te verdedigen grenzen en de Duitsers vielen het land binnen op een ondenkbaar breed front uit het noorden, westen en zuiden tegelijk. Polen bracht hier tegenover in het veld 30 divisies, voornamelijk infanterie en cavalerie- eenheden, een weinig anti-tank en afweergeschut en slechts één pantSterbrigade. De 700 vliegtui gen, die Polen bezat, werden voor een belang rijk deel terstond op de grond vernietigd bij de nachtelijke moordaanslag op 1 september. Aan de meeste sectoren werden de Poolse grensver- sterkingen spoedig doorbroken en door de bres sen drongen wiggen van tanks diep het achter land in. Maar waar de Duitse divisies op Poolse troepen stietten, ontwikkelden zich hevige en verbitterde gevechten. Zowel numeriek als op het gebied van uitrusting was het Poolse leger niet tegen de aanvallers opgewassen. De Poolse cavalerie chargeerde dapper tegen de aanzwer- mende tanks doch kon met haar sabels en lansen niets uitrichten. Met uitzondering van de Leger groep Poznan, welke omsingeld werd, werden alle Poolse eenheden welke langs de grenzen stonden opgesteld, teruggedreven of vernietigd. DROMMEN VLUCHTELINGEN. Vóór de optrekkende Duitse tanks en infan teristen trokken drommen wanhopige vluchte lingen per trein, te voet ,soms in auto s, vooral op boerenwagens oostwaarts, schaarse en in der haast gepakte bezittingen dragend of met zich meevoerend. De Duitsers naderden Samen met de vluchtelingen trok de zóne van paniek en verwarring naar het centrum van Polen, waar men zich de eerste dagen geen enkel denkbeeld kon vormen over het verloop van de gevechten. Aanvankelijk echter zette geen tijding van neder lagen de domper op het rotsvaste vertrouwen, dat Engeland en Frankrijk Polen te hulp zouden snellen, waartoe deze landen volgens verdragen waren verplicht. Weliswaar was er op 1 en 2 september angstige twijfel of Engeland en Frankrijk het gegeven woord trouw zouden blijven, maar toen zich op 3 september het nieuws van hun dubbele oorlogsverklaring aan Duitsland verspreidde, kende het enthousiasme geen grenzen meer. Doch naarmate de Duitse operaties vorderden, werd het optimisme zeer spoedig gedoofd door slechte tijdingen en boze geruchten. Over arrestatie's en executie's, over bombardementen uitgevoerd op weerloze vluch telingen, geruchten dat Polen zijn ondergang tegemoet ging en eindelijk het onheilspellend nieuws over het naderen der erfvijanden ener zijds van de hooghartige en wrede Duitsers, de nazaten der middeleeuwse kruisridders, volge lingen eerst van de onderdrukker Bismarck, nu van een Hitler, die dreigde ,,de Polen te zullen vernietigen tot en met de laatste zuigeling en anderzijds van de niemand en niets ontziende, vrouwen verkrachtende en plunderende Russen. Van vijanden, die niet slechts op veroveringen uit waren, doch ook op knechting en zelfs uit roeiing van grote volksmassa s. Dan te be denken, dat deze vijanden handlangers hadden in eigen stad en dorp 1 Volksduitsers en andere minderheden, die hun komst verlangend tege moet zagen, die hen tekens gaven, die voor hen spionneerden, hinderlagen spanden en die op de Poolse troepen schoten of ze des nachts over vielen. DE ONDERGANG. In de tweede week van september zijn de Duitse legers die in het zuiden opereerden er in geslaagd de rivier de San te bereiken. Vier Poolse divisies werden daarbij omsingeld en vernietigd. Twee pantserdivisies van de hoofd aanval van het Tiende Duitse Leger, bereikten de buitenwijken van Warschau, doch konden geen verdere vorderingen maken wegens de heldhaftige, door de burgerij georganiseerde tegenstand. Vanuit het noordoosten begon het 3de Duitse Leger de Poolse hoofdstad te omsingelen. Hoe wel de groep-Poznan reeds practisch omsingeld was, besloot de bevelhebber van deze groep, generaal Kurtzeba, een aanval te doen op de flank van de Duitse hoofdaanval. Deze stout moedige Poolse tegenaanval had o.a. tot gevolg dat niet alleen het Achtste Duitse Leger in de strijd werd betrokken en grote verliezen leed, doch ook dat het Tiende Leger aan zijn be stemming Warschau werd onttrokken en zelfs een legercorps van het Vierde Leger uit het noorden. Tien dagen lang wist de omsingelde groep- Poznan de aanvallen van al deze sterke Duitse eenheden en de bombardementen van de „Luft waffe" vol te houden, doch ten slotte werd zij op 19 september vernietigd. Op 14 september bereikte het Veertiende Duitse Leger de buitenwijken van Lemberg, stiet noordwaarts door en verenigde zich op de 17e met de troepen van het Derde Leger, welke via Brest-Litofsk waren opgerukt. Op dit kritieke moment kwamen de Russen in actie en lieten hun legers uitzwermen over de nagenoeg onverdedigde oostgrens. Het duurde toen niet lang meer of de uitgeputte Poolse legers werden genadeloos tussen deze tang ver pletterd. WARSCHAU, MODLIN EN HEL. Niettemin duurden de gevechten een volle maand. Want Warschau, Modlin en het schier eiland Hel, bleven nog altijd on veroverd. Het verzet van de Poolse hoofdstad geleid door de heldhaftige burgemeester Stefan Starzynski was magnifiek. Na vele dagen van hevige bombardementen uit de lucbt en door zware artillerie, capituleerde Warschau pas op 27 september, toen amunitie, water- en voedsel voorraden opgebruikt waren. Modlin, de ten noordwesten van Warschau gelegen vesting aan de Weichsel, capituleerde op 30 september en de 4000 man van de Poolse marine op het schiereiland Hel, op 1 oktober. Zo was alles in één maand tijds voorbij en het tragische Polen - tragisch in zo menige episode van zijn lange geschiedenis - ging onder in slavernij. Nog voor de strijd tot een einde was ge komen, was er een grote chaos ontstaan onder de vluchtelingen die zich op de wegen bevonden. Zij die zich naar het oosten hadden begeven hoorden plotseling dat de Russen optrokken en de Poolse steden bezetten, terwijl degenen die getracht hadden Warschau te bereiken, terug keerden bij het nieuws dat de stad belegerd werd. Het verweer van Polen scheen kort te zijn. Eerst bij de overrompeling van Nederland, België en Frankrijk zou men ir. het Westen be grijpen wat een massale inzet van pantsers en vliegtuigen vermag. POLEN VOCHT DOOR. De bezetters van Polen Duitsland en Rus land, meenden, dat het lot van Polen bezegeld was. Maar zij hadden het mis. Want binnen enkele maanden hebben de Polen getrouw aan hun traditie om pal te staan voor de vrij heid tegenover elke tyrannie - in het buiten land een nieuw leger opgericht, dat later de ge allieerde zaak tal van gewichtige diensten heeft bewezen op een reeks van Europese slagvelden, alsook ter zee en in de lucht en waaraan ook Nederland veel heeft te danken. In het bezette Polen daarentegen - waar een onbeschrijfelijke terreur heerste - werd een ondergronds leger opgericht, dat uniek was in de wereldgeschiedenis. Er is daar een nimmer te stuiten verzet ge weest, dat, buiten ontelbare kleine en grotere vormen van verweer, culmineert in het grandioze hoogtepunt de opstand van Warschau in 1944. die de wereld verbaasd deed staan. Het was een heroïsche strijd van de ganse stad tegen haar gehate bezetters. Een strijd op leven en dood, waar niet alleen de mannen, maar ook vrouwen en kinderen bij betrokken waren. En het moet met schaamte worden geconstateerd, dat door het opzettelijke dralen van de Russen, dit weer galoze heldendom tot niets anders heeft geleid dan tot een vreselijk bloedbad en vernietiging van de stad. DE PRIJS DER VRIJHEID. Het Poolse volk betaalde zwaar voor het op nemen van deze strijd. Zes millioen Polen, of wel één-vijfde deel van de totale bevolking, is gedurende de jaren 1939 - 1945 omgekomen. De meesten hiervan kwamen om in Duitse con centratiekampen en Russische dwangarbeiders tijdens de talrijke massa-executie's - denk aan kampen of werden op gruwelijke wijze vermoord Piasnica en Katyn. 644.000 personen werden gedood bij oorlogshandelingen. Zij vielen op de slagvelden niet slechts in Polen, doch eveneens in Frankrijk, Noorwegen, Noord-Afrika, Italië, België, Nederland en Duitsland. Tevens vorm den zij 15% van de totale verliezen van de Royal Air Force gedurende de Battle of Britain. OPNIEUW IN SLAVERNIJ. Deze strijd, wij weten het allen, heeft moeten duren tot 1945. Duitsland werd verslagen, maar wat werd er van Polen Zes jaren vechten van het Poolse volk, ten koste van de hoogste offers, werd te niet gedaan door de besluiten genomen in Teheran en Yalta Polen werd overgeleverd aan de Russen. De Poolse soldaat, zonder ophouden door vechtend vanaf 1 september 1939 eerst in zijn eigen land, daarna in Frankrijk, Narvik, Battle of Britain, in Tobroek, Monte Cassino, Anzio, Falaise, Bologna, Arnhem, Axel en Breda, werd ter beloning van zijn zware offers veroordeeld tot een zwervend leven in ballingschap WAAROM Waarom werd dit gedaan Waarom werd de trouwste der Bondgenoten opgeofferd Wel nu, het werd gedaan om Rusland teverden te stellen. Het werd gedaan, omdat Rusland ver langde dat Polen en alle andere Oost-Europese landen, zouden worden opgeofferd als prijs voor Ruslands verdere samenwerking met het Westen. VOOR UW VRIJHEID Hierdoor is het ideaal waarvoor de Polen nu twintig jaar geleden de wapens opnamen, nog steeds niet in vervulling gegaan. Zij vochten onder de leuze „Voor Uw vrijheid en de onze" en zij droegen veel bij voor de vrijheid van anderen, o.a. ook van Nederland, doch helaas zonder deze voor zichzelf te verkrijgen. Ja, dit is waarlijk een treurspel en het heeft recht op onze aandacht en op ons besef van bitter onrecht en groot kwaad. aWnt vrijheid is ondeelbaar, ofwel zij moet heersen in de ge hele wereld, of er is geen vrijheid. En zonder vrijheidook geen vrede, de ware vrede, wel te verstaan Billy Strenk. LOSSE GEDACHTEN EEN VERJAARDAG. Aanstaande maandag viert de grote Neder landse familie feest. Er is dan een jarige in het grote Nederlandse gezin. Neen, het wordt geen uitbundig feest dat doe je niet meer, wanneer oudere mensen ver jaren. Het zal alleen een bezadigd herdenken worden. Het feest vieren we alleen in onze gedachten, omdat we de wens van de jarige willen eer biedigen. De jarige Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina Helena Paulina Maria, Prinses der Nederlanden. Zij wordt maandag 79 jaar. Een hele leeftijd al een gezegende leeftijd zeggen de mensen dan. Wat heeft zij veel, heel veel voor Nederland, voor ons land en volk betekend Wat heeft zij in al die jaren meegemaakt op nog jeugdige leeftijd de eerste wereldoorlog, die maar nauwelijks ons land buiten de strijd liet de ernstige economische crisis in de dertiger jaren het verlies van Haar moeder, Koningin Emma, en van Haar echtgenoot, Prins Hendrik, en op 60-jarige leeftijd de brute in val van de Duitse legers, waardoor Zij ge dwongen werd in het buitenland de strijd voor een vrij Nederland te strijden. Het zijn maar enkele voor de hand liggende feiten, die ieder oudere zich nog zo herinnert. Wat heeft Zij haar volk een voorbeeld ge steld van opofferende plichtsbetrachting. Kent U het door Haar geschreven boek „Eenzaam, maar niet alleen" Zo niet, lees het en herlees het. En nu vieren we maandag Haar verjaardag weer. Niet vol plezier en jolijt, maar in dank baar herdenken. Natuurlijk, we steken de vlag uit en we tooien ons met oranje. Vanzelfsprekend zullen des avonds weer de Concerten worden gegeven. Maar verder geen uiterlijk feestbetoon, geen drukte, geen lawaai. We leven met Haar mee we gedenken het vele, zeer vele, wat Zij voor land en volk heeft gedaan en we danken God, dat Hij Nederland zo'n Koningin heeft willen schenken. En we smeken Hem, dat Hij Haar bij het klimmen der jaren nabij wil zijn 1 Terneuzen deed niet mee. Zoals wel algemeen bekend zal zijn ligt het in de bedoeling de Abdijgebouwen te Middel burg te verfraaien met gemeentewapens en wand schilderingen. Daartoe worden van de betref fende gemeenten bijdragen gevraagd, te weten een bedrag van 1000, - voor het gemeente wapen en van vijf cent per inwoner voor de wandschildering. De gemeenteraad van Terneuzen heeft - voor zover ons bekend als enige gemeente - besloten deze bijdrage niet te voteren, zulks ondanks het voorstel van B. en W. om het wel te doen. Door sommige raadsleden werd daarbij geen blad voor de mond genomen, wanneer gesproken werd over de houding van het Provinciaal Bestuur ten aan zien van sommige aangelegenheden. Zeeuws studentendispuut. Onder de verschillende studentenverenigingen en disputen nemen de zogenaamde provinciale gezelschappen zeker niet de laatste plaats in. Het aantal daarvan is sinds korte tijd met één vermeerderd door de oprichting van „Imago Animi Sermo", dat, zoals de naam aanduidt, zich op de eerste plaats bezig houdt met de Zeeuwse taal en folklore. Het is bedoeld voor studenten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, afkomstig van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden. Het ab actiaat is in handen van Boudewijn de Graaf, theologisch student, Swee- linckstraat 10 bis te Utrecht. Opening dienstgebouwen Provinciale Stoombootdiensten te Zierikzee. Vorige week werd te Zierikzee het nieuwe bootstation van de Provinciale Stoombootdien sten in Zeeland „De Val" officieel in gebruik genomen. Dit geschiedde door de waarnemend Commissaris der Koningin, de heer M. J. van Poelje. Het gebouw bestaat uit twee woningen, een transformatorruimte, agentenkantoor, wachtge- legenheid en een fraai restaurant. (Vervolg op pagina 3) AXELSE COURANT

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1