Het Geheim. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaaii deren No. 34 DINSDAG 30 JULI 1929. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Gebrek aan water. In eenige deelen van Engeland werd de langdurige droogte tijde lijk verbroken door wat men ai- gemeen „een tropische donder bui" noemde. Zuid- en Noord- Londen werden er het ernstigst door getroffen. Het regenwater gutste in zware droppelen letter lijk uit roetzwarte wolken. In de heuvelachtige voorsteden, Noor delijk en Zuidelijk, werden stra ten, die heuvel-af liepen, als over vloedige stroomversnellingen en binnen eenige minuten stonden pleinen aan de voeten der heu vels blank. Het hevige onweer bracht ongerustheid in veler har ten maar vreugde over den ko lossalen regenval vermengde zich er mee, aangezien de hoop le vendig werd dat de dreigende waterschaarschte er door zou verdwijnen. Helaas, dat is in middels niet het geval gebleken. De gebakken aarde slurpte het water op of deed het terugkeeren naar hooge regionen door snelle verdamping, die na de hevige bui de gansche stad in nevelen hulde. En nu doet zich alweer een nieuwe „anticycloon" gelden, die geen water maar wel veel warmte en zonneschijn belooft. Onder die omstandigheden heeft de re geering weer een waarschuwing uitgezonden, verklarend dat het van het hoogste belang is dat bestaande watervoorraden worden bewaard. Morsen met water wordt nu een misdaad geacht. Er zijn plaatsen in Noord-Engeland, die nog slechts voor zeven dagen water hebben. Vele boeren, in een aantal landelijke districten, beproeven hun melk bij emmers vol van de hand te doen in ruil voor emmers water. Waterputten voor het vee worden bewaakt uit vrees dat het nu kostbaar vocht er uit wordt ontvreemd door behoeftigen. In Londen, dat er nog vrij goed aan toe is wat de watervoorzie ning betreft, is de bevolking on tevreden over het waterleiding- bestuur, daar dit het watergebruik 40j Ze moest noodzakelijk op reis, haar verder bestaan hing er van af. Zoodra het haar mogelijk was, zou ze het kind laten halen door een vertrouwd persoon. De kamenier moest ontslagen worden, een half jaar loon was er bij gevoegd. Een paar dagen later kwam er nog een brief uit Hamburg. Het kind had geen andere familie dan haar, de moe der, niemand anders had er recht op. Vrouw Eisler zou daarom geen aan gifte bij de politie doen, maar den kleinen Felix kalm bij zich houden, tot zij nadere schikkingen had ge troffen, wat op zijn langst een half jaar kon duren. Ze had bovendien ruim voor een jaar kostgeld achterge laten. Dit was het laatste bericht van „Flora Miller". Vrouw Eisler, die kort tevoren haar eenig kind had verloren en van het eerste oogenblik af innig medelijden had met het door zijn moeder zoo ver waarloosde knaapje, zorgde er voor als voor haar eigen. Toen echter maand na maand verliep, zonder dat iemand er naar vroeg, deed ze toch aangifte bij de polite- Men deed onderzoek naar Flora Miller, tweemaal werd een oproep in de couranten gezet en kwam, daar ook in Hamburg geen „Flora Miller" bekend was, tot de slotsom, dat het kind in den steek gelaten was en nu naar een weeshuis voor andere dan dringende be hoeften heeft verboden. Dat de Londenaar in deze dagen zijn tuin in het algemeen, en zijn rozen en „lawn" in het bijzonder niet mag besproeien is hem een gruwel. En hij redeneert, dat dit bestuur klaarblijkelijk in zijn taak tekort schiet, nu het door tijdelijke droogte waterschaarschte vreest, en dat in een land, dat normaal van binnen en van buiten in water ligt te zwemmen. De ervaring van dit jaar heeft bij de autoriteiten het besef ge bracht dat het aantal waterreser voirs van het land niet voldoende is. In het Lagerhuis is daar ook op gewezen en heeft men de regeering het idee aan de hand gedaan terstond met de construc tie van meer reservoirs te be ginnen, hetgeen meteen een nuttig middel zou zijn voor de bestrij ding der werkloosheid. Intusschen zijn de vooruitzich ten er niet beter op en verwacht men er weer een periode van droogte die de gemoederen met bezorgdheid vervult, want ook in streken en steden met water leidingen moet het bij slot van rekening toch regenen, eer men drinkwater heeft. Rusland. Van de zijde der Sovjets wordt opgekomen tegen de berichten in de Amerikaansche en Europee- sche pers, waarin eenerzijds de rechtstreeksche onderhandelingen tusschen China en Rusland als een feit worden bestempeld, ter wijl anderzijds een oprukken der Russische troepen en zelfs het bezetten van Chineesche grens plaatsen wordt gemeld. Noch het een, noch het ander strookt vol gens Moskou met de werkelijk heid. Nu is het voor de persmenschen in alle landen eene onmogelijke taak, de elkaar voortdurend tegen sprekende berichten omtrent het Russisch-Chineesche conflict zoo danig te schiften, dat een juist inzicht omtrent den gang van zaken wordt verkregen, gezien het streven van beide partijen moest, tenzij vrouw Eisler het uit barmhartigheid bij zich wilde hou den. Deze deed dit, zij had het kind lief gekregen. Nooit zou het we ten, dat zij niet zijn werkelijke moeder was. Toen haar man een paar jaar later stierf, verhuisde ze naar Graz, waar moeder Rabl haar eenige nog levende familielid was. Tot zoo lang kwam Anna Baidorff, die een andere betrekking had gevon den, dikwijls bij haar op bezoek. Later hield deze omgang op. Tot Anna Bardorff op zekeren dag een brief kreeg, waarin vrouw Eisler haar ver zocht, schrifrelijk te bevestigen als eenige getuige van wat gebeurd was, hoe Felix Miller aan haar was toever trouwd. Moeder Rabl, die eveneens zeer van het kind was gaan houden, was nl. van meening, dat er misschien toch nog familie van het kind leefde en men kon niet weten, welk nadeel den kleinen Felix werd berokkend, wan neer men hem zoo geheel over zijn afkomst in 't duister liet tasten. Twee arme viouwen als zij konden toch niets beginnen en de politie wilden ze niet in de zaak mengen. Maar later, wan neer hij groot was, wilden ze hem alles vertellen, dan kon hij zelf doen, wat hij wou. Ze zouden tot zoo lang sparen, zoo veel ze konden, opdat hij dan de noodige middelen voor een onderzoek had. Vrouw Eisler had daarom reeds alles, wat ze van het kind wist, op papier gezet, maar het zou goed zijn, wanneer vrouw Bardorff een schrifte» lijke verklaring er bij aflegde. Dit en het geld, dat moeder Rabl hem kou nalaten, zouden hem in staat om de eigen gezichtspunten zoo gunstig mogelijk voor te stellen. Buiten beschouwing kan dan nog worden gelaten, dat ook andere belanghebbenden hun zienswijze kenbaar wenschen te maken. Voor de Sovjetregeering is het echter van veel belang, dat de herhaalde verzekering van vrede lievende gezindheid, waarmede ze zegt bezield te zijn, niet verkeer delijk wordt uitgelegd als een bewijs van zwakte. Naast de af wezigheid van het verlangen tiaar oorlogsdaden staat de haars in ziens dwingende noodzaak geen toegevendheid te betoonen tegen over Nanking ten aanzien van de bezetting van den Chineeschen Oosterspoorweg, waarbij ze zich op het standpunt stelt, dat de zuiver defensieve houding het meeste effect zal sorteeren. Hier uit valt dus op te maken, dat eene overschrijding der grenzen vooralsnog niet in de bedoeling ligt. Eerst wanneer de Chinee sche regeering zich bepaald on willig mocht betoonen in te gaan op het gestelde ultimatum (waar van de termijn van beantwoording stilzwijgend werd verlengd), eerst dan zou met uitgebreider en door tastender militaire maatregelen rekening behoeven te worden gehouden. Deze opvatting van Moskou vindt blijkbaar steun bij Japan, dat zich beijvert pressie uit te oefenen op het Nanking bewind, teneinde herstel van den vroe- geren toestand te verkrijgen. Ook van Amerik2anschen kant wordt in die richting gewerkt en tegen dit complex van krachten voelt het Chineesche gouvernement zich uiteraard niet opgewassen, murw als het wordt gemaakt door de dreigende gevolgen aan hals starrigheid verbonden. De bibliotheek ran Leaven. De bibliotheek van Leuven, die tijdens den oorlog vernield werd, is Donderdag heropend. De nieuwe boeken, die door de ver schillende naties ten geschenke zijn gegeven, hebben alle hun plaats gekregen. stellen, zijn afkomst op te sporen. Anna Bardorff zond per omgaande een juiste opsomming der haar be kende feiten. Spoedig daarop trouwde ze en hoorde nooit meer iets van vrouw Eisler. Wasmut was opgestaan en liep, in gepeins verzonken, op en neer. Waar zijn die verklaring van Bardorff en de brieven van Flora Miller gebleven vroeg hij einde lijk aan Hempel. Denk je dat het deze papieren waren, waarnaar de moordenaar van moeder Rabl zocht Zeker. Daaraan kan niet in het minst getwijfeld worden. Hij kwam hier om te hoorei), of Eisler iets van zijn afkomst wist en om de beide brieven van zijn moeder te bemach tigen. Eerst probeerde hij den zeker- sten wegEisler uit den weg te ruimen. Toen dit niet gelukte en een toeval hem verried, dat Eisler zelf nog niets wist, maar moeder Rabl, met het idee rondliep, het hem op zijn gebooitedag mee te deelen ruimde hij, kort besloten, haar uit den weg. Die woorden van moeder Rabl op den avond van haar dood, toen ze van Eisler afscheid nam herinner je je? Ja. Ze zeide, dat ze hem op zijn ver jaardag te Buchwald zou komen bezoe ken en hem een groote verrassing zou medeelen. Die woorden hielden, zonder dat ze het wist, haar eigen doodvon nis in. Silas, slechts één mensch kan die woorden gehoord hebben luist, De als dr. Richter ln hetzelfde huis wonende geleerde! Hij Duitschland heeft 300.000 boe ken en 300 perkamente manus cripten uit de 15de en 16de eeuw, eri een manuscript uit de 11de eeuw gegeven. Van Duitschland werden alleen duplicaten van de werken, die het bezit, gevraagd echter heeft dit land ook nog 4 millioen mark gegeven voor het aankoopen van boeken. Engeland heeft 55 000 boeken geschonken, Frankrijk 33.000, Japan gaf 240.000 gulden. Hitte in Italië. Italië heeft opnieuw te lijden gehad van een tropische hittegolf, waarvan 10 personen slachtoffer werden, terwijl vele anderen in de dichtbevolkte steden van Lom- bardije en Piement door de hitte werden bevangen. In Milaan stierven tengevolge van de hitte 4 personen, in Venetië 2, in Genua 2, in Turijn 1 en 1 in Bologna. In geheel Italië stond het kwik toen boven de 100. Vleugelwandelen verboden. Het kwaad, om bij vliegdemon- straties een acrobaat bij wijze van sensatie-nummer kopstanden en andere circus-toeren op de vleu gels van een sportvliegtuig te laten verrichten, heeft het Brit- sche Ministerie der Luchtvaart genoopt, op de daaraan verbon den gevaren te wijzen. Het De partement vestigt er de aandacht op, dat de vleugelbouw der lichte sportvliegtuigen niet voor „wing walking" berekend is, zoodat makkelijk vormveranderingen en zelfs ook breuken kunnen ont staan. Indien deze praktijken toch worden voortgezet, zal er een officieel verbod tegen worden uitgevaardigd. Poincaré afgetreden. Naar het Ned. Tel. Agentschap uit Parijs seint was Poincaré voor nemens zijn ontslag als minister president aan den president der Fransche Republiek, Doumergue, in te dienen. In een ministerraad werd be sloten Briand en Barthou op te dragen hem te verzoeken op zijn besluit terug te komen, hoewel is de moordenaar. Terwijl moeder Rabl haar petekind nog tot het hek weg bracht, sloop hij haar woning binnen en sloeg haar neer, toen ze weer bin nentrad. VerschrikkelijkEn wij hadden dien kerel in handen en lieten hem loopen Troost je. Ik heb hem later een paar malen in handen gehad en moest hem toch laten loopen. Jij? Wasmut streek zich over het voorhoofd. Later. Heeft men den commissaris van politie niet ver teld van een lijk, dat uit den Do- nau Dat was dr. Richter niet. Dat was slechts om het spoor bijster te maken. Overigens had dr. Richter ook aandeel in dezen moord. Uit gevoerd heeft hem zijn booze ge nius, die blijkbaar het heele plan bedacht heeft en hier als Arthur Winterfeld uit Berlijn heeft gelogeerd. Die oude man met den grijzen baard Ja. Deze heeft de woning van moeder Rabl twee nachten lang door zocht en waarschijnlijk de papieren ge vonden. Wie is deze Als ik dat maar wist! Het is het eenige wat ik niet htb kunnen uitvinden. Hij is als spoorloos van den aardbol verdwenen. Eén ding begrijp ik niet. Wat voor motief had dr. Richter Hoe kende hij Eislers geheime afkomst? Waarom wilde hij verhinderen, dat Eisler de waarheid vernam Je zult alles direct begrijpen, wanneer ik je verteldr. Richter heet in werkelijkheid Felix von Lavandal en is een neef van den ouden Sen» J van den premier bericht was in gekomen, dat deze binnenkort een operatie zal moeten ondergaan, waardoor hij 2 a 3 maanden niet in staat zal zijn, zijn werkzaam heden te verrichten. Volgens een later ontvangen Reutertelegram heeft Poincaré zijn ontslagaanvraag ingediend. In verband hiermede is nu het geheele ministerie afgetreden en aan Briand gevraagd een nieuw kabinet samen te stellen. Ontploffing. De Britsche Admiraliteit deelt mede, dat aan boord van den Britschen kruiser „Devonshire" tijdens schietoefeningen in het Oostelijk gedeelte van de Middel- landsche Zee, een ernstige ont ploffing plaats vond. Nader wordt uit Londen ge seind, dat zes dooden bij dit on geval te betreuren zijn. Het aan tal gewonden bedraagt 25, waar van 3 in levensgevaar verkeeren. De exploisie vernielde een der geschuttorens en een kanon Provinciale Staten. In de Donderdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland werd de heer L. Doelemon, V. B., uit Zierikzee als lid toegelaten en geïnstaleerd. Door Ged. Staten was naar aanleiding van desbetreffende vragen medegedeeld, dat zij het plan hebben gedurende de zomer maanden op Zondag een vierde boot in te leggen tusschen Vlis- singen en Breskens en terug en wel in de middaguren. De heer van 't Hoff zegt dat het hem spijt, dat Ged. Staten bezweken zijn voor den aandrang. Gelukkig is de heer Adriaanse niet geweest door te wijzen op den extra-dienst op 31 Maart. De heer Adriaanse schijnt het standpunt van spreker's wen schen nog niet te begrijpen. De overheid is ingesteld door God en zij moet dwingend optreden. En waar men nu geen bezwaar heeft tegen andere beperkingen door de overheid, is het eigen- kenberg, wiens erfgenaam hij wil worden. Door een bediende, Victor geheeten, die gedurende den tijd, dat bij zelf als dr. Richter manoeuvreerde, als von Lavandal op reis was, tracht te hij zich een alibi te verschaffen. Deze bediende dacht natuurlijk, dat dit om een of andere weddenschap ging, zooals men hem vertelde. Het heele plan echter werd uitgebroed door Lavandal's schofterigen oom Eber- hard von Lavandal, die destijds me vrouw von Senkenberg op haar vlucht vergezelde. Maar je zeide, dat het schip ver gaan en onder de paar geredde passa giers was In naam geen Lavandal, precies. Dat is echter makkelijk te verklaren, wanneer men aan de valsche wissels denkt, die hij achterliet. Na den dood van zijn vrouw, zou von Senkenberg hem zeker niet gespaard hebben. Zoo als ik verteld heb, werden de paar geredde passagiers op de stoomboot, die hen had opgepikt, naar Valparaiso gebracht. Lavandal gaf zich voor een der verongelukte passagiers uit en probeerde in Argentinië zijn geluk. Toen dit niet gelukte, keerde hij naar het vaderland terug waarschijnlijk reeds met het plan, zich Senkenberg te veroveren. Hij durfde zich echter in die buurt niet te vertoonen. Maar zijn neef was er ook nog die wegens schulden ontslag uit den dienst moest nemen en van een be* scheiden maandgeld leefde, hem door den ouden Senkenberg geschonken. Denk je, dat het hem moeilijk viel, de-> zen jongen man te bezielen voor zijr plannen Neen, zeker niet. (Wordt vervolgd) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1