AXELSE COURANT J De Tweede Kamer der Staten- Generaal Detailhandel en Ambacht ZO STEMDE NEDERLAND n 1 i 1 Zetelverdeling j. C VINK MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET 4 4 i 4 4 4 1 4 4 4 1 n I t S 4 4 4 - 1 4 f i 4 Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 14 MAART 1959 73e Jaargang no. 24 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT lEE/ l WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft FIRMA Markt 12 AXEL 1» Donderdag heeft de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats gevonden. Globaal is het wel algemeen bekend, wat de Tweede Kamer is en welke bevoegdheden zij heeft, doch in het algemeen is het wel nuttig, vooral nu als gevolg van de verkiezingen deze zaak actueel is, daarvan iets meer te vertellen, zonder tot in bijzonderheden af te dalen. Dit artikel heeft heus niet de pretentie een college in staatsrecht te zijn, noch een verhan deling over staatsinrichting te worden. Het wil alleen en in hoofdtrekken eenvoudig uiteenzetten, welke bevoegdheden de zo juist ge kozen Tweede Kamer wetl heeft om zodoende even te belichten, wat de gevolgen zijn van een uitgebrachte stem. Niet één, doch twee Kamers. Zoals algemeen bekend is, en trouwens het woord „Tweede Kamer" reeds doet vermoeden, bestaan de Staten-Generaal uit twee Kamers, n.l. de Eerste Kamer en de Tweede Kamer. De leden van de Eerste Kamer worden ge kozen door de leden van de Provinciale Staten. De Tweede Kamer. De leden van de Tweede Kamer worden wel rechtstreeks gekozen door de Nederlandse inge zetenen van 23 jaar en ouder, welke niet van het kiesrecht zijn uitgesloten. De Verkiezing geschiedt op basis van even redige vertegenwoordiging. Hierdoor wordt het derhalve mogelijk gemaakt, dat iedere politieke groepering in de Tweede Kamer vertegenwoor digd wordt naar evenredigheid van het aantal op haar lijst uitgebrachte stemmen. Deze evenredige vertegenwoordiging dateert nog slechts van 1917. Daarvoor vonden de ver kiezingen plaats volgens het districtenstelsel. Ons land was to enverdeeld in 100 kiesdistric ten (er waren toen 100 leden van de Tweede Kamer). In elk kiesdistrict werd daarbij één lid der Kamer gekozen bij meerderheid van stem men. Het is duidelijk, dat alle stemmen welke op andere candidaten waren uitgebracht, in zo'n district verloren waren. De „minderheden" in ieder district kwamen dus niet aan bod. Dit wordt voorkomen door het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, zoals wij dit thans kennen. De Tweede Kamer bestaat tegenwoordig uit 150 leden. Wil dus een politieke groepering mensen in de Kamer kunnen brengen, dan zul len op haar lijst - in het algemeen gesproken - op zijn minst zoveel stemmen moeten worden uitgebracht, als gelijk staat met één-honderd- vijftigste gedeelte van het totaal aantal uitge brachte geldige stemmen. De bevoegdheden van de Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft enkele bevoegdheden meer dan de Eerste Kamer. Om het niet al te ingewikkeld te maken, zullen wij deze niet tegen elkaar gaan afwegen. Ons interesseert op het ogenblik alleen de Tweede Kamer, althans in het kader van dit artikel. De leden van deze Kamer hebben het recht vragen te stellen aan de minsters. Als die vragen mondeling gesteld worden geeft de minister ook dadelijk antwoord op schriftelijke vragen wordt door de betrokken bewindsman binnen de vier weken, eveneens schriftelijk, geantwoord. Voorts heeft de Kamer het recht van onder zoek (enquête). Hiervan wordt door de Kamer zeer weinig gebruik gemaakt. Het recente voorbeeld is wel de na de oorlog ingestelde parlementaire enquête-commissie on der voorzitterschap van mr. Donker. Door deze commissie is een onderzoek ingesteld naar de handelingen van de regering gedurende de oor logsjaren. De lezer(es) herinnert zich nog wel de grote verslagen, die daarover van tijd tot tijd in de pers zijn verschenen. Een van de meest belangrijke bevoegdheden van de Staten-Generaal (dus hier Tweede en Eerste Kamer) is, dat zij gezamenlijk met de Koningin de wetgevende macht uitoefent. Dat wil zeggen, dat de medewerking van de Tweede Kamer vereist is bij de uitvaardiging van wetten. De Koningin zendt de ontwerpen van wet met een toelichting, de memorie van toelichting, aan de Tweede Kamer. Deze ontwerpen worden ver volgens in de betrokken afdeling van de Kamer onderzocht, waarna het voorlopig verslag ver schijnt. Daarop volgt de memorie van antwoord van de regering en vervolgens komt het wets ontwerp in openbare behandeling bij de Tweede Kamer. Deze Kamer heeft ook het recht, wijzigingen in een wetsontwerp, zogenaamde amendementen, aan te brengen. Ook de Rijksbegrotnig is een wet, zodat de Kamer daarbij dezelfde bevoegdheden heeft en daardoor tevens kan bepalen, welke bedragen de regering mag uitgeven. De Staten-Generaal hebben ook het recht, zelf wetsvoorstellen in te dienen, het dusgenaamde recht van initiatief. Ook moeten de Staten-Generaal voordrachten aan de Koningin doen voor de benoeming van leden van de Hoge Raad (het hoogste rechts college in ons land) en van de Algemene Reken kamer. Zoals bekend zal zijn, worden de leden van de Tweede Kamer in het algemeen voor vier jaar gekozen;zij moeten Nederlander zijn en ten minste dertig jaar oud. Er zijn vele en dikke boeken geschreven over de Staten-Generaal, zodat het eenvoudig zou zijn om over dit onderwerp een hele krant vol te schrijven. Dit is echter niet de bedoeling. In het vorenstaande is met enkele woorden, zeer beknopt iets over de deze week weer ge kozen Tweede Kamer verteld. Wanneer U, lezer(es), dit artikeltje, dat allerminst op vol ledigheid aanspraak wil maken, rustig en aan dachtig gelezen hebt en daarbij bedenkt, hoeveel wetten er in de Kamers behandeld worden en op welke onderwerpen deze alle betrekking hebben, dan zult U toestemmen, dat de keuze van de leden der Tweede Kamer, waarover soms zo achteloos kan worden gepraat, wel een zeer ver antwoordelijke is, temeer, omdat in het alge meen de samenstelling van deze Kamer van grote invloed is op de samenstelling van het Kabinet. PRODUCTIVITEITSDAG IN ZEELAND EN WESTELIJK NOORD-BRABANT. Het gebied der Zeeuwse eilanden en het Westelijk deel van Noord-Brabant staan aan de vooravond van grote structurele veranderingen. Niet alleen de uitvoering der Delta-plannen, die door hun verkeerstechnische veranderingen de economische en sociale structuur zullen gaan wijzigen, doch ook de ontwikkeling van de Euromarkt zullen voor deze gebieden van een grote betekenis zijn. Hoe dienen de ambachts- en detailhandelsbe drijven zich hieraan aan te passen Welke dis tributiemethode zal moeten worden toegepast In welke richting zal de ontwikkeling van de winkel- en/of werkplaatsinrichting gaan en hoe zal de middenstander zich meer kennis kunnen verschaffen over en zich wapenen tegen dreigen de gevaren, welke zich bij een structuurwijziging voor doen Teneinde de betrokken ondernemers en hun naaste medewerkers hierover voorlichting te ver schaffen, zal op maandag 6 april a.s. in Goes een zogenaamde Productiviteitsdag worden ge houden onder auspiciën van het Productiviteits- centrum voor het Midden- en Kleinbedrijf en met medewerking van de Chr. Middenstands bond, het Chr. Nationale Vakverbond, de Kon. Nederlandse Middenstandsbond, de Ned. Katho lieke Arbeidersbeweging, de Ned. Katholieke Middenstandsbond en het Ned. Verbond van Vakverenignigen. Voor de organisatie van deze dag werd een Commissie Productiviteitsdag voor Detailhandel en Ambacht Zeeland - Westelijk Noord-Brabant in het leven geroepen, waarin amens deze orga- nisatie's zitting hebben de heren C. Huissoon, J. Lodder, A. Imanse, A. W. Janssen, J. An- driessen, H. Stoetzer, C. J. Rozemond en Th. de Geus. Op deze voorlichtingsdag zal de heer G. S. Scheltema, directeur van het Productiviteitscen- trum voor het Midden- en Kleinbedrijf spreken over nieuwe ontwikkelingen in detailhandel en ambacht o.a. in verband met de structuurplannen van Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, welk onderwerp met dia-projectie wordt toegelicht. Na een efficiency-wedstrijd, zal in de namid dag de heer W. Westra, economisch doctorandus, bedrijfs-economisch adviseur, een causerie hou den over het onderwerp hoe men door bedrijfs- vergelijking en ervaringsuitwisseling meer kennis kan vergaren over de algemene en de eigen be- drijfsproblemen en de winstgevendheid in de eigen zaak kan opvoeren. De bijeenkomst zal onder leiding staan van de heer H. W. Neefjes, voorzitter van het Hoofdbedrijfschap Detail handel. De kosten van deelneming aan deze Produc tiviteitsdag bedragen 6, - voor leden van de vorengenoemde organisatie's of de bij deze aan gesloten vakorganisatie's en 7, - voor hen die er geen lid van zijn. Voor dit bedrag hebben de deelnemers recht op een koffiemaaltijd, enige consumptie's en ver slagen van de gehouden voordrachten. Aanmelding dient te geschieden bij het Pro- ductiviteitscentrum voor het Midden- en Klein bedrijf, Koninginnegracht 53 te 's-Gravenhage, telefoon 115732. Overschrijving van de deel- nemerskosten dient te geschieden op postreke ning 654800 van dit centrum. 8 Partijen Percentage Aantal stemmen 1959 1958 1956 1959 1958 1956 P. v. d. A. 30.37 28.65 32.69 1.821.677 1.654.396 1.872.209 ra K.V.P. 31.59 32.88 31.69 1.895.222 1.899.020 1.815.310 A.R. 9.39 9.42* 9.91 562.996 544.248* 567.535 V.V.D. 12.22 11.40* 8.77 732.952 658.388* 502.530 4 s? C.H.U. 8.10 9.01* 8.43 486.204 520.171* 482.918 Brug-groep 0.58 34.917 - S.G.P. 2.16 2.24 2.26 129.621 129.089 129.517 C.P.N. 2.41 4.14 4.75 144.371 239.164 272.054 Boeren en P.L.M. 0.65 0.05 39.352 2.930 8 G.P.V. 0.67 0.75 0.65 40.033 43.493 37.206 P.S.P. 1.84 0.61 110.174 35.051 P.C.N.U. 0.02 1.340 i Overige lijsten 0.85* 0.85 '- 48.774* 48.463 Totaal 100.- 100.- d 5.998.859 5.774.724 5.727.742 4 n I M Voor een juiste vergelijking van de uitslagen van deze partijen met 1956 en 1959 dient er rekening mede te worden gehouden, dat deze partijen in 1958 in Noord-Brabant en Lim- burg gecombineerde lijsten hebben ingediend. De verkregen stemmen zijn in 1958 onder „Overige lijsten" opgenomen. De verdeling is uit de uitslag van 1956 ongeveer als volgt te herleiden A.R. 0,4%, C.H.U. 0,3% en V.V.D. 0,1%. LOSSE GEDACHTEN BIJ DE MATTHAUS PASSION Wanneer men in deze Iaatse weken van de Lijdenstijd een dagblad ter hand neemt, dan zal men vaak een bericht en een recensie lezen over een uitvoering van dit meesterwerk van Johann Sebastian Bach de Matthaus Passion, het op muziek gezette gedeelte uit het Evangelie van Mattheus, waarin het lijden en sterven van Christus wordt beschreven. Bach heeft zich hierbij strikt aan de tekst van de Luthersevertaling van de Bijbel gehouden, terwijl daarnaast in het werk lyrische beschou wing envoorkomen, meditaties naar aanleiding van hetgeen in het Evangelie wordt verhaald, de aria's, terwijl er dan ten slotte koralen in zijn verwerkt. Dit zijn eigenlijk de gemeente liederen. Wie een uitvoering van deze Matthaus Passion eenmaal heeft meegemaakt, zal diep onder de indruk van dit werk gekomen zijn en daarover nog lang nadenken. Typisch is wel dat zij die nooit meer in een kerk komen, toch wel gaarne luisteren naar de Matthaus Passion, welke toch ook Evangelie verkondiging behoort te zijn. Machtig is dit werk, dat tevens boeit door de prachtige aria's en de zeer bekende koralen. Een uitvoering kan geacht worden te behoren tot een vorm van cultuur-uiting van zeer hoog gehalte. Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Rheumatisehe Pijnen. Daarom zal zo'n bloedzuiverende Kruschenkuur D goed doen. 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrijdende gevoel dal over U komt, naarmate de aansporerde werking van Kruschen's zes minerale zouten zich op lever, nieren en ingewanden doet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als het ware van U af en ge voelt Uzelf allengs weer hele maal de oude. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. Reeds weer verscheidene jaren geleden mochy ten wij ook in onze plaats een uitvoering van deze Mathaus Passion meemaken, welke toen stond onder leiding van de dirigent Piet van Egmond. Het is echter jammer genoeg bij deze éne gebleven Wel schijnt het mogelijk te zijn om in Hulst en in Aardenburg jaarlijks terugkerende uitvoe ringen te geven. Zou het daar wel mogelijk zijn en in een centrumplaats als Axel niet De gemengde zangvereniging „Asaf" heeft eenmaal de Johannes Passion .eveneens van Bach, waarin het Lijdensevangelie naar de be schrijving van Johannes wordt vertolkt, uitge voerd ook dit is bij één uitvoering gebleven. En opnieuw vragen wij ons af Waarom Liggen hier in Axel geen mogelijkheden Toegegeven het organiseren van iets der gelijks vraagt veel voorbereiding, veel werk en veel geld, dus veel risico's. Is daarvoor echter geen modus te vinden in de vorm van een gemeentelijke garantie bij voorbeeld Er wordt tegenwoordig al zoveel door de overheid gegarandeerd, dat misschien voor de toekomst een borgstelling voor een dergelijk ge-, beuren toch eens overwogen zou kunnen worden. Tenzij het getij hiervoor, gezien de reeds ge vestigde traditie s in Hulst en Aardenburg, voor Axel verlopen zou zijn 1959 1956 P. V. d. A. 47 50 K. V. P. 49 49 A.R. 14 15 V. V. D. 19 13 C. H. U. 12 13 Brug-groep S. G. P. 3 3 C.P. N. 3 7 Boeren en P. L. M. G. P. V. 1 P. S. P. 2 P. C. N. U. Totaal 150 150 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abconem ent Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland i 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Inp «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein». Mvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra -i 1 1 i i- i-i t—i 1 1 i i 1 O 4 -sgj V 8? i i l 1 i 1 i-, i i i 'i B

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1