Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 10. DINSDAG 9 MEI 1933. 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. De valsche Gravin. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Arbeidsdienstplicht. De kern van Hitler's programma. Wat de bevolking van Midden- en West-Duitschland tot nog toe niet heeft gezien, dat speelt zich in de Oost-Duitsche kleinere ste den thans af. De Oost-Duitsche provinciestadjes en dorpen zijn dag-in dag-uit getuige van het voorbijtrekken der arbeidersscha- ren. Reeds vroeg in den morgen trekken dan door de nog in rust verkeerende dorpsstraatjes troe pen jonge, krachtige mannen, zingend, marcheerend in een sol datesk rhythmeBijlen en spaden over den schouder, aan het hoofd de leider, de opzichter, gekleed in een meerdere malen gestopte, oude legeruniform of in een oud burgerpak. Zoo mar- cheeren zij door de grauwe och tendstond soldaten van den ar beid, soldaten van den opbouw van het Oude Duitschland. Korte, snijdende commando's. De colonne staat stil. De hulp leiders vandaag nog zonder rangteeken of dienstkleeding verzamelen hun afdeelingen, krij gen hun taak toegewezen. Dan klinkt het bevel„Aan het werk En dan maakt men een begin met hetgeen deze jonge mannen, tusschen de 18 en 20 jaar, deze zwaar gespierde mannen, nauwe lijks hebben gekendarbeid Echte, verfrisschende, versterken de, menschwaardige arbeid Bij len en spaden gaan van de schouders. In 't rond vliegen de splinters, in de hoogte vliegen de scheppen aarde Straten worden aangelegd, verbeterd, boomstompen worden gerooid, moerassen worden drooggelegd, steenbreuken rendabel gemaakt. Van den aanbrekenden morgen tot den laten middag wordt er gewerkt. Bijna zonder eenige pauze. Dan trekt de afdeeling terug naar het kamp (in Oost- Duitschland bijna alle oude exer- ceervelden voor de troepen) of de oude, getrouwe „Gulaschka none" (keukenwagens van het 7) Tegen den middag keerden ze huis waarts. Helene begaf zich met Mary dadelijk naar de kleine eetzaal, waar de tafel voor haar drieën gedekt was. De gravin zat bij den haard en las een brief, welken ze bij het binnen komen van Helene haastig in den zak stak. Ze zag er bleeker uit dan ge woonlijk en begroette de binnenko menden verstrooid. Onmiddelijk daarna verscheen een bediende met het visitekaartje van Peter Lindemann. Gravin Koschwinski wierp er een vluchtigen blik op, en zei toen op onverschilligen toon Zeg, dat het mij spijt maar ik ben niet wel. Dit afwijzend antwoord stelde He lene teleur en maakte haar korzelig. Ah het scheen, alsof de gravin toch niet meer de „oude lieve Grace* was. Of herinnerde ze zich misschien niet meer den naam van den schilder, die vroeger haar portret had geschil derd Ze had het kaarfje achteloos en onverschillig, alsof het van een vreemde was, in een mandje op den schoor steenmantel geworpen. Nu wendde ze zich tot Helene. Laat u de kleeren van u en van Snoes na tafel Inpakken Wij ver trekken hedenavond nog. Heden vertrekken stamelde He lene, terwijl ze de gravin verschrikt Ismtaarde, Ze gevoelde meteen, hoe veldleger) komt aangerammeld en wordt met een opgetogen „Hallo!" begroetNa de etenspauze een kort oogenblikje rusten, daarna weer een tot twee uur arbeids dienst. Na den dienst wordt er teruggemarcheerd, waarna men het programma vervolgt metzelf- verdedigingssporten, als worste len, boksen en zelfs schermen, waarna men overgaat tot gym nastiek (waarmede men overigens reeds dadelijk na het ontwaken, bij de „reveille" dus, aanvangt), een beetje exerceeren en dan voordat de jongens 's avonds doodmoe op hun legerstede neer vallen nog een beetje onder richt in de politiek. De eene dag is volkomen gelijk aan den anderengymnastiek, boomen rooien, straten verbeteren, exerceeren, onderwijs, sport, on derhoud der gereedschappen, dienst in het kamp. Dat zijn de verschillende bezigheden. Zij zijn niet licht te tellen, deze tallooze, steeds gelijke arbeidsdagen, die bereikt worden door een ijzeren tucht en discipline. Maar over dag zijn zij gelukkig, gelukkig in het besef te mogen arbeiden, te kunnen werken, weg te komen uit de ellende, waaronder 6.5 millioen Duitschers lijden, de ellende van niet te weten, wat te doen met den tijd, wat te be ginnen met de ten dienste staande kracht De organisatiecentrale. Wat nu in Oost-Duitschland (en elders) aan arbeiderskampen en „arbeidsvrijwilligers" bestaat, is slechts een begin, in zekeren zin ook een proefbasis voor een organisatie, die in aanbouw is den arbeidsdienstp licht! Nog zijn geen definitieve besluiten door de verantwoordelijke personen ge nomen, maar desondanks kan men door deze eenvoudige proefne mingen en voorbeelden reeds een beeld vormen van de werking van dezen dienst, die dan plicht woidt 1 Het centraal-organisatiepunt voor den arbeidsdienst (die thans reeds 50.000 man te werk stelt Ij is het Rijkscommissariaat voor zich een grenzelooze teleurstelling van haar meester maakte. Nu weg, terwijl Peter Lindeman... Wel, waarom staart u mij zoo aan, vroeg de gravin zenuwachtig. Past het u niet, dat we gaan ver trekken O, zeker wel... natuurlijk... waarom zou Maar het komt zoo plotseling Mijn man heeft me geschreven, dat hij voorloopig nog niet van „Dub- schinka" weg kan en ons later liever in Italië wil ontmoeten. Het klimaat in Cairo is hem te verslappend. We gaan dus naar Napels. Naar Napels. Helene zat zoo lang de maaltijd duurde als in een droom en herhaalde in gedachten volkomen werktuigelijk als in de maat de beide woordenNaar Napels. Ze had vroeger dikwijls verlangd deze zoo zeer geroemde stad met het nabij gelegen Capri te leeren kennen en zich daarvan allerlei heerlijks voor gesteld. Waarom was ze nu heele- niaal niet blfl in 't vooruitzicht van haar wensch vervuld te zullen zien Onder den maaltijd bracht men de gravin een telegram. Ze las het oplet tend, frommelde het daarna in elkaar en schoof het met een nietszeggend glimlachje in den zak. Toen men van tafel opstond, zei ze nog tot Helene Zorg er, als 'tu blieft voor, dat alles bijtijds klaar is. Onze trein vertrekt om acht uur en ik ben altijd wat gejaagd als ik op reis moet. Helene had handen vol werk, want de kamenier werd geheel door de gravin in beslag genomen. Alle overige dienstboden werden ontslagen en ruimschoots beloond. De villa, die nog voor een half jaar gehuurd was, Arbeidsdienst. Vier tot vijf in specteurs-generaal staan den mi nister bij en onderhouden het verband tusschen hem en de an dere organisatorische instanties. Bovendien bevat het ministerie nog enkele afdeelingen, die door den arbeidsdienst van groote be- teekenis zijn geworden, zooals b.v. de afdeelingen van Onderwijs, voor Lichaamsoefeningen, voor arbeidsvoorbereiding, een verple- gingsafdeeling en een afdeeling aanwerving. Deze afdeelingen zijn bijna uitsluitend belast met de organisatie en indeeling van den arbeidsdienst. De vrijwilli gers worden hier uitgezocht, ge zift, gekeurd op hun geestelijke en lichamelijke geschiktheid en dan ondergebracht op de plaat sen, waar men nog gebrek aan arbeidskrachten heeft. Eventueel kan ook een eigen gerechtshof toegewezen worden aan dit mi nisterie, waar alleen de leden van den arbeidsdienst recht kun nen zoeken, wanneer ze daartoe behoefte gevoelen. De volgende organisatorische trap is de inspectie, die onge veer vergeleken kan worden met een divisiestaf bij het leger. Deze inspectiestaf bestaat uit den inspecteur van den arbeidsdienst, zijn stafchef, zijn adjudant en de deskundigen voor overbrenging, verpleging, gebruik, onderwijs, hygiëne en arbeidsverschaffing. Het laatste is wel het voornaam ste ambt, daar deze ervoor moet waken, dat de leden van den arbeidsdienst geen werk uitvoe ren, dat eigenlijk verricht had kunnen worden door arbeiders in normale arbeidsomstandigheden. Grootte van het inspectiegebied en de sterkte der inspectiehavens zijn nog niet volkomen vastge steld. Waarschijnlijk zal de in spectie ongeveer 25,000 tot 30.000 man tellen, die in tal van groe pen onderverdeeld zijn, evenals een regiment bij de weermacht. De opvoeding tot arbeid Pas bij de groep begint het eigenlijke contact tusschen de leiding en de verschillende ar- zou leeg blijven slaan, wanneer niet een ander ze toevallig wilde over nemen. Het was Helene onmogelijk Peter Lindemann nog met haar plotseling vertrek in kennis te stellen. ik zal hem van uit Napels schrij ven, dacht ze. Misschien komt hij ons achterna. En ze gevoelde zich merkwaardig getroost bij deze ge dachte. HOOFDSTUK IV. Peter Lindemann was zeer verbluft geweest, toen de bediende hem ver telde, dat mevrouw de gravin niet wel was en het haar speet geen bezoeken te kunnen ontvangen. Dat is eenvoudig een uitvlucht, dacht hij, want als ze werkelijk ziek was, zou Helene het mij toch wel verteld hebben. Zij wil mij dus niet ontvangen. Maar waarom dan niet Wij waren immers, om zoo te zeggen, de beste vrienden, en zijn toch ook gescheiden als zoodanig. Hoe langer hij daarover nadacht, des te meer deed hem de afwijzing verbaasd staan. Hij had het zich zoo eenvoudig voorgesteld, onder de be scherming van de gravin met Helene te verkeeren. En nu stond alles weer op losse schroeven. Want haar compromitteeren door heimelijke samenkomsten en geheime „toevalligheden", die haar misschien onaangenaamheden konden veroorza ken, dat wilde hij niet. Hij meende het zeer ernstig en eerlijk met Helene, die een diepen in druk op hem gemaakt had. Maar hij wilde haar niet overrompelen. Ze moest hem heel nauwkeurig leeren kennen en tijd hebben om zlohzelve beidsdienst-vrijwilligers, later voorbeschikt tot arbeidsdienst- plichtigen 1 Tot den groepsstaf behooren behalve den groeplei der, een adjudant, een deskun dige voor verpleging en arbeids voorbereiding en een inspecteur voor sport en opvoeding. De gewichtigste eenheid (na melijk de fundamenteele eenheid) van den aibeidsdienst is wel de „compagnie". Daarin zijn onge veer 200 man, onder leiding van een compagniechef ondergebracht. De compagnie is weer onder verdeeld in drie „treinen", welke bestaan uit acht of negen „troe pen". Troepen-, trein- en com pagniechefs hebben ongeveer de zelfde rechten en plichten als dit in dienst het geval is met groeps-, sectie- en compagniescomman danten. Alleen is de taak van deze Liders natuurlijk bij den arbeidsdienstplicht veel verder uitgebreid. Zij zijn niet alleen verantwoordelijk voor de uitvoe ring van de opgedragen werk zaamheden, maar ook voor den geest van kameraadschap die in hun afdeeling heerscht. Op hun schouders rust de taak dit con glomeraat van jongelieden te „bevaderen", hun den omvang en den ernst van 't door hen nagestreefde doel duidelijk te maken en hen op te voeden tot actieve, werkwillende en bruik bare personen, Duitschers, die zich niet meer in de éérste plaats alleenstaande wezens voe len met eigen zorgen en eigen gedachten, maar die zich gewil lig schikken in het Groote Ge heel, dat Duitschland heet!.. Met deze woorden is het reeds duidelijk geworden, dat het uit eindelijk doel hier niet is het te werk stellen van een paar dui zend werkloozen, maar dat de bedoeling van den arbeidsdienst en daarmede van den arbeids dienstplicht vee! uitgebreider en veel omvattender is. Al kan de organisatie zelve in de toekomst nog aan veranderingen onderhe vig zijn, al zullen de hierboven opgesomde organisatorische een heden vervangen worden door fe onderzoeken. Eerst dan zou ze een beslissing behoeven te nemen. Van zichzelven was hij zeker, In weerwil van zijn impulsief ka rakter had hij tegenover de vrouwen steeds een koelen, bijna nuchteren blik weten te behouden. Hoezeereen mooi gezichtje zijn kunstenaarsgeesi- drift ook kon ontvlammen, zijn hart was tot dusver koel gebleven. Tot dusver had Peter Lindemann nog nooit gedacht: Deze zou ik wel voorgoed aan mij willen verbinden. Eerst toen hij Helene had gezien, was deze wensch bij hem opgekomen en bij het lezen van haar brieven was die wensch tot hartstocht geworden. In haar was elk gevoel zoo rein, elke gedachte zoo helder, eik woord zoo vol onbewuste warmte en teeder- heid en geheel ongekunsteld. Einde lijk een vrouw. Een echte vrouw, had hij vol geestdrift gedacht en er bijgevoegd Ik zal niet rusten voor ik haar veroverd heb. Tot over de ooren verliefd was hij in Cairo aangekomen, overtuigd dat al es, voor zoo ver het de moge lijkheid betrof om Helene vaak te zien, vanzelf terecht zou komen. En nu maakte de gravin hem door haar weigering om bezoeken te ont vangen, een streep door de rekening. Zeer verdrietig sleet hij den namid dag met het bezoeken van eenige menschen, die hij bij een vroeger verblijf in Cairo had leeren bennen, Den volgenden morgen begaf hij zien weer naar den bazaar. Hij had zijn schildersbenoodigdheden meegenomen en was op een hoek gaan zitten om een ichets te maken t want hij kan toch niet uren achtereen op geheel andere, de uiteindelijke taak, welke hierboven eveneens omschreven is, blijft onveranderd Menschen, die met alle kracht aan deze taak willen medewer ken, zijn genoeg aanwezig. Aan de leiders nu de opgave, dit materiaal te kneden, niet alleen voor den bestwil van het indi vidu, maar in de eerste plaats voor den bestwil van het Duitsch land van de Toekomst Actfe tegen Warenhuizen. De centrale bond voor den Duitschen kleinhandel heeft te Berlijn een vergadering gehouden, waarin door den rijkscommissa ris voor den middenstand, dr. Wienbeck, werd medegedeeld, dat het rijkskabinet zich opnieuw zal bezighouden met de kwestie van het verbod der verstrekking van toegiftartikelen alsmede met het wetsontwerp tot bescherming van den détailhandel. Het bestuurslid dr. Billand hield vervolgens een rede, waarin hij verklaarde, dat de strijd tegen het warenhuis en de coöperatieve vereeniging van consumenten pas als geëindigd kan worden be schouwd, wanneer beiden in hun tot dusver bestaanden vorm uit het economische leven verdwe nen zijn. Met het oog op de financieele moeilijkheden en het personeel wil men het warenhuis wel is waar niet met één slag afschaffen, doch men zal streven naar een geleidelijke opheffing. De warenhuizen dienen op eigen initiatief de overbodige afdeelin gen geleidelijk af te schaffen, en hierbij te beginnen met de le- vensmiddelenafdeeling en het restaurant. Gasoorlog. De Turksche regeering heeft verordend dat de bevolking, mannen zoowel als vrouwen en kinderen, voortaan in het bezit moet zijn van gasmaskers en moet weten, hoe ze te gebruiken. Militaire deskundigen hebben proeven genomen met tien ver schillende soorten om uit te haar staan wachten, zonder iets te doen. Doch Peter Lindemann had nooit in zijn leven verstrooider geschilderd. Zijn blikken dwaalden onophoudelijk naar alle kanten en zoo vaak hij in de verte een jonge dame met een k ein kind zag, begon zijn hart te kloppen. Doch Helene kwam niet en hij zag zich genoodzaakt zijn schil dersgerei bij elkaar te pakken en zoo spoedig mogelijk naar het hotel te gaan, als hij nog iets warms te eten wilde hebben. Des namiddags wan delde hij langs den weg, die naar Lux ir voert. Natuurlijk kon hij heden met dadelijk een tweede pflging wa gen om bij de gravin toegelaten te worden. Maar misschien zag hij Helene toevallig voor 't venster of in de omgeving van het huis... KiZ?enu-hi'.bi' deJvilla was gekomen, Dieet hij als aan den grond genageld staan» Wat moest dat beteekenen? De jalouzieën alle neergelaten, het hek gesloten en aan den muur een plak kaat met de mededeeting, dat het huis dadelijk gehuurd kon worden. Zenuwachtig ging hij naar een Ara bische vrouw, die bij de geopende deur der volgende woning neergehurkt zat en dadels te koop aanbood. Van hetgeen hij van haar hoordi begreep hij geen woord. De Duitsche dames met het kleine meisje en de Fransche kamenier waren den vorigen avond vertrokken. Waarheen, dat wist de Arabische niet. Maar men kon de villa nu weer huren. Of meneer mis» schien zin had De vrouw aan den overkant had de sleutels, (Wordt vmelfd). AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1