Het Qehcim. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a 11 d e r e n No. 15. VRIJDAG 24 MEI 1929. 45e Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Tweede Kanier-verkiezingen. Blijkens de in alle 18 kies kringen verzamelde gegevens, hebben niet minder dan 36 po litieke partijen of groepen can- didatenlijsten ingeleverd. In 1925 bedroeg dit 32, waar van slechts 11 in de Tweede Kamer kwamen. In den kieskring Middelburg zijn ingeleverd de volgende lijs ten R K. Staatsparty 1. A. N Fleskens, 2. Mr. Dr. L. N. Dec kers, 3. E. Th Lockefeer, 4. Mr. F. G. C. J. M. Teulings, 5. F. Th. Uijen, 6. J. C. van Beek, 7. Th. F. M. Schaepinan, 8. J. A. M Lambermont, 9. M. Krijgs man, 10 K. L. H. van de Putte. Soc Dem. Arbeidersparty: 1. W. H. Vliegen, 2. W. Drop, 3. C. Woudenberg, 4. A. M. Over- hoff, 5. P. G. Gruys, 6. V. C. H. Pieters. Anti Rev party: 1, J. J. C. van Dijk, 2 Mr. Th. Heemskerk, 3 Dr j Severijn, 4. C. Smeenk, 5. C. van den Heuvel, 6. H. Amelink, 7. Mr. H. Bijleveld, 8 Mr. H. A. Dambrink, 9. P. A Schwartz, 10. J. F. Heemskerk, 11. J. A. Dominicus, 12. D. Scheele Az. Chiist. Hist. Unie: 1. Mr. Dr. J. Schokking, 2. Jhr. Mr. D. J- de Geer, 3. J. Bakker, 4. J. R. Snoeck Henkemans, 5. J Weit- kamp, 6. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, 7. J. M. Krijger Jr., 8 Dr. H. J. Lovink, 9. H. W. Tilanus, 10. Mej. Mr. C. F. Katz, 11. Dr. C W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, 12. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blok land, 13. Jhr. Dr. J. W. H. Rut gers van Rozenburg, 14 J.Lang- man, 15. Mr. J. A. de Visser, 16. P. J. Nahuisen, 17. Mr. N. G. Veldhoen, 18. Tj. Krol, 19. Mr. Dr. J. van Bruggen, 20. A. Broen. Vryheidsbond1. Mr. G. A. Boon, 2. Jhr. Ir. R. R. L. de Muralt, 3. C. G. Roos, 4. Mr. J. Erasmus, 5. M. van der Hout, 22) Een poosje schreed de oude heer nog toornig op en neer. Zijn anders glans- looze oogen schitterden nu en de moede, slappe houding was plotseling ver dwenen. Hij rekte zijn lange gestalte, trad op het schrijfbureau toe en schreef met vaste hand Waarde Felix I Ik heb er niets tfgen, dat je tot herstel van je, naar je schrijft, g:- schokte gezondheid, eenigen iijd op Senkenberg komt logeeren. Verwacht in mij echter geen teederen oom te vir.den. In de eerste plaats ben ik een eenzaam kluizenaar, die met het leven geheel heeft afgerekend, en in de tweede plaats is de naam Lavandal bij mij geen goede introductie, want ik heb mijn beide neven, je vader en dien ander, nooit mogen leiden, en ten derde ken ik je zoo goed als heelemaal niet. Ik weet, dat je na je ontslag geen schulden meer hebt gemaakt, en geloof gaarne, dat je een fatsoenlijk man bent geworden maar Je begrijpt, dat ik in geen innerlijke verhoudingen tot iemand kan staan, dien ik slechts af en toe als knaap heb gezien. Bemoei je hier dus met tante Renate of met wie je overigens Wilt, slechts niet met mij. Je oom Joachim Senkenberg." Hij wierp de pen neer, deed den prief In een couvert en lachte lulde. 6. C. G. Hage. 7. H. A. van Riel geb. Smeenge, 8. J. Kooy- man geb. Tissing, 9. F. den Hartog, 10. Ph. J. van Dixhoorn. Vryz. Democr. Bond: 1. Mr H. P. Marchant, 2. Mr. P. J. Oud, 3. Mevrouw B. Bakker—Nort, 4 Th. M Ketelaar, 5. F. E- H. Ebels, 6. A. M. Joekes, 7. Mevr. H. W. B van Itallievan Emb- den, 8 Klaas de Vries, 9. Jac. Welleman, 10. Ir. A. I. J. de Broekert, 11. J. Kortland, 12. Mr. G. J. C. Schilthuis, 13. Mr. Dr. C. M. van Leeuwen, 14J.G. van Niftrik Jr., 15. Mevr. C. Plan- tenga Hogewind, 16. Mevr. E. J. v. d. Broeke—De Man, 17. Ir. J. W. Sprenger, 18 M. S. van Zwanenberg, 19. K. de Boerjzn., 20. J. R. Smit. Staatk. Geref. Party 1. Ds. G. H. Kersten, 2 Ds. P. Zandt, 3. Ir. C. N. van Dis, 4. E. Kuyk, 5. A. J. Kersten, 6. W. van Houdt, 7. D. Kodde, 8. Ds. A. van der Kooy, 9. D. van Leeu wen, 10. C. B van Woerden, 11. A. Hoogendijk, 12. B. J. van Putten, 13. W. van de Vate. Uerv. Geref Staatsparty: 1. Ds. C. A Lingbeek, 2. G. Nieuwen- huizen, 3. Dr. Jac. Woldendorp, 4. Ds. L. C. W. Ekering, 5. Ds. A. C. G den Hertog, 6. K. Eelde- rink, 7. B. G. Peereboom, 8. G. J. Prins Jzn., 9. J. van der Pol, 10 J. W. Audier Jz. Plattelandersbo ;d 1. A. Braat, 2. C. Vervoorn, 3. Joh. W. Bos, 4. P. A. Timmers, 5 J. van Ho ven, 6. Brecman, 7. J. van den Ende Bzn., 8. K. C. Schelling, 9. P. J. Rosenboom, 10. J. H Zwart. Dem. Party 1. A. van Gent, 2. J. A. van Sijn, 3. Mw. A. C. Luyten—Block, 3. K. A. de Klerk, 4. K. Dilling, 5. Mej. W. v. d. Pauvert, 6. Chr. F. Hossen, 7. G. A. J. Vorsterman van Oyen. 8. W. J. Krewinkel, 9. B. Israel. Revolutionair Socialistische Party: 1. H. J. F. Sneevliet, 2. E. Bouwman, 3. K. A. de Klerk, 4. W. Smid, 5. W. Collé, 6. D. Groeneveld, 7. Th. J. Dis sel, 8. H. Huve. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Chr. Dem. Unie: 1. A. P. Jungcurt, 2. R. v. d. Brug, 3. H. Sleketee, 4. L. P. du Bois, 5. M. de Visser, 6. J. Beunk, 7. J. C. van Goudoever, 8 P. L. Gerrit- se, 9. B. van Noordessen, 10. D Kalma. Midden party voor Stad en Land: 1. Floris Vos, 2. Mr. J. H. Schutz van Haegen, 3. Jac. Molenaar Dz., 4. J. H. Rippe, 5. J. M. Cohen, 6. E. L. Duiker. Comm. Party Holland (sectie van de Comm. Internationale) 1. L. L. H de Visser, 2. Darsono, 3. L. Seeghers, 4. Moesso, 5. H. van der Glas, 6. Alimin, 7. J van Wijngaarden, 8. H. van Zelm geb. van -den Berg, 9 R. J. Brug man, 10. E Sip, 11. G. P. C. Lagerwaard, 13. H. van Dam, 13. U. Persfors, 14. P. Bergsma, 15. L. van Lakerveld, 16. G. J. van Munster, 17. C. f. P. Schalker, 18 W. H. Reuderink, Comm. Party Holland(C. P H.-Centraal Comité) 1. D. Wijnkoop, 2. G. van Burink, 3. J. Bromniert, 4. G. Sterringa. 5. A. J. Frederiks, 6 G. Roorda, 7. J. C. Céton, 8. R. Stel-Vos, 9. L. van der Veen, 10. T. de Blauw, 11. A de Rooy, 12. H. Woelders. Nation. Boeren- en Tainders- bond1. L. Speelman, 2. J E. Lindenbergh, 3. J. D. van Beek, 4 A. v. d. Hoven, 5. A. Nie mandsverdriet. R. K. Volksparty 1. Mr. P. M. Arts. 2. Felix A. C. Donders, 3. P. M. Beyerbergen, van Hene gouwen, 4. W. C. Setteur, 5. Mevr. E. M. H. Robert—De Wolff, 6. J. Houtsma, 7. G. J. Bouman, 8. J. Eyking, 9. J. W. van den Berg, 10. P. J Goes, 11. P Mulders. Federatief Verband: 1. H. J. Ter Hall, 2. I. A. Alkema, 3 C. Booij, 4. Antoinette van Dijk, 5. F. W. Langhorst, 6. Chr. W. F. de Vos, 7. W. Wessel, 8. B. Niewold, 9 J. den Hollander, 10. K. A. Pronk, 11. P. Brasser, 12. E. Bekering, 13. H. van Wou denberg, 14. C. F. Nassette, 15. Dr. W. Koster. Een Lavandal hier I O, noodlot, tot welke dwaasheden drijft ge me, stiet hij bitter uit. Hij begon weer rusteloos op en neer te drentelen tot de oude klok in den voorgevel luid en plechtig twee uur sloeg. Senkenberg ging met de hand over het hooge, gladde voorhoofd. Al twee uur. Aan slaap is echter vannacht niet meer te denken. Hij trad op een hooge besneden kast toe en opende de deur, waardoor men talrijke kleine vakjes en laadjes kon zien, alle met oude sieraden, munten en andere antiquiteiten ge vuld. Plotseling werden zijn harde trek ken week en met verrukten blik overzag de verzamelaar zijn schatten. Mijn vreugde, mompelde hij, mijn eenige vreugde. Silas Hempel begaf zich, toen hij na een afwezigheid van bijna twee maanden naar Weenen terugkeerde, het eerst naar zijn woning in de Ber- nardgasse- De oude huishoudster, die uit Kroa- tië stamde en onder een ruw uiterlijk een gouden hart verborg en sinds vele jaren Silas met een in onze dagen bijna ongelooflijke trouw en toewijding had gediend, ontving hem met een ware vreugdeuitbarsting. Nu kon ze hem eens weer ver troetelen hem zijn lievelingskostjes'bc reiden. Ze vond, zooals altijd, wanneer hij een tijd lang niet van haar kookta' tenten had genoten, dat hij er slecht uitzag. Én met groote zorg stelde ze een menu samen, dat den meest uitgehongerde zou voldaan hebben. Hempel overtuigde zich, dat het zijn vogels en zijn lievelingskater uitste kend ging, doch was overigen zeer verstrooid. Direct na tafel begaf Silas zich naar het huis op de Hooimarkt, waarheen hij destijds het telegram aan dr. Richter had gezonden. Met behulp van den concierge werd vastgesteld, dat er alleen huurders woonden, die er al jaren lang verblijf hadden gehouden. Slechts één was kort geleden verhuisd een zekere vrouw Glaser. Ze was weduwe en had een harer kamers verhuurd. Zij was het geweest, de concierge herin nerde het zieh nog precies, die, een paar weken geleden, een telegram had ont vangen. Ze woonde nu in een der voor steden. Hempel noteerde het adres en ging direct daar heen. Vrouw Glaser was thuis en was juist bezig brood voor haar huurders gereed te maken ze had nu nl. drie heeren op kamers. Ach, u bedoelt zeker meneer Hemser? vroeg ze, nadat Hempel haar de ziak verklaard had. Ja, dat was een fijn heer, altijd zeer net jes gekleed en zoo precies I Zonder tafellaken zou die nooit eten zelfs geen brood. En wat een fijne manieren I En Woonde hij lang bij u? Helaas niet. Maar vier weken ongeveer. Toen kwam zijn neef Halt, wanneer was dat Weet u den dag nog precies. •»- Wacht eens. Het zal ongeveer 20 Mei geweest Zijn ja, juist, het was 20 Mei 's avonds, ik weet het nog precies, omdat meneer Hemser toen vertrok. Zijl °eef vertelde, dat ADVERTENTIËN van l tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De „Middenparty In de onder voorzitterschap van den heer Abr. Staalman gehouden huishoudelijke verga dering van de Middenstands partij is de naam veranderd in „Middenpartij voor stad en land" en zijn de candidate»! gesteld voor de a.s. Tweed Kamerver kiezing. No. 1 is de heer Floris Vos uit Naarden, welbekend uit de Muidertolkwestie. Het program der partij ver meldt o a.Verhooging van het welvaartspeilslechts in uiterste noodzaak overheidsbeheervrij ruilverkeerbeperking van het aantal ambtenaren en betere be zoldiging van de intellectueele krachten onder hen vereenvou- dtging der sociale wetgeving. Voorts: afschaffing van het in voerrecht op thee en verlaging de suiker- en vleeschaccijns wijziging o.a. van de wet op de personeele belasting, drankwet, tabakswet, zegelwet, wegenver betering en tolopruimingpoli tiek uit den radio-omroeppre- mievrij staatspensioen interna tionale ontwapening. Samenwerkende Zendings- corporatics. Gedurende de maand April bedroegen de inkomsten f48.000, zij bleven dus f29.000 beneden de raming van het voor die maand benoodigde. Over de eerste vier maanden van dit jaar is er reeds een achterstand van f 128.000, terwijl die verleden jaar over hetzelfde tijdperk f 66.500 bedroeg. De Besturen van genoemde Corporaties ver wachten, dat de maand Mei, in zonderheid door de Pinkster collecte, ertoe zal meewerken om den achterstand van de koude maanden in te halen. VerkizingsredoYoeringen en radio. De Minister van Waterstaat heeft een regeling getroffen voor de uitzending door middel van den radio-omroep van verkiezings redevoeringen der thans in de ze elkaar aan 't station nog hadden getroffen en samen gesoupeerd had den. Meneer Hemser was toen vertrokken en nu kwam hij bij me wonen. Hoe heette die neef Dr. Ernst Richter. Wist u van zijn komst? Natuurlijk, anders had ik hem toch niet op de kamer toegelaten. Zijn oom sprrk er al een paar dagen voor zijn heengaan over. Hij kwam uit Hongarije. Zoo. Waarheen ging Hemser, toen zijn neef kwam? Ik geloof naar bekenden in de om geving van Weenen. Hij was daar uitge- noodigd, zjoals hij vluchtig liet door schemeren. Hoe lang bleef hij weg Drie dagen. En toen Wel toen kwam hij terug. Hij was zeer vergenoegd, toen hij terug kwam, en zeide me zoo ter loops, dat hij z ch bijzonder geamu seerd had bij zijn kennissen. Helaas zijn beide heeren eenige dagen later naar Hongarije vertrokken. Dr. Richter heeft eens een tele gram gekregen, vroeg Hempel verder. Hoe was dat, schrikte hij daar ook van In 't geheel niet, integendeel. Hij lachte luide, toen ik het hem bracht en zeide, dat hij het direct beantwoorden moest. Silas kreeg een rood hoofd van er gernis. Zoo? Hij lachtemompelde hij tusschen de tanden, Ja, hij zeide nog: „zoo'n ezel'. Waarschijnlijk was het telegram een grap, Staten-Generaal vertegenwoor digde politieke partijen. Deze partijen zijn met de regeling in kennis gesteld. De politieke partijen, die niet in de Staten-Generaal zijn ver tegenwoordigd en verkiezings redevoeringen zouden willen uit zenden, kunnen dit den Minister nog vragen. Beter was het o. i., dat de politiek heelemaal buiten de ra dio-omroep bleef. Men kan ook van het goede teveel krijgen. Koninklyke dankbetuiging. Mevr. Van Leeuwen Waller, presidente van het comité voor liet huldeblijk der Nederlandsche vrouwen aan de Koningin.-Moe- der, ontving Maandag van de Koningin-Moeder het volgende telegram „Hedenmiddag voor mijn zomer verblijf op Soestdiik teruggekeerd zijnde vond ik mijn eetzaal door de liefde der Nederlandsche vrou wen op de meest smaakvolle en prachtige wijze geheel vernieuwd en hedenavond reeds schonk mij het electrische licht een eerlijk genot en vooruitzich van zeer veel geriefelijkheid. Geheel onder den indruk van dit zoo uitstekend geslaagde en buitengewoon fraai en doelmatig uitgevoerde, schit terende geschenk, voel ik mij gedrongen u en allen, die mij deze vreugde bereid hebben, mij ne ingenomenheid en hartgron dige dank te betuigen." De eerste Hollandsche haring voor de Koningin. De eerste Hollandsche haring, aangebracht door de „Prins Hen drik der Nederlanden" van de loggermaatschappij te Vlaardin- gen, is Maandag per vliegtuig naar Zwitserland gezonden om aan H. M. de Koningin te worden aangeboden. De Dornier Malrliegbooten naar Ned Indie. Bij het departement van defensie is telegrafisch bericht ingekomen, dat de beide Dornier-Wal-vlieg- booten 18 Mei om 4uurmiddel- Uitstekend Ezel I Dat is wer kelijk sterk I Vertel verder, vrouw Glaser. Wanneer vertrokken beiden 25 Mei, 's morgens vroeg. Konden ze goed met elkaar over weg Nu, twee dagen tevoren, toen meneer Hemser terugkeerde, hoorde ik ze den geheelen avond twisten. U hebt er niets van gehoord Neen, want ik ben niet gewoon voor luistervink te spelen en boven dien spraken ze geen Duitsch. Dat hebt u dus toch gehoord Aeh ja dat merkt men direct. Ik geloof, dat het Engelsch of Hon- gaarsch was. Ik wou echter nu van u we! eens weten, waarom u me zm uithoorde Moet u iets van meneer Hemser? Hij zjil u toch wel niets schuldig zijn gebleven Hij betaalde mij een heele maand. Dus Hebt u dan niets in de courant gelezen over dr, Richter? Vrouw Glaser zette de oogen wijd open van nieuwsgierigheid. Neen, daar kom ik nooit aan toe, de courant te lezen, hoogstens eens Zondagsavonds en dan slaap ik meteen half. Maar wat is er dan Hij heeft toch niets misdreven Men heeft 26 Mei zijn lijk uit den Donau opgehaald. Hemel I Ze stiet een gil uit en deed een plotselinge sprong achter* uit. Ze vatte Hempel daarop bij den arm. Wat zegt u Zijn lijk Men zal hem toch niet vermoord hebben Ik vrees van ja. En ik moet me al zeer vergissen in mijn vermoe den dat Hemser de dader is. Zijn bloedeigen oom (Wordt vervolgd») AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1