AXELSE COURANT Gemeenteraad van Axel J. C VlfSK Ook Spierpijn NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Idea.ii voor ied*rr die brieven «hrijfl! FIRMA Markt 12 AXEL frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 73e Jaargang No. 21 VERSCHIJNT IEE# WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLos» nummer» 6 cnl Kwartaal-obmnement i Ixel binnen do kom 11,53 Andere plaatsen 11,73 Buitenland I 2,00 Drukker - UitgeofiterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. BIJ contracten belangrijke reductie, fop «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, idvertentlén (maximum 6 regeli) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra rv. -.' ZITTING VAN DINSDAG 24 FEBRUARI 1959. De alhier j.l. dnsdagavond plaats gehad hebbende openbare zitting van de Raad onzer gemeente werd niet bijgewoond door wethouder Kesbeke en de heer P. J. van Bendegem, welke beiden met kennisgeving afwezig waren. Voorzitter burgemeester P. L. D. van Oeveren. Na de opening en vaststelling der notuien passeer den de ingekomen stukken de hamer, die alle voor kennisgeving werden aangenomen. De mededelingen naar aanleiding van de door de raadsleden gestelde vragen en gemaakte opmerkingen in ons vorig nummer vermeld wierpen nog heel wat stof tot discussie op voora lten aanzien van de diverse daarbij ten berde gebrachte woningperikelen door de heren Maas en Ogggl. Eerstgenoemde was over de schriftelijke antwoor den, met de daarbij gevoegde toelichtingen op verre na niet voldaan en stelde nu de vraag waarom in een bepaald door hem genoemd geval een gezin, wo nende in een duplexwoning thans gedwongen wordt daarin te blijven wonen ondanks het feit dat de ouders met een kind van 7 jaar gedwongen zijn in één en dezelfde kamer te overnachten, dit terwijl aan jonggehuwden soms ruime woningen worden, toege wezen. De voorzitter antwoordde hierop dat het beleid van de huisvestingscommissie hem bekend is. maar hij daarin vertrouwen moet stellen. Steevast hoort hij altijd dezelfde soort klachten, doch het blijkt bij onderzoek altijd anders te liggen dan verteld werd. Het is voor de commissie geweldig moeilijk een wo ning toe te wijzen als er honderd aanvragers zijn en maar één perceel toegewezen kan worden. Vroeger was dit heel anders ,in de tijd toen er honderden woningen gebouwd werden en men voor Sc. Nicolaas kon spelen, doch die tijd is nu voorbij. Ook over het gegeven' antwoord omtrent de tussen wanden in de 2 kamerwoningen was de heer Maas ontevreden en hij begrijpt niet hoe een zo duidelijk gestelde vraag twee vergadringen moet wachten eer het antwoord er is. Is dat nu zo ontzaggelijk moeilijk, zo vroeg hij. De voorzitter meende dat het nu toch wel niet zo gesteld zal zijn, dat de tweekamerwoningen bijna allen zullen verdwijnen door deze vraag aan te houden. De heer Oggel was bepaald niet te spreken over het hem gegeven antwoord op de door hem gestelde vraag of B. 'en' W. pogingen in het werk hebben gesteld om een aantal woningen van het Zeeuwse contingent toegewezen, te krijgen. Spr. is verbaasd dat Axel steevast niets uit het contingent blijkt te krijgen en acht dit, gezien de woningnood een schrij nende toestand. Hij vernam dat Hulst dezer dagen tot industriegebied werd verklaard en is van oordeel dat de belangen onzer gemeente door het college van Ged. Staten daardwerkelijk worden geschaad. Hij is van mening dat de tijd gekomen is, hiertegen een fel protest te doen horen. Ged. Staten hebben de plicht de belangen van de gehele provincie in het oog te houden en stelt dat zij ten opzichte van Axel in deze taak wel zeer te kort schieten. De voorzitter heeft voorheen wel eens betoogd dat we tem aanzien van de woningpolitiek e.d. ruggegraat moesden tonen, wel nu meent spr. thans is dit dringend nodig. De voorzitter betoogt dat ten gevolge van de inder tijd door de kleinere gemeenten in Den Haag inge diend protest alles betreffende het departement ge delegeerd werd over de Ged. Staten. Hij meent, dat er niet veel anders zal opzitten' dan het „frappez, frappez toujours" te huldigen. De heer C. van Bendegem wijst er op dat we meer woningen haddien toegewezen gekregen, doch daarvoor hier niet voldoende animo bleek te bestaan, terwijl in Terneuzen de huurkoop-woningen vlot van de hand gaan. De heer Oggel betoogt andermaal dat de tijd ge komen is, door metterdaad protest aan te tekenen bij het Ministerie voor Volkshuisvesting. De discussie tussen hem en de voorzitter hierover werd voortgezet en de heer Oggel bleef voet bij stuk houdem, zonder in deze verdere steun uit de Raad te krijgen. Een toewijzing van 650 woningen voor de gehele provincie werd overigens belachelijk laag genoemd, te meer daar Axel sinds 1953 geen woningwetwoningen meer toegewez enkreeg. Ten slotte verwees de voorzitter nogmaals naar de brief van 31 december j.l. ten bewijze dat het college diligent was en werd de zaak daarmede als afgedaan beschouwd. Hierna besloot de Raad een noodzakelijkheidsver klaring af te geven voor de aan de lagere technische school in deze gemeente te vrbindem avondnijverheids school. Aangenomen werd het voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot ƒ33,000,— voor de financiering van de aanleg van de verbindingsweg met riolering Zuidsingel-Oudewijk. Deze lening biedt tevens ruimte voor de financiering van de aankoop van enkele krot woningen, waartoe in de vorige raadsvergadering werd besloten. Aangenomen werd zonder hoofdelijke stemming ver volgens het voorstel tot het verlenen van eervol ont slag aan de heer A. P. Ie Fiber, directeur-boekhouder van het gemeentelijk gasbedrijf. Door de heer A. P. Ie Feber is, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, ontslag gevraagd uit zijn functie van boekhouder, belast met de algemene leiding ,met de persoonlijk titel van directeur bij het gasbedrijf. Dat ontslag zou verleend moeten worden met in gang van 1 mei a s. Het komt B. en W. echter voor, dat dit, in Verband met de in voorbereiding zijnde plannen tot reorganisatie van de bedrijven, niet de meest geschikte datum is. Immers meet nog beslist worden of de reorganisatie zal doorgaan en de tijd, die er nog is vóór 1 mei, is naar de mening van het college te kort om in geval tot reorganisatie wordt overgegaan deze vóór 1 mei tot stand te brengen. En voor het geval niet tot reorganisatie wordt besloten, ?s de tijd eveneens te kort om in de vacature tijdig te kunnen voorzien. Op grond daarvan wordt voorgesteld aan de heer A. P. Ie Feber eervol ontslag te verlenen,, onder dank betuiging voor zijn bewezen diensten, met ingang van 1 oktober 1959 of zoveel eerder als, in verband met eventuele reorganisatie, mogelijk en nodig is, hetwelk besloten word. Diverse percelen bouwgrond werden daarop ver kocht, onder de gebruikelijke voorwaarden, aan de navolgende personen. aAn de fa. F. J. Steel Zn, Kaaiwal 3, 252 m2 bouwgrond, gelegen aan de Kanaalkade. Aan M. Ch. M. Mattelé, De Ruijterstraat 30, 252 m2 bouwgrond gelegen aan de Kanaalkade. aAn C. A. Vermeulen, Koestraat 23, 1500 m2 bouw grond gelegen, aan de Buitenweg. Overeenkomstig overgelegd concept werd daarop vastgesteld de 4e wijziging van de gemeentebegroting voor 1959 (gewone- en kapitaaldienst) Vastgesteld werd daarop oen nieuwe verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden in deze gemeente volgens bij de stukken, overgelegd ontwerp. De verordeningen op de heffing en invordering van besmettelijke ziektengelden dateren van 6 april 37. Do bedragen voor vervoer, geneenskundig onder zoek en verpleging zijn in de afgelopen jaren aan zienlijk verhoogd. Het verdient aanbeveling de thans geldonde normen in do verordening op te nemen. Mede gelet op het advies van de financiële com missie, is het noodzakelijk hiervoor een nieuwe ver ordening voor do gemeente Axel in het leven te roepen. Vastgesteld werd daarop oen niewe legesverordening. Deze wijziging heeft niet in de eerste plaats een financieel karakter. De totale opbrengst van de rech ten zal er geen grote verandering door ondergaan. Haar betekenis is meer van technische en van administratiof-redactionele aard. Zij geeft tevens ge volg aan de circulaire van Ged. Staten van 29 juli j.l. waarin een „verjongingskuur" voor de gemeentelijke legosverordeningen wordt bepleit. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel aan genomen.. Hierop volgde de vaststelling van een nieuwe Salaris- en Loonverordening. De saalris- en loonverordening 1955 is sinds de vaststelling reeds 11 keer gewijzigd, waardoor do leesbaarheid en overzichtelijkheid heeft geleden. Zoals bekend is moet de laatste jaren voor vele functies rekening gehouden' worden met de vergelijk bare rijksnormen. Om die vergelijking te vergemak kelijkten. is do volgorde in staat A omgezet en gelijk gemaakt met de rijksoverzichten en zijn de maxima, voor zover mogelijk, op gelijke bedragen vastgesteld. In de plaatselijke commissie voor georganiseerd overleg is het ontwerp besproken. Tijdens die be spreking zijn verschillende wensen geuit en opmer kingen gemaakt, welke door het college grotendeels zijn overgenomen. Aangezien overeenstemming verkregen, ls in dié commissie, mag worden aangenomen dat zij zich met het ontwerp kan verenigen. Met algemene stemmen werd alzo besloten. Zonder hoofdelijke stemming werd eveneens aan genomen het voorstel tot het vaststellen van nieuwe instructie's voor het personeel van de vleeskeurings- dilenst. De vaststelling betreft de instructie's voor de direc teur (voorheen keuringsveearts, hoofd van dienst) voor de keuringsdierenarts (voorheen 2e keurings veearts) en voor de keurmeester (voorheen hulp keurmeester) Hierna kwam een tot in finesse s uitgewerkt voor stel van B. en W. aan de orde tot bet treffen van diverse salaris- en loonmaatregelen. Dit punt komt in onderdelen neer op een overzichtelijker administra tief omschreven geheel. Financieel bezien bitengen deze besluiten geen ver andering in de situatie. In het vervolg kunnen de vehogingen tegelijk met de uitbetaling van salarissen en lonen worden betaald, htgeen in de plaats komt van de z.g. uitkering ineens (per half jaar of jaar). Plaatselijk overleg dient hierover net plaats te vinden, aangezien deze punten reeds in het centraal overleg zijn behandeld en geadviseerd werd de ge- gevten, richtlijnen dienovereenkomstig toe te passen. Ingetrokken werd het raadsbeslut d.d. 28 januari, inzake grendverkoop aan A. M. Gijsels te Wachte- beke, daar deze inmddels van deze aankoop heeft afgezien. In de vorige vergadering is besloten be doeld perceel te verkopen aan de heer E. Cardon te Sas van Gent, doch is verzuimd dit voorstel in te trekken, hetwelk daarom alsnu geschiedde. Daar de besturen der bijzondere scholen op grond van de betreffende artikels der L.O.-wet 1920 voor schotten gevraagd hebben wordt voorgesteld deze voor 1959 toe te kennen als volgt Aan de Chr. Nat. School, Nieuwstraat 24.447,13 aan de R.K. School, Walstraat 18.366,80 aan de Bijz. School te Spui ƒ5744,86; aan de Chr. Ulo school, Szydlowski-p'.ein ƒ7487,65. Dit betreft de ex ploitatievergoeding. Voor het vakonderwijs werden de volgende be dragen vastgesteld aan de Chr. Nat. Scool. N.euw- straat 1850,— aan de R.K. School, Walstraat 1933,58 aan de Bijz. School te Spu 828,68 en aan de Chr. Ulo-school 392,—. In dezelfde geest worden voorschotten vastgesteld inzake de betreffende artikels der Kleuteronderwijswet voor 1959 op de vergoeding voor: a. het onderhoud, de verlichting, verwarming en het schoonhouden van de schoolgebouwen b. het onderhoud van schoolmeubelen en ontwik kelingsmateriaal, de hulpmiddelen en schoolbe- hoeften, alsmede alle andere uitgaven ter verzeke ring van een goede gang van het onderwijs. Aan de vereniging tot instandhouding ener fröbel school te Axel resp. voorschotten van 1560,— cn ƒ800,10; aan het R.K. Kerkbestuur resp. voorschot ten' van ƒ2340,— en 1017,45 aan de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs resp. voorschotten van 3510,— en 1083,60. Zonder hoofdelijke stemming werd alzo besloten. en rheumatische pijnen wrhft U wee met Hierna werd besloten tot herziening van het voor schot op grond van artikel 126 der Kkuteronderwijs- wet verstrekt aan de R.K. Kleuterschool. Bij de vaststelling van dit voorschot werd uitge gaan van het door het schoolbestuur opgegevten bouw jaar 1952. Dit berust evenwe op een vergissing en moet zijn 1902. Het gevolg daarvan is, dat bet voor schot moet worden teruggebracht en dat het school bestuur over de jaren 1956, 1957 en 1958 het te veel genoten voorschot moet terugbetalen', zijnde 1300,— per jaar of 3900,.- in totaal. Aangeboden werden daarop de gemeenterekening over 1957 de rekening van het gasbedrijf over 1957 de rekening van het Woningbedrijf over 1957 de rekening van de Vleeskeuringsdienst over 1957 en de rekening van het Burgrijk Armbestuur over 1957. Door de voorzitter werd een commissie van onder zoek benoemd voor de gemeenterekening, bestaande uit de heren L. Hamelink, van Luijk en IJsebaert cn voor de bedrijven eenzefde commissie bestaande uit de heren C. van Bendegem, dien, Doeder en de Feijter. Het Streek- en Ontwikkelingsplan voor re Kanaalzone. Hierna kwam aan de orde het kardinale punt der agenda, n.l. het Structuur-c.q. Streekplan, zoals dit nader gepreciseerd werd op de structuurschets dien aangaande en naar aanleiding van de hierover op 9 december 1957 plaats gehad hebbende gedachten- wisseling in de commissie van samenwerkende ge- meenten in de Kanaalzone. Het pre-advies vermeldde dienaangaande In de op 21 november 1958 door bovengenoemde commissie gehoudten vergadering werd de wenselijk heid naar voren gebracht om aan de structuurschets een meer definitief karakter te geven en wel in de vorm van een streekplan. Met betrekking tot de afvalwaterleiding wendde 'e commissie zich tot de ministeries van Binnenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken en Sociae Zaken ter verkrijging van een financiële bijdrage om te komen tot de realisering van het plan. Dit plan vond een gunstig onthaal. Het ministerie van Sociale Zakten deelde mede, dat dit werk in aanmerking kan komen als aanvullend werk ter be strijding der werkloosheid te worden gesubsidieerd. Teneinde een definitieve aanvrage voor de rijks subsidie te kunnen indienen en mede ter bepaling van de hoogte der subsidie, oordeelde de commissie het noodzakelijk, dit plan besteksklaar te maken. Voorts achtte de commissie het gewenst, de ont worpen structuurschets te doen vastleggen in een streekpan voor het gebied van Midden.-Zeeuwsch- Vlaanderen. „Hcewel het Prov. Bestuur op eigen gezag een streekplan kan doen opmaken, zal het totstandkomen van een dergelijk plan aanzienlijk worden versneld, 1 indien de betreffende gemeenten vooraf van hun in- I stemming doen blijken aldus de commissie. Om «en en ander zo spoedig mogelijk te kunnen realiseren, belegde de commissie op 11 december 1958 met de raden van de vijf kanaalgemeenten een ver- I gad'ering, waarin uitvoerig werd gesproken' over a. een ontwerpbesluit inzake vaststelling streekplan Ij door Provinciale Staten b.een ontwerp-beslit inzake het besteksklaar maken van een plan voor de afvalwaterleiding. De commissie verzoekt thans aan de vijf kanaal- H gemeenten, de volgende besluiten te willen nemen a. aan Ged. Staten te verzoeken, bij de Prov. Staten L een voorstel aanhangig te willen maken om te jj komten tot het vaststellen, van een streekplan voor M bet gebied van de gemeenten Terneuzen, Axel, Hoek, Westdorpe en Sas van Gent of zoveel meer of minder als voor het bereiken van het om- schreven doel nodig wordt geoordeeld b. goed te vinden, dat door de commissie aam het Stedebouwkundig Advies- en Ingenieursbureau Witteveen Bos te Deventer opdracht wordt gegeven tot het besteksklaar maken van het plan voor de afvalwaterleiding van Sas van Gent naar de Westerschelde c. eten bijdrage te verlenen aan de gemeente Sas van Gent tot een bedrag, gelijk aan de 5% van de door die gemeente voor het onder b genoemde doel uit te geven gelden, daaronder tevens be- grepen de rente van de daartoe in rekening-cou rant op te nemen gelden. Vervolg op pagina 3) BRIEFWISSELING Axel, 28 februari 1959. ;i Beste Vriend, Nu er zoveel televisie-toestellen bijkomen, heb ook ik de verleiding niet kunen weerstaan. Er prijkt dus thans op mijn dak ook zo'n j fraai gevaarte, dat men de antenne pleegt te jl noemen. Nou ja, fraai is het niet, en als je zo eens loopt te wandelen en je let op al die uitwassen op de daken, dan moet je al een bijzondere smaak hebben om zoe iets mooi te noemen. I Maar zonder zo'n ding kun je nu eenmaal j niet kijken, dus vooruit dan maar. Misschien vinden ze binnenkort wel inge- bouwde antennes uit. Zoals ik je al zei, ik heb de verleiding niet i| kunnen weerstaan. Nu zit ik dus s avonds te kijken. Soms mooi, soms niet mooi, maar kijken doe je. Een radio zet je niet aan, als het programma je niet aanstaat, of je zet hem af, als het tegen- I valt, maar naar de televisie kijk je, interessant j of niet. Ik vraag me af, hoe lang het zal duren - en nu zeg ik het misschien wel een beetje heel erg( overdreven voor we in staat zullen zijn, dat ding af te zetten als het programma ons niet bevalt. Gelukkig heb ik al gehoord van meerdere', mensen, dat het niet alleen bij ons zo is, maar zo zijn er meerderen. Alleen, laten we hopen voorlopig, is het des 1 avonds een werkje doen of een boek lezen, eij niet meer bij. Toen we de „kijkdoos" eenmaal in huis had den, ben ik gaan filosoferen. Toen dacht ik aan vroeger. Toen was er nog geen televisie. Toen was er nog geen radio. Wat deden de mensen in die tijd 's avonds Ja, ze gingen vroeger naar bed dan tegen woordig, maar dat was toch ook niet met de1 kippen op stok Toen was er wel tijd voor een karweitje, vooi1 het lezen van een boek. Toen was er nog tijd voor huisvlijt en mis schien voor het gezamenlijk muziek maken o) voor het samen in de huiselijke kring zingen. Toen was er misschien ook nog tijd voor eer rustig gesprek tussen man en vrouw, tusser ouders en kinderen. Zou dat er nu ook nog zijn Ik ben soms werkelijk wel eens bang, dat wé 1 door al die prachtige uitvindingen van radio 1 televisie e.d. op de duur bang worden van ons zelf bang worden voor de stilte, maar ooi* hang voor een rustig gesprek. Is dit conservatief Is dit sentimenteel Ik geloof van niet, maar als het dat zou zijn dan hoop ik werkelijk, dat er nog velen met mi in deze zin conservatief en sentimenteel zuller zijn De hartelijke groeten en tot schrijfs. Je vriend, WILLEM,

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1