BAgXESRlr! ZEELAND deze week Koü DE SAHARA IS SCHATRIJK KLAAR Y00R BABY'S ONTVANGST MET EEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN rsr D AMPO ft Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 11 JULI 1959 73e Jaargang No. 40 AXELSE RANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG PM u "SLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kona ƒ1,25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2,—. Hoofdredactie J. C. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels ƒ1,— iedere regel meer 12 cent extra. WAT DOET FRANKRIJK MET DEZE ENORME ENERGIE - VOORRADEN In de hitte van de Sahara, de uitgestrekte Afrikaanse woestijn, vechten een paar duizend Franse technici voor de voltooiing van een gi gantisch project, dat hun zelf eer en Frankrijk meer geld moet brengen. Zij werken, dikwijls onder bescherming van militairen, aan de ont ginning van fabelachtige rijkdommen, die onder de rotsige bodem van de Sahara verborgen lig gen schatten die hun stempel zullen drukken op de toekomst van Frankrijk. De gevonden olie- en aardgasbronnen kunnen, wanneer zij voordelig geëxploiteerd worden, de economie van het moederland op een veel hechtere basis zetten. Olie immers, is het vloeibare goud van de 20e eeuw en heeft in alle streken waar voorraden werden aangetroffen een plotselinge rijkdom ge bracht. Reeds bij voorbaat rekenend op de toekom stige winsten hebben de Fransen inmiddels reeds enorme kapitalen gestoken in de oliewerken in de Sahara. Kapitalen, die niet te vergelijken zijn met de sommen die in andere oliecentra ge ïnvesteerd moesten worden om die rendabel te maken. De woestijn is een bar en vijandig land, de levensomstandigheden zijn er bijna ondragelijk en de verbindingen moeilijk of onmogelijk. Er 'is enorm veel geld nodig voor het bouwen en onderhouden van enigszins comfortabele kam pementen, waarin de woestijnwerkers van een welverdiende rust en slaap kunnen genieten, waar de voorraden kannen worden opgeslagen en waar de - onvermijdelijke - administratie kan worden bijgehouden. Daar komt nog bij, dat de aanleg van behoorlijke en veilige ver bindingswegen en pijpleidingen nog veel gro tere investeringen vraagt. Nog altijd worden op de hoorplaatsen kostbare hoeveelheden aardgas verbrand, die zo omvangrijk zijn, dat ze vol doende zijn voor de energie-voorziening van een grote stad als Amsterdam. Zij moeten worden verbrand, eenvoudig omdat er geen middel is, waardoor zij naar de Middellandse Zee kunnen worden vervoerd. REBELLEN EN GELD. Op het ogenblik hebben de Fransen een kleine pijpleiding in gebruik tussen het olie- wingebied Hassi Messaoud ei. de 200 kilometer noordelijker gelegen nederzetting Touggourt. Van Touggourt uit wordt de olie per trein naar de havenstad Philippeville vervoerd. De leiding heeft een capaciteit van 1500 ton olie per dag, slechts een fractie van de hoeveelheid die naar hoven gebracht kan worden. Velen vinden de olietransporten via Touggourt verspilling van energie en geld, vooral omdat een gedeelte van het treintraject door gevaarlijk gebied leidt, waar de Algerijnse rebellen herhaaldelijk toe slaan. Zij hebben gedeeltelijk gelijk, want dit vervoer is uiterst kostbaar, de critici vergeten echter, dat de betekenis van de olie die ten slotte Frankrijk binnendruppelt veel meer op het politieke dan op het economische vlak ligt. Zij toont aan, dat in de Sahara olie te winnen is en dat de olie naar Frankrijk gebracht kan worden als cr genoeg geld ter beschikking komt. De ingenieurs hebben een plan ontwikkeld dat rekening houdt met de aanleg van een grote pijpleiding van de oliewinningen naar de haven stad Bougie. Hierdoor zouden de vijftien mil- lioen ton aardolie, die in Hassi Messaoud per jaar gewonnen kunnen worden, naar Europa worden geDracht. De vijftig millioen dollar, die voor het project nodig zijn, willen de nationale Franse oliemaatschappijen verkrijgen door een lening van de wereldbank. Besprekingen daar toe zijn inmiddels geopend. GAS. Een andere lening, van maar liefst zes milliard francs, wil men sluiten voor de aanleg van een pijpleiding van Hassi Remel naar de kust. In Hassi Remel komen grote hoeveelheden aard gas naar de oppervlakte die nog altijd daar ter plaatse verbrand moeten worden. Dit aardgas heeft men bestemd voor de grote industrie-ge bieden in West-Europa. Men denkt aan het Ruhrgebied, aan Engeland en natuurlijk aan de grote Franse industriesteden. Het gas, dat in de Sahara gewonnen wordt, is van uitzonderlijk goede kwaliteit en zou, wanneer eenmaal pijp leidingen zijn gebouwd, betrekkelijk goedkoop zijn. Zonder bewerking kan het ter beschikking worden gesteld voor huishoudelijk gebruik. Of we echter ooit nog eens in onze keuken gebruik zullen maken van gas uit de Sahara kunnen we rustig betwijfelen. Voor het ver voer van het gas naar Europa wil men een pijp. leiding aanleggen over de bodem van de Mid dellandse Zee en zelfs dat is nog verre toekomst muziek. Ferst moeten de plannen in de Sahara zelf worden verwezenlijkt. (Nadruk verboden). Koning Boudewijn naar Zeeland. Tijdens het bezoek dat Koning Boudewijn van België deze week aan Nederland heeft gebracht, heeft hij Zeeland bekeken vanuit de lucht. Met een Dakota heeft het hoge gezelschap namelijk een vlucht vanuit Rotterdam over de Zeeuwse eilanden gemaakt, waarbij met name aandacht werd besteed aan de Delta-werken en de verbindingen te water tussen Nederland en België. Oorspronkelijk zou de reis per helicopter ge maakt worden, doch als gevolg van het ongeluk in het Marsdiep is een Dakota gekozen. Opleiding M.O.-A aan de Rijkskweekschool te Middelburg. Het is natuurlijk bekend, dat de Rijkskweek school te Middelburg opleidt voor de onder wijzersakten. Niet zo bekend, maar wel belangrijk is het, dat aan deze school ook opgeleid wordt voor het behalen van verschillende middelbare akten A, waardoor derhalve voor de „leerlingen" de weg naar de middelbare scholen (h.b.s. met 3-jarige cursus) open staat. Er bestaan reeds cursussen voor Nederlands en Wiskunde M.O.-A, terwijl per 1 september a.s. ook de mogelijkheid geopend wordt om op geleid te worden voor de akte Engels M.O.-A. De opleidingsduur beloopt drie jaar, doch in velschillende gevallen kan reeds na twee jaar met vrucht examen worden afgelegd. vermeld, dat in Zeeland de veebezetting een hoogte van niet minder dan 90.000 heeft be reikt. De rundveehouderij ondergaat belangrijke wijzigingen. Belangstellenden mogen wij naar dit jaarverslag verwijzen. Feestelijkheden te Breskens. Ook Breskens maakt zich weer op om deze zomer de toeristen enig vertier te bezorgen. Vorige week zaterdag heeft de Scheldebeker- zwemwedstrijd plaats gevonden, terwijl verder practisch iedere zaterdag iets te doen zal zijn. Het hoogtepunt zullen weer de traditionele visserijfeesten vormen, welke gehouden zullen worden op 14, 15 en 16 augustus. Mooie opdracht voor „De Schelde". Blijkens mededelingen van de president-di recteur van de Kon. Mij. „De Schelde" N.V. te Vlissingen, ir. J W. Hupkes, die pas van een reis naar Israël is teruggekeerd, heeft „De Schelde" een voorlopige overeenkomst getekend met de Israëlische autoriteiten voor de bouw van een werf te Haifa. Op deze werf, die in eerste instantie bestrmd is voor het uitvoeren van reparatiewerkzaam heden, zullen ook schepen kunnen worden ge bouwd tot 29.000 ton. Met dit werk zou een drag van 60 millioen gemoeid zijn. Middelburgse Abdij verlicht. Onder het motto „Middelburgse schoonheid in de schijnwerpers" zullen deze zomer de ge bouwen van het Abdijcomplex op de woensdag avonden van 15, 22 en 29 juli en 12 en 19 augustus verlicht zijn. Op genoemde avonden worden ook beiaard- concerten, orgelbespelingen en zanguitvoeringen gegeven. en pijn weg» wrijven met Zuid-Beveland doet aan streekverbetering. In de zogenaamde Zak van Zuid-Beveland past men ten aanzien van de landbouw streek verbetering toe. Eén van de nieuwigheden, die men daar kan zien, althans voorlopig nog te Borssele en Oudelande, is een nieuw type land- bouwschuur. Deze nieuwe schuur werd ontwikkeld door het architectenbureau Steen Tuinhof te Vlissingen in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst voor de Zeeuwse eilanden. Gebleken is, dat de hoogte van de bestaande schuren niet steeds wordt benut. Daarom is een nieuw model ontworpen, dat lager is, maar langer en breder. Men krijgt hierdoor een groter vloeroppervlak. In landbouwkringen bestaat veel belangstel ling voor dit nieuwe type. Veehouderij in Zeeland. Met de landbouw, waarover we in het vorige berichtje iets vertelden, hangt nauw samen de veeteelt. Iets nieuws, maar overigens van maar weinig betekenis is, dat de jaarverslagen van de Provinciale Commissie ter bevordering van de Rundveefokkerij in Zeeland; van de Provinciale Commissie van toezicht op de kunstmatige in seminatie in Zeeland en de Provinciale Melk- controledienst over het jaar 1958 een gecombi neerd jaarverslag hebben uitgegeven. In dit lezenswaardige verslag staat onder meer Werk aan de winkel te Retranchement. Het ligt in de bedoeling te Retranchement als werkverruimingsobject in D.A.C.W.-verband de oude wallen en grachten volledig in hun 17e eeuwse staat te brengen. Tegelijkertijd zal in het bastion Maurits, het voornaamste verdedigingsbolwerk van weleer, een openluchttheater worden aangelegd met een oppervlakte van 3500 vierkante meter. Verder komt daarbij nog een parkeerterrein van gelijke grootte. De vrijkomende grond uit de uit te graven grachten zal worden gebruikt voor de egalisatie van omliggend bouwland. Jeugdnatuurwacht te Oostburg. Te Oostburg is op initiatief van de gemeente opzichter, de heer W. A. Gaanderse, een ver gadering gehouden ter oprichting van een jeugd natuurwacht, ter voorkoming, althans beteuge ling van de baldadigheid niet alleen onder de jeugd, maar ook onder de volwassenen. Een comité werd gevormd, dat de plannen verder zal uitwerken. Er was een zeer behoorlijke belang stelling. Ook in Hulst overweegt men de oprichting van een jeugdnatuurwacht. Daar zal a.s. dinsdag op initiatief van burgemeester A. Lockefeer een oprichtingsvergadering worden gehouden. Zeventigjarige te Sas van Gent. De gymnastiekvereniging „Thor" te Sas van Gent zal vandaag en morgen haar 70-jarig be staan vieren door het organiseren van gymnas- tiek-wedstrijden en demonstratie's. E.T.I. voor Zeeland heeft adjunct-directeur. De heer drs. E. van Beusekom, die reeds sedert 1955 aan het Economisch Instituut voor Zee land verbonden was als sociaal-econoom, is be noemd tot adjunct-directeur van dit instituut. Lid van Gedeputeerde Staten jubileerde. De heer C. Philipse uit 's-Heet Arendskerke heeft j.l. zondag het feit herdacht, dat hij 20 jaar lid was van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Zangconcours te Zuidzande. Op het vorige week zaterdag gehouden fede ratieve zangconcours te Zuidzande behaalde het dameskoor „Juliana" uit die plaats, de eerste prijs met 224 punten, waarmede zij ook beslag legde op de door H.M. Koningin Juliana be schikbaar gestelde medaille. Tevens won het een beker en (voor de tweede maal) de wissel- j' beker. Het hoogste aantal punten dat behaald kon worden, bedroeg 240. Het Ned Hervormd Kerkkoor uit Axel be haalde in de afdeling Uitmuntendheid voor ge mengde koren de tweede prijs met 178 punten. Kring Zeeland van het Nederlandsche Roode Kruis brengt verslag uit. Uit het verslag, dat de kringsecretaris van hel Nederlandsche Roode Kruis, Kring Zeeland, over het 2e kwartaal 1959 heeft uitgebracht, blijkt, dat de activiteit en van deze zeer nuttige instelling nog steeds toenemen. Het wordt verheugend genoemd, dat het Jeugd Rode Kruis hoe langer hoe meer aan dacht krijgt. St. Philipsland is wel een van de zeer actieve afdelingen. In deze gemeente wonen ongeveer 550 gezinnen, doch al vie: jaar lang draagt deze afdeling elk jaar tussen de 800 en 900 liter bloed aan het centraal laboratorium te Amster dam af LOSSE GEDACHTEN ALLEEN DIT LEZEN IS NIET VOLDOENDE Er zijn schijnbaar maar weinig mensen, die een artikeltje lezen, waarin goede raad wordt gegeven. En er schijnen er nog minder te zijn, die een goede raad kunnen opvolgen. Toegegeven moet worden, dat daar in het al gemeen enige wilskracht en zelfoverwinning voor nodig is. Wij hebben dan ook boven dit stukje gezet „Alleen dit lezen is niet voldoende met de bedoeling, dat hetgeen hieronder volgt ook in praktijk wordt gebracht. Laten we het maar direct zeggen het gaat over het zwemmen aan onze Nederlandse kust. De schoolvacanties zijn gedeeltelijk begonnen, terwijl de overige scholen spoedig hun deuren zullen sluiten. Velen zullen dan weer rust zoe ken en nieuwe krachten proberen op te doen aan zee en strand. Wij wensen hen een prettige vacantie en mooi weer toe, maar willen er toch nog even op wijzen hoe gevaarlijk het zwemmen of baden in zee kan zijn. Inderdaad kan zijn. U behoeft zich niet nodeloos ongerust te maken, maar U moet wel heel goed om enkele dingen denken en deze ook vooraf en tijdens de vacantie Uw kinderen steeds voor ogen houden. Kunt U goed zwemmen Fijn In de zee zwemt het zo heerlijk, nietwaar Vooral, als er een beetje golven staan. Maar wees toch voorzichtig, zwemmer, dat U niet te ver gaat. De zee kan verraderlijk zijn, zeer verraderlijk zelfs. Ga toch zeker niet in de buurt van pieren of paalhoofden zwemmen, zelfs niet baden. De stroom is daar zeer gevaarlijk. Wanneer U nog even terugdenkt aan het aangrijpènde verdrin- kingsgeval te Cadzand, dan behoeven we daar verder niets meer over te zeggen I Zou het echter het laatste geval geweest zijn Als ieder daaruit lering had getrokken, zou dit wel moeten, maar Let ook bij opkomend water speciaal op Uw kinderen, wanneer zij spelen op een zandbank, die van het strand wordt gescheiden door een zogenaamd zwin. Dit zwin is een grote kuil in het strand, die evenwijdig aan het stand loopt. Als het water opkomt, staan de kinderen mis schien maar tot aan hun knieën in het water op de zandbank en toch kunnen zij niet meer terug naar het strand, omdat het water daar veel te diep is En dan die autobanden of luchtbedden, weet U wel Heerlijk kun je er op dobberen en drijven. Maar even onverwacht als heerlijk kunnen ze met de wind of de stroom meedrijven en dan kunnen het moordwerktuigen worden Ja, als een mooie plastic bal met de wind of stroom van de kust afdrijft, wilt U hem natuur lijk graag achterna om hem te redden. Maar weet, dat men dan in de meeste gevallx U zal moeten redden, wanneer het tenminste al niet te laat is.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1