AXELSE COURANT Jaarvergadering ,Het Groene Kruis'. i. C. VINK - Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 22 MEI 1957 7l_e Jaargang No. 66 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. DE NIEUWE VOETGANGERSREGELING KNIPPERBOLVOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER' smm. LET OP VOETGANGERS - VOETGANGERS, LET OP VERSCHIJNT IEE/ E WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement i A*el binnen de kom i 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, lup* onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein,» ldvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. Sinds de bouw van het consultatiebureau beschikt de plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis,, over een eigen en zeer geschikte veragdergelegenheid. Het afdelingsbestuur blijkt sedert de stichting van hetzelve dit uit te buiten o.m. tot verhoging van het bezoek aan de jaarvergaderingen, dat de laatste jaren zo miniem was, dat buiten het bestuur om bijna nie mand ter vergadering kwam. Het draaien van een of meer culturele films schijnt sinds de laatste twee jaar wel een stimuans te zijn van het thans merkbaar verbeterde bezoek, da ook vrijdag weer bevredigend was daar het gezellige zaaltje bijna gehee lbezet was toen de heer Blok de vergadering opende. Mogelijk dat de ditmaal verzonden persoonlijke con- vocatic's aanleiding geweest zijn dat het ledenbezoek beter was nu als een der meest belangrijke punten op de agenda prijkte het bestuusvoorstel tot contributie verhoging, doch dit was nauweijks aannemelijk, daar het enige lid dat hierover sprak zijn instemming met dit voornemen betuigde. Na de gewone plichtplegingen door de secretaris penningmeester, de heer A. P. Ie Feber, bracht deze als naar gewoonte een zeer uitgebreid jaarverslag uit, dat als steeds weer de volle bealngstelling der ver gadering had. Spr. wees allereerst op de veelomvat tende taak van ziekenvenpleging en zuigelingenzorg en vergeleek de toestand van een halve eeuw geleden met die van nu. Er bestond nagenoeg geen genees kundige controle op het jonge kind. Moeder en groot moeder wisten alles zo goed en voortreffelijk. Maar thans liggen de zaken geheel anders. Reeds vóór de geboorte staat het Groene Kruis klaar met zijn orga nisatie van kraamverzorgsters. Enige weken na de geboorte komt de moeder reeds naar het consutatiebureau en krijgt zonodig aanwij zingen bij geconstateerde afwijkingen. Bij de éénjarige leeftijd is daar het consultatiebureau voor kleuters. Ook hier weer de nodige deskundige voorlichting. Komt de schoolleeftijd dan is daar de schoolarts en oo khier is het weer het gewaardeerde medisch advies. Het is te begrijpen dat dit door het particulier ini tiatief ontwikkelde streven bij de overheid in de vorm van subsidie s aanmoediging vindt. Spr. drukt de hoop uit dat dit zo blijven moge. Daarom wees spr. ook met nadruk op het lidmaatschap der ver eniging dat van vitaal belang is voor allen. Zij die om ongegronde redenen bedankten zal in voorkomende gevallen eerst dan hulp worden verleend, indien over de achterstallige jaren van verzuimde contributie vol ledig aan de verplichtingen werd voldaan. Spr. prees de hulp door de wijkzusters verleend ook uit eigen ervaring en gaf daarop een opsomming van de gebrachte bezoeken in het verslagjaar 1956. Deze waren 2724 bezoekeu voor ziekenverpleging, 57 voor tuberculose, 5 voor praenatale zorg, 269 voor zuigelingencontrole, 67 voor kleuters en 7 voor rheumabestrijding, totaal 3129 bezoeken. Op 31 december 1956 stonden elf gezinnen onder controle voor tuberculosebestrijding. Het zuigelingenbureau hield 24 zittingen. Het aan-, tal nieuw ingeschreven zuigelingen bedroeg 89. Slechts enkele der in 1956 geborenen werd controle door de moeders onthouden. Deze moeders doen zeer besilst verkeerd. Gaarne zij hierbij dank gebracht aan de Axelse huisartsen voor de leiding op de bureaux en aan mevr. Hamelink-le Feber die de zuster op de zittingen as sisteert. Allen deden dat werk geheel belangeloos zonder enige vergoeding. Het consultatiebureau blijkt geheel aan de eisen te voldoen. Enkele lokalen in dat bureau worden ge bruikt voor het houden van spreekuur door dr. van Gelder, internist alhier, dr. Kruzeman, vrouwenarts te Terneuzen en mej. Witkam, spraaklerares te Goes. Het bestuur acht het van groot nut dat in voor komende gevallen de Axelse mensen in eigen ge meente terecht kunnen om specialisten te consulteren. Buitengewoon belangrijke zaken kwamen op de be- stuursveragderingen niet voor met uitzondering van één. Dit betreft de vergadering waarop de heer Blok als voorzitter werd gekozen. U weet dat de heer Blok korte tijd wnd. voorzitter is geweest. Nadat het bestuur weer voltallig was werd op de eerste bestuurs vergadering de heer Blok tot voorzitter gekozen. Ik twijfel er niet aan of U zult daarmee zijn ingenomen. W ijkennen immers de heer Blok al vele jaren als werker voor het Groene Kruis. Zowel plaatselijk als in de provinciale vereniging toont hij steeds een man te zijn die ctp niets anders let als op de belangen van onze vereniging. Gaarne spreken wij de wens uit dat het hem gegeven worde een zelfde aantal jaren de voorzittershamer te mogen hanteren als de heer Kruijsse. Men moet die voorzittershamer dan maar symbolisch zien, want er is nog nimmer een hamer nodig geweest. Het salaris van de zuster werd gedurende het af gelopen jaar herzien en gebracht op het peil dat de overheid voorschrijft. Hierbij dient U wel te be- denken dat de rijksoverheid hierin voor 45% subsidie verleent en de rest moet gezocht worden in contri- butie's en gemeentelijke subsidie. Ook de pensionering der zusters onderging verbetering in het afgelopen jaar. Maar verbetering van subsidie betekent ook een hogere last voor de kasmiddelen al dragen de zusters ook een belangrijk bedrag bij. Aan de gebouwen werd slechts klein onderhouds werk verricht, niet omdat meerder onderhoud niet nodig was maar omdat de lopende kasmiddelen daar voor niet voldoende waren. Zo moet o.m. de hall en het trappenhuis van het wijkgebouw worden ge schilderd, maar dit moest om de zo even genoemde oorzaak achterwege blijven. Voor dit jaar bestaat het voornemen om dat te doen en werd inmiddels prijs opgaaf gevraagd. Het aantal leden per 31 december bedroeg 1454. Dit is 21 meer dan het voorgaande jaar. De mutaties onder de bevolking zijn vele. Meerdere onzer leden ver trekken uit de gemeente. Daarvoor komen niet altijd mensen terug die zich voor het Groene Kruis aan melden en die wij ook nimmer zullen krijgen. Anderen melden zich niet direct aan en als zij worden aan gezocht wordt het lidmaatschap nog maar eens uit gesteld. Gelukkig blijft het aantal leden op peil maar dit kost de bode dikwijls zeer veel moeite. Het verslag zou niet volledig zijn als ik niet iets zou zeggen van het kraamcentrum. Op 1 januari 1956 waren 6 gediplomeerde kraam verzorgsters in dienst en 2 leerlingen. Eén gediplo meerde ging om gezondheidsredenen in een kliniek werken en één vertrok naar een ander kraamcentrum. Twee leerlingen deden met goed gevolg examen. Erg jammer is het dat de belangstelling voor een nieuwe cursus aanvankelijk behoorlijk was doch na enkele lessen bedankte er één en bleken de twee anderen niet geschikt te zijn. Daarmede was het lot van de cursus voltrokken. Gedurende 1956 werden 166 aanvragen ingeschre ven. Het aantal bevallingen bedroeg 148 waarvan in Terneuzen 47, in Axel 44, in Zaamslag 28, in Slui- kil 9, in Sas van Gent 6, in Hoek 5, in Kloosterzande 2, in Philippine 1, in Arnhem 2, in Ossenisse 1, in IJzendijke 1 en in Koewacht 1. In Arnhem betrof het een uitlening van een kraamverzorgster. Per kraam verzorgster ruim 18 bevallingen. Het aantal verzor- gingsdagen was 1668. Aan 22 aanvragen kon niet worden voldaan wegens tekort aan hulp. Dit kwam voornamelijk door te late aanvraag van de betrok kenen. De leidster-docente bracht in totaal 546. Slechts drie ziektedagen kwamen voor. Gedurende het verslagjaar werd de beloning der kraamverzorgsters verhoogd al zouden wij die be loning graag nog hoger zien. Nog steeds wordt met de regering onderhandeld doch dit schiet niet erg op. Ik meen ook nog enkele gegevens te moeten geven over het werk van de provinciale vereniging. Alle plaatselijke afdelingen moeten daarbij zijn aangesloten hetgeen een eis is om rijkssubsidie te krijgen. De provinciale vereniging heeft drie zusters in dienst voor de kinderhygiëne, één voor de geestelijke volks gezondheid, een voor de rheumabestrijding, een voor de praenatale zorg. Samen mei het Wit-Gele Kruis is een zuster in dienst voor de zedelijke volksgezond heid. Dat de zorg voor de zedelijke volksgezondheid nog niet overbodig is verklaren u de volgende cijfers van het aantal patiënten per 31 december 1956 Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 1123, West Zeeuwsch- Vlaanderen 136, Schouwen-Duiveland 126, rayon Goes 161, Walcheren 614, totaal 2160 patiënten. Het gantal consulten op de adviesbureaux bedroeg Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 3422, West Zeeuwsch- Vlaanderen 1256, Schouwen-Duiveland 921, rayon Goes 1196 en Walcheren 2319. Het aantal nieuwe patiënten was lager dan het ;aar tevoren. Alleen Oost Zeeuwsch-Vlaanderen gaf de eerste twee maanden van het afgelopen jaar echter weer een stijging te zien. In vergelijking met de zorg voor de zedelijke volks gezondheid enkele cijfers voor tuberculosebestrijding, voor wat het district Terneuzen aangaat Op 31 december stonden ingeschreven 162 patiën ten. In het afgelopen jaar kwamen er 71 patiënten bij, afgeschreven werden 34 patiënten en overleden zijn 5 patiënten. Bleef aan het eind van het jaar een aantal van 194 ingeschreven patiënten. Het verschil spreekt wel heel duidelijkin Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 1123 patiënten met geslachts ziekte en 162 patiënten met tuberculose. Ik meen dat de gegevens van de provinciale ver eniging nodig waren om te laten zien welke be tekenis het Groene Kruis heeft in onze samenleving. Aan ons de taak om dit werk te blijven voortzetten tot heil van de volksgezondheid. Dit jaarverslag werd met aller instemming goed gekeurd, waarop door de heer le Feber het financiële verslag werd uitgebracht. De contributies bedroegen in het afgelopen jaar totaal 7287,50 tegen ƒ7250,-- in 1955. Een geringe verhoging dus. De rijkssubsidie bedroeg 2598.en de gemeente-subsidie 1500,-Verder werd 15b, ontvangen van de gemeente voor het hebben van een consultatiebureau. De huur van de gebouwen bracht 1104,50 op. De totale ontvangsten waren 14.833,95. De kosten voor de wijkverpleegster zijn ƒ5677,81, waaronder begrepen de kosten voor vervanging. De sociale lasten waren 1072,96. de pensioenpremie 1200.Onder dit bedrag it: begrepen 600,over 1955. Toen was het bedrag u.l. nog niet bekend en moest in 1956 ook nog over 1955 worden betaald. Voor aanschaffing van nieuwe verplegingsartikelen werd betaald ƒ616,66. Voor verlichting en verwar ming en onderhoud van de tuin en schoonmaakarti kelen werd betaald 895,89. Aar. contributies is be taald 756,75. Hieronder is een bedrag van 363,25 voor de provinciale vereniging en eenzelfde bedrag voor het fonds voor oud-verpleegsters. Met nog enige kleine uitgaven waren de uitgaven totaal ƒ15.110,45. Het nadelig saldo over 1956 was alzo ƒ276,50. Dit dames en heren is niet fraai. Men bedenke bo vendien dat 1000.onderhoudswerken niet zijn uit gevoerd. Bovendien is het salaris van de zuster ge- luukig ook weer verhoogd Maar het kost geld, het kost allemaal veel geld. Op de agenda komt een punt voor om daarin te voorzien, doch ik wil er niet op vooruit lopen. Ik hoop U te hebben aangetoond dat het met onze financiën niet mooi is. De gemeente verhoogde het subsidie voor 1957 tot 2000.Wij zijn daarvoor dankbaarmaar niet voldaan. Het is ons bekend dat Gedeputeerde Staten geen bezwaar maken tegen een subsidie gelijk aan de helft der contributie. Dit zou dus ongeveer 1500,— meer bedragen Omliggende gemeenten verstrekken dan ook belangrijk hogere subsidies dan Axel. Onzerzijds zal ook moeten worden getracht het gemeentelijk sub sidie verhoogd te krijgen. De volksgezondheid moet dat waard zijn. Dames en heren, ik meen u alles gezegd te hebben wat voor u van "belang kan zijn. Ik wil dus eindigen met een beroep op u te doen om het Groene Kruis trouw te blijven, er belang in te stellen, er voor te willen werken. En moest het nodig zijn dan zal het Groene Kruis u helpen, het zal u helpen in dagen van lijden, in dagen dus dat u misschien reikhalzend naar hulp uitziet. Ja zelfs gaat de hulp van het Groene Kruis tot u de poorten van het leven is doorgegaan. Door de heer P. J. van Driel werd namens de kas- commissie rapport uitgebracht en bleken alle boeken en bescheiden volledig te kloppen. Mitsdien werd ge adviseerd tot goedkeuring van rekening en bescheiden en alzo besloten. In de kascómmissie voor 1957 werden benoemd de heren M. Bakker, P. J. van Driel en L. van Hermon. Het aftredende pas in 1956 gekozen nieuwe be stuurslid W. van Cadsand heeft als zodanig naar ge bleken is volkomen aan de verwachting voldaan en werd daarom uit de vergadering voorgesteld hem bij acclamatie als zodanig te hrkiezen. Na dienovereen komstig besluit verklaarde desgevraagd de herkozene zijn herbenoeming wederom te aanvaarden. Daarop deelde de voorzitter mede, dat na rijp be raad door het bestuur wordt voorgesteld voorlopig de contributie met ƒ1,te verhogen. De omstandig heden dwingen hiertoe en meerdere gemeenten als Hoek, Zaamslag en Terneuzen betalen reeds thans 7,50 contributie. Hiermede blijft de afdeling Axel nog aan de lage kant, maar het bestuur wenst in deze niets te forceren en geen hogere contributie te be palen dan strikt nodig is, ofschoon het blijken kan in de toekomst dat deze verhoging nog onvoldoende is. Een der leden verklaarde na de toelichting zich bij een zodanige verhoging als werd voorgesteld wel te kunnen neerleggen, waarop zonder stemming het be stuursvoorstel als aangenomen werd beschouwd. Na een korte pauze werd door zuster Fuijkschot uit Terneuzen een film gedraaid met als titel „Oude- dagsproblemen". Ter inleiding memoreerde zij dat de eerste helft dezer eeuw in het teken stond van de zorg voor het kind. De tweede helft echter, onze tegenwoordige tijd, schijnt daarentegen meer in het teken der bejaarden zorg te staan. Wanneer met de pensionering het werken gedaan is en de meesten pas daadwerkelijk gaan aanvoelen dat er voor hen geen eigenlijke taak meer is, kunnen zij daarin moeilijk een levensvulling hebben en is het van groot belang dat zij de een of andere „hobby" bezitten. Vaak komt het voor dat een echtpaar dat volkomen gelukkig is en een mooi leven met elkaar doorbracht, plotseling voor een geheel veranderde toestand komt te staan nu de man niet meer naar werkplaats of kantoor kan De mogelijkhe d bestaat dat de man geen taak meer z:et en door wanbegrip practisch dood is voor zijn omgeving. De inhoud van de film openbaarde zulk een leven en schonk een duidelijk inzicht i-n de psychologische problemen van zulke mensen, zodat deze een leer zame inhoud had. Als slot werd een tweede film gedraaid die het koninklijk bezoek aan de West in beeld b acht, zodat het een zeer mooi programma was en de voorzitter zich tot tolk van al de aanwezigen maakte toen hij zuster Fuijkschot dank bracht voor haar inleiding en de gedraaide films. Vervolgens beval hij het Groene Kruiswerk nog eens ten overvloede bij allen aan om dit uit te dragen en degenen die nog geen lid zijn ook te doen toetreden, waarna sluiting volgde. Een voetganger heetl op deze oversteekplaats (zebra met oranje knipperbol) in het algemeen wel bescherming, maar niet zoals de heer op dit plaatje opvat. De bescherming geldt n.l. als de voetganger zien bevindt op de voetgangers oversteekplaats. Hij mag er echter geen stap opzetten, als een voertuig of tram al zo dicht bij is, dat de bestuurder rederlijkerwijs liet meer stoppen kan. Altijd vrij baan voor politie, brandweer, ziekenauto (u hoort het aan de signalen), be grafenisstoet en militaire colonne. Uw extra aandacht hiervoor s.v.p. binnen ■en afstand van 50 meter is een voetganger* erplicht van de beschermde zebra gebruik te naken, tenzij hij gaaf van een tram of bus aar het dichtstbijzijnde voetpad of omgekeerd. ACTIE TOVERBAL. Nederlandse jeugd helpt Hongaarse jeugd. Talloze jeugd- en sportgroepen, alsmede scholen en particulieren zijn reeds enige weken bezig met de grote actie „Toverbal", een hulpactie van de Neder landse jeugd voor jonge Hongaarse vluchtelingen, die nog in Oostenrijkse kampen verblijven. In verband met het feit, dat het actie-comité nog -dagelijks met tientallen telefoontjes en brieven wordt benaderd om inlichtingen waar toverballen verkrijg baar zijn, verzoekt men ons mede te delen, dat doosjes toverballen alhier verkrijgbaar zijn bij M. Kole-Zwee- dijk, Stationstraat 32. Degenen, die rechtstreeks loten (doosjes toverballen) a 1,bestellen willen, worden attent gemaakt op Giro 1711 ten name van „Actie Toverbal", Amstel 1, Amsterdam. 150.000 TELEVISIETOESTELLEN IN NEDERLAND. Evenals in ja-niuari van dit jaar werden ook in april door de Dienst Luister- en Kijkgelden meer nieuwe televisietoestellen dan radio's geregistreerd ,n.l. 9226 tegen 8375. Naar het zich laat aanzien zal het totaal aantal aangegeven televisietoestellen, dat op 1 mei 142.740 bedroeg ,nog deze maand de 150.000 overschrijden. Het aantal geregistreerde radio-ontvangtoestellen kwam in april op 2.281.572 (1 april '57: 2.273.197. De op 1 april ingegane tariefsverhoging bij de draad omroep blijkt slechts van zeer geringe invloed op het aantal aangeslotenen. Weliswaar gaf het totaal aantal ciriadomroep-abonné's een daling te zien, n.l. van 544.003 op 1 april tot 540.106 op 1 mei, doch deze bedroeg nog minder dan één procent. KONINGIN EN PRINS IN ZWEDEN. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn maandag middag te omstreeks half twee op het militaire vlieg veld Kallinge bij Karlskrona geland voor hun drie daags staatsiebezoek aan de Zweedse hoofdstad. Zij arriveerden met een regeringsvliegtuig en waren vergezeld van minister Luns. Onmiddellijk na hun aankomst begaven zij zich naar Karlskrona waar zij aan boord gingen van de kruiser „De Zeven Pro vinciën", die hen naar Stockholm zal brengen. Dinsdagmorgen vroeg bereikten de koninklijke be zoekers de Scherenkust voor de Zweedse hoofdstad -jEBA-ajjoasa ap jam zasinj5{ aspuEj-iapa^j ap pja,*A na tuigen „Friesland en „Rotterdam" begeleid door 200 straaljagers van de Zweedse luchtmacht.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1