Toerisme en Middenstand ZEELAND Na hoeveel proeven kreeg U het rijbewijs? deze week. Frankering bij abonnement. ZATERDAG 4 JULI 1959 73e Jaargang No. 39 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom ƒ1,25. Andere plaatsen ƒ1,75. Buitenland 2, Hoofdredactie J. C. VINK. Redactie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK De banden tussen het toerisme en de midden stand zijn al eeuwen oud. Het prototype van d'e moderne middenstander, die aan de toerist zijn diensten bewijst, was in de middeleeuwen de herbergier, die gastvrijh'eid verleende aan de reizende kooplieden en de pelgrims, de toeris ten uit die dagen. Het moderne toerisme verschilt in aard cn omvang dermafe van het reizen en trekken in vroeger tijden, dat het hiermede nauwelijks te vergelijken valt. De banden met de midden stand zijn echter behouden gebleven, zij zijn zelfs veelvuldiger geworden. Er is ni'et alleen het „herbergen" van de toerist, hetgeen overi gens op de dag van vandaag zeer verschillende vormen heeft aangenomen, n.l. van het meest luxueuze hotel tot d'e jeugdherberg en het kam- peerhuisje. Bovendien moeten aan de moderne toerist tal van goederen en diensten worden ver- j Jstrekt. Dit laatste is tengevolge van het massa toerisme zelfs z'eer belangrijk geworden bij het toerisme van de z.g. dagjes-mensen ligt het ac cent op het vervoer. Bij het z.g. „sociale" toe risme staat de verzorging van de toerist in d'e vorm van verstrekking van een verblijf niet eens meer altijd voorop vaak immers zorgt de toe rist zelf voor zijn verblijf in eigen kampeertent of -wagen. Maar ook voor d'e hotelgast is het verstrekken van goederen en diensten door an deren dan de hotelier veel belangrijker geworden dan voorheen. Welke banden zijn er zo al tussen het toerisme en de middenstand Allereerst houden zich met' de verzorging van de toerist bezig de hoteliers, de pensionhouders, de restaurateurs en de caféhouders. Het zijn de opvolgers van de herbergi'ers van vroeger tijden. Zij vervullen altijd nog een basisfunctie in de toeristische bedrijvigheid. Welnu, in N'ederland behoren 97% van de horeca-ondernemingen tot de middenstand. Ook het bungaiowbedrijf moet tot de middenstand worden gerekend. Het bieden van een verblijf en van verzorging is bij lange na ni'et de enige band, die het toe risme met de middenstand bindt. Sinds vele toeristen hun huishouden mee op reis nemen, voor eigen slaapgelegenheid zorgen en hun eigen potje koken, kan men zelfs zeggen, dat in het geheel van de toeristische bedrijvigheid de ver zorging van de vacantiegangers door bedrijven is afgenomen. Maar ook voor de toerist, die in 'leen hotel verblijft, geldt, dat hij ook uitgaven doet voor vervoer en amusement bovendien geeft hij geld uit aan allerlei aankopen. Ook bij het vervoer van de toerist vervult de middenstand een belangrijke functie. Worden spoorwegen en trams steeds en autobusdiensten meestal door grote maatschappijen geëxploiteerd, de touringcar-bedrijven zijn bijfia alle midden standsondernemingen, evenals dit met de taxi- ondernemingen het geval is. De middenstand heeft tevens een groot aandeel in het amusement van de toerist. Een belangrijke rol bij de toeristische bedrij vigheid spelen ook de aankopen van de to'eris- ten. De Nederlandse toerist koopt souvenirs, ver snaperingen en prentbriefkaarten. Op de buiten lander oefenen daarnaast tal van Nederlandse producten een grot'e aantrekkingskracht uit. De beoefenaren van het sociale toerisme doen voor zeer belangrijke bedragen huishoudelijke inko pen, daar zij hun huishouden naar hun vacantie- verblijf hebben verplaatst. Al deze inkopen worden hoofdzakelijk bij de middenstand gedaan. Een aparte categorie vormen de uitgaven, die wel buiten de vacantie worden gedaan, doch in verband daarmede. Hieronder vallen niet alleen de aanschaffing van vacantiekleding, maar ook het kopen van fototoestellen en de benodigde films hi'ervoor, van kampeertenten met inven taris, de aanschaffing van kampeerwagens en zeilboten, om alleen maar enkele „grote stukken" te noemen. De bedragen hiermede gemoeid, 'worden weer voor het overgrote deel bij midden standszaken - ook de tentenmakers, de bou wers van kampeerwagens en zeilboten behoren tot de middelstand - besteed. Niet onvermeld mogen hier blijven de aan kopen, die het horeca-bedrijf voor de bediening van zijn gasten pleegt te doen. Het horeca-bedrijf met zijn sterk wisselende en plotseling opkomen de behoeften, betrekt de nodige voedingsmid delen en dranken bij voorkeur bij de in de buurt gevestigde middenstandszaken, waar ze te allen DE BANDEN TUSSEN TOERISME EN MIDDENSTAND. tijde een beroep op kunnen doen en een snelle service verkrijgen. Voor Axel weet elke winkelier al wel wat b.v. het logies van de Engelse scholieren, veelal zeer royaal van zakgeld voorzien, telkenjare betekent als een welkom extraatje. Uit voorgaande beknopte schets moge vol doende gebleken zijn, hoezeer toerisme en mid denstand met elkaar verweven zijn, alsook dat het toerisme voor de middenstand een be'ang- rijke bron van inkomsten vormt. Met stimulering van het toerisme is de middenstand dan ook ten zeerste gebaat. En wat nog belangrijker is, hij kan hiertoe zelf een directe bijdrage leveren Stimulering van het toerisme. Het aantrekkelijk maken van eigen bedrijf voor de toerist is ongetwijfeld de beste propa ganda, die de middenstand voor het toerisme maken kan. Een horeca-bedrijf zal zich zoveel mogelijk moeten aanpassen aan de wensen van de toerist. Het dient grote aandacht te besteden aan de in richting - ook voor het horeca-bedrijf staan verschillende vormen van middenstandscrediet met overheidsgarantie ter beschikking - aan de verzorging van de gasten, de kwaliteit van de opgediende maaltijden en de verleende ser vice. Voor de horeca-onderneming geldt wel in het bijzonder, dat recommandatie de beste vorm van reclame is. Ook de middenstandswinkel kan toeristen trekken. Samenstelling van een aan de behoef ten van de toerist aangepast assortiment, het leveTen van goede kwaliteit - ook van de souvenirs - en het verlenen van een vlotte service zijn daarvoor de geëigende middelen. Het belang van een aantrekkelijke etalage-in richting mag ook niet over het hoofd worden gezien. De middenstand kan bovendien het toerisme op andere, meer indirecte wijze stimuleren, n.l. door steun te Verlenen aan organisatie's als de A.N.V.V., die in het buitenland propaganda vcor Nederland maakt en plaatselijke V.V.V.'s, die hier te lande de propaganda verzorgen voor de eigen streek. Ook de Rijksmiddenstandsvoorlichtingsdienst kan over de bevordering van het toerisme des gevraagd inlichtingen of adviezen geven. Het consulentschap voor de provincie Zeeland is gevestigd te Middelburg, Herenstraat 27a. LOSSE GEDACHTEN ONZE PRINS Ja, zo mogen we Zijne Koningklijke Hoog heid de Prins der Nederlanden toch wel noemen. Hij is een der onzen geworden. Deze week, op maandag,29 juni, hebben wij zijn verjaardag weer gevierd. Wat Zijn verjaardag gevierd Wij Dat is wel een beetje veel gezegd. Hebt u niet even opgelet, lezer, lezeres, hoe veel, nee, hoe weinig vlaggen er die dag in onze plaats waren uitgestoken Bitter, bitter weinig Is dit ook al een van die euvelen, die na de laatste oorlog over ons gekomen zijn Kan het ons niet zoveel meer schelen of de Prins verjaart Hebben wij er de moeite niet meer voor over, om ter gelegenheid van die verjaardag de vlag uit te steken en onze blijdschap en dankbaar heid te tonen Of zijn we niet blij en dankbaar meer De beide plaatselijke muziekgezelschappen heben die dag geconcerteerd „Hosanna" in het openluchttheater, „Concordia" heeft een mu zikale rondwandeling gemaakt. Hoe was daar het publiek Inderdaad-, via radio en televisie werd een na tionaal programma uitgezonden, waardoor wel licht mensen, die anders een openluchtconc'ert zouden beluisteren, binnen gebleven zijn. Maar op deze wijze gaat naar onze smaak al les zo vervlakken. Een enkele vlag, weinig belangstelling voor de concerten en ga zo maar door. Als dat bij de oudere zo is, wat moet er dan straks bij de jeugd overblijven van de Oranje liefde Natuurlijk, de oranjeliefde is er nog, ondanks het feit, dat er niet gevlagd wordt. Maar wat heeft iemand aan liefde, die niet ge toond, die niet tot uiting komt Zit het hem dan in die vlag Allicht niet, en toch ook weer wel een beetje. Waar het hart vol van is, loopt de mond van over. En de Prins, ons Koninklijk Gezin, heeft onze liefde toch zeker wel verdiend Ligt ook hier wellicht een taak voor de Oranjevereniging om de inwoners van Axel te- vpren op te wekken om op dergelijke nationale dagen te vlaggen Als het dan ook maar gedaan werd AUTO- EN MOTORRIJDEN IS GEMAKKELIJKER DAN VELEN DENKEN. cliënt slechts zelfvertrouwen heeft gegeven. Hij voegde er aan toe, dat hij al verscheidene mensen I De 25-jarige Engelse mevrouw Mary Priddoe uit Paignon in Devonshire was ten einde raad. Ze wist al lang, dat ze nerveus was, maar dat ze daardoor haar rijbewijs niet kon halen, had ze nooit durven vrezen. Steeds wanneer ze een oproep ontving om te komen proefrijden, joeg haar bloed in versnelde vaart door haar Britse aderen en op de dag van het rij-examen was ze steeds zo over haar thee, dat ze de motor bij nagenoeg iedere bocht liet afslaan. Juist op het moment, dat ze besloot haar po gingen te staken, liep ze de hypnotiseur Henry Blithe tegen het lijf. Ze klaagde hem haar nood. De heer Blithe zag er wel wat in en ontbood de jeugdige me vrouw voor een behandeling. Hij sprak haar kalmerend toe en heeft misschien wel zijn grote handen bezwerend boven haar hoofd gezwaaid. De behandeling werd even voor een nieuwe op roep herhaald. Mevrouw Priddoe trad zelfverzekerd haar exa minator tegemoet, stapte in, schakelde vlot, liet de motor geen enkele maal afslaan, parkeerde de auto keurig achteruit in een file, kortom ze deed feilloos, wat van een rechtgeaard en goed bedreven automobiliste verwacht wordt. Ze kreeg enkele dagen later haar rijbewijs over de post in huis. Dit gehypnotiseerde muisje kreeg echter een staartje. Een lid van de labourfractie heeft in het Lagerhuis gezegd, de minister van Verkeer Watkinson, vragen te willen stellen over per sonen, die onder hypnose rij-examen doen. Hij zei dit te willen doen, naar aanleiding van het geval „mevrouw Priddoe". De Engelse bladen hebben inmiddels meneer BÜthe gevraagd, wat hij met mevrouw Priddoe heeft gedaan en deze verklaarde, dat hij zijn had geholpen en nu bezig was aan een grammo foonplaat met instructie's voor hen, die hem niet persoonlijk konden bezoeken. EN U DAN We weten niet, wat de minister heeft geant woord op de vragen van het labourlid. Maar wij zouden op onze beurt U een vraag willen stellen. Hoe vaak hebt U een rijproef afgelegd, voordat iiet Bureau Afgifte Rijvaardigheidsbewijzen U bekwaam genoeg vond om alleen met een auto, motor of scooter door het verkeer te crossen Slaagde U voor de eerste, de tweede of de derde maal Wist U, dat 152.000 Nederlanders Dat daar geen hypnotiserende meneer Blithe aan vorig jaar na één rijproef hun rijbewijs kregen te pas is gekomen In ons land slaagt gemiddeld veertig procent van de candidaten reeds na het eerste examen. Waarmee we maar willen zeggen, dat auto-, motor- of scooterrijden gemakkelijker is dan velen denken en dat men heus geen „examen vrees" behoeft te hebben Vooral nu de bromfietsers door de nieuwe snelheidsbeperkingen zo aan banden gelegd zijn - 30 km in de bebouwde kom, 40 km daar buiten - is een groeiende belangstelling in de richting van het lichte motorrijwiel, zoals b.v. de Moto Guzzi „Zigolo" merkbaar omdat deze haast niets méér kosten dan een zware brom fiets en omdat men daarmede buiten de be bouwde kom zonder snelheidslimiet op de grote weg mag rijden, mitsde' bestuurder een rijbewijs heeft. Een geroutineerde bromfietsrijder behoort echter vrijwel altijd tot de „lucky 40" - tot de veertig procent die reeds bij het eerste rij examen met glans slaagt VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels ƒ1, iedere regel meer 12 cent extra. Zeeuwse Culturele Dag te Oostburg. Vorige week zaterdag werd te Oostburg in het Ledeltheater de zesde Zeeuwse Culturele dag gehouden. Hieraan werkten mee het Hulsters Gemengd Koor onder leiding van de Heer J. Ivens, de Walcherse Jazz Society onder leiding van Ton Macaré, de Harmonie van Oostburg onder leiding van de Heer F. v. d. Bussche met met de jeugddrumband, de Vereniging voor In strumentale Muziek uit Middelburg onde lei ding van de Heer Henk Stam, met als solist Mr. F. K. Adriaanse en de amateurtoneelvereniging „Het Vlissingsch Schouwspel". Tevens werd in het gemeentehuis van Oost burg een tentoonstelling geopeend van werken van leden van de „Zeeuwse Beeldende Kunste naars". Onder de aanwezigen was ook de Commis saris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot. Deze dag was georganiseerd door de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg. Aardenburg in trek bij de Belgische jeugd. Te Aardenburg zal deze zomer in „De Elder- schans" een Belgisch jeugdkamp worden inge- gericht door de „Werkgroep Nederland voor meer jeugdcontacten in het Nederlands Taal gebied", welke werkgroep te Brugge gevestigd is. Vanaf heden zullen geregeld zo'n dertig tot vijftig Belgische jongeren hun tenten te Aarden burg opslaan. In totaal zijn reeds 600 reserve ringen met 2500 overnachtingen geboekt. Meer vervoersgelegenheid op het veer Anna Jacobapolder - Zijpe Omdat bij het veer Anna Jacobapolder - Zijpe vaak lange wachttijden voorkomen - soms tot vijf uur - werd tijdens de jaarvergadering van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. aange drongen op meer vaarten. Het bestuur heeft toegezegd te zullen trachten te bereiken, dat een dubbele veerdienst wordt ingelegd. Smokkeljacht bij Cadzand overmeesterd. Een ambtenaar van de dienst Invoerrechten cn Accijnzen te Oostburg ontdekte aan het strand te Cadzand bij de Zwarte Polder een jachtje, dat men aan het laden wasrnet boter. De ambtenaar ging aan boord, doch drie van de vier smok kelaars wisten te ontkomen. De vierde werd overmeesterd. Een grote hoeveelheid boter kon i.i beslag worden genomen. Het jachtje werd aan de ketting gelegd. Federatief zangconcours te Zuidzande. Vandaag wordt te Zuidzande een federatief zangconcours gehouden, waaraan veertien koren zullen deelnemen. Dit concours zal niet, zoals steeds gebruikelijk was, op een weiland worden gehouden, doch op de kiosk in het dorp. In ver band hiermede zal het verkeer worden omgeleid. Zorperjaarvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. De Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Plattelandsvrouwen hebben de vorige week hun zomervergadering in Goes gehouden. De voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B., onze stadgenoot de heer C. de Putter, wees in een rede op de bijzondere structurele wijzigingen, die onze provincie te wachten staan als gevolg van de verwezenlijking van het Drie-eilandenplan en het Delta-plan en de industrialisatieplannen. Deze ontwikkeling, zo vervolgde hij, moeten wij niet trachten tegen te gaan, maar toch zullen we een geopend oog moeten hebben voor de ge varen, die daarbij dreigen. Er moet voor worden gewaakt, dat het principieel eigene in de levens- en denkwijze op het Zeeuwse platteland niet ge schaad wordt. In deze vergadering werd afscheid genomen van de secretaris, de heer S. Baar, die in gelijke functie is benoemd bij de C.B.T.B. Holland- Brabant, terwijl kennis werd gemaakt met de nieuw benoemde secretaris, de heer mr. S. Sy- brandy. Ook de Commissaris der Koningin en de bur- gemexster van Goes hielden korte toespraken. In de midagvergadering hield ds. C. A. Kore- vaar uit Rotterdam een rede, getiteld „De vorst van het veld". De zomerbijeenkomst werd besloten met een rondrit door Zuid-Beveland. (Vervolg op pagina 3) AXELSE COURANT

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1