w> V°\ Nieuws- en Advertentieblad sj'Js 66 voor Zeeuwsch- VI aan deren. No. 2. VRIJDAG 7 APRIL 1933 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Gezag en Geweld Raadsverslag. 3sSÉüff Hf jSS Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een uitnemend woord van prof. Slotemaker de Bruïne, ter jaar vergadering van de Christelijk- Historische Unie, was dit: Thans zijn er, die verheven „roepen om „gezag", doch zij „bedoelen alleen een paar vuisten, „om een paar kerels neer te slaan, te „Daarvoor moet men echter een „minder verheven aanduiding „kiezen. Gezag is van godde- „lijken oorsprong en van zede- „lijke waarde". Luister om u heen naar hen, die om gezag roepen, en als ge goed luistert en goed speurt, zult ge bemerken, dat ze inder daad geweld bedoelen. Wij leven in een tijd, waarin het geloof aan het geweld op onrustbarende wijze toeneemt. Ook in ons land leeft de geweld-theorie men wil bepaalde partijen uitroeien, verbieden, en men hoort telkens dat bepaalde personen eigenlijk „tegen den muur" moesten, en de geestes vrijheid, ook wanneer deze langs den wettigen weg en op legale wijze wordt aangewend, wordt miskend, en men-vindt dat feitelijk alleen zijn eigen overtuiging recht op eerbiediging heeft. Zoo strijdt men niet voor en roept men niet om een werkelijk gezag, dat in zijn zedelijke waarde groot is, maar men roept om geweld, het begin van al'e terreur. Wij moeten zélfs in deze tijden de geestelijke vrijheid handhaven, wanneer deze zonder onwettig heid en zonder gezags-aanranding en zonder leger of vloot aan te randen, wordt gebruikt. Elk ge weld, elk onredelijk verbod, elke verdrukking wreekt zich op den duur, en wie zonder zedelijken grond vervolgd wordt, is tenslotte toch overwinnaar. Wij zijn het met prof. Slote maker de Bruïne eens er roepen er velen tegenwoordig om gezag, maar zij bedoelen geweld. Paschen in Rusland. Een telegram uit Moskou meldde dezer dagen het vol gende „Het Commissariaat van Arbeid deelt mede, dat op de aanstaande Paaschdagen in de fabrieken en in de staatsondernemingen op dezelfde wijze als op werkdagen zal worden gewerkt. De beamb ten en arbeiders, die op G reden Vrijdag of op de Paaschdagen niet op het werk verschijnen, zullen worden ontslager, terwijl de levensmiddelenkaarten zullen worden ingetrokken". Zoo'n bericht toont ons in fel licht de vrijheden, en de opvat tingen, welke in Rusland bestaan. Hier is de anti-Christ aan het werk. De leider, die de diepste, de hoogste, de teerste, de sterk ste gevoelens van 's menschen ziel, de religie, met wortel en tak wil uitroeien. Lukken zal dat wel niet. Men kan kerken sluiten en sloopenmen kan den open baren eeredienst verbieden maar gevoelens, overtuigingen, belijde nissen, verdelgen en uitroeien neen, dat kan men niet. Over 's menschen ziele-leven heeft zelfs een Stalin geen zeg genschap. Zooals elders de Joden worden vervolgd, zoo worden d£ar de belijders van èlle godsdiensten bedreigd. En getroffen in hun brood, wanneer ze Paschen wiU len vieren, of Jezus' offerdood gedenken. Arm volk van Rusland, dat overgeleveid is aan dergelijke „democratie", die in wezen is de felste tyrannie. Zitting van 30 Maart 1933. II. Aanwezig alle leden benevens de Voorzitter, de heer F. Blok, burgemeester en de secretaris. 9. Radio-belasting. Zooals gemeld, was van G. J. A. de Jonge, exploitant van de radio-centrale alhier, een verzoek ingekomen om herziening van de vastgestelde vergoeding voor het hebben van draden over gemeente eigendommen. Adressant vraagt de vastge stelde vergoeding van 25 cent per M. ten behoeve van zijn ra diodistributie te herzien en deze te bepalen op een vast bedrag van vijf-en-twintig gulden per jaar, aangezien hij van oordeel is, dat hem als het ware een afzonderlijke belasting wordt op gelegd door de hefhng van bo- bedoelde vergoeding. B. en W. deelen naar aanlei ding van dit adres mede, dat bij den Raad in zijn vroegere samen stelling en in het College nimmer heeft voorgezeten om van parti culiere bedrijven, die van den openbaren weg gebruik moesten maken, een zekere belasting te heffen. Het doel is altijd geweest om bij een aanvrage om van Gemeentegrond te kunnen profi- teeren een voorwaarde te ver binden dat het publiek terrein zoo min en zoo kort mogelijk in gebruik is bij particulieren, die zulks noodig hebben. Zoo is het destijds ook geweest met het verleenen van de con cessie voor het hebben en onder houden van draden ten behoeve van de Radio-Centrale. Door een zeker bedrag te stellen per M. voor het hebben vari draden over gemeentegrond is het ons gelukt, dat zoo min mogelijk draden over den openbaren weg, al zij het op tamelijke hoogte zijn ge spannen, wat niet in alle gemeen ten het geval is en waartoe het door adressant gevraagde gele genheid biedt. Op grond dat zij de gemeente zoo min mogelijk ontsierd wen- schen te zien door draden op gemeentegrond, stellen B en W. voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Dhr. 't GILDE staat in principe op het zelfde standpunt als B. en W., maar verschilt met dit college ten opzichte van de grootte van het bedrag. In Ter- neuzen zijn 500 aansluitingen op de centrale en betaalt men daar voor slechts f50, in Philippine f 25, Sas van Gent en Westdorpe ook f 25, in Sluis niets en daar om acht spr. het onbillijk, om hier een ingezetene van de ge meente zij het dan geen belas ting in naam, toch zware lasten op zijn bedrijf te leggen. Vroeger was het nog iets anders, toen was het een Vlissingsch be drijf, maar nu is het een Axel- sche onderneming en daarom zou spr. het tarief stellen op 5 cent per Meter. De VOORZ. vraagt op welke gronden dhr. 't Gilde dat doen wil? Vroeger is ingeschreven onder die voorwaarde en spr, kan niet aannemen, dat deze zaak niet slaagt, zelfs is hem ter oore gekomen, dat de onderne mer zijn tarieven nog wil verla gen. En waarom zouden wij dan de vergoeding van 25 op 5 cent brengen Dhr. 't GILDE is overtuigd, dat een belasting van f 90 boven de gewone belastingen, die De Jonge even goed heeft als een ander, te drukkend is op het be drijf. De VOORZ Hebt u daar be wijzen voor; isu inzage gegeven van de bedrijfsresultaten, waaruit dat blijken kan Dhr. OGGEL zegt dat het geen belasting is. De bedoeling van deze heffing is, dat niet zooveel gebruik gemaakt zal worden van de gelegenheid tot draden span nen boven den gemeentegrond, hetgeen de gemeente ontsiert. Ook met het tarief heeft de on dernemer daar rekening mee ge houden. En als het nu een nood lijdend bedrijf was, was het iets anders, maar deze vergoeding is niet drukkend voor het bedrijf. Wanneer het 5 cent wordt, zullen er overal draden gespannen wor den en sommigen vinden dat misschien mooi, maar ik vind het niet wenschelijk. We hebben nu een schoonheidscommissie en die zou er dan niets tegen kunnen doen. Bovendien staat ook de gemeente er financiëel niet zoo gunstig voor, dat we die inkom sten gemakkelijk kunnen missen. Dhr. 't GILDE Zoo denk ik er ook over. Dhr. OGGELDan moet je ook in die richting spreken. Dhr. 't GILDE Maar het be hoeft niet zoo hoog te zijn en het is onjuist, dat het tarief daar naar berekend is, want dat wordt door het bestuur van de poste rijen bepaald. De VOORZ.: Dat is niet juist. P.T.T. stelt het maximum vast. U komt met geen steekhoudende argumenten. De aansluitingen worden reeds op goedkoopere basis aangelegd en dhr. 't Gilde blijft het antwoord schuldig, als ik vraag op welke gronden hij de vergoeding wil verlagen. Dhr. 't GILDE ln Terneuzen is het maar f 50, waarom dan hier f 90 De VOORZ. In Amsterdam is het misschien weer anders en als er billijke reden voor zijn, krijgen ze misschien nog geld toe Dhr. OGGELWe zien toch alleszins, dat de man door dezen maatregel niet in zijn bedrijf wordt belet. Als er een aansluiting komt vraagt hij een steunpunt bij een buurman en verder ook weer, zooals hij ook bij mij gedaan heeft en dat wordt overal toege staan, zoodat nu de draden van huis tot huis loopen, en dat is toch veel beter. Wat zou het worden, als voor al die perceelen de draden over de straat moesten kruisen De VOORZ De Jonge heeft nu ongeveer voor 375 M. lengte draden op gemeente-terrein loo pen, wat dus volgens het tarief van dhr. 't Gilde op f 18 zou komen, dat verschil is toch te groot. Dhr, 't GILDE Ik wil dan wel verder gaan, maar ik had die ge gevens niet. De VOORZ.Neen, we gaan niet loven en bieden. Dhr. HAMELINK zegt, dat hij die zaak eens van alle zijden be keken heeft en hem uit de ge* gevens blijkt, dat de lasten voor den ondernemer zwaar worden. Negentig gulden boven de gewone lasten is niet zoo gering en dan alleen omdat hij hier en daar eens over de straat gaaf met zijn draden. Ook spr. vindt een heffing niet misplaatst, maar nu is het bedrag te hoog tegenover een paar honderd aansluitingen. Spr. vindt het verzoek billijk, als men ziet naar Terneuzen, waar f 50 wordt betaald voor 500 aan sluitingen. Voor zijn bedrijf is het noodzakelijk, dat hij draden spant, maar wat de ontsiering betreft, zijn er wel anderen, die door het vervoer hunner land bouwproducten (om het niet nader te noemen) de gemeente vrij wat meer ontsieren. Dhr. OGGELU betaalt toch ook wegenbelasting voor uw auto. Dhr. HAMELINKDat moet De Jonge ook als-ie er een heeft. Maar hier wordt hij verplicht een last op te brengen, voor een werk, dat voor zijn bedrijf nood zakelijk is en daarom zou spr. dat op een vast bedrag willen brengen. De man heeft zijn draden en centen veel te lief, dan dat hij voor z'n plezier maar overal draden over de straten zou gaan spannen. Trouwens kan in de concessie een bepaling worden vastgelegd om te voor komen, dat zonder noodzaak draden over de wegen loopen. En als gezegd wordt, dat hij het door zijn tarief op de abonnee's verhaalt, dan is dat voor spr. ook een groot bezwaar, want de meesten zijn werklieden. Wie centen heeft, wil geen distributie, die kooppeen toestel. De VOORZ.Dat is geen re clame voor de distributie. Dhr. HAMELINK Daarom ben ik er tegen, dal het verhaald wordt op die menschenwant er zijn heele buurtschappen aan gesloten, waar dat niet verhaald kan worden en het is spr. bekend, dat waar de menschen geen 60 cent voor de distributie kunnen opbrengen, De Jonge wel eens door de vingers kijkt en uitstel van betaling verleent. Men moet dus niet zeggen, dat het bedrijf niet gedrukt wordt. Spr. stelt voor, 10 cent per Meter te vragen. Er zijn nu ongeveer 400 M. bij 200 aansluitingen en komen er 500, dan zou dat 1000 Meter worden dat is onbetaalbaar. De VOORZ. Dat betwijfel ik. Als het bedrijf te lijden heeft van die f 90 en we krijgen een ex ploitatierekening waaruit blijkt, dat het werkelijk gediukt wordt, dan valt erover te spreken, maar dat is niet gedaan. Spr. vindt dat verdediging van het verzoek moet geschieden op goede gron den en die heeft spr. tot nu toe niet gehoord. Dhr. HAMELINKAls we meenen dat we in zoo'n geval een last moeten opleggen, dan is Axel toch tegenover andere ge meenten wel eig bezwarend voor zoo'n bedrijf. Voor ontsiering is spr. niet bang, want daartegen kan gewaakt worden. Dhr. OGGEL wil dat liever voorkomen. Ook komt hij er tegen op, dat het een zware druk is; f90 bij 200 aansluitin gen, dat komt op 45 ct. pc jaar per gezin en als het 10 ct. per meter is, dat is f40 per jaar, wordt dat 20 cent per aanslui ting, dus is het verschil voor de abonnee's toch niet zoo groot. En radio is toch luxe, Dhr. HAMELINKNü toch niet meer? Dhr. OGGELVoor dat ver schil zal het tarief toch niet met 2 cent per maand verlaagd wor den, zoodat het eigenlijk de moeite niet is, om erover te spreken. Dhr. 't GILDE wil zijn voor stel intrekken en dat van dhr. Hamelink steunen. Dhr. VAN DE BILT zegt, dat als men op Terneuzen en andere plaatsen wijst, wij toch niet ver plicht zijn, om dat na te doen. De concessie loopt tot 1935 en dan kan uitkomen of men het er langer voor doen kan en kunnen ook anderen probeeren of ze het voor die vergoeding kunnen. Als het niet kon, was 't wat anders, maar het verschil is hier alleen, dat de ondernemer er wat meer door in z'n zak krijgt en van dien kant bekeken heeft hij gelijk, als hij dat probeert, maar B. en W. behoeven daarom niet te volgen. Dhr. VAN BENDEGEM staat aan de zijde der heeren 't Gilde en Hamelink. Het is noodig, dat de bedrijven niet worden belegt, maar öntlast. Dhr. OGGEL Er zijn mis schien nog wel gemeenten, die subsidie geven Dhr. DE RUIJTER meent dat teveel wordt geredeneerd over de bedrijfsuitkomsten, maar we moe ten zien op het resultaat voorde gemeente. Als nu eens bepaald werd, dat er alleen na toestem ming van B. en W. en onder toezicht van den gem. opzichter draden mogen worden gespannen over gemeente-eigendom, zouden B. en W. dat dan niet eens met De Jonge kunnen bespreken Spr. staat toch ook op het stand punt, dat we de bedrijven in dezen tijd geen last mogen aan doen en zou daarom deze zaak eens willen aanhouden tot de volgende vergadering, om dan na overleg met den ondernemer den prijs vast te stellen. De VOORZ.Dat is uw stand punt, maar het is ons nog niet duidelijk, dat de resultaten van het bedrijf zoodanig zijn, dat het noodzakelijk is om dit verzoek te doen. En dan moet dhr. de Ruijter het niet omkeerenniet wij moeten naar De Jonge gaan, maar de exploitant moet naar B. en W. komen voor zijn belangen. Dhr. OGGEL zegt nogmaals, dat duidelijk is gebleken, dat het verschil niet de moeite waard is en ook dat de vergoeding niet drukkend is voor het bedrijf. Dhr. DIELEMAN vindt het ver schil met andere gemeenten ook te groot en zou ook een lageren prijs per meter willen vaststellen. Hij gelooft dat het goed was dit punt voor de volgende vergade ring aan te houden, want 10 cent per M. vindt hij ook te wei nig; dan zullen er veel aanslui tingen komen en dus ook meer draden gespannen worden. Dhr. HAMELINK is het met dhr. de Ruijter eens, dat de toe stand van het bedrijf in deze geen rol mogen spelen. Ook is spr. bang, dat overleg met den opzichter en B. en W. veel te veel werk zal geven. Het zal met die draden wel afloopen i spr. gelooft niet, dat men die 80 ct. per Meter voor de aardigheid geeft. Maar opmerkelijk is, dat dhr. Dieleman het verschil te groot vindt en het bij dhr. Oggel niets uitmaakt. Spr. is het eens met dhr. Dieleman, dat de aan sluitingen zullen toenemen, als AXEL

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1