AXELSE COURANT Het ontwikkelingsplan voor de kanaalzone. Vogelbeschermingswacht Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. I J. C. VINK 77/?$ Tere huid? KLAAR VOOR BABY'S ONTVANGST MET EEN BABYDERM-BABYSET In één nacht Uw handen gaaf en zacht ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 73e Jaargang No. 21 k-H;. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEE/ E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker Uitgeef sterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL Ideaal vuor ied*r die brieven schrijft! PROBLEMEN RONDOM DE GESLOTEN AFWATERINGSLEIDING. Op 23 november 1956 begon de Commis sie Samenwerkende Gemeenten Kanaalzone haar werkzaamheden inzake het ontwikke lingsplan Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaande- ren. Bijgestaan door een werkgroep van des kundigen en adviseurs werden door afge vaardigden van de gemeenten Axel, Hoek, Sas van Gent, Westdorpe en Terneuzen de ontwikkelingsmogelijkheden bestudeerd. Dit resulteerde ten slotte in een structuurschets welke schets moet worden gezien als de voorloper van het officiële ontwikkelings plan. Een zeer belangrijk onderdeel van dit plan is de aanleg van een nieuwe gesloten afwateringsleiding. De afwatering geschiedt nu nog door de lozing in het kanaal of afvoer via de open rijkswaterleiding. Dit laatste heeft nu zeer ernstige bezwaren opgeleverd' in verband met de hygiëne en volksgezondheid. De lo zing in het kanaal is, gezien de verontreini ging daarvan, evenmin toe te juichen. Het plan is nu, ter vervanging van de open rijks waterleiding een gesloten leiding aan te brengen en deze in de W esterschelde te laten uitmonden. aVn deze leiding zouden de vijf samenwerkende gemeenten direct of later profiteren. De leiding zal beginnen in Sas van Gent, loopt westelijk van het kanaal naar het noorden, draait om de woonkern van Sluiskil heen en ten noorden hiervan onder het kanaal door om in noordelijke richting te vervolgen. Oostelijk^ van Ter- neuzen komt de leiding in de Westerschelde. De pijpleiding wordt een z.g. vrijverhang- leiding, dat wil zeggen het water gaat er, met uitzondering van een enkel gemaal, zon der mechanische voortstuwing doorheen. De doorsnede van de pijp is in het be gin 50 cm., wordt later 60 cm en ten slotte 7Q cm. De capaciteit zal 1000 liter per se conde zijn, hoewel men in de eerste jaren zeker niet meer afvoer benodigd dan 500 liter per seconde. Hierbij is al rekening ge houden met aansluiting van Axel, Hoek en Westdorpe. Babyderm-zeep Zo op het oog een simpel idee. Doch dat is schijn. Het is, zo is gebleken uit de voor- (1B bereidende besprekingen, een plan van pro blemen. Echte en vermeende. Allereerst is daar de financiering. De kosten van deze gesloten afvalwaterleiding worden geraamd op circa 7 millioen gulden. De onderhouds kosten worden geschat op 8 ton per jaar. Wie zal dat betalen Hoeveel kunnen de gezamenlijke gemeenten hiervoor op tafel leggen Wat kost hun de afvoer nu En in welke verhouding tot elkaar Moeten de gemeenten eerst over de brug komen en dan pas bij het Rijk aankloppen Of moet het Rijk, gezien de belangrijkheid van dit plan in het kader van het ontwikkelingsplan, de eerste financieringsstoot geven Wat doet België met het afvalwater en hoe lang zou den onderhandelingen met dit land hierover, uiteraard op internationaal niveau, duren 7 Kan de industrie bijdragen en op welke basis dient dit dan te geschieden Geheel los van de financiële zijde van de zaak liggen er nog andere problemen. Pro blemen welke zijn voortgekomen uit niet in geloste verlangens van de gemeenten. De aansluitingen in de gemeenten zelf op deze leiding, de geopperde ligging, het systeem van de leiding en|z. enz. Natuurlijk zijn al deze genoemde proble men reeds ter sprake gebracht in de talrijke vergaderingen van de commissie en ook in de colleges der betrokken gemeenten. Veelal is ook reeds de weg tot een oplossing ge- i,| geven of zijn er waardevolle suggestie's ge daan. De komende maanden zal de beslis sing brengen wanneer en in welke mate met de uitvoering van het plan kan worden be gonnen. Een beslissing welke in eerste in stantie genomen wordt in de besloten en openbare raadszittingen van de vijf gemeen ten, en zo a.s. dinsdag ook te Axel. Een be slissing welke, dat staat nu reeds vast, van zeer groot belang is voor de ontwikkeling van deze gemeenten in de komende 25 jaar. Temeer waar bij dé verdeling van de kosten 50% voor rekening komt van de ge meente Sas van Gent (25% ten laste van Terneuzen, 15% voor Westdorpe en voor Axel en Hoek élk 5%) is het begrijpelijk dat inzonderheid de gemeente Sas van Gent tegen het plan in zijn huidige vorm ernstige bezwaren heeft. Voor de in deze gemeente gevestigde industrieën, zoals de suikerfabrie ken en de glasfabriek is n.l. afvoer van hun zware afvalproducten niet mogelijk door deze leiding, wanneer het gekozen vrij-ver- hangsysteem zou worden toegepast. Waar het hier om een mfllioenenproject gaat, waarmede nog slechts een gedeeltelijke oplossing mogelijk is, ligt het voor de hand dat van verschillende zijden, wordt aange drongen om het probleem ook grondig te be studéren met eventuele toepassing van an dere systemen, alvorens tot een eerste phase van uitvoering het bestekklaarmaken over te gaan. Hierbij rijst dan ook de vraag waarom men geen vertegenwoordigers van de in de Kanaalzone gevestigde industrieën in deze commissie heeft opgenomen, teneinde naast de deskundigen op bestuurlijk gebied ook op technici in eigen kring zou hebben gehad, die stellig tot oordelen bevoegd zijn, in hoe verre een bepaald systeem aan de voor het eigen bedrijf te stellen eisen voldoet. Nadat reed's op verschillende plaatsen in Oost Zeeuwsdh - Vlaanderen propaganda- bijeenkomsten zijn gehouden is thans ook Axel aan de beurt om in de gelegenheid te worden gesteld kennis te maken met de Vogelbeschermingswacht Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Er zal namelijk een filmavond worden gehouden in Hotel ,,De Stadsher berg" op vrijdag 27 februari a.s. Zie ook de advertentie in dit nummer. Het is een vereniging die nog geen drie jaar bestaat, maar toch al veel werk heeft verricht. Een werk dat ook voor onze om geving en voor elke natuurliefhebber van groot belang is. Hij stelt -zidh namelijk ten doel de besdherming van de in de natuur levende vogelsoorten en zo mogelijk dé uit breiding daarvan. Daar van ons gewest nog niet zo heel veel bekend was over het voorkomen en/of broeden van bepaalde vogelsoorten is ge durende de laatste jaren door enkele leden dezer wacht veel tijd besteed aan het op sporen en onderkennen van de in Oost Z. Vlaanderen levende vogelsoorten. Dit onder zoek heeft al veel verrassende resultaten op geleverd. Voor wat het aantal voorkomende soorten betreft behoort Zeeuwsch-Vlaande- ren stellig tot de rijkste vogelgebieden van geheel ons land en ons buurland België. Vandaar dat tot het waarnemen van deze vogels meer en meer door ornithologen en vogelvrienden wordt bezocht. Deze»vogelrijkdom heeft ons gewest stel lig te danken aan haar ligging aan de Schelde met zijn op sommige plaatsen brede schorren en slikken een rijk voedselge- bied voor hier verblijvende, doch ook voor de in grote aantallen doortrekkende vogels aan zijn hier en daar voorkomende grote laagliggende w'eiden en stukken bouwland en niet te vergeten zijn groot aantal kreken, kreekjes en vlieten. Dit betreft dan voor namelijk watervogels als ganzen, eenden, steltlopers, plevieren, meeuwen en sterns. Alleen al op en aan de Axelse Kreek kan een enigszins geoefend waarnemer tientallen soorten vogels ontdekken en er zijn meer plaatsen op Axels grondgebied waar veel te genieten valt. Maar men moet de na tuur intrekken met een open oog én oor, de enige moeite die U er zelf voor moet doen en de rest geeft de natuur U, voor niets Men behoeft niet alleen de waterkant op te zoeken ook in het Axelse bos is een rijke variatie vian -vogelsoorten waar te nemen. En kijk maar eens om U heen waar U woont, om Uw huis, in een grote tuin of rondom een boerderij. Als U het vogelleven om U heen gedurende enige tijd met inte resse volgt, zult U versteld staan over het geen U niet reeds eerder hebt opgemerkt. Verder heeft het bestuur ook oog gehad voor de daadwerkelijke vogelbescherming. Reeds zes terreinen in Oost Zeeuwsch- Vilaanderen (bouw- en weiland en water) werden vorig jaar met medewerking van de grondeigenaren en pachters onder de hoede van de Vogelwacht gesteld omdat ze van belang waren als broedgebieden voor ver schillende vogelsoorten. Vroeger werden de nesten daar vaak verstoord door de jeugd en door eierrapers (soms van zeer zeldzame vogelsoorten') en hieraan kon een einde worden gemaakt. Op één van deze terrei nen kon zelfs worden nagegaan dat sedert dien het aantal broedgevallen van een be paalde vogelsoort verdubbelde. Ook in incidentele gevallen tracht het be stuur verstoring van nesten te voorkomen. Ook te Axel werd eens een grote kolonie oeverzwaluwen meer dan 6 Onesten bedreigd door zandafgravingen. Onderhan delingen met bevoegde personen had tot resultaat dat deze kolonie in goede rust het broedseizoen kon doormaken en haar jongen grootbrengen. Voorts is in 1958 een begin gemaakt met het tellen van de nesten van boeren- em huiszwaluwen met het oogmerk na te gaan wat de reden van de sterke achteruitgang van deze vogelsoorten is. Deze telling zal voorlopig elk jaar geséhieden. Verder verstrekt de Vogelwacht nest kastjes, waarvan er reeds enkele honderden in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zijn geplaatst met vaak verrassende resulaten. Te Hulst b.v. waren er het eerste jaar reeds van de 40 opgehangen nestkastjes ongeveer 35 ae- zet door mezen en andere kleine vogel soorten. Dat al dit werk ook wordt gewaardeerd door officiële instanties wordt wel bewezen door het feit dat door de Provincie Zeeland en verschillende gemeenten reeds subsidies werden toegezegd en als U het voren staande hebt gelezen kan het haast niet an ders of U zult het bestuur, dat zelf alles ge heel belangeloos doet en waarvan het secretariaat is gevestigd te Terneuzen, Jacob Catsstraat 23 graag in baar mooie werk willen steunen door haar op enigerlei wijze medewerking te verlenen. Ook U kunt medewerken aan het behoud van onze vogelstand in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen en zo mogelijk aan de uitbrei ding ervan dat is het omschreven doel van deze of laten wij liever zeggen onze vogelwacht. VEILIGHEIDSVOORSCHRIFTEN VOOR LANDBOUWTREKKERS Op 1 februari zijn twee belangrijke voor schriften van het Landibouwveiligheidsbe- sluit in werking getreden 1. Trekkers moeten zodanig zijn ingericht of beschut of van zodanige inrichtingen zijn voorzien, dat het veroorzaken van gevaar zoveel mogelijk wordt voorkomen. Dit voorschrift heeft betrekking op de inriéhting van de trekker. Op veel trekkers worden laadvlakken, hefinrichtingen of an dere apparaten gemonteerd, ook wijzigt men de bedieningsorganen wel. Dit alles is niet verboden, maar het moet zo geschieden, dat geen gevaren kunnen ontstaan. Vooral dient men hierbij te letten op de stabiliteit van het geheel, de mogelijkheid van het veilig besturen en bedienen van de trekker en het vereiste zicht op het werk en de weg. 2. Indien een trekker aan een voertuig, werktuig of last of aan e envastzittend voor werktuig of last of aan een vastzittend voor- regelen zijn getroffen,, dat zowel het achter overslaan als het op andere wijze kantelen van de trekker wordt voorkomen. Dit voorschrift heeft ten doel het levens gevaarlijke achteroverslaan van trekkers te voorkomen. Het (steigeren en achterover slaan wordt veroorzaakt door het boven de adhterw'ielas aankoppélen van voertuigen, werktuigen en lasten. Men moet daarom lager dan de achterwielas aankoppelen óf een betrouwbare steigerbegrenzer aanbren- gen. Als betrouwbare steigerbegrenzer kan een vaste stalen dwarsbalk achter aan de trek ker worden gemonteerd, voldoende sterk uitgevoerd en zodanig bevestigd, dat de trekker niet steiler dan 30 graden ten aan zien van het horizontale vlak kan steigeren. Ook kan men gebruik maken van een z.g. veiligheidsketting, tussen de trekker en het aangekoppelde objekt, laag en zoveel mo gelijk naar voren aan de trekker bevestigd. Deze ketting komt bij het steigeren strak te staan en voorkomt aldus het achterover slaan. De districtshoofden van de Arbeidsin spectie zijn bevoegd ten aanzien van de uit voering van de beveiliging nadere eisen te stellen. Bij het aanbrengen van wijzigingen en beveiligingen van trekkers raadplege men derhalve het betrokken districtshoofd. BRIEFWISSELING Axel. 21 februari 1959. Beste Vriend, Het is al weer enkele weken geleden, dat ik je de vorige brief schreef. Je zult je mis schien wel al hebben afgevraagd, waar mijn volgende brief bleef. Nu, dat zal ik je vertellen. Ik heb wat griep gehad. Gelukkig niet zo erg, maar toch wel zoveel, dat de lust om een briefje te schrijven, ontbrak. Zoals je weet, ben ik niet de enige, die ziek was. Er zijn veel 'zieken geweest. Maar het was er tocht wel het weertje naar ook, hé Mist, mist en nog eens mist. Alleen van die mist zou je al ziek geworden zijn. Het was gewoon een opluchting, toen zondagmiddag de zon er even door kwam Heb jij de laatste weken nog schaats ge reden Je bent anders nog al een liefhebber, dus ik verwacht, dat je hier of daar wel een putje of kreekje höbt opgezocht, waar je je baantjes hebt kunnen trekken. Hoe het hier in Axel staat, weet ik niet, maar er kon niet geschaatst wórden. Be houdenis dan op een putje of zo. En dat begrijp ik nu niet. We hebben toch een ijsbaan Maar daar mocht je niet op. Het ijs was te dun en het water te nat en te diep. Ik denk zo, dat ze in Holland al veertien dagen gereden hebben. Zelfs in Oostburg waren er wedstrijden. Zou het daar dan zo veel harder gevroren hebben dan hier Het schijnt wel erg moeilijk te zijn. Eerlijk, ik had er me erg op verheugd, deze winter eens lekker te kunnen rijden. Ik dacht zo bij mezelf de ijsbaan is nu in orde gebracht, dus zal het bij een beetje vorst wel gaan, maar nee hoor, noppes. Nu was het voor mij niet zo erg, want ik had todh niet gekund vanwege dat griepje. Alleen, er zullen er misschien meerderen geweest zijn, die dezelfde hoop als ik ge had hebben. Jammer, erg jammer. Laten we dan nu maar hopen op het voor jaar, want nu wordt het zo langzamerhand toch te laat voor een behoorlijke ijspret. Het zou dan te hard moeten gaan vriezen en daar voel ik ook niet zo erg veel meer voor. Dan maar afwachten tot de volgende winter. Misschien hebben we in die tussentijd wel een kunstijsbaan, waarop we ook in de zomer kunnen schaatsen Dat brengt me op een vraag De geleer den kunnen tegenwoordig zo ontzettend veel maar zou het nou niet mogelijk zijn om door het strooien van wat poeder in het water van de ijsbaan, dit te laten, bevriezen Met zo'n poedertje zou geld te verdienen zijn, denk ik De hartelijke groeten en tot schrijfs, Je vfiend, WILLEM. Frankering bij abonnement Axel. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummert 6 cent Kwartaal-abranement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland I 2,00 ADVERTENTIEPRIJS. Bi| contracten belangrijke lap «onden Mededelingen 2 Rleliu, kdvertentlën (maximum 70 ceat Iedere regel i

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1