Gemeenteraad van Axel ZEELAND deze week: i MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET M1KUWS- IN ADVERTENTIEBLAD VOOR IIIUWSCH-VLAANDEREN Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 73e Jaargang No. 43 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Losse nummers 10 cut. Kwartaal - abonnement A*el binnen de koen ƒ1,35. Andere plaatsen ƒ1,75. Buitenland 2, Hoofdredactie J. C. VINK. Radactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels 1,— Iedere regel meer 12 cent extra. Op donderdag 30 juli des avonds te 7 uur kwam de gemeenteraad van Axel in openbare vergadering bij een ten gemeentehuize voor de behandeling van onder- Staande agenda 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Vaststelling van de 3e wijziging van de „Ver ordening tot het instellen van een koopavond 5. Vaststelling van de le wijziging van de Ver ordening ex artikel 11, lid 1, van de Winkel sluitingswet 1951. 6. Votering van gelden voor het aanbieden van geschenken ten behoeve van het Abdijcomplex en het nieuwe gebouw der Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg. 7. Garantieverlening met betrekking tot de kosten, verbonden aan de viering van het 3e lustrum der bevrijding. 8. Aankoop van diverse percelen grond. 9. Verkoop van diverse percelen grond. 10. Behandeling van de nota over het Centraal Kas beheer en Centrale boekhouding. Si. Vaststelling van diverse begrotingswijzigingen. 12 Rondvraag. 13. Sluiting. Na de opening deelde burgemeester Van Oeveren mede dat de heren P. J. van Bendegem en J. den Doelder bericht van verhindering hadden ingezonden. Notulen en ingekomen stukken passeerden vlot des Voorzitters hamer, behoudens een schrijven van de Garage „Cito" betreffende de provisie-verdeling in (verband met de levering van een D.A.F.-chassis voor een rioolkolkenzuiger-faecaliënwagen, waartoe in de Vorige vergadering besloten was. De heer Oggel vroeg naar de reden hoe het kwam dat ondanks de in de slot-alinea vervatte mede deling, dat in verband met terzake bestaande usance's deze provisieverlening niet verdeeld kan worden onder de plaatselijke garagehouders deze levering toch aan „Cito" zal worden vergund. De voorzitter deelde mede dat zulks eenvoudig Voortvloeit uit het feit, dat de Bovag een regeling, fjeldend voor alle aangesloten garagehouders heeft ge troffen die dergelijke conditie's uitsluit. Zakelijk is Bat ook volkomen begrijpelijk, zei de voorzitter. Nu Jve een gemeente zijn van rond de 8000 inwoners voe ten we kruidenierspolitiek, doch indien we 80.000 Vielen zouden tellen, zou er in de raad zakelijk ge redeneerd worden. Meerdere leden konden zich slechts „tot op zekere hoogte" met de gunning door B. en W. verenigen en wethouder De Putter gaf toe dat inderdaad «rnder de plaatselijke garagehouders verwachtingen zijn ge wekt, waarop de heer Van der Lee het maar het beste zou achten de garagehouders te berichten dat de raad wel geen voorstander is van een gunning dezer leverantie op deze wijze, maar gezien de Bovag piet anders kan. Mededelingen. B. en W. deelden in antwoord op de vragen, welke !n de vergadering van 16 juni 1959 werden gesteld, het volgende mede Vraag van de heer de Feijter of het mogelijk is de sloot achter de woningen van de Oudeweg te rioleren. Deze sloot is niet van de gemeente, doch van de Beoostenblij-benoordenpolder. Het ligt derhalve niet op de weg van de gemeente de onderhavige sloot te rioleren. Vraag van de heer De Feijter wanneer de Emma- straat verbeterd wordt. Aan de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht te Terneuzen is opdracht gegeven terzake een plan te maken. Ondertussen is een begin gemaakt met het in eigen beheer herstellen, c.q. verbeteren van het trottoir. Vraag van de heer De Feijter wanneer de spoor wegovergang aan de Armendijk rechtgetrokken wordt. Bij raadsbesluit van 25 juni 1957 werd besloten aan deze verbetering medewerking te verlenen. De precaire toestand van de gemeentefinanciën is er oor zaak van, dat dit werk nog niet tot stand is gekomen. Zoals destijds is medegedeeld moet voor dit doel aan de Ned. Spoorwegen te Utrecht worden betaald »y675,Met de werkzaamheden die de gemeente terzake in eigen beheer moet uitvoeren is een bedrag gemoeid van ca. 1250,De totale kosten kunnen dus op 1925,worden geraamd. B. en W. spreken de hoop uit, dat de gewenste verbetering eerlang ter hand zal kunnen worden genomen. Vraag van de heer De Feijter of het mogelijk is een gemeenteblad uit te geven. Zoals reeds bij het begrotingsonderzoek voor 1959 werd medegedeeld, bedragen de papier- en versprei- dingskosten van een mededelingenblad, dat éénmaal per 14 dagen verschijnt ca. 1716,per jaar, nog ongeacht de kosten van inkt, arbeidsloon, enz. De zorgelijke toestand van de gemeentefinanciën laat een dergelijke uitgave vooralsnog niet toe. Vraag van de heer C. van Bendegem om de duplex- woningen, staande in het blok, begrensd door de Bylocquestraat, Bernhardstraat, Beatrixstraat en Sin- gelweg, tot bejaardencentrum in te richten, met ver zoek om tevens voorzieningen te treffen voor een goede verzorging der bejaarden. Op 18 maart 1959 is door het Comité Protestants- Christelijke Bejaardenzorg te Axel een gelijkluidend verzoek ingediend voor hetzelfde complex duplex- woningen. B. en W. hebben de op deze materie betrekking hebbende correspondentie ter nadere informatie bij de stukken gevoegd. Uit die correspondentie blijkt, dat het college op 14 mei 1959 aan het Ministerie van Maatschappelijk Werk, afdeling Bejaardenzorg, heeft gevraagd om a. vervangend bouwvolume, wanneer de duplex- woningen, zoals bovenbedoeld, als bejaarden woningen zouden worden ingericht b. bouwvolume voor de bouw van een complex be jaardenwoningen, c.q. duplexwoningen, te bestem men voor bejaardenwoningen c. subsidie in de kosten van huisvesting en/of ver zorging van bejaarden. Op 9 juni 1959 berichtte het genoemd ministerie, dat het betreffende schrijven inmiddels was doorge zonden naar het terzake competente Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Sindsdien is van het ministerie geen nadere mededeling ontvangen. Uit het bovenstaande moge blijken, dat B. en W. doende zijn een betere huisvesting der bejaarden te bevorderen. Vraag van de heer C. van Bendegem over de be handeling van een woningklacht, waaromtrent B. en W. op 12 mei 1959 een beslissing hebben genomen. Het betreft hier de woning Oudeweg 80, bewoond door mevr. Dieleman-Lindhout, eigenaar de heer M. W. Visscher, Wilhelminastraat 44. Op 17 april 1958 werd tot de eigenaar een aan schrijving gericht op grond van artikel 23, 2e lid, van de Wederopbouwwet. Verzocht werd een aantal in dat schrijven genoemde verbeteringen aan te brengen. Op 17 september 1958 werd de eigenaar op nieuw aangemaand. Op 6 november 1958 bleek, dat aan verschillende gebreken aandacht was besteed, doch dat het dak van de woning nog steeds niet gerepareerd was en dat de buitenmuur van de gang vocht doorliet. Het college heeft dit bij schrijven van gelijke datum onder de ogen van de eigenaar gebracht. Op 21 maart 1959 diende de bewoonster op grond van artikel 8, le lid, van de Huurwet een verzoek in tot vervallenverklaring van de volgende huurver hogingen a. 5% verhoging, welke is ingegaan op 1 sept. 1955 b. 25% verhoging, die van kracht werd 1 aug. 1957. B. en W. hebben dit verzoek moeten afwijzen op grond van de volgende overwegingen „dat door de verhuurder inmiddels opdracht is ge geven tot herstel van de lekage boven de keuken „dat de overige klachten, voor zover deze gegrond zijn, niet hun oorsprong vinden in een, slecht onder houd der woning'; „dat mitsdien niet gezegd kan worden dat de ver huurder het onderhoud zozeer heeft verwaarloosd dat de woning niet meer voldoet aan redelijke eisen van bewoonbaarheid." De conclusie van de vraagsteller, dat deze afwijzing uitsluitend steunde op het verweerschrift van de eigenaar, is niet juist. De woning is door de districtsqpzichter gedurende de procedure driemaal bezocht, c.q. opgenomen. Toen het verzoek om huurverlaging binnenkwam, was het overbodig opnieuw een onderzoek in te stellen, omdat alle feiten bekend waren en het laatste bezoek aan de woning betrekkelijk kort tevoren nog had plaats gevonden. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat mevr. Dieleman- Lindhout op 10 november 1958 werd geplaatst op de lijst van woningzoekenden. Vraag van de heer C. van Bendegem over de toe stand bij Schapenbout tengevolge van aldaar in uit voering zijnde wegverbetering. Direct na de vorige raadsvergadering is een oneer, zoek ingesteld naar de voortgang van deze verbete ring. Daarbij is niet gebleken, dat het werk stillag. Dat het herstellen, c.q. reconstrueren van wegen moei lijkheden, speciaal voor de omwonenden medebrengt, valt doorgaans niet te vermijden. Vraag van de heer C. van Bendegem over de rattenplaag bij het Nieuwediep en in de Oudewijk. Dit onderwerp heeft de volle aandacht van het college. De dienst gemeentewerken doet al het moge lijke om de ratten onschadelijk te maken. Geadvi seerd wordt deze dienst terstond te waarschuwen bij het signaleren van dit ongedierte. Vraag van de heer K. Hamelink of aan de wensen van de V.V. „Axel" reeds aandacht is besteed. Het Staatsbosbeheer te Bergen op Zoom heeft op 17 april 1959 de suggestie gedaan het wedstrijdveld van deze voetbalvereniging te voozien van een deug delijke afrastering met beplanting. De kosten worden geraamd op 1850,-Op 22 april 1959 heeft het college de Recreatiecommissie om advies gevraagd. Zodra dit advies bekend is zullen B. en W. hun standpunt bepalen. Vraag van de heer Oggel over de ontwikkeling c.a. van de gemeente Axel. Vraagsteller heeft enige punten aangeroerd, die voor de ontwikkeling van Axel van eminent belang kunnen worden geacht. Het ligt niet in de bedoeling van B. en W. hierop uitvoerig in te gaan, omdat de vraag in feite het karakter draagt van een algemene beschouwing, die, zoals te doen, gebruikelijk, meer past bij de behande ling van de gemeentebegroting. (Vervolg op pagina 2) De witlof teelt in Eede. Een aantal vlassers in het grensplaatsje Eede in West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft enkele jaren geleden, toen het in het vlas zeer slecht ging, een andere bestaansmogelijkheid gezocht, namelijk de teelt van witlof. Het Productschap voor Groenten en Fruit heeft destijds echter in een verordening bepaald, dat voor de volledige verbouw van witlof een erkenning nodig is, die alleen wordt verleend, wanneer de teler de nodige theoretische kennis heeft en bovendien vijf jaar praktijk heeft opge daan bij een erkende groenteteler. Aangezien de vlassers speciaal aan de laatste voorwaarde niet voldoen en het Productschap geen ontheffing wil verlenen, zit er niets anders op, dan dat zij de gestoken witlof verkopen aan de erkende telers, die de witlof daarna zoge naamd gaan trekken. Men kan dus bepaald niet zeggen, dat het Productschap soepel is Koningin Wilhelminalyceum te Oostburg. Drs. H. P. Waalwijk, thans waarnemend di recteur van de Rijks h.b.s. te Brielle, is met in gang van 1 september a.s. benoemd tot rector van het Koningin Wilhelminalyceum te Oost burg als opvolger van de heer A. Hoolhorst. De heer Waalwijk werd in 1920 te Rotterdam geboren. Ook Nieuwvliet heeft thans een reddingvlet. De dienst Bescherming Burgerbevolking West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft aan het gemeente bestuur van Nieuwvliet een plastic motorvlet overgedragen. Deze vlet wordt op het strand geplaatst om in geval van nood drenkelingen te kunnen redden. Op het strand te Cadzand is reeds enige weken een soortgelijke motorvlet aanwezig. Visserijfeesten te Breskens. Aangezien ons blad volgende week niet ver schijnt, vestigen wij er reeds thans de aandacht op, dat op 14, 15 en 16 augustus a.s. weer de jaarlijkse visserijfeesten te Breskens zullen wor den gehouden. Een flottilje mijnenvegers van de Koninklijke Marine, waaronder Hr. Ms. „Axel", zal op de zaterdag en zondag van 2 tot 4 uur en van 7 tot 8.30 uur voor het publiek te bezichtigen zijn. Verder wordt zaterdags een bloemencorso, be geleid door verschillende muziekgezelschappen en een standwerkersconcours gehouden. Verder is er die dag een balonnenwedstrijd en een rol- schaatsenshow. De volgende dag wordt het bloemencorso her haald .alsmede 's avonds een cabaretprogramma met tot slot een taptoe. Standwerkersconcours te Oostburg. Een ander evenement, dat dit jaar voor de vierde maal in Oostburg werd georganiseerd, was het standwerkersconcours op de weekmarkt. Vele standwerkers namen aan dit concours deel en probeerden met een vloed van gevoel volle woorden hun artikelen aan de man of de vrouw te brengen. Ringrijderij in Middelburg en Vlissingen. Een folkloristisch gebeuren, dat steeds weer veel belangstelling trekt, met name van de toe risten en dat in de zomermaanden op Walcheren nog geregeld plaats vindt, is de ringrijderij. Vorige week is onder enorme belangstelling te Middelburg het ringsteken voor versierde sje zen en voor boeren te paard gehouden. Aan deze wedstrijd was ook een optocht door de deelnemers verbonden. Vandaag worden de kampioenschappen van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging verreden te Vlissingen. Daaraan zullen 46 ringrijders deel nemen. Voor een vrije wedstrijd hebben zich 30 deelnemers laten inschrijven. Koninklijke Harmonie te Kloosterzande jubileerde. De Koninklijke Harmonie „St. Cecilia te Kloosterzande heeft haar honderdjarig bestaan gevierd. Tevens werd daaraan vastgekoppeld de viering van het kortgeleden verkregen predi kaat „Koninklijk". De viering bestond uit concerten, een mars concours en een gezamenlijke rondwandeling door het dorp. Hieraan namen tien gezelschap pen deel. De burgemeester van Hontenisse ,de heer C. J. van Hootegem, werd tot ere-voorzitter van „St. Cecilia" benoemd. Boerenleenbankendag 1959 te Goes. Op vrijdag 11 september a.s. zal te Goes de „Boerenleenbankendag 1959" worden gehouden. Op deze dag, die onder auspiciën staat van het Landbouw-Coöperatie-Centrum voor Zuid-West Nederland, zal worden gesproken over „Geld en kapitaal in de landbouw" en „Het borgstel lingsfonds als hulpmiddel bij de financiering van het landbouwbedrijf Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Die verraderlijke zee. Toen twee meisjes bij laag water op de schor ren bij Hoofdplaat aan het spelen waren, be merkten zij niet, dat het water snel begon te stijgen. Hierdoor werd hun de weg naar het vasteland versperd. Even later werden zij reeds door de sterke stroom meegesleurd. Op het laat ste nippertje konden zij door enkele jongens worden gered. Vergadering der Provinciale Staten van Zeeland. Tijdens de vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland, die deze week gehouden is, zijn uiteraard verschillende onderwerpen aan de orde gekomen. Wij stippen daarvan de volgende aan Verhoging van de dijken langs de Westerschelde. De vrees werd uitgesproken, dat de dijkver hogingen langs de Westerschelde in het kader van het Deltaplan in verband met de minder gunstige financiële toestand van het Rijk, zou worden uitgesteld. De Commissaris der Koningin zeide, dat het college van Gedeputeerde Staten uitstel in deze kwestie onaanvaardbaar achtte en dat het college voor alle Zeeuwse problemen zal vechten. Terneuzense Muziekschool De Terneuzense Muziekschool krijgt voor het jaar 1959 een provinciaal subsidie van 1000,- mits het bestuur dezer school zal willen onder handelen over samenwerking met de Zeeuwse Muziekschool. Oosterschelde - veer Gedeputeerde Staten willen komen tot een verbetering van het veer Kats De Val door een uurdienst in te stellen en schepen met koplading, wanneer het rijk hierin een belangrijke financiële bijdrage wil geven. Westerschelde- veren. Op 30 juli a.s. zal het college van Gedepu teerde Staten overleg plegen met de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Kort hals over de tarieven op de Westerschelde-veren.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1