Nederland zorgt voor zijn toekomst Nieuws over de viering van het 3e lustrum der bevrijding Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1959 73e Jaargang No. 44 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25, Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2,—. Hoofdredactie J. C. VINK. Redactie en Administratie t Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m, Kleine AdvertentiSn 1-5 regels ƒ1,— iedere regel meer 12 cent extra. MEER WELVAART DOOR EUROPOORT EN DELTAPLAN. De toekomst van een land hangt af van de maatregelen die in het heden worden genomen. Structuurplannen en landhervormingen hebben tot taak over een aantal jaren de economische toestand van een gebied en daardoor van hetland - te verbeteren. Wij, in Nederland, kunnen er trots op zijn in het land te wonen waarin het meeste wordt gedaan om de toe komstige welvaart te waarborgen. Nergens in Europa, en misschien zelfs nergens in de hele wereld, wordt zo hard gewerkt aan zoveel, haast verbijsterende plannen als in ons kleine landje aan de grote zee. Iedere buitenlander is met stomheid geslagen wanneer de gehele omvang en de strekking van het Deltaplan hem duidelijk worden en staat ver baasd over zoveel technisch kunnen en durf, wanneer hij dan ook nog wordt geconfronteerd met het project Europoort. Nederland rekent vooruit en eigenlijk is het zo jammer dat wij óf zo weinig bekend zijn met wat er allemaal gebeurt, óf het bijna als vanzelf sprekend aannemen dat het gehele Zuidwesten van ons land wordt beveiligd tegen de krachtige aanvallen van de Noordzee en dat dichtbij dat zelfde gebied wordt gewerkt aan een door eco nomen, sociologen en ingenieurs samengesteld plan tot verbetering van onze natinoale eco nomie. Een plan dat een enorme betekenis heeft en zijn weerga in de wereld niet kent. In onze tijd van Europese éénwording is weinig plaats voor landelijk chauvinisme, maar met recht mo gen wij roemen op dat wat in Zeeland en Zuid- Holland door Nederlandse technici en arbeiders is en wordt gepresteerd. Evenals wij trots mogen zijn op de werken in de voormalige Zuiderzee. Grotere havens. Het plan Europoort is in het leven geroepen om in de toekomst Nederland die plaats te laten behouden, die ons land op het ogenblik in West- Europa inneemt. De ligging van ons land, in de Delta van Rijn, Maas en Schelde, is bijzonder gunstig voor wat het goederenvervoer betreft en het is daarom niet verwonderlijk dat de groot ste haven van ons land, Rotterdam, een transito centrum is voor de belangrijkste industriële ge bieden van West-Europa. Langzamerhand echter zal, doordat de wereldbevolking blijft toenemen, de uitrusting van een haven onvoldoende worden. Een gestadige toeneming van de bevolking brengt met zich mee de noodzaak van nieuwe industrie vestiging en beiden zorgen voor een sterke stij ging van het vervoer, internationaal en plaat selijk. Rotterdam zal een groot deel van die stij ging voor zich moeten opeisen. Om dat te kun nen doen is een ruimere outillage nodig. Meer en grotere schepen moeten in de havens kunnen worden opgenomen en sneller en beter bediend. Het Europoort-project moet de mogelijkheden daartoe scheppen. Milliarden geïnvesteerd. Binnenkort zullen zeekastelen in de vaart komen van een bijna onvoorstelbare grootte. Er staan tankers op stapel, die een tonnage van 100.000 ton en meer hebben. Het is een auto matische ontwikkeling want een grotere inhoud doet nu eenmaal de vervoerskosten dalen. Maar iedere dag oponthoud, die deze schepen in een haven hebben, kost tienduizenden guldens. Bij een tanker van 45.000 ton bedraagt het verlies tegenwoordig reeds 46.000, voor iedere dag stilliggen in een haven. Zij zullen dus bij voor keur die havens kiezen waar zij snel en goed geholpen kunnen worden. Nederland zal zorgen dat die in het gebied van de Nieuwe Waterweg bij Rotterdam aanwezig zullen zijn. De ervaring, veikregen door o.a. de Zuiderzee-werken, maakt het mogelijk grote waterstaatkundige werken uit te voeren. Doch kennis is niet het enige dat nodig is voor de uitvoering van een project, het geld is even onontbeerlijk. In eerste instantie zullen de nodige financiën door het rijk ter beschikking worden gesteld. Men schat dat maar liefst 185 millioen nodig is tijdens de eerste fase van het Europoort-project. Door de over heid zal verder in het zusterplan - de ont wikkeling van de Botlek - een bedrag van 120 millioen worden geïnvesteerd. Het be drijfsleven zal in dit Botlek-plan, voornamelijk gericht op de vestiging van nieuwe industrieën, nog veel meer geld steken. Alleen dit jaar al een bedrag van ruim 400.000.000, - Fan tastische bedragen, maar de rente zal hoog zijn. Werkgelegenheid wordt geschapen voor duizen den en de nieuwe fabrieken, waaronder een hoogoven, zullen voor een stevige economische basis voor het gehele land zorgen. Schakel. In de afgelopen winter is in het bouwcentrum te Roterdam met medewerking van de jubile rende Economische Hogeschool een tentoon stelling georganiseerd onder de naam „Euro poort - Een Schakel". De naam typeert het project voortreffelijk. Het is inderdaad niejs anders dan een schakel in de lange keten van een uitgedokterde economische ontwikkeling. Er moet gezorgd worden voor werkgelegenheid voor een gestadig toenemende eigen bevolking, voor productiemogelijkheden van de stijgende be hoeften en voor uitbreiding van de bijkomende diensten, die niet alleen op het eigen land maar op het gehele terrein van de Euromarkt gericht moeten worden. Nederland moet industriali seren op grote schaal. Gelukkig zijn de eisen van de tijd verstaan. Dat bewijzen de mannen die nu in de klei en de modder van Zeeland en Zuid-Holland werken aan de verwezenlijking van Deltaplan en Europoort. De nieuwe havens, de fabrieken, de raffinaderijen en het hoogoven complex zullen over een aantal jaren in vol be drijf zijn en dan een belangrijke verbetering van het industriële klimaat in het Westen van ons land teweeg brengen. Maar dat niet alleen i— geheel Nederland zal de vruchten plukken van deze gedurfde ondernemingen 1 Natuurlijk moesten er ook offers worden gebracht toen de projecten werden uitgewerkt. Een hoeveel heid recreatie-terrein gaat verloren, die in ons kleine landje bijna niet te vervangen is. Maar die prijs moet betaald worden voor een veilige en zekere toekomst. (Nadruk verboden) De gemeenteraad sprak het eerste woord Blijkens het verslag van de raadsvergadering, in het vorige nummer van ons blad, heeft de gemeenteraad ten aanzien van de gemeentelijke bijdrage in de kosten van de viering van het 3e lustrum der bevrijding het volgende bepaald Deze bijdrage is gekoppeld aan de opbrengst van de huis-aan-huis-collecte, met dien ver stande, dat de gemeente een garantie verleent tot eenzelfde bedrag als de opbrengst van de collecte, met een minimum van 1000, - en een maximum van 2000, - Zou dus de collecte 2000, of meer op brengen, dan garandeert de gemeente nog eens 2000, - Brengt de collecte maar 1000, - op, dan garandeert de gemeente ook maar 1000, - Voorwaar een prachtige geste van de gemeenteraad. Het antwoord is aan de bevolking 1 De bevolking van Axel kan nu tonen, dat zij een behoorlijk feest wil op 18 en 19 september. Als royaal op de lijsten wordt getekend, dan kan een opbrengst van 2000, - gemakkelijk worden bereikt. Dit betekent dan, dat de gemeente nog eens voor 2000, - garant zal zijn, zodat dan de beschikking over 4000, wordt verkregen Met een dergelijk bedrag kan een aardig pro gramma worden verwezenlijkt. Er zal veel nodig zijn 1' Niet vergeten mag worden, dat voor een be hoorlijk opgezet feest veel, zeer veel geld nodig is. Alleen al voor een goede goochelaar, de para chutisten, het optreden van de volksdansgroep „Polonia" en een goed vuurwerk zal in totaal reeds 3000, nodig zijn. Bovendien moeten prijzen beschikbaar worden gesteld voor straatversiering, kinderspelen en dergelijke. De concerterende en demonstrerende mili tairen moet een verversing worden aangeboden e dienen geluidsversterkers te worden gehuurd en ga zo maar door. DAAROM wekken wij allen nogmaals op ROYAAL op de lijsten te tekenen 1 De Braderie. Naar wij terloops vernamen, is men toch zeker al in één straat bezig een braderie op touw te zetten. Laten de winkeliers in andere straten niet achterblijven. Straatversiering. Ook ten aanzien van de straatversiering dui ken reeds hier en daar geruchten op, dat men daarmee doende is. Zorg, dat Uw straat in deze niet achteblijft I De vooruitzichten. De opbrengst van de collecte is, voor zover thans kan worden nagegaan, niet onbevredigend. Niettemin is voor een groots opgezet feest zeer veel geld nodig, zodat het comité vertrouwt, dat particulieren en bedrijven, indien zij nog niet hebben gegeven, dit alsnog zullen doen. Ook bedrijven. Ook op de bedrijven wordt een beroep gedaan kunnen worden gestort op postrekening 180375 alsnog een bijdrage te geven. Deze bijdragen van de Stichting Nederlandse Middenstands spaarbank, Agentschap Axel. Het Ere-comité. Omdat Axel bij de bevrijding een sleutelpositie innam en door de bevrijding van Axel de gehele Duitse verdediging in Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren kon worden opgerold, moet de lustrum viering als een regionaal gebeuren worden aan gemerkt. Daarom is een ere-comité gevormd, waarin de volgende heren zitting hebben genomen Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commis saris der Koningin in Zeeland, voorzitter H. A. A. Baron Collot d'Escury, Kamerheer van H.M. de Koningin in buitengewone dienst Lui tenant-kolonel Y. Meeter, Garnizoenscomman dant Zeeland C. Philipse, ir. G. P. M. Di- kötter, mr. dr. A. J. J. M. Mes, A. Schout, M. J. van Poelje,, mra A. J. van der Weel, leden van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland Ir. C. F. M. J. Wats, consul van België te Terneuzen ir. C. A. L. Horstmann, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen drs. H. J. P. Verschaffel, voorzitter van de kring van Werkgevers in de Kanaalzone ir. V. Villa, directeur van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote te Sluiskil ir. A. Julien, directeur van de Cokesfabriek te Sluiskil P. L. D. J. van Oeveren, burgemeester van Axel A. J. M. Kesbeke, wethouder C. de Putter, wethouder en P. G. v. d. Bosse, gemeente-secretaris. Het Feestcomité. De samenstelling van het feestcomité is als volgt A. H. van der Lee, voorzitter, C. Smies, secretaris, J. Ie Feber, penningmeester en leden de dames mej. C. van Harn, mevr. Van Hoeve-Dekker, mevr. Hoorman-Silvester, mevr. Maas-Lippens, mevr. Marvin-Verstraeten, mevr. Meijling-Schuilwerve en de heren C. van Bendegem, J. van Damme, F. den Doelder, A. P. Esselbrugge, A. Scheele, J. C. Vink, J. Wieland en M. L. M. IJsebaert. Verschillende dames en heren uit het comité hebben hun sporen reeds verdient bij het orga niseren van vroegere feestelijkheden. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat wan neer de bevolking de nodige gelden bijeenbrengt, een feest zal worden georganiseerd, dat klinkt als een klok. Klinken als een klok. Als U even de moeite neemt om het aantal leden, waaruit het feestcomité bestaat, te tellen, dan komt U aan een aantal van zeventien. Een respectabel aantal. Deze dames en heren kunnen veel, daarvan zijn we overtuigd. Zij kunnen echter niet alles 1 z Zij kunnen heel wat organiser enals er geld genoeg is. De feeststemming kunnen zij echter niet brengen. Dat moet de Axelse bevolking zelf doen 1 Hoe? Daarvoor is geen recept te geven. Dit moet spontaan komen. Er moet over het feest gepraat worden door vrienden en buren er moeten plannen worden beraamd om zelf ook iets te doen. De voorpret die in vele gevallen zelfs het mooiste is moet nu zo langzamerhand al LOSSE GEDACHTEN BETREK DE JEUGD ERBIJ! De uitdrukking „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" is een oud gezegde, maar zo waar als dat het oud is. Daarom moet de jeugd erbij betrokken worden. Waarbij, zult U vragen. Maar dit is eigenlijk geen vraag meer, wanneer U de Axelse Courant de laatste weken goed gelezen hebt. Weet U het al Natuurlijk bij de herdenking en viering van het derde lustrum der bevrijding. De jeugd kan feestvieren. Dat hebben we op Koninginnedag en op de Bevrijdingsdag wel gemerkt. Wat een schiterende lichtstoet hadden we op die 5e mei. Daarom kan ons inziens de bevrijdingsher denking en de feestelijke viering daarvan pas goed slagen, waneer de jeugd erbij betrokken wordt. En niet alleen om een geslaagd feest te hebben maar ook om de jeugd opnieuwe te bepalen bij het grote, niet genoeg te waarderen goed, dat de vrijheid is. Ook om opnieuw de jeugd in herinnering te brengen, dat wij onze dank moeten uiten ten opzichte van Polen's zonen, die op deze grond voor onze vrijheid tot den dood toe streden, zoals zo prachtig op het Poolse monument staat. Zouden er nog wel eens jongeren zijn, die dit opschrift lezen en daar even over nadenken Wij ouderen moeten hen daarbij helpen. Wij ouderen moeten hen voor het eerst of opnieuw weer vertellen van de heldhaftige strijd, die de Polen hebben gestreden om het bezette Europa te helpen bevrijden van de Nazi overheersing. Inderdaad, dit kan op de scholen, maar het moet óók thuis. Daarbij moeten ze ingeschakeld worden in de bevrijdingsherdenking, bij bloem- en krans- leggingen en bij de tocht naar het Poolse Kruis. Zij moeten ingeschakeld worden bij de feest viering, de straatversiering en andere festivi teiten. Het Feestcomité moet maar middelen be denken, hoe die inschakeling dient te gebeuren. Jeugdleidsters en jeugdleiders, hoofden van onderwijsinstellingen, dames en heren onder wijzeressen en onderwijzers, wij roepen U op, om de jeugd reeds thans te vertellen over de vrijheidsstrijd om hen te wijzen op de op handen zijnde herdenking. Activeer de jeugd en geef hen aanwijzingen op welke wijze zij kunnen meedoen pleeg overleg met het Feestcomité. Feestcomité, beraam plannen om de jeugd actief in te schakelen, als het kan al bij de voorbereiding, maar ook bij de uitvoering. Ouders en ouderen, geef het goede voorbeeld, door niet critisch of afbrekend, maar stimu lerend en opbouwend over de plannen te spreken, want weet, dat Wie de jeugd heeft, de toekomst heeft NOG EEN SUGGESTIE VOOR DE BEVRIJDINGSVIERING. Geachte Redactie. L' vraagt sugesties voor de viering van het derde lustrum van de bevrijding. Een optreden van parachutisten kost 1000, - Een behoor lijk vuurwerk kost 1250,-. Wat zou het feestcomité denken van een behoorlijk stuk in het openluchttheater Maar misschien staat dit potje al op het vuur Een ingezetene. V voor elke m vrouwen'en meisjeshand is een tube beginnen. U doet toch ook mee Dan zal het een feest worden, dat klinkt ais een klok RANT

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1