JN V°\ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - VI aan deren Wedergekeerd. No. 48. DINSDAG 17 SEPTEMBER 1929. 45e Jaarg. !6AÏ J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. üSilör Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Rusland. Tegenover de van Russische zijde dikwijls geuite bewering, dat de mogendheden en daar onder voornamelijk Engeland bezig zijn de Sovjetrepubliek in te sluiten en dood te drukken, staat het bemerkenswaardig feit, dat de Sovjetregeering aardig bezig is, het eigen land te iso- leeren. Van den Volkenbond moet ze niets hebben. Aan de pogingen om te komen tot een stevig gefundeerde internationale rechtspraak doet Moskou niet mee. Van het plan om te gera ken tot de vorming der Veree- nigde Staten van Europa toont Rusland zich afkeerig en het zal daaraan zijne medewerking niet verleenen. Dit alles wijst er op, dat de Sovjets hun eigen weg denken te gaan en slechts die relaties zullen onderhouden, waar van ze voordeel kunnen trekken. In het huidige tijdsgewricht, waarin de internationale verbin dingen, dank zij de sterk ont wikkelde techniek den tegenvoe ter welhaast tot een buurman maakt, is een dergelijke houding bezwaarlijk op den duur door te voeren, nog daargelaten, dat de economische toestanden een blijvend gevaar zullen opleveren. De Sovjetregeering schijnt ech ter met deze hoogst gewichtige verschijnselen geen rekening te willen houden, om zich hals starrig vast te klemmen aan eigen denkbeelden en opvattin gen, op gevaar af, daardoor con flicten te scheppen, welke bij grooter meegaandheid gemakke lijk te vermijden zouden zijn. Met alle ten dienste staande middelen moet, volgens de Mos- kousche meening, de leer verde digd worden, dat slechts de wereldrevolutie het heil der menschheid kan brengen en hoe ver de Sovjetregeering daarmee gaan wil, wordt ons bij wijze van voorbeeld voor oogen ge steld bij de ontwikkeling van den toestand aan de Chineesche grens. Zonder het tot eene oor- Duitsche vertaling. 5) Toen hij weer genezen was, werd hij bij het bevrijdingsleger ingelijfd, waar hij het tot den rang van ondei- officier bracht en als zoodanig in den volkerenslag bij Leipzig meevocht. Ook na den vrede van Parijs in 1814 moest hij nog bij het leger blijven, zoodat het hem sedert zijn opkomst niet mogelijk geweest was, ook maar een enkelen keer zijn dorpje op de Kemelerheide op te zoeken. Toen hadden de weer geopende vijandig heden in het jaar 1815 zijn afdanking verhinderdmet nog andere lands knechten, die in het leger der bond- genooten dienden, werd hij bij de Nassausche brigade ingedeeld, waar mee hij, zooals we gezien hebben, den slag bij Waterloo meemaakte, Als hij aan de bloedige worsteling daarginds in het verre België terug dacht, had hij moeite, zijn tranen over het lot van zijn ongelukkigen kame raad Hendrik Schilling terug te drin gen. In den korten tijd van hun samenzijn onder de wapenen was hij van den jongen man met zijn knappe gezicht en zijn rechtschapen gemoed gaan houden, en deze gene genheid was door het verhaal van den vriend op den avond voor den Blag nog toegenomen. Met innerlijke vrees dacht hij aan de belofte, die bij aan den gesneuvelde gegeven h»d| om zijn laatsten groet tan vrouw logsverklaring te laten komen, wordt eene voortdurende mili taire druk uitgeoefend als een bedreiging, dat elk oogenblik 't geduld kan zijn uitgeput en wapengeweld de plaats kan in nemen van de aangeknoopte onderhandelingen. Nu is praten met het mes op de keel een zeer onaangename bezigheid en aldus zou het niet te verwonde ren zijn, dat het Nankingbewind last van zenuwen kreeg. Of de gevolgen daarvan gunstig of on- gunstig zullen uitvallen, neemt Moskou op zich als onvermijde lijk risico. Bovendien biedt dit optreden nog voordeelen als vooroefening voor wellicht ko mende gebeurtenissen, wanneer een andere partij dan China als tegenstander mocht optreden. Een dergelijke cynische rede neering, dit spel met den vrede, is wel totaal verschillend van het Westersche streven tot ver broedering der volken. Maar Moskou, dat een einde wil ma ken aan elke overheersching, tenzij die van zichzelf, maakt zich niet al te druk over senti- mentaliteiten. Burgeroorlog t Voor een 2000-tal van de reactionaire Stahlhelm heeft de leider, kolonel Düsterberg, die een fanatiek tegenstander is van de republiek, te Luneburg, (de zelfde stad, waar reeds twee bomaanslagen zijn gepleegd) de waarschijnlijkheid besproken, dat het in Oostenrijk in de eerstko mende weken of maanden tot groote botsingen zal komen tusschen de burgerwachten, welke de Stahl helm niet vreemd zijn en den republikeinschen Schutzbund. Volgens den heer Düsterberg zou zelfs de voorzitter van de republikeinsche Rijksvlag, Hor sing, den Oostenrijkschen Schutz bund, met zijn mannetjes te hulp willen snellen. Hij ver klaarde openlijk en onder volle verantwoordelijkheid den heer Hörsing en de regeering te wil len toeroepenj .Indien de Rijks vlag onder de leuze Nooit meer en kind over te brengen. Al had de tijding van Hendrik's dood zijn we duwe al bereikt en al zou de eerste smart in de maanden, die verloopen waren, wel wat gelenigd zijn, zoo kwam hem de gang naar de arme vrouw wel als de zwaarste voor, dien hij in zijn leven gegaan was. Hij kon immers de beklagenswaardige weduwe niet eens tot haar armzali gen troost de plaats uitduiden, waar de brave man de eeuwige rust ge noot stellig had een massagraf den ongelukkige opgenomen. Koenraad was bij den laatsten aanval van de Fransche gardes als gevolg van zijn vele wonden bewusteloos ineengezakt en eerst na twee dagen in het veld lazaret weer tot bezinning gekomen, zoodat het hem niet mogelijk ge weest was, na het gevecht het slag veld naar Hendrik af te zoeken. Dat deze echter dood en niet misschien enkel gewond was, daarover bestond in het geheel geen twijfel, want de naam van zijn vriend bevond zich onder de gesneuvelden op de lijst van het Nassausche contingent, waar van de lengte bewees met welk een moed en welk een doodsver achting de Nassauers gevochten had den. Toen bij een bocht in den weg een langgerekte, met bosch bedekte berg rug den wandelaar in zicht kwam, vertraagde hij zijn schreden, juist alsof hij het oogenblik van weer zien van zijn dorp en de zijnen wilde uitstellen. Nog een half uur had hij te loopen, dan had hij Dornschied dat achter dien bergrug, den „Qrau- wen Kop" gelegen was, bereikt, De eentonige rust van het boerenleven waehtta hem vermoedelijk voor zijn Oorlognaar Oostenrijk ten bur geroorlog zou trekken, dan zou den wij en andere nationale bon den niet het geweer bij den voet houden". De „Voss. Z." acht dit een voudig bedreiging met burger oorlog. Dat tusschen de rechts- radicale organisaties in Duitsch- land en de Oostenrijksche bur gerwachten, waarvan de generale staf te Innsbruck zetelt, een nauwe gemeenschap bestaat, en dat de subsidies uit dezelfde bronnen komen, heeft men reeds lang vermoed, schrijft het demo cratische blad. Alles toch wijst erop, dat de rechtsradicale organisaties slechts op het signaal uit Innsbruck wachten rukken de burgerwach ten tegen Weenen op, dan wordt tegelijk de aanval tegen het re publikeinsche Berlijn ingezet. Het blad wijst op een ander, niet uit vrees'voor den val van de republiek daarvoor staat deze reeds te stevig. Maar om dat deze het zich niet veroor loven kan, rustig en ongestraft degenen te laten ageeren, die dag in dag uit den burgeroorlog pre diken en voorbereiden. Na den tienjarigen strijd om de bevrij ding van het Rijnland, heeft de republiek thans voor alles be hoefte aan rust voor de binnen- landsche hervorming. De regee ring kan niet dulden dat de vijanden van de republiek haar voortdurend in een toestand van onrust houden, waarom het blad de regeering den eisch stelt van krachtig ingrijpen tegen de dema gogen van rechts. Ir. Frnytler ontboden. Aangezien het door de com missie-Hoorweg op Curasao in gesteld wordende onderzoek bin nenkort zoo ver gevorderd zal zijn, dat de aanwezigheid van den Gouverneur aldaar niet meer strikt noodzakelijk is, heeft de Regeering hem tot het verstrekken van nadere ophelderingen her waarts ontboden. geheele verdere leven, na den op windenden oorlogstijd van de laatste jaren. Of hij aan die eentonigheid weer zou wennen, of de boerenarbeid zijn natuur, die naar bestendige bezigheid streefde, volop zou bevre digen 'i In de jaren van inspanning en gevaren had zijn gezichtskring zich zeldzaam verruimdnatuurlijk had het soldatenberoep een eerzucnt in zijn borst gewekt, en het was het meest trotsche oogenblik in zijn leven geweest, toen de kapitein hem meedeel de, dat hij tot onderofficier was bevor derd. Een gevoel van geringschatting overviel hem toen hij aan de be krompen toestanden in zijn geboorte plaats dachttoen hij evenwel het majestueuze beukenbosch bereikt had, waar door de kruinen de Noord oostenwind ruischte, toen hij voorbij de plaatsen kwam, waar hij als jon gen met zijn kameraden geravot had, toen kreeg hij in zijn binnenste een vertrouwd gevoel, als had nu alle nood en alle druk van het leven voor hem opgehouden. Het geboor teland groette den teruggekeerden zoon, de pittige lucht woei door zijn ziel, het gevoel van geborgen te zijn kwam over hem, zooals het kind 't op den schoot van zijn moe der voelt de geboortegrond schonk hem de bevrediging, die den sol daat in de lange jaren van zijn af wezigheid steeds ontbroken had. Hij ondervond nu eerst recht welk een sterke wortels de liefde tot dit ruwe bergland in zijn borst geslagen had, dit gevoel was in het afwisselende leven, rijk aan zooveel |nieuwe in drukken, dat hij jarenlang geleid had, langzamerhand bij hem Ingeslapen De landvoogd zal omstreeks 3 October a.s. de reis naar Ne derland aanvaarden en op zijn wensch door zijn gezin worden vergezeld. Als waarnemend gouverneur zal, na het vertrek van den heer Fruytier, optreden de heer H. Schotborgh, administrateur van Financiën. Sluiting der Kamers. Zaterdag is in een vergadering van de vereenigde Kamers der Staten Generaal de zittingsperiode gesloten door den Minister van Binnenlandsche Zaken. De heer Ruys de Beerenbrouck plaatste zich na door de commis sie te zijn binnengeleid, achter de ministerstafel en hield 'de volgende rede H. M. de Koningin heeft mij opgedragen de zitting der Staten- Generaal in Haren naam te sluiten. In het afgeloopen jaar zijn, dank zij Uwe medewerking, vele maat regelen tot stand gekomen, die naar met reden verwacht mag worden tot heil van Land en Volk zullen strekken. Met name valt te denken aan de Ziektewet en aan de wet tot regeling van de financieële verhouding tus schen Rijk en gemeenten. De Koningin heeft mij opge dragen U Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en Uwe toewij ding aan 's Lands belangen. In naam der Koningin en daar toe door Haar gemachtigd, ver klaar ik deze zitting der Staten- Generaal te zijn gesloten. De plechtigheid ging met de gebruikelijke formaliteiten ge paard. Toch was voor deze Vergade ring, onder voorzitterschap voor 't laatst van J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, dit maal een belangrijk grootere be langstelling dan gewoonlijk. Deze vond zijn oorzaak in het feit, dal deze voorzitter voor 't laatst den presidentshamer hanteerde. Hij was in groot tenue van generaal en droeg het breede lint van het Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. nu bij den aanblik van de zich ont bladerende bosschen, van de diep ingesneden dalen met den grauwen nevel die erover zweefde, de vaal groene weilanden, vlamde de liefde voor zijn geboortegrond weer mach tig in hem op en met groeiende ontroering rustten zijn blikken op den knoestigen eikeboom, die nog onveranderd als voor jaren rechts van den weg stond, en op de ge weldige grijze rotsblokken, die aan den kant van den bergtop boven de kruinen der beuken uitstaken. Hoe zonken bij den aanblik van die ge tuigen van zijn kindsheid zijn droo- men over eerbewijzen, die hij zou behalen daar buiten in de wereld, ineeneen gevoel van schaamte be kroop hem, dat het leven in zijn geboorteplaats hem armzalig en niet begeerenswaard voorgekomen was. Ja, hij wilde alles vergeten wat achter hem lag, hij wilde weer flink de hand aan den ploeg slaan en een echte Taunusboer worden, zooals zijn vader en grootvader geweest waren. Op den voordurend stijgenden straatweg had Koenraad nu het hoog ste punt bereikt, Links voerde een steile boschweg naar den top van den „Grauwen Kop", voor hem strek te zich een met gras begroeid dal uit, waarin zijn geboortedorpje lag. Blauwe rooklinten stegen op uit en kele schoorsteenen en werden door den wind in flarden gescheurd; als een groet aan den teruggekeerde klonk er het klokje vas den toren van de kleine kerk, en onwillekeurig vouwde Koenraad de handen, om het Onze Vader, dat daarginds aan het altaar nu gebeden werd, mee te blcj» Na afloop van de vereenigde vergadering heeft baron van Voorst tot Voorst afscheid ge nomen van de griffiers, de ambte naren en het verdere personeel dier Kamer. De griffier, jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland, zegde namens allen dank voor 's voor zitters hartelijke woorden. Nieuwe posttarieven. Overwogen wordt, om zoo mogelijk met ingang van 1 No vember a.s over te gaan tot ver laging van het port voor brieven tot 20 gram in het binnenlandsch verkeer van 71/» tot 6 cent, als mede van het minimum-port voor monsters in het binnenlandsch verkeer van 5 tot 3 cent. Het is de bedoeling deze ver lagingen tevens toe te passen in het verkeer met Ned.-Indië, Suriname en Curasao, mits tijdig met de postbesturen van gewes ten overeenstemming wordt ver kregen. Voorts wordt met de Ned - Indische postadministratie over leg gepleegd om op een nog nader te bepalen datum tot eenige verlaging te geraken van het port der paketten, welke met de zeepost naar Ned.-Indië worden verzonden. Nederland en België. Sprekende over de hervatting van de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen zegt het Ant- werpsch reedersblad „Neptune" te hopen, dat minister Hymans zich de argumentatie zal herin neren van de laatste Belgische nota aan de Nederl. regeering. België is bereid zich verzoenend te loonen, aldus het blad, doch alleen op voorwaarde, dat de verzekering wordt gegeven voor een vaarweg Antwerpen—Hol- landsch Diep. Elk tracé, dat tot de vaaart langs de Zee-Schelde of het Hellegat zoude verplich ten, noemt het reedersorgaan na- deelig. Het blad besluit: De tijd werkt voor ons op ditoogenblik. Haasten wij ons niet te zeer om opnieuw rondom de groene tafel den. Toen liep hij den korten af stand naar beneden naar het dorp en had juist de eerste huizen bereikt, toen de orgeltonen, die uit de kerk klonken hem zeiden, dat de middag- dienst afgeloopen was. Enkele voet gangers kwamen al de dorpsstraat af en namen met nieuwsgierige blikken den forschen man met het gebruinde gezicht en de groote snor op, zonder hem te kennen. Ze verwonderden zich nog meer, toen de vreemdeling hen met een vriendeiijken groet zon der iets te vragen voorbijliep en met de zekerheid van iemand, die in het dorp bekend is, links afsloeg, den weg in, die uitkwam bij het hek van Wer- nei's boerderij. „Is dat misschien Werner's Koen raad vroeg een forschgebouwde vrouw aan een ouden man die juist met gebogen rug kwam aanloo- pen. „Dat zou wel eens kunnen zijn I" was het antwoord. „Christien kan blij zijn, dat ze weer een fatsoen lijke hulp krijgt. Maar hij ziet er goed uit j je kunt het hem niet aarz en, dat ze hem bijna doodgeschoten had den I" „Hoe zoo, bijna doodgeschoten Daar heb ik nog heelemaal niets van gehoord I" zei de boerin. „Nou, mijn Christiaan," vertelde de oude, „is toch ook meegeweest naar Waterloo, en gelukkig weer heel huids thuis gekomen 1 Daarom is hij ook al twee maanden terug I Die heeft gezien, hoe ze Werner's Koen* raad voor dood opgenomen hebben, zoo hadden de Franschen hem toege takeld. (Wordt vervolgd) AXELSCHE ÏÏJ COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1