AXELSE COURANT ZEELAND deze week Gewijzigde winkelsluitingswet 1951 in werking getreden J. C VINK MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE Z WITS AL BABYSET TANDPASTA Ideaal voor ieder die brieven schrijft' Axel eert haar 105-jarige oudste inwoonster Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 11 APRIL 1959 73e Jaargang No. 28 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEEtf 'l WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL Aan de eerste twee voorwaarden zal in de meeste gevallen wel worden voldaan, maar hoe staat het met de derde En toch is dat naar onze mening wel een zeer voorname factor. Inderdaad de Zwitserse bergen zijn majes tueus, de Rivièra is ideaal - als men in de zomer ten minste oppast voor verbranding - en het Zwarte Woud is schitterend. En toch mist de vakantieganger naar onze smaak een zeer belangrijk ding, wanneer hij dit alléén maar zietwanneer hij niet eens in kontakt kan komen met de mensen van de streek, waar hij vakantie houdt. Gaat U naar Zuid-Limburg bijvoorbeeld, knoop dan eens een gesprek aan met de bewoners van die streek. Doe dat, waar U dan komt, hetzij in Zuid-Limburg, in Ermelo of Zuid-Frankrijk, in Rudesheim of in Nieuwvliet. En dan bij voorkeur niet met hen, die werk zaam zijn in de toeristen-industrie" maar met de gewone mensen van alle dag, met de werkman op het land of de metselaar op de stelling, met de man, die in zijn stamcafé zijn glaasje bier drinkt. Dan zal Uw vakantie U nog meer voldoening schenken ABONNEMENTSPRIJSLone nummert 6 cent Kwartaal-abrunement i Axel binnen de kom 1,55 Andere plaatten 11.75 Buitenland I 2,00 Drukker - Uitgeef «terFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Arel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS. - Bi) contracten belangrijke Bp tonden Mededelingen 20 Klein*. idTertentlén (maximum 6 regelt) 70 ceel Iedere regel10 1 i S ceel per m m. angrljke reductie, igen 20 ceel per m.m. :lmum 6 regelt) 1*5 regelt meer 12 ceel extra J Bij Koninklijk Besluit van ömaart 1959, opgenomen in het Staatsblad no. 53, is bepaald, dat de wet van ófebruari 1959 tot wijziging van de Winkelsluitings wet 1951 op 1 april in werking zal treden. Deze wij ziging van de Winkelsluitingswet beoogt tegemoet te komen aan de in de praktijk gebleken behoeften. Een volledige tekst van de Winkelsluitingswet, zoals deze door de bovengenoemde wijziging luidt, is opgenomen in Staatsblad no. 54. Hieronder volgt een overzicht van de voornaamste wijzigingen, zoals deze vanaf 1 april in werking zijn getreden, waarbij de belangrijkste verschillen met de tot dusver bestaande wettelijke regelingen worden aan gegeven. Vooraf dient er ter vermijding van misver stand op te worden gewezen, dat de algehele sluiting van winkels op zondag en het sluitingstijdstip van winkels op werkdagen om 18 uur tabaks- en vis winkels 19 uur, kapperswinkels 18.30 uur gehand haafd blijven. Ook de hiervan afwijkende regelingen, die inmiddels door de gemeenten zijn getroffen, worden door deze wetswijziging niet aangetast. Koopavonden. Evenals bij de tot dusver geldende regeling vallen, volgens de nu gewijzigde wet de St. Nicolaas-koop- avonden in de periode van 29 november tot en met 4 december. Een nieuwe bepaling is hierbij evenwel, dat wanneer 29 novembe rop een zondag valt, de 28e november eveneens een koopavond is. De winkels mogen op deze dagen tot 21 uur geopend blijvten. De gemeenteraad kan op grond van de neiuwe regelinq dit sluitingstijdstip nog verschuiven naar 22 uur. De Kerstmis-koopavonden vallen volgens de nieuwe regeling in het tijdvak van 20 tot en met 23 december (voorheen tot en met 24 december). Het sluitings tijdstip blijft op die dagen 21 uur. Ook op de Oudejaarsdag mogen de winkels, even als tot dusver, tot 21 uur geopend blijven. Valt Oude jaar op een zondag dan valt de koopavond op de daaraan voorafgaande zaterdag. Overigens blijft de mogelijkheid bestaan dat de ge meenteraad één avond per week, mits niet op zaterdag, als koopavond aanwijst. Het sluitingstijdstip kan dan niet later dan op 22 uur worden gesteld. Deze weke- lijksekoopavonden behoeven niet voor alle groepen winkels te gelden. Door de gemeenteraad te bepalen groepen winkels kunnen n.l. van de koopavondrege ling worden uitgezonderd. Daarnaast kunnen thans ook voor verschillende delen van gemeenten onderling afwijkende dagen worden aangewezen, waarop de winkels tot maximaal 22 uur geopend mogen zijn. Voor de markt- en straathandel en voor de handel te wafer gelden overeenkomtsige bepalingen als voor de winkels. Halve-dagsluiting. Als voor een groep winkels een sluitingsplicht op een halve werkdag per week bestaat, dan geldt deze volgens de op 1 april ingegane regeling in beginsel ook in de week, waarin een christelijke of nationale of een nationale feestdag valt. Onder de oude wette lijke regeling gold de halve-dagsluitingsplicht niet in deze feestweken. De gemeenteraad kan evenwel vrij stelling verlenen. Geopende winkels op zondagen. De compensatieregeling voor degenen die op grond van hun godsdienstige overtuiging de rustdag op een andere dag dan de zondag houden, is verruimd. Be trokkenen kunnen nu aan B. en W. verzoeken hun winkel op zondag van 10 tot 18 uur geopend te houden (voorheen' van 8 tot 14 uur). Bezorgen na sluitingstijd. Volgens de nieuwe regeling mogen één uur na het sluitingstijdstip van de winkels nog waren aan de huizen van afnemers te koop worden aangeboden, ver kocht of afgeleverd. Indien evenwel in een gemeente eten, sluitingstijdstip geldt van 20 uur of later, dan mag na deze sluitingstijd niet meer worden bezorgd. Deze regeling geldt niet alleen voor de bezorging van waren die uit een winkel afkomstig zijn, maar ook voor waren die neit uit een winkel, maar b.v. door rond trekkende handelaren, woden afgeleved. Een nieuwe bepaling bij deze bezorgingsregeling is getroffen voor brood en tezamen met brood af te leveren bakkersatikeien. De boodbezorger mag zijn brood en bakkersartikelen afleveren gedurende de halve-dagsluiting van de winkel en bovendien op alle werkdagen tot 21 uur. Open winkels na sluitingstijd. Volgens de nieuwe regeling hebben B. en W. uu de bevoegdheid toestemming te verleden voor het na sluitingstijd geopend houden van winkelruimten ten behoeve van feestelijkheden of bijeenkomsten met een cultureel of sociaal doel, veilingen, tentoonstellingen en vertoningen op het gebied van de mode. Vroeger was deze ontheffingsmogelijkheid beperkt tot veilingen en liefdadigheidsfeesten e.d. Fruitverkoop op straat. Aangezien voornamelijk in de zomermaanden grote hoeveelheden zacht fruit in dikwijls overrijpe toestand worden aangevoerd, bovendien tijdens perioden van grote warmte op bepaalde uren van de dag geen ver koop van fruit door de straathandel mogelijk is en ten slotte de fruitveilingen in de zomertijd dikwijls in de late namiddag plaats hebben, is nu de mogelijkheid geopend, dat de straathandelaren gedurende de maan den juni, juli en augustus op werkdagen tot 21 uur zacht fruit verkopen. Automaten. Eveneens nieuw bij deze wettelijke regeing is dat automaten tot een half uur na het sluitingstijdstip van de winkel nog mogen worden bijgevuld of geplaatst. Daardoor krijgt de winkelier dus de gelegenheid na de sluiting van zijn winkel zijn verkoop door middel van automaten te verzorgen. Kamers van Koophandel. Bij de uitvoering van de gewijzigde wet zal de positie van de Kamers van Koophandel en Fabrieken als schakel tussen overheid en bedrijfsleven meer naar voren komen. Voor het vaststellen van een koop avond of het treffen van een afwijkende sluitings regeling moest volgens de bestaande bepalingen reeds de gemeente eerst de Kamer van Koophandel horen. Bij het instellen van een vakantieregeling of een halve-dagsluiting is thans bovendien een verzoek daartoe van de Kamer van Koophandel vereist of moet deze Kamer gunstig adviseren. Uitzonderingen. De wet opent voorts nog de nieuwe mogelijkheid dat bij Algemene Maatregel van Bestuur algemene vrijstellingen worden verleend. Deze vrijstelÜngen kunnen betrekking hebben op winkels, de markt- en straathandel, de handel te water en andere soorten van detailhandel, alsmede op automaten. In de grote dagbladen verschijnen nu weer reeds kolommen vol advertenties van vele reis- bureaux. De reisprogrammaboeken zijn uitgekomen en het is een genot, daarin te bladeren en te lezen. Reizen zijn er te kust en te keur, per trein, per touringcar en per vliegtuig, groepsreizen en individuele reizen, reizen naar verre streken en in eigen land. En ongemerkt begin je dan zelf plannen te maken en ga je je voorstellen, of althans trach ten voor te stellen, hoe het er in die vakantie centra wel zal uitzien en wat er allemaal te be leven is. Velen willen ver weg. Op de kortst mogelijke tijd zoveel mogelijk kilometers afleggen en dan zoveel mogelijk zien. Is dit echter vakantie Is de vakantie er eigenlijk niet om te rusten en nieuwe krachten te verzamelen Toegegeven het rusten en nieuwe krachten verzamelen betekent ook weer niet de hele tijd luieren en nietsdoen. Daardoor wordt met alleen maar lui en vadsig. Vakantie mag gerust aktivileit betekenen, maar geen afjakkeren. Vakantie moet zijn iets anders doen dan gewoonlijk, iets anders zien dan gewoonlijk, andere mensen spreken dan gewoonlijk. Maandag zal de Noordstraat in vlaggentooi prijken vanwege het heugelijke feit van de 105de ge boortedag van onze oudste inwoon ster, in de volksmond thans wijd en zijd bekend als „Oma Veele die momenteel als we goed zijn in gelicht - niet alleen de oudste in gezetene van de provincie Zeeland is, doch bovendien behoort tot de hoogstbejaarden uit ons land Aller gedachten en gevoelens zul len op deze dag ongetwijfeld zijn bij onze hoogstbejaarde Axelse bur- geres die tot ver over de honderd zo vitaal en krachtig is gebleven, dat zij zich - altijd in gezelschap harer dochter - nog op vaak uren lange wandelingen door onze stra ten kon bewegen. Thans beginnen zich langzamer hand de sporen van haar zeer hoge ouderdom in meerdere opzichten te openbaren. Maar Gode zij dank voelt zij zich nog monter genoeg om de ter hare ere te houden receptie bij te wonen. Haar eigenlijke ge boortedatum is n.l. 12 april, doch nu dit op zondag valt, werd be sloten deze viering op één dag later te bepalen. Mogen de bewijzen van belang stelling er niet minder talrijk om zijn en nog menig jaartje aan deze 105 worden toegevoegd DE BÉSTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct Zeeland bij vakantiegangers in trek. In ons vorig nummer meldden wij, dat het geduren de de Paasdagen druk geweest was aan de Zeeuwse kust. Het is gebleken, dat onder deze toeristen veel „verkenners" waren, die van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om voor de zomervakantie een huisje of hotelruimte te bespreken. Verwacht mag worden, dat deze zomer meer vakan tiegangers naar Zeeland zullen komen dan het vorige jaar. Wellicht zal dit ook zijn oorzaak vinden in het feit, dat vorig jaar velen Brussel als reisdoel hadden* Voor de maand juli is in de kustplaatsen za goed als alles reeds volgeboekt. Hengelsport op de Oosterschelde. De heer J. B. Nolet uit Kruiningen heeft voor iets nieuws op hengelsportgebied gezorgd. Hij heeft n.l. een boot gekocht, die vroeger voor het vervoer van groenten in het Westland werd gebruikt. Deze boot, die thans de naam „Hengelsport Oosterschelde heeft gekregen, is zodanig omgebouwd en ingericht, dat daarop iedere reis twintig hengelaars een plaatsje kunnen krijgen. Daarmee wordt dan de Oosterschelde opgevaren om op de beste visgronden het zeebanket te gaan veschalken. De Vogelbeschermingswacht is actief. De bescherming van de vogelstand begint hoe langer hoe meer door te werken. Steeds meer zien we aan duidingen, dat bepaalde stukken grond zijn aafigewezen als beschermde broedplaatsen. Door de aktiviteit van de Vogelbescherm'ngswacht West Zeeuwsch-Vlaanderen is met medewerking van de eigenaars en de pachters van het z.g. „Grote Gat bij Oostburg, dit gebied als beschermde broedplaats aangewezen. Hier komen soms zeldzame vogels meer malen broeden. Commissaris der Koningin te Koewacht. Ter gelegenheid van de landelijke vlasopmaakwed- strijd te Koewacht heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland aan .deze gemeente een bezoek gebracht en de prijzen uitgereikt aan de winnaars. Bij zijn aankomst werd de Commissaris een hartelijk welkom bereid door vele belangstellenden en door de .plaatselijke fanfare „De Eendracht De heer L. d'Hooghe uit St. Jansteen werd door de jury, onder voorzitterschap van ir. Friederich, voor zitter van het Nederlandse Vlasinstituut, aangewezen als de beste vlasopmake van 1959. De clubprijs voor de beste vlasopmakers was dit jaar voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Minister van Verkeer en Waterstaat bezocht Yerseke. Nu we het toch over autoriteiten hébben, kan nog worden bericht, dat Zijne Excellentie mr. van Aart- sen, de minister van Verkeer en Waterstaat, in tegen woordigheid van de secretaris-generaal van dit depar tement, mr. Gieben en de hoofdingenier-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir. H. van der Burgt, een bezoek hebben gebracht aan Yerseke. De reden van dit bezoek van de minister was, zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de moeilijk heden ten aanzien van de oester- en mosselcultuur met het oog op de afsluiting van de zeearmen. Nieuwe Christelijke Kweekschool te Middelburg. Er bestaat een redelijke kans, dat dit jaar nog be gonnen zal kunnen worden met de bouw van een nieuwe Christelijke Kweekschool te Middelburg. Reeds jarenlang heeft het schoolbestuur te kampen met huis- vestingsmogelijkheden* Thans wordt de kweekschool bezocht door ruim 140 leerlingen, waarbij dan nog moeten worden geteld een honderdtal meisjes van de opleidingsschool voor kleuteronderwijzeres. Het nieuwe gebouw, dat naar gehoopt wordt, in 1960 gereed zal zijn, zal elf lokalen tellen met een gymnastiek- en declamatiezaal. De bouw- en inrichtingskosten zullen ongeveer een millioen gulden belopen. De Wilhelminapolder bij Goes bestaat 150 jaar. Dit jaar zal het 150 jaar geleden zijn, dat de Maat schappij De Wilhelminapolder werd opgericht. De oorzaak van deze oprichting was de verzanding van de haven van Goes omstreeks het jaar 1800, waar door het nodig werd, een kanaal naar Goes te graven. Het graven van een dergelijk kanaal was alleen moge lijk wanneer de schorren werden ingepolderd. De vieing vani dit jubieum zal op 10 en 11 juni a.s. plaats vinden. De bevolking van Wilhelminadorp zal dan als jubileum-geschenk een dorpshuis ontvangen. Zeevaartschool te Vlissingen won opnieuw Abel Tasman-toumooi. Voor de derde achtereenvolgende maal hebben de leerlingen van de „De Ruljterschool" te Vlissingen het Abel Tasman-toumooi gewonnen, dat dezeé dagen in Amsterdam gehouden is. Hiermede heeft de zee vaartschool de wisselbeker definitief in haar bezit gekregen. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1