AXELSE COURANT uetler öèt nylons V oetbalo verzicht DEIJ s Heren- en Jongenskleding C. Willemsen, Noordstr. 39, Axel J Dames! Vooral nu Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 30 JANUARI 1957 71e Jaargang No. 34 0 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ONREGELMATIG, maar steeds VOL AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN verschijnt gratis en huis aan huis in de gemeenten AXEL, ZUIDDORPE, KOEWACHT, OVERSLAG, SINT JANSTEEN, ZAAMSLAG, SLUISKIL, WESTDORPE EN SAS VAN GENT dit SPECIALE UIT ONZE OMGEVING AXEL passend en verrassend elegant speciaalzaak in brengt zeer mooie collectie's COSTUUMS 2- en 3-delig ook voor zeer zware figuren COLBERTS PANTALONS GABARDINE JASSEN D E MI E S HEMDEN en DASSEN HANDSCHOENEN De nog voorradige winter- kleding ruimen wij op tegen extra prijzen AXEL Tel. 773 Hamea-Gelei voor Uw banden VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS, 8 c« Bij contracten belangrijke fa(« «onden Mededelingen 20 Klein.* Idvertentiên (maximum 6 70 ceat iedere regel meer ECL1ME-BLAD MONDELINGE VERKEERSCURSUS. Door de plaatselijke commissie voor Veilig Verkeer wordt, bij genoegzame deelneming, een mondelinge verkeerscursus gegeven. Deze cursus is geheel gratis en is voor alle weggebruikers bestemd. Of men auto mobilist, wielrijder of voetganger is doet niets terzake, zij allen hebben nog wel eens een opfrissertje nodig. Vooral voor de categorie bromfietsers is deze cursus zeer belangrijk, omdat dit een categorie weggebrui kers is die tussen het snel- en langzaam verkeer ge legen zijn. Deze cursus zal bestaan uit 6 a 7 lessen van ongeveer twee uur. Er wordt voornamelijk dat gene behandeld, waar men dagelijks in het verkeer mee te maken heeft. Het ligt in de bedoeling om in de tweede helft van Februari met de lessen aan te vangen. De lesavonden zullen in onderling overleg worden vastgesteld. Na afloop van de cursus bestaat er gelegenheid om een examen af te leggen. Daar zullen dan vragen worden gesteld aan de hand van hetgeen op de cursus is be handeld. Van hen die aan het examen deelnemen zal een kleine vergoeding worden geëist. Dit dient dan voor de onkostenbestrijding van het te houden examen. Aan hen die het examen met goed gevolg afleggen, wordt een mooi diploma verstrekt. Bij het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrechtt zijn mooie diploma's tegen een geldelijke vergoeding te verkrijgen. Het is van groot belang dat ieder, die belang stelt in het volgen van die cursus, zich zo spoedig mogelijk op geeft zodat de commissie de zaak kan regelen en voorbereiden. Vanaf heden kan men zich opgeven bij de concul, bij de plaatselijke commissie of bij de Rijkspolitie, res pectievelijk Joost de Moorstraat 1, op het Stadhuis en Rijkspolitie-kazerne. LEZING MET LICHTBEELDEN VAN „AQUA - FAUNA". Vrijdagavond kwam onze plaatselijke vereniging van aquarium-lefhebbers „Aqua Fauna" bijeen op de bovenzaal van „Het Centrum" onder de vlotte leiding van de heer M. P. G. Wondergem, die zijn vreugde uitsprak over de flinke leden-opkomst. Spr. deelde mede dat een meer huishoudelijke bijeenkomst binnen kort zal worden gehouden, doch deze avond meer be doeld was als een propaganda-bijeenkomst, waarin wij kennis zouden maken met de zeldzaamste vis soorten die in de diverse werelddelen de aandacht van wetenschap zowel als van de aquariumhouders trekken. Onder de titelOerwoud en jungle achter glas" werd hierna een reeks van vele tientallen op namen vertoond die door middel van een bandrecorder in Duitse tekst de eigenschappen der vele merkwaar dige tropische en sub-tropische vissoorten verduide lijkten. De voorzitter trad hierbij op als vertaler en wist daaraan nog verschillende wetenswaardigheden omtrent een en ander toe te voegen. De kleurendia's waren van een ongewone pracht en een doeltreffende belichting liet zowel de vissen als de planten in een exotische entourage prachtig tot hun recht komen. Een aantrekkelijke tombola bekortte de pauze en menigeen ging met een van pas komende prijs voor deze zo huiselijke liefhebberij-sport bij uitnemendheid des avonds welgemoed weer huiswaarts na intens van de leerrijke en boeiende voordracht met lichtbeelden te hebben genoten. Het ledental van deze vereniging is nog steeds stijgend.) GEVONDEN VOORWERPEN. Een Lips-huissleutel, Th. Meertens, Polenstraat 32. In alle soorten en maten verkrijgbaar bij 2e klasse B K.N.V.B. Zwarte Zondag voor Axel 1 Verhit publiek besliste onverkwikkelijk duel. In de annalen van de voetbalsport zal 28 Januari voor Axel als een grauwe dag worden aangetekend. In een strijd die weinig meer met voetbal te maken had en die menigmaal tot handgemeen leidde, is Axel het slachtoffer geworden van een blijkbaar tevoren opgezet plan om haar met alle middelen te trachten de punten te onthouden. Deze opzet in al zijn afkeurenswaardige kwaad aardigheid, is volkomen geslaagd. Zodoende werd door inmenging van het publiek en de ontwijfelbaar ge- intimideerde leiding die geen leiding meer was op een laakbare wijze de thuisclub aan een doelpunt geholpen ,dank zij een beslissing, die kant noch wal raakte. Toen bereikten de verhittegemoederen een kookpunt en moest deze strijd voortijdig worden ge staakt, wegens mishandeling van Axelse spelers. Het is zeer betreurenswaardig dat in ons land de- monstratie's als Zondag te Oosterhout nog wel onder toezicht der politie plaats kunnen hebben. Eveneens is het zeer bedenkelijk dergelijke scheids rechters belast te zien met een taak, waarvoor zij niet de tact en bekwaamheid blijken te bezitten. Sport-ontaarding is het gevolg van dit alles. En de inmenging van het publiek heeft bier wel zeer be denkelijke vormen aangenomen. Het is te hopen dat deze wedstrijd -die mede een blaam voor de K.N.V.B. betekent zal worden overgespeeld (en zo nodig zonder toeschouwers) daar de spelers niet verdienen gemolesteerd te worden door een tevoren met kwade voornemens bezield publiek. Verrassingen waren op deze competitiedag de zege van Hulst op R.A.C. en die van Uno Animo op Goes. De positie van Taxandria aan het hoofd is nu als het ware onaantastbaar geworden en binnen een paar we ken kan in Oisterwijk de kampioensvlag aan de mast worden gehesen. W.V.O.Axel 1—0 (onder protest). De oranje- witten verschenen met twee invallers voor Deij en Dieleman, zodat de aanval zeer gehandicapt was. Voor de pauze waren onze stadgenoten iets sterker mede door het voordeel van de wind. Tot doelpunten kwam het echter niet in de eerste helft. Reeds toen openbaarde zich in steeds toenemende mate de on- sportiviteit der Wapendragers die gedurig van hun lichaamskracht gebruik maakten en door unfair op treden dit duel ontsierden. De rust brak met blanco score aan. Na de rust werd de thuisclub sterker.. Doch, aan gemoedigd door de niet voor zijn taak berekende refe ree Karremans uit Oudenbosch, die zichtbaar door het Oosterhoutse publiek geintimideerd bleek, nam de kamp steeds ruwere vormen aan. Zodoende kreeg de plaatselijke club steeds meer overwicht daar zij zich alles bleek te kunnen veroorloven. Toen rechtsbinnen Keulemans de Axelse keeper al te ongeoorloofd atta queerde keurde hij echter het hieruit ontstane doelpunt af. Dit deed de verhitte gemoederen der W.V.O.- aanhangers zieden. Vanaf dat ogenblik was er van „leiding" geen sprake meer. Bij een duidelijke over treding binnen het beruchte gebied voor het W.V.O.» doel vroeg Verpoorte de scheidrechter waarom deze niet floot en dit had' een bedreiging tot gevolg aan het adres van de Axelse spil (door de arbiter!). Steeds rumoeriger werd het Oosterhoutse publiek. De Axelse verdediging bleef subliem en wist zich ondanks alle intimidatie en inmenging te handhaven. Ondanks de harde en ruwe spelmethoden werd de aanval der thuisclub lamgelegd. Steeds ernstiger vormen nam de publieke inmenging aan. Het publiek drong tot in het veld en een achter het Axel-doel geplaatste bal werd wederom in het spel gebracht door de verhitte toe schouwers en dit alles gedoogde de scheidsrechter. Axelse spelers ontvingen slagen en doelwachter de Danschutter werd door iemand uit het publiek ge schopt. De Axelse aanvoerder kreeg tot tweemaal toe klappen in het aangezicht. In dit meer op rugby lijken de duel kende toen de scheidsrechter (op gedurig appèl van het publiek) aan W.V.O. een strafschop toe wegens een vermeend handsgeval. Deze leverde het enige doelpunt op van de voet van Reijntjes. Van doorspelen was echter na dit spectaculaire en sensa tionele incident geen sprake meer en er werd voor tijdig een einde aan dit onverkwikkelijke en niets meer met sport te maken hebbende duel gemaakt, onder protest van Axel. Het is te begrijpen dat dit muisje een staartje zal hebben. Maar wij zijn benieuwd of er nog rechters zijn in de K.N.V.B.-instantie's. HulstR.A.C. 31. Tegen een sterkere rivaal heeft Hulst het wederom gepresteerd door enthousiasme en goed open spel een verdiende zege te bevechten. Reeds toen het spel 3 minuten oud was opende Hulst de score door Jansen 10). De strijd was volkomen evenwichtig maar het blauw-gele aanvalsquintet bracht zoveel geestdrift op dat de Rijense veste teikens werd belaagd. Een fraai opgezette aanval over rechts werd afgerond met een zuivere pass van van Dorsselaer en nu was het linksbinnen Voet die met een kopstoot de score verhoogde (20). Nog voor de rust wist de snelle Audenaerde uit één der talrijke blauw-gele aan vallen de stand op te voeren tot 3—0. Ook in de tweede helft bleven de Zeeuwsch-Vla- mingen volledig partij geven. Door de Block werd na 21 minuten een vierde treffer geplaatst, doch de ar biter had buitenspel geconstateerd. De wedstrijd stond op behoorlij kpeil en bleef aantrekkelijk. Tegen het einde wisten eindelijk de bezoekers de eer te redden. Uit een vrije schop kon v. d. Steen via een kluwen van spelers voor de doelmond de Gucht het nakijken geven. Geestdrift had voor de zoveelste keer gezege vierd over betere techniek. Uno Animo—Goes 4—3. Een volkomen in opstel ling gewijzigd Goes moest het tegen de verwachting in Loon op Zand afleggen tegen een zeer agressief en fel spelend Uno Animo. In het Goes-doel stond v. d. Vrede en Moens opereerde op de linkervleugel. Ook de middenlinie was drastisch gewijzigd, doch over het algemeen had het elftal aan kracht ingeboet, zodat het ten slotte een nederlaag voor de Zeeuwen werd. Dit, niettegenstaande de rood-witten al spoedig de lei ding hadden genomen door Lindenbergh. Maar het was de Brabantse linksbuiten Meijer die de score ver effende. Toch wist Goes nogmaals door Lindenbergh voor de rust weer de leiding te nemen (12). In de tweede helft had Goes het windvoordeel, doch dit belette de Brabanders niet in het offensief te gaan. Enige minuten na de pauze produceerde Wartenberg de gelijkmaker en alweer enkele minuten daarna om speelde dezelfde speler de gevallen doelwachter en zo had nu de thuisclub de leiding. Na een kwartier had Lindenbergh een opgelegde kans, die hem op onge oorloofde wijze werd ontnomen. De bal werd op de witte sti pgelegd en Rob Moens strafte ongenadig deze overtreding af (3—3). De Brabanders bleven hard doorvechten en hun doorzettingsvermogen werd be loond want een kwartier voor het einde maakten zij er 43 van. De wedstrijd had een zeer fel karakter en onder grote spanning bracht het einde voor de derde keer in dit seizoen een zege waardoor voorlopig de laatste plaats werd verlaten en de „rode lantaarn aan Axel werd overgedragen. RoosendaalMiddelburg 2 2. Dat men het met arbbitrale beslissingen vaak niet zo nauw neemt onder vond ook Middelburg dat in Roosendaal aanvankelijk domineerde. De afwerking der groen-witte aanvallen liet echter nog al te wensen over en zodoende duurt het een half uur voor Groenewegen een goede kans benut en zo komt de rust met 0—1. Na de hervatting was Roosendaal meer in de aan val en na 20 minuten was de stand gelijk gemaakt door de Roosendaalse rechtsbuiten. De wedstrijd her won aan spanning en emotie toen 10 minuten voor het einde Outermans een vrije schop feilloos inkogelde. Toen een minuut voor het einde een Roosendaal-speler bij het Middelburgse doel over de bal struikelde meende de arbiter hierin een overtreding te zien en wees naar da witte stip. Deze strafschop werd door v. d. Zande ingeschoten en zo werd hier de winst gedeeld. B.S.C.—Taxandria 3—7. De leiders waren eveneens in Roosendaal te gast en gaven hier een demonstratie van hun productiviteit en technische vaardigheid. Er zou haast een wonder moeten gebeuren indien de titel aan deze ploeg zou ontgaan. B.S.C. nam na 10 minuten de leiding maar Weyger- mans deed de kortstondige voorsprong weldra te niet, terwijl even later Smolders de leiding aan Taxandria bezorgde 12). Nadat B.S.C. een toegekende straff- schop had gemist kwamen de Oisterwijkse doelpunten aan de lopende band en was het bij de rust al 15. In de tweede helft zakte het tempo beduidend maar beide ploegen maakten nog twee doelpunten en zo werd de eindstand hier 37. 3e klasse D K.N.V.B. Naar onze verwachting heeft R.C.S. in Sas van Gent weer eens de kous op de kop gekregen en be vinden zich in deze afdeling nu opeens drie volwaar dige partners die kans op de titel hebben. De overige clubs hebben op papier nog alle acht, degradatiekans. De match in Sas van Gent werd ingezet met overwicht der gasten, dat na een kwartier resulteerde in een doelpunt van de linksbinnen (01). De gasten bleven tot de rust iets in de meerderheid, maar doel punten bleven uit. In de tweede helft wisten de Sasse- naars het na een kwartier tot een veldoverwicht te brengen. De Smit scoorde de gelijkmaker, waarna de Boys overtuigend in het offensief kwamen. Het was Verhelst die voor de thuisclub de leiding wist te veroveren, die de oranjehemden ook tot het eind hand haafden (2—1). Terneuzen heeft zich met een 20 zege wederom aan de spits geplaatst. Hoefijzers scoorde na ruim een half uur terwijl Koch nog voor de rust uit een straf schop de voorsprong vergrootte. De Bergen op Zoomse doelman en de buitenspelval voorkwamen hogere score. Te Biervliet bewees de thuisclub weer haar be faamde superioriteit op eigen veld door het hoger ge plaatste Zeeland Sport te kloppen en daarmede in puntental gelijk te komen. In de eerste helft oebkten zij door de Kramer en Meijer al een 2—0 voorsprong. Direct na de hervatting was het nogmaals Meijer die er 30 van maakte en dit werd ook de eindstand. Zeelandia boekte tegen Odio een verdiende zege. De Middelburgers kwamen eerst aan de leiding doch de gasten wisten toch de rust te bereiken met gelijke stand. Direct na de thee hernam Zeelandia de leiding envoerde deze na een kwartier op tot 31. De gasten kwamen toen nog wel fel opzetten maar hun succes bleef beperkt tot één doelpunt (32). Ten slotte resteert hier nog het onbesliste resul taat van de ontmoeting Grenswachters—Steen. Van goed spel was hier ge ensprake maar wel was er uiterste spanning in weerwil van het feit dat geen van beide ploegen het net wisten te vinden.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1