Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen Wedergekeerd. No. 70. DINSDAG 24 DECEMBER 1929. 45e Jaarg. BERICHT. Nieuwjaarsadvertentiën Het Kerstfeest, een voorrecht? FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Wegens het Kerst feest zal aanst. Vrydag deze krant niet verschijnen. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Woensdag 1 Januari zal ver schijnen, en in de kom der ge meente huis aan huis zal worden bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 cents indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór Dinsdag 31 Decem ber. DE UITGEVER. Wij maken ons weer op om het Kerstfeest te vieren, en wij verblijden ons over dat bizondere voorrecht. De Kerstklokken heb ben een eigen klank. Zij ver tolken ons den Engelenzang: Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen 1 Zij spreken ons van Hem, die was in de heerlijkheid des Vaders, maar die uit weergalooze erbarming met de ellende der menschheid zich zeiven heeft ontledigd van zijn goddelijke heerlijkheid om den mensch in alle dingen gelijk te worden, uitgenomen de zonde. Als ik dit wonder vatten wil, Staat mijn verstand vol eerbied stil. 't Verstomt bij wat het niet doorziet, 'k Aanbid, maar ik doorgrond het niet, 'k Aanbid, en in die aanbidding is de vreugde des hemels. O, heerlijk KerstfeestO, wonder bare Kerstprediking Is het een voorrecht om het Kerstfeest te vieren Of is er misschien een kwelling in Een kwelling, als wij met schrijnen de pijn de tegenstelling gevoelen tusschen die Kerstprediking en deze wereld vol onrust en woe ling en gisting, waarin voor het Kerstevangelie geen plaats is. In allerlei toonaard verkondigt Duitsche vertaling. 30) Het is een lange treurige geschiede nis, die de oude meester Heller mij van hem verteld heeft." „En waar is hij, dominee Waar kan ik hem vinden Als ik mij niet vergis, komt hij daar juist aan, om net als Jij, bij mij raad te vragen. Zijn hart is bezwaard, want, zooals je weet, is zijn vrouw de echtgenoote van een ander. Laat me met hem alleen 1 Laat me eerst zijn gevoelens tegenover jou en je moeder leeren kennen, bedwing nog een oogenblik je verlangen, hem in je armen te sluiten I" Met deze woorden dwong de oude heer Hansjörg in de kamer er naast te gaan en sloot de deur, zeg gende „Als het tijd is kom ik ja halen I" „Hoe is het mogelijk, dat alles zoo samenloopt!" mompelde de predikant toen hij alleen was en hoofdschud dend in de kamer op en neer liep. „Het gaat bij mij op het oogenblik, als in het tooneelstuk, dat ik in mijn jonge jaren eens in Ffankfort heb gezien I Mijn soep is intusschen koud geworden moeder zal ze moeten op- warmen en mijn Hansje wacht ver geeft op zijn portie 1 Kom Hans!" lokte hij het roodborstje en haalde met den lepel eenige stukjes eiwit hit de soep, die hij op den rand van het berd legde. Tjilpend kwam het vogel de wereld, die van het Evan gelie niets weten wil, dat het Christendom fiasco gemaakt heeft, omdat het de menschheid niet behoeden kon voor de ramp spoeden, die over haar gekomen zijn. Wij, die dat Evangelie door eigen ervaring kennen, weten wel beter. Door Jezus Christus hebben we een diep inzicht ge kregen in de gezonkenheid der aardsche verhoudingen. Wij we ten, dat het nieuwe levensbegin sel, door Hem in deze wereld gebracht, nog zoo weinig gele genheid heeft gehad om door te werken en zich in zijn volle kracht en heerlijkheid te open baren. Wij weten ook, dat Hij niet werkt met geweld, maar met de macht der dienende lief de, niet met het opleggen van uitwendig gezag maar met de kracht der innerlijke overtuiging. Dat gaat langzaam dat gaat van mensch tot mensch. Dat de wereld is zooals zij is, dat is zij, omdat zij het Evan gelie van Jezus Christus nog niet heeft leeren kennen door het zelf te aanvaarden. Dat de we reld is zooals zij is, dat is zij, omdat de Gemeente van Jezus Christus tekort is geschoten in hare taak om haar dat Evangelie als levenskracht te doen kennen. Negentien eeuwen is het geleden, dat het Evangelie voor de eerste maal weerklonk, en nog is meer dan de helft der menschheid niet bereikt met de prediking van dat Evangelie, en in de landen, waar het wel gehoord wordt, leeft toch nog de helft der menschheid buiten aanra king met den godsdienst. Wat hebben wij met het Evangelie gedaan In de wereld kookt en woelt het. Denk aan China, aan Japan, aan Britsch-Indië, aan Afrika, aan Rusland, aan Turkije. Denk aan ons eigen land en aan de velen, die zonder God door het leven gaan. De nooden der wereld zijn zoo groot. Maar in de ker ken bemerkt men het vaak niet en hoort men het niet. Daar is het groepje, dat zoo knus (je dichterbij en pikte het voedsel op, terwijl het met verstandige oogjes naar zijn baas keek. „En mijn preek voor Zondag 1" ver volgde de geestelijke zijn alleenspraak. „Ik was er al zoo mooi in, toen vriend Heller me stoorde I" Hij trad op zijn schrijftafel toe en las den eersten zin van het daar liggend manuscript „Komt tot mij, allen, die belast en beladen zijt, en ik zal u rust geven I Neemt mijn juk op en leert van mij, zoo zult gij rust vinden voor uwe zie len Want mijn juk is zacht en mijn last is licht I" „Zou men niet denken, dat de goede Qod mij vandaag deze woor den van den Heiland heeft inge geven Een mannenstap in de gang en een kloppen op de deur onderbraken de beschouwing van den ouden pre dikant en Hendrik Schilling trad op het vriendelijke „binnen" de ka mer in. Met open armen ging de dominee hem tegemoet en zei geroerd „Wees welkom in je vaderland, Hendrik, hartelijk welkom in mijn huis, gij zwaarbeproefde I Geloof, dat ik van garscher harte met je meevoel. Zwaar heeft de Heer je beproefd, zwaarder dan eenig men- schenkind en Hij beproeft je nog steeds, mijn zoon, maar denk aan het Bijbel» woordZalig zijn zij, die vervolgd wor den, want hun is het Koninkrijk der Hemelen I" Met een droevig lachje beantwoord de Hendrik de hartelijke begroetingen van den dominee, terwijl hij diens bei* de handen greep en krampachtig vast- Meld., DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. het kerstfeest in den eigen be sloten kring vieren kan. Ons kerkelijk leven is zoo door en door zelfzuchtig geworden dat men geen oog meer heeft voor de wereld en geen hart voor den naaste. Daarin is kwelling en schrij nende pijn, want wij kunnen dat alles niet losmaken van onszelven en van het bewust zijn van eigen schuld en tekort koming. En toch luiden de Kerstklok ken. En toch weerklinkt het Kerstevangelie Vrede op aarde, in menschen een welbehagen. O laat ons aanbidden, want het is Gods welbegagen. A'verstaan wij het niet, wij mogen het aan vaarden en ervaren, en tot aan bidding worden wij gedrongen. Maar dan niet zelfzuchtig. Dan met een blik op de wereld, waarin dat Evangelie zijn won dere bewerking kan openbaren. Dat Evangelie is voor alle vol ken. Naarmate het meer onder de volken wordt uitgedragen, openbaart het meer van zijn heer lijkheid, laat het meer zien yan den onnaspeurlijken rijkdom van Christus. Dan is het een voor recht om het Kerstfeest te vieren. Oegstgeest. JOH. RAUWS. Overgenomen uit het Maandblad van de Nederl. afd. van den „Wereld bond der Kerken". Kameroverzicht. De Rijksbegrooting moest deze week worden afgedaan. En wat moet, dat kan ook in de Twee de Kamer Men weet zich dan wel te schikken en de wél- of beter veelsprekendheid een wei nig in te toornen En daartusschen heeft men nog eene verlaging van den belastingdruk aangenomen Het betrof eene heffing ten behoeve van het Leeningfonds, waarvan de inkomsten zoo ruim vloeien, dat de raming in den loop van de jaren met bijna e«n kwart milliard werd overschreden. „Dominee, het is mij een troost, dat ik u gevonden heb, dat er nog één mensch op de wereld is, die het goed met me meent." „Hendrik, wees niet onrechtvaardig De uwen „Zijn het nog de mijnen onder brak de bezoeker. „Maar u hebt ge lijk. Ik wil hun, die vroeger de mijnen waren, geen onrecht doen. Zij hebben mij met liefde ontvangen en willen mij niet meer weg laten gaan I Maar, dominee, de schrik, dat ik plotseling terruggekomen ben, als uit den dood verrezen, hebben zij toch niet kunnen verbergen. Het is eigen lijk ook geen wonder. Mijn Anne Margreet was allang over het ver driet over mijn dood heen ze leeft reeds drie jaar in een nieuw geluk, hoe zou ik kunnen denken, dat mijn terugkomst haar en haar man genoe gen zou doen Dat is me nu wel duidelijk! Gisteren nog was ik er van overtuigd, dat ik mijn vrouw en kind niet kon opgeven, ik had de oudste rechten 1 Dominee, ik wil mijn doodsvijand niet toewenschen, wat ik sedert gisteren geleden heb I Van daag ben ik kalmer I Als men zoo veel doorgemaakt heeft, als ik in de laatste vijf jaren, dan overweldigt je niets meer, dan leer je het ergste on derdrukken, zelfs wanneer je hart erbij breekt 1" Bewogen voer de spreker met den rug van zijn hand over de oogen en ging op den stoel bij de schrijf» tafel zitten, die de dominee hem aan bood. „Gods wegen zijn ondoorgrondelijk en onbegrijpelijk, mijn zoon" zei de oude heer. „Wij zwakke menschen moe* ten ons ln deemoed aan Zijn Almaeht Feitelijk waren het twee ver minderingen. De eeue betrof de opheffing van de opcenten op den suikeraccijns (welke op centen rond W/s millioen per jaar opbrengen;, de tweede eene verlaging van de Verde digingsbelasting II met omstreeks een derde gedeelte. Deze heffing wordt omgezet in een heffing van opcenten op de Inkomsten belasting In de heffing komt in zooverre een wijziging dat de inkomens van 10 000 en hooger in verhouding iets meer moeten betalen dan de lagere Maar allen betalen aan merkelijk minder dan thans, dus voor allen is reden tot voldaanheid. Bij de begrooting van Onder wijs had mej Westerman succes met haar voorstel om het uit getrokken subsidie voor het theosofisch lyceum te Naarden niet toe te staan. Het ging na tuurlijk niet om de richting, maar over deze school was zulk een vernietigend rapport uit gebracht, dat zij oordeelde, dat aan een dergelijke instelling geen Rijksgeld mocht worden geschonken De meerderheid van de Kamer vereenigde zich hiermee. Bij de afd Nijverheidsonder wijs de oude klachten over ge brek aan belangstelling Het aantal scholen, dat subsidie krijgt, neemt voortdurend toe, evenals het aantal avondcur sussen. Ook aan verbetering van de salarissen van de leera ren wordt gewerkt Als de resultaten nu maar eveneens verbeteren Het Lager Onderwijs neemt altijd veel tijd in beslag. Er was geklaagd, dat het aantal gemeenten, waar geen open bare school meer bestaat, voort durend toeneemt L e Minister ontkende dit niet, maar ver klaarde zich onmachtig er iets tegen te doen, zoolang de wet niet wordt overtreden Een bijzonder punt vormde de post voor het bewerken van een onderwijsstatistiek, waar- onderwerpen en mogen niet in opstand komen „ik heb mij verzet, ik heb mijn lot gevloekt en verwenscht, gisteren toen ik als een dolle door het bosch ge rend heb. Onze lieve Heer vergeve mij de zonde i Sedert ik echter gis terenavond bij Anne Margreet en haar man ben geweest, sedert ik uit alles gemerkt heb, dat ze gelukkig met elkander waren, en dat ik het ben, die nu al hun geluk vernietig weet ik wat mij te doen staat. Van u wil ik alleen maar hooren domineeHeb ik voor de wet nog recht op vrouw en kind Zegt u het gerust „Beste jongen," antwoordde de do minee, „als ik het zonderlinge geval beschouw, staat het met de zaak al dusje bent wettelijk doodverklaard, je vrouw was dientengevolge vrij en kon ze na afloop van het rouwjaar weer over haar hand beschikken. Ze heeft eerst twee en een half jaar na den aangekondigden dood haar nieuwe huwelijk gesloten. Noch de openbare meening, noch een aardsch rechter kunnen haar wegens deze handelwijze veroordeeien. De vergissing, die ze maakte, toen ze geloofde, dat je dood was, kan niet zoo uitgelegd worden, dat jij het meeste recht op haar hebt, want in deze dwaling bevonden wij ons allemaal en het gerecht zelf heeft haar met jou doodsverklaring de ver zekering gegeven, dat een vergissing onmogelijk was I Een rechtvaardig rechter moest dus naar mijn overtui ging het oordeel vellen, dat jij door een hoogere macht je recht verloren hebt en ik, als dienaar des Heeretl, moet je zeggen) Anne Margreet is je i vrouw tliet meer, zij is de vrouw vaneen ander, an Htndrlk, er staat geschrt» voor f 22.000 werd gevraagd. Is het een wonder, dat eenige Kamerleden meenden, dat dit te duur en dat een statistiek betreffende het onderwijs dit geld niet waard is Maar aan den anderen kant wordt zoo veel geklaagd over onvolledige verslagen en gebrek aan gege vens dat men het nut moeilijk kon ontkennen en het geld toe stond. Bij de afdeeling Kunsten en Wetenschappen werd inzonder heid aangedrongen op de be scherming van natuurschoon. De begrooting van Defensie is in twee avondvergaderingen nagenoeg geheel afgedaan Op welk standpunt men ook staat, men zal moeten toegeven, dat de eerste burgerminister van Defensie zich goed van zijn taak heeft gekweten. In een vlotte rede heeft hij alle ter sprake gebrachte punten uitvoe rig belicht. Dat d® ontwapenaars in mr. Deckers geen medestander zou den vinden, viel te verwachten. Ook van verlaging van het contingent zal voorloopig wel niets komen Het hiertoe strek kend amendement van den heer Ter Laan werd verworpen met 51 tegen 26 stemmen, dat tot schrapping van de nieuwe on derzeebooten met 52 tegen 25 stemmen De Minister had beide amendementen krachtig bestre den. De ontwapening, hoewel toch op het oogenblik zeker hoofd punt van debat, had mr. Dec kers achteraan geplaatst De rol, die ons leger in 1914 heeft gespeeld, was ook thans weer ffit hoofdargument voor het betoog, dat wij wel in staat zijn onze neutraliteit en onaf hankelijkheid te verdedigen. Wij noteeren intusschen de toezegging, dat Z Ewat ver mindering van bewapening be treft, zoo ver zal gaan als mo gelijk is Aangezien tegen deze begrooting meer verzet bestond dan tegen de andere hoofdstuk ken. moest worden gestemd, ven Gij zult niet begeeren uws naasten vrouw De dominee hield op en wierp een blik vol medelijden op zijn toehoor der, die weemoedig met het hoofd knikkend, herhaalde: „Gij zult niet be geeren uws naasten vrouw I" - Als met een plotseling besluit richtte hij zich dan hoog op en de hand van zijn raadgever grijpend, zei hij met vaste stem „Zoo heb Ik het mij ook voorge steld, toen ik vannacht in mijn kamer tje toonzen lieven Heer gebeden heb, dat Hij mij den rechten weg zou wij zen. Dominee, het is hard, onizettend hard, het liefste dat ik op de wereld heb, op te geven, maar God wil het zoo. Het geluk van mijn Anne Margreet is mij dierbaarder dan ai het andere op de wereld i Ik ga weer naar Ame rika 1" „Laat ik je omhelzen voor deze woorden, gij edelste aller menschen zei de grijze zieieherder diep bewo gen en drukte Hendrik aan zijn borst. .Het bewustzijn waarlijk edel gehan deld te hebber, zal je in de eenzaam heid van je toekomstig leven een troost zijn Maar Hendrik, je praat slechts over Anne Margreet? Al heb je ook het recht van echtgenoot ver loren een heilige band knoopt jullie toch voor altijd tezamen: jullie lief kind I Heb je ook bedacht op welke manier je je onbetwistbaar recht op je eigen vleesch en bloed wilt laten gelden „Zeker dominee, Ik heb ook aan mijn Liesje gedacht. (Wordt vervolgd} AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1