1 P Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 100. VRIJDAG 17 MAART 1933 48e Jaarg. J. C. VINK - Axel. IN SLAGORDE. FEUILLETON. De witte Bloem. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Woensdag zijn de candidaten voor de Kamerverkiezing gesteld. Er zijn niet minder dan 54 lijs ten of liever partijen en groepen, aan den start verschenen. De tijd, dat in ons vaderland slechts enkele groote partijen bij de stembus tegenover elkander stonden, is lang voorbij. Nu is het vooral sinds de invoering der evenredige vertegenwoordi ging een bepaald gedrang bij de stembus. Verreweg de meeste van die kleine partijen zijn en blijven bloedarme stumpers, die heel spoedig ten onder gaan. Halen ze een zetel, dan ervaren zij, dat zij in het parlement toch niets vermogen en dat er vrijwel geen notitie van hen wordt ge nomenzij hebben dan alleen tot de versnippering bijgedragen. Halen ze geen zetel, dan zijn alle stemmen, op die groepjes uitge bracht, verloren, en hebben de betrokken kiezers feitelijk hun hoogste burgerrecht weggegooid. Voor den kieskring II (Middel burg) zijn 26 lijsten ingevuld, zoodat ook hier keuze genoeg isvooral als men weet, dat er in totaal 271 candidaten op die lijsten zijn aangewezen. De stemming zal plaats heb ben op 26 April. Men zal in de volgende weken nog wel gelegenheid genoeg krijgen, om advies in te winnen inzake het uitbrengen van zijn stem, zoodat wij ons hiervan ge voegelijk kunnen onthouden. We laten hier volgen de na men der partijen en groepen, welke candidaten hebben inge diend voor Zeeland 1. R.K. Staatspartij. 2. Soc. Dem. Arb. Partij. 3. Anti-Revol. Partij. 4. Chr. Historische Unie. 5. Liberale Staatspartij. En hierna komen de verdere splitsingen 6. Vrijz. Democr. Bond. 7. Staatk. Geref. Partij. 8. Communistische Partij Hol land. 9. Nationale Boeren-, Tuinders- Middenstandspartij. 10. Herv. Geref. Staatspartij. 11. Chr. Democr. Unie. 12. R.K. Arbeiders-Partij. 13. Ned. Chr. Arbeiders Partij. 14. Alg. Democr. Unie. 15. Verbond van Nationaal Her stel. 16. Verbond van Nationalisten. 17. Nederl. Fascisten Unie. 18. Fascistenbond De Bezem. 19. Onafh. Sociale Paitij. 20. Revol. Sociale Partij. 21. Recht en Vrijheid. 22 R.K. Volkspartij. 23. Vrije Christ. Partij. 24. Partij voor den kleinen han- deldrijvenden en industriëelen Middenstand. Daar het te veel ruimte in onze kolommen zou vragen, om van alle lijsten de namen op te som men, zullen we deze in gedeelten mededeelen. R. K. Staatspartij. I. L. N. Deckers, Den Haag; 2. A. N. Fleskens, Geldrop3 F. G. C. J. M. Teulings, Den Bosch4. K. L. N. v. d. Putt, Eindhoven 5. Th. F. M. Schaep man, Den Haag; 6. E. Th. Loc- kefeer, Hulst; 7. F. J. M. Smits van Oyen, Eindhoven8. F. J. B. Aerts Bergeijk9. A. N. Kup- pens, Heeswijk. Soc. Dem. Arbeiderspartij. 1. W. H. Vliegen, Den Haag; 2 W. Drop, Voorburg; 3. Chr. W. J. van der Bilt, Heerlen 4 C. J. van Lienden, Eindhoven 5. A. M. Overhoff, Goes6. F. Rippen, Amsterdam. Anti-Rev. partij 1. H. Colijn, Den Haag; 2. J J. C. van Dijk, Den Haag 3 Chr. van den Heuvel, Heemstede4. L. F. Duijmaer van Twist, Den Haag5. J. Schouten, Rotter dam6. mr. J. A. de Wilde, Den Haag7. C. Smeenk, Arnhem 8. H. Visscher, Huis ter Heide 9. A Zijlstra, Groningen 10. H. Amelink, de Bilt; 11. C. S. van Dobben de Bruijn, Bodegraven 12. J. Terpstra, Den Haag; 13. C. van der Zaal, Deventer; 14. P. Wielinga, Utrecht; 15 A. A. L. Rutgers, Paramaribo; 16. T. A. van Dijken, Den Haag; 17. P. A. Schwartz, Krabbendijke 18 J. W. van 't Hoff, St. Laurens 19. J. A. Dominicus, Wemeldinge 10. W. den Boer, Zierikzee. Christelijk-Historische 1. Jhr. D. J. de Geer, Den Daar knarste het grint op het pad, Haag2. prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, Wassenaar; 3. J. Bakker, Menaldum4. J. R. Snouck Henkemans, Den Haag; 5. Dr. H. J. Lovink, Alphen a. d. Rijn6. H. W. Tilanus, Den Haag; 7. jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Den Haag8. J. Weitkamp, Hardenberg; 9. dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, De Bilt; 10. mej. mr. C. F. Katz, Amsterdam; 11. 1. M. Krijger, Vriezeveen. 12 jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg, Baarn 13. mr. dr. A. A. van Rhijp, Den Haag; 14. mr. N. G. Veldhoen, Voorburg; 15. Tj. Krol, Haren16. mr. J. A. Visser, Den Haag; 17. H. Marra, Morra 18. D J. Millema, Nieuw Scheemda19. J. C. Wolthuis, Vroomshoop20. J. van der Marei, Bodegraven. Liberale Staatspartij (De Vrij heidsbond) 1. mr. G. A. Boon, Den Haag 2. J. M. van Bommel van Vio- ten, Goes 3. dr. S. E. R. Bie- rema, Esquert4. mr. J. Erasmus, Oostburg; 5. C. C Roos, Lek- kerkerk6. P. Kooijman, Zierik zee 7. ir. S. H. Stoffel, Delft 8. J. C. Paap, Vlissingen 9. mej. dr. R. C. van Dorp, Bloemen- daal10. C. G. Hage, St. Maar tensdijk 11. mr. H. P. Schaap, Brielle 12. dr. 1. H. J. Vos, Am sterdam 13. prof dr. B. D. Eerdmans, Leiden; 14. F. den Hartog, Hoog Blokland 15. prof. mr. C. W. de Vries, Den Haag 16. ir. A. N. Molenaar, Wasse naar; 17. C. J. van Kempen, Den Haag. De radio uitzendingen. Verschenen is de memorie van antwoord van minister Reijmer, waarin ten aanzien van hetgeen het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het radiowezen be helsde, uitvoerige mededeelingen voorkomen. Ten aanzien van het streven, de politiek uit den aether te ver drijven stelt de minister zich op het standpunt, dat in beginsel de in ons land zoo zeer op prijs gestelde vrijheid van het woord ook in den radio-omroep in zoo ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eikei* regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. ruim mogelijke mate toepassing moet vinden en dat alleen moet worden gewaakt tegen de bij de uitzendingen zich voordoende excessen. De minister brengt dan in her innering, dat hij zich bereid heeft verklaard het initiatief te nemen teneinde te komen tot een zoo danige regeling, dat de politiek tot op zekere hoogte uit den radio-omroep wordt geweerd, en dat hij ter zake advies aan den Radio-raad zou vragen. Dit advies kwam dezer dagen in zijn bezit. Ook de in dat advies in uit zicht gestelde minderheidnota heeft hij ontvangen. Beide om vangrijke stukken zal hij thans nauwkeurig overwegen. Het resultaat van die overwe gingen zal vergezeld van de uit gebrachte adviezen, aan de Tweede Kamer worden overge legd. Ten aanzien der Zendtijdver- deeling ontkent de minister ten stelligste, dat de bezwaren, welke zich in sommige opzichten tegen de radio-uitzendingen voordoen, het onvermijdelijke gevolg zouden zijn van het door hem toegepaste systeem van zendtijdverdeeling. Hij heeft naar eer en geweten getracht de billijkheid zooveel mogelijk te benaderen, door de verdeeling te regelen naar de vier groote geestesstroomingen of le vensbeschouwingen, die hij in het Nederlandsche volk aantrof. Den grondslag voor samenwer king heeft hij daarbij willen leg gen in het algemeen programma. Dat die samenwerking tot dusver niet is gelukt, dat de gelegenheid om aldus de saamhoorigheid van ons volk te demonstreeren niet is gebruikt, is niet het gevolg van het stelsel, doch uitsluitend te wijten aan de omstandigheid, dat niet alle omroepvereenigingen een eerlijke poging hebben willen doen om tot die samenwerking te geraken (o.i. komt dit, doordat de radio verpolitiekt is. Red.) Dat nog niet alle geestesstroo mingen gelegenheid hebben om hunne denkbeelden regelmatig voor de microfoon te propageeren, is inderdaad juist. Met het oefenen van critiek op iuad Hg hl] ,(l de wijze waarop de Radio-Om- roep-Controle-Commissie haar taak vervult, moet men naar de meening van den minister zeer voorzichtig zijn. Van de ruim 300 teksten, die in 1932 werden opgevraagd en onderzocht, werden slechts acht teksten afgekeurd. Bovendien werd in 1932 in 39 gevallen aan leiding gevonden om schrapping van een of meer woorden te eischen. Met betrekking tot de instelling van een beroepsinstantie voor radio-aangelegenheden zegt de minister dat nog geen zoodanige instantie in het leven is geroepen. Dit is uitsluitend toe te schrijven aan het feit, dat het hier betreft een uiterst moeilijke zaak, die rijp beraad vereischt en overleg met verschillende instanties noodza kelijk maakt, o.a. in verband met den arbeid der commissie-Kooien die van meening is, dat met be trekking tot de beslissingen van de radio-omroep-controlecommis- sie aan administratieve recht spraak behoefte bestaat, doch adviseert deze rechtspraak niet afzonderlijk te regelen, maar haar grondslag te doen vinden in de algemeene door haar voorge dragen regeling. De Unie-collecte. De 54e Unie-collecte van de Unie een School met den Bijbel heeft over 1932 in totaal opge bracht f 85.418 87 ('30 f 107.792 31 '31 f99 559.41). In 1879 is de eerste collecte gehouden met een opbrengst van f 42.188 63', terwijl tot heden in totaal is gecollec teerd f 5.303 422.326. In de jaren 1883 tot en met 1886, 1912 tot en met 1921 en 1926 tot en met 1930 was de jaarlijksche op brengst hooger dan f 100.000 de hoogste opbrengst gaf 1918 met f 177.076.39; de laagste 1879 met f 42.188 636. Gemiddeld heb ben de collecten sedert 1879 iets meer dan f 100.000 per jaar op gebracht. De ongunstige tijds omstandigheden laten zich ook in dezen geldende opbrengst over 1932 was maar iets hooger dan die over 1900 en lager dan die over de jaren 1901 tot en met 1931. Slot volgt, AXELSC ANT (Daitsche vertaling). 41) De luitenant aarzelde en scheen zich een oogenblik te bedenken. Liesbeth, zeide hij eenigzins ver legen. Is mevrouw de barones boven 1 Ja, mijnheer Gerrald, in het salon. En de freule I Alleen in den tuin was het min of meer schalksche antwoord. De verlegenheid van den officier vermeerderde. Liesbeth, zeide hij op gej-agden toon, ik heb je eens een genoegen ge daan, door je vader te verzoeken je in de stad te laten blijven en toen heb je gezegd, dat je, wanneer ik je ooit eens om een dienst zou vragen steeds daartoe bereid zoudt zijn. Herinner jij je dat nog? Welnu, ik houd je aan je woord. Breng mij naar den tuin, alsof je meende, dat beiden samen daar zijn, Ik begrijp u, mijnheer Gerrald, knikte Liesbeth. Mag ik u verzoeken mü te volgen Zij liep de gang door en geleidde hem over de plaats naar den tuin. Ik weet niet, waar de freule is; sprak zij onderweg t >t hem. In het priëel is zij niet, onder de linden zit zij nooit... Maar wacht eens, dt freule zal wel bij den vijver zitten* Wilt u daar maar heen gaan, mijn heer Gerrald Ja juist, door de wilgentakken zie ik het blauwe kleedje. Die laan, recht door, dan komt u er vanzelf. Dank je wel. Liesbeth, sprak Theobald, blijkbaar veel moeite doende om zijn verlegenheid te verbergen... Ik zal mevrouw de barones wel ver zoeken naar beneden te komen... wij komen dadelijk... maar zeg mevrouw liever nog niets... Dank je wel, Lies beth, je bent 'n best meisje... H..ast g liep hij voort, alsof hij niet langer oe ongeloovlge oogen wilde zien, die het .best meisje" bij dat „wij komen dadelijk" had opgezet. Maar Liesbeth was bescheiden en zeide slechts ernstig; Vereischt geen dank, mijnheer Gerrald I Toan wendde zij zich om en snelde naar de voordeur. Frederik! riep zij haar sergeant toe, die juist aankwam, nu zal je 't hebben I Frederik meende nadere bizor.- derheden te weten te komen betref fende hetgeen hij hebben zou, maar zij legde hem heel geheimzinnig den vinger op den mond en zeide „Sst." Zachtkens deed de mees cp den wilgentak haar zoet gekweel hooren, glinsterende libellen gonsden om het meigroen en op den waterspiegel, waarin de lieflijke trekken wee*kaat sten van het meisjeskopje, dat nog steeds peinsde en droomde. een dorre tak kraakte Verschrikt hief Marie het hoofd op en met een lachten juichkreet sprong zij overeind. Hij was 't hij Een gloeiend rocd kleurde haar wangen, in bekoorlijke verlegenheid sloeg zij de donkere wimpers neder, om ze lelkcns weder met verrukking op te slaan. Gelukkig de jongeling, die in 't ge moed eener reine jonkvrouw zulk eene verwarring kan te voorschijn roepen t Zij trad hem tegemoet, bleef even aarzelend staan baar lippen trilden, zonder woorden te kunnen vinden. Wat zou zij ook kunnen zeggen? Hij echter zag glimlachend op haar neder, hief de armen op en breidde ze vol verlangen uit... Het meesje op den wilgentak kweelde een jubelend minnelied Marie vloog in de wijdgeopende ar men en vlijde zich tegen de borst van haar geliefde. Theobald I klonk het met een niet weer te geven mengeling van teedere liefde en maagdelijke schroom valligheid. Theobald En de zon glinsterde op de golfjes van den vijver, de takken wuifden boven hun hoofd, de kleine zangster sloeg haar vleugels uit en steeg om hoog naar de witte wolkjes in het blauwe uitspansel, om van uit den hooge te verkondigen ,de oude ge schiedenis, die altijd nieuw blijft." van twee zielen, die elkaar hadden gevon den, om verbonden te zijn voor eeuwig, ln teedere liefde, Zij zaten naast elkaar op den be- masten steen. Marie leunde met het hoofdje tegen Gerrald's borst en luis terde vol verrukking naar de woorden, die haar op een nooit gekende wijze spraken van geluk, minne en trouw. Eensklaps richtte zij zich overeind. Theobald, vroeg zij, heb je het zegel van mijn aandenken nog niet verbroken Een wolk zweefde over zijn zooeven nog zoo stralend gelaat. Waarom herinner je mij aan mijn talisman, Marie? vroeg hij op den toon van een zacht verwijt. Moet die herinnering mij dan zelfs de zaligste oogenblikken van m.ijn leven verbit teren Zij zag hem glimlachend in de oogen. Niet waar, dat is wreed van mij zeide zij schalks. En toch moet ik je daarmee plagen. Waar heb je mfln amulet, Theobald Zwijgend opende hij zijn uniform en reikte haar het aandenken, met het lint. Haar gelaat verbleekte. Dat lint... klonk het onfsftld van haar lippen, dat lint is rood.., hier aan 't einde is het met je bloed geverfd. In een plotselinge opwelling van angst sloeg zij de armen om hem heen, alsof zij hem nu nog tegen den vijan delijken kogel wilde beschermen. Toen echter verblaken haar vingers het zegel. Het omhulsel van den ta» lisman viel er af en In haar blanke Maar neen, dat was onmogelijk, het was waanzin te gelooven, dat dit zijn étui met de witte bloem was Ach, alles is maar een spookbeeld zijner verbeelding. Hij ligt nog in het hospitaal, aanstonds zal hij ontwaken. Doch de frissche Meikoeite waa t door de struiken, lachend staat de zon aan den Hemel, dat meisje, dat zich tegen hem aanvlijt, is zijn innig ge liefde Marie, en in haar hand, die hij in de zijne drukt, houdt zij dat étui. En toch is dat étui voor zijn oogen in den vijver van het Kurhaus ie Wies- baden door de golven verzwolgen I Hij wrijft zich het voorhoofd, staart op het wonder in haar vingers en ver trouwt dat wonder n et. Marie I riep hij eindelijk uit, waak ik of droom ik Met een vroolijken juichkreet drukte zij hem het kleinood in de hand. Ziedaar, neem het aan geliefde 1 Het is je eigendom, dat je onbewust al dien ty'd, in oorlogsgevaar, met mijn liefde en zegen vergezeld heeft. O, be schouw het, Theobald I Het is je bloem, je dierbaarst aandenken. Je herkent het, doch begrijpt niet hoe het in mijn handen is gekomen. Je houdt de liefde met voor sterk genoeg, om haar schat aan de golven te kunnen ontworstelen, Het water moet zijn schoot openen, als de stem der litfde het beveelt.de diepte moet de prooi teruggeven, als een trouwe hand die opeischt. Geloof nu aan het wonder, ongeloovlge Tho mas, en wees gelukkig soo geluk kig als nooit te voren,

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1