AXELSE COURANT IIo 50e vprjiiimkis van RN. de Koningin. ZEELAND deze week pp*1" J. G. VINK ZATERDAG 4 APRIL 1959 - - NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN aa I K. ^31 FIRMA Markt 12 AXEL LOSSE GEDACHTEN ROND 1 APRIL. UIT ONZE OMGEVING AXEL Brandend Maagzuur hoort bij U tot het verleden Frankering bij abonnement Axel. VERSCHIJNT IEE# 'E WOENSDAG EN ZATERDAG 73e Jaargang No. 27 ABONNEMENTSPRIJSLowe nummer» 6 cent Kwartaal-abmnement t Axel binnen de kom 11,53 Andere plaatien i 1,73 Buitenland f 2,00 Drukker - Uitgeefster s FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per m.m. Bl) contracten belangrijke reductie. Inp eonden Mededelingen 20 cent per m.m Klein» idvertentlën (maximum 6 regel») 1-5 regel» 70 cent iedere regel meer 12 cent extra j - j nil "V LH n MPiri .«n^nnTTrxTTr \7 A XT UT7T Nu de vijftigste verjaardag van Hare Majesteit de Koningin aanstaande is, blijkt alom het ver langen levendig niet alleen om 30 april 1959 op buitengewone wijze te vieren, maar ook om aan de jarige persoonlijke aanhankelijkheid te be tuigen. De ouderen onder ons herinneren zich nog goed de vreugde, die ons land vervulde toen op 30 april 1909 in het Oranjehuis een Prinsesje het levenslicht zag. Die vreugde is bij het op groeien van Prinses Juliana het begin gebleken van een grote liefde van het Nederlandse volk in al zijn geledingen, zich openbarende in een hartelijk medeleven met haar huwelijk en gezins leven, in een vurig verlangen tijdens haar bal lingschap om haar weer in ons midden te zien. En toen zij, na de troonsafstand van Koningin Wilhelmina, bij de inhuldiging op 6 september 1948 haar onvergetelijke toespraak hield, be seften wij allen, dat wederom een hoogstaande, rijkbegaafde vrouw de troon der Oranjes had bestegen, het Koninkrijk der Nederlanden ten zegen. Heden leeft Koningin Juliana, wijs met de ouderen en als een jeugdige met de jongeren, tezamen met Haar gezin te midden van Haar volk. Stellig leeft overal in het Koninkrijk de wens om Hare Majesteit ter gelegenheid van deze bijzondere verjaardag gezamenlijk een geschenk aan te bieden, een geschenk waarin ons diep respect en onze warme genoegenheid jegens de Draagster der Kroon gestalte kunnen krijgen. Teneinde aan dit verlangen uitvoering te kun nen geven is het noodzakelijk, dat een en ander wordt gecoördineerd en daartoe is dan ook on- AANBIEDING VAN EEN VERJAARSGESCHENK VAN HET GEHELE NEDERLANDSE VOLK. langs gevormd het „Comité Verjaarsgeschenk H. M. de Koningin", welk comité alle Neder landers en alle Nederlandse organisaties, ver enigingen, instellingen, bedrijven en scholen in de gelegenheid wil stellen om aan het geschenk voor Hare Majesteit bij te dragen. De persoon lijke bijdrage, hoe bescheiden wellicht van om vang, zal even welkom zijn als het grotere be drag, dat een collectiviteit, een vereniging of een bedrijf of dergelijke wil schenken. Maar in dit bijzondere geval zal er vanzelfsprekend geen straatcollecte worden gehouden. Het Comité, dat dus in deze namens het ge hele Nederlandse volk zal optreden, meent te handelen in de geest van de Koningin als het haar een bedrag ter beschikking stek, dat zij naar haar inzicht kan bestemmen voor een alge- men doel. Daarnaast hoopt het een deel van de bijdrage te mogen aanwenden voor een persoon lijk geschenk voor Hare Majesteit. Deelneming aan deze gezamenlijke actie is mogelijk tot uiterlijk 25 april a.s. door storting van bijdragen bij de Postcheque- en Girodienst op nummer 6 4 0.000, Amsterdam of bij de Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V. te Amsterdam, in beide gevallen ten gunste van de rekening „Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin Bovendien kunnen bijdragen ten bate van één dezer beide rekeningen plaatselijk worden ge stort bij alle bankkantoren in het gehele land, hetgeen niet alleen geldt voor de kantoren der hanedlsbanken en boerenleenbanken, maar ook voor de spaarbanken. De burgemeesters, wier medewerking het Comité inroept, zullen plaat selijk wellicht nog nadere aanwijzingen geven. Detilhandelsvakschool voor Zeeland. Het ligt in de bedoeling om in september 1959 in Middelburg te beginnen met de lessen aan een detail- handelsvakschool voor Zeelalnd. Het initiatief voor de oprichting van de Chr. Vak school voor de Detailhandel is genomen door de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemers organisaties, n.l. de Chr. Middenstandsbond, afdeling Zeelahd en de Ned. Chr. Beambtenbond. Zeeuwse kinderen kunnen onmiddelijk na het ver laten van de lagere school het onderwijs aan deze vakschool volgen. Het onderwijs, dat zij daar krijgen, zal geheel gericht zijn op de practijk van het zaken; doen. De school leidt niet alleen op voor „winkelier'' of „middenstander", doch ook zij, die later leiding zullen' moeten geven in het grootwinkelbedrijf en die handelsvertegjenjwoordiger willen worden, kunnen hier worden opgeleid. Elnkele vakken die onderwezen zuil enworden, zijn b.v. warenkennis, machineschrijven, handelscorrespon dentie ,vierkoopkunde, etaleren, reclame,boekhouden, enz. Landelijke vergadering van Rotary-clubs in Zeeland. Op 24 en 25 april a.s. zullen de landelijke Rotary- clubs hitni jaarlijkse conferentie in Middelburg houden. Naast de officiële ontvangsten door het gemeente bestuur van Middelburg en het provinciaal bestuur van Zeeland zullen verschillende onderwerpen wor den behandeld, welke als thema hebben „Menls en samenleving in veranderend Europa Sprekers zullen o.m. zijtaiIr. M. de Vink uit Middelburg, Ernst G. Breitholtz uit Zweden, Ds. W. Dijckmeester uit Middelburg, drs. Max Kohnstamm en prof. mr. H. Schuttevaer uit Voorburg. Bomenaanplant in de Braakman. Door de Nederlandse Heide Maatschappij zijn in de Braakman op grote schaal bomen geplant. Dit gebeurde Iniet op de gewone wijze, doch door middel van een boomplantmachine. Deze machine is zodanig geconstrueerd, dat eerst een sleuf van 30 cm diep wordt gegraven. Op de machine zitten twee arbeiders die onmiddellijk daarop de jonge boompjes in de sleuf laten zakken, waarina twee stel drukwielfen de sleuf weer dichtdrukken. Op deze wijze kunnen circa 12.000 bomen per dag worden aangeplant. In totaal worden op een terrein van 9 ha in de Braakman 90.000 bomen gezet. Verder bestaan er planlnen voo rde bouw van bun galows en de aanleg van een kampeerterrein, terwijl ook aandacht zal worden besteed aan de accomodatie voor de zeilsportbeoefenaars. Tekort aan onderwijzers in Zeeland. De directeur vato de Chr. Kweekschool te Middel burg heeft op de algemene vergadering van de Ver eniging tot stichting en instandhouding van een chrisr telijke kweekschool voor Zeeland een lede gehouden, waarin hij het tekort aan onderwijzers besprak. Hij zei o.m. dat in Zeeland thans nog lagere scholen zijn met drie of vier vacatures. De heer Van Bennekom bepleitte ter opheffing van het tekort het leveren valn meer onderwijzers door de „randgebiedenwaaronder hij verstond Zeeuwsch- Vlaanderen, Schouwen-Duiveland en Tholen. De af gestudeerden uit deze gebieden zullen eerder bereid zijn, aldus spreker, een aanstelling in hun eig|eni woon plaats of omgeving te aanvaarden. Nieuwe methoden bij de dichting van het „Veerse Gat". Bij de dichting van het stroomgat in de dijk tussen Walcheren en Noord-Beveland zullen verschillende nieuwe methoden worden toegepast. Naast de gebruikelijke zinkstukken van gevlochten rijshout zullen nu nyldnmatten wordfeni gebruikt. In plaats van de reeds bekende betonnen caissons, die voorheen gesloten waren, zullen nu z.g. open caissons worden gebezigd, die dus de stroom doorlaten, totdat bij gunstig tij stalen schotten daarin worden ge schoven. Bovendien zal midden door het stroomgat een drempel worden gelegd, die van dam naar dam loopt en waardoor de schurende werking vah de stroom zal worden tegengegaan. Prof. ir. P. Ph. Jansen te Middelburg enderscheiden. Tijdens de opening van „Miniatuur Walcheren" door prof. Jansen, de „droogmaker" van Walcheren, werd door de burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, hem de zilveren ere-jienming van de stad aan geboden. Dit geschiedde als blijk van waardering voor hetgeen prof. Jansen en zijn medewerkers hadden verricht voor de droogmaking van Walcheren. In Zuidzande zal worden gezongen. Op zaterdag 4 juli a.s. zal in Zuidzande een fede ratief zangconcours worden gehouden, waaraan alle bij een van de vijf bonden aangesloten zangvereni gingen kunnen deelnemen. De organisatie van deze zangersdag berust bij de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt". eHrvormd Lage rOnderwijs in Goes. Op 1 april was het vijftig jaar geleden, dat in Goes het eerste schoolgebouw, uitgaande van de Her vormde Schoolvereniging in gebruik werd genomen. Thans exploiteert deze vereniging drie scholen. De herdenking van dit gouden jubileum zal plaats hebben op 15 |em 16 april a.s. Nog een gouden jubileum. Op 1 april herdacht onze oud-stadgenoot, de heer M. Verbrugge te Terneuzen, het heugelijke feit, dat hij die dag vijftig jaar in overheidsdienst was. De heer Verbrugge is na het verlaten van de lagere school in dienst gekomen bij de Rijksontvanger te De afgelopen week hebben we hem weer gehad Een dag, waarvan men niet weet, wat die zal brengen. Dat weet men overigens van geen enkele dag, maar zeker niet van die eerste april. De eerste april verloor Alva zijn bril, maar een ander gezegde luidt De eerste april stuurt men de gekken waarheen men wil. En toch valt het telkens weer mee Verslapt ook hier de interesse zo zou men kunnen vragen. Als men de verhalen van vroeger hoort over april-grappen, schijnt in die „goeie ouwe tijd het leven toch veel amusanter, veel gekruider geweest te zijn. In onze schooljaren werden wij ook nog om een cent „kallesieje-zaad" gestuurd. En tegenwoordig Zelfs de schooljongens kijken je meewarig aan, wanneer je zegt Pas op, het is 1 april vandaag. Ze schijnen te denken Man, met welke middeleeuwse gedachten loop je in deze tegenwoordige tijd nog rond Niets meer van april-grappen. Men is zakelijk tegenwoordig, zelfs op 1 april. En die zakelijkheid strekt zich zelfs uit tot de jeugd. Maar, zouden we niet te zakelijk worden Op de duur hebben we geen tijd meer voor een grap, ja, kennen we zelfs geen grappen meer en als we nog wat verder gaan, weten we niet eens meer wat grappen zijn. Zouden er daarom zoveel zenuwpatiënten en neurotici rondlopen Een gezonde humor is toch de specerij, die het leven moet kruiden Als dat er niet meer bij is, dan kun je je pret wel helemaal op 1 Het was weer 1 april, maar het uitblijven van de aprilgrappen, die verwacht zouden kun nen worden, is eigenlijk de enige april-grap die we meegemaakt hebben. En dat is dan een grap van de slechtste soort Vraag van de heer K. Hamelink om enige voor zieningen te treffen «era behoeve van de bovenbe- woners van de duplexwohingen. In de bovenwoningen van de 18 duplexwoningen, staande aan de Bylocquestraat, het Bylocqueplein en de Pironstraat zullen, behoudens hogere goedkeuring, aparte electriciteits- en waterleidihgmeters aangebracht worden. De kosten worden geraamd op 1980,—. Vraag van de heer Oggel over de aansluiting van Axelse inwoners op het telefoonnet. De P.T.T. is er b ijvernieuwing op gewezen dat het hinderlijk is dat in Axel wonlinde telefoon-abonné s op een ander net zijn aangesloten. Uit reeds in 1952 van de P.T.T. ontvangen brieven concluderen wij, dat het ten aanziien van de thans op het net Hulst aangeslotenen niet mogelijk is, deze nu of later op het net Axel aan te sluiten. B. en W. hebben niettemin aan de P.T.T. gevraagd te mogen vernemen of voor de toekomst de mogelijkheid van wijzigiing al dan niet is uitgesloten. Tevens heeft het college verzocht ter tegemoet koming aan bestaande bezwaren, de telefoonabonné s welke in Axel wonen, doch op een ander net zijn aangesloten, in de gids ook Onder Axel te vermelden met het kengetal en nummer van het net, waaronder zij ressorteren. Het college zal de raad van het ver loop dezer zaak op de hoogte houden. Vraag van de heer Oggel over de toewijzing van bouwvolume voor woningwetwontogen. GEMEENTERAADSVERGADERING. Op dinsdag 7 april a.s. de savonds om 7 uur zal de Axelse Gemeenteraad in openbare vergadering bijeen komen ten gemeentehuize voor het behandelen van de volgende agenda-punten 1Opening. 2. Notulen der vorige vergaderilng. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage. 5. Handhaving van gehuwde onderwijzeres mevr. M. van Hermon-Dielemato. 6. Vaststellen van diverse begrotingswijzigingen. 7. Intrekking van de 20e wijziging van de Instructie keuringsveearts, hoofd van dienst. 9. Vaststelling van een vacantie-regeling ten be hoeve van de kruid|eniiers in de bebouwde kom. 10. Verkoop van diverse percelen bouwgrond. 11. Vaststelling van een nieuwe „Legesverordening onder intrekking van het raadsbesluit 24-2- 59. 12. Rondvraag. 13. Sluiting. Mededelingen. B. en W. delen in antwoord op de vragen van ver schillende raadsleden, welke in de vergadering van 24 februari 1959 of eerder werden gesteld, het vol gende mede Sas van Gent, waarna hij werd aangesteld bij P.T.T. Reeds geruime tijd is hij thans werkzaam te Ter- neuzen als employé eerste klasse. Paasdrukte langs de Zeeuwse kust. Gedurende de Paasdagen is het in de badplaatsen langs de Zeeuwse kust drukker geweest dan men in verband met de vroege Pasen verwacht had. Onder de bezoekers waren veel Duitsers, Belgen, Engelsen en Fransen. Dank zij de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" kon het verkeer Breskens—Vlissingen vlot worden ver werkt. Protestants-Christelijke jongeren hielden hun toogdagen. Gedurende de Paasdagen hielden zowel de Her vormde, de Gereformeerde |en) de Gereformeerd (Vrij gemaakte) jongeren hun toogdagen, respectievelijk in Breda, in Middelburg en in Goes. Alle vergaderingen werden goed bezocht. bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inder daad, een of twee Rennies herstellen het evenwicht en elimineren alle overtollig maagzuur vanaf het mo ment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met Uw eigen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame wer- king, hebt U ook nog het voordeel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. Ing. Med. Met verwijzing naar de ingekomen stukken kan worden medegedeeld dat aan de gemeente uit het toegewezen. Naar de stellige overtuiging van B. en contingent voor 1959 18 woningwetwoningen zijn W. heeft enig protest bij de minister tegen de ver deling van het Zeeuwse kwantum geen zin, omdat deze niet treedt ito het beleid van Ged. Staten. Hoewel het aantal toegewezen woningen niet groot is, is het college toch dankbaar dat er iets uit de bus is gekomen. Daaraan kan worden toegevoegd, dat er tekenen zijn die er op wijzen dat de particuliere bouwactiviteit sedert de laatste maanden toeneemt. Vraag van de heer L. Hamelink om verbetering var de verlichting te Sassing ter plaatse waar de Koegors straat op de Rijksweg uitkomt. Zoals reeds in de vorige vergadering is medege deeld achten B. en W. het aanbrengen van een nieuw lichtpunt, mede gelet op de positie der gemeente financiën, niet noodzakelijk. Na een hernieuwd onder zoek is in dit standpunt geen verandering gekomen Op het bewuste punt heeft vroeger een lantaari gestaan, doch deze is na de totstandkoming van d' nieuwe weg verplaatst naar de bushalte. Deze paa kan nu niet weer opnieuw verplaatst worden daar d bushalte verlicht moet blijven. De kabel die er ligt is een hoogspanningskabel ei derhalve onbruikbaar voor dit doel. B. enl W. geVei nogmaals de verzekering dat de verlichting aldaar op nieuw onder ogen zal worden gezien zodra de ge meentefinanciën dit toelaten. Vraag, c.q. verzoek van de heer Maas om gee toestemming meer te geven voor het verwijderen va de tussenwand in de 2-kamerwoningen aan de D Ruijterstraat (25 november 1958). De Commissie van Toezicht op het Gemeentelij Woningbedrijf was in haar vergadering van 27 febri ari 1959 unaniem van oordeel, dat verzoeken om ve wijdering van de tussenwand uit de woningen, ni< behorende tot het complex van 126 woningpn» va geval tot geval dienen te worden bekeken, waarbij a een der eerste Vereisten moet worden gesteld, dat r veranderingen vakkundig worden aangebracht. De mogelijkheid van woningruil zal, aldus de: Commissie, in voorkomende gevallen onder ogen di tien te worden gezien, waarbij moet voorstaan d beide partijen de ruil wensen. Het laatste is o.i van belang met het oog op de met de verhuizing g paard gaande extra-kosten (vloerbedekking, vitrag binlnenschilderwerk, staat van onderhoud, waarin beide woningen verkeren). B. en W. hebben zich aan de door de Commiss ontwikkelde gedachte geconformeerd. Vraag van de heer K. HaJUelink over de ve beteringen in de 48 woningen in de Julian as traat. Kortheidshalve verwijzen B. en W. deze vrage steller naar de met betrekking tot deze zaak bij stukken overgelegde correspondentie. De eindconclusie is, dat de w.c.'s zullen word aangebracht onder de trap. Het verzet van het colle tegen deze oplossing heeft spijtig genoeg tot ge resultaten geleid.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1