Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen Het Qeheim. No. 27 VRIJDAG 5 JULI 1929. 45e Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Eerste Kamer-verkiezing. Naar het „Huisgez." verneemt, zijn de katholieke Statenfracties in de provincies Noord-Brabant, Utrecht en Zeeland het eens ge worden over de samenstelling der candidate dijst, die op den twee den Dinsdag van deze maand zal worden ingediend. De gezamenlijke candidatenlijst bevat de volgende namen in de daarbij gegeven volgorde: 1. mr. W. M. var. Lanschot (aftr.), 2. jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt (thans lid der Tweede Kamer), 3. P. W. de Jong-van den Heuvel (aftr.), 4. A. C. Bruyn, (voorzitter van het Ned. R. K. Werkliedenverbond), 5. H. M. J. Blomjous (aftr.), 6. E. B. Dumo- leyn (lid der Prov. Staten van Zeeland), 7 Jos. Meijring (lid der Prov. Staten van Noord-Brabant), 8. mr. T. Verschuur (voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda), 9. P. J. J. de Wit (aftr.), 10. M. van Hout (lid der Prov. Staten van Noord-Brabant en burgemeester van Helmond). Het „Hbld." verneemt van wel ingelichte zijde, dat de Staten leden van den Vrijheidsbond in de provincies Noord-Holland en Friesland, voor de a.s. verkiezing van de Eerste Kamer, zullen can- dideeren 1. S. van den Bergh 2. E. Heldring3. dr. J. E. van Weideren baron Rengers4 mevr. M. B. Boissevain Pijn appel over de vijfde plaats wordt nog door de beide Statenclubs onderhandeld 6. D. J. van Hou- ter Sr.7. mr. C. H. Guépin. Verdeeling jubileum gelden. Aan de gelden welke door het comité van de Vrouwen uit Neder land en uit het buitenland, als mede uit O.- en W.-lndië ter be schikking van H. M. de Koningin- Moeder zijn gesteld ter gelegen heid van H. M.'s Jubileum, ver meerderd met de na de ontvangst daarvan gekweekte rente, zal door H. M. de navolgende bestemming worden gegeven. lste. Het bedrag, door de 33) Een oude vrouw, Rabl genaamd, had ze in bewaring. Ook dezen naam heb ik nooit ge hoord. Begrijpt ge nu, dat wij alleen achter de waarheid kunnen komen, wanneer wij stap voor stap den weg volgen, dien ze hebben afgelegd? We kennen alleen de beide laatste bezitters. In wiens bezit waren ze vroeger? We moeten bij 't andere einde beginnen, nu vrouw Rabl dood is. Wie kreeg de oorbellen het eerst, toen Senkenberg ze uit handen gaf? De bediende zweeg en staarde zwij gend naar den grond. Hempel begon het geduld te ver liezen. Mensch ge zijt een trouw dienaar, die slechts het beste met uw meester voor heeft I Gelooft gij, dat hij, nu hij weet, dat de oorbellen niet op den bodem der zee liggen, rust krijgt, vóór hij meer weet? Voor hij ze terug zal hebben Mark hief het hoofd op. Deze ge dachte was blijkbaar nog niet bij hem opgekomen. Het is waar, zuchtte hij, hij kal rust noch duur hebben, de oude angst zal opnieuw terugkeeren, je hebt gelijk, deze kwestie moet opgehel derd, worden, geheel en al en wel zoo vlug mogelijk, zeide hij op beslisten toon. k» Wee» dan piet overdreven ge- Nederlandsche Vrouwen hier te lande en in het buitenland ge schonken, zal door H. M. in zijn geheel worden besteed aan een door H. M. in het leven te roepen stichting, voor verpleging en op leiding van, alsmede onderwijs aan Lichamelijk gebrekkige kin deren van Nederl. Nationaliteit. 2de. Wat het geldsbedrag be treft, door de vrouwen uit Indië ter beschikking van H. M. gesteld, zoo heeft H. M. besloten om daarvan de navolgende schen kingen te doen a. 25.000 gld. ten bate van de Ver. voor Ziekenverpleging in N.-l. te Batavia. b. 10.000 gld. ten bate van de Centr. Ver. tot bestrijding van de Tuberculose ir. N.-I. (Sana torium Patjet). c. 10.000 gld. ten bate van Leprozen-inrichting van de Sa menwerkende Zending op Su matra. d. 10.000 gld ten bate van den Philantr. en Maatsch. Arbeid v. d. R. K. Missie op Borneo en Nieuw-Guinea. e. 10 000 gld. ten bate van den Phil, en Maatsch. Arbeid v. h. Leger des Heils in N.-l. f. 10.000 gld. ten bate van het te stichten Ziekenhuis en Sanatorium in de Menahassa (Celebes). g. 5000 gld. ten bate van de Witte-Kruis-kolonie (mevr. Van Emmerik! te Salatiga. h. 5000 gld. ten bate van de Opvoedings-gestichten Oranje- Nassau (P. v. d. Steur) te Malang. i. 5000 gld. ten bate van de Opvoedingsgestichten v. d. Zen ding te Soekaboemi. k. 5000 gld. ten bate van de Ver. tot verb, van het Lot der Blinden te Bandoeng. 1. 5000 gld. ten bate van de Leprozen-InrichtingDono Redjo" te Klaten. m. 4000 gld. ten bate van de Jan Pietersz. Coenstichting te Batavia. n. 3000 gld. ten bate van de Leprozen-lnr. „Majella-Stichting" in Suriname. o. 3000 gld. ten bate van de heimzinnig. U meester behoeft im mers nooit te weten, van wien ik een wenk kreeg, en bovendien ben ik er de man niet naar, met een ander- man's geheimen te koop te loopen. Ik moet alleen voor me zelf weten of anderen en zoo ja, welke rechten zij op die sieraden hebben. Peter Mark kampte niet langer met zichzelf. Als dat uw doel is, zal ik de feiten meedeelen, die u weten wil. Zes en twintig jaar geleden huwde meneer von Senkenberg een beeld schoon, maar arm meisje, dat geen ouders meer had. Hij hield dol veel van haar, ofschoon spoedig bleek, dat ze hem om zijn rijkdom had genomen en om hem zelf niet het minste gaf. Zij was ijdel, egoïstisch en zeer ver kwistend. Het huwelijk werd nog ongeluk kiger. toen er een knaapje werd geboren, waarvan de vader onuit sprekelijk veel hield, maar dat door de moeder in elk opzicht werd ver waarloosd. Hij was geen man zonder wil, ook al hield hij nog zooveel van zijn \rouw. Hij wilde haar dwingen om haar moederplichten te vervullen en verbood daarom alle feestjes op Senkenberg. Menigmaal kwamen hevige scenes voor, tot op zekeren dag mevrouw met den kleine, die toen een j iar oud was, verdwenen was. Men vertelde natuurlijk aan 't pu bliek, dat ze naar familie was, hoewel ze geen familie had. In waarheid was ze er met een anderen man vandoor gegaan. Het kind had ze, zooals ze zelf schreef, alleen daarom meegenomen, om betere scheidingsvoorwaefden te kunnen bedingen ent wraak tenetnen, DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Lcprozen-Inr. „Bathesda" in Su riname. p. 1500 gld. ten bate van het R. K. Ziekenhuis op Curasao. r. 1000 gld. ten bate van het Groene Kruis Ziekenhuis op Curasao. s. 400 gld. ten bate van Pa tiënten v. d. Gouvernements-Le- prozerie Chatillon (Suriname). t. 200 gld. ten bate van Pa tiënten v. d. Gouvernements-Le- prozerie op Curasao. De overval op Curasao. Wij vernemen dat het schrifte lijk verslag van den gouverneur van Curasao betreffende de be kende overval ongeveer 10 dezer te Den Haag verwacht wordt. Eigener beweging heeft intus- schen Gouverneur ir. Fruytier bij voorbaat telegrafisch zijn mandaat ter beschikking van de regeering gesteld, voor geval het door hem gevoerde beleid niet wordt goed gekeurd. Te verwachten is dat de regeering hieromtrent geen be slissing zal nemen, alvorens ir. Fruytier zoo noodig in de ge legenheid te hebben gesteld zijn rapport mondeling toe te lichten. Een nieuw Kabinet De leder, van het Kabinet-De Geer hebben bij schrijven van 1 Juli jl. hunne portefeuilles ter beschikking van de Koningin gesteld. H M. heeft aan de leden van het zittend Kabinet verzocht, zich te willen blijven belasten met de behandeling en afdoening, zoo mogelijk, van de loopende zaken. Nieuwe regeling van de pacht? Ingediend is een wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht, zoomede een wetsontwerp betref fende instelling van pachtcom- missies. In de toelichting wijzen de ministers van Justitie en van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw er op, dat het pachtvraagstuk een economische kwestie van alge meen belang is. Het overvloedig aantal gega digden voor pachtgronden en het gebrek aan cultuurgrond werken Wanneer hij haar niet vervolgde en ook alle eischen inwilligde, die haaradvo- kaat hem stellen zou, dan zou hij den kleinen Felix ongedeerd terug krijgen Verrast hief Hempel het hoofd op. Felix heette het knaapje Ja. Vertel maar verder. Er is niet veel meer te vertellen. De brief was in Hamburg gepost, vlak voor 't vertrek van de stoom boot „Atlantic" naar Newyork, waar op mevrouw was scheep gegaan, zoo als men eerst later van haaradvokaat vernam. Hij had opdracht de kwestie der scheiding eerst dan in orde te bren gen, wanneer ze hem haar aankomst daar ginds meldde, doch zoo ver is het nooit gekomen, want de „Atlantic" kwam in volle zee in aanvaring bij een dichten mist. Geen enkele vrouw, geen enkel kind werd gered, slechts een klein deel der bemanning en drie of vier mannelijke passagiers, die zich in een boot konden ridden zijn geland. Een paar weken later werden deze be richten, door den advokaat aan mijn armen meester meegedeeld en officieel bevestigd. Weet men beslist, dat mevrouw den kleinen Felix op dit sch'p bij zich had Ik geloof het wel. Waar zou ze hem gelaten hebben, daar ze geen familie had En dan zou ze het den advokaat toch wel verteld hebben. Hoe komt u op dit idee? Het was maar een inval. Hoe heette de man, met wien ze vluchtte? Mark aarzelde een oogenbllk. Dan zeide hij somber: Eberhard ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letter? worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. samen om de pachtprijzen hoog te houden. Het opbieden bij openbare verpachtingen ontketent bovendien oogenblikkelijke harts tochten, waarvan de pachter later de nadeelige gevolgen moet onder vinden. Het commerciëele element in de pachtverhoudingen heeft in vele gevallen de overhand ge kregen, waarbij de persoonlijke band tusschen pachter en ver pachter verslapt is. Het risico van het bedrijf drukt op den pachter, terwijl hem bedrijfs- en bestaanso'nzekerheid steeds be dreigen. Dat de wetgever in staat zou zijn, de misstanden in het front aan te vallen, stelle men aldus de ministers zich niet voor. Zoodanige aanval is slechts in te leiden door vermeerdering van cultuurgrond door inpoldering, ontwatering en ontginning, voorts voorlichting door consulenten en het landbouwonderwijs, alsmede onderlinge organisatie. Daarnaast blijft echter voor den burgerlijken wetgever een taak om betere verhoudingen te be vorderen. Het regeeringsontwerp wijkt in eenige opzichten van de voor stellen der.commissie af en regelt le. de vergoeding voor ver beteringen 2e. het recht op remissie en dat op verhooging van den pacht prijs 3e. de continuatie van pacht; 4e. verschillende minder op den voorgrond tredende punten, waaronder de vormen van pacht, het schriftelijk aangaan der pacht overeenkomst, pacht als zakelijk recht e. a. 5e. de rechterlijke competitie in zaken betrekkelijk tot een pachtovereenkomst. Met afwijking van de hier ge geven volgorde zet de Regeering eerst uiteen, waarom een beperkt continuatierecht wordt voorge steld. Dit recht vindt toepassing bij hoeven en bij los land slechts wanneer dit van dien aard is, dat 's pachters bedrijf in belang rijke mate of zelfs geheel en al met het al of niet voortduren der von Lavandal heette de schoft. Lavandal I Familie Ja. Hij genoot hier honderd maal gastvrijheid, mijn meester betaalde ver scheiden keeren zijn schulden en dit was de dank Hempel was opgestaan en liep on rustig de kamer op en neer. En nu is hier weer een Lavan dal te gast, zeide hij na een pauze. Helaas, Ja I Tot dusver durfde men den naam hier nitt eens noe men en nu maar daarachter steekt de goedigheid van freule Renate, die meneer zeker niet met rust heeft gelaten. Geluk zal het ons zeker niet brengen. In welke verhouding slaat deze La vandal met dien Eberhard Was die zijn vader Neen. Die schurk was ongehuwd. Er waren twee broeders, Ze hadden destijds een kleine bezitting hier in de buurt, maar Eberhard heeft al les er doorgelapt, De ander zijn broer Felix is de vader van de logé. Oom en neef dus. Een triomfeerende schittering lag in Hempels blik. Weet u de namen der geredden van de .Atlantic"? Was Neen. Lavandal was er niet bij. Het waren vreemdenamen. Zijn dood was echter wel het misste, want hij Het slechts schulden achter en valsche wissels, die hij met behulp van me vrouw hoopte te voldoen, want ze waren op naam van Haar man gesteld en ik geloof vast, dat hij haar heeft Kangeraden, het kind mee te nemen, om zoodoende pressie te kunnen uit oefenen. Hempel wa» weer gaan xittcn ert pachtovereenkomst gemoeid is. Tevens is het recht voorbehouden om bij algemeenen maatregel van bestuur voor streken waar het bestaan der pachters afhangt van verpachtingen van gronden van geringer oppervlakte dan 1 H.A. of tegen lager prijs dan f 300 per jaar het recht op continuatie te doen gelden. Voorts komen alleen die op zeggingen welke onredelijk zijn voor opheffing door deze rechten in aanmerking. Wat het recht op remissie en op verhooging van den pachtprijs betreft, in de ontworpen regeling zijn grondslagen gegeven, waarop een toepassing van zulk recht, geheel aan de eischen van billijk heid voldoende, kan worden ge bouwd. De overige voorgestelde wijzi gingen en aanvullingen in het materieele recht treden in hun practische gevolgen minder op den voorgrond, doch evenzeer mag worden verwacht dat zij zullen medewerken om misstanden in de pachtverhoudingen te doen verdwijnen. Ten aanzien van het mede ingediende ontwerp op de pacht- commissies wordt gezegd, dat aan de pachtcommissie meer autoriteit moet worden toegekend het onderhavige ontwerp komt daaraan tegemoet. Verkeer naar 't Zuiden. De Minister van Waterstaat heeft ingesteld eene Commissie, aan welke is opgedragen te on derzoeken, welke aan redelijke eischen bestaande verbeteringen in het verkeer tusschen Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant bestaande verbindingen moeten worden aangebracht, zoowel wat betreft de vervoermiddelen als de daarbij aansluitende wegen. Aan de commissie is verzocht rapport aan den Minister uit te brengen. Tot voorzitter is benoemd de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant en tot leden o a. de heeren A. van der Weijde, lid van Ged. Staten te Zierikzee, was in diep gepeins verzoken. Mark ging verder: Om tot de oor bellen terug te komen mevrouw von Senkenberg droeg ze voortdurend en heeft met deze sieraden het kasteel verlaten. Ze «toeten dus wel met haar En toch liggen ze niet op den bodem der zee, want ik heb ze zelf in handen gehad. Een vraag nog MarkGing mevrouw geheel alleen mit het knaapje weg? Ze nam een jonge, tamelijk kort zichtige vrouw om op 't kind te pas sen, mee Trine Sed'aazek. Hebt ge nooit iets meer van deze gehoord Zeker. Ze is zelfs kort daarop nog eenmaal hier in de buurt geweest, maar durfde zich hier niet vertoonen. Ik hoorde overigens, dat ze den volgen den dag al door mevrouw was wecere- stuurd. 6 En waar ze nu is, weet geniet? Neen, misschien weet men het in haar geboorteplaats. Ze komt uit Dauba in Noord-Bohemen. Ik dank u. Ik weet nu genoeg. Wilt ge nu zoo goed zijp, om den koetsier dadelijk te laten spannen Nu? Midden in den nacht? Ja, ik moet den vroegtrein uit Prachatitz pakken. Maar waarom zoo haastig? Hempel zag den bediende ernstig Om uw meester geen minuut langer dan noodig is, in onzekerheid te laten. Dat begrijpt ge toch,Mark? Dank God voor uw besluit mij ver* trouwd te hebben. (Wordt vervolgd) AXELSCHE COURANT aan.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1