AXELSE COURANT J C VINK Nederlandse farmaceutische industrie. Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 72e Jaargang No. 15 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IED/ WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL NIET SPECTACULAIR, MAAR WEL OPVALLEND Geen spectaculair karakter, géén gewel dige complexen van gebouwen hoewel er uitzonderingen zijn geen arbeidsinten sieve bedrijfstak met tienduizenden werk nemers, maar wel van nationaal belang, wel een toonaangevende industrie in de wereld, wel een rustige kweekplaats van verras sende ideeën en een indrukwekkende ver zameling van intellect en vernuft zo zou men de farmaceutische industrie in Neder land mogen kenschetsen. Het is dan nog maar een zeer algemeen en misschien wel een vaag beeld, dat nadere omschrijving be hoeft. Daarvoor is een persoonlijke kennis making met deze bedrijfstak, waarover de gemiddelde Nederlander soms vreemde op vattingen laat horen, wel gewenst. Misschien weet hij wel dat binnen de grenzen van zijn land de grootste vitamine-D-fabriek ter wereld staat .hopelijk heeft hij er ooit van gehoord dat Nederland voor het prepareren van hormonen internationaal beroemd is, doch wat daar allemaal aan werklust, vin dingrijkheid, inspanning, risico, kennis en taaie volharding achter zit, is hem tien tegen één onbekend. De vereniging „Nederlands Fabrikaat en de organisatie van farmaceutische fabrikan ten „Nepropharm", hebben een vérgaande ontmoeting bevorderd tussen een aantal Ne derlandse persvertegenwoordigers en de far maceutische industrie. Daarbij is wel zo een en ander uit de doeken gedaan, al moesten een aantal vragen onbeantwoord blijven, daar zij niet vielen binnen het kader, waarin de initiatiefnemers de kennismaking hadden gedacht. Die vragen waren min of meer van sociaal-economische aard en vloeiden voort uit de redenering, dat, waar het vernuft der farmaceutische industrie ten slotte in dienst staat van de mensheid, het wel interessant zou zijn te ervaren hoe en onder welke om standigheden de resultaten van dat vernuft bij de mensen komen. Leerzame vragen. Doch dan komt men op een terrein dat bezaaid schijnt te liggen met voetangels en klemmen een terrein waarop groothande laren en detaillisten (met name apothekers), ziekenfondsen en artsen een plaats innemen, welke zich niet in een ommezien laat be schrijven. Zonder hun aanwezigheid zou trouwens toch geen verhelderend gesprek gevoerd kunnen worden. Terecht beriepen de gastheren zich hierop, toen de journa listen inlichtingen vroegen over prijsbe eid, handelsmarges en vele aanverwante zaken. Op zichzelf evenwel was die interesse leer zaam. Zij toonde duidelijk aan van hoe groot belang de positie van de farmaceuti sch e industrie door haar eigen doortastend heid in de moderne maatschappij-geworden is. Ze gaf ook blijk van het bestaan van een factor, waarmee 99% van Nederland s in dustrie geen rekening behoeft te houden. Wij bedoelen namelijk de noodzaak om ge neesmiddelen te kopen, wanneer dit voor een ziektegeval vereist is. Vele, zo niet prak tisch alle artikelen van de industrie worden de consument aangeboden, zonder dat hij zich verplicht behoeft te gevoelen tot kopen over te gaan .Bij geneesmiddelen is die vrij willigheid er eigenlijk niet. De weigering een of ander preparaat te kopen kan ver ergering van een ziekte of mischien wel de dood betekenen. Men koopt, zegt men dan gemeenlijk, medicijnen niet voor zijn lol. 1 ot op zekere hoogte is er vrijheid in het kiezen van een merk, maar betaald moet er worden, waarbij het er in het verband van ons ar tikel niet toe doet wie betaaltde patiënt zelf, het ziekenfonds of de verzekeringsmaat schappij. Dit gevoel van dwang doet de kopers aanmerkelijk kritischer op de prijs letten en brengt hen er al gauw toe een ge neesmiddel duur te noemen. Helaas beseft de Nederlander nauwelijks dat hij, wat die prijsvorming voor de Nederlandse farma ceutische industrie betreft, veel meer reden tot klagen zou hebben, indien deze bedrijfs tak zich niet zo n grote faam in het buiten land had verworven. De waarde van de naar vele landen uit gevoerde Nederlandse geneesmiddelen loopt in de tientallen millioenen guldens. De pro ductie, ook van zeer kostbare en exclusieve geneesmiddelen, is in Nederland en voor Nederlandse verhoudingen buitengewoon groot. Dit stelt de fabrikanten in staat om hun geld verslindende ontwikkelingskosten niet al te zwaar te doen drukken op de prijs welke zij zelf uiteindelijk in rekening moeten brengen. Geniaal man. Eigenlijk is het weer hetzelfde liedje men kent zijn industrie niet, staat derhalve gauw klaar met (dikwijls onredelijke) opmerkin gen en gevoelt niet de minste behoefte lof tuitingen te laten horen, wanneer die eens op zijn plaats zouden zijn. En woorden van waardering zijn tegenover de farmaceutische industrie van Nederland zeker niet over dreven. Wie een indrukwekkend en geniaal mian als professor dr. M. Tausk, directeur van de N.V. Organon gastheer namens de „Nenopharm" in een meeslepende ver handeling de geschiedenis hoort beschrijven van de ontwikkeling der hormoonpreparaten wordt opgewonden van bewondering voor het geniale werk dat op initiatief van dit commerciële bedrijf verricht is. Wij schrijven met opzet commercieel bedrijf, wat mis schien hard klinkt in de oren van hen, die wetenschap uitsluitend met idealisme asso ciëren. Ons valt hier te binnen de verzuch ting van een door een hard leven gelouterd man men kan geen goed idealist zijn, zon der een materialist te wezen. De commercie is onontbeerlijk om de financiële basis re leggen voor nieuwe onderzoekingen, nieuwe ontdekkingen, nieuwe vondsten, welke de weg openen naar nog betere geneesmiddelen die heil brengen waar vroeger de dood als onvermijdelijk werd beschouwd. De antibiotica, zoals streptomycine en penicilline, vinden wij reeds heel gewoon. Nog geen twitig jaar geleden zouden deze medicamenten tovermiddelen worden ge noemd, waarover met heilig ontzag zou wor den gesproken. Tegenwoordig behoeft een baby die geboren wordt zonder schildklier, niet meer op te groeien in achterlijkheid of mismaaktheid. Hormoonstoffen vullen aan waar de natuur nalatig was. Nobedprijswin- naar Reichstein uit Bazel, een der grootste chemici van deze tijd, kon zijn zuiver weten schappelijk en fundamenteel onderzoek naar bepaalde hormoonstoffen uitvoeren, dank zij de extracten welke een Nederlandse farma ceutische fabriek (Organon) hem vermocht ter beschikking te stellen. Deze Zwitser heeft een groot aandeel gehad in het maken van het thans voor de gehele wereld zo zegen rijke cortison. Laten we één fase uit de ge schiedenis van het ontstaan van cortison lichten, om aan te tonen waartoe de weet gierigheid van een farmaceutische industrie kan leiden. Samenwerking Het oorspronkelijke procédé om cortison te maken kreeg spoedig concurrentie van geheel onverwachte mededingers. Ging men oorspronkelijk uit van galzuren uit runder- gal, daarnaast bleken plantaardige stoffen zoals het in Mexicaanse planten voorkomen de diosgenine, door toevoeging van schim mels omgezet te kunnen worden in stoffen, waaruit cortison kon worden bereid. De schimmels en bacteriën, als hulptroepen van de chemici, worden steeds belangrijker. Ze bereiden niet slechts antibiotica, maar voe ren met niet te overtreffen gemak chemische reactie's uit, wanneer de chemicus ze de juiste voedingsstoffen aanbiedt. Voor het uitvoeren van dergelijke reactie's in het groot zijn andere apparaturen nodig dan in de chemische gebruikelijk. Organon is daar om een samenwerking aangegaan met de Gist- en Spiritusfabriek te Delft, die op een lange ervaring kan bogen in het hanteren van gist en andere micro-organismen en die Organon thans behulpzaam is bij het be reiden van grote hoeveelheden cortison met andere middelen dan chemische synthese uit galzuren. Dergelijke pogingen werken gun stig op de kostprijs en stellen de fabrikan ten van geneesmiddelen in staat om zeer bijzondere preparaten voor het publiek be taalbaar te maken. Door de kostbare wijze van vervaardiging was cortison dat in het begin niet. Later kwam een behandeling van 10 tot 20. dagen met dit geneesmiddel op ongeveer 600.te staan. Nu is het nog maar 7,50. De Nederlandse farmaceutische industrie werkt in stilte, maar zij werkt hard. Ze is niet spectaculair, maar wel opvallend. In 1956 waren de productie-cijfers in deze branche 180 millioen gulden. Naar vrijwel alle landen ter wereld werd de helft er van. dat is voor 90 millioen gulden geëxporteerd. Wilt u het exportcijfer van 1939 weten 1 Het was nog geen 14 millioen gulden. M. van Vreewijk. BINNENLANDS OVERZICHT INDONESIË DOET VRIENDELIJK. En dreigt op Nederland-Australische verklaring. De reactie van de Indonesische macht hebbers op de vorige week gepubliceerde verklaring van Nederland en Australië in zake Nieuw-Guinea was, zoals te verwach ten viel „vriendelijk", omdat men in eerste instantie waarschijnlijk nog niet de reik wijdte van deze verklaring kon bepalen en „dreigend omdat men inzag, dat Nederland op het juiste moment een verklaring tezamen met Australië uitgaf, de tweede belangheb bende in Nieuw-Guinea. Het gestook tegen de Nederlanders, die nog in Indonesië woon achtig zijn was kennelijk niet voldoende om de woede van de mensen, die menen op et nologische gronden aanspraak te kunnen maken op „VVest-lrian af te reageren. Krasse taal is er o.m. gesproken door president Soekarno, die zei dat men Neder land wel op de knieën zou krijgen ten aan zien van de Indonesische eisen betreffende Nieuw-Guinea, door het verbreken van de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Men wil in Djakarta zelfs nog verder gaan en de Nederlandse bedrijven in Indonesië confisqueren en nationaliseren, waarover men zelfs berichtte, dat daartoe alle Nederlandse banken zouden behoren. De kaarten liggen thans dus open op tafel en zijn in feite al gespeeld. Aan de ene kant vindt men de gezamenlijke Neder landse en Australische troeven in de ver klaring, dat men gezamenlijk wil handelen in het belang van Nieuw-Guinea en zijn politiek zal richten op de opvoeding van de bevolking tot zij in staat is haar land geheel zelf te besturen en aan de andere kant staat de Indonesische troef, die slechts bestaat uit enkele vriendelijke woorden met daaraan meteen de bedreigingen van verbreking van de handelsbetrekkingen en de naasting van de Nederlandse bedrijven toegeVoegd. Op de komende behandeling van de „kwestie Nieuw-Guinea zullen de menin gen dus in dit opzicht weer lijnrecht tegen over elkaar staan zij hebben dat altijd gestaan— en nu gaat het maar weer om de vraag of Indonesië voldoende steun kan vinden bij de landen, dei in de Verenigde Naties vertegenwoordigd zijn, om zijn eisen kracht bij te stellen. De meningen over de vraag, wanneer deze kwestie weer in de Verenigde Naties be handeld zal worden, lopen nogal uiteen. De politieke commissie van deze instelling heeft besloten dit onmiddellijk na het debat rond het Koreaanse vraagstuk te doen. De een meent echter dat debat slechts drie dagen in beslag zal nemen, de ander is de mening toegedaan, dat het nog wel veertien dagen kan duren voordat de kwestie Nederlands- Nieuw-Guinea aan de orde zal komen. Een belangrijk punt in deze kwestie is, hoe de houding van de Amerikaanse afge vaardigde rond deze kwestie zal zijn. In het verleden is immers gebleken, dat Amerika zich van stemming onthield, doch thans zijn er stemmen opgegaan, die Amerika verwijten in de kw«stie geen partij te kiezen. Men dringt er in diverse grote dagbladen in de Verenigde Staten op aan, dat men de zijde van Nederland zal kiezen in dit conflict, aan de hand van de verklaring, die Neder land samen met Australië heeft uitgegeven. De ideële doeleinden, die Nederland na streeft, moeten door Amerika gerespecteerd worden, temeer daar gebleken is, dat de Indonesische machthebbers nauwelijks >e staat zijn het bewind in eigen land in handen te houden. De laatste berichten wijzen er echter op, dat Amerika in het standpunt van „onpar tijdige" zal blijven volharden. Hoe het ook zij, Australië 'heeft, dat moge uit de ge zamenlijke verklaring wel geconcludeerd worden, partij gekozen voor Nederland cn dat is al een belangrijk winstpunt. Het is voornamelijk de Nederlandse ver tegenwoordiging in de Verenigde Naties die vermoedt dat het debat rond deze kwestie nog veertien dagen op zich zal laten wachten. Dit houdt echter niet in, dat men niet be reid is op „elke" dag het debat met Indo nesië aan te gaan. Men is uiteraard uit stekend voorbereid en met welk scherp In donesië in deze kwestie ook zal schieten, het staat bij voorbaat wel vast, dat dit schot niet in de roos zal zijn, ook al kan een schot even naast de roos misschien een doeltref fende uitwerking hebben. Nederland zal zich echter niet neerleggen bij een eventuele erkening van de Indone sische eis door de Verenigde Naties en men zal zich in deze instelling wel wachten een bondgenoot als Nederland in een uiterst precaire positie te brengen. VERZILVERING VACANTIEBONNEN KERSTMIS 1957. Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat van vrijdag 13 tot en met zaterdag 21 december 1957 voor de.eerste maal gelegenheid bestaat tot het doen verzilveren van vacantiebonnen van het boekjaar 19571958 (kenbaar aan de opdruk „Geldig tot en met 30 april 1958") en wel tot een bedrag van ten hoogste 50.- in totaal. De chèquebonnen, die door het Vacantie fonds voor de Landbouw zijn uitgereikt aan arbeiders, die wegens herhalingsoefeningen in werkelijke dienst zijn geweest, kunnen te zelfdertijd worden ingeleverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze chèquebonnen alleen dan zullen wor den verzilverd, indien men zich op voldoen de wijze kan legitimeren. Worden chèque bonnen ten behoeve van anderen aange boden, dan zal een machtiging moeten wor den overgelegd, waaruit blijkt dat men be voegd is de chèquebonnen te laten ver zilveren. De totale waarde van vacantiebonnen en chèquebonnen mag niet meer dan 50.be dragen. De bonnen zullen bij aanbieding terstond worden verzilverd er vindt dus geen voorinlevering plaats. Het aanbieden van bonnen kan uitslui tend geschieden bij een plaatselijk penning meester van één der navolgende bonden Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond, Nederlandse Christelijke Landarbei- dersbond en Ned. Kath. Landarbeidersbond „St. Deusdedit". Bonnen, welke niet in de hiervoor be stemde opplakboekjes van het Vacantie fonds voor de Landbouw zijn geplakt, kun nen niet worden aangenomen. Bedoelde boekjes zijn eveneens bij de plaatselijke penningmeester van bovengenoemde bonden verkrijgbaar. SCHOOL VERKEERSEXAMEN 1958. Dinsdag 11 maart 1958 schriftelijk gedeelte. Het bestuur van het Verbond voor Vei lig Verkeer heeft zich verenigd met het voorstel van de „Commissie Eenheid in de Verekeersexamens", om het schriftelijk ge deelte van het Schoolverkeersexamen 1958 voor het gehele land te doen plaats vinden op dinsdag 11 maart 1958. De afdelingen en consuls van het Ver bond voor Veilig Verkeer, alsmede de ver- keersonderwijscommissies zullen zich, zoals gebruikelijk, tijdig met de scholen in ver binding stellen. Scholen in plaatsen waar deze instanties ontbreken, kunnen de schriftelijke opgaven enz. bij het Verbond aanvragen door be middeling van gemeentebestuur of politie. In 1957 hebben ruim 190.000 scholieren aan het theoretisch en practisch verkeers- examen deelgenomen, met volledige mede werking van de plaatselijke autoriteiten. AMBTENARENSTAKING IN FRANKRIJK. Dinsdag hebben ongeveer een millioen Franse ambtenaren het werk voor 24 uur neergelegd om hun eisen voor salarisver hoging kracht bij te zetteen. De spoorwegen en de gas- en electriciteitsbedrijven waren niet bij de actie betrokken, maar wel de watervoorziening. Er heerste grote stagnatie bij de P.T.T., de douanediensten en het luchtverkeer, dit laatste ook door de staking van het perso neel van de veiligheidsdiensten op de vlieg velden. Ook van het ziekenhuispersoneel en onderwijzers is een groot deel thuis gebleven. Dit is de derde grote staking in Frankrijk gedurende ruim een maand tijd. De eisen van de thans bij de staking betrokkenen overtreffen aanzienlijk hetgeen de regering blijkens haar financiële voorstellen voor de ambtenaren wil doen. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement i &xel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland I 2,00 ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. In(* zonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. Idvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1