AXELSE COURANT CUBA fcfoociof-i RAKETTEN J C VINK TANDPASTA Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 10 JANUARI 1959 73e Jaargang No. 15 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEEtf l WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL EEN STRIJD OM VRIJHEID EN SUIKER. Ook al hebben de kranten nu plotseling met grote koppen melding gemaakt van de burgeroorlog op Cuba, dit neemt niet weg dat deze strijd al een jaar of drie aan de gang is. Nu de dictator Batista de wijk heeft genomen en de opstandelingen onder leiding van Castro schijnen te zegevieren, blijft hei) nog de vraag of Cuba thans zal worden wat het in naam al zo lang iseen democratie 7 DE LOOP DER BEVOLKING IN ZEEUWSCH. VLAANDEREN. De bevolkingsaantallen der Zeeuwsen- Vlaamse gemeenten zijn als volgt Cuba, een wondermooi en vruchtbaar eiland, ligt als een lang uitgestrekte waak hond voor dat dunne staartje land, dat Noord- iaan Zuid-Amerika bindt en door sneden wordt door het Panamakanaal. Het ligt ook in de onmiddellijke nabijheid van de Nederlandse Antillen. Toen Columbus zijn tocht maakte naar het hem nog onbe kende Amerika, was Cuba het eerse eiland dat hij ontdekte. Dat hield dus in, dat het de Spanjaarden v/aren, die hier de eerstkomende eeuwen de scepter zouden zwaaien en ze hebben er ge haald wat er te halen was. Nadat ze de inheemse Indianen hadden dood-geëxploi- tcerd, voerden ze negerslaven in, zodat het bloed der Cubaanse bevolking een behoor lijke portie negerbloed bevat. Het wanbeheer der Spanjaarden leidde tot telkens w'eer opflakkerend verzet, dat nog werd aangemoedigd door de Ameri kanen. Zij verenigden zoals altijd, het nobele met het zakelijke. De vrijheidsstrijd der Cu baanse rebellen jwas hun sympathiek, de economische mogelijkheden van het eiland niet minder of wellicht nog meer De „Maine". Amerika kreeg een mooie kans om in te grijpen toen, door nimmer opgehelderde oor zaak het Amerikaanse oorlogsschip Maine" dat in de haven van Havanna lag, in de lucht vloog. Ze waren er als de kippen bij om de Spanjaarden daarvan de schuld te geven en een ultimatum te stellen. Over de geschiedenis van de strijd tegen de Span jaarden zou zeer veel onprettigs te vertellen zijn daar werden b.v. de concentratie kampen in praktijk gebracht maar het slot van het liedje was dat Cuba zelfstandig werd, een vrije republiek Dat betekende nog geen democratie, die trouwens een product is van beschaving, en in dit opzicht viel er op Cuba nog van alles te doen. Een serie presidenten, die met de steun van bet leger als dictators regeerden, liet op de meest vrijmoedige w'ijze 's lands v/elvaart in eigen beurs en die van haar runstelingen vloeien en rekende op middel eeuwse manier af met de politieke tegen standers. Uncle Sam zag dit met wakend oög aan, want verscheidene grote Amerikaanse maat schappijen hadden belangen op het eiland. Maar zo lang de dividenden bleven vloeien liet men de zaken voor wat ze waren. Ook president Batista, van sergeant op geklommen tot dictator, wist aan welke kant zijn broodje geboterd was en hield Washing ton te vriend. Hij kwam door een staats greep aan het bewind en herhaalde dat kunstje later nog eens toen, zoals hij ver klaarde ,,de democratie" in gevaar was. Sindsdien is ze dat onder zijn deskundige leiding voortdurend gebleven Rijk1 tegen! arm. Tegen deze dictator rees verzet. De leider van dat verzet was niet een arme proleta riër, zoals Batista eens was, maar een rijke glanterszoon die aan de Universiteit rechten had gestudeerd, de advocaat Fidel Castro. Achttien mensen hield hij over van de groep waarmee hij uit zijn ballingschap op Cuba landde, de rest was door de regeringstroepen gedood. Maar met de jaren groeiden zijn aanhang en zijn maöht. Hij desorganiseerde de hele Cubaanse economie. Telefoonlijnen, spoorlijnen en wegen, hij maakte ze alle onbruikbaar. De grote hotels bleven leeg staan. Terreur en tegenterreur waren nan de orde van de dag. Telkens weer rukten de regeringstroepen op en behaalden suc cessen, maar nauwelijks hadden ze hun rug gewend of de rebellen waren er weer. Batista wist zeer wel dat hij het suiker- gebied, waar de rebellen oppermachtig wa ren, in handen moest krijgen, wilde er in januari, de tijd van de oogst, iets van te recht komen. Zijn troepen lanceerden een groot offensief. Maar ze wisten de rebellen riet te verdrijven, integendeel. En nu ziet Fatista, dat zijn spelletje uit is en vlucht hij naar Trujillo, de dictator van de Domini caanse Republiek, de laatste die na de re cente opruiming die o.a. Péron en Jimenez omvatte overgebleven is. Wat nu 7 De vraag, w'at thans het lot van Cuba worden zal, is een belangrijke vnaag. De ligging van dit eiland vlak bij het Panama- gebied, kan Amerika niet onverschillig laten, gezwegen nog van de belangen der maat schappijen. Zal de bevrijding van de dic tatuur inderdaad een stap zijn naar de democratie Zal Cuba gelegenlh'eid krijgen innerlijk op krachten te komen nja die moor dende burgeroorlog, die zoveel levenssappen opslorpte 7 Zullen de communisten proberen hier voet aan de grond te krijgen 7 Of zal men zoals in Guatemala iedere poging tot hervorming als communisme doodverven en een nieuwe dictator zijn knas grijpen 7 Want (het gaat om de suiker en om de vrijheid. Tot nu toe was de suiker het be langrijkst. Krijgt thans de vrijheid eens een kans 7 1 jan. 1958 1 jan 1959 Aiardenburg 4022 4066 Axel 7803 7807 Biervliet 2030 2014 Breskens 3702 3670 Cadzand 940 951 Clinge 3638 3658 Graauw 1587 1567 Groede 2055 2119 Hoek 2516 2474 Hontenïsse 5422 5412 Hoofdplaat 1313 1286 Hulst 5004 5025 Koewacht 2533 2536 Nieuwvliet 456 452 Oostburg 3867 4047 Overslalg 290 290 Philippine 1251 1240 Retranchement 553 543 Sas van Gent 4175 4155 Schoondijke 2027 2014 Sint Jansteen 4353 4362 Sluis 2874 2676 Terneuzen 15036 15460 Vogelwaarde 3672 3605 Waterlandkerkje 514 512 Westdorpe 2275 2292 IJzendijke 2738 2733 Ziaamslag 3276 3278 Zuiddorpe 850 827 Zuidzande 838 840 KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KIN DER-HONING-SIROOP BIEDEN OOK MOGELIJKHEDEN VOOR WERELDVERBINDINGEN. In de Verenigde Staten zullen binnenkort 130 Atlas-raketten gereed staan om afge schoten te worden op eventuele vijandelijke doelen. Dat is een van de gevolgen van de reeks geslaagde proefnemingen met dit type geleide projectiel. Het afschrikwekkendste gevolg. Maar niet alleen op het weerzin wekkende, helaas noodzakelijke, oorlogs terrein liggen de mogelijkheden van deze machtige kolos van 24 meter hoog die wordt voortgedreven door een vijftal motoren die gezamenlijk een stuwkracht van 180.000 kg leveren. De Atlas, die op het ogenblik rond de aarde cirkelt, hee$t aangetoond dat het mogelijk is om naar en vanuit de ruimte goed verstaanbare boodschappen door te zenden. We denken hierbij nog allemaal aan de eenvoudige Kerstboodschap van president Eisenhower, die krakend door de luidsprekers vtan !de Amerikaanse leger- stations heeft geklonken, uitgezonden door het kleine zendertje van de eerste radio satelliet. Hier ligt een van de mooiste en nuttigste taken van de toekomstige satellieten en men spreekt dan ook al van een nieuw tijdperk dat voor de communicatie-middelen is aan gebroken. Want niet alleen bij de over brenging van woorden, ook bij de reyalering van televisiebeelden kan een aardsatelliet bijzonder goede diensten verlenen. Het is al sinds lang een wensdroom van velen, dat in Amerika uitgezonden pro gramma's in Europa kunnen worden! ont vangen. Men hiad hiervoor o.a. een pain op gesteld, dat er op neerkwam dat van Ame rika, via de Noordpool naar Scandinavië, een keten van realis-stations moet worden gebouwd, die programma's kunnen door zenden. Het project zou echter, door de moeilijke werkomstandigheden! in de barre poolstreken, dermate hoge kosten met zich mee brengen, dat een verwezenlijking wel erg onwaarschijnlijk is. Een ander ontwerp, spreekt van de mogelijkheid een op grote hoogte kruisend vliegtuig als doorzend station te laten dienen. Nu is door de lancering van de satel lieten een nieuwe mogelijkheid gescha pen. Een mogelijkheid die alle vorige plan nen ver in de schaduw stelt. In 1960 hoopt men in de Verenigde Staten zover gevorderd te zijn, dat men in staat is een grote satel liet te lanceren, die een omloopsnelheid heeft die zo geregeld is dat zij precies de rotatie van de aarde volgt. Zij zal dan stationair boven een bepaalde plek van de aarde blij ven „hangen". Indien men eenmaal zover is, zal het weinig extra moeite kosten een tele- visie-doorzend-apparatuui in te bouwen en voor die „plek" de plaats te kiezen die het mee9t gunstig uitkomt voor een verbinding tussen Amerika en Europa. Een ander satelliet-pro'gramma, dat mis schien eerder is te verwezenlijken, behoudt een nauwkeurige gelijkenis met het Atlas program, waarin boven de basis uitgezonden woorden, via de bandrecorder, boven een ander deel van de wereld werden uitge zonden. Inplaats van woorden moet deze Atlas dan beelden „vervoeren". De Atlas en haar opvolgers zullen zorgen voor een wereldverbindingsnet, waarover de stoutste denkers tot voor kort nog niet hebben durven dromen. Misschien zullen wij over een tijdje hier in Nederland recht streeks getuigen kunnen zijn van een lan cering die plaats heeft op Cape Canaveral of de nieuwe basis nabij Californië en zullen de Amerikanen, op hun beurt, kunnen ge nieten van een in Europa uitgevoerde opera. TOENAME „NEDERLANDS" GRONDBEZIT IN ZEELAND. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Meel stelde in februari 1958 enige schriftelijke vragen aan de minister van Landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. A. Vondeling, betreffende grondaankoop door Belgen. In zijn antwoord d.d. 27 fe bruari 1958 deelde de bewindsman mede, dat „uit ter beschikking staande ambtsberichten niet is gebleken, dat het ovetgaan van on roerend goed in handen van niet-ingezete- nen gedurende de laatste weken op grotere schiaal voorkomt dan anders het geval is". Publicaties in de pers hadden de bewinds man reeds aanleiding gegeven een onder zoek naar de omvang van dergelijke ver kopen te doen instellen. Op 23 december 1958 heeft dr. A. Vonde ling een nader antwoord op de vragen van de heer Van Meel ingezonden. Een nadere lanalyse -zo deelt de bewindsman mede van de cijfers over 1957 en 1958 (tot medio oktober) van de bij de grondkamer van Zeeland geregistreerde aankopen door Bel gen van Nederlanders, waarbij thans tevens rekening werd gehouden met de verkopen door Belgen aan Nederlanders, geeft onder staand beeld (in ha). 1957 1958 Verkoop van hoeven en los land door Belgen aan Nederlanders 166,61,01 177,94,33 Aankoop van hoeven en los land door Belgen van Nederlanders 141,17,47 150,93,12 Toename .Nederlands' grondbezit 25,43,54 27,01,21 Uit dit overzicht blijkt, in tegenstelling met de gangbare mening, een toename van het „Nederlands" grondbezit in de provincie Zeeland, in welke provincie deze aan- en verkopen voornamelijk voorkomen. Voor het tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER BRIEFWISSELING Axel, 10 januari 1959. Beste Vriend, Ja, ik moet er zelf ook nog even aan wennen om het jaartal 1959 te schrijven^ Wat gaat de tijd toch ontzettend snel, nietw/aar 7 Het is nu weer al de tiende. Het is inderdaad wel zo, dat, als je iets wilt doen, het niet te lang uit mag stellen, want anders h'eb je er geen gelegenheid meer voor Heb je gelezen van de loenik 7 Je weet wel, die raket, die de Russen voorbij de maan hebben geschoten 7 Alles went, zeggen we, en dat is ook zo. Weet je nog, hoe we verbaasd gepraat hebben over de eerste spoetnik 7 De tweecfe was al niet zo bijzonder meer. En kunst manen van de Amerikanen vonden we al heel gewoon Hoe hebben we met spanning naar de radio geluisterd, toen die Amerikanen pro beerden de eerste raket naar de maan te schieten. En nu is diaar plotseling de loenik'. Het was natuurlijk te verwachten, dat ook de Russen zouden proberen, de maan te be reiken, maar eigenlijk kijken we er niet eens meer van op, dat deze loenik als een kunst matige planeet, evenals de aarde, om de zon zial gaan cirkelen. Wat zal de volgende stap zijn 7 Pas maar op, dat je niet iemand toewenst „Loop naar de maan", want het zal niet lang meer duren, of dit zou werkelijkheid kunnen worden Alleen zal het nog wel even duren, voor je er naar toe kunt lopen Eigenlijk leven we tocih, als je er goed over nadenkt, in een waanzinnige wereld, nietwaar 7 Wat een geld, wat een kapitalen, wat een miljarden worden er zowel door Amerika als Rusland niet uitgelgeven voor deze ruimte raketten. Zou de mensheid daar nu mee gebaat zijn, vraag ik me af. Je leest dan in de krant en je hoort door de radio, dat de raketten be richten sturen over temperaturen, straling, en wat allemaal meer, dingen waar een ge woon mens niets van snapt, maar zou een gewoon mens nu werkelijk zijn winst met die gegevens kunnen doen 7 Ik bedoel, zou den deze gegevens door de geleerden ten bate van de mendheid kunnen worden aan gewend 7 Zouden deze gegevens er toe kunnen meewerken b.v. om de mensen qe- lukkiger te maken, om ziekten te bestrijden, om honger en leed te voorkomen 7 Ik noem maar wat. Of zou het alleen maar zijn een onderdeel van de koude oorlog, waaraan we tussen haakjes ook al gewend beginnen te raken 7 Is het van de beide grootmachten alleen maar een proberen elkaar te overtreffen 7 Is het alleen maar een trachten om bij een volgende botsing tussen beiden als sterkste de hardste slagen te kunnen toebrengen 7 Nog steeds wordt gepraat over de pro blemen van ontheemden, van de onderont wikkelde gebieden. Als nu Mikojan, die toch in Amerika is, eens meé Dulles zou overeenkomen, dat deze ruimtevaart door beiden werd stopgezet en de daarvoor bestemde gelden eens werden besteed voor de vluchtelingen 7 Maar ja, ik ben maar een doodgewoon mens. Liaat eens horen, hoe jij daarover denkt 7 De hartelijke groeten van je Vriend, WILLEM ABONNEMENTSPRIJS: Loss* nummeri 6 cent Kwartaal-abmn em ent i Ixel binnen de kom 11.55 Andere plaatsen f 1,73 Buitenland f 2,00 ADVOtTENTIEPIUS, 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, lap «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, idvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra J DE BESTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct I I IM

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1