AXELSE COURANT i J G VINK In één nacht Uw handen gaaf en zacht NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DAMPO FIRMA spar. iTvl «"w i ^iji iW li 11 11 ipm Markt 12 AXEL Neem iedere dag de kleine dosis KItUSCHEN Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 14 FEBRUARI 1959 73e jaargang no.20. VERSCHIJNT IEDf l WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLoise nummert 6 e««t Kwartaal-abronement t &x« 1 binnen de kom f 1.35 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2.00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 Hoofdredactie t J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, fop «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein,, kdvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra DE ORANJEVERENIGING. Donderdag heeft het voorlopig bestuur van boven- genomde vereniging opnieuw onder leiding van de heer Van der Lee vergaderd. Mede, gehoord de diverse denkbeelden geuit op de algemene vergadering van 23 januari J.I., is men ge komen tot het volgende voorlopig programma ter viering van de 50e verjaardag van H.M. Koningin Juliana 9.00 uur Koraalmuziek van molen of torentrans. 9.30 uur Schoolkinderen worden met muziek of tamboers van de diverse scholen naar de markt gebracht. 10.00 uur Voor het gemeentehuis wordt onze drie kleur met oranje wimpel gehesen, waarna het Wilhelmus wordt gezongen. Verder wordt o.l.v. de heer Brakman door de schoolkinderen een nationaal programma uitgevoerd. Deze liederen worden tevoren op de scholen gerepeteerd. Toespraak van de Burgemeester. 11.00 uur iDe eerste grcjep schoolkinderen gaat la ,Het Centrum' de kleurenfilm van het be zoek van H.K.H. Prinses Beatrix aan de West bekijken, alsmede een journaalfilm over het Koninklijk Huis. 13.30 uur De andere groep schoolkinderen bekijkt deze film. 14.30 uur Voor de kleine kinderen worden op het sportterrein Buitenweg-Polenstraat allerlei kinderspelen georganiseerd. Voor de grotere kinderen komt er een puz'zelrit, vertre k en eind ook cp bedoeld sportterrein. 19.00 - 20.00 uur Muziekuitvoering op de markt. 20.30 uur Lichtstoet en lampionoptocht, vanaf het Szydlowskiplein met muziek en tamboers door een groot deel van de stad. Prijzen voor de mooiste groepen. Einde markt, rondedans, aftocht. Er is medewerking van de Veilig Verkeerscom- missie voor het organiseren van de puzzelrit. Bedoelde prachtfilm draait die dag diverse keren, zodat ieder deze film kan zien. Bejaarden, krijgen daarvoor gratis toegang. Er hebben zich nu 400 gezinnen als lid der ver eniging opgegeven. Daar dit een vereniging »s, die ieders belangstelling dient te hebben, verwacht het bestuur spontane medewerking, zodat nog vóór 30 april het ledental 1400 bedraagt. De penningmeester ontvangt gaarne uw opgave. Zijn adres is Wilhel- minastr. 6, tel. 597. Alle kwitanties worden vóór 30 april opgehaald. Prijzen en traktatie schoolkinderen kost geld, niemand verzuime daaraan mee te werken Reeds werd in de bestuurskring aandacht geschon. ken aan het 3e lustrum onzer bevrijding. Er is ge sproken over concert militair gezelschap en exersitie peloton, jeugdvoetbalcompetitie en hobby-temtoonstel- ling. U ziet het, grootse plannen, maar dit eist mede werking van allen. GESLAAGDE RUITER A V OND In de zo geëigende sfeer had alhier in het vorige weekeinde weer het jaarlijkse ruiterfeest plaats onder de auspiciën van de Landelijke Ruitersvereniging „de Oranjeruiters en het presidium van de heer A. J. Schieman Cz. De praeses wees in zijn openingsrede op de nog steeds voortschrijdende mechanisatie in de agrarische sector. Doch, alhoewel in weerwil daarvan nog genoegzaam paarden aanwezig zijn op de bedrijven en de fokkerij zich nog steeds kenmerkt door levendige actie, vindt spr. het jammer dat de jeugd zich niet met meer ambitie geeft aan de beoefening der edele ruitersport. Deze toch karakteriseert de landbouwende stand en draagt in niet geringe mate bij tot waardig heid en aanzien van de Zeeuwse boerentraditie, zodat zij volop de aandacht van de boeren jeugd zou verdienen. In aansluiting hierop zij mede gedeeld dat met het oog op de pinksterdagen vanouds hier ter plaatse daarvoor zo geëigend vermoedelijk wederom hippische feesten en wedstrijden zullen worden georganiseerd op de sportterreinen van de „V.V.Z.F.", die tientallen jaren lang het toneel waren van telkenjare door duizenden bijgewoonde races en harddraverijen. In de op 's voorzitters eminente toespraak volgende causerie van de heer P. K. Kistemaker, uit Hoofddorp, in diens kwaliteit van voorzitter der Landelijke Ruitersvereniging, werd nog nader en in nog meer uitgebreide zin voortge borduurd op dit stramien en aan de paarden- sport de lof toegebracht die deze uit hoofde van vele eigenschappen in zo ruime mate verdient. Deze zijn niet gering. En sedert de grijze oud heid waren zowel bij de oude Egyptenaren en de sportieve Grieken en Spartanen de paarden rennen en de dikwerf miraculeuze rijvaardig heid van beoefenaren en kampvechters in het hoogste aanzien, zodat deze tak van sport de toentijds alles overheersende was. Koningszonen onder de oude Egyptenaren traden als getrainde wagenmenners in de strijd. Sesostus (uit de twaalfde dynastie) beschikte over 27000 strijdwagens en koningin Semiramis moet zelfs 100.000 strijdwagens tot haar strijd macht rijk zijn geweest. Omstreeks 550 jaren voor Christus kwamen de eerste Oosterse en Egyptische paarden naar Griekenland en een eeuw later maakten de wagenrennen tijdens de Olympische spelen het voornaamste onderdeel uit van het program. De oudste trainingsvoor schriften voor wagen-renpaarden dateren van plm. 1400 voor Christus en deze zijn van de hand van stalmeester Kikulis, die in dienst was van koning Mitane (in Voor-Indië). De voor geschreven training over 124 dagen handelt over het voeren, drenken,1 baden en draf-oefeningen. Zo is deze edele tak van sport wel degelijk van koninklijke huize en gehalte en wij van deze tijd mogen dit niet vergeten. Als we terug denken aan de steekspel-tournooien der middel eeuwen, die als schoolknapen onze jeugdige harten deed gloeien, dan voelen we de sym pathie weer in ons opkomen. Het nut en de noodzakelijkheid van de landelijke ruitersport heeft spr., als 61,-jarige, reeds aangevoeld toen hij als boerenzoon uit de Haarlemmermeer voor het eerst zijn ros besteeg. Aan deze sport heeft hij altijd zijn hart verpand en de dagen en jaren als ruiter hieraan besteed, zou hij tot op heden toe niet gaarne missen. Zij hebben hem jeugdig gehouden en deze belangstelling hebben ook vrijwel al de leden van ons koninklijk huis. Niet voor niets is het dan ook dat hier beneden de Schelde de beide Oost-Z.-Vlaamse rijvereni- gingen beide de naam ontlenen aan ons dier bare Oranjehuis, nl. „Juliana"-ruiters (van plaatse, zoals gebruikelijk mede toegankelijk voor vrouwen, verloofden en gezinsleden en deswege weer een volledig bezette grootste zaal van dit gebouw vorderend. Door de voorzitter, dhr. J. Hollebek, werd deze vergadering met gebed en schriftlezing ge opend. In zijn inleicPend woord sprak de voor zitter op bondige wijze over het voornaamste van hetgeen in 1958 in en rondom de afdeling Axel was voorgevallen, maar hij meende dit in bredere trekken beter aan de secretaris ce kunnen overlaten. (q£) ROWNTREE N V AMSTERDAM Medicinale handcrême en pijn weg* wrijven met Zaamslag) en „Oranje"-ruiters hier ter plaatse. Dit verheugt spr. die het verder ook typisch vindt, dat juist in de klei-polders de bloeiendste landelijke rijverenigingen bestaan. Waar in tussen de mechanisatie voortschrijdt, is het ook een feit dat ondanks deze omwenteling op eco nomisch gebied het materialisme dat maatschap pelijk zulke sterke impulsen bezit, geen vat heeft gekregen op de paardensport en in het algemeen ook het minst de agrarische sfeer heeft vertroebeld. De ideële waarden gaan ge lukkig nog ver de materialistische strevingen te boven. Moge als slot van het economisch praatje, dat mede een sluitstuk van zijn met zeer grote aandacht gevolgde rede was, dan ook het aantal hoefsmeden ten plattelande sterk zijn achteruitgegaan, er zijn genoegzame bewijzen aanwezig en voor de hand liggend dat er nog veel terrein braak ligt voor de uitbreiding der edele paardensport en daarmede ook tot heil van het ganse platteland. Moge deze tot heil van dit platteland en ons dierbaar vaderland groeien en bloeien en zo tot heil strekken v an Nederland en West-Europa. Een levendige bijval bewees, dat de paarden sportliefhebbers van hier en elders uit de om geving in ruime getale aanwezig waren en het is aan geen twijfel onderhevig dat deze zich bij de voorgenomen pinksterevenementen op dit ge bied weer duidelijk zal manifesteren. Hierna kwam het meer op ontspanning ge richte deel van' deze avond aan de orde. Dit was ditmaal, ter afwisseling, niet eens opge dragen aan krachten die in de vereniging zelf aanwezig zijn, maar toevertrouwd aan een groep dilettanten uit Zuid-Beveland, die o.l.v. Rien de Jonge het verdere en resterende deel van deze avond zouden verzorgen. Dit geschiedde met een praatje en een liedje ter afwisseling en bleek een genoegzame af wisseling te bieden, aangezien ook het muzikale gedeelte een ruime plaats innam van het reper- toir dat voor en na de pauze de revue passeerde. De lachspieren kwamen bij de opgevoerde schet sen en één-acters geducht in beweging en af en toe kreeg de ganse zaal desgevraagd gelegenheid haar aandeel bij te dragen in het vocale ge deelte van deze avond. Ook hier was de verloting ter completering van het programma weer een onmisbaar onder deel en de loten gingen weer vlot van de hand, zodat de kosten aan de avond verbonden tot een minimum werden herleid. In zijn slotwoord wekte praeses Schieman nog eens op de „Oranjeruiters" metterdaad moreel en financieel te steunen en voor het middernachtelijk uur was aangebroken, be hoorde dit jaarlijkse hoogtepunt in het sportieve verenigingsleven weer tot het verleden. JAARVERGADERING AFD. AXEL VAN DE N.C.L.B. In het afgelopen weekend werd naar ge woonte in het gebouw der Chr. Fröbelschool alhier de jaarlijkse algemene vergadering ge houden van de Chr. Landarbeidersbond hier ter Uit dit wijdlopige verslag van deze functio naris meenden we als voornaamste o.m. te moe ten aantekenen dat het ledental momenteel 134 bedraagt, derhalve 1 minder dan in 1957. Tegen over 6 nieuwe leden stonden nl. 7 bedankjes. Het vergaderingbezoek was niet bemoedigend voor het beleggen van meerdere vergaderingen, aangezien naar de ene uitgeschreven ledenver gadering buiten het bestuur maar 3 leden op kwamen. Organisatorisch noemde de secretaris dit een deprimerend verschijnsel. Voor 1959 hoopte hij in deze op voortuitgang. Het bestuur daarentegen was actiever. Zes maal kwam dit bijeen en de opkomst was even redig aan de puike geest van samenwerking. Door het bedanken van dhr. C. Overdulve als secretaris werd in diens plaats Abr. Pijpelink als zodanig gekozen. Het bestuur bestaat nu uit de volgende leden: J. Hollebek, voorz.; I. Meesen, 2e voorz.; A. Pijpelink, secr.; C. Overdulve, 2e secr.; D. J. Freekenhorst, penningm.; D. van Doeselaar, 2e penningm.; W. Dieleman, J. de Pooter en J. Vlaander, leden. In de plaatselijke sociale commissie hebben zitting de leden J. Pijpelink en C. Overdulve. Tal van aangelegenheden vorderden de aan dacht op van het bestuur. 1 Door het district werd verder een propa- gandavergadering belegd op dewelke de afd. Axel vertegenwoordigd was met een tweetal volle autobussen. Een groot succes was de familiedag op 26 juni alhier in „het Centrum" belegd. Spr. noemde voorts nog de alhier in samenwerking met andere organisaties gegeven mechanisatie- cursus. Ogenschijnlijk dus in weinige opzichten afwijkend van voorgaande jaren, meende de secr. toch te moeten wijzen op het feit, dat het toch ook weer een mijlpaal betekende op de vol einding van Gods werk op deze aarde. Spr. besloot met de blijde wetenschap, dat bij alle leed en tegenslagen, Hij het is die weet wat goed niet een ongunstig jaar. De bietencampagne was zelfs bijzonder lonend om de gunstige opbreng sten. Spr. had in zijn 35-jarige staat van dienst als administratief werknemer bij de bietenont vangst nog zelden een zo geweldige opbrengst medegemaakt. Het werd een record-bieten seizoen Spr. memoreerde eveneens de geslaagde hoogtepunten in dit jaar, met name vooral de geslaagde familiedag binnen Axels muren o.l.v. hoofdbestuurder Den Hollander op 26 juli ge houden. In 1956 werd evenals in 1957 een 50-tal leden gedecoreerd met het C.N.V.-jubileumspeldje. Dit jaar viel dit slechts aan één lid te beurt, nl. D. Haak, die echter reeds maanden in het zie kenhuis verblijft. Het bestuur overweegt nog op welke wijze deze uitreiking nu zal plaats voor ons is. Hem komt dan ook de dank toe voor de veelvoudige zegeningen ons toegebracht. Als punt één op de begroting voor 1959 dient dan ook te prijken de liefde tot Hem en de naaste. In vast betrouwen op zijn leiding gaan we blijmoedig als afd. Axel van de N.C.L.B. de toekomst tegemoet, zo eindigde deze spr. De bijval der vergadering was algemeen. Daarop werd door de financiële commissie rapport uitgebracht over 1958 omtrent de kas en boeken van de penningmeester, de heer D. J. Freekenhorst, die naar gewoonte een tot de laatste cent toe verantwoord rapport uitbracht over zijn gevoerd beheer der .geldmiddelen. Het zou het bestek van ons blad te buiten gaan dit in den brede te releveren. Het was volgens het beredeneerd verslag van deze in de dienst ver grijsde functionaris wel een enigszins bewogen jaar, al waren er geen onrustbarende feiten te vermelden. De overvloedige regenval heeft de werkzaamheden enigszins vertraagd. In stoffe lijk opzicht (over het geheel genomen) was het hebben en wenste dit lid spoedige beterschap toe. Verder eindigde dit zeer breedvoerige ver slag met dank aan de commissie van voorberei ding van de familiedag, verder aan de com missies voor hun werk en aan al de leden voor de zeer prompte contributiebetaling. Het hoofdbestuurslid Den Hollander uit Goes sprak voor de pauze een geestdriftig gestemd propagandawoord, nadat volgens traditie meer dere afgevaardigden hun beste wensen hadden uitgesproken aan bestuur en afd., waarin ge stadige groei en bloei als motto de boventoon hadden. Toen brak de pauze aan, het met een pittige kop koffie verkwikkend intermezzo op deze feestelijk getinte avond, die voor het grootste gedeelte benut werd voor de verloting, die (als steeds) weer een onderdeel van het programma vormde. Het laatste gedeelte van deze avond was aan de zorgen van het fotografisch atelier De Feyter- But hier ter plaatse toevertrouwd. Ditmaal was de hoofdschotel van de filmische rolprent ge wijd aan het plaatselijke schoons dat Axel en zijn omgeving in heden en verleden biedt en bood. Menig typisch beeld uit een recent en verwij derd verleden riep herinneringen wakker bij de vele aanwezige feestelijk gestemde organisatie mannen uit de agrarische sector, die de genoe gens van deze vlot en prettig verlopen avond in de meeste gevallen deelden met hun vrouwen of gezinsleden. Het hoeft geen betoog dat ter afwisseling, behalve het Bondslied, naar aloud gebruik tal van psalm- en gezangverzen ge meenschappelijk werden gezongen. Een collecte ten bate van het t.b.c.-fonds „Hulp in nood" werd ook nu weer gehouden en bracht een bedrag op van ruim f - en drijf zo die Rheumatiek uit Uw ledematen. Het is alsof U een wonder beleeft, als U al betrek kelijk gauw de gunstige inivloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende on reinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. ln9- Med. CARNAVAL-JOLIJT. Ook in Axel heeft men gedurende de carnavals dagen kunnen genieten van een gezonde carnavals- pret. Thalia' heeft hiertoe in het Gezellenhuis tijdens de dagen, der zotheid volop gelegenheid geboden. Zondag en maandag verzorgden zij een grote bonte avond, waar naast opgewekte melodiën, ook zeer komische sketsjes ten beste werden gegeven. Bij de muziek was zeker opmerkelijk de grote selectie van Kalman-melodiën, waarbij zowel koor als orkest ge tuigden, dat de vereniging Thalia wat capaciteiten betreft, nog steeds in stijgende lijn is. Dirigent J. Mannaett waagde het hier om ook het koor de bekende en minder bekende liederen, in de oorspronkelijke tekst te laten, zingen. Een waagstuk dat volkomen geslaagd is en de uitvoering zeker ten goede kwam. In dit genre liggen er voor Thalia s zangvereniging zeker nog vele mogelijkheden, aan gezien het zangkoor over zeer goede stemmen be schikt. Natuurlijk ontbrak op deze bonte avonden de kolder niet. Hiervoor zorgde de toneelgroep onder leiding van P. de Rijcke en het show-orkest .The Bamabra s o.l.v. W. Maas, die in een bonte afwisseling de zaal vaak deden daveren van het lachen. Traditie getrouw hield men op de derde dag der zotheid een groot gekostumeerd bal, dat ook uit de omliggende plaatsen zeer gote belangstelling trok en waar vaak zeer originele .carnavalszotjes' de pret tot in de hoogste graad wisten op te voeren, hierbij trouw bijgestaan door ,The Madeira Boys GROTE DEELNAME BIJ VEILIG VERKEER De in ons vorig nummer vermelde veilig-verkeers- cursus is maandagavond op het stadhuis gestart. De belangstelling was boven verwachting, aangezien 53 gegadigden zich meldden! Z.V.U. CONCERT Dinsdagavond was voor de liefhebbers van klas sieke muziek in Axel en omgeving een grote dag. Het enige concert dat deze winter voor Axel werd deze avond gegeven door Gerard Hengeveld. Op het pro gramma stonden werken van Bach, Mozart, Mendels sohn, Debussy, Beethoven en Chopin, die door deze uitstekende pianist subitem werden vertolkt. De korte toelichting, die hij gaf, was bovendien zeer verhel derend voor de minder ingewijde toehoorders. Het torenlokaal van de Hervormde Kerk was geheel ge vuld met een enthousiast en zeer dankbaar publiek.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1